Hore

Sony DSC-H3

Spoločnosť Sony predstavila v auguste tohto roka nový vreckový "ultrazoom" s označením DSC-H3.

Konštruktéri Sony vybavili novinku 10-násobným optickým zoomom (38-380mm ekv.) , 8 megapixlovým CCD senzorom s velkostou 1/2.5" (5.76x4.29mm) a novými pokročilími technológiami ako je rozpoznávanie tvárí, optická stabilizácia obrazu alebo optimalizácia jasového rozsahu. Zaujme tiež 2.5" LCD displej a video výstup v 1080p HDTV rozlíšení.

 

Sony DSC-H3 patrí do novej kategórie superzoomov bez elektronického hľadáčika. Pre užívateľov, ktorí neradi pozerajú do malej dierky elektronického hladáčika a uprednostnia radšej menší a ľahší fotoaparát bude model H3 iste horúcim kandidátom na kúpu.

 


Stručná technická špecifikácia:
- 8MP CCD senzor
- 10x zoom Carl Zeiss Vario-Tessar F3.5 - F4.4 38-380 mm (35 mm ekv.)
- Interná pamäť 31MB
- Formáty súborov: JPEG Exif v2.21, MPEG1
- Detekcia tvárí
- Optická stabilizácia obrazu
- 2.5" LCD display
- 1080p HDTV výstup

Dizajn a ergonómia

 

Fotoaparát má plastové telo a dodáva sa v striebornom, alebo čiernom prevedení.

Jeho rozmery sú veľmi kompaktné (106 x 68.5 x 47.5 mm) a zmestí sa teda bez problémov aj do vačšieho vrecka. Hmotnosť je tiež veľmi nízka a ani po dlhšom nosení na popruhu vám nebude pôsobiť tažkosti (ak ste zvyknutí nosiť zrkadlovku, budete každú chvílu kontolovať, či ste ho nahodou nestratili).

Malé rozmery a nízku váhu ocenia najmä užívatelia, ktorí trávia s fotoaparátom veľa času na potulkách v prírode či v uličkách zaujímavých miest.

 

Prednej strane aparátu dominuje objektív Carl Zeiss (branded) Vario-Tessar 10x optical 6.3-63mm/f/3.5-4.4 s 10-násobným zoomom.

Okolo objektívu je vnútorný závit na ktorý je možné naskrutkovať tubus, ktorý umožní pripojenie optických filtrov a/alebo slnečnej clony.

Nad objektívom sa nachádza plastové logo SONY za ktorým sa ukrýva výklopný blesk.

Napravo od objektívu nájdeme pomocnú lampu pre zaostrovaciu automatiku, ktorá sa aktivuje v prípade nedostatku svetla (pozor! ak sa rozhodnete v slabom svetle fotiť s nasadenou slnečnou clonou, tak vám lampa velmi nepomôže). Ľavú stranu objektívu dopĺňa vstavaný mikrofón.

Po ľavej strane je pre pohodlnejší úchop plastový grip, ktorý je ale pohodlný len pre veľmi malé ruky.

 

 

Vrchná strana fotoaparátu obsahuje kruhový volič režimov, dvojpolohovú spúšť, tlačítko hlavného vypínača a spomínaný výklopný blesk. Ten sa otvára elektronicky a je ho možné kedykolvek zavrieť zatlačením, ktoré je sprevádzané zacvaknutím.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadnej strane dominuje 2.5" LCD displej, ktorý je veľmi jasný a dobre viditelný aj v dennom svetle.

Jeho rozlíšenie je ale len 115000 bodov (cca 226x169 bodov), čo je na 2.5" displej dosť málo. 

Nad displejom sa nachádza tlačidlo play pre prehliadanie fotografii, alebo spustenie prehrávania nasnímaného videa.

 

V pravej hornej časti má svoje miesto ovládanie transfokátora (zoomu), ktorý je možné použiť aj pri prehliadaní fotiek na prezeranie detailov záberu,

alebo prehľad viacerých fotiek súcasne.

Pod transokátorom sa napravo od displeja nachádzajú tlačidlá pre vstup do foto-menu a hlavného menu.

 

Na pravej spodnej strane je kruhový volič so štyrmi najčastejšími voľbami (makro, časovač 0/2/10s, režim blesku a režimy displaja) so stredovým potvrdzovacím tlačidlom.

 

Na spodnej strane je statívový závit, umiestnený takmer v ťažisku prístroja. Fotoaparát sa teda nepreváži ani pri použití malého labilného statívu.

Pod krytkou sa nachádza Li-ion batéria typu NP-BG1 (podla testu CIPA vydrží na jedno nabitie 330 záberov) a slot pre pamäťovú kartu Memory Stick Duo. Použitelné sú karty: Memory Stick Duo, Memory Stick Pro Duo a Memory Stick

Pro-HG Duo.

 



Na ľavej strane medzi očkom na popruh a gripom sa nachádzjú dvierka pod ktorými sa nachádzajú konektory pre externé napájanie a špeciálny konektor pre pripojenie USB, audio a video výstupov. Ak si teda niekedy zabudnete káblel k fotoaparátu a nebudete mat so sebou čítačku pamäťových kariet MS, budete mať smolu, so štandardnými káblami tu totiž nepochodíte.

 

 

Fotoaparát má veľmi kompaktné rozmery a hmotnosť len 380g aj s batériami (264g bez batérie). K fotoaprátu sa dodáva aj tubus ktorý je možné naskrutkovať na telo fotoaparátu okolo objektívu. Na tento tubus sa ďalej uchytáva dodaná slnečná clona, alebo aj dodatočné filtre (rozmer 58mm), širokoúhle (0.7x - VCL-DH0758 - zmení rozsah ohniskových vzdialeností na praktických 27-270mm), alebo tele-predsádky (1.7x - VCL-DH1758 - maximalne priblíženie bude ekvivalent 646mm). K dispozícii je aj makro predsádka VCL-M3358.

 

 

 

V praxi

 

Ovládanie je veľmi jednoduché. Možností, ako by mohol neznalý užívatel pokaziť snímku zlým nastavením je pomerne málo.

Chýba režim priority clony a priority času, ktoré vzhladom na to, že pre ktorúkolvek vybranú ohniskovú vzdialenosť sú k dispozicií len dve clony (3.5/8, 4/9, 4.4/10) nemajú význam.

Zostal manuálny režim (M), kde je možnosť vybrať si clonu (z dvoch možností) a expozičný čas v rozmedzí od 1/2000s do 30s.

V programovom prežime (P) je možnosť upraviť kompenzáciu expozície +/- 2EV (krok 0.3 EV), podanie farieb, kontrast, ostrosť, ISO citlivosť, režim blesku, metódu zaostrovania, alebo si vybrať konkrétnu zaostrovaciu vzdialenosť (0.5m, 1m, 3m, 7m, nekonečno).

Čo sa týka užívateľského komfortu, dá sa vytknúť asi len chýbajúca slovenčina, ale je k dispozícii čeština a 16 ďalších jazykov.


 

Rýchlosť H3-ky je na kompaktný fotoaparát veľmi dobrá. Zapnutie zvládne pod 2 sekundy a v sekvenčnom snímaní sníma frekvenciou 2 obrázky za sekundu.

Rýchlosť regenerácie blesku je tiež celkom prijatelná, ale ak ide o blesk s redukciou červených očí, na dalšiu fotku si počkáte zhruba 3-4 sekundy.

Pri bežnom fotení môžete ďalší záber spraviť po 1,3s a obraz sa vám na displeji obnoví po 0,4s (+1 sek. v slabom svetle).

 

Menu je prehladné a je rozdelené do 3 oblastí.

Cez tlačítko menu sa dostanete k základným nastaveniam ovplňujúcim paramatre snímania (rozlíšenie, kompenzácia expozície, ISO, vyváženie bielej, podanie farieb, sekvenčné, jednotlivé snímanie, meranie expozície, focus, kompenzácia blesku, kontrast. ostrosť, redukcia červených očí, stabilizácia).

Celé základné menu je sprevádzané komentárami vysvetlujúcimi jednotlivé nastavenia.

Poslednou položkou menu sa dostanete do rozšírených nastavení, kde je možne sa dostať k voľbám, ktoré vačšinou nebudete potrebovat ovplyvnovať.

 

 

 

Tretie menu sa nachádza pod tlačíkom "home", tu je možné nastavit dátum a čas, nahrat do fotoaparátu hudbu, sformátovať kartu, vytvorit nový adresár, alebo prejsť do základného menu.

 



Nízka hmotnosť fotoaparátu spolu s malými rozmermi robili trochu problem s udržaním fotoaparátu pri vačšom problížení. Problém bol hlavne pri komponovaní záberu, samotný záber už aparát dokázal ustabilizovať.

Závit statívu je umiestnený veľmi blízko ťažiska fotoaparátu (ale nie v osi objektívu) a aj so slnečnou clonou je velmi dobre vyvážený, čo umožňuje bez problémov použiť aj ľahký vreckový statív.

Vážnym problémom je chýbajúci senzor orientácie Keď zvážim, pre akých užívatelov je fotoaparát určený, môže im následné  otáčanie fotografii v počítači pôsobiť problémy. Fotografie je možné otáčať aj vo fotoaparáte, cez menu pri prehliadaní, ale nie je to práve najpohodlnnejšie riešenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazová kvalita

 

V Sony dali tomuto fotoaparátu do vienka množstvo technológií, ktore pomáhajú aj začiatočníkom spraviť pekné obrázky.

Pokial si vo fotografiách často prezeráte detaily pri 100% zvacseni, nastavte hodnotu citlivosti ISO na 100. 

Pri tomto nastaveni nevitiet šum a ani príliš agresívny zasah redukcie šumu.

Automatika aparátu pracuje spoľahlivo a tam, kde si nebudete vedieť rady, pomôžu scénické režimy alebo manuálne nastavenie.

 

 

     
 
Asi najsilnejšou stránkou tohto prístroja je jeho makro režim, ktorý umožnuje snímať zo vzdialenosti 2cm, čo poskytuje možnosť zachytit vynikajúce detaily.

Pri maximálnom priblížení sa však najbližšia vzdialenosť pri ktorej dokáže fotoaparát zaostriť predlžuje na 90cm (tu by mala pomôcť makro predsádka VCL-M3358).

Malý senzor a tým aj krátka ohnisková vzdialenosť objektívu poskytuje vačšiu hĺbku ostrosti, čo pomáha dosiahnuť dobré výsledky aj začínajúcim fotografom. Menším problémom môže byť nedostatok svetla. Keď nalepíte objektív na fotografovaný objekt, tak si zatienite veľkú čásť objektu a nepomôže ani blesk. Na fotografovanie makra je tak najvhodnejšie prisvietiť si externými svetlami.

 

 

     

 


Detekcia tvare funguje spoľahlivo a nenechá sa zmiasť ani bližšími objektami v obraze.

 

 

 

 

Silnou stránkou objektívu je jeho rozsah, 38mm na širokom konci je však aj na túto triedu fotoaparátov priveľa. V protisvetle objektív výtváta fialový tón v blízkosti svetelného zdroja. Odlesky som nespozoroval, čomu pomohla aj priložená slnečná clona.

 

       

min. zoom 38mm (ekv.) 

max. zoom 380mm (ekv.)

min. zoom 38mm (ekv.) 

max. zoom 380mm (ekv.) 

 

 

 Snímanie v protisvetle

 

 

Chromatické chyby neobišli ani inak výborný Carl Zeiss objektív, najviditelnejšie sú v rohoch, kde dosahuju 6-7 bodov.

 

Stopy chromatickej aberácie

 

Malé senzory s veľkým rozlíšením majú príliš malé fotobunky, ktoré sú schopné absorbovať len obmedzený počet fotónov, ktoré premenia na elektrický náboj. Toto spôsobuje, že ich silu signálu obmedzuje z hora malá kapacita a z dola elektronický šum.

Keďže marketingové oddelenie tlačí inžinierov k stále vačším rozlíšeniam a citlivosťiam, šum je stále vačší. So šumom sa bojuje lepšími A/D prevodníkmi, ktoré sa umiestnia priamo na senzore, vačším počtom prevodníkov, pracujúcich na menšou rýchlosťou.

Stále je však šum pri vyšších citlivostiach príliš vysoký a musí nastúpiť firmvér so softvérovou redukciou šumu. Redukcia šumu z obrázkov však väčšinou spolu so šumom vyhladzuje aj jemné detaily.

Pri štúdiových záberoch bol kontrast, ostrosť nastavený na 0 a farebné podanie na normal. Výsledky som zhrnul v tejto tabulke a obrázky si môžete detailne prezriet nižšie.

ISO
komentár ku kvalite
 100
Dobrá kvalita. Pri drobnohlade sú zrejmé drobné zásahy redukcie šumu a digitálneho doostrovania. Bez problémov použitelné na tlač veľkosti formátu A4
 200
Dobra kvalita. Silnejšie prejavy redukcie šumu a farebný šum na jednofarebných plochách. Stále použitelné na fotografie do A4.
 400
Použitelná kvalita. Šum už je silnejší a redukcia šumu rozmazáva jemnejšie detaily. Farebný šum je viditelný po celom obraze. Na fotografie 10x15 je to ešte OK, prípadne pre menej náročných aj 13x18cm.
 800
Začínajú sa strácať červené farby a jemné farebné detaily sú už prekryté farebným šumom. Použitelné pre menšie obrázky na internet.
1600
Šum už definitívne vyhráva nad detailami, pomôže spraviť obrázok na spomienku, tam kde je zakázané použiť blesk, ale asi na takýto obrázok nebudete pyšný. Ale ked budete chciet nenápadne odfotit Yetiho v slabom svetle, je lepšie spraviť takýto záber ako žiadny.
3200
Ako fotka prvých fotomobilov.  Yetiho treba odfotit na kontrastnom pozadi:-)

 

 

     

ISO 100 

ISO 200 

ISO 400 

     

ISO 800 

ISO 1600 

ISO 3200

 

 

Porovnanie úrovne šumu pri rôznych

hodnotách ISO

 

Pri slabšom osvetlení je šum horší a redukcia šumu to potlačí pretransfornovaním fotografie na olejomalbu. Prikladám foto z módnej prehliadky (snímané v športovom režime - ISO 500), jedna sa o výrez 1:1.

 

 

 

K dispozícii sú 3 rozne nastavenia ostrosti. Pri najvyššom nastavení (+) je to až príliš, optimálne nastavenie sa javí byť 0, pripadne (-) ak sa počíta s ďalšími úpravami v PC.

 

 

 

Ak chcete vo fotografii upraviť farebný vzľad, máte na to 5 možností farebného podania.

Najvernejšie podanie farieb je v režime normal. Režim vivid produkuje presaturované obrázky plné sýtych farieb. Režim natural vyvažuje vivid v druhom extréme a produkuje fotky s mdlými farbami. K dispozícií je aj čiernobiele podanie a sépia, ktorá simuluje staré fotografie.

 

 

     

neutral 

natural 

vivid 

     

BW 

sepia 

 

 

K dispozícii sú 4 nastavenia kontrastu (-,0,+,optimal). Aj keď voľba optimal znie lákavo, nie vždy prodkytuje optimálny dynamický rozsah a s nastavením na 0 som dosiahol asi najlepšie výsledky.

Zvýšením kontrastu sa znižuje dynamický rozsah, čo spôsobuje prepálenú oblohu, alebo splývanie detailov v tieni. Ak je fotografia svetelne náročná (obsahuje príliš svetlé aj tmavé oblasti), je vhodné kontrast znížiť a pokiaľ ovládate úpravu jasovej krivky v následnom spracovaní v počítači, odporúčam ju využiť.

 

 

   

kontrast (-) 

kontrast 0 

   

kontrast optimal 

kontrast (+) 

 

Video vo formáte MPEG-4 je v dobrej kvalite (640x480 / 30 fps) a prijatelnej veľkosti súboru. Chybičnou na kráse je nemožnost používania "ZOOMu" počas nahrávania. Dostupné sú aj na priestor na pamäťobej karte úspornejšie formáty 640x480 / 16.6 fps, alebo 320x240 / 8,3 fps.

 

Ukážka videa

 

 

Záver

 

Sony H3 je fotoaparát bohato vybavený technológiami, ktoré pomáhajú aj neskúseným alebo príležitostným fotografom spraviť pekné obrázky (ak ich neplánujú prezerať s príliš veľkým priblížením).

Vzhľadom na svoje malé rozmery a nízku váhu je prístroj vhodný pre každodenné použitie pri dlhých túrach a potulkách za dobrou fotografiou, skôr sa však hodí do menších ženských alebo detských rúk.

 

Medzi silné stránky patrí vyborný makro režim, účelne usporiadané menu a dobre výsledky v automatických režimoch.

 

Mierne sklamanie zas prináša kvalita výstupov pri vyššej citlivosti ISO a slabšie parametre inak kvalitného objektívu.

 

 

Zhrnutie:

 

+ veľmi schopné makro
+ kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
+ slnečna clona a redukčný tubus so zavitom na filtre súčasťou dodávky
+ TV výstup v HDTV 1080p kvalite (mal som možnosť vyskúšať len PAL)
+ jednoduché menu s vysvetlivkami
+ smiešne zvuky interného motorčeka vyvolajú úsmev na fotografovaných osobách
+ možnosť použitia dodatočných filtrov, a predsádok
+ stativovy závit je v tažisku fotoaparátu
+ interná pamäť

 

- slabšia svetelnosť objektívu
- chromaticke chyby
- viditeľné priznaky agresívnej redukcie šumu pri ISO vyššom ako 100
- 38mm ekvivalent najširšieho záberu limituje použitie v obmedzenom priestore
- neštandardný konektor pre USB a A/V výstupy
- obmedzené možnosti manuálneho nastavenia
- zoom nefunguje počas snímania videa
- chýba senzor orientacie
- nie je možné zapnúť blesk pri sekvenvenčnom snímaní
- pamäťove karty MemoryStick PRO Duo
- v ponuke jazykov chýba slovenčina

 

 

         

     

 

         

     

     

     

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Jozefko
2007-11-23 12:03:51
Sony ... cakal by som viac od takej znacky ...
 
bear
2007-11-23 14:57:05
Od mini fotoaparatu s velkym rozsahom zoomu sa toho vela cakat neda, ale niekomu to moze stacit. Ak by mal ten senzor 3-4MP, tak by mohli byt vysledky lepsie. Uz aj Fuji, co sa snazilo drzat rozlisenie na rozumnej hranici rezignovalo a vyhral marketing:-(
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované