Hore

Fujifilm GFX 100s

Fujifilm GFX100 má najlepší snímač, aký som testoval. Ergonómia tohto prístroja za 10 000€ ale nezodpovedá profesionálnej triede. Fujifilm to vie aj lepšie. Dôkazom toho je novinka GFX100s. S rovnakým 100Mpx snímačom, ale s menším telom a hlavne lepšou ergonómiou.

Fujifilm GFX100s som na testovanie dostal týždeň pred najtvrdším lockdownom a len na pár dní. Že si fotoaparát v teréne neužijem tak, ako som zvyknutý, mi bolo zrejmé, už keď som ho preberal. Z hľadiska testovania je to škoda, ale nie tragédia. Ako 102Mpx stredoformát fotí, sa dá ľahko predpovedať. Nepredpokladám, že sa obrazový výstup bude od drahšieho modelu odlišovať. Preto sa v tejto recenzii sústredím na ergonómiu fotoaparátu a rozdiel oproti modelom GFX 100 a GFX 50r.


Špecifikácia

Tu si dovolím zašvindľovať a použijem informácie s oficiálnej tlačovej správy, len z nej vyhodím marketingové superlatívy.
GFX100s stavia na priekopníckych nápadoch modelu FUJIFILM GFX100 s filozofiou mobility a kompaktnosti. Je pokrokovejší, ako ktorýkoľvek iný systémový fotoaparát GFX doteraz a kombinuje to najlepšie zo zobrazovacej technológie Fujifilm do fotoaparátu, ktorý váži iba 900g. Veľkosťou sa podobá väčšine full-frame fotoaparátov, ale je navrhnutý na umiestnenie senzora s rozlíšením 102MP – ktorý je 1,7-krát väčší ako full-frame snímač. GFX100S tiež ponúka až 6EV 5-osovú stabilizáciu obrazu (IBIS), vylepšené automatické zaostrovanie a jedinečnú reprodukciu farieb.

102MP fotografie

Model GFX100s má vysokovýkonný štvorjadrový procesor X-Processor 4 od spoločnosti Fujifilm, a 102MP BSI stredoformátový snímač CMOS. V porovnaní s menšími snímačmi s nižším rozlíšením, ktoré sa bežne vyskytujú v tradičných full-frame zrkadlovkách a bezzrkadlovkách, je obrazový snímač fotoaparátu GFX100sS približne 1,7-krát väčší a je vylepšený tak, aby bol neuveriteľne citlivý na svetlo. To mu poskytuje významnú výhodu oproti menším snímačom, pokiaľ ide o produkciu snímok s neuveriteľne malou hĺbkou ostrosti, fantastickým dynamickým rozsahom, vernou reprodukciou farieb a vynikajúcim výkonom s vysokým ISO.

Odborné znalosti spoločnosti Fujifilm v oblasti farieb sú medzi fotografmi legendárne. Už viac ako 86 rokov je spoločnosť Fujifilm zodpovedná za niektoré z najikonickejších fotografií a filmov na svete. Model GFX100s vám umožní prístup k tomuto množstvu skúseností jednoduchým stlačením spúšte. Vďaka výberu z 19 exkluzívnych režimov filmovej simulácie FUJIFILM je ľahké dosiahnuť fantastické farby priamo z fotoaparátu. GFX100s obsahuje nový režim filmovej simulácie - Nostalgic Neg. Jeho jedinečná tonalita dodáva jantárový tón pre jemnejší vzhľad a zvyšuje sýtosť tieňov, pričom zachováva detaily a dodáva fotografiám lyrický dojem.


102MP BSI stredoformátový snímač CMOS s Bayerovou maskou má IBIS stabilizáciu obrazu a ultrazvukové čistenie.

Vysokovýkonný AF aj pri slabom osvetlení

Na rozdiel od mnohých iných stredoformátových fotoaparátov, pixely fázovej detekcie na snímači pokrývajú takmer 100% obrazového snímača GFX100s. Fotoaparát dokáže zaostriť už za 0,18 sekundy, a to aj pri úrovniach jasu až -5,5 EV (pri použití objektívu FUJINON GF80mmF1.7 R WR). Algoritmus sledovania zaostrenia môže využívať funkcie Tracking AF a Face / Eye AF.


AF disponuje funkciami Tracking AF a Face / Eye AF.

Kompaktná 5-osová stabilizácia v tele zaisťuje až 6EV

Fotoaparát je vybavený novo navrhnutým systémom stabilizácie obrazu v tele (IBIS), ktorý výrazne rozširuje schopnosť spoľahlivo vytvárať fotografie z ruky. V porovnaní s konštrukciou použitou u GFX100 je mechanizmus IBIS o 20% menší a o 10% ľahší. Napriek tomuto zmenšeniu veľkosti však 5-osový systém poskytuje 6EV stabilizácie obrazu s hodnotením CIPA, čo je zlepšenie o 0,5EV oproti GFX100.

Navrhnuté pre prenosnosť

Kompaktné telo fotoaparátu GFX100s s hmotnosťou 900g a rozmermi 15cm x 10,4cm x 8,7cm je veľkosťou porovnateľné s mnohými full-frame fotoaparátmi. Napriek svojej kompaktnej veľkosti je však stále schopný ponúknuť výkonný IBIS a 102MP obrazový snímač, ktorý je takmer dvojnásobný oproti fyzickému rozmeru typického full-frame snímača. Model GFX100s má prepracovanú jednotku závierky a úplne novú jednotku IBIS, pričom využíva výhody menšej, ale veľmi efektívnej Li-Ion batérie. Výsledkom je telo fotoaparátu, ktoré je približne o 6 cm kratšie a o 500g ľahšie ako model GFX100, ale dokáže si zachovať rovnakú úroveň kvality záberov a výkonu videa. Z tohto dôvodu je zníženie veľkosti modelu GFX100s dobre vyvážené robustným gripom s pohodlným držaním.

GFX100s je vyrobený tak, aby pracoval pri teplotách aj  -10°C a bol odolný voči prachu a vlhkosti. Telo je vyrobené z horčíkovej zliatiny, ktorá je zámerne pevnejšia okolo bajonetu objektívu o 1 mm v porovnaní s GFX100, čo poskytuje väčšiu podporu pre väčšie objektívy s bajonetom G.


Fotoaparát je utesnený proti prachu a vlhkosti, je aj mrazuvzdorný do -10°C.

Intuitívne ovládanie

GFX100s má ovládacie prvky, ktoré budú známe novým aj existujúcim fotografom systému GFX. Napríklad volič PASM so šiestimi programovateľnými možnosťami poskytuje rýchly a priamy prístup k často používaným nastaveniam, zatiaľ čo prepínač, ktorý je pohodlne umiestnený vedľa voliča režimov, umožňuje používateľom rýchlo prepínať medzi režimom fotografie a videa.

Fotoaparát je vybavený 3,2-palcovým LCD monitorom na zadnej strane a 1,8-palcovým sub LCD monitorom na jeho hornej strane, ktorý je možné prispôsobiť tak, aby zobrazoval kľúčové nastavenia fotoaparátu - ako je rýchlosť závierky, clona, citlivosť ISO a kompenzácia expozície. 3,2-palcový dotykový LCD displej má rozlíšenie 2,36 milióna bodov so 100% pokrytím, ktorý sa dá nakloniť v troch smeroch (90° hore, 45° dole a 60° vpravo).

Stredoformátový systém poskytujúci plynulé video 4K30P

Vďaka svojmu veľkému snímaču dokáže GFX100S zaznamenávať videá v rozlíšení 4K/30p, ktoré sa vyznačujú malou hĺbkou ostrosti, pôsobivým výkonom vysokého ISO, širokou škálou tónov a celkovo bezkonkurenčnou kvalitou obrazu. Video je možné zaznamenávať pri bitových rýchlostiach 400 Mb/s v rôznych úrovniach kvality, od interného 10-bitového protokolu 4:2:0 F-log a 10-bitového videa 4:2:2 až po 12-bitové RAW prostredníctvom HDMI.

Okrem toho, že dokáže nahrávať 4k zábery v pomere strán 16:9, podporuje GFX100S aj pomer strán 17:9, ktorý sa často používa v digitálnom kine. K dispozícii sú aj najbežnejšie používané kompresné kodeky, napríklad H.264 a H.265. Pre úplnú kreatívnu kontrolu je možné zvoliť profesionálne štandardy, ako napríklad hybridný gama protokol podporovaný REC.2100 alebo F-Log. V porovnaní s použitím bežne dostupných kompresných kodekov, ako je H.264, poskytuje záznam videa vo formáte F-Log alebo HLG filmárom oveľa väčšiu flexibilitu v postprodukcii.

Pre maximálnu flexibilitu s úpravami založenými na obraze a možnosťou farebného odstupňovania dokáže GFX100S tiež zaznamenávať 4K/30P na 12-bit RAW cez HDMI priamo do rekordéra monitora Atomos Ninja V a zaznamenávať ho ako súbory RAW od Apple ProRes.

Je tiež možný simultánny výstup záznamov RAW a záznamov v F-Log alebo Hybrid Log Gamma (HLG) s aplikovaným režimom Film Simulation.

Veľkosť snímača

Stredný formát GFX

Rozlíšenie

102 MPx

Formát snímača

CMOS 43,8 x 32,9 mm s Bayerovou maskou

Obrazový procesor

X-Processor 4

Čistenie snímača

ultrazvukom

AF zaostrovanie

Intelligent Hybrid AF

Rýchlosť sériového snímania

64 fps

ISO - maximálna citlivosť

50 - 102 400

Rozlíšenie hľadáčika

3 690 000 bodov

Displej

3,2" dotykový, 2 360 000 bodov

Typ média

SDHC / SDXC

Formát záznamu videa

MOV: HEVC, MPEG4

Rozlíšenie videa

[DCI4K(17:9)] 4096×2160

Doba záznamu videa

120 min.

Batéria

NP-W235

Výdrž batérie

460 obr. / až 110 min.

Obrazový stabilizátor

5 - osový

Rozmery

150 x 104,2 x 87,2 mm

Hmotnosť

900 g s batériou a kartou

Vstupy a výstupy

USB-C, HDMI micro, 3,5 mm pre mikrofón, 3,5 mm pre slúchadla, 2,5 mm pre diaľkové ovládanie

Vstavaný mikrofón

áno


https://fujifilm-x.com/global/products/cameras/gfx100s/

Ergonómia podrobnejšie

Fujifilm GFX100s je veľký ako profesionálna FF zrkadlovka, napr. Nikon D850. Voľné miesta sú asi vyliate olovom, pretože fotoaparát je ťažší, akoby ste predpokladali. Dobre sa drží, grip je dostatočne veľký a pomáha aj výrazná opierka palca. Ovládanie je zmesou toho, čo Fujifilm používa. Sú tu oldschool prvky kombinované s tými modernými. A mne sa to tak páči. Je tu klasický otočný ovládač programov, na ktorom nájdete až 6 užívateľských programov. Paráda! Hore je prehľadný stavový displej s podsvietením, ktorý je aktívny, aj keď je fotoaparát vypnutý. Pri ňom sú dve funkčné tlačidlá, ďalšie je vpredu pri bajonete. Zapínanie a vypínanie je okolo spúšte, ako to mám rád. Sú tu dva klikacie rollery a joystick. Režimy AF sa pekne prepínajú páčkou. Video má samostatný prepínač.

K ergonómii práce s fotoaparátom prispieva displej výklopný v dvoch osiach. Niektorí takéto riešenie preferujú pred otočným displejom, pretože displej máte stále v osi objektívu.


Fotoaparát má klasický DSLR-like dizajn s hľadáčikom nad osou objektívu. Že je to stredoformát prezrádza pohľad na veľký bajonet a snímač.


Typický Fujifilm. Poteší prítomnosť joysticku a mechanický prepínač režimov zaostrovania.


Ovládanie má najbližšie k APS-C bezzrkadlovke X-H1. Na voliči programov nájdete až 6 užívateľských programov. Monochromatický displej je podsvietený a má niekoľko režimov zobrazenia informácií.


Na spodnej strane nenájdete kontakty pre pripojenie prídavného gripu. Sú tu ale centrovacie otvory, pre nízku platformu MHG-GFX S kompatibilnú s Arca-Swiss štandardom.


Profesionálov poteší duálny slot na SD karty. Medzi konektorovou výbavou nič nechýba.


Displej je výklopný v dvoch osiach, takže nemrzí, že nie je otočný.

Menu je rovnaké ako u iných prístrojov Fujifilm, samozrejme s prihliadnutím na funkcionalitu konkrétneho modelu. Nič sa nemení ani na Quick menu.

Fotoaparát v praxi

Ergonómiou držania a ovládania je fotoaparát podobný prístrojom s menším snímačom. Fujifilmu sa podarilo stredný formát optimalizovať. Ja som mal počas krátkeho testovania lepší pocit ako z ostatných GFX modelov. Niekedy som si ani neuvedomoval, že mám v ruke stredoformát. Jednoducho moderná bezzrkadlovka s výborným ovládaním a výbavou. Že mám v rukách 102 Mpx stredoformát dokazovalo pomalšie ukladanie dát a prezeranie obrázkov. Je ale pravdou, že som nemal tú najrýchlejšiu SD kartu na trhu.


Mne viac vyhovuje volič programov PASM, ako ovládanie v duchu starej školy, ktoré Fujifilm uprednostňuje. Tu je naviac až 6 užívateľsky nastaviteľných programov, ktoré sa dajú rýchlo vybrať.

Pri bežnom fotení je rýchlosť zaostrovania dostačujúcu a nebude vás rozčuľovať. Ale video na začiatku recenzie sa mi vidí príliš optimistické. Fotenie motokrosu si s týmto prístrojom neviem predstaviť a nenapadá mi ani dôvod, prečo by to vôbec niekto robil. Z hľadiska možnosti AF je na tom GFX 100s rovnako ako APS-C Fujiny. AF body pokrývajú takmer celú plochu, vyberajú sa pohodlne joystickom, alebo dotykovo a nechýba ani detekcia tváre a očí. Že je prístroj pomalší zistíte pri využití detekcie tváre a očí a samozrejme v režime AF-C. Poprosil som kamaráta, aby kráčal proti mne a mierne kľučkoval. Štvorček zaostrovania jednoducho nestačil dostatočne rýchlo reagovať na zmenu pohybu.

Fujifilm GFX 100s je bezzrkadlovka. Ako taká ponúka fotenie s mechanickou alebo elektronickou uzávierkou a aj kombináciou obidvoch. V režime mechanickej uzávierky je na bezzrkadlovku fotoaparát pomerne hlučný. Veď uzávierka je veľká ako brána od garáže. V tichom režime plne el. uzávierky musíte počítať s výrazným rolling shutter efektom, daným pomalším čítaním dát po riadkoch. V každom prípade sa aj pri statických záberoch netreba unáhľovať. Tu by pomohol vrstvený snímač, ktorý by ale výrazne zvýšil cenu, ako je to vidno napr. u Sony Alfa1.

Príjemne ma prekvapila výdrž batérie. Nafotiť 500 záberov na jedno nabitie je u takéhoto prístroja úplne v pohode. Cez USB 3.2 sa naviac dá batéria dobíjať, alebo fotoaparát aj napájať.

Hľadáčik je nadpriemerne veľký s rozlíšením 3 690 000 bodov. Nie žeby obraz nebol dostatočne jemný, ale u takéhoto fotoaparátu by som prijal vyššie rozlíšenie. Veď Sony už používa hľadáčik s rozlíšením viac ako 9 miliónov bodov. Lepšie je na tom displej. Ten má 3,2”, je dotykový a rozlíšenie je 2 360 000 bodov. Je výklopný v dvoch osiach. Táto konštrukcia je odolnejšia ako otočný kĺb, pritom vyklopenie využijete aj pri fotení na výšku, aj keď len z podhľadu.

Na vrchnej časti sa nachádza asi najlepší stavový displej, aký som videl. Má možnosť podsvietenia a prepínania zobrazenia informácii. Okrem expozičných údajom môže zobrazovať dokonca aj histogram.


Hľadáčik je veľký, ale má len priemerné rozlíšenie. V praxi vám to nebude robiť problémy, ale luxusnejší hľadáčik by u stredoformátového prístroja potešil.


Displej je chvála bohu výklopný v dvoch osiach, pričom je zachovaná robustná konštrukcia vyklápania.


Veľký stavový displej môže zobrazovať rôzne informácie.

Stabilizácia obrazu nie je u Fujifilmu najbežnejšia, paradoxne ju častejšie nájdete u stredoformátového radu GFX. Novinka má zatiaľ najúčinnejšiu stabilizáciu. Je prekvapujúce, že u tak veľkého snímača je účinnosť až 6 EV. Spolu s veľmi nízkou úrovňou šumu pri vysokých citlivostiach umožňuje fotografovať z ruky aj pri veľmi zlých svetelných podmienkach.


Ohnisková dĺžka 110 mm, ISO 3200, čas 1/10 sekundy z ruky.


Pohybové rozostrenie vody pri 1/10 sekundy, opäť z ruky.

Konektorová výbava je presne taká, ako má byť. HDMI je samozrejmosťou, USB 3.2 ešte nie, ale v tomto prístroji ho nájdete. Ďalej sú tu 3,5 mm konektory audia, nie teda neštandardný 2,5 mm audio in, ako má Fujifilm vo zvyku. Ďalej je tu dokonca PC konektor pre externé blesky. Aj keď pre diaľkové ovládania dobre poslúži bezdrôtové ovládanie z chytrého zariadenia, nechýba tu 2,5 mm konektor pre káblovú spúšť. Fotoaparát podporuje tethering z počítača, ale je k Lightroomu potrebné dokúpiť plugin.

Obrazová kvalita

Tento fotoaparát som mal doslova len pár dni, navyše počas lockdownu. Preveriť obrazový výstup našťastie nebolo nutné. Fotoaparát má rovnaký snímač i procesor, ako GFX 100. Pre tých lenivejších, ktorým sa nechce prekliknúť na jeho recenziu, aspoň stručné zhrnutie. 102 Mpx stredoformátový snímač má vynikajúci špičkový rozsah. Môže za to aj 16-bitový RAW. S expozíciou, gradáciou, prekresľovaním svetiel a tieňov sa pracuje luxusne. Na špičkovej úrovni je aj úroveň šumu pri vysokých citlivostiach. Šum na fotografiách zaznamenáte až od ISO 3200. To využijete napr. pri fotografovaní portrétov v interiéri, bez blesku, alebo s trvalými svetlami, ktoré sú slabšie ako blesky. 16-bitový RAW je plný informácií využiteľných pri prevode do ČB.

https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/fujifilm-gfx-100/

Nový obrazový profil Nostalgic Neg. je veľmi vydarený. Spolu s Classic chrome a Classic negative patrí medzi moje najobľúbenejšie farebné profily. Oproti Classic negative viac pracuje s červenou, žltou a zelenou, ako s modrou. Je menej kontrastný s lepším prekreslením tieňov. Prináša celkovo teplejšie podanie farieb. Výrazne pracuje s červenou, oranžovou a žltou.

     
Vľavo Adobe Standard, vpravo Nostalgic Neg. Nový profil robí žltú a oranžovú hutnejšou.

     
Vľavo Clasic Chrome, vpravo Nostalgic Neg. Dva krásne profily vedľa seba. Studenší Chrome a teplejší Nostalgic.

     
Vľavo Provia, vpravo Nostalgic Neg. Nostalgic Neg. mení červenú na červeno-oranžovú.

Fujifilm má tak dobré a pestré obrazové profily, že mnohí užívatelia ani nebudú potrebovať presety pracujúce s LUT.

GFX 100s vs. GFX 50r

GFX 50r je najlacnejší stredoformát, ktorý Fujifilm ponúka. Vlastne je to najlacnejší stredoformát na trhu. Ako jediný z portfólia GFX má rangefinder dizajn s hľadáčikom naboku. Snímač je “len” 50 Mpx a je tu starší procesor X Processor Pro. Snímač nie je stabilizovaný, chýba zaostrovanie s detekciou kontrastu. Zaostrovacích bodov je 117, GFX 100s má 425 bodov. Rozlíšenie displeja a hľadáčika majú obidva prístroje rovnaké. GFX 50r zvláda 3 obr./s., GFX 100s až 5 obr./s. Veľký rozdiel je vo videu, GFX 50r má len Full HD video. 100 Mpx model má naviac USB 3.1 a lepšiu výdrž batérie. Nižší model má ergonómiu ovládania podobnú ako u APS-C radu X-E, kdežto novinka má najbližšie k modelu X-H1.

Novinka nie je oveľa drahšia a s prehľadom poráža základný model v parametroch aj ergonómii. Vďaka dizajnu s hľadáčikom v osi objektívu a väčšiemu gripu je GFX 100s aj univerzálnejší. Telo GFX 100s je menšie, až na vytŕčajúcu strechu hľadáčika. Nenapadá mi, prečo si kúpiť GFX 50r. Ten si vyberie len ten, kto urputne trvá na rangefinder dizajne.

https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/fujifilm-gfx-50r/

GFX 100s vs. GFX 100

Rovnaký snímač i procesor, rovnaké zaostrovanie, snímková frekvencia i video. Obidva prístroje majú prakticky rovnaké funkcie i výbavu. GFX 100s samozrejme nemá vertikálny grip, ale ten je u GFX 100 veľmi neergonomický. Vyšší model má lepšie rozlíšenie hľadáčika a dlhšiu výdrž batérie. Má ale o pol stupňa slabšiu stabilizáciu IBIS a hmotnosť je vyššia o 420 gramov. Hľadáčik je odnímateľný, ale v tom nevidím zásadnejšiu výhodu.

Problémom modelu GFX 100 je neštandardné ovládanie. Naproti tomu GFX 100 je najlepšie ovládateľné GFX-ko. Ponúka takmer všetko, čo vyšší model a to je o 4000€ lacnejší. Ani pri tomto porovnaní nevidím dôvod, prečo si nevybrať novinku. Obávam sa, že novinka úplne kanibalizuje vyšší model.

https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/fujifilm-gfx-100/

Plusy a mínusy

+ asi najlepšia obrazová kvalita na ešte cenovo dostupnom fotoaparáte
+ na stredoformát kompaktné rozmery
+ stabilizovaný snímač
+ fantastické obrazové profily
+ el. uzávierka až 1/16000 s.
+ výborná ergonómia
+ 6 užívateľských programov
+ bohatá funkčná výbava
+ slušná výdrž batérie
+ displej výklopný v dvoch osiach
+ stavový displej
+ WiFi + BT
+ 4K video, 10 bit, F-Log
+ možnosť nabíjania a napájania cez USB
+ duálny slot
+ možno pre niekoho prekvapujúco aj cena

- hmotnosť
- rýchlosť spracovania dát
-  AF-C
-  sloty typu SD
-  hlučnosť mechanickej uzávierky
-  výrazný rolling shutter efekt
-  nemožnosť pripojiť vertikálny grip s ovládaním

Záver

Keď som v minulosti testoval stredoformátové digitálne fotoaparáty, boli to ťažkopádné pomalé prístroje, s ktorými ste museli mať trpezlivosť. Fujifilm GFX100s má ale blízko FF a APS-C bezzrkadlovkám a používa sa úplne normálne. Je o málo pomalší, ako prístroje s menším snímačom. Čo vám vzhľadom na zameranie nebude až tak vadiť. Prospel by mu ale vrstvený snímač s rýchlejším spracovaním dát. Zmenšil by sa tým výrazný rolling shutter efekt, zrýchlilo zaostrovanie, spracovanie súborov a aj rýchlosť sériového snímania. Prospela by aj výmena SD slotov za CFexpress. Sú to drahšie karty, ale do takéhoto prístroja vhodnejšie.

Ja som testoval jeden z prvých produkčných kusov. Je možné, že rýchlosť fotoaparátu zlepší niektorý z nových firmvérov, tak ako sme to videli aj u iných fotoaparátov Fujifilm.

GFX 100s dokazuje, že stredoformátový prístroj môže byť rovnako moderný, ako najnovšie bezzrkadlovky s menšími snímačmi. Má všetko. 4K video, stabilizovaný snímač, pokročilý AF, WiFi + BT, nabíjanie a napájanie cez USB… Obrazový výstup je fenomenálny. Veľkým plusom sú jedinečné obrazové profily Fujifilm. Veľmi dôležité je aj to, že objektívy Fujinon sú špičkové, len vďaka tomu naplno využijete 102 Mpx rozlíšenie.

Fujifilm GFX100s je pre mňa najlepší stredoformát od Fujifilmu. Má ten skvelý 102Mpx snímač z GFX100, je ale o niekoľko tisíc Eur lacnejší, pritom je ergonomicky lepší. O dosť lepší. Z praktického hľadiska je to pre mňa profesionálnejší model.

Dlžím vám video z testovaného prístroja, ale pre krátkosť času už som ho nestíhal. Snáď sa mi dostane do rúk na dlhšie. Rozdiel oproti GFX 100 tu asi nebude.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
fatality
2021-03-30 09:39:47
...a navyse je to velmi pekny fotak..co sa o gfx100 povedat nedalo.. ..
 
gigapixel
2021-03-30 15:01:49
Škoda, že sa nedá pripojiť vertikálny grip. V takejto profi triede by som to očakával. Cena je dobrá.
 
fatality
2021-03-30 16:26:58
príspevok od: gigapixel
Škoda, že sa nedá pripojiť vertikálny grip. V takejto profi triede by som to očakával. Cena je dobrá.
tu o tom trosku kecaju:
https://www.dpreview.com/interviews/5938467980/interview-fujifilm-we-are-not-just-a-camera-company-we-are-an-imaging-company
"Why did you decide not to offer a vertical grip option for the GFX 100S?"
"[M.O.] Because we have the GFX 100 [already]."

sice skoda,na druhu stranu,ine znacky kriplia svoje modely podstatne vyraznejsie,aby zabranili kanibalizacii vo vlastnych radoch
 
poto73
2021-03-30 22:08:28
Podpora SD ... mi príde trocha podpásovka. Leda, že by to chceli v budúcnosti vyriešiť firmwarom. Pri takto drahej mašinke asi nikto nebude riešiť cenu CF express karty. Ako to už raz niekto napísal ... pokiaľ je naslabším článkom systému "obyčajná" karta ... Veď prečo by brzdou celého systému v takejto cene mala byť pamäťová karta bože !?
 
gigapixel
2021-03-30 22:53:42
príspevok od: fatality
tu o tom trosku kecaju:
https://www.dpreview.com/interviews/5938467980/interview-fujifilm-we-are-not-just-a-camera-company-we-are-an-imaging-company
"Why did you decide not to offer a vertical grip option for the GFX 100S?"
"[M.O.] Because we have the GFX 100 [already]."

sice skoda,na druhu stranu,ine znacky kriplia svoje modely podstatne vyraznejsie,aby zabranili kanibalizacii vo vlastnych radoch
Akože chápem tú logiku ich obchodnej stratégie, ale iba čisto z môjho subjektívneho hľadiska som si povzdychol, nakoľko som si už tak zvykol na verical grip, že ho potrebujem pri každom foťáku. Asi by som to riešil na ich mieste skôr viac nadupanejšou GFX 100 do budúcnosti pri ďalšom upgrade, aby bol rozdiel podstatnejší a nie redukovaním takej základnej veci ako je vertical grip.
 
fatality
2021-03-31 08:33:13
príspevok od: gigapixel
Akože chápem tú logiku ich obchodnej stratégie, ale iba čisto z môjho subjektívneho hľadiska som si povzdychol, nakoľko som si už tak zvykol na verical grip, že ho potrebujem pri každom foťáku. Asi by som to riešil na ich mieste skôr viac nadupanejšou GFX 100 do budúcnosti pri ďalšom upgrade, aby bol rozdiel podstatnejší a nie redukovaním takej základnej veci ako je vertical grip.
suhlasim..
 
blahoslav J B Art
2021-03-31 12:03:20
mne sa pacia fotaky v style rangefinder, tak keby som si isiel kupit nejaky, tak iba takyto styl, aj ked je ich menej v ponuke, ako v style zrkadlovky ... a aj za cenu horsich technickych parametrov
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia