Hore

Medzinárodný festival Mesiac fotografie oslávi v novembri 25 rokov

Medzinárodný festival Mesiac fotografie už 25 rokov prináša špičkové mená z fotografického sveta do bratislavských galérií a múzeí. Od 28.októbra do 30.novembra otvoríme 28 individuálnych a kolektívnych výstav v Bratislave a 2 výstavy slovenských mladých autorov v Budapešti a Varšave. Festival organizuje FOTOFO v spolupráci so Stredoeurópskym domom fotografie, ktorý tento rok oslavuje už 10. výročie existencie.

O vznik festivalu v roku 1991 sa zaslúžil Európsky dom fotografie v Paríži, preto je jedna časť festivalu venovaná práve francúzskym autorom. Medzi najatraktívnejšie bude nepochybne patriť výstava ,,lovcu obrazov’’ Roberta Doisneau, ktorý sa preslávil snímkami pouličného Paríža a s humorom zachytil éru päťdesiatych a šesťdesiatych rokov minulého storočia. Ďalším čestným zástupcom francúzskej fotografie bude výstava Bernarda Plossua, ktorý v nasledujúcich desaťročiach hľadal nové podoby fotografie. Projekt mladej fotografky Myette Fauchere reflektuje zvyky afrických rodín v odievaní a na jedinej exteriérovej výstave si môžete pozrieť pôsobivé Chameleónske portréty.


Atelier Robert Doisneau, Bozk pred parížskou radnicou, 1950

Hlavné tohtoročné témy festivalu sú domovina a nomádi. Časť výstav je venovaná fotografom tvoriacim v ich národnom prostredí a ďalšie výstavy sa orientujú zas fotografom, ktorí za svojimi kľúčovými témami cestujú a zachytávajú život v zahraničí. Podstatnú časť festivalu tvoria výstavy aj ďalších slovenských fotografov – Judity Csáderovej, Jána Šipöcza, Borisa Németha, Andreja Bána, Markéty Luskačovej, Moniky a Ľuba Stacha a ďalších. Z domácich autorov sa v rámci témy nomádi odprezentuje jeden z najúspešnejších slovenských fotografov súčasnosti Martin Kollár, víťaz Leica Oskar Barnack Award 2014 a Fotograf roka 2014. Zo stredoeurópskej a svetovej fotografie k vrcholom patrí výstava z dejín českej avantgardy a štvorica majstrov Drtikol, Funke, Rössler a Wiškovský.


Judita Csáderová 1967, LITA 


Andrej Bán,  Afganistan 2009


Markéta Luskačová, O deťoch, Londýn, 1986


Martin Kollár, Field Trip, Izrael 2009 – 2011


František Drtikol, Step 1929

Dielo významného talianskeho autora Waltera Niedermayra predstaví projekt Projekčné sféry a dobrodružné ríše. Prácu talentovaných študentov fotografie si môžete pozrieť na výstave 25 rokov Inštitútu tvorivej fotografie FPF Sliezskej univerzity v Opave v kurátorskej koncepcii Vladimíra Birgusa. Za východnú Európu predstavíme kolektívnu výstavu Fotografi – víťazi ceny Lithuanian National Culture and Art Award v rokoch 1990 – 2011 v Stredoeurópskom dome fotografie.


Walter Niedermayr, Schnalstalgletscher 56/2011, Courtesy Galerie Nordenhake Berlin / Stockholm


Bára Prášilová, Never Happened 2012, From Exhibition 25 Years of ITF


Viktorja Eksta, From the series “God, Nature, Work’’ 2014 – 2015


Antanas Sutkus, Prví motorkári, Klaipéda, 1984


Dóm Sv. Martina, pohľad od Petržalky, 1861 – 1867, Múzeum mesta Bratislavy


Czech Press Photo, Ján Šibík, Kosovská matka zastavená na hranici Makedonie, 1999

Ako každý festivalový ročník spolupracujeme s mnohými bratislavskými galériami, múzeami a kultúrnymi inštitútmi. Najväčšou tohtoročnou zmenou výstavného´priestoru je presunutie výstav z Domu umenia do Slovenského národného múzea na Žižkovu ulicu. V SNM Múzeum kultúry Maďarov bude výstava Eduarda Kozicsa. V SNM Pavilón Podhradie si môžete pozrieť výstavu To najlepšie z Czech Press Photo za posledných dvadsať rokov, uvidíte výber fotografií nielen od českých, ale aj slovenských fotografov. Lida Suchý, americkú fotografku, predstaví portrét ukrajinskej dediny v SNM Archeologickom múzeu. Medzi sprievodné podujatia patrí aj 16. ročník medzinárodnej prehliadky portfólií, kde majú fotografi možnosť prezentovať svoju tvorbu pred odborníkmi z celého sveta. Minuloročnou víťazkou sa po prvýkrát za 24 rokov stala mladá slovenská autorka Zuzana Pustaiová, ktorej výstavu uvidíte na festivale.

www.mesiacfotografie.sk 
www.sedf.sk

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované