Hore

Nikon CoolPix P7700

Po zhruba roku od uvedenia pokročilého kompaktného aparátu Coolpix P7100 prichádza firma Nikon s jeho nástupcom. Čo sa zmenilo?

Dizajn a ergonómia

Ako prvé udrú do oka zmeny vonkajšie – zmenil sa dizajn. Pribudol lepší grip so sekundárnym voličom, zmizol priehľadový hľadáčik, zmenilo sa vyklápanie displeja na plne výklopný a otočný (P7100 iba výklopný), pribudol konektor na GPS modul a tlačidlo na vyklopenie blesku sa zmenilo na mechanickú páčku. Ale pekne poporiadku.

Predná strana

Objektív, sekundárny volič a jedno programovateľné tlačidlo. Do oka oproti predchodcovi padnú číselká na objektíve, ktoré označujú svetelnosť. Z hodnôt F/2,8-5,6 sa posunuli k zaujímavejším F/2-4. Rovnako poteší na objektíve filtrový závit s priemerom 40,5mm.

Horná strana

Na hornej strane sa toho veľa oproti predchodcovi nezmenilo – spúšť s páčkovým ovládaním zoomu, koliečko s korekciou expozície, samotný programový volič, sánky na externý blesk a ovládacie otočné tlačidlo pre nastavenie hodnôt ISO, bracketingu, či vyváženia bielej.

Zadná strana

Okrem už spomínanej absencie hľadáčika vyzerá zadná strana takmer identicky ako pri modeli P7100. Páčka na vyklopenie blesku, ovládacie tlačidlo režimov displeja, primárny otočný volič, AE-L/AF-L tlačidlo, tlačidlo prehrávania, menu, kôš a klasické 4-smerné otočné tlačidlo s potvrdzovacím OK v strede.

Bočné strany a spodok prístroja

Po bokoch prístroja nájdeme iba tri umelohmotné záslepky na GPS, mikrofón a HDMI. Na dolnej strane potom nájdeme statívový závit a krytku batérie a šachty SD karty.


Po ergnonomickej stránke je model P7700 veľmi dobre vypracovaný. Pogumovanie gripu a zadnej plochy na palec je príjemné a dobre tvarované. Prístup k otočným voličom výborný a ovládanie je veľmi podobné tomu, na ktoré sú zvyknutí majitelia zrkadloviek Nikon. Subjektívne, držanie lepšie oproti predchodcovi plus plne výklopný displej – to sú rozhodne plusy. Hmotnosť 392g a rozmery 119 x 73 x 50mm sú na držanie a prácu veľmi príjemné, avšak je z nich jasné, že to nie je klasické „mydlo do vrecka“.


Vlastnosti a funkcie

Senzor a procesor

Oproti svojmu predchodcovi sa P7700 zmenil aj vo vnútri. Hlavnou zmenou je zrejme 1/1,7“ BSI-CMOS senzor s rozlíšením 12,2 megapixelov (oproti 10mpx CCD). Rovnako sa vylepšila možnosť videa na dnes už štandardné Full HD rozlíšenie pri frekvencii 30 snímkov za sekundu a je plne nastaviteľné. Spracovanie obrazu má na starosti stále obrazový procesor EXPEED C2 rovnako ako to bolo v predchádzajúcich modeloch, avšak s vačšou vyrovnávacou pamäťou. To umožňuje zrýchlenie sériového snímania z 1,2 sn./s až na hodnotu 8 snímkov. Keďže sme však v kategórii kompaktných fotoaparátov, kde sa s nejakým sériovým snímaním nepočíta, buffer sa rýchlo zahltí a po odfotografovaní sekvencie je v závislosti na zvolenej kvalite nutné čakať 5-10s kým je P7700 znova pripravený fotiť. 

Rozsah ISO bol vylepšený na hodnoty 80-3200 (rozšíriteľné na 6400). Pri zapnutom fotení do formátu RAW je veľmi jemný šum viditeľný už na hodnote ISO 200. Pri hodnote ISO 800 sa stále zdajú byť fotografie použiteľné pri tlači do formátu A4. Nad túto hodnotu osobne už neodporúčam fotiť. Čo sa týka formátu JPEG a automatického vyhladzovania šumu je dosť výrazné a strata detailov pomerne nepríjemná – pozrite si vzorové fotografie v galérii.

      

Objektív a závierka

Zmenou prešiel aj objektív – inžinieri v Nikone navrhli pri rovnakom rozsahu 28-200mm (35mm ekvivalent) stabilizovaný objektív so svetelnosťou o celé clonové číslo lepšou ako to bolo u predchodcu. Hodnota na širokom konci je F/2, na tele konci F/4. Veľkosť čipu však tieto hodnoty degraduje a tak ani pri F/2 nie je bokeh a odpichnutie od pozadia nejako vynikajúce a v tomto sa P7700 stále nemôže porovnávať ani s najlacnejšími APS-C zrkadlovkami. Rozsah zoomu je 7-násobný, minimálna zaostrovacia vzdialenosť potom 50cm, resp. 2cm pri makro režime. Makro je na rozdiel od väčšiny kompaktov schopné fungovať aj pri vyzoomovanom objektíve. 

F/2, 28mm

F/3.5, 103mm

Objektív má na širokom konci mierne súdkovité skreslenie, ktoré úspešne eliminuje automatika. Čo automatika ale neovplyvní je pomerne výrazná chromatická aberácia na kontrastných hranách (zelená, fialová).

Minimálny čas expozície je 1/4000s a ten maximálny 60s. Clona má 7 lamiel, čo by malo dávať pomerne pekný bokeh, avšak už spomínaná veľkosť snímača tomu nepomáha.

Autofokus

Na kompaktný prístroj je minimálne na širokom konci ohniska autofokus rýchly ako blesk. Pri vyzoomovaní na tele už ostrenie spomaľuje. Pri tmavších, resp. menej kontrastných scénach sa občas zapotí aj s pomocným svetielkom.

CLS

Čo ale výrazne poteší oproti predchodcovi je, že P7700 bol vybavený funkciou bezdrôtového odpaľovania externých bleskov (Nikon CLS systém). Vďaka tomu sa rozširujú možnosti či už kreatívneho alebo praktického využitia prístroja. Na svoje si môžu prísť hlavne strobisti alebo produktoví fotografi, ktorí vďaka malému čipu jednoducho dosiahnú veľkú hĺbku ostrosti a veľké štúdiové svetlá môž nahradiť menšími systémovými bleskami.

Zaujímavé je, že si v Command režime s bleskami rozumie iba v skupine A na kanáli číslo 3.

Režimy

Ak sa pozrieme na volič režimov, nájdeme tam okrem klasických PASM aj tri predvoľby pre užívateľské nastavenia, nastavenie až 20 scénických a 9 efektových režimov(následný výber cez menu). Nechýba ani Video režim, ktorý je plne automatický, alebo následne CSM (custom settings movie), kde sa dajú nastaviť kvalita videa, clona, ISO..

Menu

Menu prístroja je rozdelené do dvoch častí – hlavných nastavení a nastavení fotografovania. Šablóna je rovnaká ako pri zrkadlovkách výrobcu => naľavo ikonky hlavných sekcií, napravo jednotlivé nastavenia. Pohybuje sa 4-smerným tlačidlom na zadnej strane aparátu. 

Nesmiem zabudnúť na dve užitočné veci nastaviteľné z menu, ktoré sa občas môžu pomerne hodiť. Prvou je zabudovaný ND filter, ktorý po zapnutí dovolí predĺžiť expozičné časy, tým druhým je možnosť nastavenia hodnoty zoomu pri zapnutí. Chcete fotiť portrétne? Nastavte si napríklad hodnotu 85mm a aparát sa vám vždy zapne rovno s týmto ohniskom.

Video

Coolpix P7700 nahráva video do formátu MPEG-4/H.264, je vybavený stereomikrofónom a mono reproduktorom. Rozlíšenia do ktorých je schopný nahrávať sú:

Full HD - 1920 x 1080 (15 a 30fps)

HD - 1280 x 720 (30 a 60fps)

VGA – 640 x 480 (30 a 120fps)

Mikrofón síce zvláda nahrávať zvuk pomerne kvalitne, avšak pri veternom počasí a vypnutej redukcii je zvuk doslova nepríjemný. Pomôcť môže externý mikrofón.



Plusy a mínusy

+ ergonómia a ovládanie

+ bezdrôtové odpaľovanie bleskov

+ ohniskový rozsah

+ dynamický rozsah

+ pomerne rýchly autofokus

+ kvalitné video

+ displej

+ filtrový závit


- malý snímač (1/1,7“)

- dĺžka spracovania sekvenčného snímania

- šum od ISO 800

- iba prídavné GPS

- cena  

Skúsenosti a záver

Už pri predstavení modelu Coolpix P7700 som bol mierne sklamaný veľkosťou snímača – dúfal som v 1“ CX snímač ako má rada Nikon 1. Coolpix P7700 by tak smelo mohol konkurovať Canonu G1X či Sony RX100 (a netreba zabúdať na CSC fotoaparáty). Takto ostáva trochu v pozadí. Inak je P7700 skvelo vybavený fotoaparát, ktorý sa výborne ovláda a sedí v ruke. Obrazová kvalita sa mi zdala na bežné nenáročné cvakanie dostatočná (hoci pixelová ostrosť nie je úplne najlepšia) – v tom prípade je to ale trochu drahá hračka. Na serióznejšiu prácu sa môže ale hodiť produktovým fotografom, ktorí nevyžadujú vysoké rozlíšenie a majú obmedzený rozpočet. Malý snímač napomôže veľkej hĺbke ostrosti, ktorá je v tomto štýle fotografie potrebná a vďaka CLS systému je možné vytvoriť malé a lacné produktové štúdio v kombinácii P7700 + systémové blesky Nikon.

ISO 100, F/8, 1/125s, pilotné žiarovky


Čo sa týka ISO a zaostrovania – v dobrých svetelných podmienkach nie je problém a P7700 fotí prekvapivo slušne. V tých horších ale už človek bohužiaľ spozná, že je to stále iba kompakt. Odporúčam fotiť do RAWu, hoci jeho spracovanie procesorom chvíľku trvá.

     

Maličkým zádrheľom, ktorý mi pri testovaní znepríjemňoval život je nemožnosť vymazať fotku hneď po odfotení, ale potreba čakať a následne ju vymazať až v prehliadacom režime.Milo prevapený som bol ale ešte stabilizovaným objektívom a pomerne (na kompakty) slušným dynamickým rozsahom.
Hoci od nás Nikon CoolPix P7700 nedostane ani TIP ani TOP redakcie, sklamaním určite nie je. 


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
NefroniK
2013-01-28 12:11:44
"Závierka má 7 lamiel..." ?
Tak to som sa zas dozvedel niečo nové.
 
Tomáš Muška
2013-01-28 15:44:12
príspevok od: NefroniK
"Závierka má 7 lamiel..." ?
Tak to som sa zas dozvedel niečo nové.
a jéje... chybka... písal som o rýchlosti závierky a pomiešalo sa mi to... dík za upozornenie, opravené
 
NefroniK
2013-01-28 15:46:21
Ešte mi tam chýba plné rozlíšenie z test snímok. Inak ma celkom zaujal, možno by som ho aj uprednostil pred bezzrkadlom, ak by malo ísť o "doplnkove telo" k zrkadlovke. :
 
Paulie
2013-01-28 23:21:00
BMI senzor? Niekto má asi diétu.
 
stancok
2013-01-29 05:23:35
neviem preco ho tu takto podcenuju, vsade ziskava top ocenenia vo svojej triede a urcite ho nemozno porovnavat s triedou mirrorless,ako to bolo chybne prezentovane v recenzii..pripominam ze tento fotak je trieda profikompakt teda konkurencia canon G15 ,panasonic lx7 ,sony RX100, olympus XZ2,samsung ex1-2 a pod.. a myslim si a iste nie som sam ze vsetky mnou menovane fotaky da hravo do vrecka(napr G15 je pomalsi a ma viac zasumene foto +nema vyklopny displej) ,napriek tomu ze nema hladacik(co je jedine minus asi) je skvelym doplnkom ako druhy fotak k zrkadlu, kompakt do vrecka..
 
landov
2013-01-29 06:18:36
príspevok od: stancok
neviem preco ho tu takto podcenuju, vsade ziskava top ocenenia vo svojej triede a urcite ho nemozno porovnavat s triedou mirrorless,ako to bolo chybne prezentovane v recenzii..pripominam ze tento fotak je trieda profikompakt teda konkurencia canon G15 ,panasonic lx7 ,sony RX100, olympus XZ2,samsung ex1-2 a pod.. a myslim si a iste nie som sam ze vsetky mnou menovane fotaky da hravo do vrecka(napr G15 je pomalsi a ma viac zasumene foto +nema vyklopny displej) ,napriek tomu ze nema hladacik(co je jedine minus asi) je skvelym doplnkom ako druhy fotak k zrkadlu, kompakt do vrecka..
Silne pochybujem, ze tento nikon strci, ako vravis "hravo do vrecka" Sony RX100, ktory ma 1"cip...skor naopak !
 
haplo602
2013-01-29 09:04:12
príspevok od: landov
Silne pochybujem, ze tento nikon strci, ako vravis "hravo do vrecka" Sony RX100, ktory ma 1"cip...skor naopak !
no kazdy mame svoje ... sony nema sanky na blesk a kratsi zoom ... ale pozri sa napriklad ako sa teraz vsade predava 2nd hand Fuji X100 ... vsetci to kupovali kvoli obrazovej kvalite a hladaciku a zrazu sa toho zbavuju ... zeby pevne ohnisko nestacilo ? pritom obrazova kvalita je stale vyborna ....

tento nikon je nahodou konecne profi kompakt od nikonu co si to oznacenie zasluzi. doteraz to boli take nijake pokusy ....
 
stancok
2013-01-30 01:50:24
príspevok od: landov
Silne pochybujem, ze tento nikon strci, ako vravis "hravo do vrecka" Sony RX100, ktory ma 1"cip...skor naopak !
..netvrdim ze nie, kedze cip ma lepsi, som sa kus sekol pri tomto modeli,ale jednak zoomom sa nanho nechyta, nema sanky na blesk ako tu dotycny nadomnou pisal a nema ani vyklopne lcd a co je najpodstatnejsie -cena, pozri kolko stoji rx100 a kolko p7700 ,za tu cenu mam uz mirrorless s aps-c snimacom (napr nex5-R/N) a to uz je uuplne ina basen
 
jozkovicz
2013-01-30 12:08:15
.. nejako sa mi zdaju niektore fotky preexponovane ?? to su jpeg ??
 
landov
2013-01-30 17:25:25
príspevok od: stancok
..netvrdim ze nie, kedze cip ma lepsi, som sa kus sekol pri tomto modeli,ale jednak zoomom sa nanho nechyta, nema sanky na blesk ako tu dotycny nadomnou pisal a nema ani vyklopne lcd a co je najpodstatnejsie -cena, pozri kolko stoji rx100 a kolko p7700 ,za tu cenu mam uz mirrorless s aps-c snimacom (napr nex5-R/N) a to uz je uuplne ina basen
Prave ze vidim kolko stoji P7700 a poviem Ti ze dat 450€ za kompakt s miniaturnym cipom je blaznovstvo.
 
stancok
2013-01-31 04:53:16
príspevok od: landov
Prave ze vidim kolko stoji P7700 a poviem Ti ze dat 450€ za kompakt s miniaturnym cipom je blaznovstvo.
pozri kolko stoji G15 alebo taky panasonic LX7 ,vsetko medzi 400-450 jednoducho to je cenova hladina profikompaktov, nizsie ceny u nich nepojdu (vynimkou je azda len samsung) ,a kde je RX100 na sialenych 600e!!! ked spusti sony jeho cenu o cca 150-200e mozme sa bavit o vyhodnosti jeho kupy, inak to nema cenu kupovat .. vsak v tej cenovej hladine mam uz zrkadla napr nikon D5100/ 5200 prip D3200 (3200ku alebo 5100 uz aj vo vyhodnom sete) alebo mirrorless s aps-c snimacom -napr nex 5R/N (cca 450 za 5N a cca 600 za 5R v setoch) ..vsetky tieto fotaky su uplne niekde inde kvalitkou obrazu ako tvoj ospevovany RX100 za 600e
 
landov
2013-01-31 16:12:42
príspevok od: stancok
pozri kolko stoji G15 alebo taky panasonic LX7 ,vsetko medzi 400-450 jednoducho to je cenova hladina profikompaktov, nizsie ceny u nich nepojdu (vynimkou je azda len samsung) ,a kde je RX100 na sialenych 600e!!! ked spusti sony jeho cenu o cca 150-200e mozme sa bavit o vyhodnosti jeho kupy, inak to nema cenu kupovat .. vsak v tej cenovej hladine mam uz zrkadla napr nikon D5100/ 5200 prip D3200 (3200ku alebo 5100 uz aj vo vyhodnom sete) alebo mirrorless s aps-c snimacom -napr nex 5R/N (cca 450 za 5N a cca 600 za 5R v setoch) ..vsetky tieto fotaky su uplne niekde inde kvalitkou obrazu ako tvoj ospevovany RX100 za 600e
...Paneboze...si konecne uvedom, ze RX100 ma oproti tym mini snimacom cip 1"!!!! Kapisto ???
 
stancok
2013-02-01 04:57:10
príspevok od: landov
...Paneboze...si konecne uvedom, ze RX100 ma oproti tym mini snimacom cip 1"!!!! Kapisto ???
jasne to uz davno viem ze ma vacsi snimac ano ale nepresvedcis ma o vyhodnosti kupy RX100 z jednoducheho dovodu , v tejto cene mozem mat mirrorless dokonca uz za nizsiu cenu a s APS-C snimacom ,ktory je velkostou uuplne inde a skyje do vrecka ten tvoj 1´´ snimac.. nikdo ma nepresvedci o opaku ze cca 600 dat za profikompakt nie je chore blaznovstvo ako si to sam aj nazval.. proste RX100ka je v cenovej hladine zrkadloviek a to ju degraduje k zemi a maximalne znevyhodnuje na kupu.. pricom do tych cca 400(max tych 450 s prizmurenym okom) je cena pre kompakt este jak tak znesitelna..
 
stancok
2013-02-01 05:38:26
pre uplnost prikladam diagram s velkostou cipov http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor ensor_sizes_overlaid_inside.svg sice 1´´ cip tam zakresleny nie je ale odhadom je niekde medzi 4/3 a 1/1,6´´ cize o nieco viac ako ma nikon P7700 teda 1/1,7´´ ,ale chciet zanho cca 600e len preto ze ma 1´´ cip je fakt chore ,az jeho cena klesne na cca 400-450 zvazim jeho kupu, inak nema zmysel sa o nom bavit..
 
stancok
2013-02-01 05:44:18
oprava web linku- namiesto toho smajlu si daj dvojbodku a S ,link domrvil blby smajl system na tejto stranke
 
NefroniK
2013-02-01 10:35:53
Mirrorless a aj táto P7700 možno je cenovo na úrovni zrkadloviek a kvalitou nepochybne ďaleko za nimi. Ale tu ide práve o kompaktnosť. A keď si vezmete mirrorless s nejakym "normálnym" objektívom pomaly sa dostanete na úroveň DSLR ktorá pre vás bola pôvodne veľká. Takže tu je P7700 ideálna voľba pri zachovaní malého rozmeru.
 
Rachotilko
2013-02-05 14:53:38
Ad "veľkosť snímača".

Keby mal tento foťák 1" snímač a pritom mal zachovať svetelnosť a rozsah objektívu, tak by nemohol mať túto veľkosť.

Ak porovnávame s RX100, tak tá má na dlhom konci (100mm eq) svetelnosť f/4.9
P7700 má na ohnisku 100mm eq svetelnosť oveľa nižšiu. To umožňuje voliť nižšie ISO.
 
pepe9991
2013-04-08 16:27:33
Čo by ste odporučili viac P7700 alebo Canon PowerShot G1 X ?
 
smartin
2013-04-10 22:44:42
Totalne odflaknuta "recenzia"! Hroza! Keby ze ten fotak nevlastnim, tak by som ho na zaklade tohto paskvilu zrejme ani nekupil. Aspon budem vediet ze na tento web sa v testoch neda spolahnut
 
smartin
2013-04-10 22:50:11
príspevok od: stancok
..netvrdim ze nie, kedze cip ma lepsi, som sa kus sekol pri tomto modeli,ale jednak zoomom sa nanho nechyta, nema sanky na blesk ako tu dotycny nadomnou pisal a nema ani vyklopne lcd a co je najpodstatnejsie -cena, pozri kolko stoji rx100 a kolko p7700 ,za tu cenu mam uz mirrorless s aps-c snimacom (napr nex5-R/N) a to uz je uuplne ina basen
Ja som porovnaval P7700 a NEX-5N. Viac-menej porovnatelne vysledky a kazdy ma svoje vyhody aj nevyhody a aj v kvalite obrazu. Co ma ale prekvapilo velmi maly rozdiel vystupnej kvality pri velmi velkom rozdieli cipov.
 
stancok
2013-04-12 16:06:01
príspevok od: smartin
Ja som porovnaval P7700 a NEX-5N. Viac-menej porovnatelne vysledky a kazdy ma svoje vyhody aj nevyhody a aj v kvalite obrazu. Co ma ale prekvapilo velmi maly rozdiel vystupnej kvality pri velmi velkom rozdieli cipov.
hmm tak to je fakt zaujimave zistenie kedze je tam velky nepomer cipov, malo by sa to patricne u nexu na ovela vyssej kvalite prejavit.. a porovnaval si P7700 aj s aktualnym NEX-6 co sa tyka vystupnej kvality?
 
Peter_K2
2013-06-15 20:34:51
myslím že je to výborný univerzálny fotoaparát a keby som už nemal dva rôzne digitály doma, bral by som ho.
som len laik, a celkom nerozumiem tomu o koľko viac svetla dopadne na snímací bod 1" snímača s 20mpx, než na snímací bod 1/1,7" snímača s 12mpx. vie to niekto objasniť?
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované