Hore

Joby - GorillaPod, GorillaMobile, GorillaTorch

Poviete si, že to predsa nie je žiadna novinka a že aj na ePhote už sme článok, resp. recenziu mali. Odvtedy sa však rodinka statívov a doplnkov k fotoaparátom od firmy Joby pekne rozrástla a pri príležitosti, že vďaka firme Olympus, už máme konečne distribútora aj na Slovensku sme sa rozhodli na tieto šikovné doplnky pozrieť znova.

Ak náhodou patríte medzi tých, ktorí ešte o GorillaPode alebo jemu podobným statívom nepočuli, tak vedzte, že ide o statívy menšieho vzrastu s flexibilnými nohami založenými na systéme ložisiek a do nich zapadajúcich guličiek. To umožňuje nohy tvarovať podľa potreby a statív tak prichytiť takmer na každý povrch – či už tvarovo, alebo aj materiálovo. Nevýhodou je samozrejme nosnosť týchto statívov, keď na tie menšie uchytíte iba kompakt, no vyššie modely sa vám odvďačia možnosťami o ktorých sa vám ani nesnívalo. Samozrejme ale s nutnou dávkou opatrnosti – všetci predsa máme svoju techniku radi.

GorillaPod Original / GorillaPod Magnetic

Prvý statív svojho druhu nastolil trend, ktorého sa držia jeho väčší súrodenci a aj konkurencia. Tri flexibilné nohy zložené z desiatich guličiek, na konci s protišmykovým pogumovaním. Jedenásta guľôčka slúži ako veľmi jednoduchá guľová hlava na ktorej nájdeme zámku a poistku na uvoľnenie rýchloupínacej doštičky.  To všetko vyrobené z kvalitného tvrdeného plastu, pričom samotné ložiská sú z vonkajšej strany opatrené tenkým gumeným krúžkom, ktorý slúži ako ochrana proti skĺznutiu.

Pri  výške 15 centimetrov a váhe zhruba 45g je schopný GorillaPod Original udržať kompaktné fotoaparáty, videokamery a záznamníky až do váhy 325g. Netreba ale zabúdať, že ako písal vo svojom článku Julo Kotus – berme túto hodnotu ako hraničnú a zbytočne neriskujme.

Model Magnetic je v podstate presne to isté ako pôvodný GorillaPod, no naviac má silné magnetické nohy, schopné sa prichytiť a pomerne spoľahlivo daných 325g udržať aj bez nutnosti nohy ohýbať. Samozrejme ale iba na magnetických povrchoch.

GorillaPod Video

Model Video je, ako aj názov napovedá, určený hlavne na natáčanie videa. Rozmerovo sa podobá na modely Original a Magnetic, no je naviac vybavený malou guľovou hlavou s rýchloupínacou doštičkou a kvalitnou 12cm dlhou ovládacou pákou. Pridanie guľovej hlavy pridalo aj na rozmeroch – 18cm a 80g, no nosnosť ostáva rovnaká a to 325g. Hlava je plne panoramatická a má možnosť náklonu až o 135°. Na magnetické nohy pri tomto modeli výrobca nezabudol.

GorillaPod Hybrid

Zatiaľ sme sa bavili iba o statívoch pre kompaktné fotoaparáty a malé videokamery. Modelom Hybrid sa dostávame konečne k väčším a odolnejším GorillaPodom.

Pri výške skoro 26cm a váhe 191g má Hybrid nosnosť až jedného kilogramu, a teda je predurčený na väčšie ultrazoomy, Compact System fotoaparáty či Micro 4/3 systém. Samozrejme je vhodný aj na fotopríslušenstvo ako napríklad externé blesky. Je vybavený malou plastovou guľovou hlavou s panoramatickým 360° otáčaním a 90° náklonom. Samozrejmosťou je rýchloupínacia doštička a malá vodováha.

GorillaPod SLR-Zoom

Zrejme prvým skutočne použiteľným modelom pre väčšinu z nás bude SLR-Zoom. Pri výške 25cm a váhe 241g má nosnosť až troch kilogramov a môžeme naň teda celkom bezpečne naložiť  v podstate všetky Compact System fotoaparáty ako aj digitálne zrkadlovky s nasadenými štandardnými objektívmi. Telezoomy s profesionálnymi telami necháme až na model Focus.

Oproti ostatným modelom nie je SLR-Zoom vybavený zabudovanou hlavou, ale dá sa samozrejme kúpiť v sete s plnohodnotnou hliníkovou guľovou hlavou označenou jednoducho BallHead. Na spojenie s fotoaparátom alebo hlavou slúži typizovaná ¼“ skrutka s 3/8“ adaptérom.

Pozrite sa ako sa s modelom SLR-Zoom vyhral Julo Kotus.


GorillaPod Focus

Najväčším a najsilnejším modelom je Focus. Týči sa do výšky 29 centimetrov a váži rovného pol kilogramu. Udrží pritom až desaťnásobok svojej váhy. Bez väčších problémov teda zvláda profesionálne telá zrkadloviek s nasadenými telezoomami. Podobne ako predchádzajúci model, tiež sa dodáva buď samotný, alebo v sete s guľovou hlavou Ballhead X. O hlavách viac už o pár riadkov nižšie.

Ballhead / Ballhead X

Joby má v ponuke dve guľové hlavy. Model Ballhead je jednoduchá hliníková hlava s jednou aretačnou skrutkou, rýchloupínacou doštičkou s vodováhou, ktorá pri váhe 150g dokáže uniesť tri kilogramy výbavy. Dodáva sa ku modelu SLR-Zoom, pre ktorý má prispôsobený priemer svojej základne. Je plne panoramatická, vybavená uhlovými ryskami a možnosťou náklonu o 90°.

Druhým modelom je Ballhead X. Naproti predchádzajúcemu modelu je väčšia a ťažšia. Vyrobená taktiež z kvalitného anodovaného hliníku má váhu 262g a nosnosť päť kilogramov. Jej pohyby sú ovládané dvomi aretačnými skrutkami, keď jedna riadi 90° náklon a druhá 360° panorámu. Zaujímavosťou je rýchloupínacia doštička v tvare písmena X, ktorá je kompatibilná s Arca-Swiss systémom.

GorillaPod Micro 250 / Micro 800

Pri modeloch Mikro upustíme od ohybných nôh, ale ešte ostaneme pri fotostatívoch. Modely Micro patria do kategórie statívov, ktorá sa nazýva „always on“, teda sú vždy pripevnené k telu fotoaparátu a pripravené na použitie. Jednoduchým pohybom sa nohy „rozprestrú“ a fotoaparát je pripravený. Navyše sú vybavené maličkou guľovou hlavičkou, ktorá umožňuje náklon v 36° uhle.

Ako názvy napovedajú, Micro 250 má pri svojich rozmeroch 1,9 x 1,5 x 6,6cm a hmotnosti 26g nosnosť 250g. Nohy sú vyrobené zo zliatiny hliníka a zinku a na konci majú praktické pogumovanie. Tento model je teda podobne ako Original určený pre ľahké kompaktné fotoaparáty a minikamery.

Väčší brat je v tomto prípade Micro 800. Platí pre neho to isté čo sme napísali pred chvíľkou, iba zmeníme rozmery – 2,8 x 2 x 8,8cm, hmotnosť 65g a nosnosť pekných 800g. To ho predurčuje na použitie so škálou fotoaparátov od kompaktov až po ľahké Micro 4/3 zrkadlovky.

Asi toľko ku fotostatívom od firmy Joby. Ich portfólio týmto ale zďaleka nekončí. Radi fotíte alebo natáčate video svojím iPhonom alebo iPadom? Výrobca myslel aj na majiteľov týchto zariadení.

GorillaMobile Original

Prvý GorillaMobile pre zariadenia „do ruky“ je klasický mierne upravený GorillaPod s výškou 15cm a váhou 45g. Čím sa od svojho súrodenca líši je, že má až tri nástavce (rýchloupínacie doštičky) na uchytenie mobilných zariadení. Tým prvým je klasická ¼“ skrutka na fotoaparáty s nosnosťou do 325g.

Druhým je doštička s adhéznym povrchom na permanentné uchytenie. Je odnímateľná, bez toho aby na zariadení zanechala nejaké zvyšky. V balení sú dva kusy a jej nosnosť je maximálne 300g.

Tretím nástavcom je klasická „prícucka“, ktorá slúži hlavne na chvíľkové prichytenie zariadení s hmotnosťou do 200g.

GorillaMobile iPod Touch / GorillaMobile iPhone 3G/3GS

Čím sa tieto modely odlišujú od modelu Original je to, že namiesto spomínanej prícucky nájdete špeciálne tvarovanú kolísku na iPod alebo iPhone 3. generácie. Rozmerovo statív ostáva rovnaký, akurát váha práve kvôli kolíske narástla na 63g.

GorillaMobile iPhone 4/4S

Narozdiel od predchádzajúceho modelu sa GorillaMobile pre iPhone 4. generácie vybral  inou cestou. Rámik pre iPhone môže byť nasadený na telefóne stále bez toho aby ho nejako obmedzoval vo funkčnosti a na 17cm vysoký a 47g ťažký statív sa môže kedykoľvek prichytiť. Či už vodorovne alebo v zvislej pozícii.

GorillaMobile Ori pre iPad

Skôr klasický stojan/púzdro ako flexibilný statív, no svojich priaznivcov pri fotografovaní za pomoci iPadu určite nájde. Vyrobený z hliníku a elegantný. Má mikrovláknový chránič obrazovky a magnetické senzory na vypnutie obrazovky.

GorillaMobile Yogi pre iPad

Kolíska a dve flexi nohy k tomu. Zaveste si svoj iPad na chladničku a šup do varenia, alebo na strom a fotiť. Nohy majú dĺžku 22 centimetrov a púzro je vyrobené z polykarbonátu. Šikovné.

Občas si pri fotografovaní a natáčaní ale treba aj posvietiť. A svetlo na flexibilných nohách je určite šikovnejšie ako obyčajná baterka. Štyri modely od Joby určite nájdu všestranné využitie či už pri fotení, oprave auta alebo aj ako nočná lampa.

GorillaTorch Original 100

Trochu to urýchlime, nasledujúce tri lampičky všetky vychádzajú z pôvodného magnetického GorillaPodu, takže nejaké veľkostné výkyvy neočakávajte. Model Original 100, ako už názov napovedá, je LED lampa so svietivosťou 100 lumenov, napájaná tromi AA batériami. Je možné ju vidieť až na vzdialenosť 190 metrov a má zabudovaný prepínač na stmavenie. Modely Original 100 a Flare 125 sú naviac vodeodolné a nárazuodolné až do pádu z výšky dvoch metrov.

GorillaTorch Flare 125

Model Flare 125 má na rozdiel od predchádzajúceho viacero možností. Okrem klasického bieleho svetla so svietivosťou až 125 lumenov má ešte možnosť červeného LED osvetlenia, alebo stroboskopu. Náš šéfredaktor Karol Srnec si túto lampičku zamiloval natoľko, že posledné dni nerobil nič iné iba behal po celej redakcii a pripínal ju všade kde sa dalo a svietil do zákutí ktoré nikto nikdy nevidel. A potom, že má človek nočné mory z Vojny svetov. :-)

GorillaTorch Blade

Model Blade sa od predchádzajúcich trochu líši. Nie je napájaný tužkovými AA batériami, ale má zabudovanú nabíjateľnú Li-On batériu, ktorá sa dá nabíjať či už zo siete, alebo pomocou USB pripojenia. Navyše samotná batéria sa dá vybrať a používať klasicky. Svietivosť je v tomto prípade 130 lumenov.

GorillaTorch Switchback

Nateraz posledným produktom firmy Joby je model Switchback. Ide o hlavovú lampičku, ktorá sa dokáže premeniť na skladateľný lampáš. Hlavným svetlom je 130 lumenová LEDka, ktorá je doplnená o dve biele a dve červené výplňové svetlá so svietivosťou 14, resp. 3 lumeny. O napájanie sa starajú dve AA batérie a celý Switchback je vyrobený z vodeodolného materiálu.

Týmto sa náš krátky prehľad končí, pre viac informácií sa môžete pozrieť na čerstvo spustenú stránku www.gorillapod.sk

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-09-19 08:19:49
Gorilla Torch 125 je pre mna velmi prijemnym prekvapenim. Jej vykon je prekvapujuco silny a da sa pouzit aj ako pomocne svetlo pri foteni a videu. Oproti LED svetlam s viacerymi LED, ma uplne iny charakter svetla. Svetlo je tvrdsie, pripomina mi javiskovy bodovy reflektor s vyrazne definovanym kruhom.
 
valec86
2012-09-19 08:30:39
klasicku bielu gorillu mam doma, aj ked s tazkostami, ale dokaze udrzat 5D mk III + 24-70 omotane kolo stromu. fakt dobra vec ked clovek nemoze so sebou tahat stativ
 
quaq
2012-09-19 09:57:58
aká je cena toho GorillaTorch Flare 125 ?
 
wlad
2012-09-19 10:12:58
príspevok od: Karol Srnec
Gorilla Torch 125 je pre mna velmi prijemnym prekvapenim. Jej vykon je prekvapujuco silny a da sa pouzit aj ako pomocne svetlo pri foteni a videu. Oproti LED svetlam s viacerymi LED, ma uplne iny charakter svetla. Svetlo je tvrdsie, pripomina mi javiskovy bodovy reflektor s vyrazne definovanym kruhom.
LED baterky s viacerymi diodami su hracky.
Seriozne baterky maju jedinu Cree diodu s vykonom od 200 do 1000 lumenov. Zalezi na type diody a hlavne napajania.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-09-19 10:18:02
príspevok od: wlad
LED baterky s viacerymi diodami su hracky.
Seriozne baterky maju jedinu Cree diodu s vykonom od 200 do 1000 lumenov. Zalezi na type diody a hlavne napajania.
Nemyslel som klasicku baterku, ale svetla pre foto a video, tie pouzivaju vecsi pocet LED a poskytzju svetlo s inou charakteristikou. Nie su urcene na svietenei na vasie vzdialenosti.
 
slinti
2012-09-19 10:18:30
príspevok od: wlad
LED baterky s viacerymi diodami su hracky.
Seriozne baterky maju jedinu Cree diodu s vykonom od 200 do 1000 lumenov. Zalezi na type diody a hlavne napajania.
Pravdu díš...ja mám niečo takéto
http://www.iled.sk/fenix-c-16/fenix-mc11-r2-p-671
a je to neuveriteľné, že na jednu AA batériu vyprodukuje 81 lúmenov

Ale článok inšpiroval...nejaká gorilka by sa veru zišla...
 
Daniel Urban
2012-09-19 10:34:54
perfektný článok
 
tomatito
ocenenie redakciou 2012-09-19 12:47:15
príspevok od: quaq
aká je cena toho GorillaTorch Flare 125 ?
na ebay mi ukazuje v UK cenu okolo 24 libier..ak teda spravne pozeram
 
slinti
2012-09-19 13:38:23
Keby tu bola nejaká horúca supernovinka s 300MP, článok by už mal 3-4 tisíc prezretí. Ale takto poctivo pripravený a neprebratý text si zatiaľ pozrelo niečo cez 600...škoda toho. Pekná práca.
 
Juraj Lacko
2012-09-19 19:07:18
Z vlastnej skusenosti hovorim mal som GorillaPod SLR-Zoom s ballhead x a nedokazalo to udrzat 5d2 s 70-200/4 Klzalo to dole a bolo to pre mna nepouzitelne. Za cenu cca 60e ktoru som za to zaplatil som cakal viac. (a nebol to sedy import alebo cinska napodobnenina) Mozno by to bolo cele pevnejsie bez tej hlavy ale nemal som na to nervy a cele som to predal.
 
lt
2012-09-19 21:54:49
Aby henta gorilla s gulovou hlavou ako ma udrzala dlhy teleobjektiv do vahy 5kg .. ehm
 
kozakm
2012-09-19 23:33:25
Gorillapod Focus (bez hlavy) udrží Canon 1D + 300/2.8 IS (cca 4 kg) jako obyčejná trojnožka tak tak, na větev bych to rozhodně nedával.
 
quaq
2012-09-28 16:09:32
príspevok od: tomatito
na ebay mi ukazuje v UK cenu okolo 24 libier..ak teda spravne pozeram
ďakujem
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia