Hore
Autor: Lee Germeroth

Fotostĺpček šéfredaktora 32/2018

Slovensko zasiahla vlna horúčav. V takom počasí sa mi ani nechce stlačiť spúšť, z klimatizovanej redakcie idem rovno domov. 

Na nevydarené fotenie zatmenia Mesiaca som už prakticky zabudol. V polovici týždňa to vyzeralo na úplný vrchol uhorkovej sezóny. Z tej nás nevytiahol ani nový kompakt od Canonu (koho by dnes zaujímali kompakty, ktoré nemajú aspoň 1” snímač?).

Zaručené i nezaručené správy

Canon sa stal číslom 1 v predaji bezzrkadloviek na japonskom trhu, čo je vzhľadom na slabšie portfólio, pozoruhodný úspech. S veľkým obratom nebývajú profesionálne fotoaparáty, ale tie ľudové, ktorých sa predá rádovo viac. Canon tak upevnil svoje celkové postavenie jednotky na japonskom trhu, kde má takmer 50% podiel. Canon EOS M50 sa trafil do vkusu japonských zákazníkov.

Nikon pokračuje v kampani a zverejnil druhé video, ktoré naznačuje, čím bude nová bezzrkadlovka disponovať. Video potvrdilo nový bajonet. Čakajú nás ešte štyri ďalšie videá, kým 23. augusta nebude novinka oficiálne predstavená. Zatiaľ sa na rumors stránkach môžete stretávať s rôznymi špekuláciami. Ktosi dokonca vyrobil na základe mlhavých obrázkov papierovú maketu.

Novinky

Máme tu ďalší projekt zbierajúci peniažky na Kickstarteri. Na prvý pohľad pripomína potápačske okuliare. Je to však skladací okulár pre mobilné telefóny. Vylepšiť má komfort fotenia najmä na priamom slnku, kedy je obraz na displeji zle pozorovateľný. Zariadenie je určite funkčné, účinne tieni displej a vďaka optike je obraz dobre viditeľný aj zblízka. V kombinácii s predsádkami OKO, posúva fotografovanie s mobilom na vyššiu úroveň. Z fotenia sa však vytráca to, prečo je fotografovanie mobilmi tak obľúbené. Preč je pohotovosť, s akou môžete mobil vybrať z vrecka alebo kabelky. Ako príjmete hovor, ak bude mobil upevnený v OKO Gripe?


Inšpirácia

Drony si s fotografiou a videom spájame bežne. Snímanie zo vzduchu je veľmi populárne, aj keď sa zákonodarcovia snažia maximálne ho znepríjemniť. To je aj jeden z dôvodov, prečo si dron nekúpim. Nechcem porušovať zákony a ani sa stať obeťou byrokracie. Fotograf Lee Germeroth prišiel na iné využitie dronu. Miesto fotoaparátu pod neho zavesil systémový blesk, ktorý odpaľoval rádiovo.

Priam osviežujúce sú, v súčasných horúčavách fotografie Jan Erik Waidera zo série Northlanscapes. A ak sa vám páči spôsob, akým Jan fotografie upravuje, môžete si zakúpiť sadu presetov pre Lightroom.


Foto: Jan Erik Waider

Keď už som tu spomínal drony, zaujala ma aj inšpiratívna séria fotografií Toma Hegena, ktorá sa volá Mediterranean.


Foto: Tom Hegen

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované