Hore

Canon EOS 60D

Rad Canon EOS xxD (aj s jej predchodcami D30 a D60) je tu už 10 rokov a vždy sa tešil veľkej obľube medzi foto-nadšencami. Oproti vstupnej triede ponúkala lepšiu ergonómiu, odolnosť a rýchlosť snímania. Nové modely v tomto rade prichádzali v pravidelnom rytme každého 1,5 roka, ktorý bol narušený príchodom 50D už 12 mesiacov po 40D. O ďalších 12 mesiacov Canon predstavil 7D, ktorú ale posadil do vyššej triedy. Bolo zrejmé, že 60D bude postavená tak, aby si v predaji so 7D priamo nekonkurovala, ale aby bola veľkým lákadlom pre upgrade z nižších radov. V niektorých vlastnostiach dokonca parametrami klesla aj oproti 50D, ale na druhú stranu prináša množstvo vylepšení.


Čo je nové

 • senzor s rozlíšením 18MP
 • výklopný a otočný LCD s vyšším rozlíšením a lepšou antireflexnou úpravou
 • SD/SDHC/SDXC karty
 • nižšia hmotnosť
 • video
 • bezdrôtové ovládanie externých bleskov
 • podpora EyeFi kariet


Porovnanie základných parametrov 60D s najbližšími Canon modelmi:550D

50D

60D

7D

Rozlíšenie/

rýchlosť

18MP / 3,7 fps

15MP / 6,3 fps

18MP / 5,3 fps

18MP / 8 fps

Procesor

DiGIC 4

DiGIC 4

DiGIC 4

2xDiGIC 4

AF

9 bodov, 1 krížový

9 krížových bodov

9 krížových bodov

19 krížových bodov

Hľadáčik

Zrkadlový

pokrytie 96%

zväčšenie 0.87x

Hranol

pokrytie 95%

zväčšenie 0.95x

Hranol

pokrytie 96%

zväčšenie 0.95x

Hranol

pokrytie 100%

zväčšenie 1x

LCD

3" 3:2

1.040.000 bodov

3" 4:3

920.000 bodov

3" 3:2 otočný

1.040.000 bodov

3" 4:3

920.000 bodov

Video

1080p 30fps

720p 60fps

Nie

1080p 30fps

720p 60fps

1080p 30fps

720p 60fps

Karta

SD/SDHC/SDXC

CompactFlash I/II

SD/SDHC/SDXC

CompactFlash I/II

Hmotnosť

530g

822g

755g

860gPodrobnejšie porovnanie zmien oproti EOS 50D


Zmeny k horšiemu

Ako vidieť z tabuľky oproti 50D sa znížila maximálna rýchlosť z 6.3 na 5.3fps (vyššie rozlíšenie pri rovnakom procesore asi zachovanie rýchlosti nedovolilo a pri 7D sú na vyššiu rýchlosť použité 2 procesory). Toto bude ale chýbať skôr športovým fotografom, ktorí asi uprednostnia profesionálnejšiu 7D.


Čo mi ale určite v 60D chýba a považujem to za krok späť, je absencia jemného doladenia zaostrovania, ak máte len jeden alebo dva zoomové objektívy a tie zaostrujú dobre, nemusí vás to trápiť, ale ak máte vo svojej výbave pevné objektívy s vysokou svetelnosťou, ktoré sú kvôli svojej malej hĺbke ostrosti na presnosť zaostrenia veľmi citlivé, zvážte radšej 50D, alebo 7D.


Menšie zmeny (pre niekoho k lepšiemu, pre iného k horšiemu)

Ďalším kompromisom bolo použitie menšieho plastového tela namiesto horčíka, ako tomu bolo pri 50D, vďaka čomu sa podarilo 60D odľahčiť o 67g, čo síce nie je veľa, ale ak ho budete mať na krku zavesený niekoľko hodín, určite to poteší. Ako bolo vidieť v extrémnych testoch, aj plastové fotoaparáty toho vydržia viac, ako by ste čakali, takže to netreba brať tragicky. 60D pôsobí v ruke veľmi solídne.


Zmena pamäťovej karty z CompactFlash na SD trocha spomalí rýchlosť vyprázdňovania pamäte pri sériovom snímaní, ale SD karty majú výhodu v menších rozmeroch, nižšej cene a čítačku dnes nájdete vo väčšine notebookov.


Zmeny k lepšiemu

Ako prvý asi zaujme otočný a výklopný displej. Fotografovanie cez LiveView na 60D má ešte rezervy na zlepšovanie, ale výklopný displej sa hodí v mnohých situáciách, či už pri nezvyčajných uhloch, pri ktorých sa neviete pozrieť do hľadáčika (priestorové obmedzenia, autoportrét, podhľad pri makre, snímanie od zeme, ponad hlavu ...).


Ďalšia zmena, ktorá je pre mnohých dôležitejšia ako otočný displej, je možnosť riadenia externých bleskov pomocou interného blesku a na riadenie bleskov mimo fotoaparátu už nie je nutná riadiaca jednotka ST-E2, alebo blesk Canon 580 EXII.


Fotografom, ktorí majú problémy zvládať úpravy fotografií na PC, prináša možnosť spracovať a vyvolať RAW priamo vo fotoaparáte (aplikovanie farebných štýlov, korekcií objektívov, expozície a grafických efektov), čo sa môže hodiť, ak budete chcieť rýchlo poskytnúť fotografiu odfotenú do RAW formátu a nebudete mať pri sebe počítač s potrebným SW vybavením (dôkazový materiál, predaj fotografie tlači...).Blesk

Internému blesku málokedy venujem samostatnú kapitolu. Teraz to nie je ani tak pre jeho výkon (smerné číslo 13 nie je nič výnimočné), ale pre podobné možnosti nastavenia, ako priniesol vyšší model 7D. Výkon je možné nastaviť manuálne (bez meracieho predblesku), čo sa hodí, ak plánujete využívať manuálne slave blesky v štýle strobist (ak ste na to doteraz používali sync konektor, tak ten už na 60D nie je).


Ďalším prínosom je master funkcia pre systémové blesky schopné pracovať v režime wireless E-TTL2 (430 EXII a 580 EXII). Z menu fotoaparátu je možné riadiť 2 skupiny bleskov (7D umožňuje riadiť 3 skupiny). Výkon je možné nastaviť pomerom, alebo manuálne. Interný blesk tak dokáže vo veľa prípadoch nahradiť riadiacu jednotku ST-E2. Má dokonca navrch pri manuálnom riadení bleskov, ale ST-E2 má stále výhodu v asistenčnom svetle pre zaostrovací systém (interný blesk vie tiež pomôcť, ale len sériou nepríjemných zábleskov) a schopnosti riadiť blesky v high speed sync režime.


Otočný LCD Displej

Nový 3" LCD je výklopný a otočný, má väčšie rozlíšenie (720x480 bodov v marketingovom slovníku 1.036.800 sub-pixlov) a pomer strán 3:2, ktoré zodpovedá pomeru strán fotiek. Zobrazenie fotografie s pomerom strán 3:2 má na novom LCD o 40.6% viac pixlov ako na predchádzajúcom s rozlíšením 640x480. Lepšia antireflexná úprava bola dosiahnutá eliminovaním vzduchovej vrstvy medzi LCD a ochranným sklom, čo zlepšilo čitateľnosť pri slnečnom svetle. Aj keď ide o drobné zmeny, pri priamom porovnaní v rovnakých podmienkach sú výhody nového LCD viditeľné a vítané. Možnosť vyklopiť a otáčať displej mi prišla často vhod pri fotografovaní od zeme v mokrej tráve, tesne nad hladinou fontány. S LiveView pri fotografovaní nad hlavou s fotoaparátom nasmerovaným dolu som mohol komponovať a nemusel som triafať naslepo.

Hľadáčik

Drobné zlepšenie pokrytia z 95 pri 50D na 96% pri zväčšení .95 v praxi nepostrehnete, ale poteší. Ak máte problémy s nosom natlačeným na LCD, pri 60D si ho môžete vyklopiť, aby nezavadzal väčšiemu nosu. Tak ako pri 40D a 50D, aj 60D umožňuje jednoduché vymenenie matnice štandardne dodávanej matnice Ef-A za matnejšiu Ef-D s vodiacou mriežkou, alebo extra matnú Ef-S (vhodnú pre objektívy F2.8 a svetelnejšie). Matnejšia matnica v hľadáčiku lepšie rozostrí časti obrazu mimo hĺbky ostrosti a umožní tak presnejšie manuálne zaostrovanie, ale za cenu straty jasnosti v hľadáčiku. Použitie matnejšej matnice býva problém pri menej svetelných objektívoch, čo sa dá vydržať, ale k návratu na štandardnú matnicu ma donútil až objektív MP-E 65, ktorý má síce svetelnosť 2.8, ale zväčšenie, ktoré poskytuje, už je pri veľkých svetelných stratách. Pri výmene matnice je potrebné o tom fotoaparát informovať v nastavení custom Fn (operation/ Others), lebo osadená matnica ovplyvňuje meranie expozície.

Káblová spúšť

Tu sa 60D tiež priblížila k xxxD triede a konektor je použitý štandardný 2.5mm stereo jack. 60D obsahuje tiež senzor na infračervenú diaľkovú spúšť. Tento senzor doteraz v xxD  rade chýbal.

Batéria

Batéria LP-E6 s integrovaným čipom prináša presnejšiu informáciu o svojom stave a zároveň fotoaparát rozlišuje jednotlivé batérie a pamätá si ich posledný stav (rovnakú batériu používa 7D aj 5D mark II). Nová batéria priniesla nutnosť novej nabíjačky. Integrovaný čip komplikuje situáciu výrobcom alternatívnych batérií (originálna nabíjačka nie je ochotná nabiť inú, ako originálnu batériu). Tento postup volí dnes už viac výrobcov. Nevýhodou je tiež problematická kúpa originálnej rezervnej batérie.

Software

V balení nájdete CD/DVD (manuály, video-prezentácie objektívov, SW). SW je k dispozícii pre Windows a Mac OS X (žiaľ, pre Linux nie).

Na pribalených CD nájdete nasledovné programy:

 • Digital Photo Professional - prezeranie a editovanie RAW a JPG
 • EOS Utility - ovládanie fotoaparátu cez USB - Fotografovanie cez USB
 • Picture Style Editor
 • Zoom Browser EX - organizácia fotografií
 • PhotoStich - skladanie panorám
 • Original Data Security Tool - overenie pravosti fotografií

Elektronická vodováha

Veľmi príjemná funkcia, ale s nedotiahnutou implementáciou. Zobrazovanie v hľadáčiku fotoaparátu je možné aktivovať len tlačidlom Set (ktorým pri mojom nastavení volím stredový ostriaci bod) a v hľadáčiku navyše nefunguje vo vertikálnej orientácii fotoaparátu. Zobrazovanie na veľkom LCD funguje správne a je možné ho zobraziť viacnásobným zatlačením tlačidla Info.

Ergonómia

Tu došlo k viacerým výrazným zmenám ovládania od doterajších modelov strednej a vyššej triedy.  Zoberiem to postupne od vrchnej strany:


Vľavo 60D, vpravo 40D.


Hlavný vypínač sa presunul pod otočný volič režimov, podobne ako je to pri 7D, alebo nižších triedach. Pre otočný volič režimov poistka proti náhodnému pootočeniu. Túto poistku treba zatlačiť, až potom je možné zmeniť režim. Poistka zdržuje, ak máte fotoaparát v manuálnych a poloautomatických režimoch a chcete nahrávať video, ktoré sa nachádza na opačnom konci volieb. Na kruhovom voliči pribudol režim pre video, ale škoda, že za cenu jedného custom režimu (50D mala 2 custom režimy, 40D mala 3 custom režimy a nemala režim CA).


Na stavovom LCD mierne skoseného tvaru sa rozšírila škála pre kompenzáciu expozície na +-3EV, ale zmizli informácie o nastavení vyváženia bielej a nastavenie rozlíšenia JPG a RAW. Tlačidlá pre zmenu nastavení na vrchnej strane už nemajú zdvojené funkcie a každým je možné aktivovať zmenu len jedného parametra (režim AF, režim snímania - DRIVE, ISO, režim merania expozície). Je to zjednodušenie pre zriedkavejších fotografov, ale ak fotíte pravidelne a chcete svoj fotoaparát ovládať čo najrýchlejšie, bude vás to zdržiavať, lebo pre voľby, ktoré sa stratili duálnou funkciou tlačidiel, je potrebné aktivovať rýchle menu a nastaviť ich na veľkom LCD.


Vľavo 60D, vpravo 40D.

Zadná strana si vyžiadala najvýraznejšie úpravy, aby sa vytvorilo miesto pre veľký výklopný a otočný LCD. Došlo k preskupeniu tlačidiel a osemsmerový volič pre výber zaostrovacieho bodu sa presunul nižšie do zadného „kolieska". Výber zaostrovacích bodov je menej pohodlný, ale presnejší a pravdepodobne bude dosiahnuteľný aj pri použití vertikálneho gripu (ten som na testovanie nemal). Na novú pozíciu som si pomerne rýchlo zvykol, ale pri striedaní fotoaparátov mi to robilo trochu problém. Tlačidlá sa presunuli preč zo spodnej hrany, čo je fajn, ak nosíte fotoaparát zavesený na krku (pri starších modeloch som často našiel zapnutý displej vďaka tlačidlám, ktoré sa často stláčali pri hojdaní fotoaparátu na hrudi).


Vľavo 60D, vpravo 40D.

Na spodnej časti fotoaparátu zmizol prídavný port pre WiFi grip, takže toto (predražené) príslušenstvo už bude k dispozícii len pre vyššie triedy. Čiastočnou náhradou za WiFi grip je podpora EyeFi kariet, ktoré umožňujú prenos fotografií cez WiFi sieť, ale neumožnia vzdialené ovládanie fotoaparátu (na to môže pomôcť oveľa lacnejší Wireless USB adaptér).


Na prednej strane došlo k dvom zmenám, pribudol senzor na infračervenú diaľkovú spúšť a tlačidlo pre náhľad ostrosti sa presunulo na opačnú stranu bajonetu ku gripu.Video

1080p 24/25/30 fps - full HD video pre maximálnu kvalitu.

720p 50/60 fps - HD video s vyššou rýchlosťou snímania - ideálne na následné spomalené zábery.

640x480 50/60fps - ideálne na video-poznámky.

640x480 crop 50/60 fps - supertele video.


Video má aj pri slabšom osvetlení veľmi dobrú kvalitu. Funguje manuálne aj automatické nastavenie expozície. Pri umelom osvetlení odporúčam nastaviť expozíciu manuálne a zvoliť expozičný čas 1/50s (v  krajinách, kde je frekvencia siete 60Hz nastavte 1/60s), prípadne násobky, aby ste sa vyhli blikaniu svetla.1080p 30fps ukážka (17,1 MB, .MOV)


720p 60fps ukážka (77,8 MB, .MOV)Editovanie vo fotoaparáte

Novou funkciou je možnosť spracovať RAW priamo vo fotoaparáte. Je možné aplikovať kompenzáciu expozície (+-1EV), vyváženie bielej, picture style, aplikovanie korekcií optických chýb podporovaných objektívov (vinetácia, geometrické skreslenie a chromatické chyby). Z najčastejších úprav, ktoré potrebujem na fotografiách spraviť, mi chýbal orez a možnosť upraviť horizont. Spracovanie RAW vo fotoaparáte určite v blízkej budúcnosti nenahradí veľký počítač, ale pre rýchlu úpravu vybraného záberu v teréne (prevod do BW, experimentálne vyvážením bielej) sa môže hodiť.


RAW sa často používa na „zachraňovanie" prepalov, ako vidieť na obrázku, RAW konvertor v PC, odvedie lepšiu prácu.Okrem spracovania RAW fotoaparát ponúka aj „kreatívne filtre" ako zašumená čiernobiela fotografia, softfocus, toy camera (silnejšia vinetácia s možnosťou tónovania fotografie) a efekt miniatúry simulujúci objektív s tilt funkciou a prispôsobením farieb pre hračkárskejší výzor.


Efekt miniatúry

Priamo vo fotoaparáte môžete vytvoriť z bežnej fotografie efekt podobný miniatúre (tilt efektu). Podobný návod, ako takýto efekt dosiahnuť v PC, bol aj tu na ephoto - Tilt-shift efekt.

Ale vo fotoaparáte to budete mať hotové za pár sekúnd.


Efekt toy camera (lomo) s možnosťou zafarbenia

Silnejšia vinetácia s možnosťou farebného sfarbenia do zelena, alebo oranžova.Grainy BW

Zašumený čiernobiely obraz (na výber sú 3 intenzity šumu).SoftfocusVšetky tieto efekty nie je problém napodobniť v počítači, ale iste potešia veľa ľudí, ktorí sú menej zdatní v úprave fotografií v počítači.Autofocus

Zaostrovací senzor ostal rovnaký ako pri 40D a 50D. Obsahuje 9 zaostrovacích bodov usporiadaných do tvaru diamantu. Všetkých 9 bodov je krížových (citlivých na kontrast vo vertikálnom aj horizontálnom smere) a stredový bod má navyše zvýšenú presnosť s objektívmi so svetelnosťou f/2.8, alebo lepšou. Oproti 50D bola vynechaná funkcia AF Microadjustment, je to škoda, ale bolo to pravdepodobne preto, že veľa aj pokročilejších používateľov malo problém túto korekciu správne nastaviť.Obrazová kvalita

Obrazová kvalita pri zrkadlovke s výmennými objektívmi záleží okrem senzora hlavne od objektívu, ale dôležitý je aj senzor, ktorý ovplyvňuje šum, podanie farieb a dynamický rozsah. Podobne ako pri 550D, je obrazová kvalita výborná a na APS-C veľmi dobre zvláda aj vyššie ISO. Automatické vyváženie bielej podávalo dobré výsledky aj pri umelom a zmiešanom osvetlení. Ak si radi prezeráte fotografie pri veľkom zväčšení, senzor na 60D vám umožní zachytiť veľa detailov. Aby ste z prístroja dostali maximum, musíte mu k tomu dodať zodpovedajúci objektív a mať zvládnutú techniku fotografovania (presné zaostrovanie, rozumieť expozícii a prípadne si pomôcť ďalším príslušenstvom, ako je statív, monopod, filtre, externý blesk a podobne).


Záver

Klady

 • výborný LCD displej umožňujúci komponovať zábery z nezvyčajných uhlov a dobrú prácu s LiveView
 • príjemné držanie
 • kvalitné video
 • dobrá obrazová kvalita aj pri vyšších citlivostiach

Zápory

 • chýba asistenčné svetlo pre autofocus
 • absencia možnosti doladenia AF
 • limitované možnosti konfigurácie AF systému a ovládania


60D ponúka všetko, čo nadšený amatérsky fotograf od fotoaparátu požaduje. Solídna rýchlosť 5.3 fps na rýchlu akciu. Vysoké rozlíšenie na výrezy a slušne zvládnutý šum pri vyšších citlivostiach. Konfigurovateľný interný blesk schopný bezdrôtovo riadiť externé blesky. Kvalitné video poskytujúce možnosť spomalenia záberov. Zmeny ovládania oproti predchádzajúcim Canon modelom nepotešia akčných fotografov, ktorí ovládajú svoj fotoaparát poslepiačky, ale nováčikom a zriedkavejším fotografom sa nové ovládanie bude zdať jednoduchšie.


Canon svoje modely v triede xxD a xxxD inovuje postupne a medzi jednotlivými generáciami nebývajú také výrazné rozdiely, aby to používateľov motivovalo pre výrazné vylepšenia kupovať každý model, a tak väčšinou minimálne 1 generáciu preskakujú, aby upgrade priniesol citeľnejšie zlepšenie. Podobne to asi bude aj so 60D a viac osloví majiteľov nižších tried a starších modelov xxD ako užívateľov 50D.Odporúčané objektívy

V diskusiách sa často objavujú otázky, aký objektív by ste odporučili pre fotoaparát XY. Napíšem zopár tipov na overené objektívy (rozumná hmotnosť aj primeraná cena). Mnohým začiatočníkom sa ceny objektívov zdajú byť príliš vysoké, ale dobrý objektív si udrží svoju cenu oveľa dlhšie ako telo fotoaparátu. Ak kúpite dobrý objektív teraz, ušetríte peniaze, ktoré by ste stratili pri neskoršom upgrade a predaji slabšieho "skla" (ak sa ho podarí predať). Ponuka objektívov Canon, aj alternatívnych výrobcov je veľmi široká a kvalita objektívov nie vždy zodpovedá ich cene.


Zoznam je od recenzie 550D mierne aktualizovaný o nové možnosti a platí pre všetky Canon APS-C od 300D (staršie modely ako 300D nepodporovali EF-S objektívy) až po 7D.


* Takto označené objektívy sú použiteľné len na APS-C zrkadlovkách (ak v budúcnosti prejdete na 5D, 1D, 1Ds, alebo dokúpite filmový fotoaparát, tento objektív na týchto fotoaparátoch nebudete môcť použiť).


Základný objektív

*Canon EF-S 17-55/2.8 IS USM - výborný svetelný základný objektív.

*Canon EF-S 15-85/3.5-5.6 IS USM - širší rozsah, dobrá optická kvalita.

*Canon EF-S 18-135/3.5-5.6 IS - širší rozsah, nízka hmotnosť.

*Tamron 17-50/2.8 VC - svetelný základný objektív vhodný na interiérovú reportáž.

Canon EF 24-105/4L IS USM - veľký rozsah, kvalitná konštrukcia, opticky dobrý, možnosť využitia na fullframe.


Ultra-širokouhlý objektív

*Canon EF-S 10-22/3.5-4.5 USM - praktický rozsah, malé geometrické skreslenie, výborný kontrast a farby.

*Tokina 11-16/2.8 - opticky výborný, menší rozsah, dobrá svetelnosť.

*Samyang 8/3.5 fisheye - rybie oko, manuálny objektív pre príležitostné použitie, ale za výbornú cenu.

Tokina 10-17 fisheye - jediné zoom rybie oko, využiteľné na všetkých Canon zrkadlovkách.

Canon EF 8-15mm f/4L fisheye USM - novinka, super široký fisheye zoom, ale cena vás asi schladí.

ZOO, portréty, exteriérový šport

Canon 70-300/4-5.6L US USM - kvalitný zoom, z väčším rozsahom

Canon 70-200/4L (IS) USM - kvalitný teleobjektív s menšími rozmermi a hmotnosťou, vhodne dopĺňajúci základný objektív.

Canon 70-200/2.8L IS USM II - to najlepšie, čo môžete v tomto rozsahu kúpiť, ale treba rátať s vyššou hmotnosťou a cenou.

Tamrom 70-200/2.8 - kvalitný teleobjektív s dobrou svetelnosťou, prijateľnou cenou ale vyššou hmotnosťou. Vhodný do ZOO a na portréty, použitie pre šport môže byť pre pomalší autofokus limitujúce.


Interiérový šport (tu by som skôr odporúčal telo 7D, 5D mark II, alebo 1D)

Vyššie triedy by som odporúčal najmä pre možnosť kalibrovať AF, čo je pri objektívoch s vysokou svetelnosťou často nevyhnutnosť.

Canon 35/2 - základný objektív (na APS-C) s dobrou svetelnosťou a dobrou optickou kvalitou.

Canon 50/1.4 USM - krátke tele s dobrou svetelnosťou.

Canon 85/1.2L USM - krátke tele s dobrou svetelnosťou a výbornou optickou kvalitou.

Canon 85/1.8 USM - krátke tele s dobrou svetelnosťou a výborným pomerom cena/výkon.

Canon 100/2 USM - krátke tele s dobrou svetelnosťou a výborným pomerom cena/výkon.

Canon 135/2L USM - krátke tele s dobrou svetelnosťou a výbornou optickou kvalitou.


Makro/portrét/šport na kratšie vzdialenosti

*Canon EF-S 60/2.8 USM - kvety a menej plachý hmyz, dobrá cena.

Canon EF 100/2.8 USM - univerzálny makro objektív, výborný pomer cena/výkon.

Canon EF 100/2.8L IS USM - stabilizovaný makro objektív, utesnený - super kvalita, ale aj cena.

Tamron 90/2.8 - pomalší autofocus (pri makre sa lepšie ostrí manuálne).

Sigma 105/2.8 - pomalší autofocus (pri makre sa lepšie ostrí manuálne).

Sigma 150/2.8 HSM - väčší odstup - vhodné na fotografovanie plachého hmyzu.


Fotografovanie zvierat vo voľnej prírode, ZOO, exteriérový šport

Canon 70-300/4-5.6L US USM - kvalitný zoom, z väčším rozsahom.

Sigma 100-300/4 EX HSM - celkom dobrá svetelnosť, opticky dobrý.

Canon 300/4L IS USM - optický stabilizátor, krátka minimálna zaostrovacia vzdialenosť, rýchle zaostrovanie.

Canon 400/5.6L USM - žiaľ nemá stabilizátor, takže statív, alebo v lepšom svetle aspoň monopod, alebo bean bag je nutnosť.

V tejto kategórii sú aj oveľa vhodnejšie objektívy, ale ich cena aj hmotnosť je niekoľkonásobne vyššia a skôr by som ich odporúčal k fotoaparátom vyššej triedy.Galéria


Počas krátkeho času, čo som mal 60D na test, som sa pokúsil spraviť fotografie z rôznych žánrov, svetelných podmienok a použitím rôznych objektívov. Nie vždy mi prialo počasie a svetlo často nebolo optimálne, ale o to je test reálnejší,


Canon EF-S 17-55mm f/2,8 IS USMCanon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS

Setový objektív so širším rozsahom a lepším mechanickým prevedením. Vzhľadom na krátky čas testovania som uprednostnil testovanie s EF-S 17-55/2,8 IS USM. Rozsahom je to veľmi praktický cestovný objektív. Mechanicky je objektív síce z plastu, ale pôsobil solídnym dojmom. Zoom bol plynulý a objektív sa vlastnou váhou nevysúval.Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM

špičkové sklo, ktoré svojou kresbou nesklamalo ani na 60DCanon EF 100-400mm f/4,5-5,6 L IS USM


Canon EF 15mm f/2,8 fisheye

15mm je pre 60D na rybie okolo príliš dlhé ohnisko. Zaujímavejší na APS-C by bol Nový Canon EF 8-15mm f/4 L fisheye USM, ale bolo to najkratšie ohnisko čo som mal k dispozícii.Canon EF 35 mm f/1,4L USM

Tento svetelný reportážny objektív je na APS-C tele výborný základný objektív do slabéhoCanon EF 135mm f/2 L USM

Aj na senzore 60D poskytuje výbornú ostrosť, na interiérový šport vrelo odporúčam.
Canon EF 200mm f/1.8 L USM

Bol som zvedavý, ako táto stará vykopávka poradí s veľkou hustotou bodov na EOS 60D.Canon EF 100mm f/2,8 macro USM

Aj keď už má svojho L-kového nástupcu, aj táto staršia verzia produkuje vynikajúci výstup.Canon MP-E 65mm f/2,8 Macro

Pravdepodobne málo majiteľov 60D si kúpi tento špecializovaný makro objektív, ale majiteľom tohto objektívu môžem EOS 60D odporučiť. Veľká hustota bodov ešte zvýši rozlišovaciu schopnosť objektívu, otočný LCD s veľkým rozlíšením zjednoduší komponovanie a zaostrovanie v ťažko prístupných podmienkach a interný blesk schopný riadiť externé blesky cez E-TTL pomôže s nasvietením.Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
kralik_j
2010-10-18 10:25:06
pekne spracovany clanok..

Stale sa neviem ubranit pocitu, ze uz pri ISO 200 je badatelny vyraznejsi sum pri plnom rozliseni, hlavne v tmavych odtienoch zelenej..

Bratova 450 ma v tomto sklamala a tu ho vidim tiez..

Inak po nedavnej testovacke za pomoci P. Strhaka mozem povedat ze tato 60tka je podarena. Je tam lepsia ergonomia, LCD je super, hlavne jeho vyklopnost
 
misodk
2010-10-18 10:41:04
pouzitelne mi to pride tak do ISO 1600. nahlad 1600 a 3200 vyzera ako tak dobre, no po prvom zvecseni obrazku, resp. pri pokuse urobit vyrez sa sum tlaci na svetlo sveta.. nie je to zly fotak, no dieru do sveta neurobi. 60D mi pride taka, ze Canon sa snazi skor predavat, ako vyvijat.
 
edooo
2010-10-18 11:19:56
na tuto recenziu som uz dlhsie cakal, takze dakujem...
ale na koniec aj tak pojdem do 50D, 60D ma nejako sklamalo...
chcel by som sa opytat k tym objektivom na konci...je podla vas lepsi Tamron 17-50 alebo Tokina 16-50?

dakujem...
 
vlasto13
2010-10-18 12:00:26
v poslednej dobe tu nevidím žiadne zábery kde sa porovnáva ISO a kde by sa potom dalo porovnať v iným foťákom. škoda. sa mi zdá že sa to vola skušobná scéna?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-10-18 12:11:03
príspevok od: vlasto13
v poslednej dobe tu nevidím žiadne zábery kde sa porovnáva ISO a kde by sa potom dalo porovnať v iným foťákom. škoda. sa mi zdá že sa to vola skušobná scéna?
Preferujeme v redakcii realne testy pred tymi studiovymi, kde je mnozstvo svetla konstantne a meni sa len ISO. Taketo testy vlastne uakzuju sum pri dostatku svetla. V reali ale nastavujes vysoke svetlo, ked mas svetla nedostatok.
 
om1ci
2010-10-18 12:16:45
Veľmi veľká škoda zrušenia kompenzácie BF, FF objektívov.
 
immortal20
2010-10-18 13:53:41
no neviem ... cakal som viac od tohoto fotaku
 
Majki
2010-10-18 14:17:17
príspevok od: immortal20
no neviem ... cakal som viac od tohoto fotaku
No trošku zaspali najme ked to porovnáme s konkurenciou.
No keď si zoberem že Master na blesku už mam na D90
 
Granko
2010-10-18 14:21:03
veľmi dobrá recenzia i fotky :o)
mne sadla ergonómia viac ako u 7D (a to mám väčšie ruky) - jednak úchop prstov, samotná dlaň i tvarované miesto vzadu okolo palca...ten výklopný displej je sakra návykový a veľká pomôcka zároveň, pričom kĺb naboku (a nie dole ako je tomu u D5000) je na nezaplatenie a ponúka lepšiu variabilitu...plastové telo je robustné a keďže pri cestovaní váha robí svoje, je to fakt výhoda...plusom je aj presunutie tlačidiel zospodu displeja, viac mi sadne i všesmerové tlačidlo ako otočný volič trebárs na 50D...čo sa týka prepínania režimov, na môj vkus je tam dosť predvolených, ale beriem to ako marketingový ťah práve pre masy, radšej by som privítal viac custom režimov a u mňa je aj zbytočný samostatný režim bulb...taktiež zamrzí chýbajúci AF microadjustment...kladne hodnotím i malú pomôcku v podobe poistky otáčania voliča, párkrát sa mi stalo, že sa mi v brašni zmenil režim a všimol som si to neskoro...ďalšou vecou je ovládanie bleskov (konečne i v nižšej triede), ktorá určite poteší...mojou prioritou bolo vyskúšanie kvality obrazu na iso 1600-3200 pri svetelnosti objektívov 4,2.8 a 1.4 a sám som zvedavý na porovnanie D7000 v reálnej recenzií...
u mňa je záver asi taký, že 60D si svojich zákazníkov nájde i vďaka otočnému displeju, čo osloví začiatočníkov, aby investovali do zrkadlovky tejto rady, i vďaka tomu, že 50D bola stiahnutá z ponuky, i vďaka tomu, že oproti 7D je tam cca 400€ rozdiel, no z môjho pohľadu je funkčne (odhliadnuc od displeju, ergonómie a použitia vyššieho isa) viac komerčná a splní prechod z amatérskej rady (400,450 1000D či starších) na vyššiu...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-10-18 14:44:54
Osobne beriem tento krok Canonu ako spravny. Po uvedeni 7D uz nie je nutne aby nastupca 50D bol takmer rovnako spraveny. Aj ked sa zmensenie tela a pouzitie plastov javi ako krok spat, cielova skupina tento krok oceni. Kto chce setrit, kupi EOS 550D, kto potrebuje robustny profi stroj kupi EOS 7D. A uprostred mame velmi dobre vybaveny fotoaparat s dobrou ergonomiou a potesujucimi inovaciami, akymi su otocny displej, novy AF, lepsia ergonomia tlacidiel a ovladacov, riadenie ext. bleskov...
Pri diskuziach Canon EOS 60D vz. Nikon D7000 sa bude jednat o rovnocennych konkurentov, nie ako u predchadzajucej generacie, kedy sa porovnavali pristroje roznych tried.
 
Granko
2010-10-18 15:08:31
len na doplnenie - pre mňa ako človeka s citlivým sluchom lepšie ´sadol´ do ucha aj zvuk závierky :o) je mäkší, podobá sa na Nikon, ale ten je ešte lahodnejší :o)
 
brki
2010-10-18 15:35:33
Pár mesiacov fotím na 50D a som maximálne spokojný. Jediné 2 veci, čo by som s radosťou prijal od 60D je diaľkové odpaľovanie blesku a IČ senzor na diaľkový ovládač. Všetko ostatné je pre mňa buď zbytočnosť, alebo krok späť. Video mám na druhom tele 500D a ešte som ho za rok necítil potrebu použiť. Radšej pevnejšie horčíkové telo aj za cenu 65 g navyše, ako plast, aj keď pevnejší. Chodím na dlhé túry a uniesol som ho :). Výklopný LCD panel - fajn vec pre špecialistov na makro, ja ho nepotrebujem. Ak som dobre pochopil, nedá sa ako u 50D nastaviť RAW, RAW1 a RAW2, čo často využívam. Myslím, že karty CF sú typické pre vyššie rady zrkadloviek, SD pre entry a kompakty. Patálie s batériou aké spomínate sú dosť vážne. Ako druhú baterku používam alternatívnu za 20 € a absolútne nepoznať rozdiel od originálu. Mnohé ´vylepšenia´ vrátane spracovania RAW vo foťáku mi pripadajú marketingovým ťahom, akým prešlo i SONY pred rokom, keď sa zrkadlovky začínajú približovať potrebám širokej verejnosti používajúcej zrkadlovku ako rodinný foťák. Preberajú funkcie ´nadupaných´ rodinných kompaktov. Tieto ´vylepšenia´ amatérski fotografi snažiaci sa o tvorivú fotografiu vôbec nepotrebujú, až na spomínané 2. Takže som rád, že som sa rozhodol pre 50D a nejakú dobu pri nej vydržím :) Okrem toho si myslím, cena 60D stúpla oproti 50D natoľko, že ak niekto sa chce vážne venovať fotografii, tak túto super drahú entry zrkadlovku radšej preskočí a priplatí si pár sto € za 7D. Ale článok oceňujem, zatiaľ najkomplexnejšie porovnanie, čo som čítal.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-10-18 15:45:16
príspevok od: brki
Pár mesiacov fotím na 50D a som maximálne spokojný. Jediné 2 veci, čo by som s radosťou prijal od 60D je diaľkové odpaľovanie blesku a IČ senzor na diaľkový ovládač. Všetko ostatné je pre mňa buď zbytočnosť, alebo krok späť. Video mám na druhom tele 500D a ešte som ho za rok necítil potrebu použiť. Radšej pevnejšie horčíkové telo aj za cenu 65 g navyše, ako plast, aj keď pevnejší. Chodím na dlhé túry a uniesol som ho :). Výklopný LCD panel - fajn vec pre špecialistov na makro, ja ho nepotrebujem. Ak som dobre pochopil, nedá sa ako u 50D nastaviť RAW, RAW1 a RAW2, čo často využívam. Myslím, že karty CF sú typické pre vyššie rady zrkadloviek, SD pre entry a kompakty. Patálie s batériou aké spomínate sú dosť vážne. Ako druhú baterku používam alternatívnu za 20 € a absolútne nepoznať rozdiel od originálu. Mnohé ´vylepšenia´ vrátane spracovania RAW vo foťáku mi pripadajú marketingovým ťahom, akým prešlo i SONY pred rokom, keď sa zrkadlovky začínajú približovať potrebám širokej verejnosti používajúcej zrkadlovku ako rodinný foťák. Preberajú funkcie ´nadupaných´ rodinných kompaktov. Tieto ´vylepšenia´ amatérski fotografi snažiaci sa o tvorivú fotografiu vôbec nepotrebujú, až na spomínané 2. Takže som rád, že som sa rozhodol pre 50D a nejakú dobu pri nej vydržím :) Okrem toho si myslím, cena 60D stúpla oproti 50D natoľko, že ak niekto sa chce vážne venovať fotografii, tak túto super drahú entry zrkadlovku radšej preskočí a priplatí si pár sto € za 7D. Ale článok oceňujem, zatiaľ najkomplexnejšie porovnanie, čo som čítal.
Si uplne typicky uzivatel takmer akejkolvek znacky. Vynoveny model ma len malo, aby si ho vymenil za predchadzajuci. Dnes je doba evolucie a nie revolucie. Pre teba, pre mna a vacsinu ostatnych ma zmysel upgradovat vacsinou az o dve generacie alebo skor na vyysi model novsej generacie. Cize pre teba je to napr. EOS 7D, pre mna nejaky nastupca Nikonu D700.
 
brki
2010-10-18 15:48:57
príspevok od: Karol Srnec
Si uplne typicky uzivatel takmer akejkolvek znacky. Vynoveny model ma len malo, aby si ho vymenil za predchadzajuci. Dnes je doba evolucie a nie revolucie. Pre teba, pre mna a vacsinu ostatnych ma zmysel upgradovat vacsinou az o dve generacie alebo skor na vyysi model novsej generacie. Cize pre teba je to napr. EOS 7D, pre mna nejaky nastupca Nikonu D700.
Presne a stručne si to pomenoval :)
 
Granko
2010-10-18 16:05:52
príspevok od: Karol Srnec
Si uplne typicky uzivatel takmer akejkolvek znacky. Vynoveny model ma len malo, aby si ho vymenil za predchadzajuci. Dnes je doba evolucie a nie revolucie. Pre teba, pre mna a vacsinu ostatnych ma zmysel upgradovat vacsinou az o dve generacie alebo skor na vyysi model novsej generacie. Cize pre teba je to napr. EOS 7D, pre mna nejaky nastupca Nikonu D700.
zbytočnosť či krok späť? najprv vyskúšaj :o)
beriem, že horčík je iste fajn, ale žeby radšej namiesto tvrdého plastu? skús si to zobrať zo strany napr. gripu...na 50D neoriginál možno dáš, ale ten rozdiel sakra cítiť i v materiáli na dotyk, pri 60D to bude plast vs.plast...
nie, aj u 60D sa dá nastaviť veľkosť RAW-u - 4.5,10.1,17.9 plus je to možné kombinovať v týchto veľkostiach spolu s fotením do jpeg v L kvalite - čiže 17,9 Mpx...SD karta - no čítačky sú už kdekoľvek doslova za babku, ja ju používam i namiesto USB kľúča, pri CF kartách je to trochu iné...a čo sa týka toho otočného displeja? tiež som si myslel, že len na makro, pokým ho človek neskúsi...napr. fotiť nad hlavou na koncertoch, svadbách, vianočných trhoch resp. kde je viac ľudí a pritom nemusieť použiť stoličku či ísť na vyvýšené miesto alebo naopak pri cestách, turistike, fotení architektúry atď, kde stačí ľahký statív aj s výškou 130cm a nemusieť sa k nemu zohýbať či si nebodaj kľaknúť...prkotiny ale verím tomu, že každý si raz povedal - ej, zišiel by sa mi otočný displej, aby som nemusel pozerať do hľadáčika...iste, tá baterka zamrzí, ale všetko sa dá nejak poriešiť :o)
určite to nie je na apgrejd z 50D, no aby niekto, kto sa neživí fotením, išiel hneď na 7D len preto, že je lepšia, ale o 400€ drahšia (za čo si kúpi možno ďalšie entry telo do zálohy pre manželku či nový objektív, blesk, čokoľvek) sa mi nezdá na preskočenie.
ps: nie som majiteľ 60D a ani som za uvedené riadky nedostal zaplatené :o)
 
markato1
2010-10-18 16:06:36
Dobre citanie,vyborne pripraveny clanok.Osobne si nemyslim ze zaspali,ved niektore veci uz boli v predchodcovi,takze v tom problem nieje.Ide o to ze pristroj presunuli do inej kategorie.je to marketing, kazda firma si ho robi po svojom.
60D je vyborny pristroj a urcite si najde kopec spokojnych uzivatelov.
 
brki
2010-10-18 16:44:56
ja neprotirečím :)...je to v špecifických nárokoch každého z nás, Karol Srnec to vystihol - ja 60D nezhadzujem, len pre mňa je 50D vhodnejšia, aj keď niektoré vylepšenia, ktoré som už napísal by som rád prijal. Predovšetkým IČ senzor na diaľkové ovládanie, len za to by som pridal 100 € :))...je to otrava stále manipulovať s externým vysielačom.
 
Granko
2010-10-18 16:59:48
príspevok od: brki
ja neprotirečím :)...je to v špecifických nárokoch každého z nás, Karol Srnec to vystihol - ja 60D nezhadzujem, len pre mňa je 50D vhodnejšia, aj keď niektoré vylepšenia, ktoré som už napísal by som rád prijal. Predovšetkým IČ senzor na diaľkové ovládanie, len za to by som pridal 100 € :))...je to otrava stále manipulovať s externým vysielačom.
beriem to i z tej stránky, pre koho je určená...napr. nejaký nadšenec začal fotiť len tak, kúpil si nejaký low-end, no začalo ho to baviť, chce niečo lepšie, pričom pôvodné telo nechá pre priateľku/manželku/do zálohy...neživí sa tým, takže od 7D upustí, lebo tú mašinu treba nakŕmiť aj dobrými objektívami, radšej vezme 60D a môže sa tešiť ešte aj z takej maličkosti (okrem tých, čo som uviedol), že mu stačí káblová spúšť len jedna :o)
ale vždy je to o tom, čo kto preferuje, lebo každému vyhovuje niečo iné...
 
maTTo_corp
2010-10-18 17:13:41
príspevok od: Granko
beriem to i z tej stránky, pre koho je určená...napr. nejaký nadšenec začal fotiť len tak, kúpil si nejaký low-end, no začalo ho to baviť, chce niečo lepšie, pričom pôvodné telo nechá pre priateľku/manželku/do zálohy...neživí sa tým, takže od 7D upustí, lebo tú mašinu treba nakŕmiť aj dobrými objektívami, radšej vezme 60D a môže sa tešiť ešte aj z takej maličkosti (okrem tých, čo som uviedol), že mu stačí káblová spúšť len jedna :o)
ale vždy je to o tom, čo kto preferuje, lebo každému vyhovuje niečo iné...
však aj 60D treba nakŕmiť dobrými objektívmi nie? :) čip je rovnako zahustený tak mi to tak vychádza...ako áno rozumiem, niečo čo človek ušetrí oproti 7D môže využiť na nákup skla, ale...chápeme sa :)
 
misodk
2010-10-18 17:23:14
ci to je spravny krok pre Canon to nejdem rozoberat, ale z mojho pohladu porovnanie 60D a D7000 nevychadza rovnako, aj ked som ich este nedrzal v ruke. povedal by som, ze sa switch-li pozicie. zatial co 50D bol cosi vyssie ako D90, teraz je to naopak, D7000 je vyssie ako 60D.
sice taketo porovnania, co tu teraz robim nemaju ziaden vyznam :), zda sa mi vsak, ze D7000 ma skor blizsie k 7D..
budem kupovat nove telo prave v tejto triede, rozhodnem sa asi podla ponuky objektivov, po ktorych ´bazim´..
ale 100% hladacik
focus micro adj.
dual card slot
odolnost
atd. mi pridu uz ako z inej triedy (oproti 60D).
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-10-18 17:23:52
ked pozeram tie snimky tak to je uplna katastrofa..nastastie mam svoje 5d mark1 ktore je ostre ako drak a nie tieto sumive 18mpx zvacseniny..iso to nezvlada vobec..nemam slov :D a to este vacsina ludi za tym slinta ze ake super...to sme ale dopadli :D
 
misodk
2010-10-18 17:34:24
príspevok od: tomatito
ked pozeram tie snimky tak to je uplna katastrofa..nastastie mam svoje 5d mark1 ktore je ostre ako drak a nie tieto sumive 18mpx zvacseniny..iso to nezvlada vobec..nemam slov :D a to este vacsina ludi za tym slinta ze ake super...to sme ale dopadli :D
porovnavas neporovnatelne.. okrem toho 5D ma rozsah ISO iba do 1600 (+extended 3200).... kukol som recenziu 5D na dpreview a iso 1600 vyzera dost podobnerovnako ako 60D :)
http://masters.galleries.dpreview.com.s3.amazonaws.com/93004.jpg?AWSAccessKeyId=14Y3MT0G2J4Y72K3ZXR2&Expires=1287416875&Signature=%2bLUZExqnodjxzTj8Ckl4v3giwd4%3d
 
maTTo_corp
2010-10-18 17:37:09
...no...a flame môže začať...

...ešte, že má tomatito svoje 5D ktoré nepustí z ruky, lebo inak by sme tu všetci pokapali, no komplet v pči všetko...ani žiť sa mi už nechce...
 
eiger33
2010-10-18 18:14:37
Ja by som ho za moj 40D urcite nemenil, strasne by mi tam chybal joistik na volbu ostriaceho bodu. Po spusti je to u mna druhe najviac pouzivane tlacidlo... Tym u mna 60D skoncil
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-10-18 18:18:55
netvorim flame..napisal som svoj nazor na iso..flame tu chces asi robit ty
 
rasto.tn
2010-10-18 18:22:37
Myslím, že od Canonu je to geniálny marketingový krok. Ak by bol 60D omoc lepší ako 50D (nemal žiadny downgrade a pod.), tak by, ako bolo napísané, konkuroval 7D a potenciálny záujemca by sa rozhodol pre lacnejší 60D. Avšak terajší 60D- tomu chýba oproti 7D viac funkcii a tak potenciálny záujemca radšej investuje viacej peňazí do 7D s plnou funkčnou výbavou, ako do terajšieho 60D- myslím to na tých, ktorí už vedia presne, čo chcú, majú skúsenosti...Netreba nikdy zabudnúť na to, že spoločnosti ako Canon, Nikon - sú to spoločnosti, ktorých úlohou je vytvárať zisk. Na trhu je úspešnejší ten, kto má viac zarobené.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-10-18 18:24:47
tomu never ze iso vyzera skoro rovnako..iso 800 na 60D vyzera ako iso 3200 na 5D ...snad mozno aj horsie..skoda ze uz Canon sa spustil a robi taketo nezmysly..fotak musi uviest presne ako iny vyrobcovia lebo biznis padne..kde su tie casy ked novo vytvoreny fotak bol premakany do detailu a lepsi ako jeho predchodca..na tychto novovytvorenych mnohomegapixlovych krabiciach sa iba smejem....okrem vyklapacieho displeja ktory uz mal byt na 20D je ten fotak k nicomu...
 
maTTo_corp
2010-10-18 18:28:03
príspevok od: tomatito
netvorim flame..napisal som svoj nazor na iso..flame tu chces asi robit ty
tak ja to už po predošlých skúsenostiach očakávam, preto tá poznámka...ale nie o to mi nejde, to neboj :) howgh
 
Strhak
2010-10-18 18:28:05
príspevok od: Karol Srnec
Si uplne typicky uzivatel takmer akejkolvek znacky. Vynoveny model ma len malo, aby si ho vymenil za predchadzajuci. Dnes je doba evolucie a nie revolucie. Pre teba, pre mna a vacsinu ostatnych ma zmysel upgradovat vacsinou az o dve generacie alebo skor na vyysi model novsej generacie. Cize pre teba je to napr. EOS 7D, pre mna nejaky nastupca Nikonu D700.
len na margo ceny. 60D je výrazne lacnejšia ako 50D v čase jej uvedenia na trh. Ja som kupoval 50D ako novinku za 1250€ takže len toľko k tým cenám ;-)
 
Granko
2010-10-18 18:28:55
príspevok od: eiger33
Ja by som ho za moj 40D urcite nemenil, strasne by mi tam chybal joistik na volbu ostriaceho bodu. Po spusti je to u mna druhe najviac pouzivane tlacidlo... Tym u mna 60D skoncil
môžeš mi, prosím, toto tvoje tvrdenie popísať bližšie?
 
misodk
2010-10-18 18:49:41
príspevok od: tomatito
tomu never ze iso vyzera skoro rovnako..iso 800 na 60D vyzera ako iso 3200 na 5D ...snad mozno aj horsie..skoda ze uz Canon sa spustil a robi taketo nezmysly..fotak musi uviest presne ako iny vyrobcovia lebo biznis padne..kde su tie casy ked novo vytvoreny fotak bol premakany do detailu a lepsi ako jeho predchodca..na tychto novovytvorenych mnohomegapixlovych krabiciach sa iba smejem....okrem vyklapacieho displeja ktory uz mal byt na 20D je ten fotak k nicomu...
tento stroj obhajovat nechcem, ale ten rozdiel nie je az tak velky, lebo 60D sumi nejak zvlastne.. sumi dost (viac ako 5D), no maskuje to rozlisenim (a zmensenim v PP).. a tam to cele, tych 18mpix straca zmysel.
pre Canon je 60D dobry obchodny tah, je to skor entry-level stroj, s dobrou ergonomiou, pre novacikov, co nechcu to najlacnejsie.. vlastnikov xxD a novsich xxxD asi moc nenadchne.
 
delvekio77
2010-10-18 19:34:28
super spracovany clanok,este lepsie komentare...´bohuzial´rozhodol som sa pre 7D
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-10-18 19:46:22
suhlasim..18mpx straca zmysel pri takomto sume..vsak tam ani kresba nie je..nepomoze ti ani super biele L...uz by mohol canon uviest na trh nejaky 12-13 mpx crop s vyklopnym displejom, ostriacimi bodmi aspon ako d300 od nikona, dvoma digic 4 procakmi s premakanym presnym rychlym ostrenim, kde max iso nebude 128 milionov ale staci tych 3200-6400 ale aby sa na to dalo pozerat, a nech to da aspon 10 snimkov za sekundu pre letkovtakofoticov, a kvalita snimku aspon ako stara 4 megapixlova sigma DP1, tieto mnohomegapixlove sumienky su uplne k nicomu, ale uplne..jedine HD video to ma pekne..
 
Amstel
2010-10-18 20:57:16
príspevok od: eiger33
Ja by som ho za moj 40D urcite nemenil, strasne by mi tam chybal joistik na volbu ostriaceho bodu. Po spusti je to u mna druhe najviac pouzivane tlacidlo... Tym u mna 60D skoncil
Tiez mam 40D a mozem povedat ze ine rozmiestnenie tlacidiel a rovnaky autofokus s 9imi bodmi na 60D ma nepotesili takze sa lucim so spolocnostou canon!!!
 
maTTo_corp
2010-10-18 21:03:13
príspevok od: Amstel
Tiez mam 40D a mozem povedat ze ine rozmiestnenie tlacidiel a rovnaky autofokus s 9imi bodmi na 60D ma nepotesili takze sa lucim so spolocnostou canon!!!
fuha, tak len držím canonu palce aby to zvládol :)
 
osamataliban
2010-10-18 22:01:48
príspevok od: tomatito
ked pozeram tie snimky tak to je uplna katastrofa..nastastie mam svoje 5d mark1 ktore je ostre ako drak a nie tieto sumive 18mpx zvacseniny..iso to nezvlada vobec..nemam slov :D a to este vacsina ludi za tym slinta ze ake super...to sme ale dopadli :D
Ty si flame nezačal, ale toto je z Tvojej strany jasný flamebait. Šum je u zrkadloviek overrated factor a vyumelkovaný problém ako ceny nehnuteľností v Bratislave.

Ale máš pravdu, ešteže z nás docikáš najďelej, je to určite super.

len od fotografa Tvojich kvalít by som podobné detinské reči nečakal. Nepoznám Ťa osobne, no doteraz som mal o Tebe oveľa vyššiu mienku, máš fajn blog a inšpiratívne príspevky.
 
Marcel Rebro
2010-10-18 22:09:11
a čo nedociká to dopľuje ...

fotky nadhľadovky z karate sú super!!!
 
janyno
2010-10-18 22:10:53
Co sa ergonomie tyka, ked si dokupim ku 550D battery grip, nevyrovna sa (takmer) 60D? Mal som 30D a teraz sa rozhodujem medzi 550D a 60D. No som financne limitovany... Najlepsie bude ist do obchodu a tam to skusit, vsak?
 
viliam
2010-10-18 22:51:35
Na 60D som presiel zo 400D a som ´staleusmiaty´.
Spolahlivejsie ostrenie, lepsie sa drzi, konecne vidim cez hladacik, mozem si dovolit podstatne vyssie iso (2500 bez problemov), bateria ma vydrz 1600 zaberov, atd.. tych plusov je az prilis vela, oproti 400vke sa to neda ani porovnavat. A sum 60D .. ten sa mi dokonca paci : )
 
brki
2010-10-18 23:01:13
príspevok od: Strhak
len na margo ceny. 60D je výrazne lacnejšia ako 50D v čase jej uvedenia na trh. Ja som kupoval 50D ako novinku za 1250€ takže len toľko k tým cenám ;-)
to je možné...škoda, že nebudú (ak som dobre pochopil, nesledujem teraz ponuku tiel zrkadloviek) vedľa seba na trhu 50D a 60D...sú to podľa mňa úplne iné kategórie...vôbec mi nepripadajú, akože 60D je nástupca 50D, skôr si myslím, ťa oba typy oslovujú rôzne skupiny zákazníkov
 
brki
2010-10-18 23:05:10
súhlas
 
staleusmiaty
2010-10-18 23:07:33
Pozor, pozor, na to tu mám ochrannú známku :))

A choďte už radšej fotiť a neriešte tu ptákoviny, aj tak je lepší Nikon :))))))
 
Strhak
2010-10-18 23:11:56
príspevok od: brki
to je možné...škoda, že nebudú (ak som dobre pochopil, nesledujem teraz ponuku tiel zrkadloviek) vedľa seba na trhu 50D a 60D...sú to podľa mňa úplne iné kategórie...vôbec mi nepripadajú, akože 60D je nástupca 50D, skôr si myslím, ťa oba typy oslovujú rôzne skupiny zákazníkov
pochopil si správne, 50D dňom nástupu na trh 60D Canon úplne stiahol z ponuky a už je nedostupná. Ak sa niekde ešte vyskytujú tak len dáke staršie zásoby, objednať sa zo skladu nedá. Ja mám tú 50D, skúšal som 60ku a nemal by som problém s výmenou za novší aparát. Tá ergonómia je super a to že môžem zavrieť displej tak isto chválim. Keď by si ich držal naraz v rukách pochopil by si že už 50D je nepredajná ako konkurent 60D. Tá ergonómia je neskutočne premakaná a stojí za to. Aj ja tento aparát vnímam ako niečo nové a nie nástupcu. Nástupca 50D je skôr 7D kde už o vylepšeniach sa dá hovoriť ako o radikálnych. Aj práve preto je uvádzacia cena 60D nižšia ako bola 50D
 
dodo_bb
2010-10-18 23:25:52
A bol už pred rokmi aj na D70 :-)))
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-10-18 23:31:32
je mi uplne ukradnute aku mas o mne mienku..na detinske reci si zvykaj..alebo ma necitaj...jednoduche..
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-10-18 23:33:13
ty si frco svoje poznamky uz nechaj pre seba a nevyjadruj sa k mojej osobe..dakovala...
 
bluesman
2010-10-19 13:28:03
nuz, moja 2.5rocna D300vka foti ovela ovela ovela lepsie ako toto nove cudo...aj na ISO 1000 fotim zvierata a aj na ISO 1250...tam je kresba najdolezitejsia a pri spravnej expozicii dosiahnem taku nadhernu kresbu ze sa z toho idem pototo...fotky prezentovane v tejto recenzii su absolutne neostre, ako bratia cesi hovoria ,,rozplizle,, detaily musim na fotkach skor hladat...pre mna je kresba na prvom mieste a preto by som tento fotak do ruky nevzal...je to marketingovy odpad...ved vacsina ludi nema ani sajnu o tom ako sa foti, hlavna vec ze to ma 18mpx...palec dole!
 
markato1
2010-10-19 15:33:51
príspevok od: bluesman
nuz, moja 2.5rocna D300vka foti ovela ovela ovela lepsie ako toto nove cudo...aj na ISO 1000 fotim zvierata a aj na ISO 1250...tam je kresba najdolezitejsia a pri spravnej expozicii dosiahnem taku nadhernu kresbu ze sa z toho idem pototo...fotky prezentovane v tejto recenzii su absolutne neostre, ako bratia cesi hovoria ,,rozplizle,, detaily musim na fotkach skor hladat...pre mna je kresba na prvom mieste a preto by som tento fotak do ruky nevzal...je to marketingovy odpad...ved vacsina ludi nema ani sajnu o tom ako sa foti, hlavna vec ze to ma 18mpx...palec dole!
Hm,presiel som celu tvoju galeriu a nejaku super detailnu fotku som tam nenasiel ani jednu a to mas riadne drahe objektivy,ale tak zrejme nemas tie najdetailnejsie fotky v galerke to je logicke,nie?..Co sa tyka datailov,tak dost zalezi aj na objektive,nie?zaujimave ze fotografi so zltociernymi klapkami na ociach maju vzdy najvecsie problemi s pristrojmi inych znaciek(cest vynimkam)..ale to je zrejme nahoda..
 
aquadust
2010-10-19 16:05:41
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=706255 pre vsetkych mpix rypalov :) btw d300 a 7D su na tom velmi podobne co sa tyka sumu pri vysokych citlivostiach, aj ked ma teraz vsetci nikonaci ukamenuju proste to je realita, snimac zo 7D (rovnaky ma aj toto nove 60D) je technologicky o kus dalej ako nikonacky z D300/D300s. Preto aj pri 50% vyssom rozliseni dokaze podat podobny vykon co sa tyka sumu, je to vidno na realnych fotakch aj pri laboratornych meraniach, staci si pozriet porovnanie sumu na dpreview, tie grafy su velmi podobne pre oba fotaky takze by som Canonacku flintu do zita nehadzal. Ak si dobre spominam este pre nejakou dobou pouzival nikon ccd snimac, myslim ze d200 mala este taky, ale nie som si isty. Inzinieri a vyvojari ktorych plati canon predsa nemoze brat peniaze za nic a canon by si nedovolil takto pospinit svoje obchodne meno ak by vydal ´prdacky´ snimac. A co sa tyka kresby tak tu tiez d300 az o tolko neexceluje oproti 7D/60D a to este treba vziat v uvahu o 50% vyssie rozlisenie tzn moznost zmensit a tym dosiahnut podstatne vyssiu ostrost. Nie je lepsie mat 18mpix fotku ktoru si zmensim na 1/2 a stale budem mat 9mpix s tym ze podstatne zvysim ostrost a znizim sum/bod? Odporucam si pozriet z oboch snimacov relane fotky a porovnat, sami zistite ze tazko najst vitaza. Nikon a Canon si vzdy sli kazdy svojou cestou. Btw treba si davat pozor na featurky ktore sa hraju tonmi fotky tieto totiz zvysuju sum, toto je pisane aj v orig.manuali od canon DSLR, su to tusim highlight tone priority a auto light optimizer ci ako :). A dnes plati pravidlo nech uz kupite hociaku DSLR zla nebude urcite... zalezi len od toho ako vam sadne... tzv pixel peeping robi viac skody ako uzitku, aj tak malokto tlaci vacsi format ako A4
 
aquadust
2010-10-19 16:07:04
btw ja mam eos 30D co je stara mrcina pomaly a fotim s nou az do iso1600 a nemam problemy so sumom, vsetko je o technike fotenia, nastaveni a vhodnom PP... fotim do raw...
 
misodk
2010-10-19 16:34:01
príspevok od: aquadust
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=706255 pre vsetkych mpix rypalov :) btw d300 a 7D su na tom velmi podobne co sa tyka sumu pri vysokych citlivostiach, aj ked ma teraz vsetci nikonaci ukamenuju proste to je realita, snimac zo 7D (rovnaky ma aj toto nove 60D) je technologicky o kus dalej ako nikonacky z D300/D300s. Preto aj pri 50% vyssom rozliseni dokaze podat podobny vykon co sa tyka sumu, je to vidno na realnych fotakch aj pri laboratornych meraniach, staci si pozriet porovnanie sumu na dpreview, tie grafy su velmi podobne pre oba fotaky takze by som Canonacku flintu do zita nehadzal. Ak si dobre spominam este pre nejakou dobou pouzival nikon ccd snimac, myslim ze d200 mala este taky, ale nie som si isty. Inzinieri a vyvojari ktorych plati canon predsa nemoze brat peniaze za nic a canon by si nedovolil takto pospinit svoje obchodne meno ak by vydal ´prdacky´ snimac. A co sa tyka kresby tak tu tiez d300 az o tolko neexceluje oproti 7D/60D a to este treba vziat v uvahu o 50% vyssie rozlisenie tzn moznost zmensit a tym dosiahnut podstatne vyssiu ostrost. Nie je lepsie mat 18mpix fotku ktoru si zmensim na 1/2 a stale budem mat 9mpix s tym ze podstatne zvysim ostrost a znizim sum/bod? Odporucam si pozriet z oboch snimacov relane fotky a porovnat, sami zistite ze tazko najst vitaza. Nikon a Canon si vzdy sli kazdy svojou cestou. Btw treba si davat pozor na featurky ktore sa hraju tonmi fotky tieto totiz zvysuju sum, toto je pisane aj v orig.manuali od canon DSLR, su to tusim highlight tone priority a auto light optimizer ci ako :). A dnes plati pravidlo nech uz kupite hociaku DSLR zla nebude urcite... zalezi len od toho ako vam sadne... tzv pixel peeping robi viac skody ako uzitku, aj tak malokto tlaci vacsi format ako A4
nejdem porovnavat, ktory pristroj a ktora znacka je lepsia.. no cisto k tym 18mpix by som otocil tvoje konstatovanie, ze mas 50% rozlisenia naviac a zmensenim na 1/2 ziskavas ostros a stracas sum...
skor by som povedal naco ti je 50% rozlisenia naviac, ked ho nemas sancu vyuzit, ci uz z nedostatku detailu, ostrosti alebo sumu, pricom zvysene rozlisenie prinasa dalsie dopady na potrebu vyssej kapacity pametoveho media + rychlost pametoveho media atd. pokial sa niekto cuduje Canonu a 18mpix v entry-level stroji, je to preto, ze pokial ide vyvoj naozaj vpred, tak mohli vyvinut 12mpix stroj, ktory by sumel naozaj (realne) menej..

ale suhlasim s tebou, ze (ne)sum nie je vsetko.
 
kralik_j
2010-10-19 18:43:15
príspevok od: misodk
nejdem porovnavat, ktory pristroj a ktora znacka je lepsia.. no cisto k tym 18mpix by som otocil tvoje konstatovanie, ze mas 50% rozlisenia naviac a zmensenim na 1/2 ziskavas ostros a stracas sum...
skor by som povedal naco ti je 50% rozlisenia naviac, ked ho nemas sancu vyuzit, ci uz z nedostatku detailu, ostrosti alebo sumu, pricom zvysene rozlisenie prinasa dalsie dopady na potrebu vyssej kapacity pametoveho media + rychlost pametoveho media atd. pokial sa niekto cuduje Canonu a 18mpix v entry-level stroji, je to preto, ze pokial ide vyvoj naozaj vpred, tak mohli vyvinut 12mpix stroj, ktory by sumel naozaj (realne) menej..

ale suhlasim s tebou, ze (ne)sum nie je vsetko.
no, aby sme tu len tak nepisali do vetra:
- rad by som si pozrel tvoju foto s ISO do 1600
- rad by som si potom pozrel zmensenie o 1/2 ci sa znisi sumu na tej zmensenine a zachovaju sa detaily ako pri plnom rozliseni

- a potom by som sa rad pozrel ako ti nevadi vystup z tvojho fotaku ako ti nevadi sum pri ISO do1600

- potom by som rad videl ako rezes foto aby si znizil sum na tvojich vsetkych foto s polovicnym rozlisenim, ale to za podmienky ze to co tvrdis i dokazes

a este ma zaujima ci naozaj tomu vsetkemu veris co pises :-o
 
viking81
2010-10-19 20:44:40
zvlastne....ludia co ho drzali v rukach a realne s nim fotili tak ho chvalia....aj to ze dobre zvlada aj vyssie iso...a mudrlanti spoza monitora ho zvrzaju pod cierno ciernu zem....ani ho nedrzali...ani ho len nevideli...nevedia ake tam bolo svetlo...ake nastavenia boli pouzite...aky post proces...staci im vidiet jednu fotku a maju vo vsetko jasno...ale to je vas problem...ked ste spokojny s tym co mate..tak si to nechajte....uz nikdy nic nove nekupte a nepiste sem hlavne kraviny.....dakujem ;-)
 
maTTo_corp
2010-10-19 22:59:03
príspevok od: viking81
zvlastne....ludia co ho drzali v rukach a realne s nim fotili tak ho chvalia....aj to ze dobre zvlada aj vyssie iso...a mudrlanti spoza monitora ho zvrzaju pod cierno ciernu zem....ani ho nedrzali...ani ho len nevideli...nevedia ake tam bolo svetlo...ake nastavenia boli pouzite...aky post proces...staci im vidiet jednu fotku a maju vo vsetko jasno...ale to je vas problem...ked ste spokojny s tym co mate..tak si to nechajte....uz nikdy nic nove nekupte a nepiste sem hlavne kraviny.....dakujem ;-)
múdro :)
 
conan7
2010-10-20 00:04:59
príspevok od: viking81
zvlastne....ludia co ho drzali v rukach a realne s nim fotili tak ho chvalia....aj to ze dobre zvlada aj vyssie iso...a mudrlanti spoza monitora ho zvrzaju pod cierno ciernu zem....ani ho nedrzali...ani ho len nevideli...nevedia ake tam bolo svetlo...ake nastavenia boli pouzite...aky post proces...staci im vidiet jednu fotku a maju vo vsetko jasno...ale to je vas problem...ked ste spokojny s tym co mate..tak si to nechajte....uz nikdy nic nove nekupte a nepiste sem hlavne kraviny.....dakujem ;-)
ty si už hodil 7D do Váhu alebo na čo čakáš?
 
zdenoxl
2010-10-20 00:24:32
No neviem, na 60D som cakal a dufal, ze prinesie dalsie vylepsenia od 50D. Nieco nove urcite priniesol, ale v niecom urobil krok spät. Chcel som urobit upgrade z mojho 30D na 50D, ale nestihol som dosporit a ako tak pozeram, tak na 60D uz odkladat nebudem. Nebudem tu tvrdit, ze 30D je lepsie ako 60D, ale pre mna bola 50Dcka spravna volba...:(
 
werdza
2010-10-20 02:40:59
Mna hlavne zaujima to dobre chovanie pri vysokom ise. Strasne tuzim a aj potrebujem vymenit moj 450D za fotacik s nastavitelnym vacsim isom ako 1600 na niektorych koncertoch mi 1600 nestaci a este keby ten novy fotacik menej pri vysokom ise ako moja 450D sumel by bolo super. Tak vaham ci je 60D dobra volba, alebo radsej to s tym mojim este vydrzat. Najradsej by som jasne ze chcela 5Dmk II s 24-70 2,8, ten by nahradil mojho tamrona 17-50vc, ktory vela krat len bzzka, kym zaostri. Ale peniazky niesu ;( do aprila budem splacat 70-200 2,8, tak potom sa uvidi.
 
bluesman
2010-10-20 06:46:22
príspevok od: markato1
Hm,presiel som celu tvoju galeriu a nejaku super detailnu fotku som tam nenasiel ani jednu a to mas riadne drahe objektivy,ale tak zrejme nemas tie najdetailnejsie fotky v galerke to je logicke,nie?..Co sa tyka datailov,tak dost zalezi aj na objektive,nie?zaujimave ze fotografi so zltociernymi klapkami na ociach maju vzdy najvecsie problemi s pristrojmi inych znaciek(cest vynimkam)..ale to je zrejme nahoda..
priatelu, na to aby si zhodnotil detaily na fotke potrebujes 100percentny nahlad a nie zmenseniny na webe...to by si uz mal vediet...fotim aj s lacnym zoomom za 10 litrov a dostavam nadhernu kresbu...toto tu je odpad, ved sa len pozri na tie fotky, su ako blato...neostre...alebo si kup sakra dobre okuliare...tak ako fotim nikonom tak by som si vedel predstavit fotit aj canonom...maju velmi dobry vyber objektivov na to co fotim ja...lenze ktory fotak v strednej triede by som si vybral??? netusim...50d,7d,60d...ved su vsetky tri o nicom...asi by som isiel do 40d...vobec nevediem ziadnu vojnu nikon vs canon...moj nazor je, tento fotak je odpad, staci sa pozriet na fotky a su tu aj tie fotene pevnymi sklami...
 
bear
2010-10-20 07:10:52
príspevok od: bluesman
priatelu, na to aby si zhodnotil detaily na fotke potrebujes 100percentny nahlad a nie zmenseniny na webe...to by si uz mal vediet...fotim aj s lacnym zoomom za 10 litrov a dostavam nadhernu kresbu...toto tu je odpad, ved sa len pozri na tie fotky, su ako blato...neostre...alebo si kup sakra dobre okuliare...tak ako fotim nikonom tak by som si vedel predstavit fotit aj canonom...maju velmi dobry vyber objektivov na to co fotim ja...lenze ktory fotak v strednej triede by som si vybral??? netusim...50d,7d,60d...ved su vsetky tri o nicom...asi by som isiel do 40d...vobec nevediem ziadnu vojnu nikon vs canon...moj nazor je, tento fotak je odpad, staci sa pozriet na fotky a su tu aj tie fotene pevnymi sklami...
Na ostrost fotiek ma vplyv okrem objektivu aj RAW konvertor. Pri vacsine fotiek v recenzii som pouzil vstavanu konverziu vo fotoaparate. Ta produkuje mensi sum, ale menej detailnu kresbu ako BibblePro, ktory normalne pouzivam. Nepouzivam Canon DPP raw konvertor, lebo ho nerobia pre Linux. BibblePro som pouzil na fotku sovy fotenu s objektivom Canon EF 100mm f/2,8 macro USM.
 
bluesman
2010-10-20 08:03:41
príspevok od: bear
Na ostrost fotiek ma vplyv okrem objektivu aj RAW konvertor. Pri vacsine fotiek v recenzii som pouzil vstavanu konverziu vo fotoaparate. Ta produkuje mensi sum, ale menej detailnu kresbu ako BibblePro, ktory normalne pouzivam. Nepouzivam Canon DPP raw konvertor, lebo ho nerobia pre Linux. BibblePro som pouzil na fotku sovy fotenu s objektivom Canon EF 100mm f/2,8 macro USM.
a prave DPP si osobne myslim pouziva drviva vacsina uzivatelov Canon...a preto si myslim ze fotky mali byt konvertovane prave v DPP...original program od toho ktoreho vyrobcu poda najlepsi vykon a najvernejsie zobrazi to, co dany fotoaparat dokaze...ja osobne som nic lepsie ako Capture NX na moj fotoaparat zatial nenasiel a to som toho vyskusal dost...z fotiek, ktore som videl v tejto recenzii som si vytvoril jednoducho nazor, ze tento fotoaparat za vela nestoji, su to prepac za vyraz, mazanice...ak dokaze 60d priniest lepsiu kvalitu fotiek pri konverzii v DPP prosim, mozno zmenim nazor ale takto si stojim za svojim a kto sa chce na zaklade tychto fotiek chlacholit ze aky je 60d skvely, nech sa paci...aj keby som bol uzivatelom Canon-u, tato recenzia ma nepresvedcila a kupit by som si ho nesiel...
 
kralik_j
2010-10-20 10:17:27
MIchal a nebolo by dobre upravovat tie foto vo vystupe standardnymi nastrojmi a softe dostupnymi beznymi uzivatelmi?
Resp. ak si pouzil inu techniku, tak uviest ju v recenzii?

Nechcem zase velmi mudrovat, ale sam seba sa pytam ci ta kvalita sa zlepsi pouzititm canonackeho softu DPP.
 
maTTo_corp
2010-10-20 11:03:05
príspevok od: kralik_j
MIchal a nebolo by dobre upravovat tie foto vo vystupe standardnymi nastrojmi a softe dostupnymi beznymi uzivatelmi?
Resp. ak si pouzil inu techniku, tak uviest ju v recenzii?

Nechcem zase velmi mudrovat, ale sam seba sa pytam ci ta kvalita sa zlepsi pouzititm canonackeho softu DPP.
nehovorím o tomto konkrétnom prípade, ale rozhodne to vplyv na kvalitu má...aspoň ja som videl výrazné rozdiely pri použití ACR a DPP...ACR menil farby, najmä červené/oranžové/žlté tóny, taktiež výsledná kvalita pokiaľ ide o šum a ostrosť sa mi zdala vyššia na strane DPP...ako som spomínal nepíšem o tomto stroji, píšem akú mám ja skúsenosť pri svojej 450D, ale všeobecne myslím platí, že výrobca pozná svoje rawy najlepšie a tomu dokáže prispôsobiť aj soft...žiadny univerzálny nástroj myslím nedosiahne výsledky aké sa dajú urobiť s originál softom....aj keď niekedy sú možno odchýlky len veľmi malé, ale sú tam...
 
kralik_j
2010-10-20 11:30:24
príspevok od: maTTo_corp
nehovorím o tomto konkrétnom prípade, ale rozhodne to vplyv na kvalitu má...aspoň ja som videl výrazné rozdiely pri použití ACR a DPP...ACR menil farby, najmä červené/oranžové/žlté tóny, taktiež výsledná kvalita pokiaľ ide o šum a ostrosť sa mi zdala vyššia na strane DPP...ako som spomínal nepíšem o tomto stroji, píšem akú mám ja skúsenosť pri svojej 450D, ale všeobecne myslím platí, že výrobca pozná svoje rawy najlepšie a tomu dokáže prispôsobiť aj soft...žiadny univerzálny nástroj myslím nedosiahne výsledky aké sa dajú urobiť s originál softom....aj keď niekedy sú možno odchýlky len veľmi malé, ale sú tam...
teraz si mi vnukol myslienku. Super clanok by bol na temu porovnania softov original znaciek(napriklad canonacky DPP, a ine) a potom i alternativnych predajcov.

Taketo porovnanie by ma velmi zaujimalo i s fotkami a porovnanim vysledkov.

Toto by ma velmi zaujimalo, ktory program sa lepsie popasuje v co ktorej oblasti (sum, ostrost, atd) s original RAW (sony, canono, nikon, olympus,popripade pentax)

Jednotlive rawy by sa testovali na original soft. produkte a potom na dvoch, troch alternativach. Porovnanie by mohlo byt foto s pokecom recenzenta.

MOzno taketo nieco je na nete, len som to neskusal pozerat. No tu na ephoto by som to privital. Je to zaujimava temicka na temu PP.

 
pedro81
2010-10-20 15:16:24
nieco na tuto temu najdes na
http://www.sulasula.com/technika/uprava.html
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-10-20 15:32:02
Vsetky programy su v trial verziach, nic ti nebrani, pustit sa do vlastneho testovania :-)
 
aquadust
2010-10-20 15:42:40
http://aquaphoto.sk/albums/ftp2/Img_3079.jpg iso1600 ale zmensene na 1280px kvoli web stranke, ked najdem original mozem poslat aj polovicne rozlisenie oproti originalu. Nie som technologicky pixel peepingovy fetisista ktory studuje fotky na 100% rozliseni a hlada kazdy vadny pixel preto mi nevadi fotit na ani iso1600. Pozerat fotky na 100% je nerelevantne pretoze by som si musel tlacit snad 1metrove zvacseniny aby som dosiahol rovnakych podmienok ako ked si to pozeram na monitore na 100%. Vacsina ludi svoje fotky dava bud na web kde sa rozlisenie reze na max 2mpix (full hd) pripade si tlaci formaty do A4. Ak by som potreboval metrove fotky na ucel studovania pod lupou tak si kupim stredoformat alebo minimalne 5dmk2. Ja som fotograf amater, fotim pre radost a nemam cas hladat kazdu 1 vadu na fotke.
 
aquadust
2010-10-20 15:52:50
myslim ze vyrobou 12mpix aps-c snimaca ktory by sumel este menej ako stavajuci 18mpix by si len canon narobil viac skody ako uzitku, uz aj beztak 60D dostal az prilis noviniek a featuriek (pochadzajuce zo 7D) navyse oproti 5Dmk2 a keby ho este obdarili aps-c snimacom ktory by sumel porovnatelne a mal podobne detailny kresbu ako FF snimac 5Dmk2 za 1/2 ceny asi by si skomplikovali zivot na trhu FF dslr. Canon si nebude predsa konkurovat sam sebe. to ze zvolili 18mpix je 1/2 marketingovy tah a 1/2 logicky tah. Ak vsetci konkurenti 60D maju podobne snimacie kvality tak to urcite nie je krok vzad. A 60D sumi menej ako 50D (hlavne pri iso 6400) takze uz toto sa da nazvat pokrokom. Vyvoj musi ist dopredu, ale nie prilis rychlo, nebolo by potom co vylepsovat :)
 
aquadust
2010-10-20 15:58:56
príspevok od: Karol Srnec
Vsetky programy su v trial verziach, nic ti nebrani, pustit sa do vlastneho testovania :-)
alebo si staci pozriet recenziu toho-ktoreho fotaku napr. na dpreview, tam sa vzdy v sekcii RAW testuje ci uz canon DPP, adobe raw, capture 1 pro, nikon capture nx, nikon view nx staci si pozriet. obecne plati ze idealne by bolo pouzivat tovarensky, pri canone teda DPP, ako som zatial videl tak ten podaval najlepsie vysledky. ja osobne pouzivam adobe raw a som spokojny, tie rozdiely medzi roznymi raw procesovacmi su totiz prilis male na to aby sa s tym clovek trapil. Najlepsie rada je vsak vyskusat si to sam... v tom plne suhlasim.
 
bear
2010-10-20 20:14:13
príspevok od: bluesman
a prave DPP si osobne myslim pouziva drviva vacsina uzivatelov Canon...a preto si myslim ze fotky mali byt konvertovane prave v DPP...original program od toho ktoreho vyrobcu poda najlepsi vykon a najvernejsie zobrazi to, co dany fotoaparat dokaze...ja osobne som nic lepsie ako Capture NX na moj fotoaparat zatial nenasiel a to som toho vyskusal dost...z fotiek, ktore som videl v tejto recenzii som si vytvoril jednoducho nazor, ze tento fotoaparat za vela nestoji, su to prepac za vyraz, mazanice...ak dokaze 60d priniest lepsiu kvalitu fotiek pri konverzii v DPP prosim, mozno zmenim nazor ale takto si stojim za svojim a kto sa chce na zaklade tychto fotiek chlacholit ze aky je 60d skvely, nech sa paci...aj keby som bol uzivatelom Canon-u, tato recenzia ma nepresvedcila a kupit by som si ho nesiel...
Nemam Windows a aj na Apple som si nainstaloval Linux lebo mi OS X nevyhovoval. Pouzil som Canon RAW proces vo fotoaparate ako to bude robit vela pouzivatelov tejto triedy. Mozno je DPP o nieco lepsi, ale na Linuxe nefunguje (nemam rad emulatory).
 
kralik_j
2010-10-21 10:11:52
príspevok od: pedro81
nieco na tuto temu najdes na
http://www.sulasula.com/technika/uprava.html
dik, idem si to pozriet
 
kralik_j
2010-10-21 10:13:32
príspevok od: aquadust
http://aquaphoto.sk/albums/ftp2/Img_3079.jpg iso1600 ale zmensene na 1280px kvoli web stranke, ked najdem original mozem poslat aj polovicne rozlisenie oproti originalu. Nie som technologicky pixel peepingovy fetisista ktory studuje fotky na 100% rozliseni a hlada kazdy vadny pixel preto mi nevadi fotit na ani iso1600. Pozerat fotky na 100% je nerelevantne pretoze by som si musel tlacit snad 1metrove zvacseniny aby som dosiahol rovnakych podmienok ako ked si to pozeram na monitore na 100%. Vacsina ludi svoje fotky dava bud na web kde sa rozlisenie reze na max 2mpix (full hd) pripade si tlaci formaty do A4. Ak by som potreboval metrove fotky na ucel studovania pod lupou tak si kupim stredoformat alebo minimalne 5dmk2. Ja som fotograf amater, fotim pre radost a nemam cas hladat kazdu 1 vadu na fotke.
dobry vystup pri takom ISE
 
eiger33
2010-10-21 19:37:07
príspevok od: Granko
môžeš mi, prosím, toto tvoje tvrdenie popísať bližšie?
Ostriaci bod si vzdy vyberam manualne a ten maly joistik je na to super. Jeden pohyb palcom a bod je vybrany. Teraz sa to sice da okolo kolieska, ale nebolo by to urcite take rychle a pohodlne...
 
fotograficek
2010-10-21 19:56:07
Fotil som so 7d aj s Nikonom d300 na ise 1600. 7D bolo na tom lepšie ako Nikon D300. Na wildlife určite 7d!!!
 
bluesman
2010-10-23 09:19:50
príspevok od: fotograficek
Fotil som so 7d aj s Nikonom d300 na ise 1600. 7D bolo na tom lepšie ako Nikon D300. Na wildlife určite 7d!!!
rad by som videl 100percentne cropy z fotiek ktore si na ISO 1600 odfotil - z obidvoch fotakov, pretoze to co si tu napisal je uplny nonsens...takeho cropy jednoducho nemas...neverim ze si tu istu scenu najprv nafotil 7dckom a hned na to si ju cvakol s d300...je potrebne porovnavat rovnake sceny a nie ze jeden den si nieco nafotil so 7d a druhy den nieco ine s d300, pricom s d300 si scenu podexponoval atd atd a zda sa ti ze 7d ma lepsie iso...nema...dalej by som chcel vidiet expoziciu snimku, to je velmi dolezita vec...7d jednoducho nemoze mat a nema lepsie ISO ako D300!!! viem o com hovorim a ak mas opacny nazor, mozes poslat link kde si ,,dokaz,, mozu vsetci pozriet...dakujem
 
bear
2010-10-23 19:09:57
príspevok od: bluesman
rad by som videl 100percentne cropy z fotiek ktore si na ISO 1600 odfotil - z obidvoch fotakov, pretoze to co si tu napisal je uplny nonsens...takeho cropy jednoducho nemas...neverim ze si tu istu scenu najprv nafotil 7dckom a hned na to si ju cvakol s d300...je potrebne porovnavat rovnake sceny a nie ze jeden den si nieco nafotil so 7d a druhy den nieco ine s d300, pricom s d300 si scenu podexponoval atd atd a zda sa ti ze 7d ma lepsie iso...nema...dalej by som chcel vidiet expoziciu snimku, to je velmi dolezita vec...7d jednoducho nemoze mat a nema lepsie ISO ako D300!!! viem o com hovorim a ak mas opacny nazor, mozes poslat link kde si ,,dokaz,, mozu vsetci pozriet...dakujem
http://www.dpreview.com/reviews/nikond300s/page15.asp
´The EOS 7D however, is not just capturing but also retaining more detail than the Nikon. The difference is extremely small but, given the noise measurements are so similar at the individual pixel level, the higher resolution 7D would also trump the Nikon in terms of overall image noise.´
 
bluesman
2010-10-23 21:57:04
snad to nemyslis vazne! vies, ja neobhajujem nikon a ani d300...v globale, su mi taketo v uvodzovkach vojny cudzie a vyhybam sa im...nikon, canon, canon, nikon...a tiez ma nezaujimaju studiove testy...prednost davam realnym podmienkam a aj ked si pozeram recenzie a fotky tu na ephoto.sk z obidvoch fotoaparatov 60d, 7d tak sa proste musim chytat za hlavu...nie je to totiz kvalita, ktora je zadostucinenim pre mna...ak chces, kludne ti poslem crop sovy, ktoru som fotil na iso 1000, ked uz toho svetla nebolo dostatok...bez akychkolvek uprav, akurat vo fotaku som mal ostrost nastavenu na 1...potom ti mozem poslat crop jelena foteneho skoro rano na iso 1600, takisto bez uprav...ja ponukam konkretne priklady, realne podmienky...rad by som potom videl o kolko lepsiu kvalitu by mi poskytol 7d...ja viem urcite ze neposkytol, ani co sa sumu tyka a ani co sa detailov tyka a je mi jedno ze ma 18mpx...toto su nezmysly...posli mi e-mail a zajtra to mas v poste...je mi jedno co dpreview studiovo testuje...7d nema lepsi sum ako d300 a kvalita fotiek zo 7d, na nizke ci vysoke iso je jednoducho pre mna osobne nedostacujuca...fotku nemaju potrebnu ostrost, kresbu
 
Granko
2010-10-24 08:05:51
príspevok od: eiger33
Ostriaci bod si vzdy vyberam manualne a ten maly joistik je na to super. Jeden pohyb palcom a bod je vybrany. Teraz sa to sice da okolo kolieska, ale nebolo by to urcite take rychle a pohodlne...
máš tam otočné koliesko okolo joysticka, obe veci idú ľahúčko a pohodlne, dokonca som mal aj 50D vedľa a 60D v tomto prípade išla omnoho komfortnejšie...takže menej teoretizovania a viac skúšania...lepšie raz skúsiť, ako stokrát počuť a myslieť si :o)
 
bear
2010-10-24 08:38:37
príspevok od: bluesman
snad to nemyslis vazne! vies, ja neobhajujem nikon a ani d300...v globale, su mi taketo v uvodzovkach vojny cudzie a vyhybam sa im...nikon, canon, canon, nikon...a tiez ma nezaujimaju studiove testy...prednost davam realnym podmienkam a aj ked si pozeram recenzie a fotky tu na ephoto.sk z obidvoch fotoaparatov 60d, 7d tak sa proste musim chytat za hlavu...nie je to totiz kvalita, ktora je zadostucinenim pre mna...ak chces, kludne ti poslem crop sovy, ktoru som fotil na iso 1000, ked uz toho svetla nebolo dostatok...bez akychkolvek uprav, akurat vo fotaku som mal ostrost nastavenu na 1...potom ti mozem poslat crop jelena foteneho skoro rano na iso 1600, takisto bez uprav...ja ponukam konkretne priklady, realne podmienky...rad by som potom videl o kolko lepsiu kvalitu by mi poskytol 7d...ja viem urcite ze neposkytol, ani co sa sumu tyka a ani co sa detailov tyka a je mi jedno ze ma 18mpx...toto su nezmysly...posli mi e-mail a zajtra to mas v poste...je mi jedno co dpreview studiovo testuje...7d nema lepsi sum ako d300 a kvalita fotiek zo 7d, na nizke ci vysoke iso je jednoducho pre mna osobne nedostacujuca...fotku nemaju potrebnu ostrost, kresbu
Viem, ze studiove testy su ine, ako realna skutocnost, uplne identicke podmienky dosiahnes zvycajne len v studiu. Na recenzie Canon techniky je vacsinou menej casu ako na Nikon (Nikon pozicia techniku na 2 mesiace, canon na 2 tyzdne). Kedze pre ephoto robim externe, fotit pocas dna mozem vacsinou len cez vikend, alebo si musim brat dovolenku. Stastie na dobre pocasie som mal len v ZOO a pri fotografovani dravcov. Tu mas teda jelena odfoteneho so 60D a zmenseneho na rozlisenie Nikon D300s, bez doostrovania a odstranovania sumu:
http://temp.maxo.sk/IMG_0941.jpg
Prajem dobre svetlo (lepsie ako som mal ja pri foteni fotiek do tejto recenzie) :-)
 
bluesman
2010-10-24 10:03:44
musim sa priznat, ked som rozklikol plne rozlisenie myslel som ze je to iso 1600...v duchu som si hovoril, super...na iso 1600 je to vynikajuca kvalita...ked som potom pozrel exif bol som sklamany...iso 800...jelen navyse vyplnuje pomaly cele policko...je jasne ze takto bude fotka vyzerat lepsie...keby bol jelenik trosku dalej velmi sa obavam, ci by sa na fotku dalo (detaily na srsti) vobec pozriet...a ak sa nemylim je to fotene s 70-200/4 co je co sa kresby tyka pravdepodobne vyborny objektiv, tak tam by problem nemal byt...podobnu kvalitu ako vidim na tejto fotke som na D300 dosiahol na iso 1000 a iso 1250 nevyzeralo o nic horsie...a to uz d300vka pomaly patri do stareho zeleza (3 roky)...nie som jediny s nazorom (a je ich vela aj medzi canon uzivatelmi) ze canon tymi 18mpx zrkadlovkami jednoducho sliapol vedla...
...dobre svetlo aj tebe, ved nejde o zivot...su to iba fotoaparaty a fotenie...pokial nas to stale bavi tak je dobre a kazdy nech si foti tym cim mu to vyhovuje...ja to tak robim uz zopar rokov a nemam dovod to menit
 
kralik_j
2010-10-24 11:40:39
príspevok od: bear
Viem, ze studiove testy su ine, ako realna skutocnost, uplne identicke podmienky dosiahnes zvycajne len v studiu. Na recenzie Canon techniky je vacsinou menej casu ako na Nikon (Nikon pozicia techniku na 2 mesiace, canon na 2 tyzdne). Kedze pre ephoto robim externe, fotit pocas dna mozem vacsinou len cez vikend, alebo si musim brat dovolenku. Stastie na dobre pocasie som mal len v ZOO a pri fotografovani dravcov. Tu mas teda jelena odfoteneho so 60D a zmenseneho na rozlisenie Nikon D300s, bez doostrovania a odstranovania sumu:
http://temp.maxo.sk/IMG_0941.jpg
Prajem dobre svetlo (lepsie ako som mal ja pri foteni fotiek do tejto recenzie) :-)
tak toto je fakt dost zle...
Zarazili ma nejake artefakty, v lavo pri jeho nohe.. neviem co to tam je, ci haluze, ci nejake opticke chyby, no bokeh je katastrofalny.

Vsimni si na tej skale, ako keby do expozicie sa prekryl profil ludskej tvare, je tam vidiet nos celo, usta.. mozno len, ´haluz´ co tam vidim ja, no je to katastrofa :/
 
bear
2010-10-24 16:13:21
Posudzujes bokeh komplikoaneho pozadia par cm za hlbkou ostrosti na F4 zoom objektive a APS-C? Ak niekto chce pekny bokeh, pouzije fullframe a pevne ohnisko. Jasne, mohol som pouzit 200mm F1.8, alebo 135mm F2, oba objektivy som mal so sebou a vysledok by bol porovnatelny (mozno aj lepsi) ako FF a F2.8 zoomom. Pri recenzii sa snazim pouzivat objektivy cielovej skupiny pouzivatelov (ak niekto chce fotit koncerty, alebo interierovy sport, tak si mozno 135L kupi ale to je asi mensina pouzivatelov tejto triedy). V ZOO bude vacsina skor fotit so 70-200/70-300 a podobnymi objektivmi.
 
rasto.tn
2010-10-25 08:58:55
príspevok od: bluesman
snad to nemyslis vazne! vies, ja neobhajujem nikon a ani d300...v globale, su mi taketo v uvodzovkach vojny cudzie a vyhybam sa im...nikon, canon, canon, nikon...a tiez ma nezaujimaju studiove testy...prednost davam realnym podmienkam a aj ked si pozeram recenzie a fotky tu na ephoto.sk z obidvoch fotoaparatov 60d, 7d tak sa proste musim chytat za hlavu...nie je to totiz kvalita, ktora je zadostucinenim pre mna...ak chces, kludne ti poslem crop sovy, ktoru som fotil na iso 1000, ked uz toho svetla nebolo dostatok...bez akychkolvek uprav, akurat vo fotaku som mal ostrost nastavenu na 1...potom ti mozem poslat crop jelena foteneho skoro rano na iso 1600, takisto bez uprav...ja ponukam konkretne priklady, realne podmienky...rad by som potom videl o kolko lepsiu kvalitu by mi poskytol 7d...ja viem urcite ze neposkytol, ani co sa sumu tyka a ani co sa detailov tyka a je mi jedno ze ma 18mpx...toto su nezmysly...posli mi e-mail a zajtra to mas v poste...je mi jedno co dpreview studiovo testuje...7d nema lepsi sum ako d300 a kvalita fotiek zo 7d, na nizke ci vysoke iso je jednoducho pre mna osobne nedostacujuca...fotku nemaju potrebnu ostrost, kresbu
Podívaj si tento test. Je to test na Canon 7D vs Nikon D300s, ale tak keď už tu bol spomenutý, tak prečo ho sem nedať ;)

http://www.photographybay.com/2009/11/02/canon-7d-vs-nikon-d300s-vs-sony-a500-iso-test-round-2/

http://www.photographybay.com/2009/10/27/canon-7d-vs-nikon-d300s-iso-test/
 
fotograficek
2010-10-25 12:21:49
http://www.naturephoto.cz/fototechnika/fotoaparaty/214-canon-eos-7d-univerzal-do-divociny.html
 
fotograficek
2010-10-25 12:26:24
príspevok od: bluesman
rad by som videl 100percentne cropy z fotiek ktore si na ISO 1600 odfotil - z obidvoch fotakov, pretoze to co si tu napisal je uplny nonsens...takeho cropy jednoducho nemas...neverim ze si tu istu scenu najprv nafotil 7dckom a hned na to si ju cvakol s d300...je potrebne porovnavat rovnake sceny a nie ze jeden den si nieco nafotil so 7d a druhy den nieco ine s d300, pricom s d300 si scenu podexponoval atd atd a zda sa ti ze 7d ma lepsie iso...nema...dalej by som chcel vidiet expoziciu snimku, to je velmi dolezita vec...7d jednoducho nemoze mat a nema lepsie ISO ako D300!!! viem o com hovorim a ak mas opacny nazor, mozes poslat link kde si ,,dokaz,, mozu vsetci pozriet...dakujem
d300 bola kamarátova v ten istý den v tú istu mminútu som spravil fotky na ise 1600 jednoducho 7d je o čosi lepši ako d300. http://www.naturephoto.cz/fototechnika/fotoaparaty/214-canon-eos-7d-univerzal-do-divociny.
html
 
bluesman
2010-10-25 12:34:06
ako som uz spomenul v prispevkoch nizsie, studiove testy nesledujem...mne osobne nepovedia nic o tom ako fotoaparat bude reagovat v terene v tej ktorej situacii za tych ktorych svetelnych podmienok...stojim si za svojim ze 7d nema mensi sum ako d300/300s a ver mi ze ani fotografie nemaju viac detailov napriek jeho 18mp a o tom som sa presvedcil na vlastne oci...ale pri tychto dvoch fotoaparatoch mi ani tak nejde o sum...skor z mnozstva fotografii v plnom rozliseni ktore som videl nielen na ephoto.sk usudzujem ze co mne osobne nereze na novych fotoaparatoch canon je, ze fotky fotene nimi postradaju ostrost, kresbu (pre mna to najdolezitejsie) a je jedno ci fotis zoomom alebo kvalitnym L-kovym pevnym sklom...
 
bluesman
2010-10-25 12:38:01
a v com je 7d o nieco lepsi? :-)
ak si odfotil tu istu scenu za tych istych svetelnych podmienok a tou istou expoziciou, bez pocitacovych uprav tak by som sa rad na to pozrel...posli fotky v plnom rozliseni alebo posli aspon 100 percentny crop...dam ti email adresu? na vymenu ti potom poslem crop portret sovy na iso 1000 a jelena na iso 1600...potom uvidis ze tu diskutujeme o nicom
 
fotograficek
2010-10-25 13:48:26
Fotky určite nemám veď ten kamarát mi povedal, že 7d sa mu viac páči,už len telo sa mu páčilo a AF nevedel vynachváliť.
 
pivec
2010-11-01 21:21:26
zdravim vas burlivych debatujucich :) precital sm takmer vsetky prispevky a zabralo mi to teda docela hodne casu. prejdem teda rovno k veci:
fotim nieco cez dva roky mam 1000D a zacinam pocitovat, ze mi nestaci. moj rozpocet je okolo 1000€ a rozmyslam nad 60D(FF nechcem bo nemam na to sklá a crop mi vyhovuje). po precitani viacerych recenzii sm sa rozhodoval medzi 550D, 50D, 60D. akosi mi prislo, kedze je to najnovsi model z vysie zmienovanych tak zrejme bude asi najlepsou volbou. ide totiz aj o to ze rad by sm tocil obcas i nejake video. tym padom 50D odpadava, aj ked ma momentalne ovela rozumnejsiu cenu ak 60D. 550 sa mi nepaci kvoli nizkemu fps pri seriovom foteni. chcel by sm ulahcit rozhodovanie, bo novy fotak by sm chcel do noveho roku. myslite teda, ze 60D (upgradujem z 1000D) je pre mna dobrou volbou? v konecnom dosledku by sm mozno mohol video ozeliet. vdaka
p.s.: sm zaryty canonak o nikone ma plz nepresviedcajte. vyhovuje mi canon ako ergonomiou, tak i ovladanim
tento isty prispevok sm daval i do diskusie http://www.ephoto.sk/foto-technika/novinky/canon-uvadza-eos-60d/#commentform
 
bear
2010-11-02 07:00:52
A co by si chcel pocut? 60D je viac ako solidny upgrade oproti 1000D co mas teraz.
 
wayne
2010-11-02 08:20:15
ked uz upgrade, tak skor na 60D. sice v rukach som ho nemal, ohmataval som si akurat 40D, no rozdiel vo velkosti, hmotnosti, ergonomii pocitis okamzite. pokial ti nevadia mierne vacsie rozmery ako mas teraz, nemas preco vahat nad 60D, pokial teda chces video. a vyklopny displej je paradna vec.
 
pivec
2010-11-06 16:57:41
príspevok od: wayne
ked uz upgrade, tak skor na 60D. sice v rukach som ho nemal, ohmataval som si akurat 40D, no rozdiel vo velkosti, hmotnosti, ergonomii pocitis okamzite. pokial ti nevadia mierne vacsie rozmery ako mas teraz, nemas preco vahat nad 60D, pokial teda chces video. a vyklopny displej je paradna vec.
vdaka, celkom ste mi to ulahcili, ja len vzdy trochu viac rozmyslam
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-11-06 17:13:59
príspevok od: bluesman
ako som uz spomenul v prispevkoch nizsie, studiove testy nesledujem...mne osobne nepovedia nic o tom ako fotoaparat bude reagovat v terene v tej ktorej situacii za tych ktorych svetelnych podmienok...stojim si za svojim ze 7d nema mensi sum ako d300/300s a ver mi ze ani fotografie nemaju viac detailov napriek jeho 18mp a o tom som sa presvedcil na vlastne oci...ale pri tychto dvoch fotoaparatoch mi ani tak nejde o sum...skor z mnozstva fotografii v plnom rozliseni ktore som videl nielen na ephoto.sk usudzujem ze co mne osobne nereze na novych fotoaparatoch canon je, ze fotky fotene nimi postradaju ostrost, kresbu (pre mna to najdolezitejsie) a je jedno ci fotis zoomom alebo kvalitnym L-kovym pevnym sklom...
teda jedna perla za druhou:D Obraz z 5D II sa ti nepáči? APSC je vždy nejaký kompormis, že su testeri casto bambaví to je ich problém(nevravím ze tu na ephoto, napríklad co urobil pri teste sigmy 85/F1,4 + 5D II na digiarene.cz to je fakt hrozné..) D300s je moc dobrý stroj na report vysoké ISO a vsetko akčné, robí ostré fotky - na report asi najlepší crop na trhu - vravia vštci športáci, ale 7D mu v atelieri nakope zadok, detaily proste nijako nevyrobíš 12Mpx. vs 18 mpx je už dosť rozdiel. Len to treba fotiť do raw a vyvolávať v DPP. Píšem len o použití v aťase lebo nie som reportér...
 
bluesman
2010-11-06 19:49:44
príspevok od: Jozef Peniak
teda jedna perla za druhou:D Obraz z 5D II sa ti nepáči? APSC je vždy nejaký kompormis, že su testeri casto bambaví to je ich problém(nevravím ze tu na ephoto, napríklad co urobil pri teste sigmy 85/F1,4 + 5D II na digiarene.cz to je fakt hrozné..) D300s je moc dobrý stroj na report vysoké ISO a vsetko akčné, robí ostré fotky - na report asi najlepší crop na trhu - vravia vštci športáci, ale 7D mu v atelieri nakope zadok, detaily proste nijako nevyrobíš 12Mpx. vs 18 mpx je už dosť rozdiel. Len to treba fotiť do raw a vyvolávať v DPP. Píšem len o použití v aťase lebo nie som reportér...
a kto tu hovori o 5dmkII??? 5d ci uz prve alebo druhe je co do kvality obrazu absolutne top...ja tu pisem o 7d a 60d a vravim ze v zivote by som si ich nekupil...ak sa ti pacia neostre fotky nech sa paci...18mpx v 7d? ved je to vysmech...rad by som si pozrel tie ,,detaily,, o ktorych tu pises :-D
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-11-06 20:59:52
príspevok od: bluesman
a kto tu hovori o 5dmkII??? 5d ci uz prve alebo druhe je co do kvality obrazu absolutne top...ja tu pisem o 7d a 60d a vravim ze v zivote by som si ich nekupil...ak sa ti pacia neostre fotky nech sa paci...18mpx v 7d? ved je to vysmech...rad by som si pozrel tie ,,detaily,, o ktorych tu pises :-D
daj mi tvoj mail do správ pošlem ti foto v RAW alebo JPEG vyvolany z RAW...
 
Cako
ocenenie redakciou 2010-11-06 21:38:43
príspevok od: Jozef Peniak
daj mi tvoj mail do správ pošlem ti foto v RAW alebo JPEG vyvolany z RAW...
s tym co napisal bluesman suhlasim... je to pravda. Vacsie rozlisenie, viac sumu.. A ziadne viditelne lepsie detaily.
A ja som videl original fotky zo 7Decka aj som s nim fotil...
 
bear
2010-11-07 08:10:59
Vacsie rozlisenie neznamena automaticky viac sumu. Je to pravda pri pouziti identickej technologie. Starsie zrkadlovky Canon 10D, 300D, D30, D60 mali ovela nizsie rozlisenie a ich sum bol o dost silnejsi ako na dnesnych 18MP senzoroch rovnakej velkosti. O starsich Nikonoch s CCD senzormi ani nehovorim, v tych casoch Nikon tvrdil ze CCD a APS-C je ta spravna cesta, donedavna vacsina Nikonistov tvrdila, ze viac ako 12MP netreba, lebo viac Nikon nepredaval za dostupnu cenu. Teraz prisiel D7000 a uz zrazu aj Nikon ma problem vykreslit detaily pre pixel peeperov. Vyssie rozlisenie ma svoje pouzitie, samozrejme nie kazdy to pouzije a ma na to dostatocne kvalitne objektivy, ale je lacnejsie vyrabat jeden typ snimaca pre 3 rozne modely. Ak vysie rozlisenie nepotrebujes mozes ukladat fotky do nizsieho rozlisenia, kresba sa nestrati, na urovni pixelov bude lepsia a zmensi sa tym aj sum podobne, ako keby bol pouzity senzor s nizsim rozlisenim.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-11-07 08:28:20
príspevok od: bear
Vacsie rozlisenie neznamena automaticky viac sumu. Je to pravda pri pouziti identickej technologie. Starsie zrkadlovky Canon 10D, 300D, D30, D60 mali ovela nizsie rozlisenie a ich sum bol o dost silnejsi ako na dnesnych 18MP senzoroch rovnakej velkosti. O starsich Nikonoch s CCD senzormi ani nehovorim, v tych casoch Nikon tvrdil ze CCD a APS-C je ta spravna cesta, donedavna vacsina Nikonistov tvrdila, ze viac ako 12MP netreba, lebo viac Nikon nepredaval za dostupnu cenu. Teraz prisiel D7000 a uz zrazu aj Nikon ma problem vykreslit detaily pre pixel peeperov. Vyssie rozlisenie ma svoje pouzitie, samozrejme nie kazdy to pouzije a ma na to dostatocne kvalitne objektivy, ale je lacnejsie vyrabat jeden typ snimaca pre 3 rozne modely. Ak vysie rozlisenie nepotrebujes mozes ukladat fotky do nizsieho rozlisenia, kresba sa nestrati, na urovni pixelov bude lepsia a zmensi sa tym aj sum podobne, ako keby bol pouzity senzor s nizsim rozlisenim.
asi tak ale niekto to proste nikdy nepochopí, občas fotím aj s 10D aj s 350D di 400D a teda to su riadne šumienky
 
Bindo
2010-11-16 21:45:19
Pripajam osobne pozorovanie pri prechode z 40D na 60D. Vsade vychvalovana ergonomia je uplne na ehm ehm. Mam mozno vacsie ruky ale proste bez gripu je drzanie 60D dlhsie v rukach utrpenim. Po akcii som mal dva pluzgiere na prstoch! Displej je fajn a konecne sa da na nom aj nieco vidiet. Spojenie otocneho volica s joystickom mi osobne nevyhovuje, ale to je asi len o zvyku. Kazdopadne celkovo sa mi zda ze ten fotak isiel nekompromisne do nizsej triedy. Nie len kvoly plastovemu telu ale tak celkovo mi pride z lacnejsich plastov spraveny. Mozno iba moj dojem. Ale inak vyssie ISO zvlada samozrejme lepsie a tych 18MPx je pre mna ako krajinkara skvele. Rozhodne kto chce postupit s 40D na vyssi level nech radsej kupi 7D ako 60D. To je aspon moj nazor.
 
paoravec
2010-12-07 23:46:06
Ma D60 aj prepojenie na PC v rezime LiveView ? Mam na mysli pracu v makro, zaostrovanie na display v PC a pod.
 
bear
2010-12-08 07:12:10
príspevok od: paoravec
Ma D60 aj prepojenie na PC v rezime LiveView ? Mam na mysli pracu v makro, zaostrovanie na display v PC a pod.
Nie Canon EOS D60 z roku 2002 a Nikon D60 z roku 2008 LiveView nemaju, ale tento Canon EOS 60D ho samozrejme uz ma ako aj predchadzajuce modely. v Rezime LiveView ma aj detekciu tvari. Spolu s vyklopnym LCD s vysokym rozlisenim je to celkom dobre pouzitelne.
 
paoravec
2010-12-08 19:59:16
príspevok od: bear
Nie Canon EOS D60 z roku 2002 a Nikon D60 z roku 2008 LiveView nemaju, ale tento Canon EOS 60D ho samozrejme uz ma ako aj predchadzajuce modely. v Rezime LiveView ma aj detekciu tvari. Spolu s vyklopnym LCD s vysokym rozlisenim je to celkom dobre pouzitelne.
Aha pomylil som nazvy : ked pripojim CANON EOS 60D z pocitacom (cez kablik) uvidim LiveView na monitore pocitaca ?
Dakujem za odpoved
 
bear
2010-12-08 20:30:43
príspevok od: paoravec
Aha pomylil som nazvy : ked pripojim CANON EOS 60D z pocitacom (cez kablik) uvidim LiveView na monitore pocitaca ?
Dakujem za odpoved
ano funguje to na vsetkych Canon zrkadlovkach predstavenych po februari 2007 a potrebny SW je pribaleny k fotoaparatu
 
Martin Gabriel
2010-12-08 21:52:00
Po prečítaní tejto recenzie sa aj tak nemôžem ubrániť pocitu, že je slabší ako sa od neho očakávalo a na tie funkcie si myslím, že je moc drahý. Čo sa týka financií je lepšie si kúpiť nižšiu radu a čo do funkcií niečo už profesionálne.
 
paoravec
2010-12-11 19:15:29
príspevok od: bear
ano funguje to na vsetkych Canon zrkadlovkach predstavenych po februari 2007 a potrebny SW je pribaleny k fotoaparatu
dakujem, chystám sa kupit.....
 
sorko
2010-12-12 12:21:57
myslím že technika je len prostriedok a um a tvorivosť je cesta tak je asi jedno ci canon ci nikon ci pentagon
 
mipro
2010-12-13 12:36:03
60D krasne vyplnila miesto medzi stovkovou a desiatkovou radou. Je jasne ze majitelov 40D ci 50 to neoslovi ale majitelov 400D, 450D, 500D a 550D urcite. A ako domace lepsejsie zrkadlo je to asi idealna volba. Recenziu chvalim. Mne to len dokazalo ze fakt sa oplati prechadzat na novy fotak preskocenim modelu alebo skok na vyzsiu radu. Teda cakam co pride o rok a podla toho sa zariadim.
 
jdrmla
2010-12-28 19:30:51
Zdravím všetkých,
prečítal som si niekoľko recenzií a priznám sa, mám v hlave poriadny zmätok. Chcem prejsť zo 40D na niečo lepšie. Na 5D, 7D peniaze nemám, takže to neprichádza do úvahy. Rozmýšľal som nad starším 50D s gripom, prípadne by mi zvýšili peniažky na nákup ďalšej techniky, napr. potrebujem externý blesk. Na 60D sa mi zas páči váha, ergonómia, odpaľovanie bleskov a display. V poslednom čase chodím fotiť akcie do istého klubu a ten display by bol asi fajn, ale po jeho kúpe by som s výdavkami asi na istý čas skončil. Mám ešte objektív Canon 17-40L.
Ďakujem za radu, pekný deň.
 
markato1
2010-12-28 19:54:55
60D je sice fajn,ale skor by som investoval do svetelnejsieho skla,kedze fotievas v interieri,ta 40D este vydrzi nejaku dobu..
 
jdrmla
2010-12-28 20:35:20
Hm, to mam tiež v pláne, chcel by som ale niečo pevné a svetlé. V na tých párty mi stačí aj f4, tam je toho svetla dosť a nie je problém si blisnúť, ale chcel by som pevné sklo na portréty. No viem, že by tá 40D ešte vydržala, ale do marca je v záruke a chcel by som ju speňažiť kým má ešte akú takú hodnotu a mám veľmi dobrú ponuku...preto rozmýšľam nad iným telom. Inak som s ňou spokojný...
 
monster0202
2011-01-02 17:55:54
musel som sa zasmiat na tych odbornych radach typu ake je to 18mpx sumitko a ze ruky od toho prec. dalsia funny poznamka je ze 60D je pod D90. ja som prave z D90 presiel na 60D z dovodu toho ze som nebol spokojny s automatikou toho fotaka, kedze 80% percent cvakam na rychlo. Mozem kazdeho uistit ze 60D podava kvalitnejsie vysledky ako D90, ci to uz je na automatike alebo manualnych nastaveniach a verim tomu ze dalsich 90% ludi si tu maximalne v obchode urobilo pat fotiek a poronavaju to a ako tu uz niekto pisal kopa z vas foti tak ze by im na to stacilo nejake to 5mpx sumitko ale mudrosti mate na rozdavanie. ja fotim pre radost a dokazem si predstavit ako pokazite tymito odbornymi radami niekomu radost z noveho fotaka. A tu mate porovnanie ake vysledky podava jeden fotak a ake druhy, na rovnake ohnisko, citlivost, cas a expozicia automatika.
 
micuro
2011-01-02 19:31:11
monster0202 nepride mi prilis spravne porovnavat dva fotaky,pri ako hovoris \"cas a expozicia automatika\". 1/13s malokto udrzi z ruky
 
monster0202
2011-01-03 06:09:51
Myslim ze som dost zretelne napisal o co mi islo, ze v tomto segmente fotoaparatou ludia cakaju od tej automatiy maximum a to bohuzial ten nikon absolutne nesplna, nehovorim ze vzdy ale casto je mimo obraz.
 
beholder
2011-01-03 09:03:59
príspevok od: monster0202
musel som sa zasmiat na tych odbornych radach typu ake je to 18mpx sumitko a ze ruky od toho prec. dalsia funny poznamka je ze 60D je pod D90. ja som prave z D90 presiel na 60D z dovodu toho ze som nebol spokojny s automatikou toho fotaka, kedze 80% percent cvakam na rychlo. Mozem kazdeho uistit ze 60D podava kvalitnejsie vysledky ako D90, ci to uz je na automatike alebo manualnych nastaveniach a verim tomu ze dalsich 90% ludi si tu maximalne v obchode urobilo pat fotiek a poronavaju to a ako tu uz niekto pisal kopa z vas foti tak ze by im na to stacilo nejake to 5mpx sumitko ale mudrosti mate na rozdavanie. ja fotim pre radost a dokazem si predstavit ako pokazite tymito odbornymi radami niekomu radost z noveho fotaka. A tu mate porovnanie ake vysledky podava jeden fotak a ake druhy, na rovnake ohnisko, citlivost, cas a expozicia automatika.
....o svojej odbornosti si ma už presvedčil tu

www.ephoto.sk/forum/7/6245/prve-zrkadlo-nikon-d-90-3100-7000-vs-canon-d60/strana-6/#cid-177923
 
beholder
2011-01-03 09:07:01
príspevok od: monster0202
Myslim ze som dost zretelne napisal o co mi islo, ze v tomto segmente fotoaparatou ludia cakaju od tej automatiy maximum a to bohuzial ten nikon absolutne nesplna, nehovorim ze vzdy ale casto je mimo obraz.
....automatiku ľudia využívajú najmä u kompaktných fotoaparátov......zrkadlovka sa kupuje práve kôli tomu, aby sme z foťáka dostali maximum.....a to manuálnymi nastaveniami.....
 
wayne
2011-01-03 10:15:27
ah, takze fotonko nie je len fikcia.
 
monster0202
2011-01-03 13:51:07
aha takze low-end by mal asi zmiznut s trhu a hlavne 50% zakaznikov ktori nemaju ziadne skusenosti zo zrkadlovkami. mas recht ale tak doma v krcme.
 
wayne
2011-01-03 13:57:42
príspevok od: monster0202
aha takze low-end by mal asi zmiznut s trhu a hlavne 50% zakaznikov ktori nemaju ziadne skusenosti zo zrkadlovkami. mas recht ale tak doma v krcme.
ad1) ja som na svojej lowend zrkadlovke odfotil menej ako 10 zaberov na automatike, aj to len aby som skusil, ako to vlastne funguje ked ju uz mam na tom volici.
ad2) D90 ktorym fotis na automatike ty, nie je lowend (konstatujem podla pridavanych fotiek v inom fore)
 
micuro
2011-01-03 18:14:54
strasne mi to cele pripomina jednu vetu z rozhovoru s Fotonkom
\"Mojou prioritou je dobrá fotka! A nie hrajkať sa s foťákom\"
 
Filip Bucher
2011-02-04 14:14:43
príspevok od: monster0202
aha takze low-end by mal asi zmiznut s trhu a hlavne 50% zakaznikov ktori nemaju ziadne skusenosti zo zrkadlovkami. mas recht ale tak doma v krcme.
svoju \"low-end zrkadlovku\" som pouzival na automatike asi prvu hodinu. nikedy predtym som nebol v kontakte zo zrkadlovkou a nevedel som co tie vsetky cisla na displeji znamenaju (3.5 1/200 100)
velmi rychlo som pochopil cim sa tie cisla ovladaju. a po par testoch som pochopil co asi ktore robi s obrazom. za tyzden ma ani nenapadlo ze vlasne zrkadlovku by som niekedy mohol pouzit na automatike, proste nevidel som dvovod.
PS: nemal som predtym ani kompakt. teraz fotim pol roka a vidim to tak ze automatika je napr pre velmi bohatych hlavne nemeckych a japonskych dvochodcov
 
Filip Bucher
2011-02-04 14:16:57
dvovod
 
Marcel Rebro
2011-02-04 14:23:44
príspevok od: Filip Bucher
svoju \"low-end zrkadlovku\" som pouzival na automatike asi prvu hodinu. nikedy predtym som nebol v kontakte zo zrkadlovkou a nevedel som co tie vsetky cisla na displeji znamenaju (3.5 1/200 100)
velmi rychlo som pochopil cim sa tie cisla ovladaju. a po par testoch som pochopil co asi ktore robi s obrazom. za tyzden ma ani nenapadlo ze vlasne zrkadlovku by som niekedy mohol pouzit na automatike, proste nevidel som dvovod.
PS: nemal som predtym ani kompakt. teraz fotim pol roka a vidim to tak ze automatika je napr pre velmi bohatych hlavne nemeckych a japonskych dvochodcov
Asi som veeelmi bohaty, pretoze bezne fotim na rezime P. Ale je som myslel ze to znamena \"Profesional\" a nie \"Peňáze\"
 
Filip Bucher
2011-02-04 14:40:55
príspevok od: Marcel Rebro
Asi som veeelmi bohaty, pretoze bezne fotim na rezime P. Ale je som myslel ze to znamena \"Profesional\" a nie \"Peňáze\"
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-02-04 16:32:05
príspevok od: Marcel Rebro
Asi som veeelmi bohaty, pretoze bezne fotim na rezime P. Ale je som myslel ze to znamena \"Profesional\" a nie \"Peňáze\"
ja že péčko je Porno
 
Marcel Rebro
2011-02-04 16:51:31
príspevok od: Jozef Peniak
ja že péčko je Porno
u Teba mozno aj ano ...
 
fct.sk
2011-07-31 20:20:53
príspevok od: Karol Srnec
Osobne beriem tento krok Canonu ako spravny. Po uvedeni 7D uz nie je nutne aby nastupca 50D bol takmer rovnako spraveny. Aj ked sa zmensenie tela a pouzitie plastov javi ako krok spat, cielova skupina tento krok oceni. Kto chce setrit, kupi EOS 550D, kto potrebuje robustny profi stroj kupi EOS 7D. A uprostred mame velmi dobre vybaveny fotoaparat s dobrou ergonomiou a potesujucimi inovaciami, akymi su otocny displej, novy AF, lepsia ergonomia tlacidiel a ovladacov, riadenie ext. bleskov...
Pri diskuziach Canon EOS 60D vz. Nikon D7000 sa bude jednat o rovnocennych konkurentov, nie ako u predchadzajucej generacie, kedy sa porovnavali pristroje roznych tried.
Asi tak.. Marketeri vedia co robia...i ked spotrebitel sa zacina stracat v cislach ako u Nikonu..ale mozno to je cielom
 
fct.sk
2011-07-31 20:22:51
príspevok od: Jozef Peniak
ja že péčko je Porno
 
viking81
2011-07-31 22:52:53
príspevok od: bluesman
rad by som videl 100percentne cropy z fotiek ktore si na ISO 1600 odfotil - z obidvoch fotakov, pretoze to co si tu napisal je uplny nonsens...takeho cropy jednoducho nemas...neverim ze si tu istu scenu najprv nafotil 7dckom a hned na to si ju cvakol s d300...je potrebne porovnavat rovnake sceny a nie ze jeden den si nieco nafotil so 7d a druhy den nieco ine s d300, pricom s d300 si scenu podexponoval atd atd a zda sa ti ze 7d ma lepsie iso...nema...dalej by som chcel vidiet expoziciu snimku, to je velmi dolezita vec...7d jednoducho nemoze mat a nema lepsie ISO ako D300!!! viem o com hovorim a ak mas opacny nazor, mozes poslat link kde si ,,dokaz,, mozu vsetci pozriet...dakujem
aj ked je to stara diskusia....neda mi to nereagovat....na co su ti 100% cropy z 18Mpix snimaca.....naco su ti aj 100% cropy z 12 Mpix snimaca....bezne si vytlacis fotku vo formate A0 a potom sa na nu pozeras z par cm ? ak ano....tak nie si normalny....najprv si treba tu foto vytlacit a kuknut sa na nu z normalnej vzdialenosti a nie onanovat pred monitorom na 1000% zvacsenni...
 
viking81
2011-07-31 23:26:16
pre pixelohonicou tu pridavam par fotiek z canonu 7D.....z toho 18Mpix sumitka....foto dievciny...iso 200 f/4 1/125 ohnisko 200mm......foto suhaja.....iso 800 f/8 1/400 ohnisko 100mm (nepytajte sa preco take divne hodnoty...testoval som fotak ) a ked uz niekomu nestacia taketo detaily...tak potom uz neviem...
 
bluesman
2011-08-01 08:23:18
príspevok od: viking81
aj ked je to stara diskusia....neda mi to nereagovat....na co su ti 100% cropy z 18Mpix snimaca.....naco su ti aj 100% cropy z 12 Mpix snimaca....bezne si vytlacis fotku vo formate A0 a potom sa na nu pozeras z par cm ? ak ano....tak nie si normalny....najprv si treba tu foto vytlacit a kuknut sa na nu z normalnej vzdialenosti a nie onanovat pred monitorom na 1000% zvacsenni...
no tak si sa vyjadril...super:
po prve, ja som s tebou husicky nepasol takze kecy o onanovani atd si nechaj na doma, mna svojimi jazykovymi schopnostami neohuris, pretoze ziadne nemas,

po druhe, neohuris ma ani svojimi cropmi...fotil si zblizka, fotka takto vyzera vzdy o nieco lepsie, detailnejsie a navyse, si doostroval...mohol si radsej poskytnut fotky priamo z fotaka a bez uprav...odfot z vacsej vzdialenosti a potom uvidime ako 7d zvlada detaily...takuto kvalitu aku si prezentoval ty, dosiahnem z entry level zrkadlovky a nie z fotaka za vyse 1000 eur...

po tretie, ak si s tymto fotakom spokojny, kludne si nim fot, ja viem ze nim fotit nikdy nebudem, pretoze na kvalitu si potrpim.

 
viking81
2011-08-01 08:47:45
príspevok od: bluesman
no tak si sa vyjadril...super:
po prve, ja som s tebou husicky nepasol takze kecy o onanovani atd si nechaj na doma, mna svojimi jazykovymi schopnostami neohuris, pretoze ziadne nemas,

po druhe, neohuris ma ani svojimi cropmi...fotil si zblizka, fotka takto vyzera vzdy o nieco lepsie, detailnejsie a navyse, si doostroval...mohol si radsej poskytnut fotky priamo z fotaka a bez uprav...odfot z vacsej vzdialenosti a potom uvidime ako 7d zvlada detaily...takuto kvalitu aku si prezentoval ty, dosiahnem z entry level zrkadlovky a nie z fotaka za vyse 1000 eur...

po tretie, ak si s tymto fotakom spokojny, kludne si nim fot, ja viem ze nim fotit nikdy nebudem, pretoze na kvalitu si potrpim.

foto dievciny priamo z fotaka....fotene rovno do jpeg....druha je vyvolana z rawka....doostrene su len velke nahlady lebo som ich koli uploadu musel zmensovat... a ked chces fotky z vacsej dialky tak sa kukni do galerie....su tam fotky ktory by ta mohli uspokojit.....nazrel som aj do tvojej....a nejaku extremnu ostrost som tam nenasiel... a ked budem doma tak ti spravim neupravene cropy niecoho extra vzdialeneho... btw..a ak si pametam vyssie z debaty tam mas nikon d300.....a porovnavat 12Mpix s 18Mpix pri nahlade 1:1 sa neda...lebo je to podstatne vacsia fotka a tym padom potrebujes odstupit dalej aby si sa na nu mohol normalne pozerat a ked budes opet oponovat na co je cloveku potom 18Mpix tak na to aby bez problemov mohol tlacit vacsie vytlacky bez straty kvality respektive si mohol dovolit vacsi orez...
 
bear
2011-08-01 09:25:06
príspevok od: bluesman
no tak si sa vyjadril...super:
po prve, ja som s tebou husicky nepasol takze kecy o onanovani atd si nechaj na doma, mna svojimi jazykovymi schopnostami neohuris, pretoze ziadne nemas,

po druhe, neohuris ma ani svojimi cropmi...fotil si zblizka, fotka takto vyzera vzdy o nieco lepsie, detailnejsie a navyse, si doostroval...mohol si radsej poskytnut fotky priamo z fotaka a bez uprav...odfot z vacsej vzdialenosti a potom uvidime ako 7d zvlada detaily...takuto kvalitu aku si prezentoval ty, dosiahnem z entry level zrkadlovky a nie z fotaka za vyse 1000 eur...

po tretie, ak si s tymto fotakom spokojny, kludne si nim fot, ja viem ze nim fotit nikdy nebudem, pretoze na kvalitu si potrpim.

Fotky z vacsej dialky su casto neostre koli hrubsej vrstve vzduchu. Najma v teplom vzduchu a teleobjektive to byva casto problem. Ak so 7D fotim na 400mm nejakho maleho zivocicha, je to pekne ostre, ale ak to je zebra, pstros, alebo nieco podobne velke, ostrost je je problem, ale to je problem aj na 5D so 600mm objektivom. Preto casto prlati pravidlo, ak tvoje fotky nie su dost dobre, nebol si dost blizko, alebo sa chodi fotografovat skoro rano, ked je este chladno.
 
bluesman
2011-08-01 16:29:29
príspevok od: bear
Fotky z vacsej dialky su casto neostre koli hrubsej vrstve vzduchu. Najma v teplom vzduchu a teleobjektive to byva casto problem. Ak so 7D fotim na 400mm nejakho maleho zivocicha, je to pekne ostre, ale ak to je zebra, pstros, alebo nieco podobne velke, ostrost je je problem, ale to je problem aj na 5D so 600mm objektivom. Preto casto prlati pravidlo, ak tvoje fotky nie su dost dobre, nebol si dost blizko, alebo sa chodi fotografovat skoro rano, ked je este chladno.
ten citat si mohol dat do uvodzoviek

,,ak tvoje fotky nie su dost dobre, nebol si dost blizko,,
James Nachtwey

teraz nemam na mysli velmi velku dialku...o tychto zakonitostiach (vlnenie vzduchu atd) viem, sam som ich okusil a zazil...cropy prezentovane vyssie su fotene na prilis kratku vzdialenost a k tomu doostrene...to sa potom kazdy moze chvastat detailami na fotke, aspon ja mam na to takyto pohlad

 
bluesman
2011-08-01 16:35:47
príspevok od: viking81
foto dievciny priamo z fotaka....fotene rovno do jpeg....druha je vyvolana z rawka....doostrene su len velke nahlady lebo som ich koli uploadu musel zmensovat... a ked chces fotky z vacsej dialky tak sa kukni do galerie....su tam fotky ktory by ta mohli uspokojit.....nazrel som aj do tvojej....a nejaku extremnu ostrost som tam nenasiel... a ked budem doma tak ti spravim neupravene cropy niecoho extra vzdialeneho... btw..a ak si pametam vyssie z debaty tam mas nikon d300.....a porovnavat 12Mpix s 18Mpix pri nahlade 1:1 sa neda...lebo je to podstatne vacsia fotka a tym padom potrebujes odstupit dalej aby si sa na nu mohol normalne pozerat a ked budes opet oponovat na co je cloveku potom 18Mpix tak na to aby bez problemov mohol tlacit vacsie vytlacky bez straty kvality respektive si mohol dovolit vacsi orez...
ved o doostrenych cropoch hovorim...fotka 700x500px ma nezaujima...a ako prosim ta mozes vidiet ci fotka v mojej galerii je ostra alebo neostra ked nemas k dispozicii minimalne 50% nahlad originalu??? to mi vies povedat ci je zmensenina na web ostra alebo nie? si potom naozaj velmi dobry...klobuk dole

D300 uz nemam, momentalne mam full frame od Nikonu, ale s d300 by som si hocikedy bez vahania zafotil...vynikajuci fotoaparat a fotky su OSTRE...sam som kedysi zvazoval ze si kupim 7d ale kvalita vystupu ma nikdy nepresvedcila o tom aby som to urobil a to som fotil pevnymi sklami...takze ako vravim, kludne si nim fot, ak si spokojny...ja by som nebol, preto fotim tym cim fotim
 
Sanfu
2012-05-08 11:21:36
Do budúcna plánujem kúpu 60D alebo 7D, a to hlavne kvôli videu (mám 400D). Na 7Dčku je zvlášť tlačidlo pre foto/video, teda pokiaľ mám nastavené na video, môžem vyberať aj medzi režimami P, Av, Tv, M...Avšak na 60D je prepnutie na video umiestnené práve medzi týmito režimami. Ako to teda funguje? Je tam iba manuálna expozícia? Alebo je nejaké nastavenie v menu? Dá sa nejak natáčať aj na predvoľbe clony/času? Ďakujem za opoveď.
 
Sanfu
2012-05-08 16:15:06
Odpoveď som už našiel, ospravedlňujem sa.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované