Hore

Gitzo Systematic 3541XLS a GH5380SQR

Ako fotograf živej prírody považujem kvalitný statív za veľmi podstatnú súčasť svojej výbavy. Doteraz som mal možnosť reálne používať len hliníkové statívy, prevažne značky Velbon, ktoré sú vo svojej cenovej kategórii vynikajúce, ale pri dlhších ohniskách nespĺňajú požadovanú pevnosť. Preto ma veľmi potešila ponuka vyskúšať si na čas karbónové statívy značky Gitzo, podľa vlastného výberu. Mal som možnosť, ktorá proste nešla odmietnuť a výber padol na radu statívov Gitzo Systematic, z ktorej mi padol do oka statív Gitzo 3541XLS s hlavou GH5380SQR. Dopredu upozorňujem, že tento článok nie je recenzia v pravom slova zmysle, ale niekoľko postrehov z používania statívu.


Prvé zoznamovanie sa.

Tabuľkové špecifikácie si môžete pozrieť v katalógoch, či na webe. Preto to pojmem trochu svojským spôsobom. Statív som si vybral z jednoduchého dôvodu. Už ma nebavilo zohýbať sa, ako pri fotografovaní s mojím statívom (Velbon Sherpa 750R) a chcel som sa narovnať a fotografovanie si užiť vzpriamený. Je to omnoho pohodlnejšie a hlavne pohotovejšie ak fotografujete v stoji, ako sa zakaždým pohľadom do hľadáčiku zohýbať a krčiť. Statív teda spĺňal moju asi najhlavnejšiu požiadavku a teda výšku. Celková výška statívu je 198cm a radí sa medzi overhead, teda statívy vyššie ako užívateľ. Mne výška vyhovovala ak som nevytiahol poslednú sekciu nôh. Vtedy som mal hľadáčik presne v úrovni očí. (Meriam približne 192cm.) Minimálna výška bola tiež veľmi príjemná, 10cm vo výške základne pre statívovú hlavu.


Pri fotografovaní bocianov v Ruste fúkalo tak veľa, že bez statívu vietor v nárazoch doslova strhával namierený objektív do strany. So statívom bolo všetko v poriadku.

Keď už hovorím o tej výške, nesmiem zabudnúť podotknúť, že rozloženie a zloženie sekcií statívu je pohotové a rýchle. Obruče systému G-Lock (uzamykací systém sekcií nôh) sú pogumované, preto nie je problém ich odistiť ani v hrubších rukaviciach alebo s mokrými rukami. Pohodliu užívania tiež prispieva ALR (Anti Leg Rotation) ktorý zabraňuje tomu, aby sa jednotlivé sekcie nôh otáčali vo svojej osi. Plne rozložený statív vďaka tomu dokáže bez problémov udržať váhu 18kg.


Detail zámkov jednotlivých sekcií nôh.

Ďalším potešením pre mňa bola hmotnosť. Samotný statív so základňou váži iba 1970g, čo na takého dlháňa nie je vôbec veľa. Preprava statívu je teda hračka, aj keď na prvý pohľad vyzerá ako riadny kus, ktorý váži niekoľko kíl. Treba ale myslieť na to, že aj hlava niečo váži.

Ja som používal hlavu Gitzo Systematic GH5380SQR (QR označuje že hlava má rýchloupínaciu doštičku). Hlava samotná na to, že udrží 30kg záťaž, je celkom ľahká. Váži 720g, čo v spojení s nohami dáva cca 2600g. Ostražitejší si všimli, že som použil zvláštny súčet, ktorého výsledok nesedí. Ale hneď to vysvetlím. Základňa statívu je odnímateľná. Stačí uvoľniť skrutku naboku základne a celú stredovú časť vyberiete. Namiesto základne vložíte priamo spomínanú hlavu. Tento spôsob sa mi veľmi páčil, keď som chcel vymeniť GH5380SQR za moju hlavy Manfrotto 393, ktorú som mal stále namontovanú na základni. Bolo to omnoho rýchlejšie, ako odkrútiť jednu hlavu a potom začať skrutkovať druhú. Na druhej strane, hlavy som až tak často nestriedal, ale o hlavách až neskôr. Ďalšou výhodou je niekoľko ušetrených centimetrov na minimálnej výške.


Uvoľnením závitu uvoľníte základňu ktorú môžete následne vybrať.


Statív bez základne.

Vráťme sa ale ku statívu. Čo by ma potešilo, by boli utesnené nohy ako má séria Gitzo Safari. Informoval som sa na túto tému u dodávateľa,  teda ako je to s „utopením“ statívu vo vode. Odpoveď bola jasná. Statívu to neublíži. Žiadna jeho časť nie je s materiálu, ktorý by vodu nasával, preto netreba mať strach o prípadné poškodenie. Ale pozor. Pri „utopení“ statívu sa odporúča jeho následná demontáž a vysušenie. Ak ste ho ponárali do slanej vody alebo sa dnu dostal piesok/prach, nutnosť je prepláchnutie vo vode sladkej a následné vysušenie. Keď je statív suchý a idete ho zložiť, do uzamykacieho systému G-Lock aplikujte trošku vazelíny dodávanú so statívom. (vazelína sa dá bez problémov dokúpiť za pár eur)

Na rozdiel od lacnejších hliníkových statívov treba raz za čas (podľa používania a miesta používania) karbónové statívy ošetriť. Ak statív používate v prašnom prostredí alebo ho povaľujete kade tade, po určitom čase musíte vykonať domáci  servis, kedy statív rozoberiete, prepláchnete čistou vodou, vysušíte a premažete. Nie je to nič náročné a zvládne sa to za pár minút. Týmto spôsobom predídete nechceným poruchám.


Príslušenstvo dodávané so statívom, vrátane vazelíny na premazávanie zámkov nôh.

Hlava Gitzo Systematic GH5380SQR

Malá, extrémne pevná, skladná. Takto by sa veľmi stručne dala charakterizovať hlava GH5380SQR. Za jej pevnosť vďačíme hydraulickému systému aretácie. Sila aretácie sa nastavuje prstencom, ktorý obopína vrchnú časť hlavy. Chod je plynulý s miernym (príjemným) odporom, pri konci ide už sťažka, to značí že hlava je maximálne zaistená. Na obruči sa nachádza malé tlačítko so šípkou a nápisom PUSH. Týmto tlačítkom sa nastavuje frikcia. Laicky povedané, nastavíte si minimálny bod, na ktorý dokážete hlavu uvoľniť. Je to vynikajúca vec ak máte ťažký teleobjektív (alebo len fotoaparát). Frikciu si nastavíte tak, aby sa vám s technikou dobre manipulovalo a aby vám pri uvoľnení nespadla na stranu. Ja som ju mal nastavenú tak, aby keď uvoľním hlavu, som mohol manipulovať so zostavou 7D + 400/5.6. Zostava na statíve kládla mierny odpor, ale keď som ju pustil, zostala v rovnakej polohe.


Aretáciu hlavy predstavuje vrchná šípka, frikciu predstavuje spodné tlačítko so šípkou.

Hlava umožňuje tilt pohyb (vertikálne hore dolu) +28° / -28° a jej výška je 10cm. V použití s vyššie uvedeným statívom je min. výška 20cm. Na vrchnej časti sa nachádza libela pre vyváženie základne.

Rýchloupínací systém je vyriešený dobre, nechýba ani poistka proti vypadnutiu, ktorá mi raz zachránila fotoaparát, keď som ho zabudol zaistiť. Rýchloupínacia doštička obsahuje dve 3/8'' a dve 1/4" skrutky. Tu nastáva malý kozmetický problém. Ak používate jednu či dve 1/4" skrutky a tie 3/8'' odstránite, tak štvrtinová skrutka bude vypadávať. Otvor pre vyberanie skrutiek je so závitom pre 3/8'' skrutku, ktorú jednoducho vyskrutkujete, ale potom nemá čo udržať malú štvrtinovú skrutku, a tá potom vypadáva cez väčší otvor. Túto drobnú chybičku som vyriešil za pár sekúnd, a to tak, že som odrezal kúsok gumeného úchopu z pera a ten tam vložil. Odvtedy sa mi nestalo že by skrutka vypadla. Samozrejme možností na „opravu“ je veľa. (kúsok korku, kúsok gumy na gumovanie a pod.) Jedná sa naozaj len o kozmetickú závadu.


Hlava s „upravenou“ rýchloupínacou doštičkou.

Pár postrehov na záver

Moje skúsenosti s používaním sú také, že sa mi bude so statívom len ťažko lúčiť. Keď som potreboval oporu, vždy pomohol, či sa jednalo o rovný chodník, alebo skaly. Fotografoval som bocianov vo vetre, kde sa z ruky nedalo fotografovať. Vietor v nárazoch strhával ruku aj s aparátom namiereným na cieľ. So statívu to nebol najmenší problém.

Ako som vyššie spomínal, používal som statív s dvoma hlavami, s Gitzo a Manfroto hlavou.

Systematic GH5380SQR som používal hlavne na statickejšie scény alebo natáčanie videa. Aj vo vetre to statív bez najmenších problémov prestál a video nie je roztrasené ako pri zemetrasení. Veľkou výhodou tejto hlavy je jej pevnosť a to, že ako si ju nastavíte a zaaretujete tak aj zostane. Nestalo sa mi to, čo ma mi stáva na mojom statíve, že zaaretujem hlavu a obraz v hľadáčiku mi ešte o kúsok klesne. Žiadne také. Stačí zatiahnuť a objektív zostane namierený presne tam, kde ste si nastavili.

Akčnejšie scény sa mi ale lepšie fotografovali s hlavou Manfrotto 393. Táto hlava ale bola stavaná na pohyb a nedá sa dostatočne zaaretovať. Preto v mojom prípade bola Gitzo hlava nenahraditeľná v prípadoch keď som potreboval pevnosť.

Ešte ma na záver napadá jedna „nevýhoda“ karbónových statívov všeobecne. Ak niekde obijete hliníkový statív, nič sa nedeje, opadne farba alebo sa spraví aj nejaký ten škrabanec. Pri uhlíku je to trošku zložitejšie. Tam žiadny náter nie je, všeobecne sa rýchlo pri neopatrnom zachádzaní poškriabe. Ale aj na toto existuje riešenie v podobe návlekov na prvú sekciu nôh. Druhá vec pri uhlíkových statívoch Gitzo je tá, že ak sa vám poškodí nejaká sekcia nôh, dá sa vymeniť iba tá. Teda nemusíte kupovať úplne celú nohu či dokonca nový statív.

Profesionálne statívy, kam rada Gitzo Systematic patrí sú ako skladačky a užívateľ si môže zvoliť čo chce. Z voliteľného príslušenstva spomeniem napríklad stredový stĺpik či nivelačnú základňu, alebo držiak na notebook. Ponuka je široká, stačí si vybrať.

Asi mnohých fotografov odrádza cena statívu. Treba si uvedomiť ale jednu vec. Statív si treba poctivo vybrať tak, aby mi vyhovoval aj za niekoľko rokov. Prečo? No, to je jednoduché. Som názoru že Gitzo statívy sa kupujú na dlhé obdobie, aj desaťročia. Statívy sú natoľko kvalitné že sa nebojím povedať že to bez problémov vydržia. Ak keď sa už niečo pokazí, je tu stále Gitzo support, kde bude zakúpenie náhradného dielu a výmena určite lacnejšia ako nový statív. Preto, zasa iba môj názor, je cena týchto statívov odôvodnená a človek ktorý takýto statív využije, si ho kúpi.

To bolo teda také zhrnutie mojich dojmov s používania rady Systematic, statív hodnotím veľmi kladne, s hlavou nájde využitie všade tam, kde fotograf potrebuje veľkú pevnosť a stabilitu pri fotografovaní. Ja som veľmi rád že som si tento statív mohol vyskúšať v praxi a za to patrí veľká vďaka dovozcovi statívov a príslušenstva, spoločnosti EKG s. r. o.

V nasledujúcich galériách prikladám ďalšie detaily statívu, a samozrejme niekoľko fotografií, ktoré sa mi podarili vyfotografovať s jeho pomocou.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
kozakm
2011-06-06 09:23:56
Když vidím podobné články a fotky (není myšleno negativně), tak si říkám - nebylo by tak ve 3/4 případů jednodušší fotit bez stativu? Přece jen se s ním pořád tahat, pak ho rozkládat, skládat... 300/4 není tak těžký, aby se s ním nedalo i delší dobu fotit z ruky a pohotovost bez stativu je mnohem vyšší.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-06-06 09:28:33
príspevok od: kozakm
Když vidím podobné články a fotky (není myšleno negativně), tak si říkám - nebylo by tak ve 3/4 případů jednodušší fotit bez stativu? Přece jen se s ním pořád tahat, pak ho rozkládat, skládat... 300/4 není tak těžký, aby se s ním nedalo i delší dobu fotit z ruky a pohotovost bez stativu je mnohem vyšší.
Tiez som lenivy rozkladat stativ a fotky z ruky sa mi zdaju OK. Ale potom idem robit redakcny test, kde chcem vylucit svoje vlastne chyby, pouzijem stativ aj na banalne motivy a kratke casy a zrazu zistujem, ze to mam este o nieco ostrejsie a hlavne clonim tak ako mam a nie tak ako mi vychadza cas.
Vsetci studujeme vsetky tie MTF diagramy, hadame sa na fore, ktory objektiv je ostrejsi a potom cvakame z ruky a tak vobec nevyuzijeme uplne maximum. Ale hadat sa mozeme nadalej.
 
skokanix
2011-06-06 11:09:17
príspevok od: Karol Srnec
Tiez som lenivy rozkladat stativ a fotky z ruky sa mi zdaju OK. Ale potom idem robit redakcny test, kde chcem vylucit svoje vlastne chyby, pouzijem stativ aj na banalne motivy a kratke casy a zrazu zistujem, ze to mam este o nieco ostrejsie a hlavne clonim tak ako mam a nie tak ako mi vychadza cas.
Vsetci studujeme vsetky tie MTF diagramy, hadame sa na fore, ktory objektiv je ostrejsi a potom cvakame z ruky a tak vobec nevyuzijeme uplne maximum. Ale hadat sa mozeme nadalej.
Karol,svätá pravda,čo si napísal,som presvedčený že 95% ludí čo vezmú do ruky fotoaparát ani len nepomyslí na to že by ho použilo + ak prirátame tú lenivosť,čo si spomínal tak sa to len znásobuje a potom všetky diskusie vo fórach o kvalitách toho či onoho objektívu sú úplne zbitočné.
Nechcem sa hrať na chrumkavého,aj mňa postihuje "občas" tá choroba zvaná lenivosť,no potom je ozaj obtiažne nastaviť aparát na zámer fotografa ale skôr sa nastavuje na limity v danej situácii,čo nemusí byť vždy to pravé orechové.

Článok zaujímavý,statív skvelý,len tá cena?!
 
kozakm
2011-06-06 11:24:36
príspevok od: skokanix
Karol,svätá pravda,čo si napísal,som presvedčený že 95% ludí čo vezmú do ruky fotoaparát ani len nepomyslí na to že by ho použilo + ak prirátame tú lenivosť,čo si spomínal tak sa to len znásobuje a potom všetky diskusie vo fórach o kvalitách toho či onoho objektívu sú úplne zbitočné.
Nechcem sa hrať na chrumkavého,aj mňa postihuje "občas" tá choroba zvaná lenivosť,no potom je ozaj obtiažne nastaviť aparát na zámer fotografa ale skôr sa nastavuje na limity v danej situácii,čo nemusí byť vždy to pravé orechové.

Článok zaujímavý,statív skvelý,len tá cena?!
Možná mám snížené nároky, ale já jsem spokojenej s tím, co mi z foťáku leze i bez stativu...
www.martinkozak.com/download/karting.jpg
 
philips
2011-06-06 11:32:54
príspevok od: kozakm
Možná mám snížené nároky, ale já jsem spokojenej s tím, co mi z foťáku leze i bez stativu...
www.martinkozak.com/download/karting.jpg
vzdy to moze byt lepsie,co myslis preco fotografi co fotia f1 maju minimalne monopody? asi vedia preco
 
kozakm
2011-06-06 11:37:58
príspevok od: philips
vzdy to moze byt lepsie,co myslis preco fotografi co fotia f1 maju minimalne monopody? asi vedia preco
Já ti řeknu, prečo Protože od 400/2.8 výše se to už kvůli hmotnosti nedá rozumně držet v ruce. Preto
 
Big Lebowski
2011-06-06 14:53:02
príspevok od: kozakm
Když vidím podobné články a fotky (není myšleno negativně), tak si říkám - nebylo by tak ve 3/4 případů jednodušší fotit bez stativu? Přece jen se s ním pořád tahat, pak ho rozkládat, skládat... 300/4 není tak těžký, aby se s ním nedalo i delší dobu fotit z ruky a pohotovost bez stativu je mnohem vyšší.
Článok som písal už dávnejšie, ale určite som tam spomenul aj to, pre koho je tento druh statívov určený.
 
kozakm
2011-06-06 15:09:12
príspevok od: Big Lebowski
Článok som písal už dávnejšie, ale určite som tam spomenul aj to, pre koho je tento druh statívov určený.
Možné to je, já článek nečetl
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-06-06 15:44:23
príspevok od: Karol Srnec
Tiez som lenivy rozkladat stativ a fotky z ruky sa mi zdaju OK. Ale potom idem robit redakcny test, kde chcem vylucit svoje vlastne chyby, pouzijem stativ aj na banalne motivy a kratke casy a zrazu zistujem, ze to mam este o nieco ostrejsie a hlavne clonim tak ako mam a nie tak ako mi vychadza cas.
Vsetci studujeme vsetky tie MTF diagramy, hadame sa na fore, ktory objektiv je ostrejsi a potom cvakame z ruky a tak vobec nevyuzijeme uplne maximum. Ale hadat sa mozeme nadalej.
no a presne toto si vravím aj ja! spravidla ak to nje neostré mozu za to ruky bez staívu alebo zapnutý IS Len dodám že obyčajnemu mestskemu človeku ako mne postačí na prácu aj manfrotto 055X ProB + hlava, no na hory to moc nie je...
 
kozakm
2011-06-06 15:47:32
príspevok od: Jozef Peniak
no a presne toto si vravím aj ja! spravidla ak to nje neostré mozu za to ruky bez staívu alebo zapnutý IS Len dodám že obyčajnemu mestskemu človeku ako mne postačí na prácu aj manfrotto 055X ProB + hlava, no na hory to moc nie je...
Kdyby to bylo tak jednoduché...
 
Snowkill
2011-06-06 16:26:58
príspevok od: kozakm
Možná mám snížené nároky, ale já jsem spokojenej s tím, co mi z foťáku leze i bez stativu...
www.martinkozak.com/download/karting.jpg
snižené naroky když je v batohu 400 mm L 2.8 že D to pak můžu vyset i hlavou dolu a udelam fotku ostrou jak břitva
 
juraj-jakubik
2011-06-07 08:46:08
Moja vysnívaná trojnožka, už na ňu šetrím...
 
flanker
2011-06-07 11:54:27
Pri tej cene mi spadla sanka. Az mam chut vediet vyrobne naklady toho zazraku (vratane selijakych rezijnych, marketingovych a podobnych nakladov Gitza).
 
SalvadorD
2011-06-07 15:45:56
Pekny clanok super som rad ze si spokojny so stativom GITZO ale kam sa chyta GITZO na Velbon cenovo?A okrem toho povedzme si o kolko mi skvalitni fotografie GITZO vs.Velbon?Takze chcem tym len povedat ze jemi jasne ze nie je stativ ako stativ ale masa ludi tu nema na stativ kozmickej ceny.Ak ma niekto zbytocnych 700€ a da mi ich mozem ist do GITZO stativov...
 
Big Lebowski
2011-06-07 19:53:38
Ľudia, vy to beriete ako spotrebný materiál a využitie na začiatočnícku zrkadlovku so seťákom?
Ak by si tieto statívy nenašli kupcov, tak by sa mi asi nemohol žiaden dostať do rúk, lebo by sa nevyrábali. V článku som zdôraznil že nejde o amatérsky statív. Ak musíte pozrieť na cenu, tento statív pre vás nie je vhodný.
 
Big Lebowski
2011-06-07 19:57:00
príspevok od: SalvadorD
Pekny clanok super som rad ze si spokojny so stativom GITZO ale kam sa chyta GITZO na Velbon cenovo?A okrem toho povedzme si o kolko mi skvalitni fotografie GITZO vs.Velbon?Takze chcem tym len povedat ze jemi jasne ze nie je stativ ako stativ ale masa ludi tu nema na stativ kozmickej ceny.Ak ma niekto zbytocnych 700€ a da mi ich mozem ist do GITZO stativov...
A kam sa velbon chytá na gitzo nosnosťou, pevnosťou a podobne? Keď má niekto 600/4?
Ako som napísal vyššie, ten kto musí pozrieť na cenu, pre toho tento statív nie je určený.
 
bear
2011-06-07 22:07:57
Cena tohto stativu je v porovnani s velkym objektivom ako je napriklad Canon EF 600/F4L IS USM drobna polozka. Ak uz niekto ma taky objektiv, degradovat kvalitu nestabilnym stativom je zla investicia. Ved len slnecna clona na tento objektiv stoji 576 EUR.

shop.ephoto.sk/katalog/objektivy/prisl/canon-et-160.html

Dalsich cca 500 EUR treba ratat na koliskovu stativovu hlavu.
 
Strhak
2011-06-08 00:08:37
presne tak ako píše bear a Big Lebowski, Gitzo nieje značka pre amatérov ktorý ho naozaj nepotrebujú. Tento statív čo je tu opísaný ani zďaleka nieje ten najdrahší no už ponúka modulárny systém kde si sami profíci vedia vyskladať produkt ktorý presne zohľadňuje tie najnáročnejšie požiadavky profesionálov. Cena za komplet statív kľudne so stredovou konzolou a hlavou sa môže pohybovať aj cez 1500€ a čo dostanem za tieto peniaze??? Univerzálnosť!!! Mne sa pri Gitzo páči to že ak kupujem statív tak si vyberám nohy samostatne ku ktorým mám na výber aj tri štyri stredové stĺpiky. Môžem sa rozhodnúť nie pre vertikálny ale aj pre horizontálny a mám na výber kopec hláv a neskutočné množstvo príslušenstva. Proste pri tejto značke si sám vyskladávam výsledný produkt ktorý má mne vyhovovať na 100% a nie na 95%. Toto som videl aj pri statívoch značky Foba kde cena začína úplne niekde inde a predsa má svojich zákazníkov a predáva. Je to o požiadavkách, ak pre mňa je drahý neznamená že je zbytočný respektíve zlí. Statív je veľmi dôležitý, krajinári alebo fotografi čo fotia veľkým formátom by o tom vedeli tu hovoriť do nekonečna. No a posledné zamyslenie: kopec ľudí ma FF za dve a viac tisíc €. Koľko mi vydrží špičkový statív za koľko zastará a za koľko zastará ten fotoaparát. Ja som šiel tiež tou nesprávnou cestou, mal som lacný Velbon potom drahší Velbon a teraz premýšľam čo ďalej neviem sa rozhodnúť a tak vyčkávam. No viem že prvý a v podstate aj druhý statív boli vyhodené peniaze, cca 200€. Takže zatiaľ som mal dva statívy, ale päť fotoaparátov. Ak by som mal od začiatku kvalitný statív tak ten pomer nieje 2:5 ale 1:5, takže statív je pre mňa investícia na veľa rokov kým fotoaparát tak maximálne na 3 možno 4 roky. Inak tento z recenzie by som ja osobne nechcel lebo pre mňa je nevyhovujúci a vybral by som si iný. No to je tým že by som ho nevyužil a bol by mi zbytočný no Gitzo by určite bol v užšom výbere
 
WildSammy
2011-06-08 00:29:06
ako to tu tak citam, tak mam dojem, ze ja si normalny stativ asi v zivote nekupim, lebo nan nebudem mat a keby aj nahodou ano, nebudem si ho vediet vyskladat z tolko moznych dielov, lebo nebudem vediet, co budem potrebovat, kedze som dovtedy normalny stativ nepouzival heh, ale nie.. taketo stativy su urcite fajn, len sa mi zdaju neprakticke a prilis uputavaju pozornost.. chcelo by to nieco diskretnejsie/kompaktnejsie, rychlo rozlozitelne/zlozitelne, lahko prenasatelne, s adekvatnou nosnostou a aby sa na tom vo vetre nekyval fotak.. uz sa len potom naucit ako fotit, aby mi neusiel zaber pokym rozlozim stativ
 
Strhak
2011-06-08 07:29:31
príspevok od: WildSammy
ako to tu tak citam, tak mam dojem, ze ja si normalny stativ asi v zivote nekupim, lebo nan nebudem mat a keby aj nahodou ano, nebudem si ho vediet vyskladat z tolko moznych dielov, lebo nebudem vediet, co budem potrebovat, kedze som dovtedy normalny stativ nepouzival heh, ale nie.. taketo stativy su urcite fajn, len sa mi zdaju neprakticke a prilis uputavaju pozornost.. chcelo by to nieco diskretnejsie/kompaktnejsie, rychlo rozlozitelne/zlozitelne, lahko prenasatelne, s adekvatnou nosnostou a aby sa na tom vo vetre nekyval fotak.. uz sa len potom naucit ako fotit, aby mi neusiel zaber pokym rozlozim stativ
nerozumieme celkom tvojej irónii, ty si predsa poskladáš statív taký ako tebe vyhovuje a práve tieto statívy sú rýchlo rozložiteľné. Čo je na tom ťažké si podľa katalógu poskladať statív??? Hádam sám najlepšie vieš čo chceš a čo ti vyhovuje. Či teraz keď si kupuješ statív a sa ťa spýtajú akú hlavu chceš tak tvoja odpoveď je guľová a tým to hasne a nič viacej ťa nezaujíma. Ak hej tak máš pravdu pre teba je to zbytočné. Nerozumiem ako pútajú tieto statívy pozornosť??? Stavím sa že aj keby stojíš vedľa neho tak ťa ani nenapadne koľko stál alebo či je dáko špeciálny, teda až na tie ich masívne ktoré sú ozaj veľké
 
bear
2011-06-08 08:25:34
Na pobavenie - video porovnanie lacnych stativov a Gitzo:

http://www.youtube.com/user/DigitalRevCom?blend=1&ob=5#p/search/2/G9S9jZW3Jxc
 
WildSammy
2011-06-08 10:01:00
príspevok od: Strhak
nerozumieme celkom tvojej irónii, ty si predsa poskladáš statív taký ako tebe vyhovuje a práve tieto statívy sú rýchlo rozložiteľné. Čo je na tom ťažké si podľa katalógu poskladať statív??? Hádam sám najlepšie vieš čo chceš a čo ti vyhovuje. Či teraz keď si kupuješ statív a sa ťa spýtajú akú hlavu chceš tak tvoja odpoveď je guľová a tým to hasne a nič viacej ťa nezaujíma. Ak hej tak máš pravdu pre teba je to zbytočné. Nerozumiem ako pútajú tieto statívy pozornosť??? Stavím sa že aj keby stojíš vedľa neho tak ťa ani nenapadne koľko stál alebo či je dáko špeciálny, teda až na tie ich masívne ktoré sú ozaj veľké
tak napr. hlavu by som uz vedel aku by som chcel, podla nosnosti a ovladacov na nej, taktiez stativ podla nosnosti, ale nevedel by som aky stredovy stlpik alebo ukoncenie noh.. a tiez material stativu, ci hlinik alebo karbon, prip. nieco ine a mne by sa pacil taky stativ, ktoremu sa daju prevratit nohy, aby bol kompaktnejsi pri prenose napr.
 
Big Lebowski
2011-06-08 10:28:59
príspevok od: WildSammy
tak napr. hlavu by som uz vedel aku by som chcel, podla nosnosti a ovladacov na nej, taktiez stativ podla nosnosti, ale nevedel by som aky stredovy stlpik alebo ukoncenie noh.. a tiez material stativu, ci hlinik alebo karbon, prip. nieco ine a mne by sa pacil taky stativ, ktoremu sa daju prevratit nohy, aby bol kompaktnejsi pri prenose napr.
Gitzo séria traveler, predáva sa ako kit aj s hlavou (guľovou). Stačí pozrieť gitzo.com a ich produkty.
Skúšal som jeden z najmenších (séria 1), plne vysunutý a bez problémov udržal 1Dmk4 + 70-200/2.8 IS II pri natáčaní videa bez chvenia. Bol vypnutý IS a fúkalo.

http://www.gitzo.com/product_list/72038.71837.72041.0.0/traveler
 
SalvadorD
2011-06-08 10:43:39
príspevok od: Big Lebowski
A kam sa velbon chytá na gitzo nosnosťou, pevnosťou a podobne? Keď má niekto 600/4?
Ako som napísal vyššie, ten kto musí pozrieť na cenu, pre toho tento statív nie je určený.
Racionalne zmyslajuci clovek da prednost akemu kovek stativu konkurencnej znacky pretoze cena lame nie len setrnejsich ale aj tych co maju na ten top najdrahsi stativ.A ak by som mal volit medzi stativmi tak asi do stareho osvedceneho Manfrotto.Prepacte mi moj nazor GITZO je krasna firma maju moje simpatie,perfektne portfolio produktov.Ale nech sa na mna nehnevaju stativ za cenu 1023,50€ podla ich cennikovej ponuky je na mna silna kava.Uz len vyhrat tento stativ a nepoviem nie,ale tie € si viem predstavit isto v LENS alebo v com kolvek inom.
 
Big Lebowski
2011-06-08 10:57:15
príspevok od: SalvadorD
Racionalne zmyslajuci clovek da prednost akemu kovek stativu konkurencnej znacky pretoze cena lame nie len setrnejsich ale aj tych co maju na ten top najdrahsi stativ.A ak by som mal volit medzi stativmi tak asi do stareho osvedceneho Manfrotto.Prepacte mi moj nazor GITZO je krasna firma maju moje simpatie,perfektne portfolio produktov.Ale nech sa na mna nehnevaju stativ za cenu 1023,50€ podla ich cennikovej ponuky je na mna silna kava.Uz len vyhrat tento stativ a nepoviem nie,ale tie € si viem predstavit isto v LENS alebo v com kolvek inom.
Racionálne zmýšľajúci človek si kúpi Gitzo, lebo vie že iné bude kompromis a aj tak skôr či neskor kúpi Gitzo. Človek ako ty a veľa iných bude híkať nad cenou, lebo reálne ten statív nevedia využiť a stačí im hliníkové manfrotto na 100€, dajú na to 70-200 a sú spokojný.
PS: Samozrejme, keď sa chváliš novým sklom, znie to lepšie ako mám nový statív.
 
SalvadorD
2011-06-08 11:29:48
príspevok od: Big Lebowski
Racionálne zmýšľajúci človek si kúpi Gitzo, lebo vie že iné bude kompromis a aj tak skôr či neskor kúpi Gitzo. Človek ako ty a veľa iných bude híkať nad cenou, lebo reálne ten statív nevedia využiť a stačí im hliníkové manfrotto na 100€, dajú na to 70-200 a sú spokojný.
PS: Samozrejme, keď sa chváliš novým sklom, znie to lepšie ako mám nový statív.
Ako ja som povedal moj nazor ak s nim nesuhasis ten tvoj ti brat nebudem ale isto viem len to ze je to pomer 100:5 tych co vzdy pred kupov zvazia co mozu mat u konkurencie.Ak mas na to financne prostriedky nech sa ti paci mozes si ho dat aj pozlatit 24k zlatom.Je to na tebe,ja sa chvalit nepotrebujem nicim dam isto prednost vytvorenia kvalitnej fotograife a perfektneho vystupu a celkovo zainvsetujem svoje financie tam kde je treba.
 
Big Lebowski
2011-06-08 11:45:16
príspevok od: SalvadorD
Ako ja som povedal moj nazor ak s nim nesuhasis ten tvoj ti brat nebudem ale isto viem len to ze je to pomer 100:5 tych co vzdy pred kupov zvazia co mozu mat u konkurencie.Ak mas na to financne prostriedky nech sa ti paci mozes si ho dat aj pozlatit 24k zlatom.Je to na tebe,ja sa chvalit nepotrebujem nicim dam isto prednost vytvorenia kvalitnej fotograife a perfektneho vystupu a celkovo zainvsetujem svoje financie tam kde je treba.
U konkurencie? Budem si chcieť kúpiť auto, Mercedes vyššej rady. Ale pozriem sa ku konkurencii a kúpim si Škodu Fábiu v základnej výbave? Ak chceš porovnávať, porovnávaj relevantné. A teda triedu karbónových statívov. Nie v prvom rade ich ceny, ale aj to čo ti statív ponúkne. Potom zistíš že manfrotto karbón sa nechytá, velbon geo je ťažký ako hliník, giotos sa ti časom rozpadne a môžem pokračovať. A nezabudni si pozrieť ceny každého relevantného konkurenta.
Ja nechcem zmeniť tvoj názor. Je mi takpovediac jedno čo si myslíš, ale nemusíš balamutiť ostatných podobnými rečami.
A vlastne, ten kto využije tieto statívy aj tak nebude čítať takúto diskusiu čo sa krúti iba okolo cien. Takže je to jedno. Končím a idem pracovať. Nech sa ti darí. Ahoj.
 
stevehood
2011-06-09 21:41:55
hmm,velmi sa nevyznám,je reálne že si niekto kupi statív za 1000eur?
 
bear
2011-06-10 07:23:29
príspevok od: stevehood
hmm,velmi sa nevyznám,je reálne že si niekto kupi statív za 1000eur?
Ano, medzi wildlife fotografmi som ich videl dost.
 
Digitrapper
2011-11-29 18:37:19
Nájdem tu niekoho , kto vlastní Gitzo 3541 LS ? Rád by som ho videl naživo pred tým než si ho kúpim.Najlepšie stredné Slovensko . Ďakujem
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia