Hore

Skanzen Pribylina

Pribylina – malá a nenápadná dedinka nachádzajúca sa v srdci podtatranskej prírody, priamo pod jedným z vrcholov Západných Tatier - Barancom.  V rámci záväzku „spoznaj svoju krajinu“ som medzi miesta, ktoré musím navštíviť, zaradila aj ju. Jednak kvôli skanzenu a expozícii parných vlakov, jednak kvôli jej blízkosti k môjmu obľúbencovi – Kriváňu.


Kriváň. Foto: Ivan Šály (Canon EOS 5D Mark)

Múzeum Liptovskej dediny

Ako Martinčanke mi je slovo „skanzen“ veľmi blízke. Do Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch  sme chodievali s rodičmi na víkendové prechádzky pomerne často a nevynechali sme ani kultúrne podujatia spojené s michalským jarmokom, ktorý sa tu pravidelne konával na jeseň.


Domčeky v Múzeu liptovskej dediny. (Panasonic Lumix FZ45)
 

Práve preto moje prvé kroky v Pribyline viedli do Múzea liptovskej dediny. V čom bude iné? Ako žili ľudia na Liptove? Aké domy si stavali? Ako ich mali zariadené? Zvedavosť nepustila, a tak bol skanzen prvým miestom, ktoré som v januári tohto roka na Liptove navštívila. Vybavená statívom, polarizákom, ND filtrom a Lumixom FZ45kou som si to od Liptovského Petra šinula neuveriteľnou rýchlosťou 30km/hod. – presne za podjazdom popod diaľnicu totiž skončil upravený úsek cesty a ja som si mohla naplno vychutnať následky snehovej kalamity, ktorá sa Slovenskom prehnala deň predtým.


Renesančný kaštieľ z Parížoviec. (Panasonic Lumix FZ45)
 

Prvé časti múzea boli verejnosti sprístupnené v roku 1991 a domy, ktoré tu nájdete, pochádzajú hlavne zo zátopovej oblasti Liptovskej Mary – nie sú to však originály, ale kópie s niektorými pôvodnými prvkami, ktoré sa podarilo zachovať.  Celému objektu dominuje gotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary, zemianska kúria z Paludze a goticko – renesančný kaštieľ z Parížoviec. O prístupe do interiérov je potrebné informovať sa u pracovníčky predávajúcej vstupné. Ak budete mať šťastie, interiér s vami prejde sprievodca a dozviete sa čo to z histórie navštíveného miesta.


Interiér zemianskeho domu. (Panasonic Lumix FZ45)
 

Ostatné budovy sú otvorené počas celého dňa a môžete v nich vidieť spôsob života obecného richtára, remeselníkov, bezzemkov i stredných a bohatých roľníkov na prelome 19. a 20. storočia. Nahliadnuť tiež môžete do miestnej školy, ktorá sa nachádza hneď vedľa kostola.

Múzeum robí počas celého roka rôzne akcie približujúce návštevníkom spôsob života obyvateľov Liptova a ľudové tradície, ktoré sa tu zachovali. Program akcií na celý rok nájdete tu http://www.liptovskemuzeum.sk/index/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=52 .

Informácie o výške vstupného a otváracích hodinách múzea nájdete na stránke http://www.muzeum.sk/?obj=muzeum&ix=mld_liptm.


Múzeum liptovskej dediny. (Panasonic Lumix FZ45)

Expozícia Považskej lesnej železničky

Nachádza sa priamo v areáli Múzea liptovskej dediny a verejnosti bola prvý raz sprístupnená v roku 2004. Ide o historický vozový park úzkorozchodnej Považskej lesnej železničky, ktorá až do roku 1972 premávala v jednej vetve od Liptovského Hrádku cez Liptovskú Tepličku pod Kráľovu hoľu a v druhej vetve dolinami Čierneho Váhu. Jedna z odbočiek viedla až do Malužinej.

Do múzea boli prevezené nielen parné rušne, ale aj koľajisko a trať. Dnes môžete zvyšky tejto železničky nájsť len v úseku Liptovský Hrádok – Svarín a jeho celková dĺžka je 11,6km.


Časť úzkorozchodnej železničnej trate. Foto: Dominika Halická (Canon EOS 550D)

Okolie Pribyliny

Túto malebnú dedinku si určite obľúbite aj vďaka výhľadom na Kriváň, ktoré sa ponúkajú priamo z hlavnej cesty alebo od brehu riečky Belá, ktorá tečie celou Pribylinou.  Komu sa máli dedina a riečka, môže ísť ďalej, pár stoviek metrov smerom na Podbanské, kde nájde veľmi fotogenický senník a čistinku priam stvorenú na ukážkové fotky nášho národného symbolu.


Kriváň od chatkovej osady za Pribylinou. Foto: Ivan Šály (Canon EOS 5D Mark)

Zdroje informácií:

http://www.liptovskemuzeum.sk/index/index.php?option=com_content&task=view&id=38&Itemid=51

http://www.muzeum.sk/?obj=muzeum&ix=mld_liptm

http://liptovskymikulas.virtualne.sk/povazska-lesna-zeleznicka-v-muzeu-liptovskej-dediny-v-pribyline.html

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Jozef Sádecký
ocenenie redakciou 2012-05-12 12:53:37
Múzeum Pribylina je mojím obľúbeným skanzenom a ked ám cestu okolo rád sa pristavím ......pridávam jednú panorámku s veľkej noci 2011

www.ephoto.sk/moje-ephoto/fotografie/198117/liptovske-muzeum-pribylina/
 
Jastojan
2012-05-12 13:41:59
príspevok od: Jozef Sádecký
Múzeum Pribylina je mojím obľúbeným skanzenom a ked ám cestu okolo rád sa pristavím ......pridávam jednú panorámku s veľkej noci 2011

www.ephoto.sk/moje-ephoto/fotografie/198117/liptovske-muzeum-pribylina/
Jozef, link nám nefunguje
K článku: v celku pekná stručná "exkurzia"
 
hmphoto
2012-05-12 14:01:25
Navštívil som skanzen Liptovskej dediny v Pribyline v priebehu leta aj s rodinkou, veľmi pekné a príjemné prostredie s panorámou Vysokých Tatier v pozadí. Najviac deti zaujala expozícia Považskej lesnej železnice. Kto tam ešte nebol odporúčam!
 
Jozef Sádecký
ocenenie redakciou 2012-05-12 14:06:37
príspevok od: Jastojan
Jozef, link nám nefunguje
K článku: v celku pekná stručná "exkurzia"
 
Jastojan
2012-05-12 14:50:41
príspevok od: Jozef Sádecký
Ono to nefunguje, lebo si dal link, keď si prihlásený (Je ta v linku "moje ephoto")
 
Azimut
2012-05-12 15:03:52
Bol som tam pred dvoma rokmi a skanzen sa mi ľúbil o to viac,že to bol jediný slnečný deň našej dovolenky
 
velecky
2012-05-12 17:37:41
koho zaujíma Považské lesná železnica - v nedeľu 20. mája o 14,00 tam bude tradičné podujatie Mašínparáda.
 
zolooo
2012-05-12 20:12:49
...pre nás aktuálna téma - dnes sme tam boli. A majú tam aj krásne čuvače.
 
zolooo
2012-05-12 20:15:19
...
 
kofoluska
2012-05-13 16:45:03
príspevok od: zolooo
...
Jee super, diky za doplnenie fotiek. Ked som tam v januari bola, tak som nejak netusila, ze je tam aj toto, az kamoska, co tam bola vlani v lete, ma na to upozornila. Ale fotiek bez ludi odtial teda zrovna moc nemala, takze je tu iba jedna.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované