Raz za čas otestujeme niektorý z fotomobilov, aby sme sa presvedčili o tom, či dokážu dobre splniť úlohu fotoaparátu - zápisníku. Dnes tu máme novú vlajkovú loď Sony, model Xperia Z2. Nebudem sa venovať telefonickej časti prístroja, na to sa necítim povolaný. S najnovším Androidom 4.4 KiKat mám skúsenosti, ale nemám skúsenosti s komplexným recenzovaním telefónov. Nechám to na iných. Skúste napr. pozrieť túto recenziu, alebo aj túto.
Počítač, fotoaparát, kamera a Walkman v jednom.
Oproti svojmu predchodcovi, modelu Z1 má Z2 skôr len drobné vylepšenie, ktoré nie sú dôvodom na upgrade. Displej je o 0,2” väčší, mierne rýchlejší je procesor, zväčšila sa operačná pamäť. Z hľadiska obrazového výstupu je zmenou len pridanie 4K videa a mierne zvýšenie rozlíšenia doplnkového fotoaparátu.
Základné parametre Sony Xperia Z2
- Procesor: 4-jadrový, Qualcomm Snapdragon 801, 2,3 GHz
- Grafický procesor: GPU Adreno 330
- Displej: 5,2", IPS LCD TRILUMINOS™ s rozšíreným gamutom zobraziteľných farieb, Full HD 1920x1080 bodov
- Operačný systém: Android (4.4.2) Kit Kat
- Hlavný fotoaparát: 20.7 MPx 1/2.3” BSI CMOS, Exmor RS™, LED blesk, video 2160p@30fps
- Doplnkový fotoaparát: 2,2 MPx, 1080p@30fps
- Blesk: pulzný LED
- Obrazový procesor: BIONZ™
- Objektív: aspherical G-lens
- Operačná pamäť: 3 GB
- Úložisko: 16 GB
- Rozšíriteľné úložisko: max. 128GB micro SD
- Akumulátor: 3200 mAh
- Siete: LTE cat4, HSDPA 42.2 Mbit/s
- Bluetoth: 4.0
- Bezdrôtové pripojenie: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 & 5 GHz), NFC
- Senzory: Akcelerometer, gyro, proximity, kompas, barometer
- Rozmery: 146.8 x 73.3 x 8.2 mm
- Hmotnosť: 163 g
- Odolnosť: prachotesný a vodotesný
Prístroj je vodotesný a prachotesný. Dokonca sa s ním môžete potápať v sladkej vode do hĺbky 1,5 m po dobu max. 30 minút.
http://campaigns.sonymobile.com/xperia-slovensko/xperia-phone.html
Prvý dojem
Testoval som už Xperiu Z1. Nový model sa od nej dizajnovo prliš nelíši. Opäť tu máme mierne zaoblené hrany a sklo z obidvoch strán. Po tme sa mi bude opäž ťažko zisťovať, na ktorej strane je displej. Žiadné prekvapenie ma nečakalo. Nový OS Android Kit Kat poznám z môjho telefónu, len užívateľská nadstavba je iná. Prístroj reaguje rýchlo, tak ako sa na Top model patrí. Vkladám do slotu 32 GB microSD kartu a hor sa do terénu.
Xperie Z2 je ponúkaná v troch farebných prevedeniach.
Dizajn a funkcionalita
Placka hrubá len 8,2 mm má jednoduchý dizajn. Zadnú stranu zo skla narúša v rohu len šošovka objektívu. Ovládacie prvky a konektory (okrem 3,5 mm audio) sú sústredene na dlhších bočných stenách. Všetky sú pretesnené. Ak ponecháte napr. pootvorenú krytku konektorov, prístroj vás na to upozorní. Uprostred pravej bočnej steny je elegantné tlačidlo ON/OFF, pod ním ovládanie hlasitosti (digitálny zoom) a dole tlačidlo spúšte.
V tejto recenzii si predstavíme len funkcie spojené so snímaním obrazu.
Výber programov a efektov.
Superior Auto je základná automatika, ako ju poznáme z kompaktov. Fotoaparát sa snaží zistiť, čo fotografujete a tomu prispôsobí nastavenia.
Fotoaparát v režime Superior Auto.
Nastavenia fotoaparátu.
Scénické režimy nájdete trochu skryté v režime Manual. Nejedná sa o úplny manuál, kde máte pod kontrolou celý expozičný trojuhoľník. Tu môžete len korigovať expozíciu a nastavovať vyváženie bielej. V nastaveniach môžete meniť ISO, rozlíšenie, nastavovať AF, meranie, aktivovať HDR, alebo stabilizáciu. Ďalej môžete nastaviť režim blesku”, čo je vlastne výkonná ledka, ktorá poslúži aj ako trvalé svetlo pri fotení alebo nakrúcaní videa.
Fotoaparát v režime Manual.
Výber scénických režimov.
Manuálne nastavenia.
Štandardne je video v rozlíšení Full HD, pre 4K video je určený samostatný program. Špecialitou je Timeshift video, čo je krátky klip, nakrútený s vysokou frekvenciou (až 120 obr./s.) a následne spomalený. Pri využití tejto funkcie natočíte dlhší úsek, z ktorého potom vyberiete najlepšiu časť, ktorú prístroj následne spomalí a uloží.
Samostaný program má efektová funkcia rozostrenia pozadia, ktorej sa podrobnejšie budem venovať neskôr. Zmienim len, že u nej fotoaparát sníma v rozlíšení 8Mpx.
Efekt AR sme si predstavili už v recenzii Xperie Z1. Je to efekt rozšírenej reality, kedy sa do prostredia pred objektívom vloží 3D animácia, napr. dinosaura alebo motýľov.
Dinosaurus pre budovou SND. To je efekt AR.
Kreatívne efekty sú tou zábavnejšou čaťou výbavy fotoaparátu. Je ich 18 a väčšina z nich je vydarená. Tie najzaujímavejšie si predstavíme v časti venovanej použitiu prístroja v praxi.
Výber efektov.
Niektoré efekty majú ešte nastavenia.
Ďalšie funkcie súvisia so sociálnymi sieťami. Vine vytvára a zdieľa krátke 6 sekundové cyklické videa. Social live zdieľa vaše zábery na Facebooku.
Info-eye využíva informácie z GPS a internetu. Vy niečo odfotíte a aplikácia sa pokúsi o tom získať informácie. Podmienkou je pripojenie na internet. Získané informácie môžete aj zdielať. Napr. odfotíte Eifelovku, a ak by ste ju náhodou nepoznali, mobil vám to povie.
Timeshift burst je funkcia určená pre akčnú fotografiu. Fotoaparát začne ukladať súbory už pri namačknutí spúšte. Po jej zmačknutí dostanete na výber zo série záberov urobených pred aj po zmačknutí spúšte. Takto zachytia ten správny okamih aj menej skúsení fotografi. Rovnakú funkciu poznajú aj majitelia CSC fotoaparátov Nikon 1.
Panoramatický záber (sweep panorama) je funkcia, ktorú poznáme z CSC a SLT fotoaparátov Sony. Stačí zmačknúť spúšť a otáčať fotoaparátom, ktorý vyskladá širokouhlú panorámu.
Tým ale možnosti fotoaparátu nekončia. Ďalšie podaplikácie môžete do neho pridať po pripojení k internetu (Google Play). Niektoré sú platené.
Sony Xperia Z2 v praxi
K fotoaparátu sa môžete dostať niekoľkými spôsobmi. Z úvodnej obrazovky, kliknutím na fotoapalikáciu, ale najrýchlejšie podržaním tlačidla spúšte. Áno, tento mobil má spúšť. A to je dobre. Z nečinnosti vďaka nemu preberiete fotoaparát veľmi rýchlo. Rýchlejšie ako kompaktný fotoaparát, kde sa musí vysúvať objektív. Fotoaparát má automatické zaostrovanie, ktoré sa rýchlosťou vyrovná bežným kompaktom. Zoomovať môžete tlačidlami hlasitosti, alebo dotykovo. Odozva spúšte má určité oneskorenie. Bez cviku sa do správneho okamihu netrafíte. Ale na to má Sony recept. Funkciu Timeshift burst.
Väčšinou asi budete používať základnú automatiku. Voči jej správaniu nemám výhrady.
Pre mňa najväčšou peckou fotoaparátu je funkcia Rozostenia záberu. Je to simulácia fotografií nasnímaných so svetelným objektívom s veľmi malou hĺbkou ostrosti. Dôležité je vybrať správny typ scény s dostatočne vzdialeným pozadím. Výsledný záber je skombinovaný z dvoch fotografií. Mieru rozostrenia môžete nastaviť ihneď po nafotení dielčich záberov a potom ho uložíte. Je to “špinavý trik”, ale výsledkom je fotografia ako zo zrkadlovky (neberte to doslovne).
Pri podrobnej prehliadke nájdete chybičky. Ale pri prezeraní na telefóne, či na Facebooku.
Zamiloval som sa aj do efektu kaleidoskop. Výsledné obrázky sú pôsobivé a hlavne estetické. Vydarené sú aj iné efekty, až na rybie oko a miniatúru. Zaujal ma efekt skica, napodobujúci kresbu. Možno vám príde nezaujímavý, ale pre blogerov môže byť osviežujúce ilustrovať svoje články kresbami a nie fotografiami.
Efekt kaleidoskop.
Efekt čiernobiela skica.
Efekt miniatúry nie je vydarený. Odporúčam použiť napr. Google aplikáciu Snapseed.
Niektoré efekty sú určené najmä pre video. Napr. starý film, ktorý upraví video tak, aby v ňom boli kazy ako na starých filmoch. Iný efekt pridáva do videa bublinky, či hviezdičky. Tu je myslené asi na rodičov, ktorí nakrúcajú svoje deti, alebo tínedžerov na párty.
U fotoaparátov Sony je obľúbená funkcia sweep panorama, nechýba ani tu. Môžete si vybrať, ktorým smerom budete panorámu tvoriť. Výsledný obraz zďaleka nedosahuje kvalitu panorám z fotoaparátov. Je zvlnený a vysoko komprimovaný.
Panoráma ma na výšku 1080 bodov a je určená najmä pre priame prehrávanie na televízore. Kvalita je podpriemerná.
Rovnako ako panoráma, sa nevydaril aj efekt miniatúry, napodobňujúci Till efekt. Lepšie je si doinštalovať napr. aplikáciu Snapseed. Tá tento efekt zvláda omnoho lepšie.
A teraz sa pozrime na to, čo mi viac či menej vadilo. Z konštrukčných prvkov je to vysokolesklý displej, ktorý na slnku funguje ako zrkadlo, v ktorom miesto obrazu obdivujem samého seba. Ďalej je to objektív umiestnený v rohu, kam sa mi často zatúlal prst. To sú nedostatky, ktoré sprevádzajú väčšinu fotomobilov. Neberte to ako veľké mínus, musel som sa trochu aj posťažovať.
Skutočným nedostatkom je rýchle prehrievanie, na ktoré sa sťažujú aj iní užívatelia. Uprostred fotenia sa na displeji objaví výstraha, že sa prístroj prehrieva a je ho potrebné vypnúť. Stáva sa to najmä, pri výpočtovo náročnejších efektoch. A to ani nemusíte dlho fotiť. Nie je to spôsobené súčasnými horúčavami, stalo sa mi to aj v klimatizovanej redakcii. Tento problém by mohol vyriešiť nový firmvér, ktorý je už dostupný v niektorých krajinách.
Túto obrazovku som videl častejšie, než mi bolo milé.
Ešte sa vrátim k displeju. Až na vysoký lesk krycieho skla sa niet na čo sťažovať. Full HD rozlíšenie 1080x1920 bodov (424ppi) a IPS LCD panel zaručujú vysokokvalitnú prezetáciu obrazu. IPS možno nie je tak jasný pri pozeraní na slnku, ako AMOLED, ale podáva vernejšie farby. To ako fotograf uprednostňujem.
Obrazová kvalita
Oproti svojmu predchodcovi, Xperii Z1, neprínaša Z2 viditeľné zlepšenie obrazu. Zmeny sú v aplikácii fotoaparátu, ktorá prináša niekoľko nových funkcií a hlavne vo vylepšení videa. 4K video som si neužil, zatiaľ v práci ani doma nedisponujem zariadením, ktoré ho v plnom rozlíšení prehrá.
To, že sa u fotoaparátu neudial žiaden väčší upgrade netreba brať ako negatívum. Prístroj stále patrí k absolútnej špičke fotomobilov bez zoomu. Známe laboratórium DxoLabs testuje okrem čistokrvných fotoaparátov už aj mobily. Ako dopadla u nich Z2-ka? Na jednotku.
Hádali by ste to na mobil?
Možnosti snímania makro záberov sú obmedzené. Ak potrebujete odfotiť časť dokumentu, alebo väčšiu kvetinu, bude to stačiť. Malé detaily ale nenafotíte.
Obrazový výstup za pekného počasia je veľmi dobrý. Tu predčí aj základné modely kompaktných fotoaparátov. Na spracovaní obrazu vidno vyhladzovanie šumu aj pri najnižších hodnotách. Najviac je to vidno na modrej oblohe. Z klesajúcim množstvom svetla sa skôr než šum zvyšuje jeho vyhladzovanie. Preto fotografie postrádajú jemnejšie detaily. Aj keď má telefón pomerne veľký snímač typu BSI CMOS, jeho možnosti ostávajú stále obmedzené. Rozlíšenie 20,7 Mpx je pre väčšinu situácií zbytočne veľké. V nastaveniach odporúčam zvoliť menšie rozlíšenie.
Dobre sú skorigované chyby objektívu. Je to objektív prémioveho radu G. Či je tak dobre korigovaný objektív, alebo je to korekcia softvérová, to neviem. Je to však jedno. Dôležitý je výsledok.
Fotoaparát naplno využíva svetelnosť objektívu a stabilizáciu. Aj za pomerne zlých svetelných podmienok preto udržuje nízke ISO, radšej použije dlhší čas. Výsledok sú fotografie s nižšou úrovňou šumu.
ISO 640.
V teste Xperie Z1 sme porovnávali obrazovú kvalitu s kompaktom Canon Ixus 105. Pre zaujímavosť si pozrite recenziu. Z2 ponúka rovnakú obrazovú kvalitu ako Z1.
Video
Video zvláda prístroj veľmi dobre. Samozrejme nie je to videokamera a pre náročnejšie použitie nie je vhodný. Už len fixný objektív výrazne obmedzuje to, čo s ním môžete nakrúcať. Stabilizácia obrazu je pomerne účinná. Zvoliť môžete rôzne rozlíšenia. Ako jeden z prvých zvláda aj 4K video. Svoj filmík môžete ozvláštniť spomalenou sekvenciou, táto funkcia má názov Timeshift.
Ak už vlastníte televízor s Ultra HD rozlíšením, bude pre vás 4K video rozhodne zaujímavé, jedine s ním využijete nadpriemerné rozlíšenie.
Nakrúcať 4K video telefónom sa mi zdalo ako mierne hlúpe, ak nemáte televízor s Ultra HD rozlíšením. Ukázalo sa, že keď som video prehral na TV s Full HD rozlíšením, 4K video bolo o triedu detailnejšie a ostrejšie, ako natívne Full HD video. Dobrý dojem z 4K videa narúša viditeľná činnosť zaostrovania, ktoré preskakuje. V testovacom videu som použil zábery snímané s efektami a s funkciou Timeshift video.
Plusy a mínusy
+ prvotriedne spracovanie
+ rýchlosť
+ tlačidlo spúšte
+ kvalita fotoaparátu
+ vydarené fotografické funkcie
+ NFC
+ IPS LCD
+ 4K video
+ podpora microSD kariet
- objektív umiestnený v rohu, ľahko sa prekryje prstom
- lesklý displej, ktorý je niekedy ako zrkadlo
- rýchle prehrievanie
K vrcholnému modelu je ponúkané aj špeciálne príslušenstvo.
Záver
Sony Xperia Z2 je krásny chytrý mobil najvyššej triedy, na ktorom sa len ťažko hľadajú chyby. Elegantný dizajn, špičkové prevedenie, vodotesnosť, najvýkonnejší hardvér. Za telefonickou časťou nezaostáva ani ta fotografická. Po niekoľko dní som ho používal najmä ako fotoaparát a obľúbil som si ho. S veľkým displejom sa výborne komponuje a pristihol som sa, že komponovanie mi ide lepšie, ako keby som fotil s fotoaparátom. Určite k tomu prispel aj formát 16:9, ktorý mám rád pre jeho kreatívny potenciál. S obrazovou kvalitou som nadmieru spokojný. Neočakávam, že mobil s malým snímačom bude fotiť bez šumu na ISO 6400. Preto ani nie som sklamaný šumom za horších svetelných podmienok, ktorý je bezmilosti vyhladzovaný vnútorným spracovaním obrazu. Toto je fotografický zápisník, nie profesionálna zrkadlovka. Ak nebudete očakávať zázraky, budete aj s fotografickou časťou Z2-ky spokojní.
Fotoapalikácia je už v základe veľmi vydarená. Fotoaparát je rýchly ako bežné kompakty, má však funkcie, ktoré na nich nenájdete. Video v 4K rozlíšení sa ukazuje ako plus. Zmenou prešli efekty. Pribudol vydarený efekt rozmazania pozadia. Ubudla 360° panoráma.
Oproti predchodcovi, modelu Xperia Z1 je upgrade len malý. Výraznejší nárast parametrov tu nie je. Je to evolučné vylepšenie parametrov tak, aby Xperia Z2 bola konkurencie schopná.
Kus, ktorý som testoval sa pri fotení rýchlo prehrieval a to dosť často. Rovnaký problém hlásia na internete aj iní užívatelia a sprevádzal už Xperiu Z1. Snáď tento problém vyrieši nový firmvér.
Sony Xperia Z2 nielen dobre fotí, je to aj špičkový prehrávač hudby.
Aj keď sme tu testovali fotografickú výbavu, nesmieme zabudnúť, že tu máme mobil, ktorý nadpriemerne zvláda prehrávanie multimédií, hranie hier, či prehrávanie hudby (potlačenie hluku). Zároveň je aj prenosnou kanceláriou a komunikačným centrom. Vhodný je aj pre prepojenie s fotoaparátmi Sony, ktoré majú zabudovanú WiFi konektivitu.
Zapojte sa do fotgrafickej súťaže " S fotoaparátom okolo sveta" pošlite fotografie nafotené fotomobilom do kategórie Mobilfoto a môžete získať Hlavnú cenu smartfon Sony Xperia Z2.