Hore

Manfrotto 410 Junior prevodová hlava

Najmenšia prevodová hlava od firmy Manfrotto poskytuje výborný pomer medzi cenou a precíznosťou nastavenia.

Na trhu so statívovými hlavami tvoria prevodové hlavy špecifický segment. V princípe je prevodová hlava trojcestnou hlavou, ale jej pohyb je riadený prevodovým mechanizmom. Čo to v praxi znamená? Pohyb v danej rovine je pri trojcestnej hlave umožnený na základe uvoľnenia páky, manuálnemu (ručnému) posunu a následnému zatiahnutiu páky (zafixovaniu pozície). Pri prevodovej hlave je celý pohyb riadený prevodovým mechanizmom, nedochádza k uvoľneniu a zatiahnutiu, ale len k pootočeniu skrutky a prevodový mechanizmus otočí celou hlavou v danej rovine. Nastavenie je tak absolútne precízne a presné. Daňou za takouto precíznosťou je pomalosť práce a nastavenia. Zabudnite na rýchlosť guľových hláv. Jedinou možnosťou ako dosiahnuť rýchlejšie nastavenie ja pomocou druhej skrutky, pri jej otočení a podržaní dochádza k uvoľneniu celého prevodového mechanizmu, čo umožňuje rukou otočiť hlavu v danej rovine. Následným uvoľnením danej skrutky dochádza k zapojeniu prevodového mechanizmu a polohu fotoaparátu je tak možné jemne doladiť.


Tri prevodové skrutky, umožňujúce nastavenie v jednej z troch rovín.


Ku každej rovine nastavenia je k dispozícií stupnica naklonenia. V prípade pravo-ľavého a predo-zadného nastavenia je možné pohyb vykonať v rozmedzí +90° až -30°. Pri otáčaní okolo vodorovnej osi je možné systémom točiť prakticky do nekonečna (360°). Šípka 3 znázorňuje skrutku na rýchle nastavenie pozície, jej otočením v smere hodinových ručičiek a pridržaním v danej pozícií dochádza k uvoľneniu prevodového mechanizmu, následným uvoľnením sa prevodový mechanizmus znova zapojí a druhou skrutkou (šípka 4) je tak možné jemne doladiť pozíciu fotoaparátu.


Detail oboch skrutiek. Predná skrutka (šípka 1) slúži ne pomalé a presné nastavenie, zadná skrutka (šípka 2) slúži na uvoľnenie prevodového mechanizmu. Pri troche cviku je tak možné robiť aj relatívne rýchle zmeny v pozícií fotoaparátu.


Znázornenie otáčania skrutiek pre jemné doladenie pozície.


Jednotlivé skrutky pre každú z troch rovín naklonenia.


Naklonenie fotoaparátu do „portrétnej“ pozície, teda kompozícia vertikálna. Podobne ako u trojcestných hláv dochádza k výraznému k posunu celého systému (os objektívu) mimo os statívu, v prípade prevodovej hlavy Manfrotto 410 Junior je tento posun mierne väčší, čo je spôsobené výškou samotnej hlavy (13cm). Celý systém je však naďalej veľmi stabilný a pevný, netreba sa obávať vibrácií pri exponovaní.


Rovnaké nastavenie, pohľad spredu. Posun osi objektívu voči osi statívu je v tomto prípade (telo Nikon F80) okolo 16 cm.


Ešte jeden pohľad na vertikálne nastavenie.


Príklad maximálneho záklonu systému, vyjadrené v stupňoch -30°.


Dôvod „len“ 30° záklonu je celkom prozaický: skrutka regulujúca pohyb v danom smere sa dotýka základne hlavy a nie je tak možné ju ďalej pootočiť (viď. výrez). Ak je potrebný väčší záklon fotoaparátu, je potrebné to riešiť aj pozíciou nôh statívu.


Maximálny predný sklon +90° je použiteľný pri fotografovaní Makra a objektov pod nohami.


Ukážka maximálneho naklonenia do prava (+30°). Prakticky väčší rozsah ani je potrebný, keďže pohyb do ľava je možný v -90°.

Nosnosť hlavy je maximálne 5kg, čo pre drvivú väčšinu systémov bohato postačuje. Pre kinofilm, FF digitál, ako aj stredný a veľký formát je 5kg hmotnosť, ktorá pokrýva takmer všetky kombinácie telo + objektív. Pre vlastníkov stredného a veľkého formátu je tiež výhodou použitie relatívne väčšej rýchloupínacej doštičky pod označením 410PL. Pri zrkadlovkách táto doštička mierne presahuje telo, veľkosť ale nie je problémom pri prenášaní v batohu alebo v brašni. Problém môže nastať pri nosení fotoaparátu na krku s doštičkou stále upevnenou na telo. Nepríjemnému búchaniu rohov doštičky do hrudníka sa nevyhnete.

Prevodová hlava Manfrotto 410 je relatívne ťažšia a preto sa neodporúča pre ľahké statívy, v žiadnom prípade nie pre plastové. Je skôr vhodná pre hliníkové a ešte lepšie pre karbónové statívy.

Špecifikácia:

Výrobca: Manfrotto
Typ hlavy: prevodová hlava
Použité materiály: hliník
Max. doporučené zaťaženie: 5 kg
Výška hlavy: 13 cm
Hmotnosť: 1,22 kg
Rýchloupínacia doštička: 410PL
Počet vodováh: 1
Upevňovacia skrutka: 1/4" + 3/8"
Predný sklon: - 30˚až + 90˚
Bočný sklon:  - 90˚až + 30˚

Skúsenosti s používaním

Túto statívovú hlavu používam už tri roky a nemenil by som. Áno je väčšia ako napr. guľové hlavy, je ťažšia ako väčšina porovnateľných hláv. Avšak presnosť nastavenia pozície fotoaparátu a možnosť jemného doladenia kompozície je hodná akýchkoľvek nedostatkov (nerád používam slovo nedostatok, sú to skôr vlastnosti, ktoré vyplývajú z technického charakteru hlavy). Tak ako je to s používaním v praxi?

Hlava si vyžaduje prax, zvyk. Zo začiatku sa mi práca zdala až moc pomalá, ale má to jednu výhodu na nezaplatenie. Tým, že pozíciu fotoaparátu nastavujem veľmi pomaly, dávam si oveľa väčší pozor na umiestnenie jednotlivých prvkov v kompozícií, ako aj na nežiaduce prvky presahujúce do fotografie na okrajoch. Tým, že pozerám do hľadáčika a jemne dolaďujem kompozíciu, výsledná fotografia sa stáva kompozične lepšou.

Tiež som sa obával fotografovania v zime. Zbytočne. Prevodový mechanizmus pracuje úplne presne a spoľahlivo aj pri nízkych teplotách (mám odskúšané pri -10°C), nedochádza k stuhnutiu, ani inému vplyvu na prevodový mechanizmus. Pred kúpou som prečítal niekoľko recenzií na internete a mnoho používateľov varovalo pred mechanickým prevedením hlavy a jej „trvanlivosťou“, ja som za tri roky používania nezaznamenal žiadne problémy a hlava nemusela byť servisovaná. Je ale pravdou, že pri prenose je na nej nasadený mnou vyrobený kryt z textílie (bráni prenikaniu prachu, vody, snehu).

Celkovo som s touto statívovou hlavou veľmi spokojný. Medzičasom som mal možnosť skúšať niekoľko guľových hláv, ale aby som bol úprimný, naháňa mi hrôzu fakt, že uvoľnením jednej skrutky sa môže kompozícia zmeniť v ktorejkoľvek z troch rovín. Ten spôsob práce mi prestal úplne vyhovovať a je pre mňa úplne normálna pomalosť prevodových hláv.

Záver

Rozhodol som sa ku recenzií na prevodovú hlavu nepísať klasickú časť článku „plusy/mínusy“. Dôvod je prozaický. Ak by som totiž plusy a mínusy tejto hlavy napísal jeden vedľa druhého, ako výhodu by som dostal len jedno plusko: precíznosť nastavenia pozície. Medzi mínusy by sa zaradila vyššia hmotnosť, veľkosť, rozmer rýchloupínacej doštičky, poloha fotoaparátu pri horizontálnej polohe fotoaparátu (mimo os statívu). Otázkou pre potenciálneho kupca teda je, či sa túto hlavu oplatí vôbec kúpiť. Moja trojročná skúsenosť s prácou s prevodovou hlavou Manfrotto Junior Geared Head jednoznačne hovorí áno. Aj keď v podstate jedinou výhodou tejto hlavy v porovnaní s guľovými alebo trojcestnými hlavami je precíznosť nastavenia pozície fotoaparátu, stále je to dôvod prečo ju kúpiť.

Veľkosť, hmotnosť sú daňou za presnosť nastavenia kompozície, jednoducho prevodový systém je nutné niekam schovať a aj niečo váži. Ak fotografujete statické objekty, krajinu, architektúru a makro a záleží Vám na presnej kompozícií, je prevodová hlava najlepšou voľbou.

Prehľad prevodových hláv

Pre potenciálnych záujemcov o prevodové hlavy ponúkam krátky prehľad na trhu dostupných prevodových hláv. Ceny sú naozaj len orientačné.

Výrobca

Typ

Popis

Orientačná cena

Manfrotto

410 Junior


Najmenšia a najlacnejšia prevodová hlava na trhu, výborný pomer medzi cenou, veľkosťou a vlastnosťami.

€ 160,-

Manfrotto

405


Ponúka podobný komfort a funkčnosť ako 410, má však vyššie max. zaťaženie 7,5 kg. Predný a bočný sklon ako 410, rýchloupínacia doštička 410PL, hmotnosť 1,6 kg.

€ 360,-

Manfrotto

400


Označovaná ako Deluxe, max zaťaženie 10 kg, hmotnosť 2,6 kg, otáčanie pomocou malých kľúk, rýchloupínacia doštička s 3/8“ závitom. Bočné naklonenie „len“ +/- 7,5° z nej robí hlavu skôr pre štúdiové použitie.

€ 500,-

Arca-Swiss

C1


Rolls-Royce nielen medzi prevodovými hlavami ale medzi statívovými hlavami všeobecne. Prevedenie pripomínajúce sci-fi filmy, cena tiež. Vhodná viacej do štúdia ako na fotografovanie v teréne.

€ 1400,-

Arca-Swiss

D4


Najnovší prírastok do rodiny prevodových hláv je snahou firmy Arca-Swiss o vytvorenie hlavy vhodnej aj do terénu (hmotnosť 800 g).

€ 800.- bez DPH; cena závisí od zvoleného systémy uchytenia fotoaparátu.

Majestic

1205


Málo známa značka, vhodná viac do štúdia, ponúka totiž „len“ +/- 15° bočného náklonu, max zaťaženie je však úctyhodných 15 kg.

€ 200,-


Ako je z prehľadu vidno prevodových hláv na trhu nie je mnoho, pre fotografov pracujúcich v teréne zostávajú prakticky dve možnosti: Manfrotto 410 Junior a 405. Iné prevodové hlavy majú buď obmedzené nakláňanie hlavne do boku alebo cenovo sú mimo rozpočet bežného smrteľníka.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
dedo Milan
2011-07-21 08:46:08
zaujímalo by ma, že ak je medzi hlavami Junior 410a 405 tak veľký cenový rozdiel, či je ozajstným jediným rozdielom nosnosť 405. hoci nosnosť málo výrazná, ale riadne preplatená. zvlášť ak nosnosť 410 je postačujúca dokonca i pre systémy stredoformátu.
 
piggee
2011-07-21 08:57:54
Vidim, ze tiez ma problem so zaklonom, ako moja 804RC2. na podhlady tiez treba montovat opacne kolajnicku
 
juraj-jakubik
2011-07-21 10:29:54
príspevok od: dedo Milan
zaujímalo by ma, že ak je medzi hlavami Junior 410a 405 tak veľký cenový rozdiel, či je ozajstným jediným rozdielom nosnosť 405. hoci nosnosť málo výrazná, ale riadne preplatená. zvlášť ak nosnosť 410 je postačujúca dokonca i pre systémy stredoformátu.
405 nepoznám, ani som sa s ňou nikdy nehral. Nemyslím, že cenový rozdiel bude spôsobený len vyššou nosnosťou. Podľa obrázkov vyzerá byť celkové prevedenie kvalitnejšie. 410 je však vhodná na drvivú väčšinu systémov, snáď okrem ultra telephoto, je táto hlava vhodná nielen na stredný ale aj na veľký formát. Napr. britský fotograf David Ward používa Linhof Technikardan, čo je relatívne robustný foťák a nemá problém. Rovnako aj Joe Cornish používal 410, tiež na veľkom formáte.

Ak máš možnosť, pred kúpou si obe vyskúšaj a porovnaj.
 
dedo Milan
2011-07-21 10:35:35
Juraj ďakujem, je to presvedčivé, ale i tak mnou lomcuje dilema guľa verzus prevodová i keď mi je jasné, že každá s iným učením. Ale to asi tak býva pri prvej.
 
juraj-jakubik
2011-07-21 10:52:12
príspevok od: dedo Milan
Juraj ďakujem, je to presvedčivé, ale i tak mnou lomcuje dilema guľa verzus prevodová i keď mi je jasné, že každá s iným učením. Ale to asi tak býva pri prvej.
potom ti nezostáva nič iné ako si obe hlavy vyskúšať. prevodová hlavička ja naozaj špecifická a nemusí vyhovovať každému. najlepšie ísť do kamenného obchodu a pohrať sa s oboma hlavami.rozdiel v práci bude značný, ja by som guľovú hlavu nechcel ani zadarmo, ale to je moja osobná preferencia.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-07-21 11:55:56
príspevok od: dedo Milan
Juraj ďakujem, je to presvedčivé, ale i tak mnou lomcuje dilema guľa verzus prevodová i keď mi je jasné, že každá s iným učením. Ale to asi tak býva pri prvej.
prevodova - jednoznačne makro - aj amaérsky,
pre profi produkty zátišie - menšie veci, možno architektúra, na všetko ostatné je lepšia guľa, aj na tei profi veci čo som menoval sa dá úspešne využiť. Ak môžem tak odporúčam nejakú strednú až menšiu guľovku na začiatok (nosnosť už podľav ýbavy) a potom prevodovú kúpi. Manrotto odporúčam preto že sú kvalitné - vydržia roky a výrobca neuvádza vyššiu nosnosť ako aj reálne pohodlne unesú pri dlhodobom používaní
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-07-21 12:07:06
Aj mna tato hlava stale laka, pre jej absolutnu presnost. Ale na moj vkus je prilis tazka. Ale raz ma to asi neminie a kupim si ju. Vyhodou profi stativov je, ze na ne mozem nainstalovat hlavu aku potrebujem. Aj v redakcii mame stativ a k nemu tri hlavy, ktore menime podla potreby.
 
dedo Milan
2011-07-21 12:17:53
príspevok od: Jozef Peniak
prevodova - jednoznačne makro - aj amaérsky,
pre profi produkty zátišie - menšie veci, možno architektúra, na všetko ostatné je lepšia guľa, aj na tei profi veci čo som menoval sa dá úspešne využiť. Ak môžem tak odporúčam nejakú strednú až menšiu guľovku na začiatok (nosnosť už podľav ýbavy) a potom prevodovú kúpi. Manrotto odporúčam preto že sú kvalitné - vydržia roky a výrobca neuvádza vyššiu nosnosť ako aj reálne pohodlne unesú pri dlhodobom používaní
veď práve, je to len otázka času či skôr tá, alebo tá. mám rozhodnuté o nákupe uvedeného Juniora a s guľoviek ešte váham medzi manfr.498 RC2, alebo MH1311-652 3D od giottosu
 
juraj-jakubik
2011-07-21 12:30:14
príspevok od: dedo Milan
veď práve, je to len otázka času či skôr tá, alebo tá. mám rozhodnuté o nákupe uvedeného Juniora a s guľoviek ešte váham medzi manfr.498 RC2, alebo MH1311-652 3D od giottosu
ak chceš aj guľovú aj prevodovu hlavu, zváž aj rýchloupínacie doštičky. Na tejto prevodovke sa používa 410PL, je relatívne väčšia a tak by som rozmýšľaľ nad guľovou hlavou s rovnakou doštičkou: ušetríš čas pri prehadozvaní a aj miesto a aj peniaze.to len na okraj.
 
juraj-jakubik
2011-07-21 12:35:13
príspevok od: Karol Srnec
Aj mna tato hlava stale laka, pre jej absolutnu presnost. Ale na moj vkus je prilis tazka. Ale raz ma to asi neminie a kupim si ju. Vyhodou profi stativov je, ze na ne mozem nainstalovat hlavu aku potrebujem. Aj v redakcii mame stativ a k nemu tri hlavy, ktore menime podla potreby.
Karol, čo viem po tejto hlave pokukávaš už nejaký čas. neváhaj a kupuj, je super, veď si mi ju predával ty Ja by som ju nemenil za nič. áno je veľká a ťažká, ale práca s ňou je paráda. Mňa doslova desí guľová hlava, keď uvolním jeden "čudlík" tak celá kompozícia letí mimo vo všetkých troch rovinách.

ja ju mám na statíve Manfrotto 190PRO B a myslím, že to je asi najmenší statív, na aký by som ju dal, hocičo menšie by asi už malo problém, aj preto chcem väčší statív.
 
dedo Milan
2011-07-21 12:55:04
príspevok od: juraj-jakubik
ak chceš aj guľovú aj prevodovu hlavu, zváž aj rýchloupínacie doštičky. Na tejto prevodovke sa používa 410PL, je relatívne väčšia a tak by som rozmýšľaľ nad guľovou hlavou s rovnakou doštičkou: ušetríš čas pri prehadozvaní a aj miesto a aj peniaze.to len na okraj.
a to je tak trochu problém, pretože na monopode mám hlavu manfr.234RC a tá ma doštičku 200PL-14. takže tá guľovka 498RC2 mi do toho zapadá. iný prípad by bola tá od giottosu, ale potom by to už bolo jedno, veď pri jednom fotografovaní sa toľko hláv nemení.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-07-21 20:45:08
príspevok od: dedo Milan
veď práve, je to len otázka času či skôr tá, alebo tá. mám rozhodnuté o nákupe uvedeného Juniora a s guľoviek ešte váham medzi manfr.498 RC2, alebo MH1311-652 3D od giottosu
ja by som skôr tu manfrotto - tejto značke proste verím, vydrží roky, ale Karol ma guľovku z tej rady od Giotossu čo píšeš a tiež to vyzerá dobre je presne urobená ale koľko vydrží nevyveštím z toho, kludne prid do nášho shopu a pozri si obe, len si predtým ešte over aby boli práve skladom presne tvoje voľby
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia