Hore

Hama Star 61 verzus Vanguard Alta+ 263AP

Porovnanie dvoch statívov v rôznych, často náročných podmienkach.

Asi 4 roky som používal statív HAMA STAR 61 a práve toľko aj odolával marketingovému bombardovaniu svetoznámych výrobcov statívov. Vzájomné predháňanie vo vymýšľaní funkcií bez ktorých sa nezaobídete pri fotení na statíve sa prenieslo aj do vlákien na rôznych fórach. Toto všetko a k tomu používania ťažšieho objektívu (SIGMA 70-200/2,8  EX DG MACRO HSM), ako objektívy ktoré som používal doteraz, ma prinútili zadovážiť si nový statív. Tým sa stal Vanguard Alta+ 263AP. Cenový rozdiel medzi statívmi je 100€.

Stojí táto čiastka za to? Prišiel som používaním lacného statívu za tie roky o niečo? Na tieto otázky sa pokúsim nájsť odpoveď v súboji, kde do ringu oproti seba nastúpia staručký Hama Star 61 za 22€ a moderný statív svetovej značky Vanguard a jej poslednej série statívov Alta+ 263 AP za 122€ (ceny k októbru 2009).

Vážené dámy a páni, ring voľný!

PARAMETRE


HAMA Star 61

VANGUARD Alta+ 263AP

Hmotnosť 

1,22 kg

2 kg

Nosnosť 

3 kg

5 kg

Výška (min-max)

600 mm - 1530 mm

635 mm - 1650 mm

Hlava

3-cestná s rýchloupínacou doštičkou

PH-32 s rýchloupínacou doštičkou QS-51

Počet a profil nožičiek

3 v tvare D, 20 mm

3, okrúhly 26mm

Ukončenie nožičiek

guma

guma/hrot

Materiál

plast

hliník

Brašna

áno

áno

Vodováhy

2

3

Cena

22 €

122 €


Už na prvý dotyk pôsobí Vanguard omnoho serióznejšie. Žiadna vôľa v jednotlivých spojoch, penové potiahnutie vrchnej časti nôh je príjemné a v zime bez rukavíc určite nebude chladiť. Na druhej strane Hama má už nejaký ten rôčik odslúžený a plastové zhotovenie vám v zime tiež určite omrzliny nespraví. Oba majú klipsňový systém zaistenia vysúvacích častí nôh. Polohovanie nôh u novšieho statívu je 5, 50 a 80 stupňov s tým, že každú časť môžete roztiahnuť zvlášť. Druhá strana v ringu ma nohy upevnené o stredovú konštrukciu, tak môžete použiť ľubovoľný uhol do 50 stupňov, avšak bez možnosti polohovať každú nohu zvlášť.

Vanguard ponúka ďalšie vychytávky. Stredový stĺpik sa dá vytiahnuť a zasunúť od spodku hlavou dolu. Táto možnosť nemá pre mňa osobne žiadnu úžitkovú hodnotu. Ďalej má krúžok oranžovej farby, ktorý tlmí náraz hlavy po uvoľnení stredového stĺpika. Výborná vecička! Konečne pre mňa niečo praktické a užitočné. Niekoľkokrát sa mi totiž pri fotení stalo, že som uvoľnil stredový stĺpik a ten celý aj s fotoaparátom tvrdo a s buchotom pristál pri zasunutí. Človek si dáva na to pozor, ale stáva sa to.

Čo musím vytknúť Vanguardu sú podložky na riadiacich pákach hlavy. Pri skladaní a rozkladaní statívu šraubujete páčky do hlavy a podložky na nich majú tendenciu vypadávať. Zrejme si budem musieť zakúpiť dostatočnú zásobu.

Bezvetrie

Pôvodne výstupom na Ostrú (1264 m, Gaderská dolina, Veľká Fatra) som plánoval testovanie statívov vo vetre. Avšak celý deň bolo takmer bezvetrie, iba sem tam zafúkal slabý vietor (predpoveď bola 2-5 m/s). Vyniesť dva statívy cez prevýšenie cca 1000 m nie je med lízať. Mohol som  si ich krížom prehodiť cez hlavu, čiže by som vyzeral „coolovo" ako zablúdený ninja. Ja som radšej volil úplatok v tekutej forme J a zavesenie druhého statívu na kamaráta. Tu musím podotknúť fakt, že na puzdrách oboch statívov je iba tenký, asi 2 cm široký pás, ktorý sa vám občas pri turistike zareže nepríjemne do ramena. Ja som si dal kvôli pohodliu ušiť návlek na remeň, podobný ako sa používa na bezpečnostné pásy do auta. Ten rozkladá tlak na širšiu plochu.

Metodika testovania

  • ostrenie stredovým bodom na miesto, ktoré sa nemôže pohnúť vplyvom vetra (kamene, kmeň stromu)
  • keďže som nemal neutrálny filter, tak maximálna cloba akú dovolí objektív, čiže v prípade skla SIGMA 70-200/2,8 II EX DG MACRO HSM je to f22 (aby som dosiahol časy na ktoré je potrebné použiť statív)
  • pre elimináciu otrasov, ktoré by mohli vzniknúť stlačením spúšte fotoaparátu bola použitá samospúšť (predsklopenie zrkadla som nevyužíval, pretože zaklapnutie bude rovnaké pri všetkých snímkach)
  • statívy boli na gumených podložkách (u Vanguardu zašraubovaním gumových koncoviek vystúpia 1cm dlhé oceľové hroty)
  • nebola použitá žiadna dodatočná záťaž, ktorá sa upevňuje na stredový stĺpik
  • na každom statíve boli spravené snímky na ohniskách 70 mm a 200 mm s rovnakými expozičnými hodnotami
  • snímané do JPG (maximálna kvalita), fotoaparát Canon 400D
  • na porovnanie som použil 100% výrez zo stredu fotografie
  • uloženie cez program Adobe Photoshop CS3 a voľbu Save as for web, 100%


Fotená scenéria, z ktorej bol spravený 100% výrez a  miesto ostrenia, je vyznačené červenou farbou.


Prvé prišlo na testovanie ohnisko 70 mm.


Hama Star 61, ohnisko  70mm, clona f22, čas 1/40s, ISO 100.


Vanguard Alta+ 263 AP, ohnisko  70mm, clona f22, čas 1/40s, ISO 100.

Žiadne rozdiely v ostrosti nie sú badateľné. Oba výrezy sú takmer identické.

Výrezy na ohnisku 200 mm:


Hama Star 61, ohnisko  200mm, clona f22, čas 1/40s, ISO 100.


Vanguard Alta+ 263 AP, ohnisko  200mm, clona f22, čas 1/40s, ISO 100.Ani tu nie sú vidno žiadne rozdiely. Statívy si poradili aj s ohniskom 200 mm a občasným slabým vetrom bez problémov.

Záver a skúsenosti

Cenový rozdiel 100€ sa v ostrosti snímkou neprejavil. Aj keď pri objektívne menej stabilnejšom statíve Hama Star 61 som mal niekedy pocit, že sa rozsype a zrúti sa aj s fotoaparátom niekam do priepasti J. Našťastie nič podobné sa nekonalo. Bol to iba pocit vyplývajúci zo subtílnejšej konštrukcie. Nastavenie horizontálnej roviny na hlave pri tak ťažkom skle (1,380 g) je na Hame nutné robiť korekciou nôh statívu. To je dosť nepohodlné, zdĺhavé  a nepresné. U Vanguardu to bol krásny zážitok ovládať hlavu aj s upevneným fotoaparátom. Pri dotiahnutí hlavy pohyb, kedy všetko "dosadne" na miesto, je minimálny.

Napadlo mi vyskúšať hroty na Vanguarde, ktoré sa objavia zaskrutkovaním gumeného zakončenia. Fotil som v lese na svahu, kde bolo napadané lístie. Gumené koncovky nôh statívu sa kĺzali po lístí a nedala sa nájsť stabilná poloha.  Hroty však majú dĺžku asi 1 cm čo bolo veľmi málo (hlavne pri väčšom sklone nôh) nato, aby sa ich podarilo zapichnúť do vrstvy lístia. U tejto funkcie statívu predpokladám, že sa jedná skôr o marketingový ťah ako o užitočnú vec. Hroty by museli mať dĺžku niekoľko centimetrov, aby prenikli lístím a zafixovali statív v stabilnej polohe.

Pripojím jeden negatívny postreh. Jedna noha Alty sa ťažšie zasúva.  Je potrebné omnoho väčšou silou pôsobiť na jej zasunutie ako na ostatné dve nohy. Je možné, že som mal iba smolu pri kúpe a jedná sa iba o tento kus. Pochybujem, že takúto vec by predajca prijal ako reklamáciu. Verím, že sa to časom rozchodí. Celkový stav po prvom kole nerozhodný 1:1.


Krátky hrot, ktorý sa objaví zašraubovaním gumenej koncovky Vanguardu si neporadil s vrstvou 
napadaného lístia.

Fotenie v tečúcej vode

Výlet do Veľkej Fatry som využil aj na testovanie oboch statívov v malej horskej bystrine tečúcej okolo Blatnice. Oba statívy som umiestnil na rovnaké miesto vo vode. Nohy statívov boli ponorené v hĺbke okolo 5 cm. Predpokladal som, že tečúca voda rozvibruje ponorené časti a vibrácie sa prenesú do celého statívu.


Voda dokáže rozvibrovať nohy statívu.

 
Fotená scenéria z ktorej bol spravený 100% výrez a  miesto ostrenia je vyznačené červenou farbou.Metodika testovania rovnaká ako pri testovaní v bezvetrí. Jediné rozdiely sú expozičné hodnoty.

Ohnisko 70 mm a prvé rozdiely.


Hama Star 61, ohnisko  70mm, clona f8, čas 1/8 s, ISO 100.


Vanguard Alta+ 263 AP, ohnisko  70mm, clona f8, čas 1/8 s, ISO 100.

Tak už pri kratšom ohnisku sú vidno rozdiely v ostrosti.

Ohnisko na dlhšom konci, čiže 200 mm by malo rozdiely ešte zvýrazniť.


Hama Star 61, ohnisko  200mm, clona f8, čas 1/8 s, ISO 100.


Vanguard Alta+ 263 AP, ohnisko  200mm, clona f8, čas 1/8 s, ISO 100.

Záver a skúsenosti

V tomto teste sa ukázal drahší statív ako jasný víťaz. Podarilo sa mu lepšie utlmiť vibrácie v hliníkovej konštrukcii ako jeho plastovému súperovi. Keďže som ovládal fotoaparát a statív staním na okolitých kameňoch a pozeraním do hľadáčika v krkolomnej póze, ocenil som pohodlné pákové ovládanie hlavy u Vanguardu. To čo som určite neocenil bol druhý deň a hrdza na oceľových častiach v drážkach závitu. Taký svetový výrobca by mohol používať nehrdzavejúcu oceľ. Veď aj keď nefotíte priamo vo vode, určite svoj statív často krát roztiahnete v tráve na ktorej sa trblieta ranná rosa. Každopádne bod pre favorita. Hama vs. Vanguard 1:2.


Hrdza, ktorá sa objavila na druhy deň v drážkach závitu na nohách Vanguardu.


Slabšia možnosť korigovania horizontálnej roviny na Hame pod ťažším objektívom.
Gumené zakončenie nôh Hamy.

Fotenie na betónovom moste

Zaujímalo ma ako si statívy poradia na moste, po ktorom prechádzajú autá. Využil som voľný čas v práci a odskočil som si na neďaleký nadjazd cez koľajnice v našom meste (Topoľčany). Kým vo vode sa jednalo o rozvibrovanie statívov horizontálnym smerom, na moste to boli skôr také zhupnutia hore a dole. Čiže vertikálne pohyby. Vietor 0 m/s.
Fotená scenéria z ktorej bol spravený 100% výrez a  miesto ostrenia je vyznačené červenou farbou.

Metodika testovania rovnaká ako pri testovaní v bezvetrí. Opäť jediné rozdiely sú expozičné hodnoty. Snažil som sa, aby v čase exponovania snímku prechádzalo za mnou v bližšom jazdnom pruhu jedno osobné auto.


Hama Star 61, ohnisko  70mm, clona f22, čas 1/30 s, ISO 100.


Vanguard Alta+ 263 AP, ohnisko  70mm, clona f22, čas 1/30 s, ISO 100.

Pri ohnisku 70 mm je badať, že obraz nie je ostrý ako by mohol byť bez vonkajších vplyvov, ale výkon oboch statívov je tu vyrovnaný.

Ohnisko 200 mm je zaujímavejšie.


Hama Star 61, ohnisko  200mm, clona f22, čas 1/30 s, ISO 100.


Vanguard Alta+ 263 AP, ohnisko  200mm, clona f22, čas 1/30 s, ISO 100.

Veľmi pekný rozdiel je badať na čísle 6, ktoré je jedno z označení nastriekané nad pravým nárazníkom z pohľadu rušňovodiča. Na oboch záberoch je badať pohybové rozostrenie. U Hamy je rozpohybovanie zjavnejšie.

Záver a skúsenosti

Zdá sa, že vertikálne vibrácie nesedia ani jednému statívu. Gumené konce nôh pri tlmení zrejme robili čo sa dalo, ale tento test bol nad sily oboch účastníkov. Ani sa nečudujem, pretože jemné zhupnutie mosta pri prechode auta okolo mňa som cítil aj ja. Vanguard mal o malý kúsok navrch. Keď zvážim možné neobjektívne podmienky vyplývajúce z rôznej hmotnosti auta prechádzajúceho okolo mňa a to, že expozícia nemusela nastať práve v rovnakom čase kedy auto prechádzalo zarovno statívu, rozhodol som sa neudeliť bod ani jednej strane. Po tomto kole zostáva stav nezmenený Hama vs. Vanguard 1:2.

Pri preskakovaní železného zábradlia na moste utrpeli moje rifle v rozkroku prietrž. Menšou náplasťou mi bola skutočnosť, že keď ma autá na moste videli s toľkým vybavením a hlavne s dlhým čiernym objektívom, výrazne spomaľovali a tým som prispel na pár minút k väčšej bezpečnosti cestnej premávky :)


Fotenie vo vetre

Posledné kolo súboja sa konalo počas veterného dňa, kedy oficiálna predpoveď znela vietor 6- 10 m/s a v nárazoch 14 m/s. Vyšiel som  na nekrytý kopec a našiel vhodný objekt. Nárazový vietor bol naozaj silný. Niekedy bolo aj obtiažne v takom vetre sa pohybovať. Prvý som vyskúšal Vanguard a za ním išla Hama. Keďže som nemal po ruke žiadny anemometer, exponovanie som robil odhadom pri rovnakej rýchlosti vetra.  Objekt na ktorý sa ostrilo bol vo vzdialenosti 100-130 metrov.


Statívy som vo vetre  pre istotu zaťažil batohom o hmotnosti cca 3 kg.


Fotená scenéria, z ktorej bol spravený 100% výrez a  miesto ostrenia je vyznačené červenou farbou.


Hama Star 61, ohnisko  70mm, clona f22, čas 1/60 s, ISO 100.


Vanguard Alta+ 263 AP, ohnisko  70mm, clona f22, čas 1/60 s, ISO 100.

Čakal som výraznejšie rozdiely, ale pri ohnisku 70 mm a čase 1/60 s, si obaja súperi viedli takmer rovnako.

Pri ohnisku 200mm som si vyskúšal aj jednu fotografiu z ruky pre porovnanie. Snažil som sa podoprieť ruky ako sa len dalo, odolávať vetru stabilným postojom a chvíľku aj nedýchať pre čo najlepšiu fotografiu. Výsledok posúďte sami.


Ohnisko 200mm, F22, 1/60 s, ISO 100.

Záver a skúsenosti 

Použitie statívov  v silnom vetre bola zaťažkávacia skúška pre oboch aktérov. Na výslednej kvalite snímkov sa aj ukázal kvalitatívny a tým aj cenový rozdiel medzi oboma modelmi, hlavne pri dlhšom ohnisku. Pri tak silnom nárazovom vetre aký fúkal počas testovania, prišli vhod háčiky na spodnej strane stredovej tyče, do ktorých som zavesil fotobatoh a tým zvýšil stabilitu statívu. Pri rozkladaní výbavy, keď som mal rozložené oba statívy (bez dodatočnej záťaže)a pripravené pre nasadenie tela sa stalo, že nárazový vietor mi Hamu doslova sfúkol na zem. Vanguard to ustál. Výstupná kvalita fotografií hovorí, že bod získava Vanguard. Konečný stav Hama vs. Vanguard 1:3.

Celkové zhodnotenie

Aj keď som bol na začiatku testu dosť skeptický  voči vyššej investícii do statívu, musím priznať, že Vanguard Alta+ 263 AP ma presvedčil o svojich kvalitách. V piatich modelových situáciách v ktorých sa môžete počas fotenia vyskytnúť, dosiahol víťazné skóre 3:1. Bod, ktorý nezískal ani jeden statív bol v teste pri fotení na betónovom moste. Vanguard dominoval pri fotení vo vode a počas silného vetra. Aj keď súboj nedopadol jednoznačným KO v prospech favorita, dá sa povedať, že Vanguard vždy o malý kúsok predčil svojho súpera. Obsluha tohto statívu bola pre mňa príjemným prekvapením. Naozaj vynikajúci statív, ktorý už nepustím z ruky. Samozrejme, našli sa aj tienisté stránky: hrdzavenie oceľových častí nôh, vypadávanie podložiek na ovládacích páčkach a ťažšie zasúvanie jednej nohy.  

Netreba však odpisovať ani statív Hama Star 61. Viem si jeho využitie predstaviť v súčinnosti s ľahšími zrkadlovkami s nasadenými setovými objektívmi alebo kompaktmi. Treba si uvedomiť, že v teste sme sa pozerali na 100%tné výrezy 10MPx snímku. Ak svoje fotografie zverejňujete iba na fotoportáloch s obmedzenými rozmermi pre fotografiu alebo ich tlačíte do rozmeru A4, drobné rozdiely ani nepostrehnete vo väčšine situácií.

Napriek všetkému, dobrý statív je rozhodne časť výbavy fotografa, ktorá prispeje ku kvalitnejšej fotografii a to ešte počkajte, keď otestujeme ozajstné profesionálne a poloprofesionálne statívy.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Fezo
2010-01-21 09:40:08
Veľmi dobrý článok. Tiež mám statív Hama Star a prednedávnom som sa rozhodol, že si kúpim Vanguard Alta+ 263AP aj z toho dôvodu, že Vanguard je vhodnejší na fotenie makra.
 
quaq
2010-01-21 11:00:11
ostne ktore sa objavia po vyskrutkovani sluzia velmi dobre akurat musis odstranit pruzne podlozie a pouzivat predsklopenie zrkadla a fotografovat do RAW budes prijemne prekvapeny aky rozdiel tam bude
PS:svojho casu som tiez pouzival tuto hamu :D ale vo vetre sa mi s nim nepodarila ani jedna ostra fotogrfia
 
Matt83
ocenenie redakciou 2010-01-21 11:04:52
Zaujimavy clanok. Mam stativ Vanguard Alta, kupil som v juli tesne pred dovolenkou Alta 204+AP a po dovolenke bol skor hrzdavy, zaseknuty v drazkach zavitu na nohach aj na hlave. Tento stativ nie je vhodny Potom som musel nutne dat reklamovat, vymenili mi z 204+AP na novy 203+AP a o tyzden sa mi poskodila noha. Takze som s nim mierne nespokojny s kvalitou vyrobcu. Nevyhoda a vyhoda ze je dobry, dobre sa ovlada, ma dobre funkcie, dobre sa foti na panoramu, na makro a pod. za mierne rozumnu cenu.
 
miki33
2010-01-21 11:44:44
dakujem za clanok. Urcite zaujimavy a prinosny pre mnohych zaciatocnikov ktori neviedia naco investoat viac ako 30E do stativu. Akurat coskoro si idem objednat 264AP, tak sa tesim.
 
quaq
2010-01-21 11:57:51
príspevok od: Matt83
Zaujimavy clanok. Mam stativ Vanguard Alta, kupil som v juli tesne pred dovolenkou Alta 204+AP a po dovolenke bol skor hrzdavy, zaseknuty v drazkach zavitu na nohach aj na hlave. Tento stativ nie je vhodny Potom som musel nutne dat reklamovat, vymenili mi z 204+AP na novy 203+AP a o tyzden sa mi poskodila noha. Takze som s nim mierne nespokojny s kvalitou vyrobcu. Nevyhoda a vyhoda ze je dobry, dobre sa ovlada, ma dobre funkcie, dobre sa foti na panoramu, na makro a pod. za mierne rozumnu cenu.
ja mam 235 alta+ uz rok a hrdza ho zatial obchadza ale to bude asi aj v tom aku starostlivost poskitujes svojmu prislusenstvu a na co je prislusenstvo urcene bezne ststivy napr nie vhodne vystavovat vplivu morskej vody
 
slavmiro
2010-01-21 12:30:59
príspevok od: Matt83
Zaujimavy clanok. Mam stativ Vanguard Alta, kupil som v juli tesne pred dovolenkou Alta 204+AP a po dovolenke bol skor hrzdavy, zaseknuty v drazkach zavitu na nohach aj na hlave. Tento stativ nie je vhodny Potom som musel nutne dat reklamovat, vymenili mi z 204+AP na novy 203+AP a o tyzden sa mi poskodila noha. Takze som s nim mierne nespokojny s kvalitou vyrobcu. Nevyhoda a vyhoda ze je dobry, dobre sa ovlada, ma dobre funkcie, dobre sa foti na panoramu, na makro a pod. za mierne rozumnu cenu.
zaznamenavam sice drobne ale predsa len negativne poznamky na znacku Vanguard. (hrdza, drhnutie, uvolnovanie). Mam 4 roky stativ Velbon Sherpa-u a zatial ziadny problem s nicim..
 
slavik74
2010-01-21 13:03:07
mam Alta264+ a tiez jedna nozka ide trochu tazsie, ale ziadny problem.
Skor mi vadi ze rychloupinacia dosticka po pripnuti na hlavu ma miernu vôľu. S hrdzou problemy nemam, fotil som aj v snehu. Vyhoda je packa s ktorou sa zapina rezim panoramovania, toto je uzitocna vec. Tie podlozky co su v clanku spominane su problemom asi kazdeho Vanguardu :)
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2010-01-21 13:35:11
Mám Velbon Sherpu a tiež som s ním fotil vo vode. Po hrdzi ani stopa. Jedinú vadu, ktorú má je, že sa mu ťažšie zasúva jedna noha, aj to mojou vinou, lebo mi spadol na skalu a mierne sa preliačil...no aspoň si ho spoznám :)
 
webfotos
2010-01-21 14:02:18
super zrovnavaci test. Konecne si dal niekto tu namahu a realne otestoval rozdiely stativov.Uz dlhsie zvazujem kupu noveho stativu a po takomto teste mam jednoduchsie rozhodovanie. Akurat zvazujem skor Velbon ako Vanguard, prave kvoli casto spominanim chybam s koroziou, vypadavanim matic ci podloziek ...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-01-21 15:09:06
príspevok od: webfotos
super zrovnavaci test. Konecne si dal niekto tu namahu a realne otestoval rozdiely stativov.Uz dlhsie zvazujem kupu noveho stativu a po takomto teste mam jednoduchsie rozhodovanie. Akurat zvazujem skor Velbon ako Vanguard, prave kvoli casto spominanim chybam s koroziou, vypadavanim matic ci podloziek ...
no ja mam týždeň Alta 235AP, -celkom slušný pomer cena - hmotnosť - nostnosť, Hned ako som vyšiel do terénu stratil som hák na dodatočné zaťaženie - treba tam dať gumenú alebo pručnú podložku asi (ale neviem načo tam bol nejako nemám potrebu tam niečo vešať. Zaťažujem to s 5D a 24-70 + 70-200 F2,8, no a je to na hrane nosnosti statívu (nemá to ani 3Kg možno 2,6 Kg..) dva dni som ho nosil po liptove v mraze a zdá sa že o.k...
 
Michal II
2010-01-21 16:00:27
Zaujímavý článok. Mám však pripomienku k uvedenému porovnávaniu. Hoci konečný výsledok by to možno neovplyvnilo považoval by som za objektívnejšie porovnavať uvedený Vanguard so statívom Hama Star 63 (cena cca.30eur),ktorý má svojou konštrukciou nepochybne bližšie k uvedenému Vanguardu než ľahučký Star 61. (profil nožičiek 26.7 mm, váha 1740 gr,nosnosť 4kg, výška 66-166 cm).
 
phill1225
2010-01-21 16:06:12
Dobry clanok.
Nejaky ten tyzden pouzivam Statív Manfrotto 190CL + pákova hlava Fomei 3D MH-5001, a oproti Hama 61(ci60tke) ktoru som mal doteraz je to riadny rozdiel. Co som samozrejme aj cakal kedze je rozdiel mat stativ za 20 a 200eur. Pre fotografov ktory fotia len s telom a lahkym sklom by som odporucal Hamu, ale pre tych co chcu na stativ nalozit uz aj nejaky ten batery grip a teleobjektiv odporucam si kupit nieco pevnejsie a kovove. Ten hama plast sa skor uvolni ako kovove casti drahsich stativov. Samozrejme nemusite do toho hned investovat velke sumy, ja som napr ten moj Manfrotto+hlavu zohnal za 100eur(50% z povodnej), pricom bol malo pouzivany a na klboch neni citit vobec volu, jedine co som si na nom vsimol je to ze ma mierne doskrebany nater, co sa ale stane aj pri 1-2 pouziti.
 
conan7
2010-01-21 20:24:19
Veľmi zaujímavé. Veľmi som zvedavý na ďalší test ;) Ja pokukujem po vanguard tracker 3
http://shop.ephoto.sk/vanguard-tracker-3.html
test by prišiel vhod ;)
 
cukor21
2010-01-22 01:32:48
Vďaka dobrí článok, aj ja ako mnoho iních som začínal s Hanou no keď som prešiel na zrkadlovku bolo potrebné zmeniť aj statív a to Giottos MT 9251.
Tiež mni jedna noha brhla, ale už nie vybehala sa to asi po 3/4 roku používania.
 
piter
2010-01-22 04:21:02
vdaka za clanok, velmi prinosny pre mna a moje rozhodovanie. akurat vyhral stativ nad objektivom...
 
Horal
2010-01-22 07:28:03
Mám Vanguard Alta+ 235 AP a po roku a čosi používania sa mi odlomil na jednej nohe aretačný zub pre najvyššiu polohu. NIe žeby to až tak vadilo, ale v jednej polohe noha nie je fixovaná. Na funkciu statívu to nemá podstatný vplyv. Pri tej príležitosti som zistil, že tá hliníková zliatina má dosť hrubú a nerovnomernú štruktúru.
Jozef, pekný článok!
 
Horak Martin
2010-01-24 12:04:24
Ja mám statív HAMA STAR 63 a mám s ním jeden problém. Celý statív má tendenciu sa dosť výrazne nakláňať na ľavú stranu. A neviem si s tým rady. Aj Keď mám nožičky zasunuté alebo vysunuté tak je na vodováhe vidieť výraznú odchýlku od roviny. Preto sa rozhodujem nad kúpou iného statívu.
 
spam82
2010-01-24 12:23:31
clona f22? niesom ziadny expert, ale, neprejavi sa tak trochu ´difrakcia´?
 
Blekytom
2010-01-28 16:52:30
Povzbudive - dnes som si domov doniesol hama star 61 a verim, ze pre moju prvu zrkadlovku Nikon D3000 so setakom 18-55 to bude aj podla tohto precizneho testu fine - dakujem za clanok.
 
ado22
2010-01-31 20:02:04
NO no ja mám hama 61 a poviem vám že zatiaľ na max spokojný staručký c745 olympus s rozsahom 38-380 mm mi na max ohnisku spravil fotku bez zjavného rozostrenia a pre mňa je rozdiel 100E fakt veľa. plus jeho nízka hmotnosť je pri nosení po železnici na nezaplatenie keď treba dám do ruksaka s jedlom neake kamene a dám na háčik a nič nehrozí u mňa jednoznačný víťaz Hama 61
 
ado22
2010-01-31 20:08:15
a ešte detail treba poznamenať že telo hama 61 je hliník a plast je len hlava
 
Bindo
2010-01-31 22:01:02
Používal som Hama star 62. Okrem mozno trosku menej prepracovaneho ovladania som s nim nemal jediny problem... Je pravda ze na makro nic moc. Ale inak je to slusny stativ za slusny peniaz. Fotil som na nom s C40D s gripom a 100/2,8 makro, cize cca 1,5-1,8kg (moj odhad). Jedine co bolo zle, ze sem tam ho musel clovek viac dotiahnut, teda pouzit vacsiu silu, prip. obetovat viac casu na presne vyvazenie do roviny, ale inak no problem.
 
drecpy©photo
2010-02-04 09:28:24
Článok musím jednoznačne pochváliť, je podrobný a skúšky robené s max. zodpovednosťou.Takto podobne som uvažoval pri výbere ´lepšieho´ statívu. Pôvodne som vlastnil Hamu a po porade s mnohými skúsenejšími som nakoniec dospel k záveru a kúpe Manfrotta O55 XProB s trojcestnou hlavou 808RC4. Statív je to mohutný a ťažký, ale drží naprosto dokonale. Som s ním maximálne spokojný. Pre ťažšiu techniku je podľa môjho názoru treba jednoznačne voliť drahšie verziu staívu. Výsledky sú potom odmenou za vynaloženú investíciu.
 
Bindo
2010-02-04 18:32:21
príspevok od: drecpy©photo
Článok musím jednoznačne pochváliť, je podrobný a skúšky robené s max. zodpovednosťou.Takto podobne som uvažoval pri výbere ´lepšieho´ statívu. Pôvodne som vlastnil Hamu a po porade s mnohými skúsenejšími som nakoniec dospel k záveru a kúpe Manfrotta O55 XProB s trojcestnou hlavou 808RC4. Statív je to mohutný a ťažký, ale drží naprosto dokonale. Som s ním maximálne spokojný. Pre ťažšiu techniku je podľa môjho názoru treba jednoznačne voliť drahšie verziu staívu. Výsledky sú potom odmenou za vynaloženú investíciu.
Na jednej strane je dobry ´mohutny a tazky stativ´ a na druhej vsetci davaju vela penazi za carbon a pod. aby bol stativ co najlahsi. Co teda volit ? Lahky ci tazky ? Napr. ked to chcem na tury. Podla mna lahky. Lenze tam odpada ta vyhoda robustnosti a tak isto je lahky resp. ovela lahsi star 61. Samozrejme ze drahe stativy maju mnohe vyhody, len vaha je podla mna dolezita vec pri vybere. 0,5/2,5kg.
 
drecpy©photo
2010-02-05 07:00:33
pravda, pravda. Toto všetko som bral do úvahy, vzhľadom k tomu, že pešiu turistiku so statívom až toľko nepestujem, bola voľba jednoznačná. Keď nesiem výbavu, tak väčšinou iba na relatívne krátke vzdialenosti a doteraz nikdy na vysokohorské tripy.
 
duves
2010-06-06 20:49:58
No ja mam star 61, asi 1,5 roka. Na ultrazoom to bolo celkom fajn. Co som to vyskusal na zrkadlo, tak sami zda ta upevňovacia hlava dosť nevhodná.
 
WoodyBA
2012-02-21 19:58:11
Trošku po funuse, ale aj ja ďakujem za test - Star 61 mám, kúpil som si D5100 a dumám, či mi ešte staručká Hama poslúži. Podľa tohoto testu ešte vydržíme
 
bear
2012-02-21 21:27:45
príspevok od: WoodyBA
Trošku po funuse, ale aj ja ďakujem za test - Star 61 mám, kúpil som si D5100 a dumám, či mi ešte staručká Hama poslúži. Podľa tohoto testu ešte vydržíme
Mne hama sluzi velmi dobre, pravidelne si na nej susim uterak a plavky, ked sa vratim z plavarne. Mozno niekedy spravim podobny test s dlhym objektivom, tam budu rozdiely vo vysledkoch ovela dramatickejsie.
 
Ľuboš Capcara
2013-01-27 18:21:40
K hame 61 mozem povedat len tolko ze keby keby sa hlava nenastavovala tak neskutocne nepresne tak by som tomu stativu nemal co vytknut. Hlavne ta sklapacia podlozka na vertikalny uchyt je onicom, vobec nedrzi polohu pri zatazi zrkadlovky D5100 + 35mm (len ako priklad, 70-300 uz vobec nie)
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia