Hore

ZEISS Batis 25/2 (Sony E-mount)

Dobrých objektívov pre plnoformátové CSC Sony stále nie je dosť. Na jednej strane sú tu špičkové objektívy, napr. Sony FE 55/1,8 ZA, či Sony FE 90/2,8 Macro G OSS, na druhú nepodarky, stačí spomenúť seťák 28-70. Preto každý slušný objektív je vítaný. Podpora Sony od iných výrobcov je zatiaľ malá. ZEISS so Sony spolupracuje a vyrába pre nich objektívy. V ponuke má však aj vlastné objektívy a to v dvoch radoch: Loxia s manuálnym zaostrovaním a Batis s automatickým zaostrovaním. Batisy si berú príklad zo špičkových Otusov, ktoré sú určené pre digitálne zrkadlovky. Mali by to byť tiež vynikajúce objektívy. V tomto teste sa pozrieme bližšie na kvality širokouhlého Batisu 25 mm.Konštrukcia a dizajn

ZEISS Batis 25/2 je prime objektív navrhnutý pre plnoformátové (i APS-C) CSC Sony s bajonetom E. Je to moderný objektív a to nielen mierne futuristickým dizajnom. Objektívy ZEISS bývajú väčšinou manuálne, tento je však plne vybavený, disponuje elektronickým ovládaním clony i automatickým zaostrovaním. A len Batisy majú stupnicu zaostrenia vo forme OLED displeja.

Dizajn objektívu je moderný s čistými líniami. Na môj vkus je až príliš moderný. K ZEISS-u i k dizajnu Sony fotoaparátov by sa hodilo niečo tradičnejšie. Objektív je hladký, vrátane zaostrovacieho prstenca. Odnímateľná slnečná clona plynule nadväzuje na krivku siluety objektívu. Čisté plochy narúša len zabudovaný OLED displej, ktorý sa k životu preberie po zapnutí fotoaparátu.


Predná krytka.

Tvarovaná slnečná clona.


Aj keď je dizajn futuristický, ukrýva klasickú optickú konštrukciu typu Distagon s 10 prvkami v 8 skupinách. Použité sú asférické prvky a prvky zo špeciálneho skla. Pod špeciálnymi sklami môžeme asi hádať použitie skla s nízkou disperziou obrazu.

Telo objektívu je kovové a utesnené proti prachu a vode. To radí objektív do profesionálnej kategórie.

 

Špecifikácia:

Ohnisková dĺžka: 25 mm
Rozsah clony: f/2 – f/22
Rozsah zaostrovania: 0,2 m – ∞
Optická konštrukcia: 10 prvkov v 8 skupinách
Uhol záberu diag./horiz./vert.: 82° / 72° / 51°
Pokrytie pri minimálnej zaostrovacej vzdialenosti: 124 x 187 mm
Priemer filtre: M67 x 0,75
Dĺžka (vrátane krytky): 92 mm
Priemer zaostrovacieho prstenca: 78 mm
Hmotnosť: 335 g
Bajonet: E-Mount (Sony CSC)

http://www.zeiss.com/camera-lenses/en_de/camera_lenses/batis/batis225.html

OLED displej

 

OLED displej nahrádza tradičné okienko alebo stupnicu zaostrovania a hĺbky ostrosti. Na rozdiel od portrétneho objektívu Batis 85/1,8, je tu stupnica užitočná. U širokouhlého objektívu viac pracujete s veľkou hĺbkou ostrosti. Displej zobrazuje zaostrenú vzdialenosť. Na kratšie vzdialenosti ukazuje koľko centimetrov pred a za je hranica hĺbky ostrosti. Na väčšie vzdialenosti zobrazí začiatok a koniec hranice hĺbky ostrosti v metroch.

Displej je nastaviteľný. Ako? To sa dočítate v návode na použitie, alebo v recenzii Batisu 85/1,8.

Zaostrovanie

Zaostrovanie je tichučké a rýchle. Spomalí sa len v šere, ale je spoľahlivé. Oproti Batisu 85/1,8 je zaostrovanie o triedu rýchlejšie.

Manuálne zaostrovanie musíte aktivovať na fotoaparáte, objektív nemá na sebe žiaden prepínač. To ale nevadí, na A7 je vzadu tlačidlo, kde palcom aktivujete MF. Žiadne zdržiavanie.

Objektív v praxi

ZEISS Batis 25/2 je jednoduchý prime objektív bez ovládacích prvkov a tak je jednoduché aj jeho použitie. O automatickom zaostrovaní sme si už povedali, že je rýchle a spoľahlivé. Som rád, že rovnako ako Batis 85/1,8 má filtrová príruba 67 mm, môžem tak používať rovnaké filtre. Ak spomíname 85-ku, je širokáč oproti nej o pár centimetrov kratší a s nasadenými slnečnými clonami je v dĺžke už slušný rozdiel.

Využiteľnosť objektívu zvyšuje dobrá schopnosť snímať detaily už od 20 cm. Pri otvorenej clone si vtedy užijete aj slušne rozostrené pozadie s pekným bokehom.


Ukážka rozostrenia pri fotení na krátku vzdialenosť.

OLED displej sa ukázal ako ťažko využiteľný. Ako tak presný je na kratšie vzdialenosti. Nad pár metrov po každom zatlačení spúšte ukáže inú vzdialenosť a rozdiely sú v metroch až desiatkach metrov. Keď vám krížom cez Dunaj ukáže, že hrad je od vás 23 metrov, je jasné, že je to nezmysel.

Sférické skreslenie je súdkovité a po jeho korekcii prídete o pár stupňov. Je v medziach tolerancie, nebudem vyplakávať ako u niektorých zoomoch Zeiss pre Sony.

Skreslenie

Vinetácia je pri plne otvorenej clone pomerne výrazná a nedarí sa ju výrazne potlačiť ani po priclonení. Pomáha len počítačová korekcia. S chýb ma táto trápi ale najmenej.


Ukážka vinetácie pri plne otvorenej clone f/2. Dole záber korigovaný v programe Adobe Lightroom CC.

Antireflexná úprava je špičková a objektív na hruškách nenachytáte. Smelo môžete fotiť so slnkom alebo bodovými zdrojmi svetla priamo v zábere.


Slnko v obraze? Žiaden problém, antireflexná úprava je špičková.

Smerom ku krajom je pri otvorenej clone výrazná fialová alebo zelená chromatická chyba, ktorá je účinnejšie potlačená od clony f/5,6, od f/9 prakticky zmizne. Dokonca ani pri nízkych clonových číslach sa s ňou nebudete častejšie stretávať, ak nebudete snímať kritický motív, akým sú napríklad stromy proti svetlej oblohe.


Smerom do rohov je dobre pozorovateľná chromatická chyba. Výraznejšia je pri otvorenej clone a vysokom kontraste, typicky takýto motív tmavých stromov proti svetlej oblohe. Od f/5,6 je chromatická chyba účinne potlačovaná.

Ostrosť objektívu je výborná v celom rozsahu clôn. Cením si objektívy, kde môžem bez zaváhania fotiť aj s plne otvorenou clonou bez straty kvality a clonou regulovať len hĺbku ostrosti. Nepoužívať ju, aby som z blata robil zlato. Nízke clonové čísla samozrejme využijete len pri fotení na krátke vzdialenosti, aby ste dosiahli rozostrenie pozadia. Inak budete využívať optimum okolo clôn f/7 - f/11, kedy je ostrosť najlepšia a sú výraznejšie potlačené chyby (vinetácia, chromatická chyba).

Cloniť môžete aj na f/16 ak potrebujete veľkú hĺbku ostrosti, difrakcia je tu stále prijateľná. Stačí máličko doostriť v počítači a s ostrosťou budete spokojní.


Oficiálne MTF grafy.


Takéto motívy je radosť fotiť.


100% zväčšenie a mierne doostrenie v Lightroome. Ostré sú aj najmenšie detaily. Viditeľné moiré nie je chybou objektívu, ale je dané snímačom.

Záver

ZEISS Batis 25/2 je aktuálne najširokouhlejším FE pevným objektívom. Pre mňa je toto ohnisko na plnoformátovom fotoaparáte asi najvyužiteľnejšie, ak sa bavíme o širokouhlých objektívoch. 20 mm je pre mňa už priširoký a 28 mm nedostatočne širokouhlý.

S týmto objektívom je uzatvorený základný rad prime objektívov. Máme tu 25, 28, 35, 55 a 85 mm AF objektívy pre rad A7 + 90 mm makroobjektív.

Cena objektívu sa blíži k 1.300 €. Taký Nikon dokáže podobný objektív urobiť o pár stoviek lacnejší. Na to ako Zeiss svoj rad Batis chváli a objektívy ani nestíha dodávať, je kvalita kúsoček pod úrovňou akú som očakával. Chýba tu WAW efekt, dotyk dokonalosti. Chyby treba korigovať a aj keď je to v počítači ľahké, výrobcovia by sa na to nemali spoliehať.

Spokojný som s ostrosťou a relatívne malým sférickým skreslením. Vinetácia mi nevadí, dá sa ľahko potlačiť, a ja ju mám na fotografiách vlastne rád. Škoda chromatickej chyby, ktorá sa občas objavuje pri nízkych clonových číslach.

Rad Batis sa hrdí inováciou v podobe OLED displeja. Je to nepresná zbytočnosť zbytočne predražujúca objektív. Užitočnejšie je utesnenie pred prachom a vodou.

Batis 25/2 je objektív, ktorý urobí dobrú službu aj náročnejším fotografom. Čakal som však o niečo viac, aby som mohol zvedavcom odpovedať v štýle “To je nenormálna paráda!”. V Lightroome som si nastavil automatickú korekciu objektívu ihneď po importe fotografií s katalógu. A tak jeho chyby ani nevidím a môžem sa sústrediť na úpravu fotografií. Vytešujem sa z technicky kvalitných fotografií, ale titul TOP redakcie odo mňa tento ZEISS neobdrží. Má však môj TIP pre kvalitný širokáč pre fotoaparáty Sony A7. Ak je pre vás cena prijateľná, myslím, že budete s objektívom spokojní aj pri vysokých nárokoch na obrazovú kvalitu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Demikát
2016-02-15 08:41:14
Dík za recenziu. Čakal som veľké ovácie a zas nič; )
Nič to, veď ja mám podobne "zlé" fujinony
 
IO-NR
2016-02-15 14:13:25
Na Batisoch sa mi paci kontrast a to, ako pekne idu zo zaostrenej casti smerom k rozmazanemu pozadiu. Take skoro 3-D. Namiesto sirokaca 25/2 som si ako startovacie sklicko vybral Sony 28/2, no neskor mozno to rozhodnutie este zmenim... Ten Sony 28/2 je fajn, no citelne slabsi od Batisu 25/2 (najma skreslenie a ostrost k rohom na f2 su uplne inde)
 
JohnNewton
2016-02-15 15:20:04
p. Srnec, toto je kam zaostrené

www.ephoto.sk/galeria/k-clanku/1033/?index=23
 
Point
2016-02-15 16:14:31
príspevok od: JohnNewton
p. Srnec, toto je kam zaostrené

www.ephoto.sk/galeria/k-clanku/1033/?index=23
Dva kroky za fotakom?
 
JohnNewton
2016-02-15 16:24:47
príspevok od: Point
Dva kroky za fotakom?
Vidím to na 3 dňový samo BAN
 
marijn
2016-02-15 17:22:27
príspevok od: JohnNewton
p. Srnec, toto je kam zaostrené

www.ephoto.sk/galeria/k-clanku/1033/?index=23
na logo ephoto
 
z80
2016-02-15 17:57:22
príspevok od: IO-NR
Na Batisoch sa mi paci kontrast a to, ako pekne idu zo zaostrenej casti smerom k rozmazanemu pozadiu. Take skoro 3-D. Namiesto sirokaca 25/2 som si ako startovacie sklicko vybral Sony 28/2, no neskor mozno to rozhodnutie este zmenim... Ten Sony 28/2 je fajn, no citelne slabsi od Batisu 25/2 (najma skreslenie a ostrost k rohom na f2 su uplne inde)
Treba ale porovnavat rovnaku cenovu hladinu, Sony 28 f/2 je asi 3x lacnejsi ako Zeiss 25/2, teda je pochpitelne ze je o nieco horsi. 3x horsi ale asi nebude Pomer kvalita/cena je jednoznacne na strane Sony 28 f/2,
 
IO-NR
2016-02-15 18:23:51
príspevok od: z80
Treba ale porovnavat rovnaku cenovu hladinu, Sony 28 f/2 je asi 3x lacnejsi ako Zeiss 25/2, teda je pochpitelne ze je o nieco horsi. 3x horsi ale asi nebude Pomer kvalita/cena je jednoznacne na strane Sony 28 f/2,
To rozhodne - okrem velkosti a vahy vyhral aj pre cenu a rozsah, ktory mi viac zapada do zostavy - k 55mm a 85mm ...k idealu by to chcelo uz len jedno sirsie a jedno dlhsie sklo.
 
Point
2016-02-15 18:53:10
príspevok od: JohnNewton
Vidím to na 3 dňový samo BAN
Nahlásim sám sebe komentár? Snáď budem mať prednosť v získaní BANu keďže som platiaci užívateľ
 
JohnNewton
2016-02-15 18:59:52
príspevok od: Point
Nahlásim sám sebe komentár? Snáď budem mať prednosť v získaní BANu keďže som platiaci užívateľ
Samo BAN je za zverejnenie tej foto, Ty nebuď stále vystrašený Aj šéfredaktor musí za niečo zodpovedať (Srnec, je to fór, nie že budeš v strese ) Chybička se vloudí
 
Point
2016-02-15 19:15:14
príspevok od: JohnNewton
Samo BAN je za zverejnenie tej foto, Ty nebuď stále vystrašený Aj šéfredaktor musí za niečo zodpovedať (Srnec, je to fór, nie že budeš v strese ) Chybička se vloudí
Ja som neni vystrašený, ale pekne ma to nasralo.. Nejaké útlocitné slniečko sa sem regne aj to jej niekto pomohol isto.. A hneď tu ako štbák sleduje profily a dá si toľko námahy aby si vyhladalo kto kde pod fotkou čo sexuálne napísal.. A ešte toto pochabe stvorenie si ma dá medzi sledovaných.. Hovno som mu zlé napísal. Reagoval som na jeho pohoršenie normálne. Akurát dostalo potom TIP od pána Srnca ako zablokovať užívateľa.. Tak asi toľko klikalo na nahlásiť až kým šefredaktor nedrbol po stole a neskrikol a dosť! Vymazem Romanove komenty aj keď v nich nič nie je a dám mu ban.. Snáď sa starká ukľudni. Takže na mňa to hovno dopadlo..

Postavy a námet v tomto komente je vymyslený, mená použité boli vymyslené a nezakladá sa to na reálnom príbehu ( trošku alibizmu )
p.s. nadávky použité v tomto komente su bežne dostupné v kostoloch, divadlách a iných spoločenských akciách. Pred precitanim tohoto komentu kliknite prosím na toto tlačidlo [ ] a potvrďte že ste máte 18 a viac rokov.

p.s. 2 nie to tlačidlo nie je to na čo myslíte. Je to znak renault automobilky

Snáď som to dosť skrátil Johnny
 
JohnNewton
2016-02-15 19:55:24
príspevok od: Point
Ja som neni vystrašený, ale pekne ma to nasralo.. Nejaké útlocitné slniečko sa sem regne aj to jej niekto pomohol isto.. A hneď tu ako štbák sleduje profily a dá si toľko námahy aby si vyhladalo kto kde pod fotkou čo sexuálne napísal.. A ešte toto pochabe stvorenie si ma dá medzi sledovaných.. Hovno som mu zlé napísal. Reagoval som na jeho pohoršenie normálne. Akurát dostalo potom TIP od pána Srnca ako zablokovať užívateľa.. Tak asi toľko klikalo na nahlásiť až kým šefredaktor nedrbol po stole a neskrikol a dosť! Vymazem Romanove komenty aj keď v nich nič nie je a dám mu ban.. Snáď sa starká ukľudni. Takže na mňa to hovno dopadlo..

Postavy a námet v tomto komente je vymyslený, mená použité boli vymyslené a nezakladá sa to na reálnom príbehu ( trošku alibizmu )
p.s. nadávky použité v tomto komente su bežne dostupné v kostoloch, divadlách a iných spoločenských akciách. Pred precitanim tohoto komentu kliknite prosím na toto tlačidlo [ ] a potvrďte že ste máte 18 a viac rokov.

p.s. 2 nie to tlačidlo nie je to na čo myslíte. Je to znak renault automobilky

Snáď som to dosť skrátil Johnny
Človeče, ja som komentoval objektív, a nie sporo odeté panny
 
Point
2016-02-15 20:20:21
príspevok od: JohnNewton
Človeče, ja som komentoval objektív, a nie sporo odeté panny
Vyletelo to zo mňa ako po prípitku s kapustovou vodou
Mne sa páči ako "píše" ten objektív.. A zaujímajú ma tieto sklá, lebo poškuľujem po A7ii. Chcem to skúsiť kúpiť a pozrieť čo to je zač
 
z80
2016-02-15 22:25:15
príspevok od: IO-NR
To rozhodne - okrem velkosti a vahy vyhral aj pre cenu a rozsah, ktory mi viac zapada do zostavy - k 55mm a 85mm ...k idealu by to chcelo uz len jedno sirsie a jedno dlhsie sklo.
Miesto 85 mm by sa dal este zvazit 90 mm f/2,8 Macro, podla DxoMark najostrejsi objektiv na Sony FE mount:
http://www.dxomark.com/lenses/mount_type-Sony_FE#hideAdvancedOptions=false&viewMode=list&yDataType=rankDxo
 
IO-NR
2016-02-15 23:37:49
Tie skla uz mam - Batis vyhral jednoznacne kvoli velkosti, hmotnosti a najma svetelnosti - viem ho vyuzit lepsie pre moje fotenia
 
josseee
2016-02-16 13:08:46
príspevok od: IO-NR
Na Batisoch sa mi paci kontrast a to, ako pekne idu zo zaostrenej casti smerom k rozmazanemu pozadiu. Take skoro 3-D. Namiesto sirokaca 25/2 som si ako startovacie sklicko vybral Sony 28/2, no neskor mozno to rozhodnutie este zmenim... Ten Sony 28/2 je fajn, no citelne slabsi od Batisu 25/2 (najma skreslenie a ostrost k rohom na f2 su uplne inde)
jj, dlho budes hladat sirokac co tak pekne rozostruje...teda az na tie cibule v highlightoch (ephoto.sk/galeria/k-clanku/1033/?index=40)
 
Iygor
2016-02-17 07:49:08
príspevok od: IO-NR
Na Batisoch sa mi paci kontrast a to, ako pekne idu zo zaostrenej casti smerom k rozmazanemu pozadiu. Take skoro 3-D. Namiesto sirokaca 25/2 som si ako startovacie sklicko vybral Sony 28/2, no neskor mozno to rozhodnutie este zmenim... Ten Sony 28/2 je fajn, no citelne slabsi od Batisu 25/2 (najma skreslenie a ostrost k rohom na f2 su uplne inde)
V praxi neostrosť na f2 v rohoch nie je tak podstatná. Ak chcem dosiahnuť veľkú HO pricloním, ostrosť je potom OK. Ak chcem malú hĺbku ostrosti, je pravdepodobné, že motív fotografie umiestniš kompozične tak, že v rohoch máš objekt mimo HO.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia