Hore

Panasonic Lumix DC-G90

Panasonic má široké portfólio fotoaparátov s Micro 4/3 snímačom a teraz aj plnoformátové.

V tieni vlajkových lodí neprávom ostáva modelový rad GXX. Pre mňa sú to fotoaparáty s najlepším pomerom cena/výkon. Niečo ako legendárny Nikon D7200, ale v bezzrkadlovom prevedení. Univerzálny, dobre vybavený fotoaparát. Lumix DMC-G80 sa mi veľmi páčil, ale mal jednu chybu. Panasonic v ňom použil starší 16 Mpx snímač. Nástupca má novší 20,3 Mpx. A to je jediná zásadná inovácia, ostatné vylepšenia sú drobnosti. Preto bude táto recenzia kratšia, zameraná na rozdiely oproti DMC-G80.



Špecifikácia

Panasonic Lumix DC-G90 je Micro 4/3 bezzrkadlovka v dizajne DSLR-like, s hľadáčikom v osi objektívu. Patrí do triedy pre pokročilých amatérov. Telo je utesnené proti prachu a vode.

Nový snímač je typu MOS s rozlíšením 20,3 Mpx, bez antialias filtra, dopĺňa ho procesor Venus Engine. Snímač je stabilizovaný v 5-tich osiach a v režime duálnej stabilizácie je celková účinnosť až 5 EV. Fotografie možno ukladať do formátov JPG a RAW. Video je v 4K rozlíšení, max. 30 FPS, alebo Full HD max. 60 FPS. Spomalené video je možné natáčať frekvenciou až 120 FPS.

Automatické zaostrovanie je typu DFD, čiže s vyhodnocovaním kontrastu. Využíva 49 zón, veľkosť zón je meniteľná. Snímková frekvencia je až 9 obr./s. v režime el. uzávierky. V režime 4K PHOTO je to až 30 obr-/s. Rozsah citlivosti je ISO 200-25 600. Meranie expozície prebieha na snímači a je rozdelené do 1 728 zón. Mechanická uzávierka má rozsah 1/4 000 – 60 s., Bulb (max. 30 minút), najkratší čas e. uzávierky je 1/16,000.

Elektronický hľadáčik je typu OLED s 2 360 000 pixelmi. Typu OLED je aj plne otočný dotykový displej s rozlíšením 1 040 000 pixelov. Fotoaparát má vstavaný blesk so smerným číslom 9,0 (ISO 200). Do konektorovej výbavy patrí USB 2.0 Micro-B, microHDMI typu D, 3,5 mm audio in a audio out, 2,5 mm konektor pre diaľkové ovládanie. Bezdrôtovú konektivitu zabezpečujú WiFi a Bluetooth 4.2. Rozmery tela fotoaparátu sú 130,4 × 93,5 × 77,4 mm, hmotnosť je 481 g.


Panasonic Lumix DC-G90 má dizajn malej, ale ergonomickej zrkadlovky.


Všetky dôležité funkcie sú priamo dostupné.


Displej je výklopný a otočný okolo kĺbu.


Karta sa vkladá zboku, cez USB konektor sa dá fotoaparát aj nabíjať.

https://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/fotoaparaty-lumix-g-dslm/dc-g90.html

Vylepšenia oproti Lumix DMC-G80

Telo fotoaparátu je dizajnovo podobné, ako u DMC-G80, ale je úplne novo navrhnuté. Poznať to najmä na strieške vstavaného blesku. Grip je mohutnejší, vďaka čomu sa na vrchu našlo miesto pre dve ďalšie tlačidlá. Z otočných voličov zmizol strieborný dekoračný pásik. Na zadnej strane boli nahradené smerové tlačidlá kombinovaným ovládačom, spájajúci smerový volič a roller. Fotoaparát je o pár desiatok gramov ťažší ako jeho predchodca. Zaujímavé je, že z prednej strany zmizlo logo “L”, ako Lumix, zrejme príliš evokovalo označenie nového bajonetu L u plnoformátových bezzrkadloviek.

  • novší snímač s vyšším rozlíšením
  • väčší grip
  • zlepšené ovládanie
  • kratší synchronizačný čas pre blesk
  • OLED displej
  • nabíjanie cez USB
  • výstup na slúchadlá
  • Bluetooth
  • V-logL
  • Full HD 120p

Fotoaparát v praxi

Panasonic a aj Olympus musia bojovať s predsudkami. Používajú menší Micro 4/3 snímač, ktorý mnohí vidia ako hendikep. Pritom má oproti väčším snímačom veľa výhod. Obidve firmy preto musia lákať potencionálnych zákazníkov na iné parametre a nadštandardnú funkčnú výbavu. Lumix DC-G90 je model strednej triedy a u Panasonicu to znamená, že má takmer všetko. Rovnako to je aj u predchodcu a preto tu máme menej inovácií. Že bude fotiť lepšie ako predchodca je zrejmé, ale bude to stačiť na to, aby aj tento model získal ocenenie Top redakcie?

Na obrázkoch vyzerá fotoaparát väčší. Vďaka mohutnejšiemu gripu sa fotoaparát dobre drží, ale až s prídavným battery gripom je to to pravé. Výborný je protišmykový polep. Fotoaparát je solídne vyhotovený, nikde žiadne vôle, či hrkanie.


K fotoaparátu môžete dokúpiť vertikálny batériový grip.

Karta sa vkladá zboku, ako to už býva u fotoaparátov pripravených pre použitie s vertikálnym gripom. Slot je len jeden, čo v amatérskej kategórii nie je mínus.

Už Lumix DMC-G80 sa dobre ovládal. Pár vylepšení u DC-G90 ovládanie ešte vylepšuje. Fotoaparát má jednu z najlepších ergonómií ovládania vo svojej kategórii. Nenahnevá ani profesionála, ak sa mu dostane do rúk. Všetky základné funkcie a parametre sa dobre ovládajú, prístup je priamy cez tlačidlá a prepínače. Plusom je plne otočný displej.

Programová výbava kombinuje amatérske programy a funkcie s tými pokročilými. Preto je vhodný pre náročných začiatočníkov, ale aj pokročilých amatérov.

Štart fotoaparátu je rýchly. DFD zaostrovanie funguje rýchlo a prekvapujúco aj za minimálneho svetla. Aj tento model už má okrem detekcie tváre aj detekciu očí. Funguje veľmi dobre. Problém nastáva, ak máte v zábere viacero osôb a fotoaparát si vyberie tu nesprávnu. Nenašiel som spôsob ako ho prinútiť prepnúť AF na druhú osobu alebo druhé oko.

49 zón pokrýva veľkú plochu, ale nejde až ku krajom. Bohatá je možnosť konfigurácie využitia zón. Chýbal mi joystick na výber AF bodov. Ide to samozrejme cez dotykový displej. Dotyková vrstva funguje aj keď máte oko na hľadáčiku. Je citlivá a tak som si AF bod nechtiac volil nosom. Panasonic má na to recept, v menu si môžete zvoliť, aby reagovala len vybraná časť plochy displeja. Celkovo sú možnosti užívateľského nastavenia veľmi bohaté, môžete si vytvoriť aj vlastné podmenu.

Panasonic vo svojich fotoaparátoch používa DFD zaostrovanie využívajúce vyhodnocovanie kontrastu. Pri AF-S zaostrovaní sa vyrovná fotoaparátom s fázovou detekciou. Pri AF-C a namačknutej spúšti vidíte, ako musí AF mierne preostrovať, pôsobí to rušivo. Nedávno však prenikla na internet správa, že Panasonic pracuje na novom snímači, ktorý by mal posunúť DFD o level vyššie. AF-C zaostrovanie má stále svoje limity, nie je tak rýchle ako u profi modelov, pretože je na to potrebný veľmi výkonný procesor.

Fotoaparát v režime elektronickej uzávierky zvláda 9 obr./s. To je plne postačujúce pre amatérske použitie, ale na bezzrkadlovku to nie je omračujúci parameter. Do buffera sa mi zmestilo 27 záberov RAW+JPG v sérii. Aj to je dostačujúce pre akčnejšie fotografovanie.

Elektronický hľadáčik je veľký, má dobrý kontrast a pekné farby. Rozlíšenie je 2 360 000 bodov, ale vyzerá, akoby mal o 1 000 000 menej. Obraz je hrubozrnný, chýba jemnejšie vykreslenie detailov. Papierovo by pritom s rozlíšením nemal byť problém.


Displej je otočný okolo kĺbu, má však malý jas a úplne inak zobrazuje obraz ako hľadáčik. Hľadáčik je najväčšou slabinou fotoaparátu.

Stabilizácia obrazu je riešená pohybom snímača, ktorý vie spolupracovať so stabilizáciou v objektíve. Účinnosť je až 5 EV, čo je výborná hodnota, ale Olympus prekročil už 7 EV. Preto by vylepšenie stabilizácie aspoň o 1EV potešilo.

Programová výbava zahŕňa pokročilé režimy P/A/S/M, dva užívateľské programy, inteligentnú automatiku, scénické režimy a umelecké filtre. Nechýbajú typické Panasonic vychytávky v podobe  4K PHOTO, Focus Bracketingu, či panoramatického režimu. Všetky vychytávky sme si podrobne predstavili v predchádzajúcich recenziách a tak sa im tu nebudem venovať.


Ukážka jedného z umeleckých efektov.

Výrobca udáva výdrž batérie len 290 záberov a to je podpriemer. Výdrž v praxi je optimistickejšia. Prvé fotenie som absolvoval s nie úplne nabitou batériou a urobil som 195 fotografií (bez sériového snímania), ukazovateľ stavu batérie hlásil polovičnú kapacitu. Reálne urobíte na jedno nabitie cez 400 fotografií. Kapacitu možno zväčšiť použitím prídavného batériového gripu. Vhod príde aj vylepšenie v podobe možnosti nabíjania cez USB a to aj z powerbanky. Škoda len, že USB je staršieho typu 2.0. Počas nabíjania z USB sa s fotoaparátom nedá pracovať. K prístroju je dodávaná kombinovaná nabíjačka. Zdroj má USB výstup a možno ho pripojiť priamo  k fotoaparátu, alebo k nabíjačke do ktorej sa vkladá batéria.

Fotoaparát som testoval so setovým objektívom Panasonic Vario G 12-60/3,5-5,6 ASPH. OIS.

Obrazová kvalita

Tu sa nekoná žiadne prekvapenie, pretože DC-G90 nie je prvý fotoaparát s 20,3 Mpx MOS M43 snímačom. Prv ako sa pozrieme na výkon snímača, musím opäť pochváliť setový objektív. Ostrosťou poráža aj drahšie objektívy.


Panasonic Vario G 12-60/3,5-5,6 ASPH. OIS je setový objektív, ktorý opticky poráža aj oveľa drahšie objektívy.

Fotoaparát dokazuje, že ani prístrojom s Micro 4/3 snímačom nechýba slušne veľký dynamický rozsah. S RAW-mi sa dobre pracuje. Farby sú prirodzené, dobre funguje vyváženie farieb a meranie expozície. Vďaka tomu máte pri úpravách minimum práce. Pri “vyťahovaní” tieňov sa objavuje pomerne málo šumu. Pri totálnej podexpozícii o niekoľko EV a následnej náprave v RAW konvertore, sa výrazný šum objaví.

Fotografie vo formáte JPG majú prirodzené farby. V štandarde fotoaparát zábery doostruje dobre, ale s odšumovaním to preháňa. Pri vyšších citlivostiach sa snaží úplne zbaviť fotografie šumu, dôsledkom je akvarelový efekt bez jemných detailov.


S dobrým objektívom sa dočkáte záberov s množstvom jemných detailov, ostrosti pomáha absencia low pass filtra.


Dynamický rozsah snímača je veľmi dobrý, problémy nebudete mať ani s vysokokontrastnými scénami.


Záber exponovaný na tiene, uprostred je scéna výrazne preexponovaná.


Po úprave RAW-u. Vo svetlách sa našlo slušné množstvo obrazových informácií.


Záber exponovaný na svetlá.


Po úprave RAW-u sú tiene dobre prekreslené s prijateľným množstvom šumu.

Micro 4/3 snímače šumia viac, ako ich väčší konkurenti. Nie ale tak, akoby naznačoval rozdiel vo veľkosti. Šum sa niekedy objavuje na oblohe alebo v tieňoch aj pri natívnej citlivosti ISO 200, samozrejme jemný, viditeľný len pri 100% priblížení na monitore. Pozrime sa však na vyššie citlivosti. Pri ISO 1600 šum takmer nezaznamenáte pri výtlačku formátu 70x50 cm. ISO 3200 je tiež dobre použiteľné aj pre tlač väčšieho formátu. Pri ISO 6400 je šum neprehliadnuteľný, ale na fotkách je stále dostatok detailov. ISO 12 800 je použiteľné pri tlači menšieho formátu, alebo pri publikovaní na internete. Najvyššia citlivosť ISO 25 600 je už nepoužiteľná. Šum prevažuje nad obrazovými informáciami.

Video

Panasonic je priekopníkom 4K videa a celkovo video výborne podporuje aj v nižších modeloch. DC-G90 nie je špecialistom, ako GH5/GH5s, ale amatérskeho videotvorcu uspokojí po stránke kvality aj funkcionality. 4K je s frekvenciou až 30p, Full HD až 60p. Spomalené video sa dá natáčať frekvenciou až 120 FPS. V ponuke sú ploché profily Cinelike V a D a aj V-Log. Konektor pre mikrofón je umiestený tak, aby nezavadzal manipulácii s displejom. Nechýba ani konektor pre slúchadlá. Mechanickú stabilizáciu možno doplniť digitálnou.

Video má svoj vlastný režim na voliči programov. K dispozícii sú pokročilé expozičné programy P/A/S/M. Tlačidlo Record je umiestnené trochu nešťastne, to sa dá však vyriešiť nastavením tejto funkcie na spúšť. Na výber sú formáty AVCHD a MP4, to je s dátovým tokom až 100 Mbps.

Skúsení kameramani využijú režim monochromatického hľadáčika, užívateľské nastavenie rýchlosti kontinuálneho zaostrovania, možnosť nastavenia gradačnej krivky, pokročilé nastavenia zvuku a ďalšie funkcie.

Pri videu vo Full HD rozlíšení sa využíva celá šírka snímača, pri 4K dochádza k orezu. Odhadom je faktor cca 1,3x.

Video som natáčal v 4K rozlíšení s frekvenciou 25FPS, formát MP4 a profil Cineline D. Použil som externý mikrofón RØDE VideoMic Pro Rycote. Aj keď som mal na páčke prepínania zaostrovania nastavené AF-S, prístroj používal kontinuálne zaostrovanie. Zistil som, že bolo nastavené v podmenu videa. Príde mi to nelogické. Zapnuté kontinuálne zaostrovanie mi kazilo zábery, čo môžete vidieť aj vo finálnom videu. Občas preostrilo, aj keď na to vôbec nebol dôvod.

Nepáči sa mi správanie hľadáčika pri videu. Keď stlačíte Record, akoby pokleslo rozlíšenie, často sa zobrazuje moiré. Niekedy je pohľad do hľadáčika až nepríjemný. Čakal som, že OLED displej bude jasnejší, ale na priamom slnku je obraz horšie pozorovateľný, aj keď je jas nastavený na maximum.

Stabilizácia obrazu funguje dobre, nie však excelentne. Dostatočne dobre, aby amatér nemusel používať statív.


Napriek problémom s hľadáčikom je video kvalitné, ostré, plné jemných detailov s príjemnou farebnosťou. Rovnako akou fotiek, nie je s videom veľa práce. Prakticky stačí ho len zostrihať a občas pridať kontrast.

Konkurencia

Ešte chvíľu sa Panasonic Lumix DC-G90 môže tešiť z toho, že Olympus nemá priameho konkurenta, len zastaralý, aj keď stále dobrý OM-D E-M5 Mark II. Nástupca príde možno už v auguste, uvidíme či sa Panasonicu len vyrovná, alebo ho predčí? Asi je to jedno, budú tu dva výborné fotoaparáty.

A tak najväčšími konkurentmi sú bezzrkadlovky s APS-C snímačom. Canon u radu EOS M šetrí na výbave a parametroch. A to veľmi, týka sa to aj videa. Slabšia je aj ponuka objektívov. Plusom Canonu je napokon len menší šum pri vyšších citlivostiach. Majitelia Panasonicov však často nemusia vyššie ISO nastavovať, pretože vďaka výbornej stabilizácii udržia v ruke aj dlhšie časy.

Tou pravou konkurenciou sú bezzrkadlovky Sony. V ponuke chýba model dizajnu DSLR-Like, ale A6XXX sú výborné. Snímače sú vynikajúce, výborná je výbava, rýchlosť… Panasonic má navrch vo výbere objektívov, ak k tomu pripočítame aj sklá od Olympusu. Dôkazom je napr. cenovo výhodný seťák Panasonic 12-60.

Stále bezzrkadlovky bojujú o priazeň fotografov aj so zrkadlovkami, aj keď tie sú na ústupe. Stále sa ale nájde dosť fotografov, ktorým bezzrkadlovky nevyhovujú, alebo váhajú nad ich kúpou. Bezzrkadlová konštrukcia modelu DC-G90 umožňuje aplikovať funkcie, ktoré zrkadlovky nemôžu mať a zároveň dovoľuje zrýchliť niektoré parametre. Preto porovnanie s DSLR nie je úplne férové. Možno ale hľadáte, k akým zrkadlovkám môžeme tento prístroj prirovnať. Sú to Canon EOS 80D, alebo Nikon D7200/D7500. Panasonic ich funkčne predčí, ale aj tu máme menší hendikep v podobe menšieho snímača s vyšším šumom pri vysokých citlivostiach.

Plusy a mínusy

+ novší 20,3 Mpx snímač
+ ergonómia ovládania
+ rýchlosť a citlivosť zaostrovania, detekcia očí
+ funkčná výbava
+ kovové telo, utesnená konštrukcia
+ nabíjanie cez USB, aj z powerbanky
+ vstavaný blesk
+ otočný displej
+ možnosť pripojenia gripu
+ reálna výdrž batérie
+ video

-  výdrž batérie
-  nemá USB-C
-  oproti predchodcovi sa nezvýšila účinnosť stabilizácie obrazu
-  kontinuálne zaostrovanie
-  hľadáčik
-  výrazný rozdiel medzi obrazov v hľadáčiku a na displeji, správanie hľadáčika pri nahrávaní videa
-  orezané 4K video

Záver

Panasonic Lumix DC-G90 je výborná univerzálna bezzrkadlovka s bezkonkurenčnou výbavou a pritom cenovo pomerne dostupná. Odporúčam ju v kombinácii s nie drahým, ale výborným objektívom Panasonic 12-60, je to malý poklad. Oproti predchodcovi je vylepšení málo, zásadná je výmena snímača za novší s vyšším rozlíšením. Ak vám predsa len na fotoaparáte niečo chýba, musíte si uvedomiť, že je to model strednej triedy. Ak máte vyššie nároky, je tu model DC-G9.

Lumix DC-G90 je výborný pre tých, ktorí chcú opustiť svet základných amatérskych zrkadloviek. Pre nich to bude veľký rozdiel. Je to priam ideálny fotoaparát pre tých, čo sa hlásia na školu, kde sa vyučuje aj fotografia.

Funkčná výbava fotoaparátu je bohatá, parametre fotografa neobmedzujú. Dobre sa ovláda a okrem fotenia zvláda veľmi dobre aj video. Výborný dojem z prístroja kazí hľadáčik a displej by mohol mať vyšší jas. Zaostrovanie je rýchle, ale kontinuálne má stále svoje limity. Tu by pomohol len výkonnejší procesor z profesionálneho modelu. Príjemnou stránkou fotoaparátu je, že z fotografiami a videom nemáte v počítači veľa práce. Farby sú výborné, dynamický rozsah je dostatočný na to, aby ste účinne mohli bojovať s prepalmi a tmavými tieňmi. Šum je taký, ako sme u M43 fotoaparátov zvyknutí. Občas sa objaví aj pri ISO 200. Limit rozumnej využiteľnosti je citlivosť ISO 6400, núdzovo aj ISO 12 800.

Nepotrvá ale dlho a Olympus predstaví priameho konkurenta, E-M5 Mark III, ktorý môže prekvapiť. Minimálne dovtedy má Panasonic v ponuke veľmi vydarený model s výborným pomerom cena/výkon. Predchodcovi som udelil ocenenie TOP redakcie, G90 dostane “len” Tip redakcie, aj keď je to lepší model. Je to preto, že inovácie sú len tie najnutnejšie a veľa bodov stratil fotoaparát kvôli hľadáčiku. Ak sa s priemerným hľadáčikom uspokojíte, kľudne si zmeňte oceneneie na TOP.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
pa10
2019-07-22 06:33:17
+ realna vydrz baterie
- vydrz baterie
tak ako je to vlastne???

Jednym z najvacsich minusov bude cena. Plnohodnotna G9 sa predava za 1094€, odlahcena G90 za 999€ (Heureka.sk 22.7.2019). S takou cenovkou G90 podla mna velke sance nema.
 
Johnnny
2019-07-22 07:40:39
Jo, je pravda, ze cloveku to ani nepride, ale G9 je inde ci uz hladacikom, stabilizaciou, rychlostou, videom ... ten par eurovy rozdiel bude pre G90 problem.
 
z80
2019-07-22 10:15:59
Medzi konkurentami mi chyba Fujifilm.
 
blahoslav J B Art
2019-07-22 10:54:22
Fuji X-E3 teraz poriadne zlacnel na eglobale
 
marcus_labeo
2019-07-22 11:38:47
príspevok od: z80
Medzi konkurentami mi chyba Fujifilm.
Možno podľa Karola je Fuji o level vyššie a teda nie je konkurentom.
Inak samozrejme X-T3/X-T30 sú konkurentmi.
 
PeCh
2019-07-22 17:07:00
príspevok od: marcus_labeo
Možno podľa Karola je Fuji o level vyššie a teda nie je konkurentom.
Inak samozrejme X-T3/X-T30 sú konkurentmi.
Možno to myslel kvôli akvarelu
 
marcus_labeo
2019-07-23 09:28:20
príspevok od: PeCh
Možno to myslel kvôli akvarelu
Alebo tak.
Inak ja rád maľujem akvarelovými, viď príloha.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované