Hore

Nepál 2009- Dolný Mustang III.

Zuzkine putovanie Nepálom zakončujeme návratom do Káthmandú. Na konci článku sa konečne dozviete akú fototechniku použila, ale aj čo z osobných vecí sa osvedčilo a čo nie.


Naspäť do Káthmandú

11. deň  opäť trávime v autobuse presunom z Pokhary do Káthmandú. Prechádzame rovnakou trasou, akurát na miestnom trhu máme na rozdiel od minula slnečno a tak chytám do rúk dlhé ohnisko a idem na potulky.


Na trhu v Káthmandú.

V hlavnom meste sme nútení pobudnúť v autobuse o niečo dlhšie, je totiž príšerná dopravná zápcha. Vystupujeme v akejsi neznámej uličke, aby sme sa rýchlejšie dostali do hotela. Všetku batožinu prenášame vlastnoručne a až teraz oceňujeme do najmenšej bodky, prácu našich skvelých nosičov. Tí nám totiž každý deň nosili naše bágle, my sme si niesli len fotovýbavu a tričká, či pršiplášte  na prezlečenie. V Čabovom a mojom prípade sa hmotnosť fotobatohov takmer rovnala hmotnosti odovzdaného batoha. Avšak nosiči si naložili po dva batohy, niektorí aj tri, zhruba 25- 30 kg váhy.


Jeden z našich neúnavných nosičov.

Lietadlom okolo Everestu

Zvyšok pobytu je venovaný Káthmandú a jeho pamiatkam. Ešte predtým však letíme lietadlom okolo Everestu. Napriek takmer dvojhodinovému zdržaniu na letisku, sa za krásneho slnečného počasia tešíme z výhľadu na himalájskych obrov. Ako malé deti - počuť výkriky  „Aha tam je Cho Oyu." „Vidíš Everest?" „Kde je Kancenconga?" „Uuuuuf, ale sme vysoko". Letíme zhruba 50 minút, celá posádka lietadla sa prestrieda v pilotnej kabíne odkiaľ počuť len cvaky našich aparátov. Nad Káthmandu prelietavame trošku dlhšie, kým sa neuvoľní pristávacia plocha.


A letíme k horám.


Osemtisícovky vedľa seba - sprava Makalu (8.463 m n.m.), Lhotse (8.516 m n. m.), 
Mt. Everest (8.848 m n.m.). 

 
Najvyššia hora sveta Mount Everest                                         Tyrkysová bohyňa Cho Oyo
(8.848 m n.m.)                                                                (8.201 m n.m.) 


Nielen hory sú krásne.

Budhistické Khátmandú

A sme opäť v meste. Ako prvú pamiatku navštevujeme budhistickú stúpu Bodnath. Okolo stúpy je rozostavených 28 kláštorov štyroch hlavných budhistických škôl. Vraví sa, že ak pútnici obídu stúpu dookola v smere hodinových ručičiek 108 krát, posunú sa k vykúpeniu z večného kolobehu života. Budhove vševidiace oči sa pozerajú na všetky svetové strany. Okolo stúpy sú rozostavané obchody a obchodíky s tovarom od výmyslu sveta. Stačí sa prejsť a vybrať si.

Pre mňa to bol najväčší zážitok, čo sa týka hlavného mesta. Plápolajúce modlitebné vlajočky vo vetre, obrovský priestor priamo pod Budhovými očami a biela farba v kombinácii s modrou oblohou vo mne vyvolali pocit šťastia, pohody a kľudu. Toto by bolo pravdepodobne moje miesto na očistu, ak by som bola nútená v tomto meste žiť.Budhistická stúpa Bodnath.

Chrámový komplex Pašupatináth, alebo spalovači mrtvol na vlastné oči

Ďalšou zastávkou je Pašupatináth - chrámový komplex pri rieke Bágmátí. Je to miesto, ktoré si vyžaduje dávku odvahy a rozvahy, nachádzajú sa tu totiž kremačné gháty a na rozdiel od Indie, kde je pohrebný rituál zakázané fotiť, tu môžete robiť čokoľvek - od sledovania obradu až po jeho fotenie. Všetky pozostatky, ktoré ostanú po kremácii, sa zmetú do Bágmátí - posvätnej rieky, vlievajúcej sa do Gangy. Pre hinduistov je veľkým šťastím byť omytý vodou z tejto posvätnej rieky. Preto na jednej strane vidíme mŕtvolu zahalenú v purpurovom rúchu nohami nasmerovanými k vode a o kúsok ďalej sa v tej istej rieke kúpu deti, spolu s dobytkom.

V komplexe sa nachádzajú aj tzv. „čakárne na smrť". Keď lekár alebo človek sám pocíti, že nastal čas na odchod z tohto sveta, putuje na toto miesto a spolu s ostatnými čakajúcimi pobýva v týchto budovách. Spoločne čakajú na smrť, ktorá je pre nich vyslobodením a zároveň bránou do ďalšej reinkarnácie. Spálením pri rieke Bágmáti sa vymažú životné hriechy a vylepší karma.

Avšak v komplexe je aj chrám zasvätený Šivovi - Šiva je ničiteľ a zároveň stvoriteľ, sila plodnosti a znovuzrodenia. Absolútnym prežívaním Šivu sa dá získať všetko, čo si myseľ predstaví. Jeho falický symbol (lingam) sa v komplexe nachádza v 365 zobrazeniach. Hinduisti sa o lingamy starajú, polievajú ich vodou a mliekom, potierajú jogurtom, maslom a medom, zahaľujú ich do vzácnych látok. Ženy na ne prikladajú listy jasmínu a prinášajú obete.


Uvítací výbor - Holly men, exotická forma nášho bezdomovca.Spaľovanie mŕtvych pri rieke Bágmátí.

Atmosféra v chrámovom komplexe.

Kráľovské mesto Patan

Ďalšou zastávkou je Patan - jedno z 3 kráľovských miest údolia. Zvyšné sú Káthmandú a Bhaktapur. Je to centrum budhistickej a hinduistickej kultúry. Nachádzajú sa tu chrámy a kláštory, umelecké diela, pomníky a sochy vyrezávané z dreva, tepané z kovu a tesané z kameňa. Každoročne sa tu slávi mnoho náboženských sviatkov. Jedným znich je budhistický sviatok Buddhu Jayanti (počas splnu v apríli alebo v máji) - v túto noc sa slávi deň narodenia Budhu. Hinduisti zase oslavujú zrodenie Krishnu v auguste a septembri. Najväčším sviatkom v Nepále je sviatok Dashain, ktorý sa slávi 15 dní, od polovice septembra do začiatku októbra. Dôvodom oslavy je  víťazstvo bohov nad démonmi.

Čaro Patanu.

Durbar Square - náboženstva Nepálu

V posledné ráno vyrážame na Durbar Square - jednu z najhlavnejších atrakcií údolia. V preklade to znamená Komplex palácov.

Cestou na Durbar Square


Na západnej strane námestia je krásny vyrezávaný dom, v ktorom žije živá bohyňa Kumari. Nemáme však šťastie uvidieť ju. Ide o dievča, ktoré je prevtelením bohyne, musí spoznať predmety, ktoré jej v minulom živote patrili. Jej rola však končí príchodom prvej menštruácie. Krv je totiž pre hinduistov nečistá. Kým je dievča bohyňou, jej noha sa nesmie dotknúť zeme, všade ju nosia na špeciálnych nosidlách. Po skončení jej úlohy dostáva dievča značný finančný obnos na pohodlné dožitie, nakoľko svadba s takouto krásavicou prináša do manželstva nešťastie a preto si takéto dievča nechce nikto vziať. Obe náboženstvá túto bohyňu rovnako uctievajú. Pre hinduistov ide o reinkarnáciu hinduistickej bohyne Kali, pre budhistov je uctievaná preto, lebo bola vybratá z budhistickej rodiny. Toto je názorná ukážka nepálskej harmónie medzi oboma náboženskými smermi.

Kastha  Mandap - je jedným z populárnych chrámov Durbaru, pre domácich známy ako Maru Sattal. Vo všeobecnosti je názov hlavného mesta považovaný za odvodeninu práve z mena tohto chrámu. Kastha znamená drevo a Mandap znamená pavilón. Hovorí sa, že chrám je vybudovaný z jedného kusa dreva. V strede chrámu sa dá vidieť socha hinduistického boha Gorakhnatha a v ostatných štyroch rohoch chrámu zase sochy boha Ganesha.

Maru Ganesh - malý ale najnavštevovanejší chrám v Káthmandú. Ľudia v údolí veria, že 4 zobrazenia Ganesha v 4 rohoch káthmandského údolia ochránia ľudí žijúcich v hlavnom meste. Každý deň sa chodia modliť do tohto chrámu a najmä v utorok je tu dlhá rada čakajúca na modlitbu. Utorok je totiž považovaný za deň Ganesha (boh múdrosti).

Ďalšími zaujímavosťami námestia sú:  Chrám Mahadev, Chrám Shivu Parvati, Chrám Bhagwati, Starý palác, Chrám Saraswoti, Veľké bubny a iné.

Atmosféra Durbar Square.


Snáď o rok do videnia!

Fototechnika a osobné potreby

Na záver pripájam ešte zoznam vecí, ktoré som mala so sebou a ktoré mi boli alebo neboli užitočné. Fotovýbavu sme vyberali s Karolom, s prihliadnutím na túto cestu. Volili sme kompaktnejšie a lahšie objektívy s výbornou optickou kvalitou.

Fotovýbava

- fototaška Lowepro Stealth Reporter 300, v ktorej som prenášala celú výbavu na letiskách a ktorej vyberateľný vnútrajšok som neskôr použila počas treku do batohu pre uskladnenie objektívov, batérií, kariet, filtrov - užitočná
- fotoaparát Nikon  D300 - užitočné
- objektív Nikkor AF-S 35mm, f 1,8DX - takmer nepoužitý
- Nikkor AF-S 16-85mm f/3.5-5.6 G ED AF-S DX VR - užitočný
- Nikkor AF-S 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED AF-S VR Zoom - užitočný
- Sigma AF 10-20mm f4-5,6 EX - takmer nepoužitý
- karbonový statív Vanguard Alta + 224CP - málo použitý, pri silnom vetre by nefungoval ani podstatne ťažší statív
- blesk Nikon SB 600 - nepoužitý (napriek tomu, vďaka Julo za jeho zapožičanie)
- prechodový filter - nepoužitý
- UV filter, polarizačný filter - užitočné
- nabíjačka na baterky a baterky - užitočné
- karty SanDisk Extreme III 16 GB (3 ks) - užitočné - tu dávam na zváženie, či nie je lepšie mať viac menších kariet - vprípade poruchy na karte, neprídete ovšetky svoje zábery.

Turistická výbava (vďaka Erik za cenné rady a doprovod v obchodoch)

- ruksak Trek Sport Patagonia 60l - užitočný
- ruksak Deuter Futura Pro 42l - užitočný
- taštička na krk na doklady a peňaženku, ktoré je dobré mať neustále pri sebe (vďaka Mati za jej výrobu) - veľmi užitočná
- spodné prádlo 100 % merino značky Icebraker - 4ks - užitočné
- turistické ponožky značky Bridgedale - 4ks - užitočné
- termoprádlo Slovenka (myslím, že medzitým skrachovali) - užitočné
- 2 tričká s krátkym a 2 s dlhým rukávom zn. Icebraker - 100% merino - veľmi užitočné, najmä po viacdennom použití nie sú vôbec cítiť
- turistické nohavice North Face - užitočné
- fleecové bundy značky Mammut - tenká a hrubšia - užitočné
- goretexová bunda značky Mammut - užitočná, nepremokla a spolu s pršiplášťom bola 3 dni nevyhnutnosťou
- šatka okolo krku - užitočná
- univerzálny Buff - možnosť rôzneho použitia - ako čiapky, šálu, potítka - užitočný
- horské okuliare značky Julbo Explorer so 100 % UV filtrom - užitočné (najmä pri vetre vám nefúka prach do očí)
- čelové svetlo značky Petzl - užitočné, v Nepále okolo 19.00 vypínajú elektrický prúd, postihnúť vás to môže na rôznych miestach, čelovku mať vtedy pri sebe je viac než príjemné, najmä ak sa nachádzate v „kráľovskej" miestnosti (rozumej mokrej vlhkej kadibudke s dierou v dlážke)
- spacák do -5 stupňov Celzia - užitočný
- kozmetická taška a lekárnička 1. pomoci (upozornenie - lieky na dezinfekciu vody som vôbec nepoužila, voda sa dá všade kúpiť v plastových fľašiach, treba len skontrolovať neporušený uzáver).

Nezabudnite sa dať očkovať - doporučené je očkovanie proti žltačke typu A a B - začnite tak trištvrte roka pred odchodom - ide o tri dávky, mesiac po prvej dávke a pol roka po druhej dávke a očkovanie proti črevnému týfusu - stačí 2 mesiace pred odchodom. Je možné, že vďaka nim som počas celej doby pobytu nemala žiadne žalúdočné a ani črevné problémy zo stravy a to som jedla miestny jačí jogurt : ).

FOTORADA na záver - pripravte si množstvo drobných bankoviek, takmer za každú fotku človeka budete musieť zaplatiť. Deti sa potešia cukríkom, či perám, ozdobám do vlasov, hračkám, zošitom, pastelkám.

Šťastnú cestu a príjemné zážitky na letiskách! A kto by mal náhodou pocit, že sa mi tam až tak nepáčilo, omyl, o rok chcem ísť zas : )

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
IceDive1
2009-12-11 09:28:11
Opat skvele fotky aj citanie. Musis niekedy prist na ephoto stretko aby sme o tomto pokecali lebo urcite taketo nieco chcem aj ja absolvovat.
 
julo kotus
2009-12-11 09:32:37
Zuzka vraj chystá nejaké premietanie v čajovni, tak sa môžeme možno priplichtiť :)
 
IceDive1
2009-12-11 09:37:06
príspevok od: julo kotus
Zuzka vraj chystá nejaké premietanie v čajovni, tak sa môžeme možno priplichtiť :)
A to bude urcite len pre nejaku VIP smotanku, nie pre obycajnych ludi. :-)))
 
Ultra TXF
2009-12-11 09:47:36
Vidím,že si si najlepšie fotky nechala na záver,fakt pekné,normálne do National Geografic.
Ďakujem za kompletku na záver,mám teraz aspoň predstavu,čo musí mať človek zo sebou,resp.na sebe :)
Ak sa ti to nehnusí,hoď mi do súkromnej,kde je najlepšie takéto oblečenie v Blave nakúpiť ,resp.kde by mi mohli poradiť.dikes
 
julo kotus
2009-12-11 09:48:14
príspevok od: IceDive1
A to bude urcite len pre nejaku VIP smotanku, nie pre obycajnych ludi. :-)))
Tak ja s teda za VIP nepokladám a dúfam, že sa nejaké miesto pri čajníku pre mňa nájde. :)
 
2009-12-11 09:59:34
opat lahodka pre moje kukadla :o) dakujem, Zuzka, za nadherne fotky, pribeh i za cely triptych...
 
2009-12-11 10:00:57
príspevok od: julo kotus
Zuzka vraj chystá nejaké premietanie v čajovni, tak sa môžeme možno priplichtiť :)
a kde to bude-v Shangrile ci niekde inde? neviem, ci v Horskom parku je cajovna...
 
mi.cha.l
2009-12-11 10:05:51
Super fotecky a tie rady na zaver ako usite pre mna :) idem do Kathmandu v marci tak si mi usetrila kopec casu nad rozhodovanim co brat a co nechat doma :) vdaka. Jaaj na to premietanie by som aj ja rad prisiel pozriet:)
 
caba
2009-12-11 10:27:45
K ockovaniu doplnim Tetanus. Ten sa ale zide aj doma spolu so zltackou A+B ;-)
 
sankiakis
ocenenie redakciou 2009-12-11 10:53:24
Super po vsetkych strankach, raz pojdem aj ja na takuto vypravu:)
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 11:10:33
príspevok od: IceDive1
Opat skvele fotky aj citanie. Musis niekedy prist na ephoto stretko aby sme o tomto pokecali lebo urcite taketo nieco chcem aj ja absolvovat.
... nie je problem, letovi /ci letu? .-)/ som pisala, ze by som rada, avsak uz som mala nieco ine dohodnute skor.
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 11:11:00
príspevok od: julo kotus
Zuzka vraj chystá nejaké premietanie v čajovni, tak sa môžeme možno priplichtiť :)
.-) ake mozno, urcite!!!
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 11:11:36
príspevok od: IceDive1
A to bude urcite len pre nejaku VIP smotanku, nie pre obycajnych ludi. :-)))
... to je nejaky novy druh smotany? Pozriem v obchode, nech neumriem hlupa :-)))
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 11:13:08
...preco by sa mi malo hnusit? Dam to sem, nech to vedia aj ostatni - najviac veci som nakupila v obchode na Vysokej Mammut a na Obchodnej Hudy sport. V oboch predajniach boli velmi mili a ochotni predavaci, dokonca mi kopec veci vymenili, lebo uz mali odskusane na turach. Hor sa teda tam!
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 11:14:20
príspevok od: julo kotus
Tak ja s teda za VIP nepokladám a dúfam, že sa nejaké miesto pri čajníku pre mňa nájde. :)
... slubujem, ze ked sa k tomu niekedy konecne dokopem, mas extra sedenie :-). A ked budem mat konecne vsetky fotky tak ako maju vyzerat a budem spokojna s tym ako vsetko vyzera, mozeme sa dohodnut kludne na premietani aj v ephote ...
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 11:14:41
príspevok od:
opat lahodka pre moje kukadla :o) dakujem, Zuzka, za nadherne fotky, pribeh i za cely triptych...
:-) rado sa stalo.
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 11:15:26
príspevok od:
a kde to bude-v Shangrile ci niekde inde? neviem, ci v Horskom parku je cajovna...
... V Horskom parku je cajovna a byvaju tam cestovatelske nedele, hned v budove vedla ... zatial som sa nepytala, mozno neskor, momentalne nestiham.
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 11:16:03
príspevok od: mi.cha.l
Super fotecky a tie rady na zaver ako usite pre mna :) idem do Kathmandu v marci tak si mi usetrila kopec casu nad rozhodovanim co brat a co nechat doma :) vdaka. Jaaj na to premietanie by som aj ja rad prisiel pozriet:)
tak si pozvany, len neviem kedy to este bude, lebo pracovne veci sa nejako extra nakopili ... dam vediet.
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 11:16:28
príspevok od: caba
K ockovaniu doplnim Tetanus. Ten sa ale zide aj doma spolu so zltackou A+B ;-)
... ups, to nemam, resp. mam ale stare prastare :-)))
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 11:16:54
príspevok od: sankiakis
Super po vsetkych strankach, raz pojdem aj ja na takuto vypravu:)
drzim palce a tesim sa potom na report :-)
 
immortal20
2009-12-11 11:50:28
isiel by som aj ja ale kto by to zaplatil :-)
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 11:53:54
príspevok od: immortal20
isiel by som aj ja ale kto by to zaplatil :-)
... tiez Ty :-)
 
Серафим Саровский
 
sankiakis
ocenenie redakciou 2009-12-11 12:10:26
príspevok od: zuzuliena
drzim palce a tesim sa potom na report :-)
heh, to sa ja dockam niecoho takehoto snad v 50-ke :D
 
Tono
2009-12-11 12:22:59
Velmi pekne fotky a zaujimave citanie . Dakujem za clanky. Tono
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 12:44:11
príspevok od: Серафим Саровский
very good photos!
thanks
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 12:44:35
príspevok od: sankiakis
heh, to sa ja dockam niecoho takehoto snad v 50-ke :D
ja som trpezliva, ziaden problem .-)
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 12:44:58
príspevok od: Tono
Velmi pekne fotky a zaujimave citanie . Dakujem za clanky. Tono
Niet za co, potesenie bolo na oboch stranach :-).
 
potter
2009-12-11 12:47:15
pekna bodka na zaver:-)
 
mona
2009-12-11 14:24:46
najkrajsie fotky prisli na koniec, vdaka za putave rozpravanie, velmi ocenujem aj zoznam techniky
pekne sviatky:-)
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 15:02:01
príspevok od: potter
pekna bodka na zaver:-)
. a zas rok cakat .-)
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 15:02:29
rado sa stalo a pekne sviatky aj Tebe a Tvojim blizkym!
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 15:03:25
... kto by chcel citat clanok pre Novy cas pre zeny, tu ho najde http://lesk.cas.sk/clanok/83873/zuzana-minarovicova-himalaje-mi-raz-nestacili.html
... autor mojho portretu nie je tam uvedeny autor, ale Karol Srnec. Poziadala som redakciu o opravu.
 
zola
2009-12-11 15:05:16
fajn clanok, Zuzana, napisany s lahkostou a pekné, priam krasne fotky. Zaujal ma Tvoj popis veci potrebnych etc. Preco si medzi veci menej uzitocne zaradila sirsie skla, pevnu 35-ku a sigmu 10-20? Dost zaberov mas prave z prostredia kde by som predpokladal, ze sa vyuziju.
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 15:19:13
príspevok od: zola
fajn clanok, Zuzana, napisany s lahkostou a pekné, priam krasne fotky. Zaujal ma Tvoj popis veci potrebnych etc. Preco si medzi veci menej uzitocne zaradila sirsie skla, pevnu 35-ku a sigmu 10-20? Dost zaberov mas prave z prostredia kde by som predpokladal, ze sa vyuziju.
... z dovodu vetra som volila objektiv, ktory by som co najmenej musela davat dole, cize 16-85mm. Keby si videl fotak po hodine fotenia, zapraseny az hroza. Takze sigma odpocivala v batohu... 35mm pevne sklo som mala nachystane na vnutra klastorov, ale bohuzial tam sme boli minimalne a aj na miestach kde sme boli, sme nemohli vo vnutri fotit. Takze opat objektiv odpocival v batohu. Na zaver, ked uz nebolo tolko prachu a vetra - som bola uz tak unavena, ze kazde davanie batoha z chrbta dole ma unavovalo. Ked pojdem nabuduce, naozaj beriem len dva objektivy 16-85 a 70-300. Uplne mi stacili. Este snad dokupim ten portretak, aj ked som od Karola dostala radu, nech najprv vyskusam 60mm makro, ktore doma mam aj na portret, mozno ze budem spokojna. Tak uvidim.
 
zola
2009-12-11 15:30:40
príspevok od: zuzuliena
... z dovodu vetra som volila objektiv, ktory by som co najmenej musela davat dole, cize 16-85mm. Keby si videl fotak po hodine fotenia, zapraseny az hroza. Takze sigma odpocivala v batohu... 35mm pevne sklo som mala nachystane na vnutra klastorov, ale bohuzial tam sme boli minimalne a aj na miestach kde sme boli, sme nemohli vo vnutri fotit. Takze opat objektiv odpocival v batohu. Na zaver, ked uz nebolo tolko prachu a vetra - som bola uz tak unavena, ze kazde davanie batoha z chrbta dole ma unavovalo. Ked pojdem nabuduce, naozaj beriem len dva objektivy 16-85 a 70-300. Uplne mi stacili. Este snad dokupim ten portretak, aj ked som od Karola dostala radu, nech najprv vyskusam 60mm makro, ktore doma mam aj na portret, mozno ze budem spokojna. Tak uvidim.
Dakujem za odpoved ako aj za pekny clanok.
 
andrejgrznar
2009-12-11 16:46:24
Velmi pekne dakujem za celu seriu. Velmi dobre sa to čita, a ešte lepšie pozera. Fotky sa naozaj vydarili :) Velmi si ma inšpirovala...Dufam, že aj mne sa v bucudnosti niekedy podari niečo podobne :) DAKUJEM !
 
bebel
2009-12-11 16:59:27
..a je tu zaver - pohodovo napisany, s lahkostou.. clovek ma pocit, ked to cita, a pozera fotky, ze je aspon na chvilu tam..

..dakujem za sprostredkovanie fotiek a pocitov :)
 
HUGO7
2009-12-11 19:47:26
Výborné a poučné. Tie zoznamy na záver super.
 
paoravec
2009-12-11 19:56:15
skvelý popis, celé dielko napísané z ľahkosťou. Kadze mám už vela krížikov , hltal som to a obzeral foto aj 2-3 ktát, musel to byť pekrásný zážitok.
Teším sa na budúci rok, budúci článok!
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 21:38:30
príspevok od: andrejgrznar
Velmi pekne dakujem za celu seriu. Velmi dobre sa to čita, a ešte lepšie pozera. Fotky sa naozaj vydarili :) Velmi si ma inšpirovala...Dufam, že aj mne sa v bucudnosti niekedy podari niečo podobne :) DAKUJEM !
bez pochyby, ziadne pochybnosti. Drzim palce!
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 21:39:06
aj na buduce :-), dakujem za spatne vazby a podporu :-)
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 21:40:15
príspevok od: HUGO7
Výborné a poučné. Tie zoznamy na záver super.
prakticka to zenska :-), mne pomohli podobne clanky, ked som sa chystala, overila som veci v praxi a tak posuvam dalej, dakujem za komenty, potesili .-)
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-11 21:41:40
aaaa, dakujem velmi pekne. Posnazim sa sa tam vratit a priniest nieco minimalne o triedu kvalitnejsie ...
 
balazovic.lubos
2009-12-11 22:33:18
ty kokso a ze v poslednom clanku nebudu fotky ziadnych hor. a oni sem daju taketo chrumkave ( a nielen tie ´horske´ take su ). no absolutna vodka za spravami. uzas.
ten prelet nad everestom , to muselo byt cosi uzasne. presne nieco taketo by som si predstavoval aj ja. cital som o evereste vela knih, horolezcov obdivujem, ale ist tam nemozem, jedno preco. ale vnukla si mi tymto myslienku, ako sa tam pozriet. srdecna vdaka. fakt.
museli ste sa asi vela modlit a odriekat rozne modlitby, ked ste si ´vymodlili´ taketo pocasie pri tom prelete nad everestom :-) . byt tam a mat tam v tom case zle pocasie, to je asi na slaktraf ( to je skor recnicka otazka, kedze vy ste mali super stastie ) .
skoda, ze to konci. vzdy som sa tesil na piatok :-(. musime ta niekam poslat. vyhlasujem zbierku na zuzkine fototripy :-).
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-12 08:46:58
Kretik, posielam Ti vzdusny bozk za tento skveyyyy napad!!! Ale nielen na fototripy, budem musiet prestat pracovat, takze aj na zivobytie :-).
A to pocasie ... mala satisfakcia za uprsane udolie na uvod.
 
quaq
2009-12-12 09:33:47
prijemne citanie, dufam ze taketo cestopisy budu dobrym pravidlom na ephoto
 
balazovic.lubos
2009-12-12 16:44:31
Tak drzim palce . a mozno neuveris, ale vcera priniesla moje polovicka katalog firmy, s ktorou si tam bola a ked som ho isiel listovat, prve, co sa mi otvorilo, bol tvoj vylet. hned mi slzy vyhrkli, aka to nahoda.
zelam dobre svetlo a fot a pis a posielaj to dna e-photo, viac sebavedomia.
 
jake
2009-12-12 22:17:51
a ako sa tam da dostat - precital som si nanajvys zaujmavu reprtaz a rozhodol sa , ze idem! - ako, kedy, kde a ako???
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-13 09:35:25
príspevok od: jake
a ako sa tam da dostat - precital som si nanajvys zaujmavu reprtaz a rozhodol sa , ze idem! - ako, kedy, kde a ako???
... sposobov je x, jedna z moznosti je, ze vytvorim vlastnu grupu, kontakt na miestneho guida mam, termin oktober 2010. Je to zatial vo vzduchu, mam sa stretnut s kamosmi, ktori maju tiez v plane nieco organizovat, tak ak chces mozem Ti dat potom vediet.
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-13 09:35:41
príspevok od: quaq
prijemne citanie, dufam ze taketo cestopisy budu dobrym pravidlom na ephoto
dik.
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-13 09:36:16
:-) predstavila som si tie vyhrknute slzy ...
 
jake
2009-12-13 09:40:50
príspevok od: zuzuliena
... sposobov je x, jedna z moznosti je, ze vytvorim vlastnu grupu, kontakt na miestneho guida mam, termin oktober 2010. Je to zatial vo vzduchu, mam sa stretnut s kamosmi, ktori maju tiez v plane nieco organizovat, tak ak chces mozem Ti dat potom vediet.
dohodnute, v poste posielam na mna kontakt a udaje, pojdem v oktobri 2010 - dik
 
quaq
2009-12-13 09:41:28
príspevok od: patriot111
to oboy.fotene v zakladnom nastav.bez upravy.ale inac dik.
inac fasa muzika viem sa niekde k nej dostat? alebo musim ist do mustangu :D ?
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-13 09:56:30
príspevok od: quaq
inac fasa muzika viem sa niekde k nej dostat? alebo musim ist do mustangu :D ?
muzika je stiahnuta z Internetu, oslov prosim Karola, kde ju nasiel, alebo skus proste nepalske piesne cez google
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-13 09:56:59
príspevok od: jake
dohodnute, v poste posielam na mna kontakt a udaje, pojdem v oktobri 2010 - dik
:-))) ake jednoduche, vidis ... ok, dohodneme sa.
 
martinagiu
2009-12-13 21:49:49
Skvela reportaz aj fotky,ja mam tiez take tulave topanky a tak ti zavidim,ale financie mi nedovolia take vylety.Ale raz chcem absolvovat aspon Peru.Drzim palce aj pri inych vyletoch!
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-14 11:01:26
príspevok od: martinagiu
Skvela reportaz aj fotky,ja mam tiez take tulave topanky a tak ti zavidim,ale financie mi nedovolia take vylety.Ale raz chcem absolvovat aspon Peru.Drzim palce aj pri inych vyletoch!
dakujem a tesim sa na Tvoje fotky z potuliek, v galerii mas zopar riadnych chutoviek .-)
 
slavmiro
2009-12-14 11:17:31
K pouzitym sklam, objektív Nikkor AF-S 35/1.8DX tu oznacovany ako skoro nevyuzity, mohol byt mozno velmi dobre nasadeny pocas portretovania miesto velmi dobrej allround 16-85ky. V minimalistickej fototuristike by tu pouzite dve skla skoro rovnocenne nahradila 18-200VR. Fotky v tejto 3.serii su najlepsie, aj podla mna. Gratulujem!
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-14 11:44:39
príspevok od: slavmiro
K pouzitym sklam, objektív Nikkor AF-S 35/1.8DX tu oznacovany ako skoro nevyuzity, mohol byt mozno velmi dobre nasadeny pocas portretovania miesto velmi dobrej allround 16-85ky. V minimalistickej fototuristike by tu pouzite dve skla skoro rovnocenne nahradila 18-200VR. Fotky v tejto 3.serii su najlepsie, aj podla mna. Gratulujem!
... s tou 35 beriem, nad kombinaciou 18-200 sme rozmyslali, ale predsa len som chcela radsej dva objektivy s mensim rozsahom. A dik za gratulaciu.
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-14 19:41:44
davam este do pozornosti ine fotky z toho isteho treku

www.caba.sk
 
Koma
ocenenie redakciou 2009-12-14 23:52:36
čo dodať ? Komplet - je to jedna poschodová, chutná a perfiš torta...a táto časť - sú tie najlepšie piškótiky a čerešničky na jej vrchu...a posadené v jemnej bielej šľahačke. Super cesta a Tvoja fotoreportáž ! Ozaj , keď ste leteli okolo - tak sa možno aj lietadlo nakláňalo, čo sa všetci hrnuli k okienkam :))
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-15 10:23:35
príspevok od: Koma
čo dodať ? Komplet - je to jedna poschodová, chutná a perfiš torta...a táto časť - sú tie najlepšie piškótiky a čerešničky na jej vrchu...a posadené v jemnej bielej šľahačke. Super cesta a Tvoja fotoreportáž ! Ozaj , keď ste leteli okolo - tak sa možno aj lietadlo nakláňalo, čo sa všetci hrnuli k okienkam :))
... v mene cechu pekarov a cukrarov Ti dakujem :-).
... lietadlo sa nenaklanalo, lebo sme mali prikaz sediet a cestou tam videli hory vlavo sediaci, cestou spat zasa vpravo ... pocas letu sme sa este menili po poradi u pilota ...
 
ONEHALF
2009-12-15 15:38:35
Vynikajuci report.... krasne fotky... SKVELA PRACA.. !!!
 
Koma
ocenenie redakciou 2009-12-16 20:01:39
No počúvaj , si sa vôbec nepochválila... a to už prečo? ...hanbíš sa? Mobiloval mi dnes s poďakovaním sám Váš Cechmajster a čo som sa náhodou nedozvedel: že vraj za fototortu Ti bol udelený ŘZV -Řád Zlaté Vařečky, za text ŘŠZ – Řád Šunky Zlaté a za komplet ŘMK – Řád Myšího kožíšku . No Toto ...?! Gratulujem! :)
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-16 20:15:39
príspevok od: ONEHALF
Vynikajuci report.... krasne fotky... SKVELA PRACA.. !!!
dakujem :-)
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-16 20:16:34
príspevok od: Koma
No počúvaj , si sa vôbec nepochválila... a to už prečo? ...hanbíš sa? Mobiloval mi dnes s poďakovaním sám Váš Cechmajster a čo som sa náhodou nedozvedel: že vraj za fototortu Ti bol udelený ŘZV -Řád Zlaté Vařečky, za text ŘŠZ – Řád Šunky Zlaté a za komplet ŘMK – Řád Myšího kožíšku . No Toto ...?! Gratulujem! :)
a mne to este nikto nepovedal :-(, tak mozno zajtra, inak budem reklamovat :-)))
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2009-12-16 21:09:21
Skvela reportaz, velmi dobre fotky, vdaka tesim sa tam este viac (jar 2010 ale bez cestovky );o) Chcem len podotknut ze uplne suhlasim a doporucujem si brat pamatovky s mensou kapacitou, ked som bola osobne na cestach na 2 mesiace, stretla som mnoho fotografov ktorym ukradli vybavu a s nou aj mnosztvo materialu (32GB SD vo fotaku). Tak isto uskladnovat pamatovky mimo fotaka ale to je snad samozrejmost ;o)
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-17 08:39:56
príspevok od: wildkat
Skvela reportaz, velmi dobre fotky, vdaka tesim sa tam este viac (jar 2010 ale bez cestovky );o) Chcem len podotknut ze uplne suhlasim a doporucujem si brat pamatovky s mensou kapacitou, ked som bola osobne na cestach na 2 mesiace, stretla som mnoho fotografov ktorym ukradli vybavu a s nou aj mnosztvo materialu (32GB SD vo fotaku). Tak isto uskladnovat pamatovky mimo fotaka ale to je snad samozrejmost ;o)
dik. Kam sa chystas?
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2009-12-18 00:15:03
príspevok od: zuzuliena
dik. Kam sa chystas?
Ahoj Zuzka, koncom buduceho roka sa chystam na rocnu cestu, zacinam na Novom Zelande, pak Papau New Guinea, Indonezia a supito presto do Azie( Bhutan, Nepal,Tibet, Pakistan, India, Mongolsko, Kyrgystan, Tajikistan a snad zvysia peniaze a cas aj na Rusko.Minuly rok som mala dvojmesacnu generalku (Singappur, Borneo, Indonezia, Velkonocny Ostrov, Peru)na rok to uz bude na ostro. Vsetko si vybavujem sama, s cestovkou som nikdy nebola a ani po tom netuzim ;o)))(Okrem Bhutana,lebo tam sa inak ako s cestovkou dostat neda, co je skoda) ahoj
 
zuzuliena
externý redaktor 2009-12-18 08:20:59
príspevok od: wildkat
Ahoj Zuzka, koncom buduceho roka sa chystam na rocnu cestu, zacinam na Novom Zelande, pak Papau New Guinea, Indonezia a supito presto do Azie( Bhutan, Nepal,Tibet, Pakistan, India, Mongolsko, Kyrgystan, Tajikistan a snad zvysia peniaze a cas aj na Rusko.Minuly rok som mala dvojmesacnu generalku (Singappur, Borneo, Indonezia, Velkonocny Ostrov, Peru)na rok to uz bude na ostro. Vsetko si vybavujem sama, s cestovkou som nikdy nebola a ani po tom netuzim ;o)))(Okrem Bhutana,lebo tam sa inak ako s cestovkou dostat neda, co je skoda) ahoj
skveleeeeeeeeeeee!!!
 
koren
2010-01-24 14:22:02
prave som sa hral s letenkami a nasiel som zajimavu moznost ako sa dostat lacno do kathmandu, za 320 eur aj s letiskovymi poplatkami
myslim ze cena je viac ako prijatelna
 
caba
2010-01-24 15:24:15
tak to by ma zaujimalo - nebol to len jednosmerny z Dili ;-) ?
 
koren
2010-01-24 17:03:37
príspevok od: caba
tak to by ma zaujimalo - nebol to len jednosmerny z Dili ;-) ?
nie nebol, je to spiatocna letenka,do nepalu,do indie , a vlastne celej azie je mozne sa dostat velmi lacno, staci sa dopravit njakym low-costom do istanbulu( skyeurope tam lietal za 30eur) a odtial napr. s airarabia dalej na vychod
tieto lety ale nase vyhladavace nenajdu, treba ist priamo cez spolocnosti
no a napr. kathmandu mi naslo za takuto cenu, a samozrejme dali by sa najst aj lacnejsie
napr. moj kamarat bol takto v indii a na stare korunky ho vysla letenka z istanbulu do delhi a spat asi 5900 korun
 
Ultra TXF
2010-01-24 17:30:25
príspevok od: wildkat
Ahoj Zuzka, koncom buduceho roka sa chystam na rocnu cestu, zacinam na Novom Zelande, pak Papau New Guinea, Indonezia a supito presto do Azie( Bhutan, Nepal,Tibet, Pakistan, India, Mongolsko, Kyrgystan, Tajikistan a snad zvysia peniaze a cas aj na Rusko.Minuly rok som mala dvojmesacnu generalku (Singappur, Borneo, Indonezia, Velkonocny Ostrov, Peru)na rok to uz bude na ostro. Vsetko si vybavujem sama, s cestovkou som nikdy nebola a ani po tom netuzim ;o)))(Okrem Bhutana,lebo tam sa inak ako s cestovkou dostat neda, co je skoda) ahoj
Kua,čo vy nepracujete,keď sa môžete na rok vybrať preč ? :)
 
caba
2010-01-24 17:30:31
Skoda ze po krachu Sky sa ten Istambul lieta skoro 10x drahsie. Kathmandu sa da urobit v rozumnej sezone (okt/nov) z nasich koncin za cca 600/700 cez Istambul alebo Moskvu.
 
mi.cha.l
2010-01-24 21:39:55
Kurna nestvite ma s takou lacnou letenkou do Kathmandu :D Ja letim 2. marca a spiatocna letenka za 792E uz sa tesim na 12 hod prestup v Indii:D:D
 
mi.cha.l
2010-01-24 21:46:40
príspevok od: zuzuliena
tak si pozvany, len neviem kedy to este bude, lebo pracovne veci sa nejako extra nakopili ... dam vediet.
Som stratil toto vlakno na par tyzdnov z dohladu, dufam ze este to premietanie nebola a ja som nic nezmeskal :)
 
Jasmine
2010-01-24 22:26:43
tak sa zda, ze mam dalsi zivotny sen ;)...krasne napisane, nafotene..snad sa aj mne raz podari..dakujem :)
 
zuzuliena
externý redaktor 2010-01-25 01:22:33
príspevok od: mi.cha.l
Som stratil toto vlakno na par tyzdnov z dohladu, dufam ze este to premietanie nebola a ja som nic nezmeskal :)
neboj, nepremeskal. Prave chystam vystavu, takze premietanie je zatial odlozene.
 
zuzuliena
externý redaktor 2010-01-25 01:22:47
príspevok od: Jasmine
tak sa zda, ze mam dalsi zivotny sen ;)...krasne napisane, nafotene..snad sa aj mne raz podari..dakujem :)
rado sa stalo :-)
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2010-01-26 15:43:20
príspevok od: Ultra TXF
Kua,čo vy nepracujete,keď sa môžete na rok vybrať preč ? :)
;o) praveze ze strasne tazko pracujem tento rok aby som buduci nemusela ;o)takze ja si vlastne teraz nadbieham a na rok budem uzivat ;o)
 
Ultra TXF
2010-01-26 16:00:58
príspevok od: wildkat
;o) praveze ze strasne tazko pracujem tento rok aby som buduci nemusela ;o)takze ja si vlastne teraz nadbieham a na rok budem uzivat ;o)
Jáááááj,tak potom sorry :)
 
mi.cha.l
2010-01-26 21:36:12
príspevok od: wildkat
;o) praveze ze strasne tazko pracujem tento rok aby som buduci nemusela ;o)takze ja si vlastne teraz nadbieham a na rok budem uzivat ;o)
Tak to mame podobne :D ja si tiez nadbieham 2 vikendy aby som mohol byt mesiac v Nepale :D .. ok uznavam ten mensi nepomer :)))
 
Azimut
2010-06-19 19:45:01
A ja som kde bol,keď mi tieto články ušli? Hlavná vec,že som tu prakticky každý deň. Nevadí,teraz som si ich prečítal všetky tri naraz. Výborné čítanie aj kukanie. Ja som bol v Ázii /Kazachstan/ 8 mesiacov,ale robotovať a večná škoda,že vtedy som o fotografovaní ani nechyroval.Ešte jedna perlička: Prišli sme do ´mäsiarstva´ a tam okrem kravských kopýt a baraních hláv nič inšie. Teda ešte smradu na prekotenie.Ale rád spomínam.
 
kaly20
2011-03-11 10:07:59
Tak toto je najlepsi photopoint ...nadherne fotky s popismi a nakoniec popisana cela vybava
 
zuzuliena
externý redaktor 2011-03-11 12:51:21
príspevok od: kaly20
Tak toto je najlepsi photopoint ...nadherne fotky s popismi a nakoniec popisana cela vybava
dik, nuz o par tyzdnov mozno pribudnu alebo odbudnu nejake veci v zozname, v pripade, ze by niekto poliezol do vyssej vysky - presne o tyzden odlietam opat tym smerom ibaze vyssie.
 
kaly20
2011-03-11 16:31:46
príspevok od: zuzuliena
dik, nuz o par tyzdnov mozno pribudnu alebo odbudnu nejake veci v zozname, v pripade, ze by niekto poliezol do vyssej vysky - presne o tyzden odlietam opat tym smerom ibaze vyssie.
dufam ze s toho bude opet photopoint ....jooj zavidim ti to :/....moj sen je tak cestovat po svete a fotit ....snad ked budem starsi a bude sa mi darit
 
zuzuliena
externý redaktor 2011-03-12 10:23:06
príspevok od: kaly20
dufam ze s toho bude opet photopoint ....jooj zavidim ti to :/....moj sen je tak cestovat po svete a fotit ....snad ked budem starsi a bude sa mi darit
ak sa mi podari nieco zaujimave nafotit, bude aj photopoint, aj ked z tohto treku ich tu uz niekolko pravdepodobne bude. Na cestovanie som si pockala aj ja, takze ziadne strachy, ono to pride
 
kaly20
2011-03-12 13:37:17
príspevok od: zuzuliena
ak sa mi podari nieco zaujimave nafotit, bude aj photopoint, aj ked z tohto treku ich tu uz niekolko pravdepodobne bude. Na cestovanie som si pockala aj ja, takze ziadne strachy, ono to pride
ano verim tomu ....zatial aspon slovensko
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované