Hore

Micro Nikkor 85 f2,8 PC-E

Tilt-Shift objektívy sú známe už oddávna, keď sa výrobcovia pokúšali pomocou nich napodobniť schopnosti doskových aparátov - prispôsobiť rovinu filmu snímanej scéne tak, aby dosiahli maximálnu hĺbku ostrosti vo fotografovanej scéne alebo vyrovnali zbiehajúce sa línie pri fotografovaní produktov alebo architektúry. Hovoríme o nich ako o objektívoch s kontrolou perspektívy.


Objektív v klasickej polohe, v ktorej pracuje ako každý iný manuálny objektív.

Redukcia lineárneho skreslenia (SHIFT)

Hlavné dôvody, prečo sa aj dnes tieto objektívy stále vyrábajú a konštruujú, sú stále rovnaké. Objektívy tým, že sa dajú vyklápať v horizontálnom aj vertikálnom smere, imitujú doskový aparát s pohyblivou zadnou stenou. Môžete ich preto využiť všade tam, kde potrebujete udržať rovné línie.


Objektív so SHIFT posunom, ktorý koriguje skreslenie perspektívy.

Z praxe mnohí iste viete, že ak fotografujete architektúru a ste pomerne blízko k fotografovanej budove, je ťažko udržať jej steny zvislé a rovné. Väčšinou sa línie budov zbiehajú smerom nahor a tento efekt je tým výraznejší, čím bližšie stojíme a čím širší objektív používame.

Širokouhlou perspektívou sa nám blízke časti neúmerne zväčšujú a vzdialenejšie zmenšujú. Línie sa preto veľmi rýchlo zbiehajú so zväčšujúcou sa vzdialenosťou od fotoaparátu. Tým, že prednú časť objektívu vyklopíme, zbiehajúce sa línie vyrovnáme. Samozrejme nejde to do takej miery ako u doskového aparátu. Ten má predsa len väčšiu flexibilitu.

"Zväčšenie a zmenšenie" (kontrola) hĺbky ostrosti

Hĺbku ostrosti môžeme definovať ako oblasť pred a za rovinou zaostrenia, v ktorej sa nám zobrazené predmety ešte javia ako ostré. Hĺbka ostrosti klesá nepriamo úmerne s použitým ohniskom a priamo úmerne so vzdialenosťou od fotoaparátu. Čím väčšie ohnisko teda použijeme a čím sme k objektu bližšie, tým je menšia hĺbka ostrosti. Ak fotografujeme malé predmety, spôsobuje nám táto zákonitosť problémy.


Objektív s TILT vyklopením.

Ak fotografujeme napríklad plochý objekt a zaostríme na jeho bližší roh, vzdialený roh bude už rozmazaný, keďže leží mimo hĺbky ostrosti. TILT naklopením osi objektívu vo vzťahu na rovinu filmu (senzora) môžeme dosiahnuť, že fotografovaný predmet bude ostrý celý. Je to preto, že rovinu zaostrenia dokážeme pomocou TILT nakloniť tak, aby kopírovala objekt. Reálne nezväčšujeme hĺbku ostrosti, iba ju spolu s rovinou zaostrenia nakláňame potrebným smerom.

Ukážku takého fotografovania si môžete všimnúť na fotografii Karola - oranžový fotoaparát Panasonic. Aj v tomto prípade bola rovina zaostrenia zmenená tak, aby kopírovala celú plochu fotoaparátu. Výsledkom je ostrý celý fotoaparát akoby sme použili extrémne zaclonenie objektívu a zväčšnie hĺbky ostrosti.


Fotografovanie produktov je asi hlavná náplň tohto objektívu. Fotograf má pod kontrolou nielen hĺbku ostrosti, ale aj zbiehanie línií. Foto: Karol Srnec

Kreatívny portrét

Práve obrovskú kontrolu nad hĺbkou ostrosti a hlavne nad rovinou ostrosti možno využiť pri vytváraní netradičných portrétov. Objektív možno nahnúť tak, aby bola ostrá iba jedna miniatúrna oblasť, napríklad v okolí oka, alebo nahnúť rovinu ostrosti tak, aby podľa nášho zámeru prechádzala presne ako chceme.

Môžeme napríklad zachytiť ostré oko, iba ostrú ruku s prsteňom. Pri presnom nastavení TILT môžu byť ostré aj oko aj ruka s prsteňom a to pri tej istej clone!
 

Áno tušíte správne, že tento objektív môžete úspešne využiť aj pri reklamnej fotografii alebo kdekoľvek, kde pozornosť musíte sústrediť iba na niektoré objekty vo fotografii. V tomto prípade robíme presný opak toho, čo v kapitole pred touto. Snažíme sa objektív odcloniť (malé clonové číslo) a vyklopiť tak, aby sme rovinu ostrosti smerovali iba cez oblasť, ktorú chceme mať v obraze ostrú.

Práca s týmto objektívom bola zábavou. Tilt poskytuje mnoho možností, ako interpretovať jeden objekt. Od klasického použitia ako portrétneho objektívu až po vytváranie extrémnych „machúľ" s jediným ostrým miestom. Práca s objektívom ale vyžaduje cvik. Až po niekoľkonásobne opakovanej praktickej skúsenosti sa dá pracovať plánovane a so želaným efektom. Hodnú chvíľu to bolo iba o náhode, ale ako som už spomínal bolo to zábavné učenie. : )

Chcem sa ešte pozastaviť pri modernom dizajne objektívu. Jednoduchá konštrukcia objektívu a optické členy s nano- kryštálmi produkujú až rezavo ostré obrazy. Niekedy budete mať dokonca nutkanie fotografie mierne rozostriť alebo imitovať zrno, aby bol portrét menej dokonalý a menej detailný. : )


Objektív nastavený tak, aby rovina ostrosti prechádzala cez oko a ruku s prsteňom.

Pri produktovej a reklamnej fotografii sa vám tá ostrosť hodí. Bokeh pritom zostáva hladký a nerušivý, čo pri portrétoch oceňujem najviac. Celkovo nie je čo objektívu vytknúť. Samozrejme práve pre funkciu posunu a vyklopenia osi objektívu nie je možné používať automatické ostrenie, musíte sa tak spoľahnúť na svoje oči. Použitie s vyššími modelmi digitálnych zrkadloviek  je bezproblémové. Na základných modeloch zrkadloviek je kontrola roviny ostrosti obtiažnejšia pre ich malý a tmavý hľadáčik.

Miniaturizácia priestoru

Podobným efektom nasmerovania roviny zaostrenia môžeme ozvláštniť aj krajinu alebo krajinný celok, ktorý malou hĺbkou ostrosti (iným smerovaním roviny zaostrenia) pôsobí, akoby bol fotografovaný makro objektívom a teda akoby objekty na ňom boli veľmi malé a fotografované z malej vzdialenosti. Napriek tomu môže ísť o veľké budovy, mosty, či krajinný celok. Dosiahneme tak efekt malého sveta akoby poskladaného z lega.

Na ukážku nám poslúžia Karolove fotografie z mesta.

Makro a zábava v meste

Karol Srnec

Nikon má v ponuke tri objektívy s kontrolou perspektívy, ale tento ma zaujal asi najviac. Odskúšal som ho
pri fotografovaní makrozáberov, produktovej fotografii, portréte a poprechádzal som sa s ním aj ulicami Bratislavy. Zhodnotenie portrétnych schopností objektívu nechávam na odborníka, teda Jula, ja som sa rozhodol vyskúšať objektív skôr netradične.

Označenie Micro napovedá, že objektív je určený aj pre snímanie detailov. Pri použití na mojom Nikone D300 bolo zväčšenie 1:1.5, čo je dostatočné pre snímanie rastlín a väčšieho hmyzu. V bratislavskej Botanickej záhrade som sa s ním dostatočne vyšantil.

Pri snímaní makrozáberov je veľmi zaujímavá funkcia naklopenia roviny ostrenia (Tilt). Jej nastavením sa dá pri rovnakej clone dosiahnúť väčšia hĺbka ostrosti alebo ovplyvniť rozostrenie pozadia.

Bez naklopenia roviny ostrenia. 1/320 s., f7,1.

S naklopením roviny ostrenia. 1/500 s., f7,1.

Galéria

Najväčšia zábava bola fotografovanie v meste. Možnosť menenia roviny ostrenia dáva fotografovi úplne nové možnosti. Je to vyjadrovací nástroj s ktorým si môžete vyberať, čo chcete mať na fotografii ostré. Ale nie tak, ako keď pracujete len s hĺbkou ostrosti. Daňou za to je problematickejšie zaostrovanie a voľba clony tak, aby ste mali ostré aspoň to čo chcete.


Všimnite si rovinu ostrosti prechádzajúcu neuveriteľným smerom od fotografa vpred.


Naklopením roviny ostrosti sa eliminovala rušivosť budovy a vynikla mostová reštaurácia UFO.

Funkciu Shift som skoro ani nepoužil. U krátkeho teleobjektívu nie je vyrovnanie línií až také výrazné. 

S využitím funkcie Shift. 1/400 s., f11. Bez korekcie. 1/320 s., f11.

Galéria

Zhrnutie

+ vynikajúca kresba

+ príjemný portrétny bokeh

+ prvotriedna kvalita materiálov a spracovania

+ neuveriteľné možnosti tvorby a práce s hĺbkou ostrosti a najmä rovinou zaostrenia

+ funkčnosť na DX formáte aj FF (full frame)

+ zaujímavé makro možnosti
 

- potrebná prax na dosiahnutie želaných výsledkov :)

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
slavmiro
2009-09-23 12:06:05
kedze v mojej skromnej (ale efektivnej ;) ) zbierke objektivov chyba makro objektiv, nehovoriac o TS, tento 85mm TS je velmi zaujimava, multipurpose, alternativa. Opcia v podobe 24mm TS sa mi na architekturu nehodi, je to casto malo siroke na celky, zvlast na nie FF, ale chapem ze asi ani nejde vyrobit 12mm TS objektiv. Takze je to aj plnohodnotne makro? -samozrejme bez AF, bez VR..
 
bear
2009-09-23 12:14:43
Shift sa da vyuzit aj na fotenie lesklych predmetov (zrkadlo a pod) ak ho chces mat kolmo (rovnobezne linie), ale nechces sa vidiet v odraze. Pri manualnom zaostrovani cez hladacik mi dost pomohla vymena matnice za matnejsiu, kde lepsie vidiet, ktore casti su rozostrene, ale nie som si isty, ci sa da matnica vymenit aj na Nikone.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-09-23 12:16:14
príspevok od: slavmiro
kedze v mojej skromnej (ale efektivnej ;) ) zbierke objektivov chyba makro objektiv, nehovoriac o TS, tento 85mm TS je velmi zaujimava, multipurpose, alternativa. Opcia v podobe 24mm TS sa mi na architekturu nehodi, je to casto malo siroke na celky, zvlast na nie FF, ale chapem ze asi ani nejde vyrobit 12mm TS objektiv. Takze je to aj plnohodnotne makro? -samozrejme bez AF, bez VR..
Na APS-C je zvacsenie prijatelne, na FF je 1:2 uz asi malo pre ortodoxnych makristov. Ale na mensie produkty je to plne dostacujuce, to je asi hlavna napln tohto objektivu.
Mne sa s nim makro fotilo velmi dobre. Tym, ze som nemusel tolko clonit, ale hlbku ostrosti som dosiahol tiltovanim, mi vyhchadzali kratsie expozicne casy.
 
slavmiro
2009-09-23 12:33:40
Dakuje za super, dobry vecny postreh, let´s rock! :)
 
onkokubo
2009-09-23 12:34:11
urcite nie som ziadny profik, ale posun a naklonenie pri TS objektivoch hlbku ostrosti neovplyvnuju. Je pravda, ze mozem naklonit rovinu zaostrenia a tym sa mi meni priestor, v ktorom su objekty zaostrene. Keby som predtym o tomto nieco necital a nehral by som sa s TS objektivom, mal by som po precitani clanku v hlave slusny gulas.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-09-23 12:40:09
príspevok od: onkokubo
urcite nie som ziadny profik, ale posun a naklonenie pri TS objektivoch hlbku ostrosti neovplyvnuju. Je pravda, ze mozem naklonit rovinu zaostrenia a tym sa mi meni priestor, v ktorom su objekty zaostrene. Keby som predtym o tomto nieco necital a nehral by som sa s TS objektivom, mal by som po precitani clanku v hlave slusny gulas.
Jasne, ze nie. Ale sklopenim roviny ostrosti, castokrat dosiahnes to, co by si inak riesil priclonenim. Netvrdim, ze je to liek na vsetko, ale je to pomerne ucinne.Dobre to dokumentuju dve ftoky tej fialovej rastlinky, snimane s rovnaku clonou. Este jeden postreh. Pri shiftovani a tiltovani sa meni svetelnost objektivu a preto sa mi stavalo, ze sa mi fotka preexponovala alebo podexponovala. Musel som to riesit korekciou expozicie. Este, ze to na digitale hned vidno.
 
julo kotus
2009-09-23 13:03:19
príspevok od: onkokubo
urcite nie som ziadny profik, ale posun a naklonenie pri TS objektivoch hlbku ostrosti neovplyvnuju. Je pravda, ze mozem naklonit rovinu zaostrenia a tym sa mi meni priestor, v ktorom su objekty zaostrene. Keby som predtym o tomto nieco necital a nehral by som sa s TS objektivom, mal by som po precitani clanku v hlave slusny gulas.
Nikde sa v článku nepíše o tom, že naklonením fyzicky meníme hĺbku ostrosti ale že ním meníme rovinu zaostrenia a tým dosiahnneme to, že predmet bude ostrý, keď ho táto rovina kopíruje. Naoko to ale vyzerá, ako zväčšnie hĺbky ostrosti. Viackrát sa v článku spomína, čím je to spôsobené, dokonca je to vysvetlené v zátvorke aj v podnázve kapitoly o kontrole hĺbky ostrosti. Tým, že smerujem rovinu zaostrenia, spolu s ňou smerujem aj hĺbku ostrosti. Tým, že ju nasmerujem v tom správnom smere do priestoru alebo na objekt, tak ju ´na tomto objekte´ zväčším, keďže naň nie je kolmo ale šikmo. Záber hĺbky ostrosti je tak väčší. Hranie so slovíčkami je nepodstatné, hĺbku ostrosti sme nezväčšili cekovo a zväčšili vzhľadom na predmet, ktorý teraz zasahuje.
 
bear
2009-09-23 13:12:43
Nieco o naklopeni roviny ostrosti je aj tu:
http://www.ephoto.sk/tip-redakcie/tilt-nemusi-to-byt-rovnobezne/
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-09-23 13:39:32
... fajny clanok aj ukazky pouzitia objektivu ...
 
Daniel.U
2009-09-23 14:48:03
50 tisic za relativne jednoucelovy objektiv dam az ked nebudem vedet co od dobroty :-) Skor za tie peniaze asi clovek vyuzije napr. teleobjektiv alebo profi zakladak,ale ja viem, toto je pre fajnsmekrov
 
slavmiro
2009-09-23 14:57:46
príspevok od: Daniel.U
50 tisic za relativne jednoucelovy objektiv dam az ked nebudem vedet co od dobroty :-) Skor za tie peniaze asi clovek vyuzije napr. teleobjektiv alebo profi zakladak,ale ja viem, toto je pre fajnsmekrov
Produktovy T/S, Architektura T/S, Makro (T/S), Portrait (T/S) nevyzera jednoucelovo. Absencia SWM dana z principu a cena vysoka, je dufam nielen v dosledku komplikovanej konstrukcie ale aj ultimativnej obrazovej kvality. Pisem si ho do wishlistu.. ;)
 
julo kotus
2009-09-23 15:03:52
príspevok od: slavmiro
Produktovy T/S, Architektura T/S, Makro (T/S), Portrait (T/S) nevyzera jednoucelovo. Absencia SWM dana z principu a cena vysoka, je dufam nielen v dosledku komplikovanej konstrukcie ale aj ultimativnej obrazovej kvality. Pisem si ho do wishlistu.. ;)
Ešte si zabudol povedať, že akýkoľvek T/S sa dá používať ako normálny objektív v danom ohnisku, samozrejme bez AF. :) Ja mám na wishliste 45 T/S. :) Kvalita zobrazenia je na najvyššej úrovni akú Nikon dosiahol svojimi NanoCrystals objektívmi.
 
slavmiro
2009-09-23 15:11:20
príspevok od: julo kotus
Ešte si zabudol povedať, že akýkoľvek T/S sa dá používať ako normálny objektív v danom ohnisku, samozrejme bez AF. :) Ja mám na wishliste 45 T/S. :) Kvalita zobrazenia je na najvyššej úrovni akú Nikon dosiahol svojimi NanoCrystals objektívmi.
ano, presne tak som to myslel, preto som pri Portrait/Makro dal TS do zatvorky. Dik za Tvoje a Karolove referencne potvrdenie obrazovej kvality.
 
Daniel.U
2009-09-23 15:15:29
príspevok od: slavmiro
Produktovy T/S, Architektura T/S, Makro (T/S), Portrait (T/S) nevyzera jednoucelovo. Absencia SWM dana z principu a cena vysoka, je dufam nielen v dosledku komplikovanej konstrukcie ale aj ultimativnej obrazovej kvality. Pisem si ho do wishlistu.. ;)
nehhovorim, ze zlozitost vyroby nieje hodna 50 tisic, ale podla mna to jeho upotrebenie nieje hodne az take peniaze. Ale ako pre koho samozrejme
 
onkokubo
2009-09-23 15:30:47
príspevok od: Daniel.U
nehhovorim, ze zlozitost vyroby nieje hodna 50 tisic, ale podla mna to jeho upotrebenie nieje hodne az take peniaze. Ale ako pre koho samozrejme
Ak si TS objektiv kupujes na niektory z menovanych ucelov, je pravdepodobne, ze si zarobi sam na seba (a to pomerne rychlo).
 
bear
2009-09-23 15:33:15
Na produktovu fotku je to idealne, ak si to niekto chce len vyskusat, tak je to prilis vela za manualny objektiv, lacnejsie riesenie (menej pohodlne a s optickou kvalitou pravdepodobne nizsou je pouzit nejaky Pentacon objektiv a tilt redukciu (link nizsie), tam sa da kupit objektiv aj s redukciou za cca 200E a na experimentovanie to staci.
 
juraj-jakubik
2009-09-23 15:37:37
príspevok od: julo kotus
Ešte si zabudol povedať, že akýkoľvek T/S sa dá používať ako normálny objektív v danom ohnisku, samozrejme bez AF. :) Ja mám na wishliste 45 T/S. :) Kvalita zobrazenia je na najvyššej úrovni akú Nikon dosiahol svojimi NanoCrystals objektívmi.
Ja mám na wishliste 24 T/S ale chalani, musíte mi povedať, kam mám ten wishlist poslať, Mikuláš ma poslal do čerta a polovička mi to tiež nechce preplatiť :-)))
 
julo kotus
2009-09-23 15:40:16
príspevok od: juraj-jakubik
Ja mám na wishliste 24 T/S ale chalani, musíte mi povedať, kam mám ten wishlist poslať, Mikuláš ma poslal do čerta a polovička mi to tiež nechce preplatiť :-)))
A Ježiškovi si už poslal? To je vyššia šarža ako Mikuláš... :)
 
bear
2009-09-23 15:41:08
príspevok od: juraj-jakubik
Ja mám na wishliste 24 T/S ale chalani, musíte mi povedať, kam mám ten wishlist poslať, Mikuláš ma poslal do čerta a polovička mi to tiež nechce preplatiť :-)))
V shop.ephoto.sk si mozes vyplnit wishlist:-) Ak by Ti z neho nikto nieco kupil, tak by Ti len robotu pridaval, lebo by si ho musel aktualizovat:-)
 
juraj-jakubik
2009-09-23 15:58:53
príspevok od: julo kotus
A Ježiškovi si už poslal? To je vyššia šarža ako Mikuláš... :)
Ježiška má rezervovaného moja dcérka, tam veru nepochodím :-)))
 
Marcel Rebro
2009-09-23 17:19:59
príspevok od: juraj-jakubik
Ja mám na wishliste 24 T/S ale chalani, musíte mi povedať, kam mám ten wishlist poslať, Mikuláš ma poslal do čerta a polovička mi to tiež nechce preplatiť :-)))
skus jezisko@vlada.gov.sk ... ;-)))
 
dodo_bb
2009-09-24 03:05:16
Skvelý článok - presne na ten objektív už dlhšiu dobu pokukávam. Dosť otázok mi to zodpovedalo - teraz už len presvedčiť toho Ježiška. Vianoce sa blížia :-)))))
 
jake
2009-09-24 12:00:31
obrazova kvalita tohoto skla je excelentna, vyborna opticka zostava - foti sa s nim tazko ale aj vdaka tomuto clanku sa mi to v hlave trochu rozlezalo ako sa da na vsetko pouzit,... inak rpoduktovka a j portrety vyzeraju super, spravit to dodatocne v PC vidim ako skutocne velky problem , mne sa velmi paci vysledna fotka ale ako spravne pise Karol treba tp nacvicit a zvyknut si - p.s. inac opticky vystup stoji za tie peniaze a kto sa tym zivi tak sa daju robit nadherne fotky s velkym impaktom
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-09-24 12:36:52
príspevok od: jake
obrazova kvalita tohoto skla je excelentna, vyborna opticka zostava - foti sa s nim tazko ale aj vdaka tomuto clanku sa mi to v hlave trochu rozlezalo ako sa da na vsetko pouzit,... inak rpoduktovka a j portrety vyzeraju super, spravit to dodatocne v PC vidim ako skutocne velky problem , mne sa velmi paci vysledna fotka ale ako spravne pise Karol treba tp nacvicit a zvyknut si - p.s. inac opticky vystup stoji za tie peniaze a kto sa tym zivi tak sa daju robit nadherne fotky s velkym impaktom
Akurat sme ti zabudli podakovat za zapozicanie. Takze 1000x dakujeme. Uzili sme si ho.
 
kalerab
2009-09-24 15:18:10
Mno a pre tych menej majetnych tu su Lensbaby objektivy ;)
 
vavrik
2009-09-27 15:59:29
Som už navyknutý na práce týchto autorov, že danej témy sa zhostia vždy na výbornú. Nie je tomu inak ani v tomto príspevku o objektívoch T/S. Je podľa mojej mienky po každej stránke vynikajúco odborne i pedagogicky spracovaný. Nie je to všedná tématika a teda ani bežne dostupná.
Práve sa tak trochu zaujímam o túto technickú oblasť a tak mi článok prišiel navyše i veľmi vhod.
Vďaka! Vavrík
 
borišov
2009-09-28 09:59:49
Veľmi dobrý a poučný článok. Som prekvapený šírkou použitia Shift objektívov, pretože vždy sa spomína ich využitie len pre foto architektúry.
 
IceDive1
2009-09-30 15:09:09
Na workshope produktovej foto sme mali moznost vidiet vdaka Bearovi Canonacku variantu. Taktiez skvely objektiv.
 
LuboLX
2009-10-11 21:50:51
Vďaka ,zasa som teoreticky vyspelejší.Už len tú prax a ...Ď...Páni.
 
JanoP
2009-10-21 10:11:05
O chvilu sa budu predavat aj ´mechy´ na digi zrkadlovky :-))) Ja mam kdesi jeden na Prakticu...
 
duroslav
2009-10-21 10:20:31
Nie sú to síce mechy, ale...

http://www.zoerk.de/

 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované