Hore

Kroměříž

Základné údaje o meste

Mesto Kroměříž sa nachádza na hranici Zlínskeho a Olomouckého kraja. Má necelých 30 000 obyvateľov. Bolo postavené na križovatke dôležitých európskych obchodných ciest (križovala sa tu jantárová a soľná cesta) a pôvodne sa skladal len z trhového obydlia. Postupne sa obydlie rozrastalo, až dostalo podobu obce. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1107. Tento dátum je pre Kroměříž kľúčový, pretože ho olomoucké knieža Otto II. predal moravskému biskupovi Jánovi II. Břichatému. Od tejto doby sa začala obec rozvíjať.  Stretlo ju pár pohrôm ako 30- ročná vojna, 100- ročná vojna. V podstate každá vojna na európskom kontinente mala na ňu negatívny dopad. Avšak vždy sa z nešťastí spamätala a rozvinula až do terajšej podoby.


Panoráma mesta Kroměříž.

Pamätihodnosti

Mesto Kroměříž je veľmi bohaté na pamiatky. Najlákavejšími sú Arcibiskupský zámok, Podzámocká záhrada a Květná záhrada. Tieto pamiatky sú od roku 1998 zapísané na zozname pamiatok UNESCO. O nich sa rozpíšem nižšie. Okrem týchto pamiatok má mesto aj ďalej čo ponúknuť. Väčšina pamiatok a zaujímavostí je sústredená v centre mesta. Okolo štvorcového námestia sú rozmiestnené meštianske domy a stará radnica. Stavba, ktorá vás zaujme na prvý pohľad, je kostol sv. Móřice - veľmi pôsobivý a fotogenický kostol. Ďalším zaujímavým kostolom je kostol sv. Jana Křtitele. Nevyzerá pekne len v exteriéri, veľmi výrazný je aj interiér. Medzi stavby, ktoré určite treba spomenúť a treba si ich aj pozrieť, patrí budova Justičnej akadémie, biskupská mincovňa, budova arcibiskupského gymnázia, kostol Nanebevzetí Panny Marie, kaplnka svätého Kříže a Mlýnská brána.

        
Námestie mesta.                                                         Kostol sv. Jana Křtitele.

        
Budova Justičnej akadémie.                                             Časť arcibiskupského gymnázia.

Arcibiskupský zámok a Podzámocká záhrada

Arcibiskupský zámok je hlavným lákadlom pre návštevníkov. Má bohatú históriu, za zmienku určite stojí pobyt ruského cára Alexandra III. Zámok je naozaj kúzelný, zvonku je nádherne upravený. Všade sú živé ploty a dekoratívne predmety. To najkrajšie je však vo vnútri. Miestnosti, ktoré pri prehliadke uvidíte, sú krásne a v ničom sa nezahanbia ani pred Schönbrunnom. Ale je škoda, že sa nedá vyfotografovať ani za poplatok. Ako ospravedlnenie za nemožnosť fotografovania v interiéri je Podzámocká záhrada, kam je vstup voľný. Prejsť 64 hektárov parku, fontán a jazierok dá zabrať. Všetko je skvostne upravené. Avšak trochu ma zaskočilo rozdelenie vstupného na jednotlivé časti, no odporúčam si zaplatiť aj vstup na vežu, odkiaľ je krásny výhľad na celý Kroměříž a jeho okolie.


Nádvorie a veža zámku.


Vstup do zámku.


Pohľad na Podzámockú záhradu.


V záhradách je veľa voľne žijúcich zvierat ako pávy, ale aj bažanty.

Květná záhrada

Květná záhrada je mimo centra mesta a od Arcibiskupského zámku je vzdialená 15 minút peši. Bola vybudovaná ako reprezentatívne a oddychové miesto pre biskupov a ich návštevníkov. Postupne sa otvorila aj pre verejnosť. Jedná sa o súbor záhrad, živých plotov, sôch a podobne. Jej súčasťou je aj fotogenická Kolonáda. Záhrada je síce menšia ako Podzámocká záhrada, ale o to krajšia. Fotografovať sa tu môže.

     
Pohľad na Květnú záhradu.                                               Záhrady, v pozadí Kolonáda.


Opäť pohľad na Květnú záhradu.


Kolonáda.


V záhradách.

Obrazce zo živých plotov sú nádherné.

Záver

Kroměříž je nádherné mesto s bohatou históriou a krásnymi pamätihodnosťami. Návštevu si užijete nielen vy, ale aj vaši rodinní príslušníci, špeciálne jemnejšie pohlavie v Květnej záhrade. Fotografovať naozaj je čo a najlepšia doba pre návštevu tohto mesta je neobvykle leto, pretože záhrady sú cez leto najkrajšie...

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
snakepit
2010-11-04 11:38:08
Mohol by si please napísať, čím si to fotil? Inak fotky pekné, hlavne kompo sa ti podarilo na viacerých ;)
 
DjLuke9
2010-11-04 18:51:47
príspevok od: snakepit
Mohol by si please napísať, čím si to fotil? Inak fotky pekné, hlavne kompo sa ti podarilo na viacerých ;)
Ahoj! Diky... Fotky boli fotene Pentaxom K10D. Starsie fotky (ako panorama atd) fotene Setakom 18-55, ostatne vacssinou Sigmou 10-20 a Tamronom 90/2,8...
 
Frola
2010-11-04 18:58:51
máš to moc pěkné, gratuluji :))
 
IceDive1
2010-11-04 20:28:31
Pekne fotky. A fascinuje ma to mnozstvo ludi na fotkach. :D
To tam vazne nikto nechodi?
 
DjLuke9
2010-11-05 01:26:18
Ludi tam chodi docela dost...ale cez leto:) fotky su fotene na jar a v sebtembri, to tam je naozaj minimum ludi...
 
jan.zitniak
2010-11-05 07:07:59
Pekny clanok a velmi pekne fotografie - dalsi tip na vylet :)
 
pistik22
2010-11-06 13:58:52
velmi pekne fotky aj clanok! a pacia sa mi typicke ´pentax´ farby... nostalgicky spominam na k10, teraz to z nikona d200 uz nedostanem... :-)
 
DjLuke9
2010-11-07 20:49:57
príspevok od: pistik22
velmi pekne fotky aj clanok! a pacia sa mi typicke ´pentax´ farby... nostalgicky spominam na k10, teraz to z nikona d200 uz nedostanem... :-)
Ja si mylsim ze kazdy fotak je svojsky, zavisi co komu vyhovuje a ako sa s nim nauci robit:)
 
Jozef96
2011-02-05 12:51:27
Krasa,nadhera,dokonalost nemam inych slov na tieto fotky
 
cejo
2013-03-04 21:06:30
Krásne fotky
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia