Hore

Sirui Traveler 5C a 7C

Dva kompaktné cestovné statívy z uhlíkových vlákien. Jeden ľahučký ako pierko, druhý robustnejší.

Sirui, ako výrobca statívov, nie je u nás príliš známy, aj keď je na našom trhu už niekoľko rokov. Možno je to aj tým, že aj keď je to čínsky výrobca, sústreďuje sa na kvalitu a nie na nízku cenu. Chce konkurovať renomovaným výrobcom, ako Manfrotto, Velbon a pod. Dúfam, že som vás neodradil od čítania tým, že sa nejedná o lacné produkty. S cenami to napokon vôbec nie je zlé. Práve naopak. Táto séria sa vyznačuje veľmi dobrým pomerom cena/výkon/kvalita.

Dnes si predstavíme dvojicu cestovných statívov. Skladných a ľahkých. C v označení naznačuje, že je v ich konštrukcii použitý ľahký a pevný karbón. Vyrábajú sa aj v lacnejšom prevedení s hliníkovými nohami, kedy je v označení písmeno A.

Obidva statívy sa predávajú s rozšírenou 6 ročnou zárukou, čo svedčí o tom, že si je výrobca ich kvalitou istý.

Sirui Traveler 5C

Sirui Traveler 5C je veľmi ľahký, kompaktný statív s hmotnosťou len 895 g. Maximálna výška je 1380 mm. Zložený má len 315 mm. Minimálna výška je 160 mm. Výrobca udáva maximálne zaťaženie 6 kg, nemýľte si to s prakticky použiteľným zaťažením, to je niekoľko násobne menšie.

Kompaktný je vďaka systému preklápania nôh o 180°, ten ušetrí na dĺžku pár centimetrov, ktoré meria hlava. Tá je guľová s rýchloupínacou doštičkou kompatibilnou s Arca Swiss štandardom.

Nohy statívu sú z 8-vrstvového karbónu. Skladajú sa z piatich sekcií s 4 otočnými zámkami Twist Lock. Zakončené sú gumenými kužeľovými koncovkami. Uhol nôh je nastaviteľný, umožňuje statív prispôsobiť aj členitejšiemu terénu. V polohe 180° je statív prakticky na zemi a hlava je vo výške 33 cm. Stredový stĺpik je vysúvateľný a demontovateľný. Hlava sa dá upevniť priamo na základňu statívu.
Balenie statívu Sirui Traveler 5C.

V zloženom stave.

Rôzna konfigurácia vysunutia a sklopenia nôh.

Pevný stredový stĺpik sa dá ešte povysunúť a aj demontovať.

Detail prstencových zámkov Twist Lock.

Špecifikácia

 • Počet vodováh: 1
 • Stredový stĺpik: áno
 • Typ zámku nôh: Twist Lock
 • Počet sekcií nôh: 5
 • Rýchloupínanie (quick release): áno
 • Pätky statívu: Guma
 • Priemer nohy (mm): 22 mm
 • Materiál: uhlíkové vlákno
 • Typ hlavy: guľová
 • Spôsob uchytenia hlavy: 3/8", 1/4"
 • Typ doštičky: Arca Swiss kompatibilná
 • Maximálna výška nôh: 1230 mm
 • Maximálne zaťaženie: 6 kg
 • Minimálna výška: 160 mm
 • Maximálna výška: 1380 mm
 • Dĺžka v zloženom stave: 315 mm
 • Farba: čierna
 • Hmotnosť: 895 g
 • Záruka: rozšírená 6 rokov
 • Cena: cca 105€


https://www.focusnordic.cz/produkt/114198

Sirui Traveler 5C v praxi

Statív je dodávaný v jednoduchom, ale praktickom vrecku, ktoré si môžete prevesiť cez plece, alebo chráni statív, ak ho pribalíte k batožine. Okrem vrecka k statívu dostanete niekoľko imbusových kľúčov na doťahovanie rýchlo upínacej doštičky a nôh. Dá sa ale dotiahnuť aj mincou.

Statív je ľahučký ako pierko, ani o ňom neviete. Pred použitím musíte preklopiť nohy, čo trochu zdržuje. Je to daň za kompaktné rozmery pri prenášaní. Ak ho aktívne používate, môžete nechať nohy v pracovnej polohe. Priemer najspodnejšej sekcie je približne centimeter. To naznačuje, že udávaná nosnosť 5 kg je nereálna.

Prstencové zámky sú dobre pogumované. Na odomknutie stačí pol otáčky. S trochou praxe rýchlo odomknete aj zamknete všetky štyri zámky naraz. Dve nohy sú polstrované, čo sa hodí pri manipulácii so statívom v zime, bez rukavíc.

Na spodnej časti základne je karabínka, na ktorú môžete zavesiť dodatočnú záťaž, napr. brašnu. V prepravnej polohe môže poslúžiť na zavesenie statívu napríklad na batoh. Na základní nájdete bublinkovú vodováhu.

Stredový stĺpik je pevný, nedá sa zasúvať medzi nohy. Má dve sekcie. Je demontovateľný, hlava sa dá upevniť priamo na základňu statívu. To sa zíde pri fotení z najnižšej polohy, alebo keď máte obavy o stabilitu.

Malá hlava má len jeden zámok, ktorým sa ovláda pohyb guľového čapu i otáčanie hlavy na základni. Nemá panoramatický režim. Rýchloupínacia doštička sa uzamyká prítlačným systémom so skrutkou. Má poistku proti vypadnutiu do strany, ak nie je dostatočne zaistená. Použiť môžete aj iné doštičky kompatibilné so štandardom Arca Swiss. Na hlave nenájdete vodováhu, čo nevadí, pretože väčšina digitálnych fotoaparátov má vstavanú digitálnu vodováhu.

Statív som využil pri testovaní filtrov NiSi. Bolo to s fotoaparátom Fujifilm X-S10 a objektívom XF 16-80/4R OIS VR a s Olympusom OM-D E-M1 Mark III s M.Zuiko 12-100/4 IS PRO. Fujifilm je tak na hornej hranici použiteľnosti, Olympus už bol cez. Statív prekvapujúco zvládol veterné nábrežie Dunaja i fotenie na Starom Moste, kde dobre tlmil vibrácie. A že ich bolo, nielen električky, ale aj bežci, cyklisti a kolobežkári dokážu rozvibrovať lávku mostu.
Pri fotení na moste som používal časy až 10 sekúnd. Fujifilm X-S10 a objektívom XF 16-80/4R OIS WR.
Pri Dunaji som sa s Olympusom OM-D E-M1 Mark III a M.Zuiko 12-100/4 IS PRO dostal až na 60 sekúnd.

Aj keď fotenie s obidvomi fotoaparátmi dopadlo dobre, odporúčam statív pre menší fotoaparát. Záleží na tom, akú chcete mať istotu, že nedôjde k roztraseniu.

Sirui Traveler 5C je pravý cestovateľský statív, kompaktný a ľahučký. Dobre tlmí vibrácie. Polohovateľné nohy a demontovateľná stredová tyč umožňujú prispôsobiť statív rôznym podmienkam. Vďaka kvalitným prstencovým zámkom sa dajú nohy rýchlo vysúvať aj zasúvať. Nosnosť udávaná výrobcom je nereálna. Karbónové nohy znesú zaťaženie, ale statív nebude plniť svoj účel. Odporúčam ho majiteľom kompaktov a malých bezzrkadloviek, napr. Sony RX100, Fujifilm X100, Olympus OMD-E-M10 a pod. Tí budú s funkcionalitou spokojní.

Sirui Traveler 7C

Sirui Traveler 7C patrí medzi stredne veľké statívy, ako napr. Manfrotto 190, alebo Velbon Sherpa Pro 5XX. Kompaktný je vďaka systému preklápania nôh o 180°, ten ušetrí na dĺžku pár centimetrov, ktoré meria hlava. Hmotnosť statívu je 1 550 g. Maximálna výška je 1680 mm. Zložený má 465 mm. Minimálna výška je 500 mm. Ak potrebujete fotografovať nízko pri zemi, môžete otočiť stredový stĺpik s hlavou dole nohami. Výrobca udáva maximálne zaťaženie 14 kg, prakticky použiteľné zaťaženie je niekoľko násobne menšie.

Nohy statívu sú z 8-vrstvového karbónu. Skladajú sa zo 4 sekcií s 3 otočnými zámkami Twist Lock. Zakončené sú gumenými kužeľovými koncovkami, ktoré možno vymeniť za priložené kovové hroty. Uhol nôh je nastaviteľný, umožňuje statív prispôsobiť aj členitejšiemu terénu. Jednu nohu je možné demontovať a spojiť so stredovým stĺpikom, čím získate monopod. Maximálna výška monopodu je 173,5 cm a minimálna 52 cm.

U tohto statívu je stredový stĺpik vysúvateľný, naspodku má háčik pre zavesenie záťaže. Na základni je malá vodováha a závit pre pripojenie príslušenstva, tá je krytá gumenou záslepkou.

Hlava je odnímateľná. Oproti hlave na Traveleri 5C má samostatne ovládané panorámovanie a na rýchloupínacej základni je ďalšia vodováha. Doštička je kompatibilná so štandardom Arca Swiss. Dá sa upevniť na fotoaparát pomocou imbusového kľúča, mince a má aj výklopné očko na dotiahnutie/odtiahnutie. Skĺznutiu doštičky z hlavy zabraňuje poistný kolík. Doštička sa na základňu upevňuje pomocou prítlačného mechanizmu so skrutkou.

Balenie statívu Sirui Traveler 7C.

V zloženom stave.

Hlava je guľová s panoramatickou základňou.

Rôzne kombinácie vysunutia nôh a stredového stĺpiku.

Pri fotení z nízkych polôh je možné reverzne otočiť stredový stĺpik a dosť hlavu a fotoaparát nad úroveň terénu.

Jednu nohu môžete skombinovať so stredovým stĺpikom a získate monopod.

Špecifikácia

 • Počet vodováh: 2
 • Stredový stĺpik: áno
 • Typ zámku nôh: Twist Lock
 • Počet sekcií nôh: 4
 • Rýchloupínanie (quick release): áno
 • Pätky statívu: guma alebo hroty
 • Priemer nohy (mm): 25 mm
 • Materiál: uhlíkové vlákno
 • Typ hlavy: guľová
 • Spôsob uchytenia hlavy: 3/8", 1/4"
 • Typ doštičky: Arca Swiss kompatibilná
 • Maximálna výška nôh: 1400 mm
 • Maximálne zaťaženie: 14 kg
 • Minimálna výška: 500 mm
 • Maximálna výška: 1680 mm
 • Dĺžka v zloženom stave: 465 mm
 • Farba: čierna
 • Hmotnosť: 1550 g
 • Záruka: rozšírená 6 rokov
 • Cena: cca 145€


https://www.focusnordic.cz/produkt/114200

Sirui Traveler 7C v praxi

Statív je dodávaný v jednoduchom, ale praktickom vrecku, ktoré si môžete prevesiť cez plece, alebo chráni statív, ak ho pribalíte k batožine. Okrem vrecka k statívu dostanete niekoľko imbusových kľúčov na doťahovanie rýchlo upínacej doštičky a nôh. Ďalej aj sadu vymeniteľných kovových hrotov aj s príslušným kľúčom.

Kvôli minimalizácii rozmerov pri preprave je statív preklápací. Pred použitím musíte preklopiť nohy. Ak ho budete dlhšie používať, nohy nemusíte sklápať späť do prepravnej polohy. Po troche cviku to ide ale celkom rýchlo. Odporúčam obrátiť statív hore nohami a potom ich sklápať do prepravnej polohy, je to prirodzenejšie.

Prstencové zámky sú dobre pogumované. Na odomknutie stačí pol otáčky. S trochou praxe rýchlo odomknete aj zamknete všetky tri zámky naraz. Dve nohy sú polstrované, čo sa hodí pri manipulácii so statívom v zime, bez rukavíc. Gumené pätky je možné vymeniť za kovové hroty (sú pribalené). Nohy sú polohovateľné, každá zvlášť.

Stredový stĺpik je výsuvný a dá sa reverzne otočiť, hlavou dole. Čo sa hodí pri fotení makro záberov. Má háčik na zavesenie dodatočnej záťaže, ťažšie sa ale vysúva.

Na základní nájdete bublinkovú vodováhu a ďalšiu na hlave. Tá je guľová so samostatnou skrutkou panorámovania. Guľový kĺb má plynulý chod. Skrutkou stačí len mierne pootočiť, aby sa kĺb uvoľnil alebo zablokoval. Jemné nastavenie trecieho odporu tu nenájdete. Rýchloupínacia doštička sa uzamyká prítlačným systémom so skrutkou. Má poistku proti vypadnutiu do strany, ak nie je dostatočne zaistená. Použiť môžete aj iné doštičky kompatibilné so štandardom Arca Swiss.

Statív som využil pri testovaní filtrov NiSi. Bolo to s fotoaparátom Canon EOS R5 s objektívmi RF 24-105/4L USM a RF 70-200/2,8 L IS USM (doštičku som upevnil na nohu pre statív). Veľkosťou i stabilitou je akurátny pre takúto zostavu.
V meste mi stačili časy rádovo v sekundách, max. 15, čo statív zvládol ľavou zadnou.

Sirui Traveler 7C je úplne iná liga, ako jeho menší braček Traveler 5C. Toto je poriadny, robustný, pritom relatívne kompaktný a ľahký statív, ktorý aj niečo unesie. Je aj variabilnejší, dá sa zmeniť dokonca na monopod. Na tento model môžete smelo upevniť profesionálnu bezzrkadlovku, alebo poloprofesionálnu zrkadlovku.

Roky používam Velbon Sherpa PRO CF-540 (tento rad sa už nevyrába) a Sirui Traveler 7C mi ho do veľkej miery pripomína, čo berte ako moje jednoznačné odporúčanie.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blahoslav J B Art
2020-11-30 15:15:45
ten mensi karbonovy stativ Sirui, alebo jeho predchodcu som mal, pouzival s Olympusom OMD M10 a Panasonikom GX80 ... maly, lahky, ked som nevysunul najtensiu sekciu noziciek tak aj dlhocasovky sa dali vo vetriku ... ale na taky Island by som ho nebral
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované