Hore

PhotoScape X

Dnes si predstavíme fotoeditor pre počítače s operačným systémom Mac OS, konkrétne jeho neplatenú verziu. PhotoScape X má byť alternatívou k Photoshopu. Na App Store je zdarma.  Upgrade na Pro verziu stojí 32,99€, za oveľa menšiu sumu sa dajú dokúpiť sady nálepiek (stickers). Program funguje aj ako rozšírenie pre Adobe Photos.

Program pracuje ako prehliadač a editor. Ovládanie programu je pomerne jednoduché, pritom je funkcionalita bohatá. Vyhovovať bude najmä začínajúcim a mierne pokročilým fotografom. Pokročilým bude v bezplatnej verzii chýbať možnosť pokročilej práce s krivkami a farbami. Inak je ale bezplatná verzia na funkcionalitu bohatá. Oplatí sa ju nainštalovať aj pokročilým užívateľom, ak potrebujú na fotografii rýchlo aplikovať rôzne efekty. Program to umožňuje aj dávkovo.


Modul prehliadača.

Program je rozdelený do modulov, tými hlavnými sú prehliadač a editor. Ďalej sú tu moduly pre dávkové spracovanie, tvorbu koláží a GIF-ov, či tlač.


Tlačový modul.


Modul pre tvorbu koláží.

Prehliadač pracuje so štruktúrou adresárov a podadresárov. Ak niekomu nevyhovuje katalógovo orientovaný prehliadač Adobe Photos, je toto bezplatná alternatíva. Zaujímavejšie sú však možnosti editačného modulu.


Funkcie editačného modulu sú sústredené do pravého panelu a rozdelené do niekoľkých sekcií. Tie s označením Pro sú k dispozícii len v platenej verzii.

Podobne ako napr. u Lightroomu, sú editačné funkcie sústredené v pravom paneli. Samotná editačná časť má niekoľko podsekcií. Podsekcia Edit slúži na hlavné úpravy, ale nájdete v nej aj efekty, ktoré poznáte napr. z pluginov pre Photoshop. Druhá podsekcia Color slúži pre úpravu farieb, vrátane prevodu do ČB. Pre mnohých najatraktívnejšia je podsekcia Film s prednastavenými filmovými efektami, vrátane pridávania reflexov, prežiarenia, textúr, škrabancov atď. Aj keď je väčšina efektov dostupná len v platenej Pro verzii, je tých zdarma dostatok.


Zaujímavá je funkcia Quick Menu, funkčne porovnateľná s Quick Develop v Lightroome.


Podsekcia filmových efektov je vydarená, nájdete tu množstvo hotových efektov.


Pridanie efektu Lensflare.


Podsekcia pre pridanie rámikov a obálok.

Ďalšia podsekcia je venovaná rámikom. I tu nájdete širokú ponuku platených i tých zdarma. V podsekcii Insert môžete pridávať nálepky, rôzne geometrické tvary, texty, efekt lupy a efekt mozaiky časti obrazu. Posledná podsekcia je venovaná nástrojom (Tools), čo sú vlastne štetce pre lokálne úpravy a kreslenie voľnou rukou.


Ukážka jedného z efektov urobených pomocou štetca.

Z ostatných modulov je najzaujímavejší asi ten, pre tvorbu koláží. Predpripravených je množstvo masiek, ktorých tvar je navyše editovateľný.


Pripravené sú šablóny pre koláže až z 10 fotografií.

Záver

PhotoScape X je prehliadač a editor pre Mac OS. Je dostupný zdarma, alebo v platenej PRO verzii. Aj bezplatná verzia má bohatú funkcionalitu. Program uspokojí najmä začínajúcich fotografov, pretože je nenáročný na obsluhu. Jednoduchosť ocenia aj niektorí pokročilí užívatelia, ktorí potrebujú na fotografiai rýchlo aplikovať predpripravené efekty. Program si môžete stiahnuť v App Store.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované