Hore

Nikon AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8E FL ED VR

Tretia generácia stabilizovanej svetelnej 70-200ky prináša výrazné zlepšenie kresby, najmä v rohoch obrazu. Nikon tak reaguje na potreby majiteľov zrkadloviek s vysokým rozlíšením.

Tretia generácia stabilizovaného telezoomu je tu. Jeho predchodcu dôverne poznám, roky som ho používal a nedám naň dopustiť. Je ale pravdou, že napr. kresbou v rohoch ho predčí AF-S 70-200/4G VR. Osobne mi to nevadilo, fotil som prevažne portréty, kde rohy nikoho nezaujímajú. Neostrosť sa stráca v bokehu. Ani som nečakal, že príde nástupca, tak dlhá doba ešte neuplynula. Máme ho ale tu. Nikon zrejme reaguje na požiadavku po objektívoch s vysokou rozlišovacou schopnosťou.

Špecifikácia

Objektív má kompletne prepracovanú optickú sústavu, skrátila sa minimálna zaostrovacia vzdialenosť, čím sa takmer zdvojnásobila mierka zväčšenia. Aj keď pribudla jedna šošovka, objektív je o pár milimetrov kratší a pár gramov ľahší ako jeho predchodca. Pribudla florínová vrstva na prednom člene, vďaka čomu sa bude ľahšie udržiavať čistý. Optická sústava obsahuje 6ED, 1 Fluoritový a 1HRI element. Antireflexná úprava je nanokryštáľová.

Nie každý bude uradostnený z výmeny prstencov, zoom je teraz vpredu. Priznám sa, ani mne to nie je úplne pochuti. Kvitujem pridanie tlačidiel po celom obvode. Clona má teraz elektromagnetické ovládanie, zlepšuje to exponovanie záberov pri sériovom snímaní a videu.

Vylepšená je stabilizácia obrazu, ktorá ma špeciálny režim pre fotenie športu. Oproti predchodcom sa výrazne zlepšila mierka zväčšenia, objektívom sa dá fotiť z kratšej vzdialenosti.




Schéma optickej konštrukcie.


Schéma utesnenia objektívu.

  • Ohnisková vzdialenosť: 70 – 200 mm
  • Svetelnosť objektívu: f/2.8, automatické elektromagnetické ovládanie clony
  • Najvyššie clonové číslo: f/22, automatické elektromagnetické ovládanie clony
  • Stabilizácia obrazu: 4,0 stupňa (v normálnom režime, na základe noriem asociácie CIPA). Dostupné režimy: vypnutá stabilizácia obrazu, normálny režim, šport. Dá sa používať v kombinácii so statívmi (automatická detekcia).
  • Konštrukcia objektívu: 22 prvkov v 18 skupinách (vrátane šiestich prvkov zo skla ED, jedného fluoritového optického prvku, jedného optického prvku s vysokým indexom lomu (HRI) a optických prvkov s antireflexnou vrstvou Nano Crystal Coat alebo fluórovou vrstvou).
  • Obrazový uhol: 34°20' – 12°20' (22°50' – 8°00' s fotoaparátom formátu DX)
  • Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť: 1,1 m od obrazovej roviny. K dispozícii je prepínač obmedzenia zaostrenia (5 m – ∞ alebo 1,1 m – ∞)
  • Maximálny reprodukčný pomer: 0,21-násobok
  • Počet lamiel clony: 9 (okrúhly otvor clony)
  • Priemer filtrového závitu: 77 mm
  • Priemer × dĺžka (od bajonetu objektívu):  Približne maximálny priemer 88,5 mm × 202,5 mm (vzdialenosť od príruby bajonetu objektívu fotoaparátu, na základe smerníc asociácie CIPA)
  • Hmotnosť: Približne 1 430 g (na základe smerníc asociácie CIPA)
  • Dodávané príslušenstvo: 77-milimetrový predný nasadzovací kryt objektívu LC-77, zadný kryt objektívu LF-4, kryt bajonetu HB-78, polomäkké puzdro na objektív CL-M2

http://www.nikon.sk/sk_SK/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/fx/af-s-nikkor-70-200mm-f-2-8e-fl-ed-vr

Objektív v praxi

Na prehodenie prstencov si zvyknete, čo iné vám aj ostáva? Pridanie funkčných tlačidiel bol správny krok. Ich funkcia sa prepína na objektíve, môžu zablokovať AF, alebo naopak AF pustiť, aj keď nie je namačknutá spúšť. Ja najčastejšie používam prvú možnosť, keď na AF-S môžem zablokovať zaostrenie, akoby som mal nastavené AF-S.

Rýchlosť zaostrovania je o málo lepšia ako u predchodcu. Neudivuje bleskovosťou, ktorou prekvapila nová 24-70/2,8. Rýchly je ale dosť.

S objektívom som absolvoval niekoľko akcií, tam sa cíti ako doma. Ani raz ma nenechal v štichu. Nafotil som množstvo portrétov, ale aj akčnejšie fotografie bitiek. Stabilizátor skutočne dokáže ustabilizovať 4EV. Na najdlhšom ohnisku som udržal 1/25 s., vcelku úspešne aj 1/15 s.


Objektív je výborný aj na portréty. Presné zaostrovanie a výborná kresba aj pri clone f/2,8.


Sedí mu aj akčnejší žáner.


Vďaka vylepšenému parametru najkratšej zaostrovacej vzdialenosti lepšie zvláda fotenie detailov.

Kvalita

Pozriem sa na sférické skreslenie. Na 70 mm je objektív bez skreslenia, okamžite pri transfokácii na dlhšie ohniská sa začne prejavovať mierne poduškovité skreslenie a to až po 200 mm. Sférické skreslenie mi na objektíve vadí najviac. Myslel som si, že keď nie je až tak veľké, nebudem ho musieť korigovať. Pri fotení na hrade, kde som mal pri portrétovaní v zábere aj architektonické prvky, sa ukázalo, že prehnuté schody sú predsa len rušivé.


Schody sú prehnuté kvôli poduškovitému sférickému skresleniu.


Pre porovnanie, po korekcii skreslenia.

Na dlhších ohniskách je pri otvorenej clone pomerne výrazná vinetácia. Pre jej potlačenie musíte pricloniť aspoň na f/5,6. Nepatrné náznaky aberácie.
Antireflexné vrstvy fungujú veľmi dobre. Aby ste na fotkách nejaké reflexy zachytili, musíte objektív namieriť priamo do slnka.

   
Výrazná vinetácia na clone f/2,8 (vľavo). Vpravo po softvérovej korekcii.


Kvalitná antireflexná úprava sa podpísala na tom, že aj so slnkom v zábere je množstvo reflexov malé.

U svetelných objektívov je dôležité, či budú mať ostrú kresbu aj pri plne otvorenej clone. Sľub Nikonu, že tento objektív bude ostrý na f/2,8 aj v rohoch je splnený. Oproti predchodcovi je to riadny rozdiel. Nafotil som hrad na f/2,8, čo by som inak samozrejme neurobil, ak by som objektív netestoval. V rohoch vidno jemné detaily stromov, to nedokážu často ani pevné sklá. Bravó Nikon!


Normálne takúto scénu na f/2,8 nefotím, ale v rámci testovania áno. Odporúčam preštudovať si rohy fotografie. Kresba v rohoch je výborná aj na plnú dieru.


200 mm, f/10. Paráda!

    
Oficiálne MTF grafy.

Už vyššie som spomenul, že objektív je výborný aj na fotenie portrétov. Bokeh vie byť krásne hladký. V prípade členitého pozadia je tu náznak swirly bokehu, rozostrené svetelné zdroje nemajú presný kruhový tvar.


Pri vhodne zvolenom pozadí sa za takýto bokeh nemusí hanbiť ani špeciálny portrétny objektív.


Tu je pozadie pomerne blízko. Pozorovať veľmi mierny náznak swirly bokehu.

Plusy a mínusy

+ kompaktnejší ako predchodca
+ vysoká optická kvalita aj v rohoch obrazu
+ kvalitná konštrukcia, utesnenie
+ florinová úprava predného člena
+ pribudli funkčné tlačidlá
+ ostal zachovaný priemer filtrovej obruby
+ kvalitná slnečná clona

- statívová pätka nie je Arca Swiss kompatibilná
- prehodenie prstencov
- cena
- sférické skreslenie a vinetácia

Záver

Predchodca testovaného objektívu patrí medzi najobľúbenejšie profesionálne objektívy Nikon. Zďaleka nepatrí do starého železa a trochu ma aj prekvapilo, že Nikon predstavil jeho nástupcu. Vylepšenia sú príjemné, majiteľov predchodcu však asi nepresvedčia, aby upgradovali na nový model. Ak objektív takýchto parametrov ešte nemáte, niet prečo váhať. Snáď len tá cena. Všeobecne ide cena fototechniky hore a s tým my, koncoví zákazníci, nič nenarobíme.

Špekulovať možno o cene, nie o kvalitách objektívu. Robí to, čo sa od neho očakáva. Univerzálny pracant, ktorý zvláda reportáž, šport aj portrét. Zlepšenie kresby, najmä v rohoch, z neho robí objektív, ktorým môžete fotografovať aj krajinu a architektúru. V jej prípade ale občas budete musieť korigovať sférické skreslenie. Nadpriemerne vydarený objektív dokazuje, že aj transfokátor môže byť rovnocenný s pevnými sklami, či ich dokonca prekonáva.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
JohnNewton
2017-06-20 15:36:55
Na rozdiel od systémov prezentovaných v poslednom čase, tu nie je treba úmorne hľadať kvalitu. Je tam.
 
WildSammy
2017-06-20 17:21:16
ten kto to vlaci cely den na pro tele, tak ani do fitka nemusi chodit a ma bicaky 2v1
 
Jubi
2017-06-20 18:36:01
Možno blbá otázka ale... Veľmi by ma zaujímalo či na 200mm a clone f2,8 dosiahnem pri fotení vzdialeného objektu (15-20 metrov), lepšiu ostrosť ako s pevným Nikkorom 200mm F2 VRI . Viem že jediná možnosť je to poskúšať a po dlhšej dobe zhodnotiť ale ak niekto poznáte alebo ste našli nejaké testy týchto dvoch objektívov tak by mi to pomohlo. Díkes
 
Marcel Rebro
2017-06-20 20:16:26
Asi to nikoho zo záujemcov o toto sklíčko nebude trápiť, ale len pre úplnosť : elekromagnetické ovládanie clony nefunguje na DSLR vyrobených pred rokom 2007 (D1, D2, D100, D200, D90, D80, D70, D60, D50, D40, D3000) a ani na filmových SLR.

Ale stále lepšie ako AF-P, ktoré funguje len na telách vyrobených od roku 2013.
 
j.a.r.o.
2017-06-21 17:14:13
Cena?
 
Respo
2017-06-21 17:30:51
príspevok od: j.a.r.o.
Cena?
cca. 2 699,00 €.
 
Laco62
2017-06-21 23:03:58
príspevok od: Respo
cca. 2 699,00 €.
iba
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia