Hore

Vanguard Alta Plus

Značka Vanguard je u nás známa predovšetkým svojimi brašnami a batohmi. Je však aj dlhoročným výrobcom statívov a minulý rok predstavili novú sériu Alta +. Do redakcie sme dostali na test dva modely, ale kým si ich podrobnejšie predstavíme v teste, zoznámime vás s celou produktovou radou.

Karbón alebo hliník

Séria Alta + je určená začínajúcim aj pokročilým užívateľom. Design je moderný, ale pritom funkčný a zaujme na prvý pohľad. Hlavnou prednosťou je kompaktnosť a nízka hmotnosť.

Z hľadiska  použitých materiálov sa rada Alta + delí na dva druhy. Carbon Fiber používa pri stavbe nôh ľahké trubky z uhlíkových kompozitov a Aluminium Alloy trubky z hliníku. Najľahší karbónový model s hlavou má hmotnosť len 1,16 kg a hliníkový 1,35 kg. 


Okrem použitého materiálu trubiek je rozdiel medzi prevedením Aluminium Alloy a Carbon Fiber v poistkách vysúvania nôh. Hliníkové modely majú klasické „klipsne", karbónové modely otočné prstence.

Pomocou pri výbere z 22 kombinácii je typové označenie, ktoré pozostáva z troch čísiel a dvoch písmen. Prvé dvojčíslie určuje priemer nôh v mm a posledné číslo počet sekcií nôh. Prvé písmeno označuje materiál nôh (C-karbón, A-hliník) a druhé typ hlavy (T-bez hlavy, P-trojcestná hlava, O-dvojcestná hlava, B-guľová hlava).

Tri druhy hláv

Výrobca ponúka samostatné nohy alebo kombináciu nôh s niektorou z troch druhov hláv.


Zľava:  videohlava, 3-cestná foto hlava a guľová hlava.

PH-21-31

Jednopáková dvojcestná hlava je určená pre videokamery a pozorovacie ďalekohľady. Vybavená je rýchloupínacím mechanizmom a jednou libelou. Model PH-21 má hmotnosť 0,35 kg a maximálne zaťaženie je 3 kg. Model PH-31 má hmotnosť 0,43 kg a max. zaťaženie 5 kg.

PH-22-32-42

Dvojpáková trojcestná hlava s rýchloupínacím mechanizmom a  2 až 3 libelami je primárne určená pre fotoaparáty, ale použiteľná je aj pre videokamery. Model PH-22 má hmotnosť 0,36 kg, nosnosť 3 kg a dve libely. PH-32 má hmotnosť 0,5 kg, nosnosť 5 kg a 3 libely. PH-42 má hmotnosť 0,57 kg, nosnosť 6 kg a 3 libely.

SBH-50

Guľová hlava s rýchloupínacím mechanizmom a dvomi libelami sa vyrába len v jednej veľkosti, s hmotnosťou 0,29 kg a nosnosťou 6 kg.

Príslušenstvo

Puzdro na statív sa dodáva v troch veľkostiach. K vybraným statívom sa dodáva už v základnej cene.

Tzv. Stonebag slúži na dodatočné zaťaženie statívu, alebo na odloženie drobného príslušenstva počas fotografovania.

Komfortný neoprénový popruh. K vybraným statívom sa dodáva v základnej cene.


Vanguard Alta+ 224CP

Prvým z testovaných statívov je model 224CP. Pri výrobe nôh bol použitý uhlíkový kompozit. Spolu s trojcestnou hlavou PH-22 má hmotnosť len 1,28 kg.

Statív je klasickej konštrukcie s tromi samostatne polohovateľnými nohami pozostávajúcimi zo štyroch sekcií a jednoduchým stredovým stĺpikom. Hlava je trojcestá, panoramatická, s dvomi libelami a rýchloupínacím mechanizmom. Rukoväte sú demontovateľné.

Špecifikácia:

Materiál trubiek: 6 vrstiev kompozitu z uhlíkových vlákien
Veľkosť v zloženom stave: 485 mm
Maximálna výška: 1 300 mm
Priemer nôh (v najhrubšom mieste): 22 mm
Počet sekcií: 4
Max. zaťaženie: 3 kg
Hmotnosť: 1,28 kg

Hlava

Hlava je ovládaná dvoma pákami.

Detail rýchloupínacej doštičky.

Poistka rýchloupínaceho mechanizmu.

Pohľad na hlavu z druhej strany.

Hlava je ovládaná dvomi pákami a je vyrobená z kovu. Jednou sa ovláda naklápanie hore/dole a otáčanie, druhou vyklápanie do strany.  Na základni hlavy je panoramatická stupnica. Pohyb vo všetkých smeroch je plynulý. Smerom k fotografovi a po pravej strane sú libely. Fotoaparát sa na hlavu upevňuje rýchloupínacím mechanizmom s poistkou proti nechcenému odisteniu. Rýchloupínacia doštička je kovová s protišmykovou úpravou, pre dotiahnutie skrutky nie je potrebný žiaden nástroj. Upevňovacia skrutka má štandardný priemer ¼".

Na väčších modeloch hláv (PH-32, 42) je prepínač (panorama adjustment buton), ktorým slúži na prepnutie hlavy do panoramatického režimu.


Na hlave sú dve libely pre kontrolu nastavenia polohy fotoaparátu.

Nohy


Nohy sú polohovateľné v troch polohách, každá samostatne.

Nohy pozostávajú zo štyroch sekcií s tromi otočnými prstencovými poistkami. Konce sú vybavené pevnými kovovými hrotmi, ktoré sa dajú prekryť gumenými koncovkami. Nohy sú polohovateľné v troch uhloch (25°, 50° a 80°), statív je tak možné prispôsobiť členitému terénu a hodí sa aj na snímanie z malej výšky. Pre zmenu polohy je potrebné stlačiť poistku. Na nohách sú tepelné bandáže pre prácu pri nižších teplotách.

Konce nôh sú vybavené kovovými hrotmi.

Gumená koncovka nôh nahradí hrot
jednoduchým skrutkovaním.

Trubky sú z uhlíkového kompozitu.
Detail na poistný prstenec.

Bandáž spríjemňuje držanie a manipuláciu
so statívom, naviac chráni ruky pred chladom.

Poistka vyklopenia nôh.

Po stlačení poistky je možné každú nohu
samostatne vyklopiť v uhloch 25°, 50° a 80°.

Stredový stĺpik

Aj stredový stĺpik je vyrobený z karbónu. V želanej polohe ho drží poistná skrutka. Stĺpik je rozoberateľný, aby ho bolo možné aj s hlavou otočiť do polohy s hlavou medzi nohami statívu. Pri snímaní v minimálnej výške sa použije len časť stĺpika, na ktorý sa premontuje hlava.

Pri bežnej práci je na spodnej časti stĺpika hák na zavesenie dodatočného závažia, napr. brašne. Zvýši sa tak hmotnosť statívu a zabezpečí jeho stabilita. Tesne pod základňou je pre upevnenie hlavy oranžový gumený prstenec. Nie je to len dizajnový prvok, ale slúžipredovšetkým na odpruženie stĺpiku, ak dôjde k nechcenému uvoľneniu jeho aretácie.

Jednou z možností ako snímať z malej výšky
je otočiť stredový stĺpik aj s hlavou.

Háčik na zavesenie dodatočného závažia, napr. brašny.

Poistná skrutka stredového stĺpika.

Pod hlavou je oranžový gumený prstenec,
ktorý utlmí náraz na záklaňu statívu v prípade, že dôjde k nechcenému uvoľneniu stĺpika.

Príslušenstvo

V balení nájdete imbusový kľúč na nastavenie odporu kĺbov nôh a komfortný neoprénový popruh.

Skúsenosti

Statív som používal počas dvoch týždňov s fotoaparátom Nikon D300 pri snímaní denných aj nočných fotografií, ako aj makro záberov. Nosiť statív s hmotnosťou 1,28 kg je veľmi príjemné, najmä na cestách. Hlavne ak to porovnám s mojím vlastným statívom, ktorý má aj s hlavou a macrosliderom 3 kg. Vedel som, že možnosti takého ľahkého statívu sú oproti profesionálnemu modelu obmedzené, predsa len D300 s profesionálnymi objektívmi nie je najľahší.

Hlavný zaťažkávací test prebehol na výlete pri Neusiedlerskom jazere, kde som aj pri veternom počasí bez problémov zvládol snímať až minútové expozície s minimálnym odpadom. A to som statív ani dodatočne nezaťažil. Pritom som očakával, že hranicou použiteľnosti budú časy rádovo okolo sekundy. Potom som už bez obáv snímal nočné zábery Bratislavy do článku o nočnej fotografii.

Pri kúpe nôh aj s hlavou je hlava poistená lepidlom. Pri statívoch s priemerom nôh nad 22 mm je hlava poistená malými skrutkami. Pritom si komponenty, z ktorých sa táto zostava skladá, môže užívateľ kúpiť aj samostatne. Ako „správni" užívatelia, najprv skúšame a až potom čítame, takže sme samozrejme hlavu s vynaložením patričnej energie demontovali. Statívu sme neuškodili, akurát sa nám zdalo divné, čo je to za bielu hmotu okolo závitu.

Záver

Ťažko sa mi lúči s týmto statívom. Skladný, ľahký, dobre ovládateľný a prispôsobivý. Ideálny na výlety a cestovanie. Keďže otáčanie hlavy nie je samostatné, je statív pri tvorbe presných panorám menej použiteľný.  Najpotrebnejšia je pri nich špeciálna panoramatická hlava. Z estetického hľadiska som našiel chybu. Kovové prvky sú striekané čiernou farbou, ktorá je náchylná na oder, preto si pri manipulácii a prenášaní treba dávať pozor.

Vanguard Alta+ 234AP

Druhému statívu sa budem venovať iba v krátkosti. Funkčne je totožný s vyššie testovaným modelom. Hlavný rozdiel je v materiáli použitom na výrobu nôh. Vyhotovené sú z hliníka a poistky nôh sú konštruované ako výklopné "klipsne". Pri zachovaní rozumnej hmotnosti zaujme najmä výrazne nižšou cenou. Namiesto popruhu nájdete vo výbave praktický ochranný obal.

Špecifikácia:

Materiál trubiek: hliník
Veľkosť v zloženom stave: 525 mm
Maximálna výška: 1 450 mm
Priemer nôh (v najhrubšom mieste): 23 mm
Počet sekcií: 4
Max. zaťaženie: 3 kg
Hmotnosť: 1,55 kg

Vanguard Alta+ 234AP.

Oproti karbónovým modelom sú na hliníkových
modeloch odlišné poistky vysúvania nôh.

Pri príležitosti PMA Las Vegas 2009 Vanguard predstavil novú radu statívov Alta Pro s preklopiteľným stredovým stĺpikom.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
demo
2009-03-30 09:07:39
a neni su az moc lahke? stativ je preto stativ, ze je to poradny kus zeleza, ne? zaujimalo by ma, ak to zatazim, tak sa mi znizuje hmotnost, ktoru mozem na neho pripevnit, alebo nie? teda ak ma nosnost 3,5kg a zatazim ho troma, tak uz na neho dam len 0,5kg fotak, alebo su moje vypocty chybne?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-30 10:10:32
Na vyber je mnoztvo stativov a kazdy si moze vybrat podla potreby. Ja mam zatial stativy dva, mozno budem mat aj treti. 3kg stativ je velmi ucelny, ale je ti nanic, ak ho kvoli hmotnosti nechas doma.
Nosnost stativu nie je hodnota, ktoru ked prekrocis, tak sa poskodi. Je to hodnota, pri ktorej splna svoj ucel stabilizacie. Odporucam od max. nosnosti odratat cca 30%, to je idealna hmotnost zatazenia. Kvalitny stativ znesie hodne a aby si ho poskodil, musel by si nan nalozit omnoho viac ako je jeho nosnost.
 
julo kotus
2009-03-30 10:49:53
príspevok od: demo
a neni su az moc lahke? stativ je preto stativ, ze je to poradny kus zeleza, ne? zaujimalo by ma, ak to zatazim, tak sa mi znizuje hmotnost, ktoru mozem na neho pripevnit, alebo nie? teda ak ma nosnost 3,5kg a zatazim ho troma, tak uz na neho dam len 0,5kg fotak, alebo su moje vypocty chybne?
Každý statív je na niečo určený, ideálnejšie bude stabilizovať 10kg statív, ale na hory ho už nikto ťahať nebude (teda ja nie:-)). Keď ide o dlhé túry, ľahký statív splní účel. Práve sme v redakcii skúsili zaťažiť tieto Vanguardy a v pohode znášajú zaťaženie na háčik pod stredovou tyčou aj so statným foťákom na vrchu (D300 + objektív).
 
juraj-jakubik
2009-03-30 11:11:50
Vie my niekto poradiť kto na SR distribuuje Vanguard, zaujal ma ten stonebag, viem že Manfrotto má tiež podobný produkt ale chcel som porovnať ceny Vanguard vs Manfrotto.
 
Johny
2009-03-30 12:46:34
pekne fotky :)
 
peto94
2009-03-30 12:47:55
este mam otazocku....co by ste povedali na bazarovy kus stativu Vanguard Alta+ 224CP ak je cena okolo +-30e dakujem
 
luboss
2009-03-30 13:08:34
Cau Karol,
mas tam malu chybicku pri Vanguard Alta+ 234AP, zatazenie nieje 3.42 (to cislo je vaha stativu v librach), ale 3 kg
Inak co sa tyka imbusoveho klucu, tak tam mali byt dva, no ten na uvolnenie pohyblivosti noh som v baleni nedostal. Dufam, ze ak to pridem ku vam do prolajky reklamovat tak mi zase nepovies, ze som mal prist hned na druhy den ako s tym novym doskrabanym krytom na LCD displej D70tky ;-) predsa 450 Sk vyhodenych von oknom je silne kafe
 
luboss
2009-03-30 13:09:57
príspevok od: peto94
este mam otazocku....co by ste povedali na bazarovy kus stativu Vanguard Alta+ 224CP ak je cena okolo +-30e dakujem
za -30 eur by sa mi pacilo nakupovat
 
Flodur
2009-03-30 13:14:25
Škoda, že nemám foto predajňu, dá sa tu robiť celkom dobrá reklama na tovar ktorý predávam.:)
 
peto94
2009-03-30 13:21:32
no ja som ho videl...1200sk...a okolo 2000 sa da uz kupit uz celkom fajn bazarovy kus:)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-03-30 13:25:42
V PL uz nepracujem. :-) K obidvom stativom, ktore mame v redakcii je imbus a taky zvlastne tvarovany kluc, ktory je snurkou priviazany k odnimatelnemu drziaku ruciek.
 
luboss
2009-03-30 13:54:56
príspevok od: Karol Srnec
V PL uz nepracujem. :-) K obidvom stativom, ktore mame v redakcii je imbus a taky zvlastne tvarovany kluc, ktory je snurkou priviazany k odnimatelnemu drziaku ruciek.
ano, ten mam aj ja, ale je mi na houby (mal by sa pouzit na nejaky 3/8´ adapter, zrejme po demntovany hlavy) a ten imbusak je prilis maly na tie nohy, v tom odnimatelnom drziaku su prazdne otvory na dalsie velkosti imbusov, kde zrejme este nejaky chyba
 
maRmaRko
2009-03-30 15:25:39
príspevok od: juraj-jakubik
Vie my niekto poradiť kto na SR distribuuje Vanguard, zaujal ma ten stonebag, viem že Manfrotto má tiež podobný produkt ale chcel som porovnať ceny Vanguard vs Manfrotto.
Megafoto má pár výrobkov ponuke.. Ak potrebuješ nejaký iný typ vanguardu, tak sa ich treba osobne spýtať, vedia to zohnať.
 
Duny
2009-03-30 18:07:01
príspevok od: juraj-jakubik
Vie my niekto poradiť kto na SR distribuuje Vanguard, zaujal ma ten stonebag, viem že Manfrotto má tiež podobný produkt ale chcel som porovnať ceny Vanguard vs Manfrotto.
http://shop.mdd.cz/inshop/scripts/shop_NF.asp

nemas zaco :)
 
demo
2009-03-31 08:23:59
OK, dik
 
Horal
2009-04-01 07:01:18
príspevok od: peto94
este mam otazocku....co by ste povedali na bazarovy kus stativu Vanguard Alta+ 224CP ak je cena okolo +-30e dakujem
Pokiaľ je funkčný jednoznačne brať.
 
Horal
2009-04-01 07:11:34
Mám 234 AP - skúsenosti len najlepšie. Osobné skúsenosti: pre nižšie výšky postavy do 175 cm vynikajúci, nad 175 cm treba nosiť nákolenačky (nosím ich). Nohy sú aretovateľné aj v medzipolohách, takže nie je problém nájsť vhodnú výšku.
V teste mi chýba odskúšanie pri rôznych zaťaženiach (aj vysoko prekračujúcich doporučené) a ako sa jednotlivé prvky statívu správajú (napr. samovoľné zasúvanie jednotlivých segmentov, deformácie nôh, hlavy a pod.). Treba si uvedomiť, že všetky ´polohovateľné´ prvky sú zaistené vlastne trecími brzdami. Koľko znesú? Obávam sa, že uvádzané zaťaženie je len doporučené a mohlo by mať odchýlky smerom dole ale aj smerom hore. V teste o tomto nič nie je.
 
quaq
2009-04-01 13:18:46
príspevok od: juraj-jakubik
Vie my niekto poradiť kto na SR distribuuje Vanguard, zaujal ma ten stonebag, viem že Manfrotto má tiež podobný produkt ale chcel som porovnať ceny Vanguard vs Manfrotto.
nieco ma fotolab.sk ale zastupca je VANGUARD.CZ pokial ja viem tiez som si objednaval od nich quick shoe na 235+AP
 
baca007
2009-08-07 00:32:23
neodolal som, a oddnes som spokojnym vlastnikom Alta+ 233AP, kazdemu amaterskemu fotografovi, ktory rozmysla nad kazdym Eurom, mozem iba odporucat :-)
 
jan.bainar
2009-09-28 20:42:33
dobrá recenze, chci se ale zeptat, jaká je nejnižší velikost stativu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-09-28 21:42:34
príspevok od: jan.bainar
dobrá recenze, chci se ale zeptat, jaká je nejnižší velikost stativu.
Ak myslis nad zemou, tak tento udaj vyrobca neudava. Kedze al maju stativy otocitelnu tyc, moze fotak vysiet dole hlavou, takze aj tesne nad zemou.
 
jan.bainar
2009-09-29 15:05:20
príspevok od: Karol Srnec
Ak myslis nad zemou, tak tento udaj vyrobca neudava. Kedze al maju stativy otocitelnu tyc, moze fotak vysiet dole hlavou, takze aj tesne nad zemou.
O možnosti otočit hlavu vím, ale nezdá se mi to moc praktické. Nevíte aspoň orientační min. výšku? Je to cca 20 cm nebo víc? Díky
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-09-29 15:31:34
príspevok od: jan.bainar
O možnosti otočit hlavu vím, ale nezdá se mi to moc praktické. Nevíte aspoň orientační min. výšku? Je to cca 20 cm nebo víc? Díky
U o skok vacsich ide demontovat hlava, tu das na odmontovatelny kusok stredovej tycky a mozes byt so stativom uplne pri zemi. U tychto recenzovanych modelov je ale hlava zabezpecena lepidlom (no proste som ju skusal dat dole a lepidlo pvolilo), neviem, preco to tak spravili, pretoze hlavy su rovnake ako u vacsich modelov.
 
2009-09-29 16:29:30
ja tu moju neviem nijako povolit...aj som sa dobre najedol a nic...bud je prizvarana alebo ma nejake super lepidlo, no nechcel by som tomu stativu ublizit...
 
2009-09-29 16:31:28
príspevok od:
ja tu moju neviem nijako povolit...aj som sa dobre najedol a nic...bud je prizvarana alebo ma nejake super lepidlo, no nechcel by som tomu stativu ublizit...
teda ak som to dobre robil a myslel, ze sa skrutkuje presne nad tym napisom Alta 224CP a pod stupnicou...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-09-29 16:37:50
príspevok od:
teda ak som to dobre robil a myslel, ze sa skrutkuje presne nad tym napisom Alta 224CP a pod stupnicou...
Fotka v clanku, kde je Canon G9 nasadeny na hlinikovej Alte po mojom silackom vykone.
 
2009-09-29 16:42:29
príspevok od: Karol Srnec
Fotka v clanku, kde je Canon G9 nasadeny na hlinikovej Alte po mojom silackom vykone.
to som mal tak ten spodny kus pri haciku na zataz...no ja by som chcel na ten maly kus priskrutkovat hlavu resp. pouzivat i gulovu hlavu na strednom dlhom stlpiku a neviem, ako tu pakovu odmontovat...
 
atti
2010-01-14 12:09:13
(aj) na základe recenzie som si na jeseň kúpil alta+ 264AP, v obchode sme ho z originálneho balenia rozbalili spolu. Ku statívu s namontovanou trojcestnou hlavou bolo pribalené púzdro, jeden imbusák a špeciálny kľúč na výmenu hlavy. Na druhý imbusák síce v držiaku miesto bolo, ale nebol súčasťou balenia.
Považujem ho za dobrú kúpu, D90 s 70-200 teleobjektívom udrží stabilne aj v horších veterných podmienkach.
Jediná vec čo sa mi už za zimu 2x stala, že sa mi zasekla páčka uvolnenia rýchloupínacej doštičky. Po prvýkrát som si pomohol nožíkom (MacGyver rulezz), na druhýkrát pomohol už len spomenutý imbusák. Skrutka bola ale tak silne dotiahnutá že som mal obavy že ten kľúč zlomím. Našťastie to ale dopadlo dobre a nemusel som vláčiť na turistike v rukách statív s namontovaným teleobjektívom :-).
 
2010-01-14 12:14:40
je divne, ze ja som ku stativu ziadne kluce nemal...imbusakov mam doma niekolko, to ma netrapi, len ten kluc na hlavu neviem ako vypada...
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2010-08-23 09:34:38
zatial som snim spokojný, obal a popruh velmi potesili velmi praktické :) na zaciatok uplne stací... aspon mne..
 
nový
2011-07-30 12:19:57
Narazil som v jednom obchode na Vanguard Alta+ 235AP.
Keďže som začiatočník, prvý krát som sa stretol s tým,
že sa jednou páčkou aretujú naraz dva smery pohybu,
nakláňanie do predu a otáčanie okolo zvislej osi.
Vyzeralo to byť šikovnejšie.
Čo ale v prípade, že chcem fotiť panoramu?
To musím pri každom pootočení do boku nastavovať výšku?
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-11-17 19:18:11
casom mi slabsi model nestači a dume ze kupim Vanguard - ALTA 235 AP, rozhodujem sa medzi Manfrotto xprob 190 ale tam musim dokupit hlavu.. :/
 
Paulie
2011-11-17 20:18:22
príspevok od: DEVOTEE
casom mi slabsi model nestači a dume ze kupim Vanguard - ALTA 235 AP, rozhodujem sa medzi Manfrotto xprob 190 ale tam musim dokupit hlavu.. :/
Mám Alta 233 AP, hlava tá istá ako na 235 AP, samotný statív nieje zlý ale hlava by mohla byť lepšia, ak ju vyklopíš aby si mal foťák vertikálne, tak bude pomaly padať, hlavne s ťažšími foťákmi.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-11-17 21:13:03
príspevok od: Paulie
Mám Alta 233 AP, hlava tá istá ako na 235 AP, samotný statív nieje zlý ale hlava by mohla byť lepšia, ak ju vyklopíš aby si mal foťák vertikálne, tak bude pomaly padať, hlavne s ťažšími foťákmi.
Ja mám ten istý problém preto som kúpil malú guľovú hlavu Manfrotto a parada..
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-11-17 21:13:24
príspevok od: DEVOTEE
casom mi slabsi model nestači a dume ze kupim Vanguard - ALTA 235 AP, rozhodujem sa medzi Manfrotto xprob 190 ale tam musim dokupit hlavu.. :/
manfrotto je o triedu lepší
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-11-17 21:36:49
príspevok od: Jozef Peniak
manfrotto je o triedu lepší
ved to je to kus zeleza, mal moznost ho skusit (3dni) a zvladal pekne dlhočasovky a proste drzal ako ma, jedine sa mi trosku tazssie manipulovala s hlavou Manfrotto - 804RC2, je to len ta zakladna verzia ale na viac nemam. Tusim ze xprob 190 bude lepsia volba na ukor dost vasokej vahy oproti vanguardu :/
 
Paulie
2011-11-17 22:16:09
príspevok od: Jozef Peniak
Ja mám ten istý problém preto som kúpil malú guľovú hlavu Manfrotto a parada..
Škúlil som po Manfrotto 494 RC 2, udávaná nosnosť 3kg len neviem či aj v náklone, ak by udržala cca 1.5kg tak by stačila a občas používam statív na ext. blesk, na gulovej by sa asi lepšie manipulovalo aj s ním.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-11-17 22:38:38
príspevok od: Paulie
Škúlil som po Manfrotto 494 RC 2, udávaná nosnosť 3kg len neviem či aj v náklone, ak by udržala cca 1.5kg tak by stačila a občas používam statív na ext. blesk, na gulovej by sa asi lepšie manipulovalo aj s ním.
mnafrotto udáva reálne nosnosti a teda aj v náklone XY. nie všetky značky to robia.
proste ak napíšu 3kg tak to 3kg naozaj udrží

pri vnaguard hlave to podla mojich skúseností nebola pravda a o komforte práce s hlavou už ani nevravím
 
Paulie
2011-11-17 22:49:47
príspevok od: Jozef Peniak
mnafrotto udáva reálne nosnosti a teda aj v náklone XY. nie všetky značky to robia.
proste ak napíšu 3kg tak to 3kg naozaj udrží

pri vnaguard hlave to podla mojich skúseností nebola pravda a o komforte práce s hlavou už ani nevravím
Tak potom fajn, mimochodom nie 3 ale 4kg, trochu som sa sekol. Našiel som ju za cca 55€ čo nieje zlá cena. A dík za info.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia