Hore

Autor: Karol Srnec

322 Mpx panoráma Bratislavy s Fujifilm GFX100s

Panoráma Bratislavy sa rýchlo mení, ani nestačím zaznamenávať všetky zmeny. To, čo nám teraz príde nové, bude o pár rokov už tradičný pohľad.

Fototechniku si pri testovaní neužívam. Musím pri testovaní myslieť na množstvo funkcii a parametrov, ktoré musím vyskúšať a zhodnotiť. Oveľa radšej mám, keď sa mi fotoaparát, alebo objektív dostanú do rúk druhý krát. To už sa poznáme, nemusím si všímať technické veci, len si užívam fotografovanie. Tak tomu bolo aj teraz. Vybral som sa na svoje obľúbené miesto pod hradbami Bratislavského hradu. Počasie vyšlo dokonale. Musel som si len počkať na modrú hodinku.

Technika

Fujifilm GFX100s je stredoformátová bezzrkadlovka s rozlíšením 100 Mpx. Je to plne vybavený prístroj so stabilizovaným snímačom, pokročilým zaostrovaním a displejom výklopným v dvoch osiach. K nemu som si vybral teleobjektív Fujinon GF 250/4 R LM OIS WR, pretože teleobjektívy sú na skladané mestské panorámy ideálne.

Recenzia Fujifilm GFX100s.

Modrá hodinka

Na miesto fotografovania som sa vybral s predstihom, aby som nezmeškal zlatú hodinku, po ktorej nasleduje hodinka modrá. Zlatá hodinka nebola tak atraktívna ako som dúfal. Odraz oranžovej oblohy v oknách vežiakov ale dával tušiť, že modrá hodinka bude atraktívnejšia.

17:56 slnko práve zapadlo. Fotografiám zatiaľ chýba farebný kontrast. Najlepšie svetlo bude až za 1/2 hodinu.


18:07, začína modrá hodinka. Obloha tmavne, ale ešte je modrá, v oknách vežiakov sa odráža oranžová časť oblohy, v meste sa pomaly zapínajú svetlá.


Keď začne modrá hodinka, máte 15-20 minút na fotografovanie, potom už obloha stmavne a máte po atmosfére. Modrú hodinku mám rád kvôli tomu, že už je nočná atmosféra, ale stále je dosť svetla, aby boli dobre prekreslené aj tiene. Navyše je tu aj zaujímavý kontrast medzi teplými a studenými farbami.

Fotoškola: Modrá hodinka.

Fotografovanie a postprocesing

Nastavenie fotoaparátu

Fotografoval som v režime A, clonu som kvôli požadovanej veľkej hĺbke ostrosti, nastavil na f/16. Citlivosť som nastavil na základnú hodnotu ISO100, kedy poskytuje snímač najväčší dynamický rozsah a fotografie sú prakticky bez šumu. Vyváženie bielej som nastavil na “slnečno” pretože to zvýrazní farebný kontrast. Pri fotografovaní do RAW sa dá WB kedykoľvek zmeniť v RAW konvertore.

Fotografoval som samozrejme zo statívu a so samospúšťou. Ku koncu modrej hodiny sa expozičný čas pohyboval rádovo v desiatkach sekúnd. Nemám špeciálnu panoramatickú hlavu, ale to u takéhoto druhu panorámy nevadí. Fotografoval som na výšku, aby som dosiahol vyššie rozlíšenie a mal v zábere aj viac zo Starého mesta.

Fotoškola: Nočná fotografia II. - nočné mesto

Spracovanie panorámy

V deň, keď som fotografoval bola predstavená nová verzia programu DXO PureRaw3. Ten vylepšuje ostrosť lepším demozaikovaním, eliminuje šum a koriguje chyby objektívov. Spracovanie šiestich 100 Mpx záberov trvalo na mojom Mac Studio 8 minút s nastavením na DeepPrime XD.

Fotografie som upravoval v Adobe Lightroom Classic CC. DXO PureRaw3 v ňom funguje ako zásuvný modul.

DXO PureRaw3 funguje ako zásuvný modul pre Lightroom Classic CC.


Panorámu som zložil v Adobe Lightroom Classic CC. Zvolil som perspektívnu projekciu, ktorá je najvhodnejšia pre projekciu na rovnú plochu.


Úpravu farieb som postavil na obrazovom profile Astia a mojom presete Orange & Blue, ktorý zvýrazňuje kontrast medzi oranžovou a modrou farbou.


Panoráma je zložená zo 6 záberov. Zábery sa musia prekrývať, najlepšie o cca 25%, preto výsledná panoráma nemá 600 Mpx. O nejaké obrazové dáta som prišiel orezom korigujúcim nepresnosti pri fotografovaní a aj kompozičným orezom. Vo výsledku má panoráma rozlíšenie 322 Mpx a veľkosť DNG súboru je 918 MB.

Rozlíšenie výslednej panorámy je 31447x11597 bodov. Môžete si ju otvoriť aj v originálnej veľkosti. Kvôli limitu servera je komprimovaná do formátu JPG s veľkosťou 20 MB, takže nie je tak kvalitná, ako originálny DNG súbor.

Fantastické detaily si môžete pozrieť na niekoľkých print sreenoch, kde je fotografia zväčšená na 100%.



Z hľadiska svetelnej atmosféry mám radšej druhú panorámu, ktorú som nasnímal o 10 minút neskôr. Svetlo sa rýchlo mení. Rozsvecujúce sa mesto podporilo nočnú atmosféru.. Táto panoráma má “len” 242 Mpx.

Rozlíšenie druhej panorámy je 21321x11382 px.
 

Tlačový potenciál

Akú veľkú fotografiu vieme z takého súboru vytlačiť? Vlastne neobmedzenú. Čím je fotografia väčšia, tým menšiu hustotu bodov (DPI) musí mať, pretože sa na ňu pozeráte z väčšej vzdialenosti. Bežné profesionálne tlačiarne používajú rolu papiera o šírke 120 cm. To limituje výšku fotografie. Dĺžka fotografie vychádza na 287 cm, pri skvelom DPI 240. Fotografia by obstála aj pri podrobnom pozorovaní z krátkej vzdialenosti okolo 60 cm.

Záver

Fujifilm GFX100s stále považujem za fotoaparát s najlepším obrazovým výstupom. A nie je to len kvôli 100 Mpx rozlíšeniu. Fotoaparát má vynikajúci dynamický rozsah a má minimálny šum. Naviac objektívy Fujinon skutočne dokážu vykresliť tak vysoké rozlíšenie. I tak sa dá každá sebelepšia fotografia ešte technicky vylepšiť pomocou AI.


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Krtko fotografom
2023-03-21 07:42:26
Pre mňa vynikajúci článok, zase som sa niečo zaujímavé dozvedel, a naučil, keďže také nefotím, a ani neviem fotiť.
 
seifi
2023-03-21 09:00:11
Článok fajn. Dojem z tých vežiakov nad strechami mám rozpačitý; hneď som sa mi vybavili čínske obrázky miest.
 
Paladin25
2023-03-21 09:13:48
Veľmi prínosný článok. Ďakujem!
 
-rs-
2023-03-21 10:58:09
zaujimavy a poucny clanok. vdaka.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované