Hore

Panasonic rozširuje rad LUMIX G o LUMIX DMC-GX80

Spoločnosť Panasonic dnes predstavila najnovší model vo svojom portfóliu systémových kompaktov s výmennými objektívmi - LUMIX DMC-GX80. Ten je vybavený 16.8 M LiveMOS snímačom bez Low Pass filtra s ultrazvukovým odstraňovaním prachu. Vizuálne sa sa môže pochváliť tradičným dizajnom v kompaktnom prevedení, na druhej strane je však vybavený najmodernejšími funkciami vrátane natáčania videozáznamov v rozlíšení 4K. Nový fotoaparát je podobne ako predchádzajúce modely radu GX skvelým spoločníkom na každodenné cesty po meste.

Nový prístroj ponúka celý rad nových vyspelých funkcií, napríklad režim 4K PHOTO alebo päťosý špeciálny optický stabilizátor Dual I.S. Ďalšou prednosťou je robustný a ergonomicky dobre riešený úchop pre pravú ruku. Panasonic DMC-GX80 sa skrátka veľmi dobre hodí pre každodenné použitie v akýchkoľvek podmienkach.

Vynikajúca kvalita obrazu

LUMIX DMC-GX80 je vybavený snímačom Digital Live MOS s rozlíšením 16 megapixelov, čo znamená veľmi dobrý obraz s kvalitnou kresbou detailov. O obrazovú kvalitu sa okrem snímača stará aj obrazový procesor Venus Engine s presným farebným podaním. Procesor spracováva samostatne odtieň, sýtosť aj jasové informácie, takže fotografie vyzerajú skutočne ako živé a zaujmú na prvý pohľad.

Kvalita snímača MOS a obrazového procesora Venus je natoľko vysoká, že bolo možné odstrániť aj Low Pass filter (antialiasingový filter), pri modeli radu Lumix G vôbec prvýkrát. Low Pass filter sa u starších modelov používal ako "nutné zlo" ​​kvôli eliminácii nepríjemného moiré efektu, k nemu však u GX80 vďaka vysokému rozlíšeniu a kvalitnému procesoru už nedochádza a filter tak nie je potrebný. Výsledkom je lepšia a ostrejšia kresba tak u fotografií, ako aj na videozáznamoch.

Spomínaná kombinácia snímača a procesora tiež výrazne vylepšuje možnosti pri fotografovaní v slabom svetle. Bez obáv možno totiž nastaviť citlivosť až ISO 25600, takže môžeme bez blesku fotografovať z ruky aj v tmavších interiéroch alebo vonku po zotmení.

Vďaka rýchlemu spracovaniu obrazového signálu je možné taktiež natáčať videozáznamy vo vynikajúcom rozlíšení 4K, teda vo štvornásobnej kvalite v porovnaní so súčasným štandardom Full-HD. Videozáznam v 4K má rozlíšenie 3840x2160 bodov, natáča sa rýchlosťou 25p (50 Hz) alebo 24p. Komu stačí menej, môže zvoliť tradičné Full-HD čiže 1920 x 1080 bodov rýchlosťou 50p (50 Hz).

Tým ale výhody 4K nekončia - k dispozícii je aj jedinečný režim 4K PHOTO, vďaka ktorému nikdy nepremárnite optimálny okamih na stalčenie spúšte. V tomto režime fotoaparát pri natáčaní v rozlíšení 4K rýchlosťou 30 obr. / s ukladá každé okienko záznamu ako samostatnú snímku v rozlíšení 8 MPix, čo bohato stačí pre tlač vo formáte A3. Navyše môžete voliť z troch variantov: 4K Burst, 4K Burst (Štart / Stop) a 4K Pre-burst.

V režime 4K PHOTO je k dispozícii zbrusu nová funkcia Light Composition. V nej fotoaparát vytvorí metódou viacnásobnej expozície niekoľko záberov a automaticky ich spojí dohromady. Týmto spôsobom je možné teda fotografovať aj motívy, ktorých dynamický rozsah prevyšuje možnosti samotného snímača, teda napríklad ohňostroje na nočnom nebi.

Ako dať zbohom neostrosti

Okrem toho ponúka LUMIX DMC-GX80 celý rad ďalších funkcií, ktorých úlohou je zabezpečiť dokonale čisté a ostré snímky bez nutnosti použiť statív. Ten totiž pri každodennom pouličnom fotografovaní, pre ktoré je nový Panasonic určený predovšetkým, väčšinou po ruke nemáme.

Nový päťosý špeciálny optický stabilizátor Dual I.S. kombinuje tradičnú stabilizačnú technológiu O.I.S. v 2 osiach s novou päťokou technológiou B.I.S. (Body Image Stabiliser) v tele fotoaparátu. Ešte účinnejšie tak bráni rozostreniu vplyvom chvenia fotoaparátu počas expozície.

Stabilizátor Dual I.S. sa hodí zvlášť pri použití teleobjektívov (napr. nového modelu LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400 mm f4-6,3) alebo pri práci s dlhším expozičným časom v slabom svetle.

Panasonic LUMIX DMC-GX80 je ďalej vybavený zatváracím mechanizmom s novou konštrukciou. Tá minimalizuje vibrácie aj hluk pri stlačení spúšte, takže možno používať mechanickú uzávierku aj v situáciách, keď bolo predtým nutné spoľahnúť sa na závierku elektronickú.

Pouličný spoločník

Rad LUMIX GX je obľúbený najmä vďaka štýlovému dizajnu a kompaktnému prevedeniu, vďaka ktorému fotoaparát padne výborne do ruky. LUMIX DMC-GX80 je k dispozícii v dvoch farebných variantoch - striebornej a čiernej. V každom prípade sa môžu zákazníci tešiť na luxusne pôsobiaci povrch pripomínajúci kožu, hliníkový volič a nadčasový retro vzhľad.

Vzhľadom k "reportážnemu" zameraniu fotoaparátu poteší masívny úchop pre pravú ruku, vďaka ktorému je možné pomerne pohodlne fotografovať jednou rukou. Veľkou prednosťou sú tiež dve príkazové kolieska, vpredu a vzadu, umožňujúce rýchle nastavenie ľubovoľných fotografických parametrov. Predným kolieskom je možné napríklad nastavovať vyváženie bielej a zadným citlivosť, ale aj expozičný čas. To sa hodí najmä v teréne, keď sa rýchlo menia svetelné podmienky a fotograf musí neustále meniť nastavené hodnoty.

Panasonic DMC-GX80 je vybavený integrovaným elektronickým hľadáčikom LVF (Live View Finder) s rozlíšením 2 764 000 bodov a veľmi verným farebným podaním. Hľadáčik má pomer strán 16: 9, pomer zobrazenia 0,7x (pri prepočte na 35 mm fotoaparát) a uhol pokrytia záberu 100%, nechýba ani senzor priblíženia k oku. Keď sa do hľadáčika pozrieme, automaticky sa aktivuje ostrenie v hľadáčiku a fotoaparát zaostrí na vybraný ostriaci bod.

Na zadnej strane sa potom nachádza dotykový displej s uhlopriečkou 7,6 cm a rozlíšením 1 040 000 bodov, pokrývajúci tiež 100% scény. Displej je výklopný, výrazne teda uľahčuje fotografovanie z nezvyklých uhlov. Smerom nahor sa vyklápa o 80 stupňov, čo pomáha pri záberoch z úrovne chodníka. Nad hlavou, napríklad v dave na koncertoch, zase využijeme sklopenie smerom nadol o 45 stupňov.

Presné ostrenie pred stlačením spúšte a po ňom

Systém automatického ostrenia, založený na porovnávaní kontrastu, je vybavený technológiou DFD (Depth From Defocus) a vyznačuje sa skvelou rýchlosťou aj  presnosťou. Vďaka bleskurýchlemu prenosu digitálneho signálu (240 fps) trvá zaostrenie len cca 0,07 s. S novým Panasonic GX80 sa tak nemusíte obávať ani veľmi rýchlych objektov.

Do výbavy patrí aj nedávna horúca novinka spoločnosti Panasonic, funkcia Post Focus, umožňujúca ostriť už  hotové snímky po nasnímaní. Je tak len na vás, či chcete zaostriť na tvár v popredí alebo na ulici v pozadí. Ovládanie je veľmi jednoduché - stačí sa na displeji pri prezeraní hotových fotografií dotknúť miesta, ktoré chcete mať zaostrené.

Pokročilé úpravy priamo vo fotoaparáte

Panasonic LUMIX DMC-GX80 je vybavený najmodernejšími digitálnymi filtrami, takže môžete snímky aj videozáznamy kreatívne upravovať, bez toho aby ste ich museli kopírovať do počítača. K dispozícii je celkom 22 filtrov a tiež nový režim L.Monochrome, ktorý snímky prevádza do čiernobielej podoby s výraznými kontrastmi. Výsledky tak pripomínajú tradičné čiernobiele filmovej fotografie.

Okrem filtrov je k dispozícii originálny režim 4K Live Cropping, v ktorom je možné upravovať priamo vo fotoaparáte aj videozáznamy. Pri panning (plynulom zábere na objekt v pohybe) stačí nastaviť uhol záberu a nepotrebujete ďalšie vybavenie, napr. koľajnicu, bez ktorej sa filmári spravidla nezaobídu. Pri zoomovaní možno zase nastaviť cieľový uhol záberu a fotoaparát prezoomuje zo širšieho na dlhšie ohnisko automaticky. Pohyb je dokonale plynulý a výsledky pôsobia úplne profesionálne v akýchkoľvek podmienkach.

Pripojenie vždy a všade

Panasonic LUMIX DMC-GX80 je vybavený Wi-Fi, takže možno fotografie aj videozáznamy ľahko a rýchlo zdieľať na internete. Stačí pripojiť fotoaparát k telefónu či tabletu a následne sa pripojiť na sociálnu sieť alebo poslať fotografie e-mailom. Rodina alebo priatelia sa k nim tak dostanú prakticky hneď po zhotovení. Mobilné zariadenie je tiež možné použiť ako diaľkové ovládanie fotoaparátu - môžete na ňom nastaviť clonu, čas a citlivosť, prípadne ostriť.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

• Bracketing expozičných hodnôt, vyváženie bielej aj ostrenie
• Plná škála expozičných režimov (programová automatika, priorita clony, priorita času, manuál)
• Jednoduché pripojenie k šikovným telefónom a tabletom pomocou Wi-Fi
• Spracovanie RAW súborov priamo vo fotoaparáte
• Bohaté možnosti automatického ostrenia: rozpoznávanie tváre, rozpoznávanie očí, jednorazové a kontinuálne ostrenie, pokročilé ostrenie v slabom svetle
• Dobíjanie zo siete alebo z počítača cez USB
• Tichý režim
• Viacnásobná expozícia
• Časozberné fotografovanie / animácie systémom stop motion

LUMIX DMC-GX80 se na slovenský trh dostane v júni za cenu pohybujúcu sa okolo 690 EUR vo verzii se základným objektívom 12-32 mm.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
musicman
2016-04-05 20:57:44
konecne od panasonicu vramci csc nieco site na mieru, ten model tu uz mal davno byt, co neni tak drahe ako GX8 a zas lepsie ako mensia a slabsia GM5 ci GF7 , na rozdiel od ktorych ma konecne aj zabudovany blesk a vyklopne polohovatelne lcd (GM5 ho nema) , oproti GX8 zas chyba polohovatelny hladacik.. GX80 bude vlastne priama konkurencia ku olympusu OMD e-m10 mark II ,navyse ma este aj 4k videa, cize u mna vitaz bez debat ked bude stat telo cca 500-600e je to jasna volba..
 
seifi
2016-04-06 18:21:57
dobrý do ulíc; páči rozsah 12-32, nepáči svetlosť; a drahé sú tie objektívy, čo som pozeral ; Lx100 sa mi pozdáva viac, tam je rozsah 24-70 na 1,7 až 2,8 ; má niekto Lx100 ? pár slov by pomohlo, aká spokojnosť, a hlavne hľadáčik, je vraj presaturovaný, resp. preliezajú cez neho farebné pásy, či to neruší .
 
pa10
2016-04-06 20:42:03
Vyzera to ako navrat k proporciam GX7, niektore veci lepsie, niektore horsie. Ja som od zaciatku GX8 hovoril, ze je to preslap zlym smerom, na kompaktny rangefinder prilis velke, prilis tazke, prilis zbytocne. GX80 resp GX85 podla toho kde sa predava, ma dobre specifikacie, obaval by som sa mozno hladacika, a baterky, ktora vydrzi podla papierov 290 zaberov, co je slabe. Na zahranicnych forach bol tento model prijaty velmi dobre, mozno az prilis- ale to je pochopitelne vzhladom na to, ze Panasonic v nom adresoval vela uzivatelskej kritiky k vyvoju GX rady. GX80 chapem ako nizsiu strednu triedu, ktora vsak ma potencial na to, aby svoj eventualny uspech neskor pretavila do vybornej GX9-ky, ak Panasonic pochopi, ze v rade GX mu nechyba konzumny hybrid, ale nadupany ziletkovy rangefinder na staticke fotky.
 
pa10
2016-04-06 21:03:40
príspevok od: seifi
dobrý do ulíc; páči rozsah 12-32, nepáči svetlosť; a drahé sú tie objektívy, čo som pozeral ; Lx100 sa mi pozdáva viac, tam je rozsah 24-70 na 1,7 až 2,8 ; má niekto Lx100 ? pár slov by pomohlo, aká spokojnosť, a hlavne hľadáčik, je vraj presaturovaný, resp. preliezajú cez neho farebné pásy, či to neruší .
Z hladiska fotografie je LX100 horsi ako starsi GX7 a urcite horsi ako bude tento GX80 bez AA filtra. Viac sumu, mensie rozlisenie, pomaly pohyb objektivu (oproti LX7 ziadne zlepsenie, a priznam sa uz pri D-LUX 6 ma to tragicky pomale vysuvanie v okamihu kritickeho zaberu privadzalo do nepricetnosti), aj EVF je zo serie nudzovych rieseni. Video neratam, pretoze video je pre mna pri takomto fotoaparate irelevantne, no aj keby som ratal, tak krokova clona by ma odradila ako prva. Objektiv LX100 je nachylny na odlesky a nie je taky ostry ako v pripade LX7. Mam D-LUX 6, co je vlastne LX7, a tiez ma lakal LX100 ako jeho nastupca, tak som si ho trochu otestoval, ale napokon som kupil v akcii radsej GX7 a nelutujem. Vyborna ergonomia a pekne zabery, a som si isty, ze tato reinkarnacia to este zlepsi, pretoze GX80 ma s GX7 viac spolocneho ako s GX8. EVF na tejto GX80 vyzera podobne ako hladacik GX7 bez adaptera- ktory bol k spokojnosti pouzitelny az s gumovym adapterom- bojim sa ze toto bude podobny pripad.

Mam inak aj 12-32, je to vyborny objektiv za dobry peniaz, do dobreho svetla, dostatocne ostry a zmesti so aj do kompaktneho kozeneho puzdra (zasunuta velkost je +- rovnaka ako pri 14mm a 20mm plackach). Pri horsom svetle je tragicky pomaly, tam nastupuje pevna 20mm, ktora robi krasne ostre a detailne zabery. Vsetko su to kompaktne skla, s ktorymi fotoaparat aj zostane kompaktnym a zmesti sa do kompaktneho kozeneho puzdra. Buchnut na to velke skla ako napr. 12-35/2.8 alebo 14-140/3.5-5.6 je uuplne vedla.
 
seifi
2016-04-06 21:30:35
príspevok od: pa10
Z hladiska fotografie je LX100 horsi ako starsi GX7 a urcite horsi ako bude tento GX80 bez AA filtra. Viac sumu, mensie rozlisenie, pomaly pohyb objektivu (oproti LX7 ziadne zlepsenie, a priznam sa uz pri D-LUX 6 ma to tragicky pomale vysuvanie v okamihu kritickeho zaberu privadzalo do nepricetnosti), aj EVF je zo serie nudzovych rieseni. Video neratam, pretoze video je pre mna pri takomto fotoaparate irelevantne, no aj keby som ratal, tak krokova clona by ma odradila ako prva. Objektiv LX100 je nachylny na odlesky a nie je taky ostry ako v pripade LX7. Mam D-LUX 6, co je vlastne LX7, a tiez ma lakal LX100 ako jeho nastupca, tak som si ho trochu otestoval, ale napokon som kupil v akcii radsej GX7 a nelutujem. Vyborna ergonomia a pekne zabery, a som si isty, ze tato reinkarnacia to este zlepsi, pretoze GX80 ma s GX7 viac spolocneho ako s GX8. EVF na tejto GX80 vyzera podobne ako hladacik GX7 bez adaptera- ktory bol k spokojnosti pouzitelny az s gumovym adapterom- bojim sa ze toto bude podobny pripad.

Mam inak aj 12-32, je to vyborny objektiv za dobry peniaz, do dobreho svetla, dostatocne ostry a zmesti so aj do kompaktneho kozeneho puzdra (zasunuta velkost je +- rovnaka ako pri 14mm a 20mm plackach). Pri horsom svetle je tragicky pomaly, tam nastupuje pevna 20mm, ktora robi krasne ostre a detailne zabery. Vsetko su to kompaktne skla, s ktorymi fotoaparat aj zostane kompaktnym a zmesti sa do kompaktneho kozeneho puzdra. Buchnut na to velke skla ako napr. 12-35/2.8 alebo 14-140/3.5-5.6 je uuplne vedla.
veľká vďaka; páči sa mi záver ... asi tak, že hľadám niečo na dennodenné cesty, do mesta, na špacír apod; áno, ako píšeš, ak tam dám tie spomínané objektívy, to môžem so sebou zobrať zrkadlovku; a čo sa týka Lx7, predal som ju pred mesiacom, potrebujem hľadáčik, nevidím; no a neviem nič nájsť; nech je X100s či T s objektívom v prepočte 24-35 vec istá ; ak si poviem, že OK, nemusí byť kompakt, tak asi musím začať objektívmi na tieto 4/3" ; hľadám to ako doplnok k FF; ešte ráz vďaka
 
PeCh
2016-04-07 11:45:51
príspevok od: seifi
veľká vďaka; páči sa mi záver ... asi tak, že hľadám niečo na dennodenné cesty, do mesta, na špacír apod; áno, ako píšeš, ak tam dám tie spomínané objektívy, to môžem so sebou zobrať zrkadlovku; a čo sa týka Lx7, predal som ju pred mesiacom, potrebujem hľadáčik, nevidím; no a neviem nič nájsť; nech je X100s či T s objektívom v prepočte 24-35 vec istá ; ak si poviem, že OK, nemusí byť kompakt, tak asi musím začať objektívmi na tieto 4/3" ; hľadám to ako doplnok k FF; ešte ráz vďaka
Počul som (no nemám reálnu skúsenosť), že LX100 je na papieri super, no v praxi je lepšia RX100ka s menším senzorom.
 
seifi
2016-04-07 12:07:01
chvália ho aj na YT ; včera som už začal pozerať Oly ...10 II, s Pancake 14-42 je za 800; ale s Oly nemam žiadne skúsenosti; je toho skrátka na trhu veľa ;
 
musicman
2016-04-07 14:52:26
uz len koli lepsiemu videu oproti omd M10 II. sa oplati pockat kus na tu GX80 si myslim, kym pride na trh,skor som zvedavy na fotovystup v porovnani s prave spominanym priamym rivalom od olympusu.. resp ako bude kvalita foto v porovnani napr takou GX8/GX7 z ktorych bola robena ale nakolko sa tam nachadza totozny cip kvalita vystupu by mala ostat na +- rovnakej urovni ,absencia filtra by mala este napomoct ostrosti a kresbe
 
marcus_labeo
2016-04-07 15:45:54
príspevok od: PeCh
Počul som (no nemám reálnu skúsenosť), že LX100 je na papieri super, no v praxi je lepšia RX100ka s menším senzorom.
Záleží, čo myslíš pod tým "v praxi". Pre mňa v praxi bol lepším a vhodnejším foťákom LX100, pretože sa mi podstatne lepšie držal (RX100 je už tak malá, že to ide na úkor ovládania a ergonómie) a jej hľadáčik bol pre mňa podstatne lepší, kdežto ten srandovný vysúvací EVF na Sony mi prišiel ako núdzovka, ktorú by som nechcel trvale používať (chýbajúca obruba a pod.).
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia