Hore

Slávnosti vína sa začínajú

Za kráľovským mokom sa vydajte do Českej republiky!

Jeseň v Českej republike prebieha každoročne v duchu slávností vína a vinobraní, oslavujúcich prvé vína z tohtoročného zberu. Ktoré zaujímavé podujatie si vyberiete vy?

XX. Karlštejnské vinobranie

24. – 25. septembra 2016

Páči sa vám stredovek? Na stredočeskom hrade Karlštejn sa môžete preniesť do doby vlády rímskeho cisára a českého kráľa Karola IV. Tento panovník so svojou manželkou Eliškou Pomořanskou - samozrejme v prestrojení - a celým cisárskym dvorom dokonca počas posledného septembrového víkendu navštívi svoj hrad a otvorí tohtoročné jubilejné Karlštejnské vinobranie. V sobotu i v nedeľu o 13:30 uvidíte historický sprievod s vystúpením stredovekých rytierov, dvorných kaukliarov a mágov. Môžete sa tešiť aj na prehliadku gotického odievania a dobových tancov. Nebude chýbať ani historický jarmok s ukážkami dobových remesiel, ochutnávka karlštejnských vín i kulinárskych špecialít a historický program pre deti. Môžete sa nechať doviezť i historickým parným vlakom z nádražia Praha-Smíchov, alebo sa zúčastniť na okružnej plavbe po Berounke karlštejnským podhradím. Pokiaľ by vám to všetko nestačilo, vydajte sa na Karlštejn znovu - 11. novembra, kedy sa tu uskutoční tradičný Svätomartinský košt, čiže ochutnávka prvých tohtoročných vín s jemnou, mierne šumivou ovocnou chuťou, ktoré sa otvárajú práve na sviatok sv. Martina.
Karlštejnské vinobraní

Valtické vinobranie 2016

30. septembra – 1.októbra 2016

Najfolklórnejšie vinobranie na Morave. Tak znie prívlastok Valtického vinobrania, ktoré sa každoročne koná v juhomoravskom meste Valtice. V piatok od 19. hodiny sa môžete zúčastniť na Kultúrnom gastrovečere, na ktorom nebudú chýbať dobré jedlo, víno, burčiak, ani cimbalová muzika. Hlavný program však odštartuje až v sobotu o 10. hodine, a vystúpi v ňom viacero miestnych folklórnych súborov; môžete sa ale tešiť i na modernú hudbu a samozrejme na víno, ktoré potečie prúdom po celý víkend. Po ochutnávke vynikajúceho moravského vína sa určite vydajte aj do neďalekého Lednicko-valtického areálu, ktorý je vďaka jedinečnému prepojeniu zámockého komplexu a krajiny zaradený do zoznamu UNESCO.

Svätomartinský košt Brno

11. novembra 2016

Do Brna sa vydajte za vínom 11. novembra, kedy sa tu koná tradičný Svätomartinský košt. Najväčšej ochutnávke svätomartinských vín predchádza slávnostné požehnanie v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrove, odkiaľ sa i tohto roku vydá sprievod na čele so svätým Martinom cez centrum mesta až na námestie Slobody. Slávnostné otvorenie prvej fľaše sa uskutoční o 11. hodine. Ochutnávať sa bude ako každoročne 100 druhov svätomartinských vín, od prítomných vinárov je možné zakúpiť i celé fľaše. Každý návštevník dostane v cene vstupného degustačný pohár, katalóg vzoriek a niekoľko degustačných mincí. Na počúvanie bude hrať cimbalová muzika.

Festival vína Český Krumlov

21. októbra – 26. novembra 2016

Český Krumlov i tento rok otvorí vinársku sezónu už 21. októbra tradičnou výsadbou viniča a slávnostným večerom, ktorým sa odštartuje Festival vína. V programe nebude chýbať Slávnostné otvorenie Svätomartinského vína, ktoré sa bude konať v sobotu 11. novembra o 11 hodine a 11 minúte priamo na českokrumlovskom námestí Svornosti. Záverečným vrcholom celého vinobrania je Zámocká slávnosť vína spojená s ochutnávkou tuzemských i zahraničných vín, ktorá sa uskutoční 19. novembra. Po celý november si potom môžete v miestnych reštauráciách vychutnať nielen svieže mladé svätomartinské víno, ale aj špeciálne menu so svätomartinskou husou.


Festival vína Český Krumlov ®  Foto Jan Schinko

Festival vína Český Krumlov ®  Foto Jan Schinko

Festival vína Český Krumlov ®  Foto Jan Schinko

Objavujte Česko a vyberte si z viac ako 40 000 možností, kde v Česku stráviť víkend alebo dovolenku. Inšpirujte sa na stránke kudyznudy.cz!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované