Hore

Mirrorless podvodník (Olympus E-PL1)

Fotografovanie pod vodou parí medzi náročnejšie oblasti fotografie. Techniky, ktoré sa naučíte na suchu vo vode často neuplatníte a za chyby sa často platí poškodením drahej techniky.

Technické vybavenie pre kvalitnejšie fotografovanie pod vodou bolo donedávna väčšine amatérov cenovo neprístupné. S nádejou som pozeral na každý nový fotoaparát s LiveView, či náhodou neposkytne všetko, čo chcem od podvodného fotoaparátu (prijateľne rýchle zaostrovanie, TTL riadenie externých bleskov, cenovo prijateľné púzdro a použiteľnú kvalitu fotografií). Už pri recenzii prvého micro 4/3 fotoaparátu (Panasonic G1) som tušil, že už to je veľmi blízko a keď som si prečítal o predstavení Olympus E-PL1, BINGO! Je to tu!

Chcel som si to vyskúšať, ale takáto zostava na test nebola k dispozícii, tak som nakoniec zariskoval a objednal si E-PL1 kit aj bez odskúšania, púzdro PT-EP01, vodotesný blesk UFL-2 a doplnkovú bižutériu. Po 5 týžňoch netrpezlivého čakania mi celý setup dorazil deň pred odchodom do Chorvátska, kde som ho chcel prvý krát vyskúšať.


Fotoaparát – Olympus PEN E-PL1

K fotoaparátu pridám len stručný popis týkajúci sa podvodníckych funkcii.

Suchozemskú recenziu E-PL1-tky už písal Karol ( http://www.ephoto.sk/foto-technika/recenzie/olympus-pen-e-pl1/ ).
Aj keď je to zvláštne vzhľadom na širokú ponuku Olympus príslušenstva pre fotografovanie pod vodou fotoaparát nie je po stránke firmware na fotografovanie pod vodou vôbec prispôsobený. Nenájdete žiadny scénický režim pre fotografovanie pod vodou, čo pri fotografovaní do RAW síce nie je veľký problém, ale neschopnosť vyvážiť bielu podla bielej tabuľky pri hĺbke väčšej ako 5m (vyváženie bielej skončí s chybou) je nepríjemné najmä ak budete chcieť pod vodou nahrať video.

Púzdro PT-EP01

Púzdro väčšinu ľudí prekvapí svojou veľkosťou a nezdá sa im, že je určené pre taký malý fotoaparát. Oproti púzdram na zrkadlovky, je to ale stále drobček a má asi len polovičnú hmotnosť ľahších púzdier na zrkadlovky. Vzhľadom na malé rozmery PEN fotoaparátu má púzdro udržateľné ergonomicky prijateľné rozmery a dá sa rozumne ovládať. Štandardne sa do púzdra zmestí telo fotoaparátu (s vysunutým interným bleskom), elektronický hľadáčik (pod vodou úplná zbytočnosť) a setový objektív Olympus 14-42/3.5-5.6 ED, alebo kompaktný ultra širokoúhly objektív Olympus M Zuiko Digital ZD 9-18 F4-5,6 (jeho recenziu robil nedávno Julo: http://www.ephoto.sk/foto-technika/recenzie/olympus-m-zuiko-digital-zd-9-18mm-f4-5.6/ ).


Blesk UFL-2

Veľkou výhodu Olympus riešenia s E-PL1 je optický spôsob komunikácie s bleskom. Funguje pri ňom TTL meranie expozície a riadenie intenzity záblesku fotoaparátom. TTL meranie poskytujú aj iné vodotesné zábleskové jednotky, ale väčšinou sú prepojené elektronicky. Elektronické prepojania majú rôzne navzájom nekompatibilné rozhrania a vyžadujú konvertory signálov, utesnené kontakty, ktoré sú náchylné na zatečenie a ďalej predražujú celú výbavu.

Velkým sklamaním je výkon blesku. Pri optickom TTL riadení je výkon blesku výrazne degradovaný a je použiteľný na vzdialenosti do 1m.

Blesk UFL-1

Neodporúčam, v TTL režime má úplne nepoužiteľný výkon a v manuálnom režime má len 2 úrovne výkonu.

Nákup podvodnej fototechniky

Kúpou fotaparátu, púzdra a blesku väčšinou výbava pod vodu nie je kompletná. Pokiaľ nebudete nakupovať v špecializovanom obchode, predajca vám pravdepodobne nebude vedieť fundovane poradiť, čo skutočne potrebujete, aby ste mohli svoju zostavu plnohodnotne používať. Nápomocné väčšinou nebývajú ani stránky výrobcov a rôzne drobnosti potom zháňate celé mesiace.

Rameno pre externý blesk
Optický kábel pre externý blesk
Zoom ring pre objektív
Slnečná clona pre objektív

Olympus M Zuiko Digital ZD 9-18 F4-5,6

Mal som možnosť vyskúšať pod vodou aj tento objektív. Aj keď má na suchu veľmi kladné recenzie, pod vodou som od neho nemal veľké očakávania. Púzdro PT-EP01 má na prechod voda-vzduch osadené rovné sklo (flat port), ktoré je vhodné pre dlhšie ohniskové vzdialenosti. Použitie flat port pri širokoúhlych objektívoch má za následok poduškovité skreslenie a chromatické chyby. Firma ZEN Underwater ponúka riešenie, dome port pre púzdro PT-EP01 (http://zenunderwater.com/products.php?prodID=5), nie je lacné, ale ak máte tento objektív a chcete ho pod vodou naplno využiť, asi vám nič iné nezostáva. Samozrejme, aj cez štandardný port je tento objektív použiteľný, ak nepotrebujete maximálne široký záber, alebo výbornú kresbu až do rohov fotografie.


Foto: Marcel Rebro (mrco)

Postprocessing

Voda má odlišné optické vlastnosti ako vzduch, okrem iného indexu lomu, nižšieho kontrastu a menšej viditeľnosti veľmi rýchlo tlmí červenú farbu, pomalšie zelenú a najmenej modrú. Oko to dokáže do istej hĺbky (cca 5-10m) korigovať, ale fotoaparát to s vyvážením bielej sám nezvláda. E-PL1 má navyše problém s manuálnym vyvážením bielej vo väčších hĺbkach. Fotografovanie do RAW je teda nutné. Prechod voda-sklo-vzduch pridá do obrazu chromatické chyby, ktoré je potrebné korigovať ručne pre každý záber (sú zavislé aj od zaostrovacej vzdialenosti).


Úprava fotoaparátu pre fotenie pod vodou

Odstranil som si na E-PL1 IR-cut filter a spravil z neho fullspectrum fotoaparat. Vdaka tomu je na suchu pouzitelny s IR filtrom na pohodlnu IR fotografiu z ruky. Pod vodou sa zvysena citlivost na cervenu cast spektra prejavila ovela lepsimi moznostami postprocessu podvodnych fotografii, kde je cerveny kanal zvycajne dost silno podexponovany a jeho korekcia vyrazne zvysuje sum.

Ak fotografujete s mirrorless (CSC), alebo kompaktnym fotoaparatam pod vodou, tuto upravu odporucam. Na rozdiel od zrkadloviek, odstranenie IR-cut filtra neovplyvni zaostrovanie. Po takejto uprave, ale uz fotoaparat na suchu pouzivat neplanujte (farby su prilis do cervena).Galéria
Keďže do uívateľskej recenzie nie je možné nahrat fotografiu vo väčšom rozlíšení, ako šírka 600 bodov, Ukážkové obrázky som umiestnil tu:
http://temp.maxo.sk/uwOlympus/

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2011-06-01 18:55:23
Velmi sa mi osvedcil aj pri hrani sa tesne nad/pod hlasinou. Predsalen ma moznost rychlo predostrit a seriove snimanie je rychlejsie ako na vodotesnych kompaktoch.
 
Jerry C.
2011-06-01 20:16:51
fajn článok aj fotky ,možno by zniesol aj viacej podrobnosti o spôsobe fotografovania pod vodou ,predsa len sa o tom málo vie...alebo nám o tom niekedy porozprávaš v samostatnom článku ?
 
bear
2011-06-01 20:25:13
príspevok od: Jerry C.
fajn článok aj fotky ,možno by zniesol aj viacej podrobnosti o spôsobe fotografovania pod vodou ,predsa len sa o tom málo vie...alebo nám o tom niekedy porozprávaš v samostatnom článku ?
Uz som taky clanok pisal, ale uz su to 3 roky, tak by sa ho mozno zislo aktualizovat.
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/podvodna-fotografia/
Ale mam naplanovanych tolko veci, ze budem rad, ked sa k tomu dostanem pred vianocami.
 
Marcel Rebro
2011-06-01 20:51:31
príspevok od: Jerry C.
fajn článok aj fotky ,možno by zniesol aj viacej podrobnosti o spôsobe fotografovania pod vodou ,predsa len sa o tom málo vie...alebo nám o tom niekedy porozprávaš v samostatnom článku ?
 
filter123
2011-06-07 01:37:43
príspevok od: bear
Velmi sa mi osvedcil aj pri hrani sa tesne nad/pod hlasinou. Predsalen ma moznost rychlo predostrit a seriove snimanie je rychlejsie ako na vodotesnych kompaktoch.
ta plachetnica je perfektna.......len nechapem naco investovat do noveho systemu ked mas zrkadlovku, blesky, objektivy.....ktore by pod vodou fotili 100x lepsie ako olimpus....staci iba puzdro /na fotak a na blesk/
 
bear
2011-06-07 06:24:27
príspevok od: filter123
ta plachetnica je perfektna.......len nechapem naco investovat do noveho systemu ked mas zrkadlovku, blesky, objektivy.....ktore by pod vodou fotili 100x lepsie ako olimpus....staci iba puzdro /na fotak a na blesk/
Malo to viac dovodoou:

cena: Cena puzdra na zrkadlovku zacina pri 1500 EUR + 300-500 EUR lens port pre kazdy objektiv + 800 EUR / blesk + niekolko stoviek EUR na dalsie potrebne vybavenie (TTL konvertory pre blesky, ramena, alarm zatecenia). Olympus som kupil za 1600 EUR fotak s objektivom, puzdrom a TTL bleskom olympus UFL-2.

Hmotnost: Kedze s touto vybavou planujem cestovat lietadlom, usetrena hmotnost tiez nie je zanedbatelna (aj tak uz casto prekracujem hmotnostne limity prirucnej batoziny).

Obrazova kvalita by bola samozrejme pri zrkadlovke o nieco lepsia, ale ovela vacsi vplyv ma cistota vody. Robil som uz aj vytlacky 60x40cm a kvalita bez problemov postacovala aj na vystavu.
 
bear
2012-03-08 09:49:58
Pridal som odstavec: Úprava fotoaparátu pre fotenie pod vodou
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované