Hore

Nikon AF-S NIKKOR 105/1,4E ED

Samochvála niekedy smrdí, nie však v tomto prípade. Nikon prezentuje tento objektív ako svoje najlepšie portrétne sklo a tak tomu aj je. Privítajte nového kráľa.

Večné je hľadanie portrétneho objektívu s naj bokehom. Konkurenčný Canon ponúka objektívy so svetelnosťou F1,2 a nie je tomu až tak dávno, keď mal v ponuke záklaďák so svetelnosťou F1,0. Nikon nemá žiaden objektív z lepšou svetelnosťou ako F1,4. Na to, aby ste rozostrili pozadie čo najúčinnejšie, potrebujete správnu kombináciu ohniskovej dĺžky a svetelnosti. V portfóliu Nikonu sme mali doteraz 5 objektívov ašpirujúcimi na titul “bokeh monster”. Dva staršie objektívy typu DC, Nikkor 105/2 a 135/2. Obidva výborné, ale už prestávajú stíhať zrkadlovkám s vysokým rozlíšením. Z moderných objektívov sú to AF-S 85/1,4G a AF-S 200/2G VR II a nesmieme zabudnúť na AF-S 58/1,4G. AF-S 85/1,4G je najčastejšou voľbou profesionálov, je to vynikajúci objektív a novinka mu bude priamo konkurovať. AF-S 58/1,4G sa akosi neujal. Je príliš drahý a pre portrétistov krátky. Oproti oveľa lacnejšiemu AF-S 50/1,4G to až tak veľký rozdiel vo výsledku nie je. Ak sa čudujete, čo vo výpočte hľadá 200 mm teleobjektív, vedzte, že vo svete je veľmi obľúbený práve na portrétovanie. Samozrejme z väčšej diaľky. Dokáže však to, čo žiaden iný. Je ale príšerné drahý a príšerne ťažký. Preto si ho môže dovoliť málokto.


Rodina profesionálnych objektívov so svetelnosťou F1,4.

Teraz tu máme nového kandidáta na trón. Prvý objektív o ktorom Nikon tvrdí, že je navrhnutý pre DSLR s vysokým rozlíšením, zvládajúci vykresliť obraz aj do rohov a to aj pri odclonení.


Nikon AF-S 105/1,4E ED nie je rozhodne malý objektív. Priemer je impozantný, pri chytení do ruky ho ani neviem poriadne oblapiť, čosi naznačuje už 82 mm priemer filtrovej obruby. Mám strach, že sa mi vyšmykne a dôjde ku škode. Dizajnovo nie je objektív žiadnym prekvapením a dokonale zapadá do radu profesionálnych objektívov so svetelnosťou F1,4. V ňom reprezentuje “tučka”.

Zaostrovanie zabezpečuje ultrazvukový motorček AF-S, nie teda najnovší AF-P. Clona je však novej konštrukcie, elektromagnetická. Pri portrétovaní sa jej prednosti neukážu, vyššia rýchlosť a plynulosť nastavenia sa využije pri sériových záberoch a vo videu.


Že to nie je žiaden drobček vidno z tohto záberu, kde je objektív nasadený na najväčšom tele Nikonu D5.


Nikon AF-S 105/1,4E ED je krátky teleobjektív optimalizovaný pre snímanie portrétov. Optickú sústavu tvorí 14 prvkov v 9 skupinách. Šošovky sú vybavené antireflexnými vrstvami Nano Crystal. Predný člen je chránený fluorínovou vrstvou odpudzujúcou prach a kvapaliny, vďaka čomu sa ľahšie udržuje čistý.

Objektív je navrhnutý pre plnoformátové fotoaparáty, použiť ho môžete aj na APS-C zrkadlovkách, kde uhol záberu bude zodpovedať objektívu s ohniskovou dĺžkou 157,5 mm.


Špecifikácia:

  • Ohnisková vzdialenosť: 105 mm
  • Svetelnosť objektívu: f/1,4
  • Najvyššie clonové číslo: f/16
  • Konštrukcia objektívu: 14 prvkov v 9 skupinách (vrátane 3 optických prvkov zo skla ED a optických prvkov s antireflexnou vrstvou Nano Crystal Coat alebo fluorínovou vrstvou)
  • Obrazový uhol: 23° 10' (15° 20' s fotoaparátom formátu DX)
  • Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť: 1 m
  • Maximálny reprodukčný pomer: 0,13×
  • Počet lamiel clony: 9 (okrúhly otvor clony)
  • Priemer filtrového závitu: 82 mm
  • Priemer × dĺžka (od bajonetu objektívu): približne 94,5 × 106 mm (priemer × výška, vzdialenosť od príruby bajonetu objektívu fotoaparátu, na základe smerníc asociácie CIPA)
  • Hmotnosť: Približne 985 g (na základe smerníc asociácie CIPA)
  • Dodávané príslušenstvo: 82-milimetrový predný nasadzovací kryt objektívu LC-82, bajonetová slnečná clona objektívu HB-79, mäkké puzdro na objektív CL-1218, zadný kryt objektívu LF-4


http://www.nikon.sk/sk_SK/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/fx/single-focal-length/af-s-nikkor-105mm-f-1-4e-ed

Objektív v praxi

Objektív som testoval na Nikone D800E, ktorý som len nedávno nechal v servise nastaviť, pretože som mal problémy s presnosťou zaostrovania. S testovaným objektívom si rozumeli, nemusel som nastavovať microadjustment pre korekciu backfocusu alebo frontfocusu.

Rýchlosť zaostrovania je porovnateľná s ostatnými pevnými AF-S objektívmi. Keď prišli na trh, nejednému fotografovi vadilo, že ostrenie je pomalšie ako u AF (D) objektívov. Ja som si už zvykol a ostrenie mi pripadá v poriadku i keď nie je najrýchlejšie.

Chýbala mi však stabilizácia obrazu. U svojich fotoaparátov Sony a Olympus som si už zvykol, že stabilizácia mi neustále pomáha za horších svetelných podmienok. Aj keď má objektív vysokú svetelnosť, aj tak sa občas dostanete do situácie, kedy by ste radšej predĺžili čas, ako zvyšovali citlivosť. Tu by si Nikon mohol zobrať príklad od nových pevných objektívov Tamron radu SP.

Optická kvalita

U vysokosvetelného portrétneho objektívu je dôležité, či je dostatočne kvalitný pri plne otvorenej clone, alebo je ho nutné pricloniť aj vtedy, keď chcete využiť minimálnu hĺbku ostrosti. Viem, nie všetko sa fotí na plnú dieru, ale ak ho nemôžete použiť plne odclonený, je lepšie kúpiť menej svetelný objektív, ktorý je naviac niekoľkonásobne lacnejší. Napr. Nikon AF-S 85/1,8G. Za cenu novej stopäťky si kúpite takmer štyri tieto objektívy.

Nikon AF-S 105/1,4E ED je ostrý aj pri plne otvorenej clone a to až do najkrajnejších rohov. Využijete tak bezozbytku jeho parametre. Nemusíte premýšľať nad tým, kedy pricloniť kvôli lepšej kresbe. Cloniť budete len kvôli hĺbke ostrosti. Nikon potvrdil, že nekecá. Ak radi študujete MTF grafy, lensrental.com urobil porovnanie s niektorými z najlepších portrétnych objektívov. Pozrime sa však na ostatné vlastnosti, pričom bokeh si necháme nakoniec.


Oficiálny MTF graf.
 


Výborná ostrosť až do rohov aj pri plne otvorenej clone.


Vinetácia je u takto svetelného objektívu bežná. Nepôsobí rušivo, naopak k portrétom sa hodí. Inokedy však môže prekážať. Samozrejme po priclonení (od f/2,8) sa výrazne zmenší, ale ak potrebujete fotografie bez vinetácie a s malou hĺbkou ostrosti, budete musieť vinetáciu softvérovo odstrániť. Čo je dnes brnkačka. Sférické skreslenie je veľmi malé a nie je nutné ho korigovať. Výborná je odolnosť proti vzniku reflexov a ghostingu, nano vrstvy pracujú tak ako majú.

    
Vinetácia pri plne otvorenej clone je výrazná (vľavo), pri portrétoch ju dokonca vítam, ale pri takejto scéne pôsobí rušivo. Softvérovo sa dá ľahko korigovať (vpravo).


Vysokosvetelné pevné objektívy často sprevádza axiálna chromatická chyba, ktorá sa prejavuje tak, že pri malej hĺbke ostrosti sa chromatická chyba prejavuje pred a za rovinou zaostrenia fialovými a zelenými obrysmi. Majitelia AF-S 85/1,4G túto chybu dôverne poznajú. Dá sa potlačiť softvérovo. U AF-S 105/1,4E ED je chromatická chyba korigovaná nadpriemerne dobre. Veľmi milé prekvapenie. Len občas vidno jej náznaky, ktoré ale nepôsobia rušivo a netreba ich ani korigovať.

Ostrosť vynikajúca aj pri plne otvorenej clone umožňuje naplno využiť vysokú svetelnosť pre dosiahnutie malej hĺbky ostrosti s výrazne rozostreným pozadím. Bokeh je pri detailnom portréte nádherne krémový. Prechod z ostrého poľa do neostrého je pekne pozvoľný. Najmä u portrétov nemám rád, ak na tvári vidno ostrejší prechod medzi ostrosťou a rozmazaním.

Schopnosť, účinne rozostriť pozadie (pri portréte), je pri kombinácii s FF zrkadlovkou do záberu polovičnej postavy. U celej postavy lepší výsledok dosiahnete s objektívom s užším uhlom záberu, napr. 70-200/2,8 vyzoomovanom na 200 mm, alebo už spomínaným AF-S 200/2G VR II.

V galérii nájdete portréty snímane z rôznej vzdialenosti, pri plne otvorenej clone a aj pri mierne privretej. Sami tak môžete posúdiť bokeh a mieru rozostrenia pozadia, ako i ostrosť objektívu. Týmto by som chcel poďakovať kamarátovi Petrovi a jeho priateľke Katke, že mi boli ochotní zapózovať. A gratulujem im k zasnúbeniu.






V galérii pod článkom si môžete pozrieť dostatok rôzne detailných portrétnych fotografií.
 

Spomenúť ešte musím príjemnú perspektívu pri fotení portrétov. U kratších ohnísk býva perspektíva zvýraznená, pre ľúbivé portréty je však vhodnejšia mierne plochejšia perspektíva. Ohnisko 105 na plnoformátovom fotoaparáte sa mi javí ako najoptimálnejšie. Osobne mám radšej o niečo dlhšie ohnisko ako 85 mm.

Záver

S cenou presahujúcou 2000€ toto nebude žiaden predajný trhák, dovoliť si ho môžu profesionáli alebo pracháči. Ak na neho máte, môžete svoje peniaze utratiť bez najmenšieho zaváhania. Výborná ostrosť od rohu po roh aj pri plne otvorenej clone, nádherný bokeh, minimum optických chýb. Zaslúži si titul “bokeh monster”? Áno. Je to aktuálne najlepší portrétny objektív Nikon a jeden z najlepších portrétnych objektívov vôbec. Nikonisti si budú najčastejšie klásť otázku, či sa oplatí priplatiť si, alebo postačí lacnejší AF-S 85/1,4G. Akokoľvek je 85-ka výborná, 105-ka je lepšia. Rozdiel v bokehu nie je nijako výrazný (medzi 85 mm a 105 mm je na to malý rozdiel), ale vyššou ostrosťou a prakticky nulovou chromatickou chybou 105-ka víťazí.

Optické vlastnosti objektívu sú skvelé, osobne by ma však potešilo zabudovanie optickej stabilizácie a rýchlejšieho AF-P motorčeka.

Byť profesionálnym portrétistom, určite si testovaný objektív kúpim. A možno si ho kúpim (po dĺĺĺĺhom sporení) i keď ním nie som. Spolu s AF-S 200/2G VR to bude ultimátne portrétne duo.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
smarek
 
Jubi
2016-11-14 11:12:52
Karol, koľko odpadu si mal pri fotení? Myslím zle trafenú hĺbku ostrosti. U 200mm f2 je to možno jeden cvak zo 100. Ako je to u tohoto objektívu?
 
Jubi
2016-11-14 11:13:49
Karol, koľko odpadu si mal pri fotení? Myslím zle trafenú hĺbku ostrosti. U 200mm f2 je to možno jeden cvak zo 100. Ako je to u tohoto objektívu?
 
Roman Point
2016-11-14 12:15:26
Pozeral som recenzie aj na YT a konštatujem že toto je naozaj kus brutálneho skla. Gratulujem Nikoňáci
 
rumpeak
2016-11-14 12:47:16
Jednoznačně skvělý objektiv a po hodně dlouhé době konečně zase něco, co můžou Canonisti Nikoňákům závidět. Jak je napsáno výše, s 200/2 ideální portrétní sestava. Jen ty ceny (i díky nesmyslnému oslabení české koruny) jaksi momentálně mimo.
 
fair_play
2016-11-14 14:28:47
Nikon vyrabal 50/1.2 Ai-s, co bol asi jediny so svetelnostou pod 1.4 ale tento 105/1.4 bude lepsi co sa bokehu tyka
 
DrZak
2016-11-14 20:39:46
Myslim, ze dovod, preco nikon nemoze riesit mensie objektivy ako 1.4 je proste velkost bajonetu, Canon to robi a ich f1.2 objektivy maju kontakty v podstate v poslednej sosovke - rozdiel 1.4 vs 1.2 je irelevantny.

Karol - ak ten objektiv este mas, slo by testntu bokej balls? Podla mnozstva obrazkov na internetoch su to pri rohoch objektivu totalne citrony, co je vcelku pochopitelne, fyzika nepusti ale ako je to blizsie k centru.

+ uplne ma odrovnalo porovnanie zo samyangom 135 f2 - ktory nemal ziadnu loca, proste takmer ziadne zelenofialove efekty, tu predsa len niektore boli

Vyborne vesele fotky
 
SalvadorD
2016-11-15 00:11:53
nechcem nikoho chytat za slovicka ale je tu jedna zla informacia: ''Nikon nemá žiaden objektív z lepšou svetelnosťou ako F1,4.''

https://www.bhphotovideo.com/c/product/36976-USA/Nikon_1435_NIKKOR_Normal_50mm_f_1_2.html
 
DrZak
2016-11-15 07:42:37
btw. porovnanie s 200 f2 - https://youtu.be/9Q1o-S-2q8w?t=203 - je to kompresia perspektivy je uplne ina preto rozostrenie pozadia vyzera tiez uplne inak, proste, 200 f2 je iny sport

v reali je ale 200 f2 velmi komplikovane pouzitelna, nie len vdaka rozmerom ale aj investicii ktoru reprezentuje - i ked v .de sa bezne da 2nd hand kupit za ~2300e, co proti 105 1.4 financne tak velky rozdiel nie je
 
Jubi
2016-11-16 06:26:03
príspevok od: SalvadorD
nechcem nikoho chytat za slovicka ale je tu jedna zla informacia: ''Nikon nemá žiaden objektív z lepšou svetelnosťou ako F1,4.''

https://www.bhphotovideo.com/c/product/36976-USA/Nikon_1435_NIKKOR_Normal_50mm_f_1_2.html
jj a este stale sa aj vyraba
 
Marek Vančo
2016-11-17 21:15:53
príspevok od: DrZak
Myslim, ze dovod, preco nikon nemoze riesit mensie objektivy ako 1.4 je proste velkost bajonetu, Canon to robi a ich f1.2 objektivy maju kontakty v podstate v poslednej sosovke - rozdiel 1.4 vs 1.2 je irelevantny.

Karol - ak ten objektiv este mas, slo by testntu bokej balls? Podla mnozstva obrazkov na internetoch su to pri rohoch objektivu totalne citrony, co je vcelku pochopitelne, fyzika nepusti ale ako je to blizsie k centru.

+ uplne ma odrovnalo porovnanie zo samyangom 135 f2 - ktory nemal ziadnu loca, proste takmer ziadne zelenofialove efekty, tu predsa len niektore boli

Vyborne vesele fotky
Odkiaľ si prosím čerpal informáciu že veľkosť bajonetu je dôvod prečo Nikon nerobí tak svetelné objektívy ako Canon.
Celkom by ma to zaujimalo. Nechce sa mi veriť že menší priemer Nikon bajonetu tak obmezduje svetelnosť...
 
bobo222
2016-11-20 20:56:03
Paráda!
Len kde na to vziať a nekradnúť?
 
nejmil
2016-11-20 22:52:02
Ještě než poběžím nakupovat počkám, jak bude vypadat nová Sigma 85 v Artu, která bude za polovinu, jinak díky za článek!
 
hladacvody
2016-11-21 21:02:53
myslim ze za tu cenu mi postaci ,moja 105/2.8 este aj hlbka ostrosti na 2.8 je lepšia ako na niektoryh fotkach treba urcite priclonit...
 
Jozep
2016-11-22 12:24:49
príspevok od: Marek Vančo
Odkiaľ si prosím čerpal informáciu že veľkosť bajonetu je dôvod prečo Nikon nerobí tak svetelné objektívy ako Canon.
Celkom by ma to zaujimalo. Nechce sa mi veriť že menší priemer Nikon bajonetu tak obmezduje svetelnosť...
Je toho plný internet a spomína sa to ako jeden z dôvodov pre ktorý canon kedysi zmenil svoj bajonet. Malo by to pre nich byť asi konštrukčne jednoduchšie.
https://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EF_lens_mount

"When the EF mount was introduced in 1987, it had the largest mount diameter (54 mm internal) among all 35 mm SLR cameras.[3] That made easier the construction of fast autofocus lenses with f/1.2 apperture that Nikon couldn't produce due to the smaller diameter."
 
Marcel Rebro
2016-11-22 13:26:03
príspevok od: Jozep
Je toho plný internet a spomína sa to ako jeden z dôvodov pre ktorý canon kedysi zmenil svoj bajonet. Malo by to pre nich byť asi konštrukčne jednoduchšie.
https://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EF_lens_mount

"When the EF mount was introduced in 1987, it had the largest mount diameter (54 mm internal) among all 35 mm SLR cameras.[3] That made easier the construction of fast autofocus lenses with f/1.2 apperture that Nikon couldn't produce due to the smaller diameter."
Internet je internet a fyzika je fyzika.

Svetelnosť = f/d, kde f je ohnisková vzdialenosť a d priemer optickej sústavy pri plne otvorenej clone.

Priemer na opačnej strane (bajonetu) nehrá rolu. Ak by platilo čo píše intrenet, f/1.2 sklá na m43 by sa asi nedali zostrojiť vôbec. A ajhľa - chlapci z Olympusu asi neodoberajú internet

www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/objektivy/olympus-mzuiko-digital-2512-pro/
 
Jozep
2016-11-22 15:21:15
príspevok od: Marcel Rebro
Internet je internet a fyzika je fyzika.

Svetelnosť = f/d, kde f je ohnisková vzdialenosť a d priemer optickej sústavy pri plne otvorenej clone.

Priemer na opačnej strane (bajonetu) nehrá rolu. Ak by platilo čo píše intrenet, f/1.2 sklá na m43 by sa asi nedali zostrojiť vôbec. A ajhľa - chlapci z Olympusu asi neodoberajú internet

www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/objektivy/olympus-mzuiko-digital-2512-pro/
Pre m4/3 je to práve jednoduchšie, ide tam o pomer medzi vnútorným priemerom bajonetu a veľkosťou snímača.
Samozrejme to nie je nemožné, reč je o tom že je to pre nikon náročnejšie (čítaj drahšie)
 
fair_play
2016-11-25 19:49:47
príspevok od: Marcel Rebro
Internet je internet a fyzika je fyzika.

Svetelnosť = f/d, kde f je ohnisková vzdialenosť a d priemer optickej sústavy pri plne otvorenej clone.

Priemer na opačnej strane (bajonetu) nehrá rolu. Ak by platilo čo píše intrenet, f/1.2 sklá na m43 by sa asi nedali zostrojiť vôbec. A ajhľa - chlapci z Olympusu asi neodoberajú internet

www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/objektivy/olympus-mzuiko-digital-2512-pro/
Vedci z univerzity v Californii zistili, že čmeliak má príliš malé krídla v pomere k telu na to aby mohol lietať. Ale keďže čmeliak nemá ani poňatia o tom čo títo vedci zistili, tak si lieta smelo ďalej...
 
WildSammy
2016-11-26 01:39:03
príspevok od: Marek Vančo
Odkiaľ si prosím čerpal informáciu že veľkosť bajonetu je dôvod prečo Nikon nerobí tak svetelné objektívy ako Canon.
Celkom by ma to zaujimalo. Nechce sa mi veriť že menší priemer Nikon bajonetu tak obmezduje svetelnosť...
Nikon ma patenty aj na f/1.2 objektivy a to za pomoci upravy zadneho clena, cize sosovka nebude okruhla, ale bude z nej useknute koli kontaktom alebo bude v hranatom tvare, cize vedeli by aj f/1.2 spravit, ale oni sa sustredia skor na dosiahnutie najvyssej kvality pri clone f/1.4 a tiez pri dizajne objektivov zacali v poslednej dobe brat aj ine aspekty, napr. ako pri 35mm/1.4, 58mm/1.4 a teraz 105mm/1.4, ktore boli dizajnovane inak, nie primarne na ostrost. Maju o tom clanky na ich blogu, kde sa vyjadruju k tomu ako to bolo vlastne s tymi objektivmi zamyslane. Jedna sa hlavne o prechod z roviny ostrosti do ostatnych casti obrazu, pred aj za rovinou a na podanie toho prechodu sa kladol doraz pri konstrukcii tych uvedenych objektivov.
 
Marek Janicko
2016-11-26 10:07:41
príspevok od: WildSammy
Nikon ma patenty aj na f/1.2 objektivy a to za pomoci upravy zadneho clena, cize sosovka nebude okruhla, ale bude z nej useknute koli kontaktom alebo bude v hranatom tvare, cize vedeli by aj f/1.2 spravit, ale oni sa sustredia skor na dosiahnutie najvyssej kvality pri clone f/1.4 a tiez pri dizajne objektivov zacali v poslednej dobe brat aj ine aspekty, napr. ako pri 35mm/1.4, 58mm/1.4 a teraz 105mm/1.4, ktore boli dizajnovane inak, nie primarne na ostrost. Maju o tom clanky na ich blogu, kde sa vyjadruju k tomu ako to bolo vlastne s tymi objektivmi zamyslane. Jedna sa hlavne o prechod z roviny ostrosti do ostatnych casti obrazu, pred aj za rovinou a na podanie toho prechodu sa kladol doraz pri konstrukcii tych uvedenych objektivov.
Na tu tému by som si rad prečítal články. Vedel by si poslať odkaz? Diky
 
Jubi
2016-11-26 18:53:40
príspevok od: hladacvody
myslim ze za tu cenu mi postaci ,moja 105/2.8 este aj hlbka ostrosti na 2.8 je lepšia ako na niektoryh fotkach treba urcite priclonit...
píšeš o nikkore 105mm micro f2,8 G ??? jeden z naj čo nikon má
 
WildSammy
2016-11-27 00:39:44
príspevok od: Marek Janicko
Na tu tému by som si rad prečítal články. Vedel by si poslať odkaz? Diky
mrkni sa pre zaciatok sem a to Ti da isty pohlad na vec http://www.nikkor.com/technology/01.htm

az teda nahodou to nepoznasl
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované