Zuzkine putovanie Nepálom zakončujeme návratom do Káthmandú. Na konci článku sa konečne dozviete akú fototechniku použila, ale aj čo z osobných vecí sa osvedčilo a čo nie.
Naspäť do Káthmandú
11. deň opäť trávime v autobuse presunom z Pokhary do Káthmandú. Prechádzame rovnakou trasou, akurát na miestnom trhu máme na rozdiel od minula slnečno a tak chytám do rúk dlhé ohnisko a idem na potulky.
Na trhu v Káthmandú.
V hlavnom meste sme nútení pobudnúť v autobuse o niečo dlhšie, je totiž príšerná dopravná zápcha. Vystupujeme v akejsi neznámej uličke, aby sme sa rýchlejšie dostali do hotela. Všetku batožinu prenášame vlastnoručne a až teraz oceňujeme do najmenšej bodky, prácu našich skvelých nosičov. Tí nám totiž každý deň nosili naše bágle, my sme si niesli len fotovýbavu a tričká, či pršiplášte na prezlečenie. V Čabovom a mojom prípade sa hmotnosť fotobatohov takmer rovnala hmotnosti odovzdaného batoha. Avšak nosiči si naložili po dva batohy, niektorí aj tri, zhruba 25- 30 kg váhy.
Jeden z našich neúnavných nosičov.
Lietadlom okolo Everestu
Zvyšok pobytu je venovaný Káthmandú a jeho pamiatkam. Ešte predtým však letíme lietadlom okolo Everestu. Napriek takmer dvojhodinovému zdržaniu na letisku, sa za krásneho slnečného počasia tešíme z výhľadu na himalájskych obrov. Ako malé deti - počuť výkriky „Aha tam je Cho Oyu." „Vidíš Everest?" „Kde je Kancenconga?" „Uuuuuf, ale sme vysoko". Letíme zhruba 50 minút, celá posádka lietadla sa prestrieda v pilotnej kabíne odkiaľ počuť len cvaky našich aparátov. Nad Káthmandu prelietavame trošku dlhšie, kým sa neuvoľní pristávacia plocha.
A letíme k horám.
Osemtisícovky vedľa seba - sprava Makalu (8.463 m n.m.), Lhotse (8.516 m n. m.),
Mt. Everest (8.848 m n.m.).
Najvyššia hora sveta Mount Everest Tyrkysová bohyňa Cho Oyo
(8.848 m n.m.) (8.201 m n.m.)
Nielen hory sú krásne.
Budhistické Khátmandú
A sme opäť v meste. Ako prvú pamiatku navštevujeme budhistickú stúpu Bodnath. Okolo stúpy je rozostavených 28 kláštorov štyroch hlavných budhistických škôl. Vraví sa, že ak pútnici obídu stúpu dookola v smere hodinových ručičiek 108 krát, posunú sa k vykúpeniu z večného kolobehu života. Budhove vševidiace oči sa pozerajú na všetky svetové strany. Okolo stúpy sú rozostavané obchody a obchodíky s tovarom od výmyslu sveta. Stačí sa prejsť a vybrať si.
Pre mňa to bol najväčší zážitok, čo sa týka hlavného mesta. Plápolajúce modlitebné vlajočky vo vetre, obrovský priestor priamo pod Budhovými očami a biela farba v kombinácii s modrou oblohou vo mne vyvolali pocit šťastia, pohody a kľudu. Toto by bolo pravdepodobne moje miesto na očistu, ak by som bola nútená v tomto meste žiť.
Budhistická stúpa Bodnath.
Chrámový komplex Pašupatináth, alebo spalovači mrtvol na vlastné oči
Ďalšou zastávkou je Pašupatináth - chrámový komplex pri rieke Bágmátí. Je to miesto, ktoré si vyžaduje dávku odvahy a rozvahy, nachádzajú sa tu totiž kremačné gháty a na rozdiel od Indie, kde je pohrebný rituál zakázané fotiť, tu môžete robiť čokoľvek - od sledovania obradu až po jeho fotenie. Všetky pozostatky, ktoré ostanú po kremácii, sa zmetú do Bágmátí - posvätnej rieky, vlievajúcej sa do Gangy. Pre hinduistov je veľkým šťastím byť omytý vodou z tejto posvätnej rieky. Preto na jednej strane vidíme mŕtvolu zahalenú v purpurovom rúchu nohami nasmerovanými k vode a o kúsok ďalej sa v tej istej rieke kúpu deti, spolu s dobytkom.
V komplexe sa nachádzajú aj tzv. „čakárne na smrť". Keď lekár alebo človek sám pocíti, že nastal čas na odchod z tohto sveta, putuje na toto miesto a spolu s ostatnými čakajúcimi pobýva v týchto budovách. Spoločne čakajú na smrť, ktorá je pre nich vyslobodením a zároveň bránou do ďalšej reinkarnácie. Spálením pri rieke Bágmáti sa vymažú životné hriechy a vylepší karma.
Avšak v komplexe je aj chrám zasvätený Šivovi - Šiva je ničiteľ a zároveň stvoriteľ, sila plodnosti a znovuzrodenia. Absolútnym prežívaním Šivu sa dá získať všetko, čo si myseľ predstaví. Jeho falický symbol (lingam) sa v komplexe nachádza v 365 zobrazeniach. Hinduisti sa o lingamy starajú, polievajú ich vodou a mliekom, potierajú jogurtom, maslom a medom, zahaľujú ich do vzácnych látok. Ženy na ne prikladajú listy jasmínu a prinášajú obete.
Uvítací výbor - Holly men, exotická forma nášho bezdomovca.
Spaľovanie mŕtvych pri rieke Bágmátí.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Atmosféra v chrámovom komplexe. |
Kráľovské mesto Patan
Ďalšou zastávkou je Patan - jedno z 3 kráľovských miest údolia. Zvyšné sú Káthmandú a Bhaktapur. Je to centrum budhistickej a hinduistickej kultúry. Nachádzajú sa tu chrámy a kláštory, umelecké diela, pomníky a sochy vyrezávané z dreva, tepané z kovu a tesané z kameňa. Každoročne sa tu slávi mnoho náboženských sviatkov. Jedným znich je budhistický sviatok Buddhu Jayanti (počas splnu v apríli alebo v máji) - v túto noc sa slávi deň narodenia Budhu. Hinduisti zase oslavujú zrodenie Krishnu v auguste a septembri. Najväčším sviatkom v Nepále je sviatok Dashain, ktorý sa slávi 15 dní, od polovice septembra do začiatku októbra. Dôvodom oslavy je víťazstvo bohov nad démonmi.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Čaro Patanu.
Durbar Square - náboženstva Nepálu
V posledné ráno vyrážame na Durbar Square - jednu z najhlavnejších atrakcií údolia. V preklade to znamená Komplex palácov.
![]() |
|
Cestou na Durbar Square |
Na západnej strane námestia je krásny vyrezávaný dom, v ktorom žije živá bohyňa Kumari. Nemáme však šťastie uvidieť ju. Ide o dievča, ktoré je prevtelením bohyne, musí spoznať predmety, ktoré jej v minulom živote patrili. Jej rola však končí príchodom prvej menštruácie. Krv je totiž pre hinduistov nečistá. Kým je dievča bohyňou, jej noha sa nesmie dotknúť zeme, všade ju nosia na špeciálnych nosidlách. Po skončení jej úlohy dostáva dievča značný finančný obnos na pohodlné dožitie, nakoľko svadba s takouto krásavicou prináša do manželstva nešťastie a preto si takéto dievča nechce nikto vziať. Obe náboženstvá túto bohyňu rovnako uctievajú. Pre hinduistov ide o reinkarnáciu hinduistickej bohyne Kali, pre budhistov je uctievaná preto, lebo bola vybratá z budhistickej rodiny. Toto je názorná ukážka nepálskej harmónie medzi oboma náboženskými smermi.
Kastha Mandap - je jedným z populárnych chrámov Durbaru, pre domácich známy ako Maru Sattal. Vo všeobecnosti je názov hlavného mesta považovaný za odvodeninu práve z mena tohto chrámu. Kastha znamená drevo a Mandap znamená pavilón. Hovorí sa, že chrám je vybudovaný z jedného kusa dreva. V strede chrámu sa dá vidieť socha hinduistického boha Gorakhnatha a v ostatných štyroch rohoch chrámu zase sochy boha Ganesha.
Maru Ganesh - malý ale najnavštevovanejší chrám v Káthmandú. Ľudia v údolí veria, že 4 zobrazenia Ganesha v 4 rohoch káthmandského údolia ochránia ľudí žijúcich v hlavnom meste. Každý deň sa chodia modliť do tohto chrámu a najmä v utorok je tu dlhá rada čakajúca na modlitbu. Utorok je totiž považovaný za deň Ganesha (boh múdrosti).
Ďalšími zaujímavosťami námestia sú: Chrám Mahadev, Chrám Shivu Parvati, Chrám Bhagwati, Starý palác, Chrám Saraswoti, Veľké bubny a iné.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Atmosféra Durbar Square.
Snáď o rok do videnia!
Fototechnika a osobné potreby
Na záver pripájam ešte zoznam vecí, ktoré som mala so sebou a ktoré mi boli alebo neboli užitočné. Fotovýbavu sme vyberali s Karolom, s prihliadnutím na túto cestu. Volili sme kompaktnejšie a lahšie objektívy s výbornou optickou kvalitou.
Fotovýbava
- fototaška Lowepro Stealth Reporter 300, v ktorej som prenášala celú výbavu na letiskách a ktorej vyberateľný vnútrajšok som neskôr použila počas treku do batohu pre uskladnenie objektívov, batérií, kariet, filtrov - užitočná
- fotoaparát Nikon D300 - užitočné
- objektív Nikkor AF-S 35mm, f 1,8DX - takmer nepoužitý
- Nikkor AF-S 16-85mm f/3.5-5.6 G ED AF-S DX VR - užitočný
- Nikkor AF-S 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED AF-S VR Zoom - užitočný
- Sigma AF 10-20mm f4-5,6 EX - takmer nepoužitý
- karbonový statív Vanguard Alta + 224CP - málo použitý, pri silnom vetre by nefungoval ani podstatne ťažší statív
- blesk Nikon SB 600 - nepoužitý (napriek tomu, vďaka Julo za jeho zapožičanie)
- prechodový filter - nepoužitý
- UV filter, polarizačný filter - užitočné
- nabíjačka na baterky a baterky - užitočné
- karty SanDisk Extreme III 16 GB (3 ks) - užitočné - tu dávam na zváženie, či nie je lepšie mať viac menších kariet - vprípade poruchy na karte, neprídete ovšetky svoje zábery.
Turistická výbava (vďaka Erik za cenné rady a doprovod v obchodoch)
- ruksak Trek Sport Patagonia 60l - užitočný
- ruksak Deuter Futura Pro 42l - užitočný
- taštička na krk na doklady a peňaženku, ktoré je dobré mať neustále pri sebe (vďaka Mati za jej výrobu) - veľmi užitočná
- spodné prádlo 100 % merino značky Icebraker - 4ks - užitočné
- turistické ponožky značky Bridgedale - 4ks - užitočné
- termoprádlo Slovenka (myslím, že medzitým skrachovali) - užitočné
- 2 tričká s krátkym a 2 s dlhým rukávom zn. Icebraker - 100% merino - veľmi užitočné, najmä po viacdennom použití nie sú vôbec cítiť
- turistické nohavice North Face - užitočné
- fleecové bundy značky Mammut - tenká a hrubšia - užitočné
- goretexová bunda značky Mammut - užitočná, nepremokla a spolu s pršiplášťom bola 3 dni nevyhnutnosťou
- šatka okolo krku - užitočná
- univerzálny Buff - možnosť rôzneho použitia - ako čiapky, šálu, potítka - užitočný
- horské okuliare značky Julbo Explorer so 100 % UV filtrom - užitočné (najmä pri vetre vám nefúka prach do očí)
- čelové svetlo značky Petzl - užitočné, v Nepále okolo 19.00 vypínajú elektrický prúd, postihnúť vás to môže na rôznych miestach, čelovku mať vtedy pri sebe je viac než príjemné, najmä ak sa nachádzate v „kráľovskej" miestnosti (rozumej mokrej vlhkej kadibudke s dierou v dlážke)
- spacák do -5 stupňov Celzia - užitočný
- kozmetická taška a lekárnička 1. pomoci (upozornenie - lieky na dezinfekciu vody som vôbec nepoužila, voda sa dá všade kúpiť v plastových fľašiach, treba len skontrolovať neporušený uzáver).
Nezabudnite sa dať očkovať - doporučené je očkovanie proti žltačke typu A a B - začnite tak trištvrte roka pred odchodom - ide o tri dávky, mesiac po prvej dávke a pol roka po druhej dávke a očkovanie proti črevnému týfusu - stačí 2 mesiace pred odchodom. Je možné, že vďaka nim som počas celej doby pobytu nemala žiadne žalúdočné a ani črevné problémy zo stravy a to som jedla miestny jačí jogurt : ).
FOTORADA na záver - pripravte si množstvo drobných bankoviek, takmer za každú fotku človeka budete musieť zaplatiť. Deti sa potešia cukríkom, či perám, ozdobám do vlasov, hračkám, zošitom, pastelkám.
Šťastnú cestu a príjemné zážitky na letiskách! A kto by mal náhodou pocit, že sa mi tam až tak nepáčilo, omyl, o rok chcem ísť zas : )