Hore

Monopod Feisol CM-1401

O monopodoch a o ich všestrannej využiteľnosti sa tu už čo to popísalo. (Napríklad článok vo fotoškole Monopod LINK: http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/monopod/) Podobne ako množstvo iných ľudí monopod využívam, vlastne som využíval. Článok pojmem ako príbeh, príbeh o tom, čo som sa naučil o monopodoch. nemal som ich veľa, teraz mám druhý. Tiež nechcem porovnávať neporovnateľné, ale asi menšiemu zrovnaniu predošlého a terajšieho monopodu sa nevyhnem.

No, ono to celé začalo už dávnejšie, keď som si kúpil objektív Canon 400/5.6, ktorý nedisponuje skratkou IS (stabilizátorom obrazu). Musel som si ten stabilizátor teda dokúpiť. V oblasti monopodov som sa vôbec nevyznal, tak som zobral to, čo mi ako tak vyhovovalo funkčne aj cenovo. Bol to monopod Manfrotto 680B. Hliníkový, vysoký veľmi pevný. Jedinou nevýhodou bola jeho váha. Prvého pol roka používania „400-vky“ som monopod nosil neustále pripnutý na batohu aj s guľovou hlavou Manfrotto 484RC2.


Manfrotto 680B + Manfrotto 484RC2.

Aby som bol presný, vždy keď som mal v batohu zbalenú aj 400/5.6. Bola to opora, ktorá nesmela chýbať. Po niekoľkých mesiacoch som ale trošku „vytriezvel“ a začal sa si uvedomovať hlavnú nevýhodu kombinácie 680B + 484RC2. Samozrejme to bola veľká váha, cca 1200g. Ako čas plynul, naučil som sa udržať aj kritickejšie časy, ktoré som predtým udržať nedokázal, je to len vec cviku. Monopod som začal nosiť čoraz menej, respektíve len vtedy, keď som dopredu vedel že ho budem potrebovať kvôli nadhľadu alebo na zaujímavejší pohľad. Ako podporu 400/5.6 som ho takmer nevyužíval. Ešte spomeniem jednu nevýhodu hliníku, v zime je to aj s rukavicami utrpenie. Používal som ho v Bavorskom lese, kde bolo cez deň cca -15°C a nebola to žiadna sláva, aj keď bol vo vrchnej časti opatrený penovým „držadlom“.

Monopod zostal doma v kúte a sadal naňho prach. Vedel som, že fotografovanie s monopodom je jednoduchšie a príjemnejšie, ale tá váha stále odrádzala. Preto som monopod aj s hlavou predal a rozhodol som sa pre lacnejšiu variantu karbónového monopodu, pre značku Feisol.

Značku Feisol som „spoznal“ v Bavorskom lese, kde dvaja Francúzki foťáci mali statívy práve tejto značky. V pátraní po značke, kde, ako a čo objednať mi pomohol Bear, ktorý má niekoľko vecí od spomínanej značky. Monopod som objednával zo stránky www.feisoleurope.com. Výrobca je jediným predajcom, teda tento produkt nenájdete v slovenských obchodoch ani e-shopoch. Tovar je takpovediac z prvej ruky, preto aj ceny sú veľmi priaznivé. Objednávka sa dá zaplatiť aj cez PayPal a doprava je tiež pomerne rýchla. Zhruba do jedného týždňa to máte doma. Objednávku vám prinesie kuriér slovenskej pošty a obchodník vám poskytne „Shipment number“ na sledovanie zásielky.


Ľahký a pritom pevný monopod Feisol.

Karbón a hliník sa nedajú porovnávať v pevnosti, nie to ešte vo váhe. Na druhej strane súhlasím, že každý z uvedených materiálov má svoje pre a proti. Ale u mňa jednoznačne vyhráva váha. Celková váha CM-1401 je len 360g. Je neuveriteľne ľahký. Ku tomu ale treba pripočítať aj váhu hlavy. Tento krát som si vybral tilt hlavu Manfrotto 234RC, ktorá je určená na používanie na monopode s objektívmi ktoré majú statívovú objímku. Celková váha teda predstavuje 630g, čo je takmer polovička môjho predchádzajúceho monopodu. Maximálna výška, vrátane hlavy je dokonca oproti predošlému je 173cm, teda o 10cm väčšia. Ku hľadáčiku sa už nemusím zohýbať a môžem fotiť narovnaný s väčšou stabilitou. V zloženom stave sú si veľmi podobné, Manfrotto cca 57cm, Feisol cca 59cm. (Vrátane hláv ktoré som spomínal.)


Aj s hlavou Manfrotto 234RC sa zachováva nízka váha a vysoká funkčnosť.

Uzamykanie nôh je u oboch odlišné. Manfrotto 680B používa klasické klipsne. Sila zaaretovania klipsní sa dá regulovať pribaleným kľúčom. Zámky Feisol-u sú šróbovacie. Mne vyhovuje viac tento systém zámkov. Príde mi pohotovejší a pohodlnejší, ale mám aj malú výhradu ku konštruktérom. Oceňujem pogumovanie zámkov jemnou gumou, ktorá vyvíja dostatočné trenie a teda ľahkú manipuláciu pri relatívne slabom uchopení, ale dezén mohol byť aj väčší. Uzatváranie zámkou by bolo ešte o čosi pohodlnejšie. Ďalšia výhrada patrí „vzduchovej pumpe“. Ak rýchlo vytiahnete sekcie nohy, vrátia sa o kus späť, lebo vnútro karbónových trubiek sa podtlakovalo. To isté platí aj pri zasúvaní sekcií do zloženej polohy, kedy pri rýchlom zasunutí sa sekcie opätovne otvoria. Dá sa to vyriešiť o málinko pomalším rozkladaním a skladaním sekcií tak, aby vzduch v trubkách stíhal cirkulovať.


Uzamykací systém Manfrotta na klipsne.


Uzamykanie je pohotovejšie, plynulé, ale ocenil by som výraznejší dezén na lepší úchop.

Treba však upozorniť na jednu dôležitú vec. Feisol predstavil nové druhy statívov a monopodov s prívlastkom RAPID. Tieto produkty sú opatrené takzvaným ALR (anti-leg-rotation), systémom kedy sa jednotlivé sekcie nôh neotáčajú vo svojej ose.

Aj keď má monopod nejaké „muchy“, jeho cena a špecifikácie sú natoľko priaznivé, že sú mu tieto nedostatky odpustené a možno nejaké šikovné ruky ich budú vedieť bez problémov odstrániť.


Monopod s hlavou uchytenou na plastovej základni. Na výber uchytenia je veľký aj malý statívový závit.

Ak by niekoho zaujímala krajina výroby, tak je to made in Taiwan. Každopádne, aj moje Nike tenisky sú made in China a sú docela kvalitné. :)

Presné technické špecifikácie monopodu si môžete pozrieť tu:  http://www.feisoleurope.com/new-feisol-monopod-cm1401-rapid-p-7.html

Pre ľudí ktorý nepotrebujú ozajstnú špičku v oblasti karbónových statívov či monopodov bude táto značka východiskom. Ponúka rozumný pomer ceny a výkonu, doručenie až domov a trojročnú záruku. Z mojej strany, som spokojný a myslím že aj dlho budem.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
rbr69
2011-05-24 11:40:24
mam 2 stativy, vaecsi a mensi light, ale rozhodol som sa skusit a mat aj monopod, tak som kupil horcikove cinske Triopo CL-50, bez hlavy 165/43 cm a 420g, 4sekcny s vysuvacim hrotom za cca 20€ a spokojnost http://www.mini-max.sk/product/default/1782
 
tomatito
ocenenie redakciou 2011-05-27 08:58:10
Podla toho co som cital tak je to americka znacka ktora sa specializuje na karbon..to ze to dava vyrabat v taiwane je len cisto z jednoducheho dovodu inak ten tvoj monopod co som pozeral stoji nejak 77 libier..fajn..oplati sa...inak z tvojho textu vyplyva akoby to bola nejaka taiwanska neznackova srotina to je zavadzajuce dost...vyzera to byt kvalitna znacka za fajn peniaz.
 
Big Lebowski
2011-05-27 17:57:51
príspevok od: tomatito
Podla toho co som cital tak je to americka znacka ktora sa specializuje na karbon..to ze to dava vyrabat v taiwane je len cisto z jednoducheho dovodu inak ten tvoj monopod co som pozeral stoji nejak 77 libier..fajn..oplati sa...inak z tvojho textu vyplyva akoby to bola nejaka taiwanska neznackova srotina to je zavadzajuce dost...vyzera to byt kvalitna znacka za fajn peniaz.
Výhrady mám ku veciam, ktoré som napísal. Dali by sa jednoducho odstrániť už pri výrobe.
To že je to americká firma, to viem a ako som spomenul, aj moje tenisky sú odtiaľ a sú kvalitné.
Inak som s monopodom nanajvýš spokojný.
 
cumik
2011-07-13 04:12:20
Najlepsi "monopod" je snura ktorej konce chytite do oboch ruk spolu s fotakom a jej stred prisliapnete nohou takyto 2 metrovy snurovy monopod nosim v zadnom vrecku
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované