Hore

Evolúcia série X do štvrtej generácie - FUJIFILM X-T3

Upgradujte s úplne novým back-illuminated 26MP X-Trans CMOS 4 (*1) snímačom a procesorom na spracovanie obrazu X-Processor 4. Vynikajúca kvalita obrazu, výkonnejšie automatické zaostrovanie a rýchle kontinuálne snímanie. Svetovo prvý (*2) APS-C mirrorless fotoaparát schopný zaznamenávať 4K / 60P 10-bitovú nahrávku videa!

FUJIFILM Corporation (prezident: Kenji Sukeno) predstavuje nový model FUJIFILM X-T3 (ďalej len "X-T3"), najnovší model v rade digitálnych mirrorless fotoaparátov série X, známy svojou unikátnou technológiou reprodukcie farieb, kvalitou obrazu vo fotografii aj videu.

Rad X začal s verziou X100 v roku 2011. Model snímača X-Trans 1 bol predstavený v roku 2012 a stal sa prvým, ktorý využíva jedinečné farebné filtračné pole založené na rozsiahlej fotografickej expertíze firmy FUJIFILM na dosiahnutie mimoriadneho výkonu, rovnako ako EXR profesor Pro pre spracovanie obrazu. Sedem rokov sa rad X a jeho kombinácia snímačov a procesorov naďalej vyvíjajú. X-Trans CMOS II / EXR Processor Pro II boli použité v X-T1 v roku 2014 a "X-Trans CMOS III "/" X-Procesor Pro" v modeloch X-Pro2 a X-T2, vydaných v roku 2016. Tri generácie vývoja neustále vylepšujú kvalitu obrazu a rýchlosť.

Najnovší model X-T3 je vybavený novým snímačom X-Trans CMOS 4 a procesorom X-Processor 4, ktorý prináša novú, štvrtú generáciu radu X.

Nové zariadenia

1. X-Trans CMOS 4: Je snímač APS-C s technológiou back-illuminated s viac ako 4-násobným počtom fázových detekčných pixelov ako súčasné modely (*3), ktoré sú rozložené po celej ploche. Najnižšou citlivosťou je ISO160 a natívne rozlíšenie až 26 megapixelov. Limit automatického zaostrovania pri zhoršených svetelných podmienkach bol tiež rozšírený až do -3EV.

2. X procesor 4: Tento procesor má 4 jadrá na dosiahnutie rýchlosti spracovania obrazu a je 3 krát rýchlejší ako jeho predchodca (*3). Nielenže zvyšuje presnosť a rýchlosť automatického zaostrovania, procesor je prvý na svete (*2), ktorý poskytuje 10bitový výstup 4K/60P, ktorý spĺňa potreby profesionálnych videozáznamov v mirrorless fotoaparáte so snímačom veľkosti APS-C alebo väčším. Je tiež schopný okamžite riešiť komplexné úlohy spracovania obrazu, ako je jedinečná funkcia FUJIFILM "Color Chrome Effect" a "Monochrome Adjustment", dosahujúc teplý alebo studený nádych.

Model X-T3 plne využíva snímač a procesor štvrtej generácie a zlepšuje výkonnosť.

(1) Vyššia kvalita obrazu: Snímač veľkosti APS-C má rozlíšenie 26 megapixelov a dosahuje rovnakú nízku úroveň šumu ako súčasné modely (*3), a to aj po zvýšení počtu pixelov.

(2) Dramaticky vylepšený výkon automatického zaostrovania: 1,5 krát rýchlejšie spracovanie dát ako pri súčasných modeloch (*3), ktoré prináša rýchlejší a presnejší AF a podstatne zvýšený výkon pri detekcii tváre/očí, vďaka fázovej detekcii s 2,16M bodmi, ktoré sú usporiadané po celej ploche snímača.

(3) Významné zlepšenie sledovania rýchlo sa pohybujúceho predmetu: Pri kontinuálnom snímaní (*4) s maximálnou frekvenciou až 30 snímok za sekundu bez zatmenia hľadáčiku, tzv. „blackout-u“.

(4) Video výkon pre profesionálov: Podpora 4K/60P 4:2:0 10 bitový interný záznam na SD karty, rovnako ako 4K/60P 4:2:2 10 bitový HDMI výstup, ktorý možno natáčať súčasne. K dispozícii bude tiež špeciálna video simulácia, režim "ETERNA,", ktorý poznáte z modelu X-H1.

* 1 X-TransTM je ochranná známka alebo registrovaná ochranná známka spoločnosti FUJIFILM Corporation. Snímač má jedinečné neperiodické filtračné pole, ktoré znižuje vzhľad motívov a falošných farieb bez použitia optického dolnopriepustného filtra.
* 2 Od 6. septembra 2018 podľa údajov FUJIFILM.
* 3 Porovnanie so súčasnými modelmi "FUJIFILM X-T2" a "FUJIFILM X-H1".
* 4 Dostupné len pri použití elektronickej uzávierky.

Hlavné črty

1. Použitie komponentov štvrtej generácie, nového snímača "X-Trans CMOS 4" a nového procesora "X-Processor 4" pre najvyšší výkon, obrazovú kvalitu, reprodukciu farieb a najrýchlejšie spracovanie v histórii radu X

(1) X-T3 je vybavený štvrtou generáciou senzorov APS-C série X, novo vyvinutým "X-Trans CMOS 4" (26,1 MP, bez AA filtra). Využíva unikátne farebné filtračné pole charakteristické pre senzory X-Trans CMOS na odstránenie moaré a falošných farieb a využíva snímač s technológiou back-illuminated pre zlepšenie rozlíšenia obrazu. Citlivosť ISO160, ktorá bola predtým dostupná iba ako rozšírené ISO, je teraz súčasťou normálneho rozsahu ISO. Je veľmi užitočná pri fotografovaní v exteriéri pri dennom svetle.

(2) X-T3 používa nový procesor na spracovanie obrazu "X-Processor 4", ktorý pridáva novú funkciu "monochromatické nastavenie" do režimov simulácie filmu, ktoré sú založené na technológii FUJIFILM, ktorá prináša rôzne farebné výrazy. Teplá čierna a studená čierna, konvenčne dosiahnutá s možnosťou výberu konkrétnych fotografických techník, boli verne reprodukované digitálne, aby sa rozšíril rozsah čiernobielych variácií. Táto funkcia je k dispozícii v štandardnom režime "monochromatický", rovnako ako v režime "ACROS", ktorý poskytuje hladké polotóny, hlbokú čiernu a krásne textúry.

(3) Farebný efekt farieb Chrome, ktorý bol predtým k dispozícii len v stredoformátovom fotoaparáte FUJIFILM "GFX50S", je uvedený v modeli X-T3, ktorý je prvý v rade X. Tento efekt prináša hlbšie farby a odstupňovanie objektov s vysoko nasýtenými farbami, ako sú napríklad živé kvety v červených odtieňoch. Vysokorýchlostný X-Processor 4 znamená, že tento efekt je možné aplikovať nielen na jednotlivé zábery, ale aj na kontinuálne snímanie.

2. Použitie nových komponentov a zdokonalených algoritmov na výrazné zlepšenie výkonnosti AF pri slabom osvetlení a pri sledovaní pohybujúceho sa objektu

(1) X-Trans CMOS 4 má fázové detekčné pixely s rozlíšením 2,16 MP, je ich tak 4 krát viac v porovnaní so súčasnými modelmi (*3), čím sa zvýši plocha fázovej detekcie AF na celú plochu snímača (približne 100%). Rýchlu a presnú fázovú detekciu je možné použiť aj na objekt, ktorý je umiestnený mimo stredu obrazového poľa. Limit automatického zaostrenia na fázovú detekciu v slabom osvetlení bol takisto rozšírený o 2 stopy, od -1EV do -3EV, čo umožňuje presné zaostrenie v podmienkach s nízkou hladinou osvetlenia, napr. scéna iba pri sviečkach alebo fotografovaní v noci. Okrem toho, vysoká rýchlosť spracovania X-Processor 4 a vylepšený algoritmus detekcie fáz sú 1,5 krát rýchlejšie než pri súčasných modeloch (*3), aby sa umožnilo presné automatické zaostrovanie aj pri fotografovaní športov, ktoré zahŕňajú rýchle a nepravidelné pohyby.

(2) Rýchlosť a presnosť funkcie detekcie tváre na pohybujúcej sa osobe sa zdvojnásobila oproti aktuálnym modelom (*3). Automatické rozpoznanie očí podporuje režim AF-C a zachováva presné sledovanie zaostrenia. X-T3 presne zaostrí pri snímaní osoby z prednej strany alebo z boku, dokonca aj v situáciách, v ktorých bol predtým problém s automatickým rozpoznávaním tváre alebo očí. AF detekcie tváre a očí je k dispozícii aj počas nahrávania videa, aby sa dosiahlo plynulé natáčanie osôb.

3. Vylepšený výkon hľadáčika zlepšuje schopnosť sledovať pohyblivý objekt

(1) Model X-T3 má EVF s vysokým rozlíšením 3,69 milióna bodov a zväčšením 0,75x. Časové oneskorenie zobrazenia je len 0,005 sekundy a obnovovacia frekvencia až 100 snímkov za sekundu zaručuje plynulé zobrazenie pohybov, čo umožňuje presne určiť pohyby objektu a polohy zaostrenia. Na rozdiel od súčasných modelov (*3), nepretržité snímanie 11 fps s mechanickou uzáverou už nevyžaduje prídavný battery grip, čo umožňuje rýchle nepretržité snímanie pri zachovaní nízkej hmotnosti fotoaparátu.

(2) Nový režim "Športový hľadáčik" umožňuje jednoduché zachytenie pohybujúceho sa objektu. Režim zaznamenáva približne 16,6 megapixlové fotografie (1,25x crop). V hľadáčiku je vyznačená oblasť snímania (1,25x crop). Všetko, čo je umiestnené mimo tejto oblasti, slúži fotografovi pre lepšiu orientáciu a sledovanie pohybujúcich sa predmetov.

(3) Zvýšená rýchlosť čítania zo snímača a schopnosť vysokorýchlostného spracovania umožnili používať AF/AE a kontinuálne snímať (*4) až do 30 snímok za sekundu v cca. 16,6 megapixlovom rozlíšení (1,25x crop), zatiaľ čo používate živý náhľad (60 snímok za sekundu) bez blackout-u. V porovnaní so súčasnými (*3) modelmi sa efekt rolling-shutter znížil na polovicu.

(4) Na to, aby ste nikdy nezmeškali kľúčový okamih, má X-T3 novú funkciu "Pre-Shoot" (*4), v ktorej fotoaparát začne fotografovať hneď, ako namačknete spúšť do 1. polohy. Nikdy nezmeškáte dôležitú fotografiu, ktorú by ste stratili pre časové oneskorenie vašej reakcie a spúšte fotoaparátu.

4. Konštrukcia / funkčnosť a rozšíriteľnosť

(1) X-T3 dedí obľúbené dizajnové prvky X-T2, ako je umiestnenie ovládacích prvkov na hornom paneli, hľadáčik uprostred pre zvýšenú stabilitu a vynikajúcu ergonómiu. Strieborná farba bude štandardná, má klasický tón v porovnaní s grafitovou verziou, limitovanou edíciou pre predchádzajúce modely. Štýl, ktorý vám pripomína tradičné filmové fotoaparáty, je kombinovaný s vynikajúcou praktickosťou.

(2) Vylepšená funkčnosť a rozšíriteľnosť v reakcii na spätnú väzbu používateľov

Špecifické oblasti zlepšenia

  • Nastavenie dioptrickej korekcie EVF je uzamykateľné vytiahnutím a otáčaním gombíka dioptrií, aby sa zabránilo nechcenému nastavovaniu pri prenášaní fotoaparátu.
  • Model X-T3 využíva dotykový panel s vyšším kontrastom, širším uhlom pozorovania a lepšou ovládateľnosťou ako v predchádzajúcich modeloch, ktoré umožňujú intuitívnu prevádzku.
  • Model X-T3 zdedí funkcie X-H1, ako sú veľké tlačidlá na hornom paneli / tlačidlá na zadnom paneli a výrazné kliknutie na prednom a zadnom rollery.
  • Na tele fotoaparátu je konektor pre slúchadlá, aby bolo možné všetko príslušenstvo potrebné na nahrávanie videa mať pripojené centrálne k telu pre zvýšenie mobility.
  • Kryt konektorov je odnímateľný a umožňuje jednoduché pripojenie káblov HDMI, mikrofónu, slúchadiel.
  • Konektor USB podporuje špecifikácie typu USB C (USB3.1 Gen1). Môžete tak pripojiť nabíjačku a nabíjať akumulátor priamo v tele fotoaparátu.


5. Vylepšený výkon videa

(1) Jedná sa o prvý (*2) mirrorless fotoaparát schopný zaznamenávať interne na SD karty 4K/60P 4:2:0 10bit. Je tiež prvým (2) mirrorless fotoaparátom s APS-C alebo väčším snímačom, ktorý je schopný výstupu 4K/60P 4:2:2 10bitový HDMI. Podporované formáty videa zahŕňajú široko používaný H.264 / MPEG-4 AVC ako aj H.265 / HEVC pre väčšiu kompresiu dát. To umožňuje používanie vysokého dátového toku 200Mbps pri nahrávaní 4K/60P 4:2:0 10bit, rovnako ako súčasný výstup HDMI pri nahrávaní. Možnosti kompresie videa sú ALL-Intra (*6) a Long GOP. Pri používaní ALL-Intra je video zaznamenávané vo frekvencii 400Mbps (*7).

Rýchlosť čítania snímača je asi o 50% rýchlejšia ako aktuálne modely (*3), čo umožňuje rýchle čítanie dát zo snímača 4K/60P v rýchlosti 17 ms. Skreslenie rýchlo sa pohybujúceho objektu sa zmenšilo. Podpora 10-bitovej hĺbky farieb zvyšuje 64-násobné množstvo farieb v porovnaní s 8bitovým záznamom. To je kombinované s dynamickým rozsahom 400% (približne 12 EV) pre zachytenie videa s bohatou gradáciou.

(2) Zavedením nového procesu znižovania šumu a novou funkciou "4K interframe reduction noise" sa znížil šum o ekvivalent cca. 2 EV. Nový proces NR má zvýšenú úroveň presnosti identifikácie šumu pre primeraný výkon odšumovania. Okrem toho bola minimálna citlivosť na snímanie záznamov F-Log a DR400% rozšírená zo štandardných modelov (*3) ISO800 na ISO640, ktoré spĺňajú potreby videografov.

(3) Okrem vyššie uvedených funkcií bude X-T3 po použití aktualizácie firmvéru predstaveného do konca roka 2018 podporovať nahrávanie videa v Hybrid Log Gamma (HLG), jednom z formátov definovaných v ITU-R BT.2100 medzinárodnej normy.

* 5 Anker je ochranná známka alebo registrovaná ochranná známka spoločnosti Anker Innovations Limited alebo pridružených spoločností.
* 6 K dispozícii pri 4K / 29.97P, 25P, 24P, 23.98P a FHD / 59.94P, 50P, 29.97P, 25P, 24P, 23.98P, keď je vybraný H.265 / HEVC.

Nie je kompatibilný s H.264.

* 7 K dispozícii na 4K / 29.97P, 25P, 24P alebo 23.98P.

Vyžaduje SD kartu s rýchlosťou videa rýchlosťou V60 alebo vyššou na zaznamenanie pri bitovej rýchlosti 400Mbps

FUJIFILM X-T3 špecifikácie

Model name


FUJIFILM X-T3

Number of effective pixels


26.1 millions pixels

Image sensor


23.5mm×15.6mm (APS-C) X-Trans CMOS 4 with primary color filter.

Sensor Cleaning system


Ultra Sonic Vibration

Storage media


SD memory card (~2GB) / SDHC memory card (~32GB) / SDXC memory card (~512GB)UHS-I / UHS-II / Video Speed Class V90 *10

Lens mount


FUJIFILM X mount

Sensitivity

Standard output

AUTO1 / AUTO2 / AUTO3 (up to ISO12800) / ISO160~12800 (1/3 step)


Extended output

ISO80/100/125/25600/51200

Continuous shooting


Approx. 30fps [Only electronic shutter, 1.25 x Crop ] (JPEG: 60 frames Lossless compression RAW: 35 frames Uncompressed RAW: 33 frames)Approx. 11fps (JPEG: 145 frames Lossless compression RAW: 42 frames Uncompressed RAW: 36 frames)Approx. 5.7fps (JPEG: endless Lossless Compression RAW: 62 frames Uncompressed RAW: 43 frames)Pre-shot: Approx. 30fps [Only electronic shutter, 1.25 x Crop ] (max. 20 frames while half press, max. 20 frames after full press, total max. 40 frames)*Recordable frames depends on recording media*Speed of continuous shooting depends on shooting environment and shooting frames

Viewfinder


0.5 inch approx. 3.69 millions dots OLED Color Viewfinder
Coverage of viewing area vs. capturing area: approx. 100%
Eyepoint: approx. 23mm (from the eyepiece lens) Diopter adjustment: -4~+2m-1 (lockable)
Magnification: 0.75× with 50mm lens (35mm equivalent) at infinity and diopter set to -1m-1
Diagonal angle of view: approx. 38° (Horizontal angle of view: approx. 30° ) Built-in eye sensor

LCD monitor


3.0 inch, aspect ratio 3:2, approx. 1.04 millions dots touch screen color LCD monitor(approx. 100% coverage)

Movie recording

File format

MOV (MPEG-4 AVC/H.264, HEVC/H.265, Audio: Linear PCM / Stereo sound 24bit / 48KHz sampling)


Movie compression

All Intra/Long-GOP* All Intra can be used with following settings.
DCI4K/4K 29.97p/25p/24p/23.98p 400Mbps
Full HD(2048×1080)/Full HD(1920×1080) 59.94p/50p/29.97p/25p/24p/23.98p 200Mbps


File size

[DCI 4K(4096×2160)]  59.94p/50p/29.97p/25p/24p/23.98p  400Mbps/200Mbps/100Mbps 59.94p/50p: up to approx. 20min. 29.97p/25p/24p/23.98p: up to approx. 30min


Frame rate

[4K(3840×2160)]       59.94p/50p/29.97p/25p/24p/23.98p  400Mbps/200Mbps/100Mbps 59.94p/50p: up to approx. 20min. 29.97p/25p/24p/23.98p: up to approx. 30min


Recording time

[Full HD(2048 ×1080)]  59.94p/50p/29.97p/25p/24p/23.98p  200Mbps/100Mbps/50Mbps up to approx. 30min.[Full HD(1920×1080)]   59.94p/50p/29.97p/25p/24p/23.98p  200Mbps/100Mbps/50Mbps up to approx. 30min.[Full HD(1920×1080) High speed rec.] 120p/100p  200Mbps(recording) up to approx. 6min.

*For recording movies, use a SD memory card with UHS Speed Class 3 or higher.

*For recording movies in 400Mbps, use a SD memory card with Video Speed Class 60 or higher.

*Recording movies in 400Mbps can be done with DCI4K/4K 29.97p/25p/24p/23.98p.

*DCI4K 59.94p/50p is not available when H.264 is selected.

*Although movie recording will continue without interruption when the file size reaches 4GB, subsequent footage will be recorded to a separate file which must be viewed separately.

Film simulation mode


16 modes (PROVIA/Standard, Velvia/Vivid, ASTIA/Soft, Classic Chrome, PRO Neg.Hi, PRO Neg.Std,Black & White, Black & White+Ye Filter, Black & White+R Filter, Black & White+G Filter, Sepia, ACROS,ACROS+Ye Filter, ACROS+R Filter, ACROS+G Filter, ETERNA/Cinema),B & W Adjustment: -9~+9

Color chrome effect


STRONG, WEAK, OFF

Wireless
transmitter

Standard

IEEE802.11b/g/n (standard wireless protocol)


Encryption

WEP / WPA / WPA2 mixed mode


Access mode

Infrastructure

Bluetooth®

Standard

Bluetooth Ver 4.2 (Bluetooth low energy)


Operating frequency (Center frequency)

2402 - 2480MHz

Power supply


NP-W126S Li-ion battery (included)


Battery life for still images*11

Approx. 390 frames (Normal Mode) When XF35mmF1.4 R is set.

Dimensions


(W) 132.5mm × (H) 92.8mm × (D) 58.8mm (minimum depth 35.4mm)

Weight


Approx. 539g (including battery and SD memory card)
Approx. 489g (excluding battery and SD memory card)

Starting up period


Approx. 0.3sec.

Accessories included


Li-ion battery NP-W126S, Battery charger BC-W126S, Shoe-mount flash unit EF-X8, Shoulder strap,Body cap, Strap clip, Protective cover, Clip attaching tool, Hot shoe cover,Vertical Grip connector cover, Connector cover (detachable), Sync terminal cover, Cable protector Owner's manual,

*10 Please see the Fujifilm website (http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/compatibility/card/x/) to check SD memory card compatibility.
*11 Approximate number of frames that can be taken with a fully-charged based on CIPA Standard.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
yquinox
2018-09-06 09:52:26
... vitaz mirrorless vojny ostatnych dni? ...
 
close
2018-09-06 10:00:02
Presne pre toto je super keď existuje konkurencia...Nikon a Canon vstúpili do nových vôd a ostatní sa v tomto segmente budú chcieť veľmi ukázať, že stále patrí im a ako najväčší víťaz z toho vyjdeme my zákazníci len tak ďalej!
 
marcus_labeo
2018-09-06 10:07:40
príspevok od: yquinox
... vitaz mirrorless vojny ostatnych dni? ...
Z môjho pohľadu určite. Takto od stola nie je čo vyčítať, parametre vyzerajú špičkovo, keby to dostalo stabilizáciu, bolo by to dokonalé. Už len počkať, kedy sa to dostane do ponuky eglobalcentralu za zaujímavejšiu cenu.
 
yquinox
2018-09-06 10:15:20
príspevok od: marcus_labeo
Z môjho pohľadu určite. Takto od stola nie je čo vyčítať, parametre vyzerajú špičkovo, keby to dostalo stabilizáciu, bolo by to dokonalé. Už len počkať, kedy sa to dostane do ponuky eglobalcentralu za zaujímavejšiu cenu.
... ja som prave rad, ze Fujifilm ma siroke portfolio tychto X-fotacikov ... kto chce stabilizaciu, kupi si radu X-H, kto ju nechce, kupi X-T, kto chce OVF, kupi X-Pro, atd. ... niektori ludia sa dozaduju plne otocneho zadneho display-u (na styl D5xxx) ... paci sa mi, ze oproti X-T2 vyriesili aj male detaily ako hrubsie spodne otocne volice, aretaciu nastavenia dioptrickej korekcie hladaciu a podla fotiek aj znizenie vnutornych odleskov do protisvetla ... za mna palec hore, som zvedavy, ci bude cim prekvapit v X-T4, lebo uz teraz je to skoro excelent ...
 
aesace
2018-09-06 10:17:58
Ked si to tak zoberieme, tak vlastne FujiFilm je v sucasnosti jediny, kto naozaj vladne APS-C modernym fotakom (Canikon s ich dinosaurami nema zmysel pocitat, kedze uz len vymieraju ich zastarale krabice). Maju zastupene vsetky segmenty od amaterov az po profikov a vlastne ich podiel na trhu APSC po sucasnej FF vojne paradoxne moze len rast. FF bitka medzi Canikonmi len otvorila oci ich vernym uzivatelom, ze DSLR je naozaj na vymretie a zastarala technologia, aj ked to natahovali, pokial sa len dalo. Amateri Canikonu ak budu hladat alternativu zistia, ze v APSC segmente zatial nemaju u svojich znaciek ani po rokoch pokusov ziadne velke alternativy a FF je neunosne drahe, konkurencia u Sony je len velmi obmedzena a ich ponuka objektivov je otazna, i ked podporovana 3.stranami. V tomto si vlastne Canikon sami nechali vyfuknut strategicku vyhodu podobne ako Nokia v mobiloch po roku 2000. Drzim palce Fuji a v tychto poslednych dnoch ich novinka je asi to jedine, co nesklamalo.
 
marcus_labeo
2018-09-06 10:37:32
Celkom neuveriteľné pri Fuji je to, ako sa vymakali v oblasti videa. Od prvej generácie X foťákov sa zažilo, že Fuji je najhorší čo do videa, super na fotky, ale video len takým pentaxáckym štýlom že "je tam".
Teraz som pozeral na YT, kde Jordan z Dpreview porovnáva X-T3 s GH5 čo do videa a vo viacerých čiastkových disciplínach je X-T3 lepšie. Každopádne už fakt, že sa Fuji čo do videa môže porovnávať s najlepšími je neuveriteľný progres. https://www.youtube.com/watch?v=4ZHl5pw5KCE
P.S. Keď už spomínam Pentax, tak aj ako veľkému fanúšikovi mi príde, že tento boj nemôže prežiť. Na pentaxfore sa diskutuje, či predstaví Pentax na Photokine novú zrkadlovku (nástupcu K-3 II), alebo len nejaký nový objektív, alebo vôbec nič. A keby to aj bola super nadupaná K-3 III (čo je otázne), v záplave špičkových bezzrkadloviek po nejakej APSC zrkadlovke asi ani pes neštekne.
 
blahoslav J B Art
2018-09-06 11:06:47
príspevok od: marcus_labeo
Z môjho pohľadu určite. Takto od stola nie je čo vyčítať, parametre vyzerajú špičkovo, keby to dostalo stabilizáciu, bolo by to dokonalé. Už len počkať, kedy sa to dostane do ponuky eglobalcentralu za zaujímavejšiu cenu.
co som nasiel cenu na predobjednavku 1350 libier v UK v normalnom sope
 
marcus_labeo
2018-09-06 11:18:09
príspevok od: blahoslav J B Art
co som nasiel cenu na predobjednavku 1350 libier v UK v normalnom sope
To je OK, to zodpovedá avizovaným 1500 dolárom a tipujem že aj eurám.
X-T2 ale v eglobale stála tuším 900 eur, tak verím, že časom sa tam aj X-T3 dostane pod tisícku.
Mimochodom čítal som prvé dojmy na dpreview a sú tam celkom nadšení z X-T3, cit.: "Suddenly all that talk of competing with the Nikon D500 seems rather quaint: our impressions are that the X-T3 will match it for autofocus and simply laugh at it when it comes to video. It's rare for the third iteration of a product to surprise and impress so many of our editors, especially when it follows on from a camera good enough to earn a Gold award."
 
tom-o
2018-09-06 12:03:39
príspevok od: marcus_labeo
Celkom neuveriteľné pri Fuji je to, ako sa vymakali v oblasti videa. Od prvej generácie X foťákov sa zažilo, že Fuji je najhorší čo do videa, super na fotky, ale video len takým pentaxáckym štýlom že "je tam".
Teraz som pozeral na YT, kde Jordan z Dpreview porovnáva X-T3 s GH5 čo do videa a vo viacerých čiastkových disciplínach je X-T3 lepšie. Každopádne už fakt, že sa Fuji čo do videa môže porovnávať s najlepšími je neuveriteľný progres. https://www.youtube.com/watch?v=4ZHl5pw5KCE
P.S. Keď už spomínam Pentax, tak aj ako veľkému fanúšikovi mi príde, že tento boj nemôže prežiť. Na pentaxfore sa diskutuje, či predstaví Pentax na Photokine novú zrkadlovku (nástupcu K-3 II), alebo len nejaký nový objektív, alebo vôbec nič. A keby to aj bola super nadupaná K-3 III (čo je otázne), v záplave špičkových bezzrkadloviek po nejakej APSC zrkadlovke asi ani pes neštekne.
Pentaxu mi je z tohto hladiska tak zrochu luto. Je jasne ze nema kapacity na to, aby vyvijal tak ako ostatni. Z nikonu som nan presiel po cca 6-7 rokoch s d5000 pretoze ich tela mali jeden z najlepsich pomerov cena vykon a aj v objektivoch som si vedel vybrat (50mm, 100mm macro a casom 21mm alebo aj 43mm). Ozazne je, aky zmysle ma dalej rozsirovat vybavu, ked tu mozno o dalsich 5 rokov nebude (co beriem ako cas, kedy mozno budem menit telo). Na druhu stranu nechapem, co je tak narocne urobit k70 bez zrkadla a jednu redukciu
 
marcus_labeo
2018-09-06 12:18:07
príspevok od: tom-o
Pentaxu mi je z tohto hladiska tak zrochu luto. Je jasne ze nema kapacity na to, aby vyvijal tak ako ostatni. Z nikonu som nan presiel po cca 6-7 rokoch s d5000 pretoze ich tela mali jeden z najlepsich pomerov cena vykon a aj v objektivoch som si vedel vybrat (50mm, 100mm macro a casom 21mm alebo aj 43mm). Ozazne je, aky zmysle ma dalej rozsirovat vybavu, ked tu mozno o dalsich 5 rokov nebude (co beriem ako cas, kedy mozno budem menit telo). Na druhu stranu nechapem, co je tak narocne urobit k70 bez zrkadla a jednu redukciu
Pritom Pentax do segmentu bezzrkadloviek vstúpil už dvakrát, ale oba pokusy boli nešťastné. K-01 bol skvele fotiaci foťák a aj myšlienka nasadiť priamo DSLR sklá bola sama osebe inovatívna, ale v praxi sa tehla bez hľadáčika nemajúca jedinú výhodu oproti zrkadlovkám nemohla presadiť, lebo spájala nevýhody oboch svetov. Q systém zase bol len taká sranda pre japonské dievčatá, 1/2,3" (neskôr 1/1,7") senzor nikto nemohol brať vážne a to bola od počiatku slepá cesta, keď akceptovateľné minimum bolo 4/3" (ani 1" senzor v bezzrkadlovke zákazníci neprijali). Takže po týchto dvoch popáleniach sa Ricoh bál tretíkrát vraziť ich obmedzené zdroje do bezzrkadlovky a radšej sa zamerali na FF zrkadlovku. Ale solídny mirrorless je budúcnosť a kto ho nemá, podľa mňa bude len v lepšom prípade prežívať, v tom reálnom pôjde trhovo/predajmi dolu. Podľa mňa tento rok je posledná šanca predstaviť nový ML systém a aj to by musel byť pomerne seriózny, žiadna amatérčina. Obávam sa ale, že Pentax/Ricoh na to nemá zdroje a ak sa nerozhýbal doteraz, o rok už bude proste neskoro.
 
pa10
2018-09-06 13:11:32
ak sa v tom skryva aj exr profesor pro, tak bez dolnopriepustneho filtra to bude bomba
 
pa10
2018-09-06 13:21:55
príspevok od: tom-o
Pentaxu mi je z tohto hladiska tak zrochu luto. Je jasne ze nema kapacity na to, aby vyvijal tak ako ostatni. Z nikonu som nan presiel po cca 6-7 rokoch s d5000 pretoze ich tela mali jeden z najlepsich pomerov cena vykon a aj v objektivoch som si vedel vybrat (50mm, 100mm macro a casom 21mm alebo aj 43mm). Ozazne je, aky zmysle ma dalej rozsirovat vybavu, ked tu mozno o dalsich 5 rokov nebude (co beriem ako cas, kedy mozno budem menit telo). Na druhu stranu nechapem, co je tak narocne urobit k70 bez zrkadla a jednu redukciu
keby tu aj nebol, preco by ta to malo trapit? ak ricoh/pentax skrachuje, tvoj fotoaparat sa z toho nerozpadne. praveze ked nejaka firma skrachuje/skonci a vsetci sa zrazu tej znacky zbavuju, vtedy sa dobre kupuje napriklad taky samsung nx1 je celkom schopny fotoaparat vyssej triedy. kratko po jeho uvedeni ale samsung s fotakmi skoncil a nx1 sa da kupit za zlomkove ceny. ludia si povedia, ze mrtvy system je neperspektivny. to ano, ale mnohym netreba na fotenie o moc vacsiu perspektivu ako to, co uz maju
 
MagickVamp
2018-09-06 13:32:09
príspevok od: aesace
Ked si to tak zoberieme, tak vlastne FujiFilm je v sucasnosti jediny, kto naozaj vladne APS-C modernym fotakom (Canikon s ich dinosaurami nema zmysel pocitat, kedze uz len vymieraju ich zastarale krabice). Maju zastupene vsetky segmenty od amaterov az po profikov a vlastne ich podiel na trhu APSC po sucasnej FF vojne paradoxne moze len rast. FF bitka medzi Canikonmi len otvorila oci ich vernym uzivatelom, ze DSLR je naozaj na vymretie a zastarala technologia, aj ked to natahovali, pokial sa len dalo. Amateri Canikonu ak budu hladat alternativu zistia, ze v APSC segmente zatial nemaju u svojich znaciek ani po rokoch pokusov ziadne velke alternativy a FF je neunosne drahe, konkurencia u Sony je len velmi obmedzena a ich ponuka objektivov je otazna, i ked podporovana 3.stranami. V tomto si vlastne Canikon sami nechali vyfuknut strategicku vyhodu podobne ako Nokia v mobiloch po roku 2000. Drzim palce Fuji a v tychto poslednych dnoch ich novinka je asi to jedine, co nesklamalo.
Ak by som mal fungovat len v APSC segmente, tak s najvacsou pravdepodobnostou je to FUJI..ale toto je taky najivny pohlad ked si myslis ze bitka CSC FF az teraz otvara oci majitelom Canonu a NIkonu...oci mame otvorene davno, mozno skor ako aktualni majitelia CSC...len sme cakali na modeli co zato budu stat. Ostrenie -1EV mne zato nestoji, hladacik 2,3Mpx je kentus a podobne. X-T3 nemam co vytknut, stabilizacia ma az tak netrapi, skor som rad ze dali konecne fajn hladacik, konecne ostrenie -3EV...ale to uz tu mam aj FF Canon s -6EV respektive -4,5EV a tiez s fajn hladacikom. Zameskal som snad nieco??? Z mojho pohladu nic, lebo az teraz to zacina byt zaujimave A k Sony sa nevyjadrujem...cenovo je mimo mna
 
tom-o
2018-09-06 13:43:31
príspevok od: pa10
keby tu aj nebol, preco by ta to malo trapit? ak ricoh/pentax skrachuje, tvoj fotoaparat sa z toho nerozpadne. praveze ked nejaka firma skrachuje/skonci a vsetci sa zrazu tej znacky zbavuju, vtedy sa dobre kupuje napriklad taky samsung nx1 je celkom schopny fotoaparat vyssej triedy. kratko po jeho uvedeni ale samsung s fotakmi skoncil a nx1 sa da kupit za zlomkove ceny. ludia si povedia, ze mrtvy system je neperspektivny. to ano, ale mnohym netreba na fotenie o moc vacsiu perspektivu ako to, co uz maju
No do buducbosti nema velky vyznm kupovat na pentax vela veci, aj ked kratkodobo sa to financne oplati - ak teda ceny pojdu skutocne tak dole. Jasne ze sa mi fotak neorzpadne a viem ze s nim v pohode vydzim este 5 rokov (ak sa nepokazi) ale potom to bude blbe nemat fotak ale plno "drahych" nevyuzitelnych objektivov - samozrejme ze mnohym fotografom staci to co maju, aj to co tu bolo mozno pred x roomi by uplne stacilo, ale vieme ako to je ked nieco moralne zostarne
 
aesace
2018-09-06 15:42:57
príspevok od: MagickVamp
Ak by som mal fungovat len v APSC segmente, tak s najvacsou pravdepodobnostou je to FUJI..ale toto je taky najivny pohlad ked si myslis ze bitka CSC FF az teraz otvara oci majitelom Canonu a NIkonu...oci mame otvorene davno, mozno skor ako aktualni majitelia CSC...len sme cakali na modeli co zato budu stat. Ostrenie -1EV mne zato nestoji, hladacik 2,3Mpx je kentus a podobne. X-T3 nemam co vytknut, stabilizacia ma az tak netrapi, skor som rad ze dali konecne fajn hladacik, konecne ostrenie -3EV...ale to uz tu mam aj FF Canon s -6EV respektive -4,5EV a tiez s fajn hladacikom. Zameskal som snad nieco??? Z mojho pohladu nic, lebo az teraz to zacina byt zaujimave A k Sony sa nevyjadrujem...cenovo je mimo mna
Len s tymi FF modelmi zatial ani Canon ani Nikon neoslovi smrtelnikov a ze by vsetci slintali sa tiez neda povedat. Tie nove fotaky nemaju prakticky nic, co tu uz davno nie je, skor naopak. Hmotnosti a ceny novo predstavenych objektivov tiez jasne ukazuju, ze clovek si to nekupi od radosti z fotenia...Tieto systemy su proste skor pre profikov a najlepsi pomer cena vykon jasne poskytuje Sony A7II, co sa FF tyka.
Takze sa zase dostavame na zaciatok, ze Canon a Nikon pre normalnych ludi nepriniesol nic, ale snad buduci rok to bude lepsie.
 
seifi
2018-09-06 15:54:26
By som sa opýtal znalých...ako to je vlastne s vyvolávaním raw-ov od Fuji; aj tu na ephoto sa hodne píše, že sú s tým problémy; prečo ? keď nie iní, tak ani sám výrobca Fuji neponúka kvalitný softvér na vyvolanie vlatných rawov ?
 
Johnnny
2018-09-06 16:09:22
príspevok od: MagickVamp
Ak by som mal fungovat len v APSC segmente, tak s najvacsou pravdepodobnostou je to FUJI..ale toto je taky najivny pohlad ked si myslis ze bitka CSC FF az teraz otvara oci majitelom Canonu a NIkonu...oci mame otvorene davno, mozno skor ako aktualni majitelia CSC...len sme cakali na modeli co zato budu stat. Ostrenie -1EV mne zato nestoji, hladacik 2,3Mpx je kentus a podobne. X-T3 nemam co vytknut, stabilizacia ma az tak netrapi, skor som rad ze dali konecne fajn hladacik, konecne ostrenie -3EV...ale to uz tu mam aj FF Canon s -6EV respektive -4,5EV a tiez s fajn hladacikom. Zameskal som snad nieco??? Z mojho pohladu nic, lebo az teraz to zacina byt zaujimave A k Sony sa nevyjadrujem...cenovo je mimo mna
No ja by som povedal ze SONY ma nasliapnute byt cenovo najdostupnejsim systemom. Daj tomu rok
 
Johnnny
2018-09-06 16:10:42
príspevok od: aesace
Len s tymi FF modelmi zatial ani Canon ani Nikon neoslovi smrtelnikov a ze by vsetci slintali sa tiez neda povedat. Tie nove fotaky nemaju prakticky nic, co tu uz davno nie je, skor naopak. Hmotnosti a ceny novo predstavenych objektivov tiez jasne ukazuju, ze clovek si to nekupi od radosti z fotenia...Tieto systemy su proste skor pre profikov a najlepsi pomer cena vykon jasne poskytuje Sony A7II, co sa FF tyka.
Takze sa zase dostavame na zaciatok, ze Canon a Nikon pre normalnych ludi nepriniesol nic, ale snad buduci rok to bude lepsie.
Si sa asi pomylil. Najlepsi pomer cena/vykon ma A7 III. A7 II ma dobru cenu, ale biedny vykon.
 
JanM
2018-09-06 17:12:22
príspevok od: seifi
By som sa opýtal znalých...ako to je vlastne s vyvolávaním raw-ov od Fuji; aj tu na ephoto sa hodne píše, že sú s tým problémy; prečo ? keď nie iní, tak ani sám výrobca Fuji neponúka kvalitný softvér na vyvolanie vlatných rawov ?
Ked som ja kupil XT-20, sucastou kupy bol Silkipix raw convertor dodany Fuji. Ci ho stale pribaluju alebo nie neviem. Priznam sa, Silkypixu som velmi neublizil, lebo hned od zaciatku som pouzival viac Lightroom 6 (krabicovy). Skusil som aj Rawtherapee, ale len kratko. Nakoniec som skoncil pri Irident X-Transformer, ktory sa mi osvedcil najlepsie ($30). V nom prevedies FUJI RAF do DNG a potom mozes pouzivat akykolvek foto editor, ktory ti vyhovuje.

Co sa tyka niektorych artefaktov, ktore ludia casto vycitaju Xtrans snimacom, cez Irident a so standardnymi Lightroom presetmi, ktore predava napr Thomas Fitzgerald sa daju zvladnut velmi dobre.
 
MagickVamp
2018-09-06 17:15:26
príspevok od: aesace
Len s tymi FF modelmi zatial ani Canon ani Nikon neoslovi smrtelnikov a ze by vsetci slintali sa tiez neda povedat. Tie nove fotaky nemaju prakticky nic, co tu uz davno nie je, skor naopak. Hmotnosti a ceny novo predstavenych objektivov tiez jasne ukazuju, ze clovek si to nekupi od radosti z fotenia...Tieto systemy su proste skor pre profikov a najlepsi pomer cena vykon jasne poskytuje Sony A7II, co sa FF tyka.
Takze sa zase dostavame na zaciatok, ze Canon a Nikon pre normalnych ludi nepriniesol nic, ale snad buduci rok to bude lepsie.
No nebolo medzi csc... -3ev a viac prichadza len za posledne obdobie...to maju nove csccka, x-h1 ma od -1ev. Hladacik 3,6mpx tiez nebol bezny, nema ho dokonca ani nova a7mkiii. 5650 bodove ostrenie tu tiez nebolo...som zvedavy aky zmysel to vlastne ma...ja tomu dam urcite sancu. Ono na csc ke fajn ze nemusis riesit bf a ff a ticha zavierka. Kvalitne objektivy budu v zavislosti od svetelnosti a velkosti snimaca vzdy velke a tak ani telo o velkosti x-h1 ci canon r mi neprekaza. Chapes to je vsetko vec pohladu. Kazdi ma ine priority, ziaden fotak nie je nikdy 100% trefa. Snad A9 je pre mna 100% trefa...ale keby este vyzerala ako x-h1....vzdy sa najde ale.
 
MagickVamp
2018-09-06 17:22:52
príspevok od: Johnnny
No ja by som povedal ze SONY ma nasliapnute byt cenovo najdostupnejsim systemom. Daj tomu rok
No som zvedavy ako tela ma sony za super ceny...v tom problem nevidim. Ja mam problem s objektivmi. To je trosku dlhsia debata a sme vo vlakne fuji tak by som to tu nerad rozoberal...mrkni vlakno o R a tam to nacate je. Fuji co sa tyka apsc ma ceny skvele....keby mali klasicky snimac asi ma zlomia...aj tak fotim hlavne wildlife. Masinky inak pekne aj dizajnovo a x-t3 je prva fuji kde mi fakt okrem snimaca nic nechyba.
 
JanM
2018-09-06 18:07:06
Zaujimavy cenovy vyvoj. Doporucene ceny v case uvedenia na trh (podla dpreview):

2014 januar, X-T1, $1300 telo, $1700 +18-55
2016 jul, X-T2, $1600 telo, $1900 + 18-55
2018 september, X-T3, $1500 telo, $1900 + 18-55

Po dvoch rokoch viac muziky za menej penazi. Ani v porovnani s rokom 2014 a zohladneni inflacie trend nie najhorsi...
 
Johnnny
2018-09-06 18:08:31
príspevok od: MagickVamp
No som zvedavy ako tela ma sony za super ceny...v tom problem nevidim. Ja mam problem s objektivmi. To je trosku dlhsia debata a sme vo vlakne fuji tak by som to tu nerad rozoberal...mrkni vlakno o R a tam to nacate je. Fuji co sa tyka apsc ma ceny skvele....keby mali klasicky snimac asi ma zlomia...aj tak fotim hlavne wildlife. Masinky inak pekne aj dizajnovo a x-t3 je prva fuji kde mi fakt okrem snimaca nic nechyba.
Objektivy sice mozno ma drahe, ale na to prdi pes. FE je dost otvoreny a aj na Sigma stranke pisu, ze tie pre FE vyvijali v spolupraci so Sony, takze o chvilu cakam hromadu dalsich skiel a original bude zaujimat naozaj len ludi ktori si to mozu dovolit
 
flico.sk
2018-09-06 18:38:17
Tak dúfam, že čoskoro bude aj X-T30, keďže nepotrebujem ani 1/10 všetkých feature, ktoré X-T3 poskytuje . A konečne, že implementovali aj bezstratovú kompresiu pre RAW súbory, lebo oproti "konkurencii" to bola tiež relatívne malá ale predsa len nevýhoda kôli archivácii. Dúfam, že to implementujú aj do starších modelov ako je zvykom. Zaujímavý bude aj výkon pri vysokom ISO a nízkej hladine svetla, keďže tam nebude AA filter (napr. D750 ho má), takže zase odstránená ďalšia "prekážka" pred fotodiódami. Keby že vyrábali aj verziu bez IR filtra, tak by to bolo asi top pre astrofoto a nočnú krajinu, keďže zatiaľ tomu kraľujú na vysokom ISO stále 6D, 750D a Sony A7S(II) a A7III, ale tam je zase problém zohnať širokoúhly svetelný objektív pre FF, ktorý má odstránené komatické chyby bez priclonenia aj v rohoch za rozumnú cenu pod 800,- Eur a ktorý váži menej ako 800g
 
flico.sk
2018-09-06 18:55:45
príspevok od: JanM
Zaujimavy cenovy vyvoj. Doporucene ceny v case uvedenia na trh (podla dpreview):

2014 januar, X-T1, $1300 telo, $1700 +18-55
2016 jul, X-T2, $1600 telo, $1900 + 18-55
2018 september, X-T3, $1500 telo, $1900 + 18-55

Po dvoch rokoch viac muziky za menej penazi. Ani v porovnani s rokom 2014 a zohladneni inflacie trend nie najhorsi...
Tak po "zohľadnení" minimálne 3% inflácie medziročne je X-T3 "drahšia" iba o $33 i keď reálne inflácia v USA prípadne inde "medziročne" bola podľa mňa ešte o niečo viac
 
Tomáš Machara
2018-09-06 18:56:52
príspevok od: flico.sk
Tak dúfam, že čoskoro bude aj X-T30, keďže nepotrebujem ani 1/10 všetkých feature, ktoré X-T3 poskytuje . A konečne, že implementovali aj bezstratovú kompresiu pre RAW súbory, lebo oproti "konkurencii" to bola tiež relatívne malá ale predsa len nevýhoda kôli archivácii. Dúfam, že to implementujú aj do starších modelov ako je zvykom. Zaujímavý bude aj výkon pri vysokom ISO a nízkej hladine svetla, keďže tam nebude AA filter (napr. D750 ho má), takže zase odstránená ďalšia "prekážka" pred fotodiódami. Keby že vyrábali aj verziu bez IR filtra, tak by to bolo asi top pre astrofoto a nočnú krajinu, keďže zatiaľ tomu kraľujú na vysokom ISO stále 6D, 750D a Sony A7S(II) a A7III, ale tam je zase problém zohnať širokoúhly svetelný objektív pre FF, ktorý má odstránené komatické chyby bez priclonenia aj v rohoch za rozumnú cenu pod 800,- Eur a ktorý váži menej ako 800g
Fuji ma uz davno moznost sejvovat raw v lossless compressed rezime. Som netusil, ze sa dnes uz okrem LP filtra nedava ani IR Ktory aktualny fotak nema IR?
 
flico.sk
2018-09-06 19:04:48
príspevok od: MagickVamp
Ak by som mal fungovat len v APSC segmente, tak s najvacsou pravdepodobnostou je to FUJI..ale toto je taky najivny pohlad ked si myslis ze bitka CSC FF az teraz otvara oci majitelom Canonu a NIkonu...oci mame otvorene davno, mozno skor ako aktualni majitelia CSC...len sme cakali na modeli co zato budu stat. Ostrenie -1EV mne zato nestoji, hladacik 2,3Mpx je kentus a podobne. X-T3 nemam co vytknut, stabilizacia ma az tak netrapi, skor som rad ze dali konecne fajn hladacik, konecne ostrenie -3EV...ale to uz tu mam aj FF Canon s -6EV respektive -4,5EV a tiez s fajn hladacikom. Zameskal som snad nieco??? Z mojho pohladu nic, lebo az teraz to zacina byt zaujimave A k Sony sa nevyjadrujem...cenovo je mimo mna
Tak možno vydajú X-T200 alebo X-T300 podobne ako je X-T100 s Bayer filterom (neviem prečo označenie X-T keď mohli použiť napr X-B1). Škoda že Fuji tie čísla "nezosynchonizovali", lebo X-E3 má snímač ako X-T2 resp X-T20, a X-T100 má zase 24 MPx ako X-T2 a X-T20 (X-T1, X-T10, X-E1, X-E2, X-E2s mali 16Mpx), takže bude treba pozerať stále do špecifiácie, aby bolo jasné, ktorý ma ako výkonný snímač
 
flico.sk
2018-09-06 20:29:45
príspevok od: Tomáš Machara
Fuji ma uz davno moznost sejvovat raw v lossless compressed rezime. Som netusil, ze sa dnes uz okrem LP filtra nedava ani IR Ktory aktualny fotak nema IR?
Tak to som nevedel o lossless RAW .
Na X-E1 to nemam a na dpreview aj na inych testoch boli RAW-y z X-T2 nekoprimovane .
Čo sa týka IR tak boli "špecialitky" pre astro napr. D810A alebo Canon 60Da ale s "konverziou" iných modelov na astro napr. 6D sa dá toho dosiahnut viac
 
seifi
2018-09-06 20:31:25
príspevok od: JanM
Ked som ja kupil XT-20, sucastou kupy bol Silkipix raw convertor dodany Fuji. Ci ho stale pribaluju alebo nie neviem. Priznam sa, Silkypixu som velmi neublizil, lebo hned od zaciatku som pouzival viac Lightroom 6 (krabicovy). Skusil som aj Rawtherapee, ale len kratko. Nakoniec som skoncil pri Irident X-Transformer, ktory sa mi osvedcil najlepsie ($30). V nom prevedies FUJI RAF do DNG a potom mozes pouzivat akykolvek foto editor, ktory ti vyhovuje.

Co sa tyka niektorych artefaktov, ktore ludia casto vycitaju Xtrans snimacom, cez Irident a so standardnymi Lightroom presetmi, ktore predava napr Thomas Fitzgerald sa daju zvladnut velmi dobre.
Vďaka. A prečo potom problémy ? Tie sa spomínajú výhradne len u Fuji. Nie dnes ši včera. Permanentne od počiatku dodnes.
 
tibren
2018-09-06 20:47:33
príspevok od: seifi
Vďaka. A prečo potom problémy ? Tie sa spomínajú výhradne len u Fuji. Nie dnes ši včera. Permanentne od počiatku dodnes.
Tiez pouzivam Iridient X-Transformer a potom normalne vyvolam DNG cez Adobe Camera Raw / Lightroom. Takze ziadny problem.
 
Tomáš Machara
2018-09-06 21:01:16
príspevok od: flico.sk
Tak to som nevedel o lossless RAW .
Na X-E1 to nemam a na dpreview aj na inych testoch boli RAW-y z X-T2 nekoprimovane .
Čo sa týka IR tak boli "špecialitky" pre astro napr. D810A alebo Canon 60Da ale s "konverziou" iných modelov na astro napr. 6D sa dá toho dosiahnut viac
Takto, X-T2 tu moznost ma. Ktore ine Fujiny tiez, to neviem. Ale kedze nemam Fuji od nepamati, tak je dost mozne, ze ani na X-T2 to nebolo od zaciatku, ze to bolo pridane az dodatocne FW updatom. Ale je to tam a teda pomyslel som si pri tvojom komente, ze to u X-T3 nie je ziadnou novinkou. A ohladne tych "astrospecialit"...jasne, par kuskov sa vyrobilo, ktore si spomenul, ale napocitali by sme ich na jednej ruke. Zrejme je o to dost maly zaujem, aby bolo rentabilnym pre vyrobcov zapodievat sa aj takou verziou. Ale Fuji pocuva od ludi, co chcu a potrebuju, mozno jednoho dna prekvapi aj astrofoticov
 
flico.sk
2018-09-06 21:33:52
príspevok od: seifi
Vďaka. A prečo potom problémy ? Tie sa spomínajú výhradne len u Fuji. Nie dnes ši včera. Permanentne od počiatku dodnes.
Tuším, že na X-T2 a X-Pro2 sa dá konvertovať cez soft z PC z RAW do JPG možno aj to TIFF. Ináč dosť veĺa ľudí priamo používa JPG priamo z fotoaparátu. Napr. fotograf, od ktorého som kúpil X-E1 tak RAW ani nepoužíval ...

A keďže X-T3 má byť 3x rýchlejšia ako X-T2, tak možno v blízkej dobe Adobe vydá verziu "LR" priamo pre tento model. Pravdepodobne tie proceseory tam budú výkonnejšie, ako celkový grafický výkon procesorov a GPU na NTB, na ktorých aktuálne pracujeme
 
flico.sk
2018-09-06 22:02:28
príspevok od: Tomáš Machara
Takto, X-T2 tu moznost ma. Ktore ine Fujiny tiez, to neviem. Ale kedze nemam Fuji od nepamati, tak je dost mozne, ze ani na X-T2 to nebolo od zaciatku, ze to bolo pridane az dodatocne FW updatom. Ale je to tam a teda pomyslel som si pri tvojom komente, ze to u X-T3 nie je ziadnou novinkou. A ohladne tych "astrospecialit"...jasne, par kuskov sa vyrobilo, ktore si spomenul, ale napocitali by sme ich na jednej ruke. Zrejme je o to dost maly zaujem, aby bolo rentabilnym pre vyrobcov zapodievat sa aj takou verziou. Ale Fuji pocuva od ludi, co chcu a potrebuju, mozno jednoho dna prekvapi aj astrofoticov
Tak záujem je podľa mňa značný a postupne výrazne rastie. Mimimálne 1/2 krajinkárov sa už viac alebo menej začína vážnejšie zaujímať aj o nočné "astro-land-scape" fotenie.

Sú špecializované firmy, ktoré takúto konveriu prevádzajú a stojí pár stoviek Eur.
V SK sú to zatiaľ jednotlivci ktorí prevádzajú takéto konverzie dostatočne kvalitne Podľa použitého filtra je takéto fotoaparáty používať aj na "denné" fotenie.
 
aesace
2018-09-06 22:55:36
príspevok od: MagickVamp
No nebolo medzi csc... -3ev a viac prichadza len za posledne obdobie...to maju nove csccka, x-h1 ma od -1ev. Hladacik 3,6mpx tiez nebol bezny, nema ho dokonca ani nova a7mkiii. 5650 bodove ostrenie tu tiez nebolo...som zvedavy aky zmysel to vlastne ma...ja tomu dam urcite sancu. Ono na csc ke fajn ze nemusis riesit bf a ff a ticha zavierka. Kvalitne objektivy budu v zavislosti od svetelnosti a velkosti snimaca vzdy velke a tak ani telo o velkosti x-h1 ci canon r mi neprekaza. Chapes to je vsetko vec pohladu. Kazdi ma ine priority, ziaden fotak nie je nikdy 100% trefa. Snad A9 je pre mna 100% trefa...ale keby este vyzerala ako x-h1....vzdy sa najde ale.
Toto su take papierove parametre ako dva sloty na karty: Urcite -1 ev ostrenie prakticky nemohlo fungovat mimo obednajsich hodin,ci ako..naviac roky pocuvam kecy o tom,ako nikto nepotrebuje iso vyssie ako 200..pritom fakt profik,co nevylezie z atelieru alebo foti s bleskami,nepotrebuje ostrenie ako v cirnej diere..jednoducho to nevyuzije..ale ma papieri super..Podobne aj hladaciky co pouzivaju doposial overene rozlisenie 2,4 - 2,7 Mpx su vlastne rozsekane sunky..az dokial neprisiel spasitel canon s rozlisenim,co je zrazu zazrak..Najlepsie je 5650 ostriacich bodov..urcite tam ma fotograf uplnu kontrolu nad ostriacimi bidmi..jedine ze by nie..ved 490 je uplne nic..
Jasne,ze je to vec priorit, no ale velakrat su to papierove parametre..skor by som veril tomu eye af,ci co je to,co maju nove sony..a nie pre jeho zaujimavy nazov ale ze si to fotografi zjavne oblubili..Rvolucie sa v tychto modeloch jednoducho nedockame,lebo toto je zjavne len povinna jazda bez rizika a na istotu nic nepokazit a s nicim neexperimentovat..To nech prinesu ini..a tak to je s canonom a nikonom uz nejake desatrocie..nemozem si pomoct.
 
JohnB
2018-09-07 07:29:50
príspevok od: marcus_labeo
Z môjho pohľadu určite. Takto od stola nie je čo vyčítať, parametre vyzerajú špičkovo, keby to dostalo stabilizáciu, bolo by to dokonalé. Už len počkať, kedy sa to dostane do ponuky eglobalcentralu za zaujímavejšiu cenu.
uvidíme čo ponúkne Zolo z Nitry na Bazosi, má veľmi zaujímavé ceny aj oproti eglobalu a dáva 2ročnú záruku
 
Johnnny
2018-09-07 07:31:11
príspevok od: aesace
Toto su take papierove parametre ako dva sloty na karty: Urcite -1 ev ostrenie prakticky nemohlo fungovat mimo obednajsich hodin,ci ako..naviac roky pocuvam kecy o tom,ako nikto nepotrebuje iso vyssie ako 200..pritom fakt profik,co nevylezie z atelieru alebo foti s bleskami,nepotrebuje ostrenie ako v cirnej diere..jednoducho to nevyuzije..ale ma papieri super..Podobne aj hladaciky co pouzivaju doposial overene rozlisenie 2,4 - 2,7 Mpx su vlastne rozsekane sunky..az dokial neprisiel spasitel canon s rozlisenim,co je zrazu zazrak..Najlepsie je 5650 ostriacich bodov..urcite tam ma fotograf uplnu kontrolu nad ostriacimi bidmi..jedine ze by nie..ved 490 je uplne nic..
Jasne,ze je to vec priorit, no ale velakrat su to papierove parametre..skor by som veril tomu eye af,ci co je to,co maju nove sony..a nie pre jeho zaujimavy nazov ale ze si to fotografi zjavne oblubili..Rvolucie sa v tychto modeloch jednoducho nedockame,lebo toto je zjavne len povinna jazda bez rizika a na istotu nic nepokazit a s nicim neexperimentovat..To nech prinesu ini..a tak to je s canonom a nikonom uz nejake desatrocie..nemozem si pomoct.
Spasitel Canon je jeden z mnohych. 3.5 Mpix mala uz asi 2 roky stara GH5, ma to G9, ma to A9, ma to A7 R III, ma to Fuji X-H1. Je to standard vo vyssej triede. Leica teraz neviem ktory model z roku 2014 tusim ma cez 4Mpix. To tebou overene rozlisenie nie je overene rozlisenie, je proste nedostatocne.

Medzi 5650 bodmi sa neprepinas, pohybujes sa plynulo po celej ploche. Tie body nie su za ucelom marketingu, tak proste funguje Canonacky dual pixel. Nieco si o nom nastuduj nez o tom zacnes diskutovat
 
Vixen
2018-09-07 11:57:13
Čo sa týka videa, tak Fuji urobilo naozaj veľký krok vpred a dobehlo ak nie predbehlo Panáka GH5.
www.dpreview.com/videos/7560075369/dpreview-tv-fujifilm-x-t3-vs-panasonic-gh5-video-comparison
Čo sa týka AF (citlivosť, rýchlosť....), tak papierovo to tiež vyzerá veľmi sľubne, ale treba počkať na seriózne
testovanie. Pre serióznu prácu s videom je dôležitá stabilizácia čo tento model žiaľ nemá. Týmto krokom (myslím uvedenie X-T3) si Fuji samo sebe sťažilo predajnosť vlajkovej lodi X-H1! Má síce výbornú 5-osú stabilizáciu, ergonómiu...., ale oproti teraz predstavenému modelu 2,5 roka "starý" snímač , 1,5x pomalšie ostrenie , o 2EV nižšiu citlivosť AF atď. Vidím to na pomerne skoré uvedenie (jar 2019) modelu X-H2
 
blahoslav J B Art
2018-09-07 13:11:52
príspevok od: Vixen
Čo sa týka videa, tak Fuji urobilo naozaj veľký krok vpred a dobehlo ak nie predbehlo Panáka GH5.
www.dpreview.com/videos/7560075369/dpreview-tv-fujifilm-x-t3-vs-panasonic-gh5-video-comparison
Čo sa týka AF (citlivosť, rýchlosť....), tak papierovo to tiež vyzerá veľmi sľubne, ale treba počkať na seriózne
testovanie. Pre serióznu prácu s videom je dôležitá stabilizácia čo tento model žiaľ nemá. Týmto krokom (myslím uvedenie X-T3) si Fuji samo sebe sťažilo predajnosť vlajkovej lodi X-H1! Má síce výbornú 5-osú stabilizáciu, ergonómiu...., ale oproti teraz predstavenému modelu 2,5 roka "starý" snímač , 1,5x pomalšie ostrenie , o 2EV nižšiu citlivosť AF atď. Vidím to na pomerne skoré uvedenie (jar 2019) modelu X-H2
a to je presne prilezitost pre nas, ktori fotime este s Fuji X-E1 na vyhodny upgrade, ked bude X-H1 za 500 euri
 
marcus_labeo
2018-09-07 13:32:22
príspevok od: Vixen
Čo sa týka videa, tak Fuji urobilo naozaj veľký krok vpred a dobehlo ak nie predbehlo Panáka GH5.
www.dpreview.com/videos/7560075369/dpreview-tv-fujifilm-x-t3-vs-panasonic-gh5-video-comparison
Čo sa týka AF (citlivosť, rýchlosť....), tak papierovo to tiež vyzerá veľmi sľubne, ale treba počkať na seriózne
testovanie. Pre serióznu prácu s videom je dôležitá stabilizácia čo tento model žiaľ nemá. Týmto krokom (myslím uvedenie X-T3) si Fuji samo sebe sťažilo predajnosť vlajkovej lodi X-H1! Má síce výbornú 5-osú stabilizáciu, ergonómiu...., ale oproti teraz predstavenému modelu 2,5 roka "starý" snímač , 1,5x pomalšie ostrenie , o 2EV nižšiu citlivosť AF atď. Vidím to na pomerne skoré uvedenie (jar 2019) modelu X-H2
Vidím to rovnako. Súčasne ten nástupca X-H1 nebude nejak náročný pre Fuji, stačí "len" do súčasného tela dať nový senzor a procesor z X-T3 a bude mať rovnaký náskok pred X-T3, ako mala X-H1 pred X-T2 (t.j. hlavne stabilizácia, ergonómia a p.). V súčasnosti ale rovnako vidím ako lepšiu kúpu X-T3.
A zároveň to dáva dobré vyhliadky pre X-T30, aj v súčasnosti platilo, že X-T20 bola 80% X-T2 za 55% ceny, takže keď sa do nástupcu X-T20 dá tento nový senzor aj procesor, bude to parádna mašinka za dobrú cenu.
 
JanM
2018-09-07 14:42:13
príspevok od: seifi
Vďaka. A prečo potom problémy ? Tie sa spomínajú výhradne len u Fuji. Nie dnes ši včera. Permanentne od počiatku dodnes.
Dobrá otázka. Predpokladal by si, že tým, že x trans snímač má inú mozaiku a Fujifilm sú jediní, ktorí ho robia, by sa sami postarili o svoje dieťa najlepšie a nespoliehali by sa na tretie partie. Aj keď to tak nie je, sú k dispozícii iné dobré riešenia. Treba len o nich vedieť a zobrať ich do úvahy pri svojom workflow. Výhody Fuji x systému podľa mňa stále hodne prevyšujú tento relatívne malý problém optimalneho demozaikovania.
 
lukaslacko
2018-09-07 16:13:49
príspevok od: Vixen
Čo sa týka videa, tak Fuji urobilo naozaj veľký krok vpred a dobehlo ak nie predbehlo Panáka GH5.
www.dpreview.com/videos/7560075369/dpreview-tv-fujifilm-x-t3-vs-panasonic-gh5-video-comparison
Čo sa týka AF (citlivosť, rýchlosť....), tak papierovo to tiež vyzerá veľmi sľubne, ale treba počkať na seriózne
testovanie. Pre serióznu prácu s videom je dôležitá stabilizácia čo tento model žiaľ nemá. Týmto krokom (myslím uvedenie X-T3) si Fuji samo sebe sťažilo predajnosť vlajkovej lodi X-H1! Má síce výbornú 5-osú stabilizáciu, ergonómiu...., ale oproti teraz predstavenému modelu 2,5 roka "starý" snímač , 1,5x pomalšie ostrenie , o 2EV nižšiu citlivosť AF atď. Vidím to na pomerne skoré uvedenie (jar 2019) modelu X-H2
Ze video Fuji vyrazne zlepsi sa ocakavalo okamzite po uvedeni MK cine zoomov pre x mount. S tymi sklami mat iba 420 8bit je hriech.
A pre serioznu pracu s videom sa IBIS ani AF nenosi. Su to vyborni pomicnici, ked nie je cas a treba robit rychlo. Ale pre serioznu pracu s videom pouzivas stativ s video hlavou, slider, jib. A ked sa chces s kamerou hybat, tak gimbal. Ziadna cinema profi kamera nema IBIS.
 
JohnNewton
2018-09-07 16:34:06
príspevok od: lukaslacko
Ze video Fuji vyrazne zlepsi sa ocakavalo okamzite po uvedeni MK cine zoomov pre x mount. S tymi sklami mat iba 420 8bit je hriech.
A pre serioznu pracu s videom sa IBIS ani AF nenosi. Su to vyborni pomicnici, ked nie je cas a treba robit rychlo. Ale pre serioznu pracu s videom pouzivas stativ s video hlavou, slider, jib. A ked sa chces s kamerou hybat, tak gimbal. Ziadna cinema profi kamera nema IBIS.
To iste, v niektorych nie malo rozpoctovych filmoch nemali ani ibis ani stativ, a mozno ani video hlavu. Lebo vsak cim viacej rozjebabrany obraz tym viac in. Snazis sa urobit z nudze cnost . A prave pre to,ze toto nikto na profi pracu nebude pouzivat, je kvaitna stabilizacia povinna jazda. Hlavne ked je dostupna u inych znaciek za zlomok ceny.
 
Vixen
2018-09-07 17:37:44
príspevok od: lukaslacko
Ze video Fuji vyrazne zlepsi sa ocakavalo okamzite po uvedeni MK cine zoomov pre x mount. S tymi sklami mat iba 420 8bit je hriech.
A pre serioznu pracu s videom sa IBIS ani AF nenosi. Su to vyborni pomicnici, ked nie je cas a treba robit rychlo. Ale pre serioznu pracu s videom pouzivas stativ s video hlavou, slider, jib. A ked sa chces s kamerou hybat, tak gimbal. Ziadna cinema profi kamera nema IBIS.
Mal som samozrejme na mysli amatérske seriózne video, nie profi. Neviem si predstaviť že by niekto točil s týmto telom telenovelu . Že profi cinema kamera nemá IBIS nenamietam, ale telo X-T3 je amatérska kategória tak ako aj napr. Panák G9 a tam je výborná 5 osá stabilizácia a ked ju nechceš môžeš ju dokonca vypnúť
 
Vixen
2018-09-07 17:39:26
príspevok od: JohnNewton
To iste, v niektorych nie malo rozpoctovych filmoch nemali ani ibis ani stativ, a mozno ani video hlavu. Lebo vsak cim viacej rozjebabrany obraz tym viac in. Snazis sa urobit z nudze cnost . A prave pre to,ze toto nikto na profi pracu nebude pouzivat, je kvaitna stabilizacia povinna jazda. Hlavne ked je dostupna u inych znaciek za zlomok ceny.
Som rád že sa zapájaš do diskusie aj z dovolenky. Alebo si už doma?
 
JohnNewton
2018-09-07 18:58:30
príspevok od: Vixen
Som rád že sa zapájaš do diskusie aj z dovolenky. Alebo si už doma?
Dovolenkujem
 
seifi
2018-09-07 19:02:50
príspevok od: JanM
Dobrá otázka. Predpokladal by si, že tým, že x trans snímač má inú mozaiku a Fujifilm sú jediní, ktorí ho robia, by sa sami postarili o svoje dieťa najlepšie a nespoliehali by sa na tretie partie. Aj keď to tak nie je, sú k dispozícii iné dobré riešenia. Treba len o nich vedieť a zobrať ich do úvahy pri svojom workflow. Výhody Fuji x systému podľa mňa stále hodne prevyšujú tento relatívne malý problém optimalneho demozaikovania.
Asi sa to bije či prekrikuje navzájom. Zase čítam, že by bolo načase , aby Fuji upustilo od X - trans a prešlo komplet na CMOS snímače. Byť na ich mieste, ponúkam jednotlivé typy fotoaparátov s oboma maskami - na výber
 
JohnNewton
2018-09-07 19:15:37
príspevok od: Vixen
Mal som samozrejme na mysli amatérske seriózne video, nie profi. Neviem si predstaviť že by niekto točil s týmto telom telenovelu . Že profi cinema kamera nemá IBIS nenamietam, ale telo X-T3 je amatérska kategória tak ako aj napr. Panák G9 a tam je výborná 5 osá stabilizácia a ked ju nechceš môžeš ju dokonca vypnúť
Tak je to spravne , a nie ze ju nemas
 
blahoslav J B Art
2018-09-07 19:54:19
príspevok od: JohnNewton
Dovolenkujem
Fuji si schvalne naplanovalo uvedenie noveho modelu na termin tvojej dovolenky ... ale ty si stale v strehu ... a tak je to spravne, tak to ma byt
 
JohnNewton
2018-09-07 20:20:06
príspevok od: blahoslav J B Art
Fuji si schvalne naplanovalo uvedenie noveho modelu na termin tvojej dovolenky ... ale ty si stale v strehu ... a tak je to spravne, tak to ma byt
Mali ten cip stabilizovat, a nemuseli byt v strachu
 
blahoslav J B Art
2018-09-07 21:08:47
príspevok od: JohnNewton
Mali ten cip stabilizovat, a nemuseli byt v strachu
Fuji pocuva svojich zakaznikov (aj minulych ) ... tak to napravia v modeli X-H2 ... takto mozu ponukat viac modelov
 
JohnNewton
2018-09-07 21:28:48
príspevok od: blahoslav J B Art
Fuji pocuva svojich zakaznikov (aj minulych ) ... tak to napravia v modeli X-H2 ... takto mozu ponukat viac modelov
Mne nie Tebe....
 
JanM
2018-09-07 22:26:10
príspevok od: seifi
Asi sa to bije či prekrikuje navzájom. Zase čítam, že by bolo načase , aby Fuji upustilo od X - trans a prešlo komplet na CMOS snímače. Byť na ich mieste, ponúkam jednotlivé typy fotoaparátov s oboma maskami - na výber
Zalezi hoho pocuvas, komu chces verit ale najma co tebe vyhovuje Ponukat tu istu masinu s x-transom aj bayerom a dat zakaznikom na vyber by pre Fuji komercne asi nebolo prijatelne. Nakoniec mozno ludia svojimi penazenkami rozhodnu. Cas ukaze. Ja zatial dovod na paniku nemam
 
sharkyyy
2018-09-09 21:03:48
Osobne by som prijal ibis v rade x-t, len ak by sa nenavysila hmotnost tela. Kto chce ibis, ma moznost x-h.
 
pa10
2018-09-10 08:20:42
príspevok od: tom-o
No do buducbosti nema velky vyznm kupovat na pentax vela veci, aj ked kratkodobo sa to financne oplati - ak teda ceny pojdu skutocne tak dole. Jasne ze sa mi fotak neorzpadne a viem ze s nim v pohode vydzim este 5 rokov (ak sa nepokazi) ale potom to bude blbe nemat fotak ale plno "drahych" nevyuzitelnych objektivov - samozrejme ze mnohym fotografom staci to co maju, aj to co tu bolo mozno pred x roomi by uplne stacilo, ale vieme ako to je ked nieco moralne zostarne
Co sa toho moralneho zastaravania tyka, plati to skor o telach, a aj tam by som to pri top modeloch bral s rezervou. Pentax K-1 k spokojnosti posluzi aj dekadu. Medzi moje najoblubenejsie stare patdesiatky, s ktorymi si zafotim aj dnes, patria napriklad stare skla na Pentax P-K bajonet, Rikenon 50/1.7 a Auto Revuenon 50/1.4. A tie uz maju vek... Netreba nic zatracovat. Predvcerom som fotil jedno podujatie, namiesto novych Lumixov som si zobral starucky Canon G1X prvu verziu. Vedel som, ze jeho rychlostny deficit nebude prekazkou. A nesklamal, fotky vysli pekne.
 
pa10
2018-09-10 08:28:02
Presne ako je napisane v clanku, jedine Fujisti mozu byt spokojni, mam z toho rovnaky pocit. Aj ked sice tuto znacku nepouzivam, z predstavenej trojice jedine Fuji ma zase ten "wow" efekt, X-T3 dostala k vybornemu obrazu aj vyborne video, nie len tak hocijake, ale skutocne na urovni, klobuk dole, a nevidim tam ziadne zdrahanie sa, bez nejakeho vahania hned aj sluchatkovy jack, dva sloty na pamatove karty.. Vo Fuji maju radi svojich zakaznikov.
 
jan21
2018-09-12 08:07:45
A k nemu dobrý objektív a voaláá, super kombinácia:
Fujifilm XF 200mm F2
 
JohnNewton
2018-09-14 20:18:18
príspevok od: pa10
Presne ako je napisane v clanku, jedine Fujisti mozu byt spokojni, mam z toho rovnaky pocit. Aj ked sice tuto znacku nepouzivam, z predstavenej trojice jedine Fuji ma zase ten "wow" efekt, X-T3 dostala k vybornemu obrazu aj vyborne video, nie len tak hocijake, ale skutocne na urovni, klobuk dole, a nevidim tam ziadne zdrahanie sa, bez nejakeho vahania hned aj sluchatkovy jack, dva sloty na pamatove karty.. Vo Fuji maju radi svojich zakaznikov.
Skutočne exceltný výkon, popravde až tak zlé som to nečakal....trapas

https://www.dpreview.com/sample-galleries/5370103067/fujifilm-x-t3-sample-gallery/3763894206

Ak je toto dobré. tak tých obľúbených zákazníkov ma Fuji zo škôl pre nevidomích.

 
marcus_labeo
2018-09-14 20:58:51
príspevok od: JohnNewton
Skutočne exceltný výkon, popravde až tak zlé som to nečakal....trapas

https://www.dpreview.com/sample-galleries/5370103067/fujifilm-x-t3-sample-gallery/3763894206

Ak je toto dobré. tak tých obľúbených zákazníkov ma Fuji zo škôl pre nevidomích.

To myslíš vážne, alebo len chceš vyvolať flame? Pretože tá galéria z X-T3 na dpreview mi prišla lepšia ako fotky z Nikonu Z, najmä tie portréty s 90kou f2 sú výborné:
https://www.dpreview.com/sample-galleries/5370103067/fujifilm-x-t3-sample-gallery/7464485770
A ako som čítal komentáre pod ňou, prevažná väčšina si myslí to isté.
 
MagickVamp
2018-09-14 21:03:39
príspevok od: JohnNewton
Skutočne exceltný výkon, popravde až tak zlé som to nečakal....trapas

https://www.dpreview.com/sample-galleries/5370103067/fujifilm-x-t3-sample-gallery/3763894206

Ak je toto dobré. tak tých obľúbených zákazníkov ma Fuji zo škôl pre nevidomích.

ale odlhliadnuc od snimaca je to celkom pekna masinka
 
MagickVamp
2018-09-14 21:08:41
príspevok od: marcus_labeo
To myslíš vážne, alebo len chceš vyvolať flame? Pretože tá galéria z X-T3 na dpreview mi prišla lepšia ako fotky z Nikonu Z, najmä tie portréty s 90kou f2 sú výborné:
https://www.dpreview.com/sample-galleries/5370103067/fujifilm-x-t3-sample-gallery/7464485770
A ako som čítal komentáre pod ňou, prevažná väčšina si myslí to isté.
no neviem...mne to pride dost zle tiez..chapem ze sa stym aj lepsie daju spravit foto..ale moja S9 niektore z tych foto da myslim aj lepsie
 
kaukaz
2018-09-14 21:08:44
príspevok od: marcus_labeo
To myslíš vážne, alebo len chceš vyvolať flame? Pretože tá galéria z X-T3 na dpreview mi prišla lepšia ako fotky z Nikonu Z, najmä tie portréty s 90kou f2 sú výborné:
https://www.dpreview.com/sample-galleries/5370103067/fujifilm-x-t3-sample-gallery/7464485770
A ako som čítal komentáre pod ňou, prevažná väčšina si myslí to isté.
to len taka miestna axioma
 
MagickVamp
2018-09-14 21:10:12
príspevok od: marcus_labeo
To myslíš vážne, alebo len chceš vyvolať flame? Pretože tá galéria z X-T3 na dpreview mi prišla lepšia ako fotky z Nikonu Z, najmä tie portréty s 90kou f2 sú výborné:
https://www.dpreview.com/sample-galleries/5370103067/fujifilm-x-t3-sample-gallery/7464485770
A ako som čítal komentáre pod ňou, prevažná väčšina si myslí to isté.
Ti to pride ok?
 
fatality
2018-09-14 21:19:46
príspevok od: JohnNewton
Skutočne exceltný výkon, popravde až tak zlé som to nečakal....trapas

https://www.dpreview.com/sample-galleries/5370103067/fujifilm-x-t3-sample-gallery/3763894206

Ak je toto dobré. tak tých obľúbených zákazníkov ma Fuji zo škôl pre nevidomích.

podla mna ti ludia v dpreview nevedia fotit..tolko katastrofalnych galerii som tam uz videl..aj u inych znaciek..
ak vo fuji nieco nepos*ali,tak to musi fotit minimalne ako tie 24mpix snimace predtym..a apsc+dobre sklo ked da zly vysledok,tak je chyba jednoznacne medzi spustou a zemou..
 
JohnNewton
2018-09-15 08:40:32
príspevok od: marcus_labeo
To myslíš vážne, alebo len chceš vyvolať flame? Pretože tá galéria z X-T3 na dpreview mi prišla lepšia ako fotky z Nikonu Z, najmä tie portréty s 90kou f2 sú výborné:
https://www.dpreview.com/sample-galleries/5370103067/fujifilm-x-t3-sample-gallery/7464485770
A ako som čítal komentáre pod ňou, prevažná väčšina si myslí to isté.
Nie , Marcus, iba som konfrontoval šeredný výsledok, a nie len u tej jednej foto, so všeobecnou vierou vo Fuji . Ja samozrejme pripúšťam že autori pochybili hneď tri krát. Pri fotografovaní, pri spracovaní a že to vôbec zverejnili. Ale stačí sa no to nezaujate pozrieť, výsledok je žalostný. A dôvodov môže byť viacero. Lebo mne sa za 2 roky s Fuji k takýmto nepodarkom dospieť nepodarilo.
 
blahoslav J B Art
2018-09-15 14:53:34
vdaka za fotografa K.Srnca, ktory robi fotky do galerii v recenziach fototechniky ... takeho by si Dpreview nemohlo dovolit zaplatit
 
pa10
2018-09-16 10:28:00
príspevok od: JohnNewton
Skutočne exceltný výkon, popravde až tak zlé som to nečakal....trapas

https://www.dpreview.com/sample-galleries/5370103067/fujifilm-x-t3-sample-gallery/3763894206

Ak je toto dobré. tak tých obľúbených zákazníkov ma Fuji zo škôl pre nevidomích.

Videl som to. Nad ISO 1600 zacina sum vadit, na nizsich citlivostiach je vystup velmi pekny. Spracovanie dat z noveho senzora sa podla mna este odladi, toto bol urcite predprodukcny model.
 
JohnNewton
2018-09-16 12:41:21
príspevok od: pa10
Videl som to. Nad ISO 1600 zacina sum vadit, na nizsich citlivostiach je vystup velmi pekny. Spracovanie dat z noveho senzora sa podla mna este odladi, toto bol urcite predprodukcny model.
Ono Fuji akosi nefunguje optimálne po vybalení z krabice Podľa mojich skúseností treba urobiť minimálne dve nastavenia: NR nastaviť na -5 a krivku tiene/svetla nastaviť na +2/-2 obrazne do tvaru písmena "S".
 
JohnNewton
2018-09-16 21:49:16
príspevok od: marcus_labeo
To myslíš vážne, alebo len chceš vyvolať flame? Pretože tá galéria z X-T3 na dpreview mi prišla lepšia ako fotky z Nikonu Z, najmä tie portréty s 90kou f2 sú výborné:
https://www.dpreview.com/sample-galleries/5370103067/fujifilm-x-t3-sample-gallery/7464485770
A ako som čítal komentáre pod ňou, prevažná väčšina si myslí to isté.
Snímač 4/3 a dvojnásobné ISO

https://www.photographyblog.com/reviews/panasonic_lumix_g9_review/sample_images/
 
JohnNewton
2018-09-16 22:03:32
príspevok od: JohnNewton
Snímač 4/3 a dvojnásobné ISO

https://www.photographyblog.com/reviews/panasonic_lumix_g9_review/sample_images/
oprava

https://img.photographyblog.com/reviews/panasonic_lumix_g9/sample_images/panasonic_lumix_g9_78.jpg
 
marcus_labeo
2018-09-17 08:35:30
príspevok od: MagickVamp
Ti to pride ok?
Na ISO 2000 vcelku áno. Je tiež otázka, či to bol finálny firmvér, fotili to pred oficiálnym predstavením foťáku.
Inak celkovo ku kvalite galérií na dpreview, kvalita je tam dosť kolísavá, niekedy mi to príde, že testovaný foťák niekto vzal domov a nacvakal, čo mal cestou okolo, prípadne mal strašne málo času a musel niečo odfotiť veľmi narýchlo. Ale tiež záleží, kto to fotí, napr. tie portréty ktoré fotila Wenmei Hill (ktorá je fotografka) sú vydarené.
Z tohto pohľadu treba oceniť Karola, ktorý si na fotkách dá záležať, je proste vidieť, že nie je len testér techniky, ale aj fotograf.
 
JohnNewton
2018-09-17 09:53:59
Ono je možno otázne ako nový fotoaparát prezentovať, či Jpegom, ako ho boh (výrobca) vo fotoaparáte stvoril s default nastaveniami alebo vytiahnúť z RAWu maximum. Skôr sa prikláňam k druhej možnosti.Ale na to ako aj šefredaktor spomínal treba aspoň 14 dní na vzájomné zoznámenie sa...
 
sharkyyy
2018-09-17 10:43:18
príspevok od: JohnNewton
Ono Fuji akosi nefunguje optimálne po vybalení z krabice Podľa mojich skúseností treba urobiť minimálne dve nastavenia: NR nastaviť na -5 a krivku tiene/svetla nastaviť na +2/-2 obrazne do tvaru písmena "S".
Nemal si nahodou 7 rocny model z prvej serie/x-e1,x-pro 1 /? Tam boli tiene svetlejsie, obraz mal vyssi dr, na oko nebol dostatocne kotrastny. Uz to davno neplati/ani vtedy to neplatilo, bolo to subjektivne.
Od druhej verzie senzoru su uz obrazy kontrastnejsie.
Tu je vyhoda tych 7 pamatovy profilov, kde si jednym tlacidlom menimi profiliy jpeg, podla toho ci fotim v ateliery, krajinu, portret.
 
JohnNewton
2018-09-17 11:01:43
príspevok od: sharkyyy
Nemal si nahodou 7 rocny model z prvej serie/x-e1,x-pro 1 /? Tam boli tiene svetlejsie, obraz mal vyssi dr, na oko nebol dostatocne kotrastny. Uz to davno neplati/ani vtedy to neplatilo, bolo to subjektivne.
Od druhej verzie senzoru su uz obrazy kontrastnejsie.
Tu je vyhoda tych 7 pamatovy profilov, kde si jednym tlacidlom menimi profiliy jpeg, podla toho ci fotim v ateliery, krajinu, portret.
Práve že nie, bolo to príliš kontrastné, aj na XT1, tiene som zosvetloval, svetlá uberal. A NR 0 bolo celkom slušné mazanie v Jpegu, pre to -5, podľa mňa je lepšie tieto veci (odšumovanie) riešiť v softe, existujú aj kvalitnejšie algoritmy ako priamo vo fotoaparáte.
Radšej trochu zrna a detaily, ako hladkú mazaninu, kde nerozoznáš ihličnan od listnáča a vlasy vyzerajú ako mesiac neumývané. To je daň za nekvalitné alebo prehnané odšumenie. A nakoniec, ako je na uvedených ukážkach vidieť, nič sa nezmenilo.
 
fatality
2018-09-17 13:22:20
príspevok od: JohnNewton
Práve že nie, bolo to príliš kontrastné, aj na XT1, tiene som zosvetloval, svetlá uberal. A NR 0 bolo celkom slušné mazanie v Jpegu, pre to -5, podľa mňa je lepšie tieto veci (odšumovanie) riešiť v softe, existujú aj kvalitnejšie algoritmy ako priamo vo fotoaparáte.
Radšej trochu zrna a detaily, ako hladkú mazaninu, kde nerozoznáš ihličnan od listnáča a vlasy vyzerajú ako mesiac neumývané. To je daň za nekvalitné alebo prehnané odšumenie. A nakoniec, ako je na uvedených ukážkach vidieť, nič sa nezmenilo.
s tym nr do minusu suhlasim..ale ked chces svetla dole a tiene svetlejsie malo byt -2/-2..
 
sharkyyy
2018-09-17 13:26:16
Si to robil presne naopak, preto ti to prislo kontrastne. Tiene +2 je stmavenie tienov, mal si dat minus 2. Ja som pred siedmymi rokmi prechadzal z pentaxu k-30 /vtedy aktualny senzor-v svojej kategorii to najlepsie / a fuji x-e1 bola menej kontrastna, mala vacsi dyn.rozsah ak boli tiene a svetla 0 0, co mi pri jpeg trochu vadilo na tu dobu, lebo obrazky neboli naoko take pekne-chybala im dynamika a kontrast pri foteni prirody.

Aktualny senzor v pentaxe,/myslim ze senzor od sony/ sumel omnoho viac ako fuji. A ten pentax vyhraval v porovni s canonmi 600d, 60 d... a nikonmi d7000 co sa tyka sumu pri vysokom ise.
Takze u fuji to take zle byt nemohlo.
 
JohnNewton
2018-09-17 14:53:50
príspevok od: fatality
s tym nr do minusu suhlasim..ale ked chces svetla dole a tiene svetlejsie malo byt -2/-2..
Ospravedlňujem sa, zle som to napísal, tiene som zosvetloval, svetlá uberal. Vo východiskovom nastavení to bolo príliš kontrastné.
 
JohnNewton
2018-09-17 14:58:36
príspevok od: sharkyyy
Si to robil presne naopak, preto ti to prislo kontrastne. Tiene +2 je stmavenie tienov, mal si dat minus 2. Ja som pred siedmymi rokmi prechadzal z pentaxu k-30 /vtedy aktualny senzor-v svojej kategorii to najlepsie / a fuji x-e1 bola menej kontrastna, mala vacsi dyn.rozsah ak boli tiene a svetla 0 0, co mi pri jpeg trochu vadilo na tu dobu, lebo obrazky neboli naoko take pekne-chybala im dynamika a kontrast pri foteni prirody.

Aktualny senzor v pentaxe,/myslim ze senzor od sony/ sumel omnoho viac ako fuji. A ten pentax vyhraval v porovni s canonmi 600d, 60 d... a nikonmi d7000 co sa tyka sumu pri vysokom ise.
Takze u fuji to take zle byt nemohlo.
Pre mňa bolo max použiteľné ISO na Fuji 2000-2500, čo je ale taký štandard na APSC, FF o 1EV viac, 4/3 o 1EV menej. Ale to už je na individuálnej tolerancii k strate detailov.
Za posledné roky sa v tom žiadny zázrak nekonal. Tie reči o dobrom obraze na ISO 12800 ktoré tu občas odzneli od F. fans sú úsmevné
 
fatality
2018-09-17 15:11:23
príspevok od: JohnNewton
Pre mňa bolo max použiteľné ISO na Fuji 2000-2500, čo je ale taký štandard na APSC, FF o 1EV viac, 4/3 o 1EV menej. Ale to už je na individuálnej tolerancii k strate detailov.
Za posledné roky sa v tom žiadny zázrak nekonal. Tie reči o dobrom obraze na ISO 12800 ktoré tu občas odzneli od F. fans sú úsmevné
no ono mohol,lebo fuji iso 12800 je "real" 8000..a 8000 sa pri apsc da slusne spracovat..najma z rawu..ff to sice nebude,ale na bw je to este znesitelne..
 
sharkyyy
2018-09-17 15:19:37
príspevok od: JohnNewton
Pre mňa bolo max použiteľné ISO na Fuji 2000-2500, čo je ale taký štandard na APSC, FF o 1EV viac, 4/3 o 1EV menej. Ale to už je na individuálnej tolerancii k strate detailov.
Za posledné roky sa v tom žiadny zázrak nekonal. Tie reči o dobrom obraze na ISO 12800 ktoré tu občas odzneli od F. fans sú úsmevné
Tento novy senzor, co sa tyka sumu -podla doterajsich test foto- aj mna sklamal. Progres sa nekona/pocitov mi sum pride vyssi ako na mojej x-t2 , ale to trebalo studiove foto za rovnakych podmienok/, okrem 26 mpix vs 24 mpix.
Ostatne vsak na x-t3 bolo vsetko vylepsene, pockame si este na realne testy a recenzie.
 
fatality
2018-09-20 00:16:44
https://www.dpreview.com/articles/2055051743/fujifilm-x-t3-added-to-studio-test-scene-comparison
 
karrlok
2018-09-20 20:03:17
Už sa neviem dočkať na testy.
 
Vixen
2018-09-21 13:10:10
príspevok od: karrlok
Už sa neviem dočkať na testy.
Niečo nájdeš už aj teraz...
https://f16.click/gear/fujifilm-x-t3-review.html
https://www.pcmag.com/review/363556/fujifilm-x-t3
https://www.stuff.tv/in/fujifilm/x/t3/review
 
JohnNewton
2018-09-21 19:54:58
príspevok od: Vixen
Niečo nájdeš už aj teraz...
https://f16.click/gear/fujifilm-x-t3-review.html
https://www.pcmag.com/review/363556/fujifilm-x-t3
https://www.stuff.tv/in/fujifilm/x/t3/review
Radšej keby si opísal, ako si sa rozlúčil s Fuji, aj keď moc šance, že by nám to uverili nedávam To nevymyslíš, to musíš zažiť .....
 
om1ci
2018-12-18 08:56:14
Prosím, má niekto odskúšané či pasuje grip z XT-2 na XT-3 ?

Ďakujem.
 
j.a.r.o.
2019-02-17 11:51:04
Stalo sa to aj vám?:

https://www.youtube.com/watch?v=OW-I40v3uDQ


Tu je riešenie:
https://www.youtube.com/watch?v=2nT5JsxzB8E&t=577s
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované