Hore

Ministatívy Manfrotto PIXI EVO

Funkčné, skladné, dizajnovo osviežujúce. Také sú moderné stolové statívy Manfrotto PIXI. Otestovali sme väčší model PIXI EVO.

Firma Manfrotto je azda najznámejším výrobcom statívov. Jej veľké statívy radu 190 a 055 má nejeden ephoťák. Pre niektoré príležitosti sa však hodí aj menší statív. Dnes vám predstavíme stolové statívy radu PIXI. Tie sa svojím dizajnom vymykajú zo zaužívaných tradícií, pritom sú vysoko funkčné. Najprv vám však stručne prestavíme menší statív PIXI.

PIXI

PIXI je ministatív navrhnutý pre kompakty, ultrazoomy a menšie CSC fotoaparáty. Využitie má pri fotografovaní i snímaní videa. Konštrukcia je jednoduchá, nohy sa vyklápajú len do jednej polohy. Hlava je guľová, bez rýchloupínacej doštičky, vybavená štandardným 1/4” závitom. Guľový kĺb sa uvoľní po stlačení tlačidla s logom Manfrotto.

Statív môžete použiť dvomi spôsobmi. Ako klasickú trojnožku, ktorú položíte na pevnú podložku, alebo ako rúčku pri snímaní videa.

PIXI sa vyrába v štyroch farbách: čiernej, bielej a tmavošedej s doplnkovou červenou alebo ružovou.Guľová hlava sa uvoľní stlačením tlačidla s logom Manfrotto.

Špecifikácia:

Hmotnosť: 190 g
Nosnosť: max. 1 kg
Dĺžka v zloženom stave: 18,5 cm
Maximálna výška: 13,5 cm
Statívový závit: 1/4”


Na statív môžete pridať univerzálny držiak telefónu.

PIXI EVO

PIXI EVO je novší o niečo väčší ministatív. Určený je nielen pre CSC fotoaparáty, ale aj pre menšie zrkadlovky. Odlišuje sa konštrukciou nôh, ktoré sú dvojpolohové. Kĺby nôh sa uvoľňujú prepínačom na oválnom tele statívu. Nohy sú naviac vysúvateľné, na každej je samostatná poistka a niekoľko medzipolôh.


Štyri nastavenia nôh.

Hlava je guľová, bez rýchloupínacej doštičky, vybavená štandardným 1/4” závitom. Oproti modelu PIXI je základňa hlavy väčšia a konštrukcia závitovej skrutky umožňuje jednoduchšie pripojenie fotoaparátu. Guľový kĺb sa uvoľňuje a fixuje skrutkou s logom Manfrotto a dovoľuje fotoaparát otočiť aj do vertikálnej polohy.

PIXI EVO sa vyrába v troch farbách: čiernej, bielej a tmavošedej s doplnkovou červenou.

Špecifikácia:

Hmotnosť: 267 g
Nosnosť: max. 2,5 kg, hmotnosť tela fotoaparátu do 750 g
Dĺžka v zloženom stave: 23 cm
Maximálna výška: 20 cm
Minimálna výška: 10,5 cm
Statívový závit: 1/4”

PIXI EVO v praxi

Obidva ministatívy PIXI majú rovnaké využitie. V angličtine sa zaužíval pre takýto typ statívu názov “table top tripod”, čiže stolový statív. Dobre to vystihuje ich využitie pri fotení produktovej fotografie.

Menši PIXI je vhodný pre kompakty a menšie CSC s nie príliš dlhým objektívom. PIXI EVO je robustnejší a udrží nielen CSC, ale aj menšiu zrkadlovku.

Väčší zo statívov som otestoval na Dunajskom nábreží. To je vzorové miesto pre použitie takéhoto typu statívu. Ste na večernej prechádzke, veľký statív ste nechali doma, ale chcete urobiť slušný nočný záber. Viete, že nastaviť vysoké ISO, alebo sa snažiť fotiť z fotoaparátom položeným len tak na múriku, nemá zmysel. V prvom prípade bude fotografia zašumená, v druhom nemáte ako presne zakomponovať.

Fotil som so Sony A7 II s objektívom Zeiss 55/1,8. Použil som 10 sekundovú samospúšť. Otestoval som horizontálne aj vertikálne umiestnenie fotoaparátu.


Expozícia 10 sekúnd.


Expozícia 20 sekúnd.

PIXI EVO obstál a nielen preto, že sa s ním nočné zábery vydarili. Dobre sa s ním naviac pracuje. Aj keď nemá rýchloupínací mechanizmus, nie je jeho pripájanie k fotoaparátu zdĺhavé. Statív je vyrobený z kombinácie hliníka a plastu. Obával som sa ako bude držať guľový kĺb vo vertikálnej polohe.

Záver

PIXI EVO a jeho menší súrodenec, sú šikovné stolové statívy, ktoré kombinujú funkcionalitu so sviežim dizajnom. Menší PIXI je určený pre kompaktné fotoaparáty, s redukciou pre telefóny alebo LED svetlo. CSC fotoaparát radšej naň nedávajte, max. Olympus PEN E-PL7/OM-D E-M10 alebo Nikon 1, výhradne so základným zoomom, či malým pevným objektívom.

Väčší PIXI EVO udrží CSC fotoaparát bez problémov. Skúšal som Sony A7 II, Fujifilm X-T10 a Olympus OM-D E-M5 Mark II. Až na teleobjektívy, nie je žiaden problém. U teleobjektívov sú paradoxne na tom lepšie tie väčšie, ktoré majú statívový prstenec, ktorý umožňuje lepšie vyváženie fotoaparátu na statíve.

Statív udrží samozrejme aj ľahkú zrkadlovku so štandardným zoomom alebo ľahším pevným objektívom, napr. Nikon Canon EOS 750D. Pokiaľ máte taký kompaktný telezoom, akým je napr. nový Nikon AF-S 55-200/4-5,6E VR, tiež nebudete mať problémy. Výrobca píše, že statív udrží zrkadlovku s objektívom 18-200, ale to je na hrane použiteľnosti a zo statívu sa pomaly, ale isto stáva kyvadlo.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Ajax2
2016-01-20 12:52:50
Cena PIXI EVO ??
 
Ajax2
2016-01-20 12:55:08
Už som to zistill. Pardon.
 
josseee
2016-01-20 13:27:20
co ja viem,asi radsej dobry gorillapod...pri porovnatelnej velkosti spravi to co tento+cosi naviac
 
markato1
2016-01-24 08:09:04
mne sa to celkom paci,k 760D a 10-18 ( 950 gr. cca),maximalne 18-135 is stm( 1120gr cca) to moze postacovat...
 
Roman Point
2016-01-25 04:28:03
Mám rád síce manfrotto ale k mobilu by mi stačilo aj niečo lacnejšie.
 
JohnNewton
2016-01-26 17:23:54
Mne sa páči, keď budete mať MTPIXIEVO-RD, tak zoberiem, možno aj na blesk občas použijem
 
Jan1
2017-10-11 22:36:01
Nuž, nedá mi sem nenapísať, že s tým statívčekom nie som spokojný. Všetko by bolo OK, samotný statív je naozaj príma, ale problém je v hlave (nie v mojej!), vlastne ani nie v hlave, ale v spojovacom kuse medzi samotnou guľou a upínacou doštičkou . Je to taká tyčka, v dolnej časti kovová a v hornej plastová. A ten plast je mäkký a teda bohužiaľ pruží. Takže si síce spravíte kompozíciu, zatiahnete aretačnú skrutku guľovej hlavy, tak tá drží ako hluchý dvere, ale pružiaci plast sa prehne v smere objektívu a teda "nos" foťáku vám o pár milimetrov klesne... Musíte teda pri komponovaní mieriť o pár milimetrov vyššie, aby ste želaný výrez dostali po klesnutí objektívu. Nič moc ...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia