Hore

Video s Canon EOS 80D a EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM

Ako som sľúbil, tu je pár postrehov k snímaniu videa u nedávno recenzovaného Canonu EOS 80D. Fotoaparát preukázal svoje kvality a dostal od nás ocenenie TOP redakcie.

Objektív, ktorý sme k nemu mali, však nedopadol tak slávne. Pripomeňme si, že je to model EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM. Má praktický rozsah, priemernú svetelnosť a je optimalizovaný pre snímanie videa. Máme tu optickú stabilizáciu obrazu, nový nano USM motorček a po prvýkrát prídavnú Power Zoom jednotku. Zopakujme si parametre tohto objektívu:

Bajonet: Canon EF-S (pre APS-C zrkadlovky)
Ohnisková vzdialenosť: 18-135 mm (135EQ = 29 – 216 mm)
Svetelnosť: F3,5-5,6
Zorný uhol (horiz., vert., diag.): 64° 30' – 9° 30', 45° 30' – 6° 20', 74° 20' – 11° 30'.
Konštrukcia objektívu:  16 prvkov v 12 skupinách
Počet lamiel clony: 7
Najbližšia vzdialenosť zaostrenia: 0,39 m
Maximálne zväčšenie: 0.28x
Informácie o vzdialenosti: Áno
Stabilizátor obrazu: áno, účinnosť 4 EV
Zaostrovanie: automatické s USM motorčekom, manuálne
Priemer filtra: 67 mm
Rozmery: 77,4 × 96 mm
Hmotnosť: 515 g

http://www.canon.sk/lenses/ef-s-18-135mm-f3.5-5.6-is-usm/

Power zoom PZ-1

Power zoom adaptér významne zvyšuje úžitkovú hodnotu objektívu pri snímaní videa. Ak chcete s bežným zoomom plynule transfokovať vo videu, väčšinou sa vám to nepodarí a na nahrávkach to bude vyzerať rušivo.

PZ-1 sa pripája zospodu objektívu. Prepojí sa kontaktami, prevod transfokácie je mechanický, cez ozubené koliesko, ktorého zuby zapadnú do drážok zoomového prstenca. Adaptér je napájaný štvoricou batérií typu AAA. Ovláda sa ľavou rukou, ktorou bežne podopierate objektív. Na adaptéri je dvojica prepínačov. Jeden slúži na nastavenie rýchlosti transfokácie (pomalá a rýchla), druhý prepína medzi motorickou a mechanickou transfokáciou. Vyradením prevodu umožňuje manuálne zoomovať bez toho, aby ste adaptér museli demontovať.

Pri pomalom zoomovaní sú prevody takmer bezhlučné, pri rýchlom však už zvuk na videonahrávke zachytíte. Zoomovanie je plynulé a pri rýchlom zoomovaní ma potešilo, že v krajných polohách je spomalené, takže nedôjde k nárazu. Motorická transfokácia funguje aj v režime fotografovania cez hľadáčik i keď je určená najmä pre fotografovanie. Pri práci zo statívu by sa k adaptéru hodilo káblové ovládanie so zoomovacou kolískou a tlačidlom record.


Kontakty na spodnej časti objektívu slúžia pre prepojenie s power zoom jednotkou PZ-1.


Power Zoom PZ-1.


Detail na kontakty a prevod transfokácie.


Hore ovládanie transfokácie (T-tele, W-Wide), dole prepínač rýchlosti transfokácie (slow-pomalá, fast-rýchla) a prepínač spôsobu transfokácie (MZ - manuálne pomocou prstenca na objektíve, PZ - motorické pomocou kolísky na PZ-1).


Zámok aretácie PZ-1 na objektíve.


PZ-1 je napájaná štvoricou batérií typu AAA.


Celkový pohľad na zostavu fotoaparátu, objektívu a power zoom jednotky.

Snímanie videa

Parametre videa

  • MOV / MP4 (video: H.264 vnútorný záber/medzi záber, zvuk: lineárne PCM/AAC, úroveň záznamu môže používateľ manuálne upraviť)
  • 1 920 x 1 080 (59,94, 50 snímok/s) – medzisnímková kompresia
  • snímková alebo medzisnímková kompresia 1920 x 1080 (29,97, 25, 23,98 sn./s)
  • 1 920 x 1 080 (29,97, 25 snímok/s) – jednoduchá medzisnímková kompresia
  • 1280 x 720 (59,94, 50 sn./s) medzisnímková kompresia
  • 1280 x 720 (29,97, 25) jednoduchá medzisnímková kompresia
     

Procesor DIGIC 6 umožňuje snímať video vo Full HD rozlíšení s frekvenciou 60 obr./s. To sa zíde pri snímaní akčného deja, alebo pri vytváraní spomaľovačiek (slow motion video). Ak máte nastavený formát PAL, sú k dispozícii frekvencie 24p, 25p a 50p.

Video sa ukladá vo formáte MOV s 90Mbps ALL-I intra-frame kompresiou. Pri takomto nadštandardnom dátovom toku sa nemusíte báť nepekných artefaktov spôsobených kompresiou. Pri využití vyššej frekvencie sa video ukladá vo formáte MP4 s dátovým tokom 60Mbps. Pre menej náročné video môžete nastaviť aj nižšiu kvalitu, čím ušetríte miesto na karte.

Video je limitované na dĺžku 29 minút a 59 sekúnd. Je tu obmedzenie na maximálnu veľkosť jedného súboru max. 4GB. Tieto obmedzenia platia u fotoaparátov všeobecne. Súvisia s klasifikáciou zariadenia, autorskými právami a limitmi formátu pamäťových médií.

Pri nastavení najvyššej kvality (ALL-I, formát MOV), potrebujete kartu UHS Speed Class 3 alebo rýchlejšiu. V štandardnom nastavení (IPB, MP4) stačí karta typu SD Class 10, pri nastavení na nižšiu kvalitu postačí aj karta typu SD Class 6, či dokonca 4 u najnižšej kvality.


Dĺžka videa a jeho veľkosť. Zdroj: návod na použitie.

Funkcionalita

Video vo Full HD rozlíšení, ktoré je okolo 2 Mpx, kladie na objektívy oveľa menšie nároky, ako fotografia. Vnútorné spracovanie obrazu potláča naviac niektoré chyby objektívov a tak pri videu si testovaný objektív vedie veľmi dobre.

Canon EOS 80D má dobré predpoklady pre kvalitné amatérske video. Zdôrazňujem amatérske. Canon spôsobil revolúciu v snímaní videa i keď nebol prvý na trhu, čo ponúkol video v zrkadlovke. Prerazil však obrazovou kvalitou a funkcionalitou. Bol to model EOS 5D Mark II, ktorý sa najviac pričinil na tom, že sa zrkadlovky používajú aj pre profesionálne snímanie videa. Za rozumné peniaze priniesol cinematický efekt aj amatérom, ktorí by si kvalitnú videokameru nemohli dovoliť. Je bežné, že sa DSLR používajú pri snímaní videoklipov, svadieb, eventov, športu atď.

EOS-u 80D, akokoľvek sa s ním dobre nakrúca, chýbajú pokročilé nastavenia videa. To nie je chyba, jednoducho je to amatérsky model. Ak ste dúfali, že ušetríte, ak chcete video snímať poloprofesionálne, ale s menším rozpočtom, musím vás sklamať. Fotoaparát ponúka základné funkcie pre prácu s expozíciou, chýbajú tu však obrazové profily pre video, podrobnejšie nastavenia kvality obrazu a zvuku. Tie tu nájdete, ale sú zjednodušené pre amatérske použitie. Skúsenejším bude určite chýbať zebra a peaking level pomôcka pre manuálne zaostrovanie.

Fotoaparát uvediete do režimu videa prepnutím páčky živého náhľadu na zadnej strane fotoaparátu. Nahrávanie spustíte a zastavíte stlačením tlačidla Start/Stop.

Nahrávať môžete v automatických (motívových) programoch, najnáročnejší môžu siahnuť aj po plne manuálnom nastavení expozície. Prv ako začnete nakrúcať, je potrebné nastaviť obrazový profil, vyváženie bielej a optimalizáciu dynamického rozsahu. Odporúčam zapnúť korekciu chýb objektívu.

S vysokým dynamickým rozsahom pomôže sa vysporiadať funkcia HDR Movie. Tá má zabrániť vzniku prepalov a zlepšiť kresbu v tieňoch. Pre každé políčko sa použijú dva rôzne exponované zábery. Zlepšenie dynamického rozsahu je na úkor celkovej kvality. Nie je možné tu použiť formát MOV. Naviac sa vo videu môžu objaviť artefakty spôsobené skladaním expozície, ak snímate pohyb, alebo nedržíte fotoaparát dostatočne stabilné. Skúsenejší videografi dajú prednosť precíznejšej práci s expozíciou a vlastne nastaveným obrazovým profilom.

Amatéri môžu video “vylepšiť” použitím obrazových filtrov, ktoré sú obdobou postprodukcie v počítači. Nájdete v ponuke filtre typu starý film, zasnený, dramatický ČB, či efekt miniatúry. Mnohých poteší funkcia Time Lapse s podrobnými nastaveniami.

Úplným začiatočníkom odporúčam využiť funkciu Video Snapshot. Začiatočníci často nakrúcajú príliš dlhé zábery. Pri Video Snapshot sa zaznamenávajú videosekvencie s dĺžkou 2, 4 alebo 8 sekúnd (nastaviteľné) a ukladajú sa do albumov. Album berte ako jedno video poskladané z viacerých krátkych klipov, ku ktorým môžete pridať hudbu, ktorú si nahráte dopredu na kartu.

Zaostrovanie

Dual Pixel CMOS AF technológia zaostrovania v režime živého náhľadu je to, čo umožňuje snímať video aj menej skúseným kameramanom. Zaostrovanie v režime živého náhľadu je Achilovou pätou väčšiny zrkadloviek. Nie tak u EOS-u 80D. Zaostrovanie je rýchle, bez neustáleho preostrovania, ktoré poznáme z iných fotoaparátov. Výborne funguje sledovanie objektov pri kontinuálnom zaostrovaní. Aby sa kvality zaostrovania prejavili naplno, potrebujete objektív s SMT alebo Nano-USM motorčekom.

AF režim má niekoľko nastavení. Nároční využijú nastavenie rýchlosti kontinuálneho zaostrovania a jeho správanie pred a po nakrúcaní. Pomalé plynulé preostrovanie medzi rôzne vzdialenými objektami je podmienené použitím objektívu s Nano-USM alebo STM motorčekom. Nastaviteľná je aj rýchlosť sledovania objektov.

Snímanie ľudí výrazne zjednodušuje tracking prepojený s detekciou tváre. Za zaostrovanie si fotoaparát zaslúži jednotku s hviezdičkou.

Displej

Druhým prvkom, ktorý výrazne prispieva k využiteľnému videu, je plne otočný displej s dotykovým ovládaním. Na videokamerách je štandardom, u zrkadloviek však nie. Pritom komponovanie, najmä videa, výrazne zjednodušuje. Umožňuje používať kreatívnejšie uhly pohľadu. Tým, že displej môžete otočiť obrazovkou dopredu, môžete rozprávať priamo na kameru, napríklad pri videoblogovaní.

Zvuk

Ak potrebujete pracovať so zvukom, môžete k fotoaparátu pripojiť externý mikrofón (napr. Canon DM-E1) a slúchadlá.

Postrehy z nakrúcania

O výbornom zaostrovaní už písať nebudem. Stabilizácia obrazu je veľmi dobrá. Pri dlhých ohniskách však už odporúčam použiť statív, alebo aspoň monopod. Motorické zoomovanie je veľmi dobré. Problémy sú len s expozíciou, kedy expozimeter reaguje na zmenu tonality scény. Tu je lepšie nastaviť expozíciu manuálne.

Aj keď testovaný objektív nedisponuje vysokou svetelnosťou, vyhráte sa s ním aj s malou hĺbkou ostrosti. Hodí sa aj na snímanie detailov. Žiadaný cinematický vzhľad s objektívom dosiahnete. Chcelo by to však plochý profil vhodnejší pre postprodukciu (napr. S-Log2) alebo zabudovaný colorgrading pre tých, ktorým sa video upravovať nechce.


Záver

Canon EOS 80D výborne poslúži ako amatérska kamera s veľmi dobrým obrazovým výstupom. Vďaka hybridnému zaostrovaniu a novej generácii objektívov optimalizovaných pre video, je snímanie videa ľahké a zvládne ho aj začiatočník. Pri komponovaní oceníte plne otočný displej s dotykovým ovládaním. K fotoaparátu môžete pripojiť mikrofón, ktorý zvýši kvalitu zvukovej stopy a aj slúchadlá pre posúdenie kvality zvuku.

Objektív EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM, ktorý sklamal pri fotografovaní, sa ukázal ako veľmi dobre použiteľný vo videu. Ponúka účinnú stabilizáciu obrazu a rýchle zaostrovanie. Praktický je jeho rozsah. Optické chyby, tak zreteľné vo fotografii, sa vo Full HD videu stratia aj vďaka softvérovej korekcii. Pripojiteľná Power Zoom jednotka sa mi spočiatku zdala skôr ako hlúposť. Ukázalo sa, že je veľmi praktická a dobre spĺňa svoj účel. Paletu videotechník môžete rozšíriť o plynulé zoomovanie. Vaše videá tak budú zaujímavejšie.

Kombinácia Canonu EOS 80D  a EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM nahradí rodinnú kameru. Uspokojí aj tých, ktorí chcú kvalitnejší obraz a cinematický look. Canon EOS 80D však nie je fotoaparátom pre poloprofesionálne použitie. Chýbajú mu podrobnejšie nastavenia obrazu a zvuku.

Doteraz som netestoval zrkadlovku, s ktorou by sa snímalo video tak jednoducho. V tomto je tu veľká podobnosť s prácou s CSC fotoaparátmi, pre ktoré je živý náhľad predsa len prirodzenejší. Canon EOS 80D prepája svet DLSR a CSC nielen vo fotografii, ale aj vo videu.

Aby som však len nechválil, potešili by obrazové profily optimalizované pre video, či zabudovaný color grading. Video filtre nie sú to pravé. Pomaly prestáva dostačovať video vo Full HD rozlíšení. Dnes frčí 4K, či ho užívateľ využije alebo nie. Azda sa ho dočkáme v nástupcovi.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Roman Point
2016-05-09 10:10:35
Možno pôjde ovládať nahrávanie videa plus zoomovanie cez wifi apku. Ak je ten adapter dostatočne "prepojený" s telom.
 
Ondrej Čepko
2016-05-09 10:43:02
Zaujimava masinka ...no cena je tiez "kvalitna"
 
Bruce
2016-05-09 11:07:08
Samozrejme dobrý článok. Negatívny postreh je na mieste, avšak rozdiel vo videu ktoré točí 5d mark x je nebadateľné. Menej nastavení u videa nie je pre mňa až tak dôležité. U mňa zohráva fakt, či je možné scénu upravovať aj počas snímania. Ak sa scéna výrazne mení strih vyrieši korekciu. STM objektívy sú na video to najlepšie čo na trhu je. Kvalita obrazu postačuje na video. Horšie je to so zaostrovaním u drahších modelov aj L-kových. Točia obraz neskutočný no problém je preostrovanie. Každý točí inak, na video používa svoju techniku. Ja nikdy nezoomujem - až na pár prípadov. Točím scény iba z jednej perspektívy a ďalší obraz napr. zoom. Potom je na mieste otázka použitia nestabilizovaných objektívov, či iných ako STM, ktoré spravia tak isto prácu a mnohokrát lepšie. Toto je skôr myslené na snímanie krajín, prírody a pod. Pri snímaní live objektov a športu je výhoda mať stm a dual pixel. A to je to k čomu som sa chcel dostať. Canon urobil v tomto video segmente revolúciu od 70D. Momentálne AF manuálny pohon tiež prvý krát. Takže keď mu mnohý vyčítali, že spí, nebude to celkom pravda. Hlavne že to ide dopredu ... Určite sa dočkáme posunu aj u konkurencie. Lenže niekto začať musí...
 
bear
2016-05-09 12:27:23
príspevok od: Roman Point
Možno pôjde ovládať nahrávanie videa plus zoomovanie cez wifi apku. Ak je ten adapter dostatočne "prepojený" s telom.
To funguje.
 
Roman Point
2016-05-09 13:02:03
príspevok od: bear
To funguje.
Takže netreba žiadne káble ako sa píše v článku. Mne sa marilo že som niekde čítal o tom ale nebol som si istý.
 
bear
2016-05-09 13:04:31
príspevok od: Roman Point
Takže netreba žiadne káble ako sa píše v článku. Mne sa marilo že som niekde čítal o tom ale nebol som si istý.
Ovladanie zoomu cez wifi z telefonu funguje, ale ta mobilna aplikacia ma este daleko k dokonalosti.
 
seejey
2016-05-10 23:18:03
Pri natacani profi videa sa zvuk aj tak toci externe (inak sa kvalitny zvuk ani neda dosiahnut) a ten v DLSR funguje len na nasledne resynchro.
Zebry a focus peaking by som tiez az tak neriesil. Zaujimavejsie je skor, ci ma HDMI clean output. Potom staci pouzit externy rekorder, ktory ma aj tak tieto ficurky (a este aj dalsie ine) v sebe, nehovoriac o lepsom a vacsom LCD. Bohu zial to prave tento 80D nema, co je skoda.
No a druhy fail je asi absencia toho 4K videa (samozrejme interne nahravaneho). V tom sa maju co ucit z mirrorless modelov, ktore v porovnatelnej (dokonca asi aj nizsej cene) maju 4K recording.
 
Roman Point
2016-05-11 02:29:26
príspevok od: seejey
Pri natacani profi videa sa zvuk aj tak toci externe (inak sa kvalitny zvuk ani neda dosiahnut) a ten v DLSR funguje len na nasledne resynchro.
Zebry a focus peaking by som tiez az tak neriesil. Zaujimavejsie je skor, ci ma HDMI clean output. Potom staci pouzit externy rekorder, ktory ma aj tak tieto ficurky (a este aj dalsie ine) v sebe, nehovoriac o lepsom a vacsom LCD. Bohu zial to prave tento 80D nema, co je skoda.
No a druhy fail je asi absencia toho 4K videa (samozrejme interne nahravaneho). V tom sa maju co ucit z mirrorless modelov, ktore v porovnatelnej (dokonca asi aj nizsej cene) maju 4K recording.
V 4K videu by som problém nevidel.
1: kým bude dostupné a každý, alebo väčšina ľudí bude mať tv UHD čo teraz stojí od 2000 do 4000€ tak canon to určite implementuje aj do lacných modelov zrkadloviek. 80D je tiež lacný model
2: Canon má svoje profesionálne filmové kamery s 4K, 8K videom a rovnako 4K video budú mať aj zrkadlovky strednej triedy 5D4 napríklad. Teraz ho má zatiaľ iba 1DX2 ktorá stojí toľko že majiteľ má určite aj na UHD TV. Dôležitejšia vec je aby Canon spravil ostatné modely podobne ako 1DX2 a to v dĺžke nahrávania = obmedzenie je len veľkosť karty. Takže žiadne že po 30minútach sa záznam zastaví.

p.s. sranda je že podľa nejakých zákonov a smerníc nemôže mať audiovizuálny záznam viac než 30min. bez prerušenia a pri 1DX2 môže nahravat video iba z obmedzením velkosti karty. Aj D5 ide 4K video nahrávať len 29minút a pár sekúnd
 
j.matrix
2016-05-11 08:10:39
4K televizory uz stoja ako FHD, minule som zostal prekvapeny ked si kamarat jeden kupil za 5stoviek. samozrejme zalezi aka uhlopriecka.
 
seejey
2016-05-17 23:28:35
príspevok od: Roman Point
V 4K videu by som problém nevidel.
1: kým bude dostupné a každý, alebo väčšina ľudí bude mať tv UHD čo teraz stojí od 2000 do 4000€ tak canon to určite implementuje aj do lacných modelov zrkadloviek. 80D je tiež lacný model
2: Canon má svoje profesionálne filmové kamery s 4K, 8K videom a rovnako 4K video budú mať aj zrkadlovky strednej triedy 5D4 napríklad. Teraz ho má zatiaľ iba 1DX2 ktorá stojí toľko že majiteľ má určite aj na UHD TV. Dôležitejšia vec je aby Canon spravil ostatné modely podobne ako 1DX2 a to v dĺžke nahrávania = obmedzenie je len veľkosť karty. Takže žiadne že po 30minútach sa záznam zastaví.

p.s. sranda je že podľa nejakých zákonov a smerníc nemôže mať audiovizuálny záznam viac než 30min. bez prerušenia a pri 1DX2 môže nahravat video iba z obmedzením velkosti karty. Aj D5 ide 4K video nahrávať len 29minút a pár sekúnd
UHD telky stoja par supov v porovnani s tym, kolko staly pred 2 rokmi. Za cenu 80D clovek kupi 2. Jasne, ze to asi nebude najj na trhu, ale to je o inom, vsak?
Pri 4K nejde ani tak o to, aby vysledok bol v 4K. Vdaka 4K ma tvorca jedinecne moznosti. Moze robit crop bez straty kvality (detaily, zmena kompozicie a pod.), panning, dotatocna stabilizacia, ak je vystupom FHD. Nehovoriac o tom, ze downsamplovane 4K je neskutocne aj v ostrosti oproti FHD, zlepsi sa taktiez aj sum.
Sice 4K ma vacsie naroky na spracovanie, ale vyhody za to stoja. Absencia 4K, dokonca aj v low endovej triede je podla mna len vec ako donutit zakaznika kupit si radovo drahsie zariadenia.
V dobe, ked aj mobily dokazu nahravat 4K je nepridanie tejto moznosti len sprostou vyhovorkou a dost jasnym gestom, ze co si myslia o svojich zakaznikoch. A ako som pisal vyssie. Aj lacnejsie modely mirrorless fotakov maju 4K a na dost dobrej urovni.
Ved clovek od nich nechce 4K v kvalite RED za tisicovku....

p.s. - nie je to otazka zakona. Ide o dovozne clo. Zariadenie, ktore vie nahravat video dlhsie ako 30min je uz videokamerou a ta podlieha clu.
 
Roman Point
2016-05-18 02:05:32
príspevok od: seejey
UHD telky stoja par supov v porovnani s tym, kolko staly pred 2 rokmi. Za cenu 80D clovek kupi 2. Jasne, ze to asi nebude najj na trhu, ale to je o inom, vsak?
Pri 4K nejde ani tak o to, aby vysledok bol v 4K. Vdaka 4K ma tvorca jedinecne moznosti. Moze robit crop bez straty kvality (detaily, zmena kompozicie a pod.), panning, dotatocna stabilizacia, ak je vystupom FHD. Nehovoriac o tom, ze downsamplovane 4K je neskutocne aj v ostrosti oproti FHD, zlepsi sa taktiez aj sum.
Sice 4K ma vacsie naroky na spracovanie, ale vyhody za to stoja. Absencia 4K, dokonca aj v low endovej triede je podla mna len vec ako donutit zakaznika kupit si radovo drahsie zariadenia.
V dobe, ked aj mobily dokazu nahravat 4K je nepridanie tejto moznosti len sprostou vyhovorkou a dost jasnym gestom, ze co si myslia o svojich zakaznikoch. A ako som pisal vyssie. Aj lacnejsie modely mirrorless fotakov maju 4K a na dost dobrej urovni.
Ved clovek od nich nechce 4K v kvalite RED za tisicovku....

p.s. - nie je to otazka zakona. Ide o dovozne clo. Zariadenie, ktore vie nahravat video dlhsie ako 30min je uz videokamerou a ta podlieha clu.
Ja s tebou súhlasím. Aj môj mobil nahráva 4K video a predná seldie kamera FHD. Všetko bez obmedzenia časového. Takže nie je to problém dať do akejkoľvek zrkadlovky. ALE mne to tam nechýba a keby to nevie nahrávať video vôbec a znížilo by to cenu zrkadlovky tak by som bol vdacnejsi než za 4K video
 
seejey
2016-06-15 23:44:17
príspevok od: Roman Point
Ja s tebou súhlasím. Aj môj mobil nahráva 4K video a predná seldie kamera FHD. Všetko bez obmedzenia časového. Takže nie je to problém dať do akejkoľvek zrkadlovky. ALE mne to tam nechýba a keby to nevie nahrávať video vôbec a znížilo by to cenu zrkadlovky tak by som bol vdacnejsi než za 4K video
Jasne, chapem.
Btw. rozdiel v cene je v podstate zanedbatelny. Radovo je to pod 5%, nechce sa mi teraz hrabad v colnom sadzobniku.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované