Hore

Laowa C-Dreamer 7.5mm f/2 MFT

Objektív k nám dorazil v peknej krabičke, akú by ste očakávali skôr k hodinkám. V molitanovom lôžku si hovel vákuovo zabalený (!) drobček. Tak toto som ešte nevidel.

Objektív je malý, ja pre takéto objektívy mám pomenovanie “štamprlík”. Objektív tejto značky som ešte v rukách nemal. Očakával som niečo plastovejšie, preto ma príjemne prekvapilo kvalitné mechanické spracovanie. Kovový nie je len objektív, ale aj slnečná clona. V ruke cítiť váhu poukazujúcu na solídne spracovanie. Skoro ako by som mal v ruke objektív Leica. Či je taký aj opticky, to sa ukáže.

Objektív Laowa C-Dreamer 7.5mm f/2 MFT je určený pre Micro 4/3 fotoaparáty, kamery a drony. Ohnisková dĺžka 7,5 mm je uhlom záberu ekvivalentom plnoformátového objektívu 15 mm, čo je kategória superširokouhlých objektívov. Zaostrovanie je manuálne s mechanickým prevodom, mechanické je aj nastavenie clony. Vzhľadom na drobné rozmery je clonový prstenec pomerne úzky. Clonový prstenec má jasne definované polohy, pri vyšších clonových číslach prakticky neumožňuje nastaviť clonu po zlomkoch. Chod ostriaceho prstenca je pomerne tuhý. Celý rozsah prejdete za niečo málo viac ako 1/4 otáčky. Medzi 0,5 m a nekonečnom je len malý kúsok. Pod ostriacim prstencom nechýba pomocná stupnica hĺbky ostrosti.

Priemer filtrovej obruby je 46 mm. Slnečná clona je tvarovaná pre maximálnu účinnosť. Krytka je plastová s vnútorným vyberaním.


Schéma optickej konštrukcie.


Ohnisková dĺžka

7.5 mm (135 EQ = 15 mm)

Svetelnosť

F2

Uhol záberu

110°

Bajonet

M43

Optická konštrukcia

13 prvkov v 9 skupinách

Clona

7-lamelová

Minimálna zaostrovacia vzdialenosť

12 cm

Mierka zväčšenia

0.11 : 1

Priemer filtra

46 mm

Rozmery

50 x 55mm

Hmotnosť

170g/150 g odľahčená verziahttps://www.venuslens.net/product/laowa-7-5mm-f2/


Objektív v praxi

Ak nemáte skúsenosť s manuálnym objektívom, vedzte, že na M43 fotoaparáte s ním nie je až tak ťažká práca. Na objektíve nie sú žiadne elektronické kontakty, preto je vo fotoaparáte potrebné nastaviť, že chcete fotiť "bez objektívu", inak vám fotoaparát nedovolí stlačiť spúšť. Clona sa nastavuje mechanicky priamo na objektíve, preto nemôžete použiť programy, ktoré aktívne nastavujú clonu. Najlepšie je použiť program predvoľby clony A. Na displeji a v hľadáčiku clonové číslo neuvidíte, ale automatika fotoaparátu priradí expozičný čas danému nastaveniu clony. Samozrejme ak chcete, môžete nastaviť expozíciu aj plne manuálne. Fotoaparát vám odporúčanú expozíciu zmeria a môžete využiť aj živý náhľad so simuláciou expozície.

Nemusíte sa obávať manuálneho zaostrovania. Superširokouhlý objektív, dupľovane v kombinácii s menším M43 snímačom, poskytuje veľkú hĺbku ostrosti. Väčšinou môžete pracovať s tzv. hyperfokálnym nastavením, kedy nastavíte zaostrovaciu vzdialenosť a clonu tak, aby ste mali hĺbku ostrosti od popredia po nekonečno. Ak budete fotografovať bližšie objekty pri otvorenej clone, budete musieť zaostrovať presne. Objektív som testoval s fotoaparátmi Olympus OM-D E-M10 Mark III a OM-D E-M1 Mark II. Bez elektronického prepojenia bohužiaľ nefunguje automatické zväčšenie (lupa) pri pootočení zaostrovacieho prstenca a nefunguje ani focus peaking. Preto som si funkciu lupy namapoval na jedno z funkčných tlačidiel. Dôležité je nastavenie ohniskovej dĺžky pre optimalizáciu práce stabilizácie obrazu pohybom snímača.

Ak vám chýba Focus peaking, môžete vyskúšať nastaviť Art efekt Keyline II, kde tiež uvidíte, ako sa mení zobrazenie zaostrených hrán. Šikovnejší si ho nastavia ako súčasť vlastného programu rýchlo aktivovaného a deaktivovaného funkčným tlačidlom.

Prv ako vyrazíte do terénu, je dobré si naštudovať parametre hyperfokálnej vzdialenosti. S tým pomôže DOF kalkulátor. Začneme nastavením clony. Pri M43 fotoaparátoch sa odporúča necloniť viac ako na f/8, pretože sa začne prejavovať difrakcia. Mám odskúšané, že pricloniť môžem aj na f/11, pri niektorých objektívoch aj viac. V DOF kalkulátore postupne zadávam vzdialenosť objektu od 0,5 m ďalej. Hyperfokálna vzdialenosť je okolo 0,5 m, čo mi vyhovuje, pretože je táto vzdialenosť vyznačená na objektíve. Pri fotení krajiny a architektúry môžete mať nastavenú clonu f/8-f/11a vzdialenosť 0,5 m alebo o niečo ďalej (ja som väčšinou fotil s nastavením vzdialenosti na prvú tretinu medzi 0,5m a nekonečnom). V prípade fotenia detailov a pri otvorenej clone odporúčam preostrovať na presnú vzdialenosť fotografovaného objektu.


Pre určenie hyperfokálneho nastavenia som použil DOF Calculator.

Uhol záberu je 110° uhlopriečne. Objektív je rektalineárny, to ho predurčuje hlavne na snímanie architektúry a rovnako dobre je vhodný aj pre krajinársku fotografiu. Slušnú svetelnosť využijete pri fotografovaní nočnej oblohy.


Superširokouhlý záber s výraznou perspektívou.


Objektív sa uplatní v interiéri, vďaka stabilizovanému snímaču som mohol fotografovať bez statívu a nutnosti zvýšiť citlivosť. Expozičný čas 1/8 sekundy.


Mierne sférické skreslenie môžete vidieť na oknách v hornej časti fotografie.

Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 12 cm (od roviny snímača). Vďaka tomu sa dajú snímať efektné zábery prírody, kde sú v popredí napr. kvety a v pozadí silueta hôr. Pri otvorenej clone si užijete aj výraznejšie rozostrenie pozadia s pekným bokehom.

  
Vľavo záber s presným zaostrením na ventil a plne otvorenou clonou. Pri fotení detailov môžete využiť malú hĺbku ostrosti a pekný bokeh. Vpravo záber s hyperfokálnym nastavením. Je na fotografovi ako sa zmocní motívu.

Pri malých bodových zdrojoch svetla sa vytvárajú pekné 14-cípe hviezdičky, to poteší fotografov nočného mesta.


7-lamelová clona vytvára 14-cípe hviezdičky okolo bodových zdrojov svetla.

Optická kvalita

Olympus má zabudovanú korekciu niektorých chýb objektívov priamo v RAW-e. Pre tento objektív to neplatí. Veď bez elektronických kontaktov sa dokonca do EXIF-u neprenesie informácia o nastavenej clone, nieto ešte o type objektívu. V RAW konvertore sa preto ukážu všetky nedostatky, bez softvérovej korekcie. Ja som fotografie spracoval v programe Adobe Lightroom Classic CC, ktorý má zabudovaný modul Lens Correction. V databáze sú aj objektívy Venus Optics, testovaný som tam však zatiaľ nenašiel. Snáď v niektorom z ďalších updatov.

     
Kvôli vypuklému prednému členu si treba dávať pozor na silný zdroj svetla priamo v zábere, alebo tesne za jeho okrajom.

Objektív nie je úplne bez sférického skreslenia. Mierne súdkovité skreslenie tu je. Korigovať ho treba len občas, ak ste perfekcionista. Vinetácia je pri otvorenej clone pomerne malá, s plynulým prechodom. Po priclonení prakticky vymizne.

Chromatická chyba sa objavuje občas v rohoch obrazu, pri fotení v protisvetle. Je pomerne malá a dá sa ľahko korigovať.

Odolnosť objektívu proti tvorbe reflexov je veľmi dobrá. Slabinou je vypuklý predný člen. Pod špecifickým uhlom slnečné lúče po ňom doslova kĺžu. Preto si treba dávať pozor na slnko priamo v zábere, alebo tesne za okrajom. Väčšinou som si pomohol miernou zmenou uhla snímania.

Ostrosť objektívu je výborná a uspokojí nároky aj veľmi náročných fotografov.


Oficiálny MFT graf.

Záver


Objektív je ideálny pre použitie s dronmi. Odľahčená verzia má hmotnosť len 150 gramov. Pri hyperfokálnom nastavení nie je potrebné riešiť zaostrovanie a ani ovládanie clony.

Objektív Laowa C-Dreamer 7.5mm f/2 MFT je podľa parametrov predurčený pre fotografovanie architektúry (exteriér aj interiér), krajiny a nočnej oblohy. V týchto žánroch nie je na prekážku ani nutnosť zaostrovať manuálne. Väčšina užívateľov bude využívať hyperfokálne nastavenie (0,5 metra, f/8 - f/11). Nesmiem zabudnúť na využitie v spojitosti s dronmi. Tam sú k prospechu aj malé rozmery a nízka hmotnosť. Pre drony je určená odľahčená verzia s hmotnosťou len 150 gramov.

Pochváliť treba výborné mechanické spracovanie a aj estetiku balenia. Každého potešia malé rozmery. Prednosťou objektívu je najmä jeho širokouhlosť spojená s rektalineárnosťou.

Cena objektívu je okolo 500€. Podobne širokouhlý objektív od Panasonicu je zoom 7-14 mm so svetelnosťou F4 a cenou okolo 900€. Ten však nemá možnosť nasadenia filtrov. To ponúka ďalší objektív Panasonicu, nový 8-18 mm, ale to sme pri cene cca 1200€. Olympus má v ponuke starší zoom 9-18 mm so svetelnosťou F4-5,6. Je malý, má filtrovú obrubu a stojí okolo 600€. Pomer cena/výkon je tu dobrý, ale kvalitou náročného fotografa neuspokojí. Profesionálny transfokátor Olympus 7-14/2,8 stojí okolo 1300€ a nemá filtrovú obrubu. Ako vidno, v ponuke originálnych objektívov sa nenachádza objektív rovnakých parametrov. Všetko sú to transfokátory a žiaden nemá takú svetelnosť.

Kvalita fotografií je vynikajúca. Hyperfokálne nastavenie funguje výborne, takže nedostatok nie je absencia automatického zaostrovania. Je vlastne oslobodzujúce, že nemusíte čakať na zaostrenie, ani sa zdržiavať prekomponovaním. Za cca 500€ je to výborná kúpa. Škoda, že som takýto objektív nemal so sebou pri potulkách mestami v Toskánsku. Fotenie v uliciach Bratislavy som si však užil. Superširokouhlý uhol záberu sprevádza zvýraznená perspektíva, kompozične osviežujúca. Po dlhšom čase som vyrazil do mesta so superširokáčom. Nechápem, prečo to nerobím pravidelne?

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
JohnNewton
2018-04-30 09:32:40
Skúšal som okrem iného pár dní do zadu panasonic 7-14 a podľa toho čo tu vidím, vôbec nebol lepší ako toto sklo.
 
francesco
2018-04-30 09:55:20
Ja sa už neviem dočkať verzie 9mm pre APSC
 
yquinox
2018-04-30 10:25:46
príspevok od: francesco
Ja sa už neviem dočkať verzie 9mm pre APSC
... natahuju to ako sopel z nosa, tiez preslapujem nervozne ... trosku ma sklamalo f/2.8, ale tak cena za male rozmery ...
 
-rs-
2018-04-30 10:46:29
suhlasim s recenziou. mam ho asi 2 mesiace a je to ozaj velmi podarene sklo. male a hlavne so zavitom na filtre. ak ma nieto moznost dat si ho "dovies" z usa, pri aktualnej cene 499usd je to cca 411 EUR. Za sklo, takychto parametrov je to vyborna kupa
 
francesco
2018-04-30 11:56:29
Zaujimave su u Olympusu tie veci okolo rozpoznania objektivu, na Sony netreba nic nastavovat, funguje aj focus peaking. Tak isto pri nasadeni odpalovaca sam pochopi, ze zivy nahlad nema zobrazovat aktualnu expoziciu.
 
MBašo
2018-04-30 17:21:49
Vie niekto, kde by sa dal tento kúsok zohnať na SK? Aktuálne som nenašiel žiaden e-shop, ktorý by ho mal na sklade. Nejaký kamenný obchod napríklad.
 
klickhere
2018-04-30 19:09:54
príspevok od: MBašo
Vie niekto, kde by sa dal tento kúsok zohnať na SK? Aktuálne som nenašiel žiaden e-shop, ktorý by ho mal na sklade. Nejaký kamenný obchod napríklad.
Pred nejakým časom som ho zháňal, v kamenných obchodoch nebola žiadna šanca, snáď sa to časom zlepší. Na sklade ho mávajú vo Foto Škoda (momentálne je pre MFT len na objednávku, ale naskladňujú tieto objektívy priebežne), kúpil som ho tam, dodanie bez problémov na SK, ale obratom som ho vracal - ten konkrétny kus bol minimálne nevydarený, podľa môjho názoru decentrovaný. Videl som väčšinu recenzií na webe a mnoho desiatok ukážkových snímok, viaceré weby uvádzali problémy s testovanými kusmi, viem že tento objektív môže výborný, ale treba mať asi šťastie na vydarený exemplár - recenzenti e-photo ho zjavne mali. Laowa musí zapracovať na výstupnej kontrole kvality, treba si dať pozor a rátať s tým, že kvalita jednotlivých kusov môže byť kolísavá.
 
krispin.pucinko
2018-04-30 20:53:59
len ja mam ten pocit ze cena je trosku privysoka za manulane sklo?
 
Marcel Rebro
2018-05-01 05:31:41
Predvčerom týmto sklíčkom ...
 
aesace
2018-05-01 18:09:10
príspevok od: krispin.pucinko
len ja mam ten pocit ze cena je trosku privysoka za manulane sklo?
Uz davno ceny objektivov nie su o nakladoch a zisku, ale o tom, ze pocet fotografov s naozajstnymi fotami klesa a tym stupa cena techniky, aby obraty pre vyrobcov boli rovnake a vyssie v porovnani s tym, co sa predavalo, nez prisla era fotomobilov.
 
kwido
2018-05-09 08:51:35
príspevok od: francesco
Zaujimave su u Olympusu tie veci okolo rozpoznania objektivu, na Sony netreba nic nastavovat, funguje aj focus peaking. Tak isto pri nasadeni odpalovaca sam pochopi, ze zivy nahlad nema zobrazovat aktualnu expoziciu.
Aj na olympuse funguje focus peaking ale ho treba manualne aktivovat na rozdiel od olympus skiel pri ktorych sa aktivuje automaticky ak zacnes ostrit manualne.
 
e_g_t
2019-04-13 13:50:18
Zdravím. Som laik, fotím s na MFT a 12MM je najširšie ohnisko, ale často mi nestačí. Preto pozerám po niečom šiřšom. Chcem tento objektív na wide - angle zábery, a občas aj astro fotografie, veľmi sa mi páči z hľadiska hmotnosti, nenápadnosti oproti 7-14mm, dokonca viac dôležitejšie než cena je to pre mňa. Ale dočítal som sa, že viacero ľudí dostalo zlú vzorku. Napríklad Mirrorless comparision:
https://mirrorlesscomparison.com/micro-four-thirds-lenses/laowa-7-5mm-mft-wide-angle-zooms/
Ale aj taký Peter Bambousek myslím až na druhý krát dostal dobrý kus. Máte niekto s týmto skúsnosti? dá sa tomu nejako vyhnúť?
 
blahoslav J B Art
2019-04-13 15:58:50
príspevok od: e_g_t
Zdravím. Som laik, fotím s na MFT a 12MM je najširšie ohnisko, ale často mi nestačí. Preto pozerám po niečom šiřšom. Chcem tento objektív na wide - angle zábery, a občas aj astro fotografie, veľmi sa mi páči z hľadiska hmotnosti, nenápadnosti oproti 7-14mm, dokonca viac dôležitejšie než cena je to pre mňa. Ale dočítal som sa, že viacero ľudí dostalo zlú vzorku. Napríklad Mirrorless comparision:
https://mirrorlesscomparison.com/micro-four-thirds-lenses/laowa-7-5mm-mft-wide-angle-zooms/
Ale aj taký Peter Bambousek myslím až na druhý krát dostal dobrý kus. Máte niekto s týmto skúsnosti? dá sa tomu nejako vyhnúť?
ja som kupoval z EGC, bez problemov dodacich, aj kvalitativnych
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované