Hore

Markins: Stabilita je komplexný problém.

Ak ste o Markins hlavách ešte nepočuli, tak vedzte, že ide o elitnú značku, najmä pre tých fotografov ktorí chodia veľa do prírody alebo na túry po horách. Hneď vám vysvetlím prečo...

Dlhé ohniská a ich bolesti

Ako náhle začnete fotografovať s dlhými teleobjektívmi zistíte, že cenovo dostupné guľové hlavy nie sú to pravé orechové. Vždy sa Vám pohne/klesne obraz po dotiahnutí hlavy a v horšom prípade doma zistíte, že obraz je síce ostrý, ale nie až tak ako by sme si predstavovali a chýba mu tá poriadna „pixlová“ ostrosť. A to aj napriek tomu, že som použil statív a predsklopenie zrkadla a pod. Toto som si všimol pri mojom fotení s objektívmi s ohniskom 300mm a viacej. Najskôr som si myslel, že je to spôsobené objektívom, no nebolo, je to v kombinácii statívu a hlavy...

Ako fotoaparát maximálne stabilizovať?

Účinným spôsob ako stabilizovať fotoaparát pri fotení s dlhšími ohniskami je použitie statívu. Statív však nemôže byť hocijaký. Toto platí dvojnásobne aj o statívovaj hlave, najmä ak chceme používať 300mm a dlhšie objektívy alebo prístroje s veľmi vysokým rozlíšením. Statív ako taký, môže mať hneď niekoľko slabín z pohľadu stability. Pozrime sa na tento problém všeobecne.

Začnime od podlahy. Prvým labilným prvkom môžu byť gumené zakončenia nožičiek. Ak chcete naozaj stabilné uloženie potrebujete hroty. Ideálne sú oceľové alebo titánové hroty, ktoré zabezpečia minimálnu a tým aj pevnú kontaktnú plochu.

Potom sú to samozrejme nohy. Hliník aj jeho zliatiny nie sú vôbec zlé ako materiál nôh, no tiež do istej miery prenášajú vibrácie, okrem toho sú ešte stále dosť ťažké. Hliníkové nohy navyše viacej pružia a sú často viacej náchylné na prehnutie/pruženie. Lepšie je drevo alebo dnes skôr karbón. Tieto materiály vibrácie tlmia. Keď si porovnáte hliníkové a karbónové nohy (s rovnakým priemerom trubiek a počtom sekcií nôh a dĺžkou) jednoznačne pevnejšie sú tie karbónové. Samozrejme, že sa bavíme o kvalitných statívoch overených značiek ako Velbon, Manfrotto, Gitzo, Giottos a podobne.

Ďalším dôležitým prvkom celkovej stability je statívová základňa, ktorá spája nohy a umožňuje ich polohovanie. Základňa by mala byť z odolného duralu alebo horčíkovej zliatiny. Zámky nôh by mali byť presné a pevne aretovať polohy nôh vo všetkých nastaviteľných uhloch. Úplne „kruciálnym“ prvkom je výsuvný stredový stĺpik. Okrem toho, že zvyšuje hmotnosť statívu, po jeho vysunutí je prakticky nemožné ustabilizovať 300-400mm teleobjektív. Pri dlhých ohniskách je preto lepšie mať statív bez stredového stĺpika prípadne tento stĺpik vôbec nepoužívať. Všimnite si známych fotografov prírody, tí stredový sĺpik takmer vôbec nepoužívajú.

Nasleduje ďalší článok v našom statívom reťazci a tým je hlava, myslím tú statívovú:). Toto je kapitola sama o sebe. Na výber máme hlavy pákové, trojosové, prevodové, guľové. Každá môže mať rôznu nosnosť, konštrukciu a hodí sa na niečo iné... Na statívovú hlavu sa dnes už spravidla vždy upína statívová doštička a až na ňu fotoaparát. Medzi doštičkou a hlavou môže byť vôľa. Medzi doštičkou a telom fotoaparátu môže vzniknúť ďalšie slabé miesto, pretože to je ďalší spoj. Slabín je teda už celkom dosť ako na to?

Systémové riešenie

Jedna z možností je systém Markins. Zámerne píšem o systéme, pretože okrem hláv vyrába tento výrobca aj statívové doštičky, adaptéry na statívové základne a titánové hroty na nohy statívov. Na dvoch konkrétnych modeloch statívových hláv (Q3-Tr červená a Q20-Q čierna) vám priblížim systém Markins, jeho výhody a nevýhody.


Hlava Markins Q20-Q s univerzálnou doštičkou pre rôzne modely Canon. Vodováhu pri vhodnom umiestnení doštičky môžete pohodlne používať pri fotení aj s nasadeným fotoaparátom.

Hlava Markins Q20-Q

Toto je najväčšia a najrobustnejšia hlava z produkcie Markins. Je vyrobená veľmi presne z ľahkej zliatiny, jej povrch je anodizovaný. Samotný guľový čap je dvakrát anodizovaný, pre čo najvyššiu tvrdosť a odolnosť voči oteru. Pri predvádzaní s povrchom hlavy dokonca prebehnú po asfalte a hlava zostane nepoškriabaná, no myslím že to je už extrém, ktorý nikto nebudeme robiť. Guľový mechanizmus s takýmto povrchom nepotrebuje mazanie. Okrem klasického zámku (kolieska) na uzamknutie guľového kĺbu, je tu aj samostatný zámok pre panoramatický pohyb. Aby vám fotoaparát pri povolení hlavy neodkväcol, hlava má na veľkej ešte jednu menšiu nastavovaciu skrutku, ktorou nastavíte trenie hlavy (alebo tuhosť chodu) v odomknutej polohe. Zaistenie a odistenie takto správne nastavenej hlavy, zabezpečíte len približne štvrtinovým pootočením hlavného kolieska.


Statívovú doštičku uzamknete páčkou s nastaviteľnou tuhosťou. Tuhosť sa nastavuje skrutkou.
Páčku je možné pretočiť tak aby vyhovovala pravákom aj ľavákom.


Detail nastavovacej skrutky, ktorou regulujete tuhosť chodu hlavy v odistenej polohe. Na nastavovanie postačí prst, nie je potrebný žiadny skrutkovač ani nič podobné.

Základné technické parametre Markins Q20-Q:

 • Hmotnosť 555 g
 • Nosnosť 50 Kg
 • Pomer nosnosť / hmotnosť 90:1
 • Výška 111 mm
 • Priemer základne 65 mm
 • Typ upínania statívovej doštičky QL-60
 • Kontrola trenia hlavy Bi-Axial,
 • Statívový závit 3/8”
   

Táto väčšia hlava je veľmi vhodná na použite na veľkých statívoch, ideálne karbónovej konštrukcie. Oceníte ju pri fotení s dlhými teleobjektívmi, typu 400m a viacej, ako aj ťažkými veľkoformátovými a stredoformátovými aparátmi. Má väčší guľový kĺb a preto je práca s ťažkou technikou v tomto prípade komfortnejšia. Podobnú nosnosť má síce aj menšia hlava (Q3-Tr), ktorá síce unesie aj ťažké zostavy, no samotné polohovanie veľmi ťažkého aparátu už nie je také pohodlné a komfortné. Príjemným doplnkom je vodováha a najmä pogumované aretačné kolieska s dostatočným priemerom, ktoré uľahčujú ovládanie. Aby sa vám statívová doštička nevysunula pri slabom dotiahnutí/zaistení, je hlava vybavná poistným kolíkom.


Červená farba hlavy Q3-Tr odlíši váš statív od ostatných. Nasadená na nej je univerzálna doštička PG30U.

Hlava Markins Q3-Tr

Menšia ľahšia a farebnejšia, no pritom rovnako funkčne vybavená ako ten väčší model. Je ideálna na cestovanie, túry, častý transport s ľahším karbónovým statívom alebo na každodenné použitie. Rozdiel je len v systéme uchytenia doštičky fotoaparátu (tiež je tu možnosť viacerých patentov...) a v menšom komforte pri práci s obrovskými teleobjektívmi. Mimochodom je až neuveriteľné, koľko táto malá hlava unesie a ako jemne stačí pootočiť zaisťovacím kolieskom na to aby ste ju zaaretovali. Drobný rozdiel je tiež v lesklom čiernom povrchu základne. Farebná hlava statívu nájde svoje uplatnenie najmä ak sa pohybujete často medzi fotografmi. Rýchlo spoznáte, ktorý statív je váš, navyše je ponúkaný odtieň červenej  veľmi estetický. Na výber je ešte modré prevedenie. Hlava skvelo funguje so zrkadlovkou a s objektívmi typu 70-200 či 300mm. Dobre sa kombinuje so stredne veľkými statívmi Giottos a Manfrotto (napríklad 190CXPROB alebo 055CXPROB), s ktorými tvorí vyváženú zostavu.

Základné technické parametre Markins Q3-Tr:

 • Hmotnosť 385 gr
 • Nosnosť 30 Kg
 • Pomer nosnosť / hmotnosť 77.9:1
 • Výška 91 mm
 • Priemer základne 56mm
 • Typ upínania statívovej doštičky QR-48
 • Kontrola trenia hlavy Bi-Axial,
 • Statívový závit 3/8”


Spodná plocha hláv je  upravená tak aby bolo umožnené čo najlepšie spojenie so statívom.

Výhody hláv Markins:

+Nízka hmotnosť
+Vysoká nosnosť
+Dlhá životnosť
+Kompaktné rozmery
+Bez mazania
+Vysoká odolnosť guľového čapu voči oteru a poškriabaniu
+Jednoduchá údržba
+Nastaviteľný odpor pre plynulú prácu s ťažkou technikou
+Odpadá tzv. syndróm „on/off“ alebo zaaretované odaretované (to je presne ten moment keď povolíte guľovú hlavu a fotoaparát  sa vám preklopí aj s objektívom a celá zostava aj so statívom môže spadnúť.)
+Možnosť vybrať si spôsob upínania statívovej doštičky či "L bracketu"

Nevýhody hláv Markins:

- Vysoká cena

Ako vidíte nevýhod nie je zatiaľ veľa, iba cena. Uvidíme po dlhodobejšom teste ako sa im bude dariť. Aj ked tie tri mesiace čo už máme hlavy Markins v redakcii v plnom používaní, by sme už mohli pokladať za dlhodobý test.

Chce to poriadne nohy

Ak si už zakúpite takúto kvalitnú hlavu, potrebujete k nej aj adekvátne statívové nohy alebo ak chcete stojan. Poobzerať sa treba po tých najkvalitnejších karbónových statívoch. Markins hlavy sú veľmi ľahké, pomer nosnosť / hmotnosť je unikátny. a vhodné na nosenie do krajiny, na fotenie wildlife, takže preto im (a aj vášmu chrbtu) najlepšie sadne ľahký no pevný karbón. Výrobca odporúča pochopiteľne Gitzo a jeho lacnejšiu alternatívu Giottos. Ja by som si dovolil doplniť výber o najnovšie modely karbónových Manfrotto statívov a podľa môjho názoru má výborné karbónové modely Velbon v rade Sherpa.


Statívové skrutky na doštičkách Markins doťahujete imbusovým kľúčom. Zaistenie doštičky k hlave je v tomto modeli riešené masívnou páčkou s excentrickým čapom.

Špeciálna statívová doštička

K hlavám okrem štandardnej rýchloupínacej doštičky ponúka výrobca špeciálne doštičky, ktoré sú určené pre konkrétny typ fotoaparátu. Výhodou špeciálnych doštičiek je, že sa na nich nepretáča fotoaparát ak fotíte na výšku s ťažkým objektívom, lebo majú špeciálne tvarované dosadacie plochy. Jednoducho držia pevnejšie fotoaparát ako tie univerzálne doštičky. A ešte jedna vec – Markinsy nemajú gumenú alebo korkovú podložku na dostičke, lebo je to ďalšie potenciálne miesto, ktoré oslabuje stabilitu sústavy. Ak niečo pruží, nemôže to byť predsa stabilné a nehybné... Navyše, gumenú plochu už aj tak máte na každom fotoaparáte, takže načo tam pridávať ďalšiu gumu a vyrábať ešte väčšiu vôľu. Hlavy Markins sú tiež plne kompatibilné s platničkami a „L držiakmi“ od Arca-Swiss, Really Right Stuff alebo Kirk, takže môžete použiť už zakúpené príslušenstvo.


"L-Brackety" sú najlepším riešením pri fotení zo statívu na výšku.

L– bracket prídá komfort a stabilitu

Mnohí ste si už istotne všimli túto špeciálnu platničku, ktorá má tvar „L“ a umožňuje pevné a rýchle preklopenie fotoaparátu na výšku pri fotení zo statívu. L-bracket nahrádza rýchloupínaciu platničku, vlastne dve platničky – jednu klasickú na spodnej strane fotoaparátu a tú druhú na bočnej strane. Takéto „L brackety“ nájdete aj v ponuke značky Markins. L bracket potrebujete vždy iný určený pre konkrétny typ fotoaparátu. Tento "L prípravok“ má pri fotení na výšku okrem rýchlosti jednu veľkú výhodu -  fotoaparát máte uchytený presne v ťažisku a nie pár centimetrov mimo neho (čo sa vždy stane pri vyklopenej hlave). Fotoaparát je v prípade použitia L bracket neporovnateľne stabilnejší a lepšie sa sním pracuje ako pri obyčajnom spôsobe uchytenia. Aj samotná práca s aparátom je pri použití L-bracketu jednoduchšia.

Statív s hlavou v cene fotoaparátu?

Pomaly sa dostávame k záveru. Ak sa vám zdá, že táto recenzia sa začala skôr ako časť nejakého dielu našej fotoškoly, že na začiatku som sa venoval skôr maximálnej stabilite fotoaparátu vo všeobecnosti, nie ste ďaleko od pravdy. Niektoré disciplíny ako krajinárska fotografia a wildlife sa dajú bez statívu fotiť len ťažko, prípadne s nejakými obmedzeniami. Jednoducho platí, že poriadne ostrá fotka sa robí zo statívu, pri krajine a dlhých teleobjektívoch to platí dvojnásobne. Guľové hlavy, ktoré som vyskúšal patria medzi špičku, čomu zodpovedá aj ich cena. Hlavy Markins sú plne kompatibilné s platničkami a „L držiakmi“ od Arca-Swiss, Really Right Stuff alebo Kirk. Je to jednoducho High–End pre tých, ktorí rátajú každý gram a hľadajú vysoký komfort používania a presnosť nastavenia.

Ak by som to mal zhrnúť v skratke ich výhody sú nasledovné: sú ľahšie a pevnejšie ako konkurenčné hlavy s rovnakou nosnosťou pričom ich výhodou je možnosť nastaviť voliteľný odpor hlavy tak aby sa fotoaparát s objektívov samovoľne nepreklopil čo nie je bežné u iných guľových hláv. A ešte posledná rada – prečítajte si poriadne návod. Jedine správnym nastavením a používaním budete s týmito hlavami spokojní a zistíte čo je to komfort dobrej statívovej hlavy. 

Hlavy Markins a ďalšie príslušenstvo si môžete pozrieť na výstave Foto Slovakia 2011. Prednášku k systému Markins bude mať v sobotu 22.10. 2011 o 10:45 v rámci výstavy združenie fandov nikonu http://www.nikonians.org/

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2011-10-17 15:31:42
Zrovna pri teleobjektivoch (zvlast tych velkych), kde sa na stativ pripaja stativova obruc objektivu je pouzitie gulovej hlavy podla mna nevhodne az riskantne. S teleobjektivmi je idealne pouzivat gimbal hlavu, alebo tilt hlavu s otocnou zakladnou.
 
garyfisher
2011-10-17 15:48:01
Skor fotoskola, pravda. Opakovanie ale matka mudrosti.
Gulove hlavy a dlhe tele ee, aj ked popravde videl som ze niektory profici to tak maju. Hovorime ako bolo spomenute samozrejme o kvalitnych hlavach.
Ja pouzivam Acratech U.S.A. mozno spracujem recenziu niekedy.
 
garyfisher
2011-10-17 15:49:08
príspevok od: bear
Zrovna pri teleobjektivoch (zvlast tych velkych), kde sa na stativ pripaja stativova obruc objektivu je pouzitie gulovej hlavy podla mna nevhodne az riskantne. S teleobjektivmi je idealne pouzivat gimbal hlavu, alebo tilt hlavu s otocnou zakladnou.
Ja mam Acratech Long lens head, paradicka a omnoho spratnejsia ako velka gimbal hlava.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-10-17 15:57:56
výhoda tohto je skôr hmotnosť a všestrannosť použitia, ja si na tomto viem pekne predstaviť fotenie krajiniek s 200-400, 4000L F5,6 a pod. na 400mm F2,8 to asi nebude ono aj keď najskôr to treba vyskúšať. Nastavovanie tuhosti v odaretovanej polohe je easy 70-200L to zvláda luxusne aj 24-70L na výšku, čo pri iných guľových hlavách kde je on/off efekt nie moc bezpečné. Tieto hlavy sa správajú úplne inak ako všetko čo som skúšal dočilku.
 
bear
2011-10-17 16:00:20
príspevok od: garyfisher
Ja mam Acratech Long lens head, paradicka a omnoho spratnejsia ako velka gimbal hlava.
Gimbal head je velka, ale ma vyhodu, ze je stabilna vo vyrovnanej polohe. Ja som si vyskusal GH1720FQR, ked Mato robil recenziu a hned po recenzii som odkupil testovaci kus.
 
garyfisher
2011-10-17 16:52:16
príspevok od: bear
Gimbal head je velka, ale ma vyhodu, ze je stabilna vo vyrovnanej polohe. Ja som si vyskusal GH1720FQR, ked Mato robil recenziu a hned po recenzii som odkupil testovaci kus.
Nad tym som veru neuvazoval, len tak zavesit fotak. Ale nieje to problem ani na tej mojej pri dobre vyvazenom fotaku.
 
garyfisher
2011-10-17 16:56:03
príspevok od: bear
Gimbal head je velka, ale ma vyhodu, ze je stabilna vo vyrovnanej polohe. Ja som si vyskusal GH1720FQR, ked Mato robil recenziu a hned po recenzii som odkupil testovaci kus.
Inak tu moju hlavu mozem doniest do Blavy, otestujeme a pomozete s Matom s recenziou Februar to isti.
 
panpriatel
2011-10-17 17:16:02
“If your photos aren't good enough, you haven't been close enough”
Robert Capa
Plati to aj naopak...?
Sirsie skla, menej problemov.
 
bikemartin
2011-10-17 17:19:19
Potlesk, osvetový článok, možno vďaka nemu ľudia zistia, že sú na svete aj iný výrobcovia ako Manfrotto a Gitzo . Len jeden podstatný detail si zabudol, že Markins hlavy používajú Arca Swiss štandard, t.j. existuje nepreberné množstvo kompatibilných doštičiek od viacerých výrobcov.

Ad cena: guglujte PhotoClam, rovnako made in Korea, na 98% rovnaký dizajn (asi zdrhol inžinier z Markinsu aj s výkresmi), rovnaká funkčnosť a kvalita, e-bay ceny cca o 20% nižšie.
 
Big Lebowski
2011-10-17 19:51:14
príspevok od: garyfisher
Inak tu moju hlavu mozem doniest do Blavy, otestujeme a pomozete s Matom s recenziou Februar to isti.
Poď do Nemecka, otestujeme...
 
garyfisher
2011-10-17 20:56:10
príspevok od: Big Lebowski
Poď do Nemecka, otestujeme...
Hmm hovoril som, to sa este uvidi....definitiva padne buduci tyzden......
 
Blackman
2011-10-18 09:24:41
Fuha, za tu cenu by som siel ale asi skor do http://reallyrightstuff.com
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-10-18 12:01:40
príspevok od: bikemartin
Potlesk, osvetový článok, možno vďaka nemu ľudia zistia, že sú na svete aj iný výrobcovia ako Manfrotto a Gitzo . Len jeden podstatný detail si zabudol, že Markins hlavy používajú Arca Swiss štandard, t.j. existuje nepreberné množstvo kompatibilných doštičiek od viacerých výrobcov.

Ad cena: guglujte PhotoClam, rovnako made in Korea, na 98% rovnaký dizajn (asi zdrhol inžinier z Markinsu aj s výkresmi), rovnaká funkčnosť a kvalita, e-bay ceny cca o 20% nižšie.
skleroza dakujem som to doplnil
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-10-18 12:03:19
príspevok od: Blackman
Fuha, za tu cenu by som siel ale asi skor do http://reallyrightstuff.com
to je ich priama konkurencia
 
psykora2
2011-10-18 20:11:59
fajn clanok, taktiez som si jednu kupil ale cez ebay (za cca 30-40 perc.nizsiu cenu ako v EU) zrejme od chlapika co robi v tovarni na vyrobu v Korei, pouzivam ju na vsetko ale hlavne na fotenie detailov v prirode s teleobjektivmi a mozem potvrdit ze v kobinacii s dobrym stativom s hrotmi (pouzivam hlinikove benro s domacky vyrobenymi hrotmi zo skrutiek) su snimky nepomerne ostrejsie ako som dosahoval predtym
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-10-19 14:42:45
príspevok od: psykora2
fajn clanok, taktiez som si jednu kupil ale cez ebay (za cca 30-40 perc.nizsiu cenu ako v EU) zrejme od chlapika co robi v tovarni na vyrobu v Korei, pouzivam ju na vsetko ale hlavne na fotenie detailov v prirode s teleobjektivmi a mozem potvrdit ze v kobinacii s dobrym stativom s hrotmi (pouzivam hlinikove benro s domacky vyrobenymi hrotmi zo skrutiek) su snimky nepomerne ostrejsie ako som dosahoval predtym
ono tie hlavy vyzerajú úplne obyčajne dizajnom aj koncepciou, a kým si to človek neskúsi ťažko je to pochopiť prečo sú také drahé
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia