Hore

Jarná botanická

Botanická záhrada v Bratislave sa otvorila 1. apríla a týždeň nato som sa vybral na jej návštevu. Je to moje obľúbené miesto, kde si oddýchnem i niečo pofotím.

Fotil som tu veľakrát, dokonca aj jednu svadbu. Otestoval som tu rôznu techniku, od kompaktov a ultrazoomov až po zrkadlovky a bezzrkadlovky, rôzne druhy objektívov.

Napríklad aj ruský Helios 44M. Tentokrát som nič netestoval a tak som si zobral to, s čím sa mi rastliny fotia najlepšie. Hoci mám aj makroobjektívy, väčšinou ich nechám doma, ak nejdem fotografovať drobný hmyz. Na kvety a listy radšej používam teleobjektív. Jeho užší uhol záberu mi umožňuje lepšie kontrolovať pozadie a fotiť aj vzdialenejšie objekty.

Zo sveta FF a APS-C zrkadloviek vieme, že s väčšinou teleobjektívov drobné detaily nenafotíte. Inak je však tomu pri Micro 4/3 fotoaparátoch. Menší snímač je tu výhodou, umožňuje navrhnúť objektívy, ktoré lepšie zvládajú snímanie detailov. Prispieva tomu aj faktor orezu 2x.

Mojim obľúbeným teleobjektívom pre fotenie rastlín je M.Zuiko 40-150/2,8 PRO. V tomto je vlastne mojim najobľúbenejším. Ohnisková dĺžka je ekvivalentom 80-300 mm. Ekvivalentná mierka zväčšenia je 1:2, čo niektorí považujú už za makro. Pri clone f/2,8 má pekný bokeh. Na M4/3 snímači je hĺbka ostrosti dvojnásobná v porovnaní s plným formátom, to je pri fotení detailov výhodou. Nemusím cloniť, DOF mám akurátnu a plne využívam svetelnosť a najpeknejší bokeh. Že na lov detailov najradšej chodím s týmto objektívom spôsobuje aj to, že fotoaparáty Olympus majú skvelú stabilizáciu obrazu. Nemusím používať statív, s ktorým by som nebol tak flexibilný. Vďaka otočnému displeju s dotykovým ovládaním môžem fotografovať pohodlne z najnemožnejších uhlov a dotykom volím, kam má fotoaparát zaostriť. Ľahšie to už ani nejde. Pri svetelnosti F/2,8 a výbornej stabilizácii môžem fotografovať na základnej citlivosti ISO 200 aj v tieni, alebo skleníku. Vyhnem sa vyššiemu šumu aj bez statívu, alebo blesku.

Rada pre začiatočníkov

Ak s fotením začínate a tiež si chcete urobiť prechádzku do botanickej záhrady, arboréta alebo parku, mali by ste si zaobstarať teleobjektív. Pri APS-C fotoaparátoch sú to objektívy s rozsahom 55-200 mm, 70-300 mm a podobne. Prípadne univerzálny zoom 18-200 mm a podobne. Aj keď tieto objektívy majú svetelnosť väčšinou F4,5-5,6, dokážete s nimi pekne rozostriť pozadie. Použite program predvoľby clony (A, Av). Ak chcete maximálne rozostrené pozadie, nastavte najnižšiu clonu f/5,6 a zoom nastavte na najdlhšie ohnisko. Keď je to možné, fotografujte rastliny v protisvetle, vynikne tak štruktúra listov a kvetov. Častejšie budete musieť použiť korekciu expozície +/-, v protisvetle automatika fotografie často preexponuje. Musíte ich stmaviť použitím mínusovej korekcie expozície. Majitelia bezzrkadloviek vidia expozíciu v živom náhľade. Zrkadlovkári, pri komponovaní cez optický hľadáčik, musia urobiť skúšobnú expozíciu, tú posúdiť a prípadne korigovať.

Veľmi dôležité je komponovanie a zaostrovanie. Snažte sa o jednoduchosť, čistotu. Vždy kontrolujte pozadie, môže byť rušivé. Aj malá zmena v uhle záberu môže znamenať veľký vplyv na pozadie. Fotografujte z výšky rastlín, či dokonca z mierneho podhľadu. Zaostrovať musíte presne, pretože pracujete s malou hĺbkou ostrosti. Je to podobné ako pri portrétovaní, kde sa zaostruje na oko. Aj tu musíte vybrať, čo je na fotenej rastline najdôležitejšie. Ak je viditeľná blizna/piestik/tyčinky, je to váš bod zaostrenia. Pri viacerých kvetoch zaostrujete na ten vpredu. Nevadí, ak ostatné kvety nie sú ostré. Tým sa trápia botanici, ktorým záleží na informatívnej stránke fotografie a nie na umeleckej.


Pekný bokeh dostanete, ak objektív vyzoomujete na maximum a clonu plne otvoríte.


Fotografujte z výšky rastlín.


Využite protisvetlo.


Pre niektoré motívy je dobrý aj pohľad zhora, mäkké svetlo v tieni a väčšia hĺbka ostrosti.


Presne zaostrujte.


V prípade viacerých kvetov zaostrujte na ten vpredu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Krtko fotografom
2019-04-10 07:25:10
Pekne fotky. Mam tiez M.Zuiko 40-150/2,8 PRO, ale "iba" fotacik OM-D 10 Mark II. Cize ten objektiv na nom vyzera trosku viac, nez divne .
 
kwido
2019-04-10 13:33:06
ja mat 40-150 PRO tam ma vobec netrapi ako to vyzera ale tesil by som sa ako to foti
 
Goriot
2019-04-15 18:59:15
Článok ma zaujal ... ďakujem.
Ja som použil 70-300 objektív jediný krát na priloženej fotke, od vtedy používam pevnú 50-ku kvôli ľahšej manipulácii ... asi sa vrátim k tej neskladnej oblude
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované