Hore

Nad zrkadlovkami sa zmráka?

Digitálne zrkadlovky patria k pomyselnej špičke komerčne dostupných fotoaparátov. Až donedávna mali neotrasiteľnú pozíciu. Kto chcel mať fotografie vysokej technickej kvality, nemal na výber. Rozdiel medzi kompaktami a zrkadlovkami bol veľký. Hlavnou príčinou bol plošne malý snímač kompaktných fotoaparátov a ultrazoomov, ktorý neposkytuje porovnateľnú kvalitu. Má malý dynamický rozsah, produkuje omnoho viac šumu a naviac neumožňuje pracovať s hĺbkou ostrosti. K zrkadlovkám kinofilmového formátu je naviac množstvo príslušenstva, ktoré z nich robí najuniverzálnejší fotografický nástroj. Trón sa začína pod zrkadlovkami otriasať a to hneď z niekoľkých príčin.

V roku 2009 do hry vstúpila nová kategória fotoaparátov. So zrkadlovkami majú spoločnú možnosť výmeny objektívov, nevyužívajú ale systém sklopného zrkadla. Od toho je odvodené aj ich označenie - mirrorless (bez zrkadla). Používa sa aj označenie CSC alebo ILC. Tieto fotoaparáty dokážu konkurovať zrkadlovkám obrazovou kvalitou. Sú o dosť menšie a ľahšie. Práve to je silný argument pre mnohých fotografov, ktorí požadujú vysokú obrazovú kvalitu, modularitu, ale nie sú ochotní so sebou nosiť ťažký fotoaparát a objektívy.

Pomaly sa ozývajú aj kompaktné fotoaparáty a ultrazoomy. Nie sú tak univerzálne, ale niektoré modely sa už kvalitou obrazu zrkadlovkám a mirrorlessom vyrovnajú. Konštruktéri do nich čoraz viac inštalujú väčšie snímače.


Tri fotoaparáty s rovnako veľkým snímačom Full Frame. Najvyššia obrazová kvalita je zaručená u všetkých. Zľava kompakt Sony RX1, CSC fotoaparát Sony A7 a digitálna zrkadlovka Nikon D800.

Kompakty vz. zrkadlovky

Kompakty a zrkadlovky sa koncepčne od seba veľmi odlišujú a preto ich nemožno medzi sebou priamo porovnávať. Práškovacie lietadlo tiež nebudete porovnávať s veľkokapacitným dopravným lietadlom. Táto kategória fotoaparátov je určená najmä pre “nefotografov”. Niekoľko modelov je určených aj pre entuziastov, ktorí túžia vlastniť aj menší fotoaparát, ktorý sa ľahšie prenáša a je menej nápadný. Trendom je inštalovať do najvyšších modelov väčšie snímače. Ako dobrý základ môžeme považovať napr 1” snímač v Sony RX100 M2 alebo s o niečo väčší snímačom Canon PS GX1 Mk II.. Pokročilí fotografi chcú kompakty s rovnakými snímačmi, aké majú vo svojich zrkadlovkách. APS-C snímač nájdete napr. vo Fujifilm X100s, Nikone Coolpix A, alebo Leica X2. Špičkou je Sony RX1/RX1r, zatiaľ jediné kompakty s Full Frame snímačom. Tieto fotoaparáty obrazovo konkurujú zrkadlovkám, ale majú svoje obmedzenia, pre ktoré zrkadlovku nemôžu nikdy plne nahradiť. Hlavným obmedzením je nevýmenný objektív. U najlepších modelov je osadený dokonca pevný objektív, bez možnosti transfokácie. Kvalitný kompakt je naviac drahý, a cena zvykne presahovať cenu zrkadlovky. Lacné kompakty sú pre seriózne použitie nevhodné a tie kvalitné sú drahé. Preto si ich môžu dovoliť majetnejší majitelia zrkadloviek, ktorí chú mať vo výbave aj kompaktný fotoaparát s výbornou obrazovou kvalitou.

Kvalitné kompakty a ultrazoomy majú momentálne neľahkú pozíciu. Za posledné roky im vyrástla veľká konkurencia v podobe CSC fotoaparátov. Nielenže sú často lacnejšie, ale majú výhodu v možnosti meniť objektívy a ani nemusia byť väčšie a ťažšie, univerzálnosť víťazí.

CSC/Mirrorless vz. zrkadlovky

Keď Panasonic a krátko na to aj Olympus predstavili nový prvé CSC fotoaparáty, mysleli sme si, že je to skôr vyplnením medzery na trhu, než ohrozením pozície zrkadloviek. Aj keď tieto dve firmy predstavili tento typ skôr z donútenia, pretože ich zrkadlovky boli nekonkurencie schopné, ukázal sa tento krok neskôr ako vizionársky. Skôr či neskôr každá značka predstavila svoju odpoveď na týchto priekopníkov. Donedávna sa všetky tieto fotoaparáty brali ako doplnok k ponuke zrkadloviek a kompaktov. Teraz však prichádza doba, kedy aj zarytí zrkadlovkári začínajú vážne uvažovať nad CSC fotoaparátmi nielen ako na doplnkoch k svojmu systému, ale ako na jeho náhrade. Chcelo to, aby výrobcovia predstavili CSC fotoaparáty, koncepčne bližšie zrkadlovkám. Za prelomový môžeme považovať Olympus OM-D E-M5. Na trhu sú aj lepšie fotiace prístroje, ale tento model v sebe dobre skĺbil dizajn a funkcionalitu do novej formy. Evolúciou vznikol model OM-D E-M1. Na odvetu sme nečakali dlho, Sony predstavilo svoje prvé Full-Frame CSC fotoaparáty v štýle OM-D a čoskoro bude v predaji aj nový Fujifilm X-T1. To vzbudzuje veľkú pozornosť aj najnáročnejších fotografov. V triede CSC fotoaparátov je teraz dostupná najvyššia obrazová kvalita a to v kompaktnom prevedení a za prijateľnú cenu. Je toto tá reálna hrozba pre zrkadlovky aj vyššej triedy? Ak nie úplne, tak naznačuje ďalší vývoj. Dlho sa diskutuje o tom, či zostane zachovaná koncepcia zrkadlo/matnica/hranol/okulár, alebo je možné ju nahradiť elektronickým hľadáčikom so živým náhľadom. EVF hľadáčiky sa neustále vyvíjajú. Zlepšuje sa ich rozlíšenie, veľkosť, obnovovacia frekvencia, kvalita obrazu. Už teraz dosahujú úroveň, ktorá postačuje aj náročným fotografom. Firma Sony už svoje zrkadlovky vybavila elektronickým hľadáčikom, ktorý je medzi profesionálmi prijímaný trochu rozpačito. Doba pre úplnú náhradu DSLR konštrukcie ešte nedozrela.


Vľavo CSC Olympus OMD-EM1 (najvyšší model Olympusu) vedľa DSLR vlajkovej lodi Nikonu, modelu D4s. Zrkadlovka Nikon je bezkonkurenčne lepšia a zvláda situácie, ktoré sa s CSC fotoaparátom nedajú nafotiť. Napriek tomu dnes mnoho fotografov dá prednosť špičkovému CSC fotoaparátu. Omnoho menšie rozmery, nižšia hmotnosť, nenápadnosť, a stále dostatočne dobrá obrazová kvalita s príkladnou funkcionalitou sú častokrát užitočnejšie. Ach, keby sme si mohli každý dovoliť oboje :-)


Pozrime sa na lacnejšie CSC fotoaparáty. Tie budú viac ukrajovať z koláča doteraz patriaceho zrkadlovkám. Sú menšie, ľahšie a poskytujú porovnateľnú obrazovú kvalitu ako amatérske zrkadlovky. Pre začiatočníka je prechod na CSC fotoaparát menej stresujúci. Niektoré modely sa veľmi podobajú dizajnom, ovládaním a aj funkcionalitou kompaktom. S CSC fotoaparátmi je ľahšie snímať video. Začiatočníkom vyhovuje aj Live View režim, na ktorý sú zvyknutí z kompaktov a telefónov. Ak na najlacnejší CSC fotoaparát dáte kvalitnejší objektív, vyrovná sa obrazovo najdrahším kompaktom.Sony NEX-3n. CSC fotoaparát, ktorý vyzerá a aj sa ovláda ako kompakt. Niektorí fotografi by si možno ani nevšimli, že objektív je vymeniteľný. Čo si všimnú, je lepšia obrazová kvalita daná veľkým APS-C snímačom.


Fujifilm X-E2. Fotoaparát hľadáčikovej koncepcie. Niečo, čo zrkadlovky nevedia poskytnúť. CSC fotoaparát vniesli do segmentu fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi aj retro dizajn, mechanickejšie ovládanie. Naviac fotografované osoby na takéto fotoaparáty lepšie reagujú.


Digitálna zrkadlovka ako nástupca filmovej, je evolučne dopracovaná takmer k dokonalosti. Celý systém príslušenstva je premyslený a nesmierne obsiahly. Pokročilé zrkadlovky sú odladené pre prácu. Poskytujú fotografovi takú funkcionalitu a ergonómiu, aby mu technika neprekážala pri realizácii jeho zámerov. Ale to poskytujú už aj CSC fotoaparáty. V čom sú zrkadlovky lepšie?

Zrkadlovky sú na trhu dlhšie. Tam kde výrobcovia CSC fotoaparáty ešte odlaďujú, zrkadlovky len zdokonaľujú. Najmenší snímač v zrkadlovke je veľkosti APS-C. Každá súčasná zrkadlovka preto poskytuje výbornú obrazovú kvalitu. Aj ta najlacnejšia poskytuje profesionálny výstup. Väčšina dlhoročných užívateľov zrkadloviek vám povie, že pohľadu cez hľadáčik poloprofesionálnej a profesionálnej zrkadlovky sa žiaden displej nevyrovná.

Veľkou devízou zrkadloviek je rýchlosť. Rýchlosť zaostrovania a odozva spúšte. Rozdiel oproti CSC fotoaparátom si uvedomíte pri akčnom fotografovaní. CSC fotoaparáty ešte nedozreli na to, aby ste s nimi mohli fotografovať šport. Šport a iné žánre zostanú ešte dlho doménou zrkadloviek. Zrkadlovky majú omnoho dlhšiu výdrž. Profesionálne modely zvládnu aj 2000 záberov na jedno nabitie.

Väčšie rozmery zrkadloviek sú dôležité z ergonomického hľadiska. Profesionál potrebuje perfektnú ergonómiu držania a ovládania aj pri použití veľkých superteleobjektívov.

Čo nás čaká?

Výrobcovia, ktorí ťažia hlavne zo zrkadloviek (Canon, Nikon, Pentax) doteraz nepredstavili v triede CSC fotoaparátov nič zaujímavé. Canon má v ponuke jediný model s obmedzenou paletou objektívov. Nikon má slušne rozvinutý systém Nikon 1, ktorý ale so svojim 1” snímačom nemá potenciál vážnejšie konkurovať zrkadlovkám. Pentax bojuje na dvoch frontách, zatiaľ neúspešne. Rad fotoaparátov Q môžeme zaradiť skôr medzi Fun fotoaparáty a APS-C model K-1 sa aj vďaka svojmu dizajnu stal prepadákom. Pritom práve jeho koncepcia je najzaujímavejšia a nik iný obdobnú nepredstavil. Len tento fotoaparát zachoval možnosť používať objektívy pre zrkadlovky, bez akéhokoľvek adaptéra! Škoda, že si z neho iní nezobrali príklad. Každý z tejto trojice bude musieť čoskoro predstaviť svoju odpoveď na fotoaparáty Sony, Olympus a Panasonic, inak im ujde vlak. O niečom sa už pošuškáva a možno svoju šancu zotrvať na najvyšších priečkach vidia v predstavení stredoformátových fotoaparátoch. To by ocenili len profesionálny fotografi. Stredoformátové fotoaparáty nikdy nebudú tak praktické a univerzálne ako ich menší súrodenci. A ani cenovo dostupné.

Koncepcia zrkadlovky ešte niekoľko rokov zostane neprekonaná. Obrazovou kvalitou zrkadlovkám konkurujú CSC fotoaparáty, ale už aj niektoré kompakty. Čím im konkurovať nemôžu je univerzálnosť. Ale keď sa pozrieme na plány Olympusu a Fujifilm s rozšírením objektívov o profesionálne svetelné transfokátory, či dokonca výkonné tele a superteleobjektívy, ani toto nemusí dlho platiť.


Viete si takýto superteleobjektív predstaviť na malom CSC fotoaparáte?


Takúto ponuku objektívov majú len zrkadlovky.


V kategórii lacných amatérskych zrkadloviek už CSC fotoaparáty konkurujú naplno. Sú menšie, ľahšie, niekedy dokonca rýchlejšie a poskytujú viac zábavy. Zrkadlovky sa prakticky nezmenili už niekoľko rokov. Zvyšuje sa rozlíšenie snímačov, ale inak tento segment stagnuje. Chýbajú výraznejšie zmeny, chýbajú argumenty prečo si má amatér kúpiť zrkadlovku namiesto CSC.

Iná je situácia v kategórii pokročilých zrkadloviek. U ich majiteľov je veľká pravdepodobnosť, že neskôr prejdu do poloprofesionálnej alebo profesionálnej kategórie. Práve profesionálne zrkadlovky sú tie, čo budú dlhšie odolávať náporu CSC fotoaparátov. Možno sa dočkáme výraznejšej evolúcie zrkadloviek, ktoré do seba predsa len implementujú niektoré prvky CSC fotoaparátov.

Súčasný trend

Vo svojom okolí pozorujem zvýšený záujem o CSC fotoaparáty najmä zo strany skúsenejších fotografov, ktorý si dobre vybavený zrkadlovkami a objektívmi, ale prekáža im vysoká hmotnosť a väčšie rozmery ako aj ich nápadnosť. Začiatočníci, ktorí chcú začať intenzívnejšie fotografovať, väčšinou uvažujú o zrkadlovke. Roky sme ich (my novinári a pokročilí fotografi) presviedčali, že jediným vhodným typom fotoaparátu je zrkadlovka. To už dnes neplatí. CSC fotoaparáty sa stávajú rovnocennými súpermi zrkadloviek základnej a strednej triedy. Pri kúpe svojho prvého pokročilého fotoaparátu smelo zaraďte aj CSC fotoaparáty. Zvážte prednosti a nedostatky obidvoch hlavných koncepcií najmä v súvislosti s tým, ktorým fotografickým žánrom sa chcete venovať. Šport, wildlife, svadby, firemné akcie, tieto žánre ešte nejaký čas budú doménou zrkadloviek. Do ostatných sa môžete pustiť aj s CSC fotoaparátom.

Čoraz viac skúsených fotografov presedláva zo zrkadloviek na CSC fotoaparáty. Ako huby po daždi sa na internete objavujú blogy, v ktorých popisujú svoje dôvody a ukazujú, čo CSC-čka dokážu. Ich doménou je zatiaľ cestovanie, architektúra, krajina, dokument, street photo, ale nezriedka aj portrétna, glamour a módna fotografia, či dokonca fotografovanie svadieb.

Ja, zrkadlovky a CSC

Prakticky okamžite, ako som zistil, že nechcem byť obmedzený technikou, ale len vlastnými schopnosťami a fantáziou (ktoré môžem ďalej rozvíjať), kúpil som si zrkadlovku. Od Praktiky BMS som prešiel dlhú cestu. Najprv prechod na AF filmové zrkadlovky, potom prechod na digitálne. Vždy som vedel, že zrkadlovka je jediný ten pravý fotoaparát pre mňa. Dnes fotografujem s Nikonom D800E, jednou z najlepších zrkadloviek na svete. Mám tie najlepšie objektívy od 16 po 400 mm. Donedávna som si myslel, že keď budem mať to najlepšie, nebudem mať dôvod na nespokojnosť, že to bude len o tom tú techniku využiť. Urobilo to zo mňa lepšieho fotografa? Neurobilo. Len som dosiahol technický vrchol. Ale o tom fotografia a fotografovanie nie sú. V honbe za dokonalou fotografiou sa vytráca zábava. Väčšina z nás si kúpi fotoaparát pre zábavu, sami si ju však kazíme. Vytráca sa aj to, čo je pekné na nedokonalosti. Samotný proces fotografovania môže byť dôležitejší než samotná výsledná fotografia.

Čoraz viac mi prekáža veľkosť zrkadlovky a objektívov k nej. Prestáva ma baviť denne vláčiť niekoľko kilogramov, pričom fotoaparát možno ani nepoužijem. Mínusom je aj nápadnosť. CSC fotoaparáty testujem a sledujem od ich príchodu na trh. V určitom momente dosiahli takú kvalitu, že som sa rozhodol zaradiť jeden do svojho portfólia. Začal som so Sony NEX-5, z druhej ruky, za dobrú cenu som si kúpil fotoaparát, ktorý fotil ako zrkadlovka. V ostatnom však mal bližšie ku svojim kompaktným príbuzným. Pomalý s pomerne zlou ergonómiou ovládania. Ani ponuka objektívov nebola nejako ohurujúca. Mal som ho rád, pretože s nim bola zábava. Pre tak zhýčkaného fotografa, akým som ja, to ale bolo málo. Museli prísť nové modely, nové objektívy, aby sa stal CSC fotoaparát v mojich očiach dostatočne konkurencieschopným aj pre náročnejšie použitie. Dnes už je z čoho vyberať. Sony A6000/NEX-6/7, Fujifilm X-E2, X-T1, Panasonic GX7, Olympus OM-D E-M5/EM1, PEN E-P5...

Dnes fotografujem s CSC fotoaparátmi Olympus. Do relatívne malej brašne sa mi zmestí fotoaparát s gripom a až 7 objektívov. A ani pri celodennom chodení sa necítim byť unavený. Zrkadlovku používam už len sporadicky, keď chcem dosiahnúť najvyššiu možnú obrazovú kvalitu, alebo potrebujem superteleobjektív. Každý si vie teoreticky zdôvodniť, že predsa môj m43 Olympus nemôže byť tak dobrý ako FF zrkadlovka. Vďaka tomu, že si na rozdiel od väčšiny môžem odskúšať skoro všetky novinky, nemusím ostať len pri teórii. Fotoaparát nie je len o obrazovom výstupe. Je to súbor viacerých vlastností prístroja doplnený tým, čo dokážu objektívy. Obrazový potenciál je dôležitý, ale len v kombinácii s ostatnými vlastnosťami fotoaparátu a objektívov a vašimi schopnosťami sa ukáže, ako bude využitý. Dôležitý je dobrý základ na ktorom môžete stavať. Sám pre seba som si stanovil minimálny štandard, ktorý musia moje fotoaparáty spĺňať. Dostatočný dynamický rozsah a prijateľnú úroveň šumu.

Zrkadlovky sa rozhodne nemienim zbaviť. Obrazovému výstupu z môjho Nikonu môže konkurovať len stredoformátový fotoaparát. Dynamický rozsah je famózny. Keď naň nasadím profesionálne objektívy, tak ani chvíľku nepochybujem o tom, že toto je ten najvyšší technický stupeň, ktorému sa žiaden CSC zatiaľ nevyrovná. Nedávne fotografovanie na Slovakia Ringu mi opäť ukázalo v čom zrkadlovky vynikajú.

Nepotrebujem mať toto maximum stále k dispozícii. Väčšinou mi stačí kvalita a funkcionalita CSC fotoaparátu, menšieho, ľahšieho, zábavnejšieho a nenápadnejšieho. Ešte rok dva dozadu som fotil takmer výlučne zrkadlovkou. Dnes je mojim najpoužívanejším fotoaparátom, CSC fotoaparát. A ako tak sledujem internet, nie som sám.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
josseee
2014-05-19 08:04:06
pozor Karol, pride Vrak a povie ze si zaplateny PR konzorciom oly-fuji-sony

ale ink asi suhlas, akurat by som doplnil ze tvojej D800 okrem stredneho formatu veselo konkuruje aj sony A7R...
 
Riso Petrech
2014-05-19 08:26:26
Suhlasim, akurat, ze bezny smrtelnik si za to kupi auto... Mat zkradlovku D800E so 400f2.8 + kopu dalsieho harampadi na to naj a bezne fotit CSC so siedmimi objektivmy je uz na taku mensiu hypoteku robim si srandu... kazdy si musi zvazit co na co chce a mne osobne nevadi si von zobrat zrkadlo cez rameno s jednym univerzalnym objektivom 15-85. Nepocitajuc s obmedzenou svetelnostou 5.6 nemam problem s nicim...
 
Magerovsky
2014-05-19 08:46:28
V nedávnej histórií tu niečo podobné už bolo. Tzv. elektronické alebo nepravé zrkadlovky (ultrazoomy). Aj ja som im podľahol. Nakoniec čas ukázal, že to nebol nebola správna cesta. Či CSC postihne rovnaký osud neviem. Isté je že profesionál ktorý vláči zo sebou ťažké kilogramy fotovýbavy je veľkou oštarou. A keď ochutná ľahký a skladný kompakt s porovnateľným obrazovým výstupom začne silne pochybovať. Ak nové modely CSC fotoaparátov sa nebudú čím ďalej tým viacej približovať veľkosťou a hmotnosťou zrkadlovkám potom je aj cesta že Canon, Nikon, Pentax budú zmenšovať hmotnosť a skladnosť svojich zrkadloviek. Ako to dopadne neviem. Isté je že potom budeme riešiť ergonómiu, ovládanie, ...
 
klobuk
2014-05-19 09:22:04
Vidíš ,vidíš Karol keď som si pred rokmi kúpil Sigmu Dp1 pre zábavu a na bike smial si sa mi,mala síce svoje muchy, ale už vtedy bol obraz na úrovni Dx zrkadlovky.Dnes už žiadne zrkadlo nemám XT1 stačí a aj na bike RX100II
 
vetinari
2014-05-19 09:56:25
vyborne napisany clanok. hlavne zaver. klobuk dolu. zdvodnenie, nazor, vysledok.
 
marcus_labeo
2014-05-19 10:10:56
Vidím, že téma je horúca a znesie ďalší podobný článok.
Dôvody pre voľbu DSLR vs. CSC sú značne ovplyvnené žánrom, ktorý ten-ktorý fotograf fotí, hranicou prijateľnosti hmotnosti zostavy a možno tiež faktorom módnosti.
Za seba len doplním, že taký typický amatérsky fotograf, ako ja, na 90% cvaká domáce fotky rodiny, detí a pod. Tu by si mohol povedať: Na také to domáce fotenie mi stačí malý CSC. Avšak paradoxne toto "domáce fotenie" detí je niekedy na úrovni fotografovania športu, pretože deti sú stále v pohybe, nebudú pózovať a čakať, kým kompakt nájde hranu a zaostrí, skrátka aktívne deti sa fotia horšie, ako preteky na Slovakiaringu a i AF mojej zrkadlovky niekedy zúfalo behá hore-dolu a ocenil by som ešte rýchlejšie ostrenie. Preto tvrdím, že domáce fotenie detí sa radí medzi športové žánre, ktoré potrebujú zrkadlovku.
 
tomino1980
2014-05-19 10:17:02
moj pohlad amatera
cca pred 2 rokmi som chcel ako prvy ozajstny fotak kupit Nikon5100 ... vtedy som o foteni nevedel absolutne nic a v povedomi som mal ze len zrkadloukou sa daju nafotit pekne fotky deti ( rozumej portret s odpichnutym pozadim ) ... nakoniec som sa ale rozhodol pre m43 hlavne kvoli velkosti . Absolutne nelutujem ... zrkadlovku by som urcite nenosil na kazdy vylet/prechadzku s detmi ako nosim maly olympus. to ze sumi viac ako FF/apsc a nema az taku DOF ...ok ..ale ma ich stale dostatocne pre amatera.
teraz ked vidim ze aj mentor fora Karol preferuje m43 pred takym nexom ... to je take pohadenie na dusi na tomto FF/APSC zrkadlovom slovensku
 
knedla
2014-05-19 10:22:45
jedina vyhoda zrkadlovky je velky "realtime" hladacik a mozno rychlejsi AF. nic vic, nic min.

dokonca by som povedal ze nastava konecna pre zrkadlovky. zrkadlo bolo ako jedine technicke riesenie ako preniest obraz "naraz" na senzor a do hladacik. ale o par rokov budu moct vyrobcovia zrkadlo uplne obist
 
rumpeak
2014-05-19 10:22:51
V jedné věci máš pravdu: Tahat ssebou všude Nikon D800 s battery gripem a sadou objektivů od 16 do 200 mm, k tomu nějaké blesky a kvalitní stativ se pořádně pronese. Já osobně bych jako doplněk ale volil spíš foťáky od Sony, mají lepší výstup než Olympus. Zrovna teď řeším, co všechno budu muset nechat doma cestou do Paříže, protože příruční zavazadlo u Austrian Airlines může mít jen 8 kg. je fakt, že s CSC bych takový problém řešit nemusel.
 
knedla
2014-05-19 10:23:47
príspevok od: marcus_labeo
Vidím, že téma je horúca a znesie ďalší podobný článok.
Dôvody pre voľbu DSLR vs. CSC sú značne ovplyvnené žánrom, ktorý ten-ktorý fotograf fotí, hranicou prijateľnosti hmotnosti zostavy a možno tiež faktorom módnosti.
Za seba len doplním, že taký typický amatérsky fotograf, ako ja, na 90% cvaká domáce fotky rodiny, detí a pod. Tu by si mohol povedať: Na také to domáce fotenie mi stačí malý CSC. Avšak paradoxne toto "domáce fotenie" detí je niekedy na úrovni fotografovania športu, pretože deti sú stále v pohybe, nebudú pózovať a čakať, kým kompakt nájde hranu a zaostrí, skrátka aktívne deti sa fotia horšie, ako preteky na Slovakiaringu a i AF mojej zrkadlovky niekedy zúfalo behá hore-dolu a ocenil by som ešte rýchlejšie ostrenie. Preto tvrdím, že domáce fotenie detí sa radí medzi športové žánre, ktoré potrebujú zrkadlovku.
tak to asi moc fotit nevies, nastav clonu na 8 alebo 11, manual focus a ides. 90% zaberov musis trafit
 
PeCh
2014-05-19 10:31:21
Nedá sa inak len súhlasiť. Len s tým Pentaxom a zrkadlovkovým bajonetom. Rovnako ako výhoda (používa existujúce objektívy) je to zároveň jeho nevýhodou. Zostáva takto totiž objektív rovnako ďaleko od senzora, čo zase znamená, že celý systém bude prakticky rovnako veľký (a ťažký) ako zrkadlovka. Bezrkadlovky majú väčšinou túto vzdialenosť viac ako o polovicu menšiu (http://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance) čo umožňuje urobiť menšie telá a navrhnúť menšie objektívy.
 
marcus_labeo
2014-05-19 10:37:23
príspevok od: rumpeak
V jedné věci máš pravdu: Tahat ssebou všude Nikon D800 s battery gripem a sadou objektivů od 16 do 200 mm, k tomu nějaké blesky a kvalitní stativ se pořádně pronese. Já osobně bych jako doplněk ale volil spíš foťáky od Sony, mají lepší výstup než Olympus. Zrovna teď řeším, co všechno budu muset nechat doma cestou do Paříže, protože příruční zavazadlo u Austrian Airlines může mít jen 8 kg. je fakt, že s CSC bych takový problém řešit nemusel.
No mne u Austrianu nikdy onboard batožinu nevážili, nehovoriac o tom, že môžeš hodiť foťák na krk.
 
piggee
2014-05-19 10:43:19
Skor zrkadlovky budu ohrozene digitalnymi stredoformatmi, ako csc. Ked uz teraz je rozdiel v cene medzi stredoformatovym pentaxom (PENTAX 645 Z za 8500.-) a canon zrkadlom (Canon EOS 1D X za 5999.-) len 1500 makovych, a ten rozdiel sa bude zmensovat, kedze tento rok sa ocakavaju dalsie stredoformaty tak zase bude rozdiel v kvalite medzi mydlom (csc) a fotakom (stredoformatom)...
 
Tomáš Machara
2014-05-19 10:53:09
príspevok od: knedla
tak to asi moc fotit nevies, nastav clonu na 8 alebo 11, manual focus a ides. 90% zaberov musis trafit
Zato ty knedla urcite fotit vies. Mas doma nejakeho maleho fotomodela? Sice si o par desiatok cm predlzis DOF na standard ohnisku, ale priamo umerne si predlzis aj exp.cas. A ked nemas vyborne presvetleny byt, budes musiet dost vykurit ISO. Na fotke 10x15 sa to poddaaaa, ale inak....Mudrujem len zato, ze mi moja ani nie rocna dcera uz dobry mesiac rychlo stvornozkuje, a uz dobry mesiac mam co robit s D800 aby som mal ostre to co ostre mat chcem
 
kozakm
2014-05-19 10:55:21
príspevok od: josseee
pozor Karol, pride Vrak a povie ze si zaplateny PR konzorciom oly-fuji-sony

ale ink asi suhlas, akurat by som doplnil ze tvojej D800 okrem stredneho formatu veselo konkuruje aj sony A7R...
No, konkuruje... fotí skoro stejně, ale to je tak vše, v čem jsou si ty dva foťáky podobné.
 
knedla
2014-05-19 11:07:31
príspevok od: Tomáš Machara
Zato ty knedla urcite fotit vies. Mas doma nejakeho maleho fotomodela? Sice si o par desiatok cm predlzis DOF na standard ohnisku, ale priamo umerne si predlzis aj exp.cas. A ked nemas vyborne presvetleny byt, budes musiet dost vykurit ISO. Na fotke 10x15 sa to poddaaaa, ale inak....Mudrujem len zato, ze mi moja ani nie rocna dcera uz dobry mesiac rychlo stvornozkuje, a uz dobry mesiac mam co robit s D800 aby som mal ostre to co ostre mat chcem
problem bude asi v tom ze nebyvam v byte a som si neuvedomil ze tam je malo svetla. taka krtkova nora.

mam 9 mesacnu modelku a fotil som aj 2 a 3 rocne.
 
knedla
2014-05-19 11:10:38
príspevok od: piggee
Skor zrkadlovky budu ohrozene digitalnymi stredoformatmi, ako csc. Ked uz teraz je rozdiel v cene medzi stredoformatovym pentaxom (PENTAX 645 Z za 8500.-) a canon zrkadlom (Canon EOS 1D X za 5999.-) len 1500 makovych, a ten rozdiel sa bude zmensovat, kedze tento rok sa ocakavaju dalsie stredoformaty tak zase bude rozdiel v kvalite medzi mydlom (csc) a fotakom (stredoformatom)...
si pamatam ked som tak 3-4 roky dozadu (na iny nick) tvrdil ze FF zrkadlovky vymiznu a jedine co zostane na trhu budu male fotaky a stredny format. Skoro ma tu zlyncovali

ak by som si mal kupit novy fotak tak bud CSC alebo stredny format. (konkretne pokukujem po tom Pentaxe 645Z)
 
josseee
2014-05-19 11:12:32
príspevok od: kozakm
No, konkuruje... fotí skoro stejně, ale to je tak vše, v čem jsou si ty dva foťáky podobné.
nevyjadril som sa uplne presne, reagoval som na Karolovu vetu:

Obrazovému výstupu z môjho Nikonu môže konkurovať len stredoformátový fotoaparát

takze som tam zabdol vtesnat slovne spojenie "obrazovym vystupom" Na ten som samozrejme narazal...je mi jasne ze v ostanych faktoroch so tie fotaky dost odlisne
 
kozakm
2014-05-19 11:20:57
príspevok od: knedla
si pamatam ked som tak 3-4 roky dozadu (na iny nick) tvrdil ze FF zrkadlovky vymiznu a jedine co zostane na trhu budu male fotaky a stredny format. Skoro ma tu zlyncovali

ak by som si mal kupit novy fotak tak bud CSC alebo stredny format. (konkretne pokukujem po tom Pentaxe 645Z)
Stejně tak se dá říct, že kompakty a malé foťáky zmiznou a jediné, co zůstane, budou mobily, zrcadlovky a SF
 
blahoslav J B Art
2014-05-19 11:26:28
ktoreho amaterskeho zrkadlovkara by nenasrdilo, ked investoval do svojej vybavy velke peniaze v snahe o co technicky najlepsie fotky a teraz sa obrazom na ne dotahuju nejake smiesne kompakty s vymennymi objektivmi ... ale je to aj dobre, aspon tu nebude pri otazkach, aky fotak si mam kupit, ak chcem fotit toto alebo tamto, dookola neustale opakovana mantra ... na toto jedine zrkadlovku
 
vrak
2014-05-19 11:28:20
príspevok od: josseee
pozor Karol, pride Vrak a povie ze si zaplateny PR konzorciom oly-fuji-sony

ale ink asi suhlas, akurat by som doplnil ze tvojej D800 okrem stredneho formatu veselo konkuruje aj sony A7R...
potesim ta tento clanok vznikol davno vid veta - " a čoskoro bude v predaji aj nový Fujifilm X-T1. "

teraz ho k.srnec dopisal pretoze sa hodi tematicky, kedze ludia su napychani z csc fotakov a pekne to zvysuje navstevnost stranok.

dufam, ze som ta nesklamal josseee.
 
seifi
2014-05-19 11:36:00
príspevok od: vrak
potesim ta tento clanok vznikol davno vid veta - " a čoskoro bude v predaji aj nový Fujifilm X-T1. "

teraz ho k.srnec dopisal pretoze sa hodi tematicky, kedze ludia su napychani z csc fotakov a pekne to zvysuje navstevnost stranok.

dufam, ze som ta nesklamal josseee.
ako som písal minule, dôležité sú prechody z A na B, z B na C a potom zase aj na A, to je úplne jedno, pri každom pustiť perie
 
lukas318
2014-05-19 11:38:58
csc sice maju velke snimace ale na plnoformatovu zrkadlovku nemaju, funkcie, kvalita objektivov je uplne inde, ja nemam problem nosit 12 kilovu vybavu na chrbate a 5 kilovy fotak v ruke a urcite nevymenim 5D za nejakeho krpca, mne to pridu ako fotaky urcene skor pre baby lahucke a do mensich ruk
 
knedla
2014-05-19 11:44:02
príspevok od: lukas318
csc sice maju velke snimace ale na plnoformatovu zrkadlovku nemaju, funkcie, kvalita objektivov je uplne inde, ja nemam problem nosit 12 kilovu vybavu na chrbate a 5 kilovy fotak v ruke a urcite nevymenim 5D za nejakeho krpca, mne to pridu ako fotaky urcene skor pre baby lahucke a do mensich ruk
ake funkcie ? naprklad mi strasne chyba na CSC funkcia "predsklopenie zrkadla"
 
josseee
2014-05-19 11:52:20
príspevok od: vrak
potesim ta tento clanok vznikol davno vid veta - " a čoskoro bude v predaji aj nový Fujifilm X-T1. "

teraz ho k.srnec dopisal pretoze sa hodi tematicky, kedze ludia su napychani z csc fotakov a pekne to zvysuje navstevnost stranok.

dufam, ze som ta nesklamal josseee.
viva la conspiration anti-zrkadlovkove spyknutie pokracuje...nooo, mozno az teraz dosli Karolovi prachy na ucet od fuji, vsakze

skus mi teda vysvetlit preco e-photo ignoruje novy RX100 III (ano..neni CSC, je len kompakt, ale stal sa velmi popularny ako alternativa zrkadloviek na cestach). Miesto toho nas e-photo krmi informaciami o updatnutych objektivoch pre zrkadlovky canikonu, napr. nikonacka 400/2.8...NIKTO si to tuna z osadenstva nekupi, mozno jeden, dvaja, ale aj tak tu mas spravu 4 hodiny po oficialnom predstaveni od nikonu. Keby som bol konspirator jak ty, videl by som financny tok liat sa z ineho smeru nez sa nam tu snazis predostriet. Ale konspirator niesom, takze to lem okomentujem ze ephoto su flakaci/ignoranti/amateri
 
blasi
2014-05-19 11:57:58
riesite tu blbosti unika podstata kazdemu podstata je fotka na konci tohto celeho. cim je fotena a ako nieje podstatne, ale vysledok
 
Marcel Rebro
2014-05-19 12:01:34
príspevok od: lukas318
csc sice maju velke snimace ale na plnoformatovu zrkadlovku nemaju, funkcie, kvalita objektivov je uplne inde, ja nemam problem nosit 12 kilovu vybavu na chrbate a 5 kilovy fotak v ruke a urcite nevymenim 5D za nejakeho krpca, mne to pridu ako fotaky urcene skor pre baby lahucke a do mensich ruk
No nie je nosit ako nosit ...

Pri ostatnom foteni sportu (kitesurfing) som mal na sebe zavesne ohniska od 14 do 600mm na troch telach (D3s + 70/200, D3s + 14-24, D300 + 80-400). Cca 8kg. V pohode. Sice ma vecer bolel chrbat a ramena, ale vzhladom na povahu fotenia som naozaj vyuzil cele spektrum ohnisk.

Ale dnes uz naozaj nevidim dovod aby som sa na turu/trek/skialp trepal co i len s jednou DSLR. CSC alebo aj kvalitny kompakt mi (v dobrych svetelnych podmienkach) urobia rovnaku sluzbu za zlomok hmotnosti.

Prilozene fotky su vsetky fotene komaktom - Sony RX100 II.
 
Peter1111
2014-05-19 12:06:49
príspevok od: piggee
Skor zrkadlovky budu ohrozene digitalnymi stredoformatmi, ako csc. Ked uz teraz je rozdiel v cene medzi stredoformatovym pentaxom (PENTAX 645 Z za 8500.-) a canon zrkadlom (Canon EOS 1D X za 5999.-) len 1500 makovych, a ten rozdiel sa bude zmensovat, kedze tento rok sa ocakavaju dalsie stredoformaty tak zase bude rozdiel v kvalite medzi mydlom (csc) a fotakom (stredoformatom)...
Sorry nechcem ta opravovať,ale asi mam kompaktnú kalkulačku 8500-5999=1500?
U mňa to je o 1000 viac. Asi pretoze nemám výmenné tlačítka,či?
 
seifi
2014-05-19 12:10:40
príspevok od: blasi
riesite tu blbosti unika podstata kazdemu podstata je fotka na konci tohto celeho. cim je fotena a ako nieje podstatne, ale vysledok
Nie som si až taký istý , ak by to bol záujem, tak sa bavíme aj ako na to, nie len čím. Otázka ako na to, aby bol výsledok aký taký je tu na 10. mieste. Myšlienka, moment, kompozícia, svetlo...to všetko je kdesi bokom. Ale treba teda povedať, že je to v súlade s tým, že ephoto je portál o fototechnike a nie fotografii. Pixeli, snímače, objektívy,...a dookola.
 
Midzi
2014-05-19 12:18:28
príspevok od: kozakm
Stejně tak se dá říct, že kompakty a malé foťáky zmiznou a jediné, co zůstane, budou mobily, zrcadlovky a SF
tak musim len suhlasit s mobilmi. Hlavne po dnesnom zverejneni reklamy na Bentley, ktoru tocili iP5S.
 
Martin8101
2014-05-19 12:22:58
Klobuk dole nad clankom - najma stylom mi zaimponoval a Karol sa dokonca vyspovedal A kto cita vsetky clanky, vie, ze na DSLR neda dopustit. Je to vsak len prirodzeny vyvoj. Netreba to velmi riesit. Ako bolo uz velakarat povedane, fotografa neurobi ziadna technika. Treba sa viac tesit z fotenia a menej riesit techniku a porovnavanie - za tri roky aj tak bude vsetko stare, nech si clovek kupi cokolvek.
 
blasi
2014-05-19 12:23:19
príspevok od: seifi
Nie som si až taký istý , ak by to bol záujem, tak sa bavíme aj ako na to, nie len čím. Otázka ako na to, aby bol výsledok aký taký je tu na 10. mieste. Myšlienka, moment, kompozícia, svetlo...to všetko je kdesi bokom. Ale treba teda povedať, že je to v súlade s tým, že ephoto je portál o fototechnike a nie fotografii. Pixeli, snímače, objektívy,...a dookola.
oka. suhlasim... inak som si myslel, ze je tento portal aj o fotografii, ale asi zrejme nieje teda
 
kozakm
2014-05-19 12:23:28
príspevok od: Midzi
tak musim len suhlasit s mobilmi. Hlavne po dnesnom zverejneni reklamy na Bentley, ktoru tocili iP5S.
A to zrovna iPhone 5 nepatří ke špičce mobilů, pokud jde o kvalitu fotek/videa
 
LAPoska
2014-05-19 12:25:41
Kazdy tu onanuje podla seba, ze co je lepsie a kam sa cela CSC vs. zrkadlovka poberie dalej... Odpoved: nikto to nevie... samotnym motorom fotaku je cip a cela konstrukcia fotaku sa odvyja od daneho cipu a jeho vlastnosti (ked odhliadneme od ergonomickych rieseni)... Onedlho (predpokladam +/-2roky) predstavia ultra citlivi grafenovi cip a ten ukaze nasledujuce smerovanie fotoaparatov... a mozno ze razom zaniknu aj zrkadlovky a aj CSC a vznikne uplne novy druh fotoaparatov... a ani otazka ze pre amatera CSC alebo zrkadlo nie je uplne zodpovedana, lebo podla mna su CSC (az na par vynimiek) strasne predrazene...
 
vrak
2014-05-19 12:25:50
príspevok od: josseee
viva la conspiration anti-zrkadlovkove spyknutie pokracuje...nooo, mozno az teraz dosli Karolovi prachy na ucet od fuji, vsakze

skus mi teda vysvetlit preco e-photo ignoruje novy RX100 III (ano..neni CSC, je len kompakt, ale stal sa velmi popularny ako alternativa zrkadloviek na cestach). Miesto toho nas e-photo krmi informaciami o updatnutych objektivoch pre zrkadlovky canikonu, napr. nikonacka 400/2.8...NIKTO si to tuna z osadenstva nekupi, mozno jeden, dvaja, ale aj tak tu mas spravu 4 hodiny po oficialnom predstaveni od nikonu. Keby som bol konspirator jak ty, videl by som financny tok liat sa z ineho smeru nez sa nam tu snazis predostriet. Ale konspirator niesom, takze to lem okomentujem ze ephoto su flakaci/ignoranti/amateri
ja som vedel, ze nesklames. Ale uz ta necham pretoze si pripadam ako keby som si robil prdel z postihnuteho a to sa nema
 
Marcel Rebro
2014-05-19 12:30:17
príspevok od: blasi
riesite tu blbosti unika podstata kazdemu podstata je fotka na konci tohto celeho. cim je fotena a ako nieje podstatne, ale vysledok
Podstata (clanku) unikla asi tebe. Cital si ho? Nie je o tom ako, ale cim. Tak je aj diskusia relevantna clanku. Alebo cakas ze v diskusii pod porovnanim aut sa budu riesit techniky jazdy?
 
piggee
2014-05-19 12:35:25
príspevok od: Peter1111
Sorry nechcem ta opravovať,ale asi mam kompaktnú kalkulačku 8500-5999=1500?
U mňa to je o 1000 viac. Asi pretoze nemám výmenné tlačítka,či?
ups, uslo
 
DUDIS
2014-05-19 12:39:49
eh..
tak trochu odveci..
čimča rára čim čim čim..
čím by bolo .. ale s kým!?!

to len tak na odľahčenie..
som zástancom zrkadiel sFF ale ako malé telo (beznosorožca) by som zniesol.. taký OLY EM2 + oly 45 1,8 a panak 20 1,7
 
blasi
2014-05-19 12:41:45
príspevok od: Marcel Rebro
Podstata (clanku) unikla asi tebe. Cital si ho? Nie je o tom ako, ale cim. Tak je aj diskusia relevantna clanku. Alebo cakas ze v diskusii pod porovnanim aut sa budu riesit techniky jazdy?
cital som clanok a potom aj diskusiu celu vec vobec neberiem tragicky, patri to k tomuto konicku. bez toho to nejde.
Chcel som len poukazat na to, ze sa zabuda na fotku. A este k tomu to beriem aj humorne, ziadne napadanie nic, len a len dobra nalada. Clanok sa mi pacil a aj dobre sa cital.

sam vlastnim par zrkadloviek, ale aj CSC (celkom slusny compact (to so msi dovolil teraz vymysliet)) (fuji x100) a oba druh yfotakov vyuzivam inak, a som spokojny
 
DUDIS
2014-05-19 12:46:46
ešte som si spomenul..
predčasom som čítal na toto téma jednu diskusiu.. po asi 10tich stránkach ma to prestalo baviť..
pre technokratov a tých čo majú dosť času
http://forum.digiarena.e15.cz/viewtopic.php?f=1902&t=1179831&st=0&sk=t&sd=a
doposiaľ je to 423 strán
 
josseee
2014-05-19 12:56:07
príspevok od: vrak
ja som vedel, ze nesklames. Ale uz ta necham pretoze si pripadam ako keby som si robil prdel z postihnuteho a to sa nema
nuz vidim ze syndrom nadoblacneho ega konspiratorov u teba nechyba...prajem dalsie uspesne odhalovanie sprisahani (nielen) fotografickeho sveta
 
Neschopko
2014-05-19 13:07:08
Tento článok mi príde trošku "divný" Bavíme sa tu o zmrákaní sa nad zrkadlovkami, lebo výrobcovia vedia už napchať porovnatelnú techniku do menšieho a ľahšieho obalu. Prečo sa potom nezmrákalo nad takou D300s, keď D3100 je menšia a ľahšia? Asi preto, že väčšina fotografov práve chce to väčšie a ťažšie telo s mnohými "drobnostičkami" naviac, ktoré uľahčia fotenie. Príde mi to ako keby som čítal článok "Zmráka sa nad limuzínami, keď aj miniauto vás odvezie z bodu A do bodu B a pritom má menšiu spotrebu resp. ľahšie sa s ním parkuje."
 
Marcel Rebro
2014-05-19 13:14:51
príspevok od: DUDIS
ešte som si spomenul..
predčasom som čítal na toto téma jednu diskusiu.. po asi 10tich stránkach ma to prestalo baviť..
pre technokratov a tých čo majú dosť času
http://forum.digiarena.e15.cz/viewtopic.php?f=1902&t=1179831&st=0&sk=t&sd=a
doposiaľ je to 423 strán
15. 11. 2012
 
DUDIS
2014-05-19 13:23:53
šak to .. a už od vtedy to riešia..
ak som to chcel dopísať ale edit ma už nepustil..
 
PeCh
2014-05-19 13:35:34
príspevok od: marcus_labeo
Vidím, že téma je horúca a znesie ďalší podobný článok.
Dôvody pre voľbu DSLR vs. CSC sú značne ovplyvnené žánrom, ktorý ten-ktorý fotograf fotí, hranicou prijateľnosti hmotnosti zostavy a možno tiež faktorom módnosti.
Za seba len doplním, že taký typický amatérsky fotograf, ako ja, na 90% cvaká domáce fotky rodiny, detí a pod. Tu by si mohol povedať: Na také to domáce fotenie mi stačí malý CSC. Avšak paradoxne toto "domáce fotenie" detí je niekedy na úrovni fotografovania športu, pretože deti sú stále v pohybe, nebudú pózovať a čakať, kým kompakt nájde hranu a zaostrí, skrátka aktívne deti sa fotia horšie, ako preteky na Slovakiaringu a i AF mojej zrkadlovky niekedy zúfalo behá hore-dolu a ocenil by som ešte rýchlejšie ostrenie. Preto tvrdím, že domáce fotenie detí sa radí medzi športové žánre, ktoré potrebujú zrkadlovku.
Akurát na fotenie detí si väčšina kúpi entry-level zrkadlovku a potom sa diví, že ani so zrkadlovkou ich nedokáže odfotiť. Z tohto hľadiska by im bolo jedno, či by si kúpili CSC .

Takže na fotenie pobehujúcich detí sa môže javiť lepšie 1Dx, ale v reáli je pre 90 % rodičov lepší nejaký PEN, ktorý môžu bez problémov nosiť na každý výlet so sebou a ešte popritom zvládnu nosiť "ostatnú povinnú výbavu" pre deti (kočík, hračky, náhradné oblečenie, strava, pitie...) a zároveň robiť dozorcov divej zveri.

Take it easy a hlavne s humorom (a nie len ako moto CSC ).
 
PeCh
2014-05-19 13:50:39
príspevok od: piggee
Skor zrkadlovky budu ohrozene digitalnymi stredoformatmi, ako csc. Ked uz teraz je rozdiel v cene medzi stredoformatovym pentaxom (PENTAX 645 Z za 8500.-) a canon zrkadlom (Canon EOS 1D X za 5999.-) len 1500 makovych, a ten rozdiel sa bude zmensovat, kedze tento rok sa ocakavaju dalsie stredoformaty tak zase bude rozdiel v kvalite medzi mydlom (csc) a fotakom (stredoformatom)...
Zrovna tieto dva by som neporovnával. Pentax nie je zrovna športový typ 1Dx zase áno. K tomuto Pentaxu môžeš postaviť tak 6D a budú sa celkom rovnať obrazovou kvalitou. V niečom vyhrá 6D a v niečom Pentax. Rozdiel v cene však budeš mať okolo 7000 makových.

Prelivy medzi jednotlivými systémami a kategóriami budú stále. FF zrkadlovky ohrozujú SF a naopak. CSC zase DSLR, vo väčšine vecí, no v niečom na ne nemajú. V budúcnosti budú CSC dvoch typov - "compact like" pre consumer segment a "DSLR like" pre niektoré pro žánre (šport, wildlife - predsa len pre 600 mm sklo fyziku neoklameš, aj keď m43 100-300 by sa na tom mohol priživiť).

BTW každý systém, ktorý si nájde zákazníkov, ktorý ho dokážu uživiť nie je zbytočný a má zmysel.
 
snow
2014-05-19 14:01:56
príspevok od: LAPoska
Kazdy tu onanuje podla seba, ze co je lepsie a kam sa cela CSC vs. zrkadlovka poberie dalej... Odpoved: nikto to nevie... samotnym motorom fotaku je cip a cela konstrukcia fotaku sa odvyja od daneho cipu a jeho vlastnosti (ked odhliadneme od ergonomickych rieseni)... Onedlho (predpokladam +/-2roky) predstavia ultra citlivi grafenovi cip a ten ukaze nasledujuce smerovanie fotoaparatov... a mozno ze razom zaniknu aj zrkadlovky a aj CSC a vznikne uplne novy druh fotoaparatov... a ani otazka ze pre amatera CSC alebo zrkadlo nie je uplne zodpovedana, lebo podla mna su CSC (az na par vynimiek) strasne predrazene...
presne, a suhlasim aj s nazorom o neustalom toceni hovien v serbli, vyrobcovia potrebuju "vymysliet" nieco atraktivne a potlacit predaj techniky v kazdom odvetvi.
Najznamejsi zrkadlovkari canon a nikon sa toho nechytaju - nemusia.
A co si myslim, ze je najpodstatnejsie a preco sa o tom dokola diskutuje je CENA a pripadne este cena.
Na to aby prisla revolucna zmena prechodu na csc museli by v kvalite /funkcia + design / fujifilm xt1/ s stat do 400/500 euro. Potom by nikto nediskutoval. Kupil by to kazdy aj ten kto nema fotak aj ten kto ma zrkadlo - na skusku.

Problem je, ze ceny csc su na urovni zrkadloviek a nie enter level, ale hned strednej striedy a to uz naserie pri rozhodovani kazdeho.

Je pravdepodobne, ze prave pre tie premrstene ceny sa trh s csc nepohne este dlho do pozitivnych cisel. Bezny fotografiou neposadnuti ludia fotia hlavne na mobil, potom na mobil, a zopar ich foti aj na mobil
Vacsina co kupila pred casom zrkadlovku, ju urcite teraz nepreda, aby zaplatitli viac za prechod na csc.

Ak by sa ma pytal dnes niekto na radu co ma kupit miesto mobilu do cca 400/500 euro - tak mu poradim nech ide jedine do zrkadlovky, pretoze csc v tejto cene co sa jej vyrovna neexistuje a kompakt v tejto cene foti ako lepsi mobil. Na kvalitny csc s dobrou cenou by som mu poradil pockat tak 2-3 roky kedze teraz je na trhu chaos a velky nepomer kvalita/cena, nie su objektivy atd.
 
Ultra TXF
2014-05-19 14:17:58
A do toho všetkého toto :

http://www.fujirumors.com/digital-medium-format-camera-fujifilm-coming-end-summer-new-anonymous-source/

...a teraz sa poserte
 
snow
2014-05-19 14:33:54
príspevok od: Ultra TXF
A do toho všetkého toto :

http://www.fujirumors.com/digital-medium-format-camera-fujifilm-coming-end-summer-new-anonymous-source/

...a teraz sa poserte
nuz ako som pisal, najlepsie je fotit na to co mate teraz aj nadalej, alebo si kupit zrkadlovku. V kazdom pripade sa neoplati robit teraz korena firmam co predavaju csc, treba pockat tak cca 2 roky, ved oni sa vymlatia a potom bude ponuka/cena viacej zodpovedat realite,
 
total empty
2014-05-19 15:09:14
príspevok od: PeCh
Zrovna tieto dva by som neporovnával. Pentax nie je zrovna športový typ 1Dx zase áno. K tomuto Pentaxu môžeš postaviť tak 6D a budú sa celkom rovnať obrazovou kvalitou. V niečom vyhrá 6D a v niečom Pentax. Rozdiel v cene však budeš mať okolo 7000 makových.

Prelivy medzi jednotlivými systémami a kategóriami budú stále. FF zrkadlovky ohrozujú SF a naopak. CSC zase DSLR, vo väčšine vecí, no v niečom na ne nemajú. V budúcnosti budú CSC dvoch typov - "compact like" pre consumer segment a "DSLR like" pre niektoré pro žánre (šport, wildlife - predsa len pre 600 mm sklo fyziku neoklameš, aj keď m43 100-300 by sa na tom mohol priživiť).

BTW každý systém, ktorý si nájde zákazníkov, ktorý ho dokážu uživiť nie je zbytočný a má zmysel.
Prečitaj si recenziu na novy LUMIX GH4 tu na e-phote, prípadne pozri nové skla od panasonic.
Myslím,že zrkadlovkam zvoí umieračik. To isté plati pre kamery, všetko sa miniatiruzuje a všetko je lepšie ako pred napr. 4.rokmi. Jediný problém sú peniaze.
 
marcus_labeo
2014-05-19 15:33:07
príspevok od: PeCh
Akurát na fotenie detí si väčšina kúpi entry-level zrkadlovku a potom sa diví, že ani so zrkadlovkou ich nedokáže odfotiť. Z tohto hľadiska by im bolo jedno, či by si kúpili CSC .

Takže na fotenie pobehujúcich detí sa môže javiť lepšie 1Dx, ale v reáli je pre 90 % rodičov lepší nejaký PEN, ktorý môžu bez problémov nosiť na každý výlet so sebou a ešte popritom zvládnu nosiť "ostatnú povinnú výbavu" pre deti (kočík, hračky, náhradné oblečenie, strava, pitie...) a zároveň robiť dozorcov divej zveri.

Take it easy a hlavne s humorom (a nie len ako moto CSC ).
Tak kúpil som nedávno aj toho PENa a ten rozdiel aj oproti mojej DSLR (taká nižšia stredná trieda a v rámci DSLR pomalý AF) tam stále je citeľný. Jasné, ak by to nebol E-PL3, ale E-M1, asi by som rozdiely nevnímal, ale to sme zase pri férovosti porovnávania 1500 eurového špičkového CSC proti 500 eurovej lowend DSLR. Pri zhruba rovnakej cenovej kategórii stále ten rozdiel v rýchlosti v prospech DSLR je, či už dáme D310 proti E-PL3 alebo D7100 proti X-T1.
Inak ako píšeš, take it easy, nejde o zlaté trenky, hlavne, že nás to baví
 
marekking1
2014-05-19 15:35:28
Aj ked nadavam na nosenie zrkadlovky po Tatrach a aj na dovolenku sa mi ju nechce brat, no dlha vydrz baterie a opticky hladacik oproti csc je pre mna to, preco sa nechcem vzdat zrkadlovky. a o objektivoch ani nehovorim
 
marekking1
2014-05-19 15:39:18
príspevok od: marekking1
Aj ked nadavam na nosenie zrkadlovky po Tatrach a aj na dovolenku sa mi ju nechce brat, no dlha vydrz baterie a opticky hladacik oproti csc je pre mna to, preco sa nechcem vzdat zrkadlovky. a o objektivoch ani nehovorim
a este ked vidim tie ceny...Na co som investoval do zrkadlovky a dvoch pevnych objektivov? Sice som amater, ale aj tak...zadarmo to nebolo
 
marcus_labeo
2014-05-19 15:47:32
príspevok od: total empty
Prečitaj si recenziu na novy LUMIX GH4 tu na e-phote, prípadne pozri nové skla od panasonic.
Myslím,že zrkadlovkam zvoí umieračik. To isté plati pre kamery, všetko sa miniatiruzuje a všetko je lepšie ako pred napr. 4.rokmi. Jediný problém sú peniaze.
Ten umieračik nie je istý. Ako pozorujem na miestach, kde je veľká koncentrácia turistov, každým rokom rastie počet turistov s DSLR. Ak niečo vymiera, sú to kompakty, nahrádzajú ich z jednej strany mobily a z druhej práve zrkadlovky. Tých CSC stále vidieť poskromne, a ak ich niekto má, sú to výhradne Japonci (čo som videl, dominujú E-M5ky), naopak Američania (ak nemajú talbety a mobily) majú takmer výhradne DSLR. Ak by som to mal svoje posledné pozorovania v jednej turistickej mekke vyjadriť percentuálne, odhadoval by som to takto:
50% mobily (vrátane tabletov)
25% DSLR
10% kompakty (mydlové krabičky)
5% ultrazoomy
5% profikompakty
5% CSC.
V rámci zrkadloviek jasne vedú lowend modely so setovým objektívom, málokto vláčil statív či nejaké filtre. Stále sú populárne profikompakty typu G15, ako aj s väčším čipom typu RX100 či X100. Prekvapil ma stále výskyt ultrazoomov, myslel som, že to už nik nepoužíva. V rámci CSC sú to OMDéčka, veľa NEXov, hlavne nižšie rady 3 a 5, potom Samsungy NX bez EVF a PENy. Fuji X sú veľmi vzácne.
A keďže predajné čísla robia tie masy a nie pár fajnšmekrov, masy kupujú DSLR a teda o ich konci by som zatiaľ rozhodne nehovoril.
 
LAPoska
2014-05-19 15:47:50
príspevok od: snow
presne, a suhlasim aj s nazorom o neustalom toceni hovien v serbli, vyrobcovia potrebuju "vymysliet" nieco atraktivne a potlacit predaj techniky v kazdom odvetvi.
Najznamejsi zrkadlovkari canon a nikon sa toho nechytaju - nemusia.
A co si myslim, ze je najpodstatnejsie a preco sa o tom dokola diskutuje je CENA a pripadne este cena.
Na to aby prisla revolucna zmena prechodu na csc museli by v kvalite /funkcia + design / fujifilm xt1/ s stat do 400/500 euro. Potom by nikto nediskutoval. Kupil by to kazdy aj ten kto nema fotak aj ten kto ma zrkadlo - na skusku.

Problem je, ze ceny csc su na urovni zrkadloviek a nie enter level, ale hned strednej striedy a to uz naserie pri rozhodovani kazdeho.

Je pravdepodobne, ze prave pre tie premrstene ceny sa trh s csc nepohne este dlho do pozitivnych cisel. Bezny fotografiou neposadnuti ludia fotia hlavne na mobil, potom na mobil, a zopar ich foti aj na mobil
Vacsina co kupila pred casom zrkadlovku, ju urcite teraz nepreda, aby zaplatitli viac za prechod na csc.

Ak by sa ma pytal dnes niekto na radu co ma kupit miesto mobilu do cca 400/500 euro - tak mu poradim nech ide jedine do zrkadlovky, pretoze csc v tejto cene co sa jej vyrovna neexistuje a kompakt v tejto cene foti ako lepsi mobil. Na kvalitny csc s dobrou cenou by som mu poradil pockat tak 2-3 roky kedze teraz je na trhu chaos a velky nepomer kvalita/cena, nie su objektivy atd.
Problemov je viac... prvy a najzasadnejsi problem je, ze s CSC zacali konkurovat zrkadlovkam (co dnes nejde, hlavne ked pozerame pomer cena/kvalita)... csc mali pekne ostat ako zlata stredna cesta medzi kompaktmi a zrkadlovkami... Ja som pred necelimi dvoma rokmi kupil Panak GF2-ku set za 360€ novy z obchodu... ma svoje nedostatky, kvalita obrazu zaostava daleko za zrkadlovkami, ale nie som profi fotograf, nepotebujem zrkadlovku... Dnes sa da kupit GF5-ka za 300€ a GF za 400€ aj zo zakladnym objektivom (ktory je sice nic moc,ale) ktory bude daleko lepsie fotit ako kompakt za 200-250€
Dalsim problemom je cena komponentov... Aj ked si clovek kupi fotak za 300-400€ kvalitnejsi objektiv stoji este raz tolko (aj ked nepochopi ze preco) a ak clovek kupi k zakladnemu setu +1-2 objektivy, hned je na hodnote 700-1200€ (dalsie doplnky nebudem pocitat) pri lacnejsich modeloch!!!
A preco ta cenova politika? CSC je mlada kategoria. Kebyze ich ceny klesnu na hodnotu kompaktov, tak cely ekosystem postaveny okolo nich, ktory budovali dlhe desatrocia, by vyhodili do kosa... Co pri biznise s navratnostou na 10-15-20 rokov nie je bohvie co... Lacnejsie kompakty, ako ich dnes pozname, zrejme zaniknu, respektivne nebudu potrebne kvoli "fotakom" v mobiloch... Apon podla mojho nazoru...
Tak ci onak, bude zaujimave sledovat, kam sa technika vyberie nasledujucich 10 rokov... Tesim sa... Len nech uz prestanu nasilu tlacit na "retro dizajn", lebo to prehanaju...
 
JohnNewton
2014-05-19 16:00:16
príspevok od: kozakm
No, konkuruje... fotí skoro stejně, ale to je tak vše, v čem jsou si ty dva foťáky podobné.
To je v poriadku, oni nemajú byť podobné
 
total empty
2014-05-19 16:10:16
príspevok od: marcus_labeo
Ten umieračik nie je istý. Ako pozorujem na miestach, kde je veľká koncentrácia turistov, každým rokom rastie počet turistov s DSLR. Ak niečo vymiera, sú to kompakty, nahrádzajú ich z jednej strany mobily a z druhej práve zrkadlovky. Tých CSC stále vidieť poskromne, a ak ich niekto má, sú to výhradne Japonci (čo som videl, dominujú E-M5ky), naopak Američania (ak nemajú talbety a mobily) majú takmer výhradne DSLR. Ak by som to mal svoje posledné pozorovania v jednej turistickej mekke vyjadriť percentuálne, odhadoval by som to takto:
50% mobily (vrátane tabletov)
25% DSLR
10% kompakty (mydlové krabičky)
5% ultrazoomy
5% profikompakty
5% CSC.
V rámci zrkadloviek jasne vedú lowend modely so setovým objektívom, málokto vláčil statív či nejaké filtre. Stále sú populárne profikompakty typu G15, ako aj s väčším čipom typu RX100 či X100. Prekvapil ma stále výskyt ultrazoomov, myslel som, že to už nik nepoužíva. V rámci CSC sú to OMDéčka, veľa NEXov, hlavne nižšie rady 3 a 5, potom Samsungy NX bez EVF a PENy. Fuji X sú veľmi vzácne.
A keďže predajné čísla robia tie masy a nie pár fajnšmekrov, masy kupujú DSLR a teda o ich konci by som zatiaľ rozhodne nehovoril.
Otázka je, aj akú kvalitu potrebuješ.či nieje príliš veľké rozlíšenie zbytočné.
Druhá otázka je, aké kila si ochotný nosiť.
Ak potrebuješ niečo univerzálne,siahneš po miroless,ak ide fotiť niečo špeciálne a náročne,zoberieš si zrkadlo.
K rozšíreniu zrkadloviek pomohol marketing, ale veľa majiteľov ani ich nevie ovládať,žijú v presvedčení,že sú z nich lepšie fotky ako z kompaktu a nejak im uniká hlavný faktor, a to fotograf a jeho skúsenosti, že sebekvalitnejší stroj bez kvalitnej a skúsenej obsuhy nič poriadné nevyrobí
 
marcus_labeo
2014-05-19 16:18:24
príspevok od: marekking1
Aj ked nadavam na nosenie zrkadlovky po Tatrach a aj na dovolenku sa mi ju nechce brat, no dlha vydrz baterie a opticky hladacik oproti csc je pre mna to, preco sa nechcem vzdat zrkadlovky. a o objektivoch ani nehovorim
S tou výdržou máš pravdu, ak ideš na sightseeing do mesta či trek do hôr na celý deň, so zrkadlovkou nemusíš baterku riešiť. Pri mnohých CSC s ich výdržou 200-300 záberov je to už problém a bez náhradnej baterky by som nešiel.
 
marcus_labeo
2014-05-19 16:22:57
príspevok od: total empty
Otázka je, aj akú kvalitu potrebuješ.či nieje príliš veľké rozlíšenie zbytočné.
Druhá otázka je, aké kila si ochotný nosiť.
Ak potrebuješ niečo univerzálne,siahneš po miroless,ak ide fotiť niečo špeciálne a náročne,zoberieš si zrkadlo.
K rozšíreniu zrkadloviek pomohol marketing, ale veľa majiteľov ani ich nevie ovládať,žijú v presvedčení,že sú z nich lepšie fotky ako z kompaktu a nejak im uniká hlavný faktor, a to fotograf a jeho skúsenosti, že sebekvalitnejší stroj bez kvalitnej a skúsenej obsuhy nič poriadné nevyrobí
Ale vychádzajme z predpokladu rovnakej úrovne schopností, nie super fotograf s kompaktom vs. poleno so zrkadlovkou. A aj to poleno s foťákom s veľkým snímačom ocení väčší dynamický rozsah veľkého senzora, kontrast a pod., nemusí ani vedieť, čo to ten DR je, ale vidí, že s tým kompaktom mal prepálenú oblohu a tmu v tieňoch, zatiaľ čo s APSC má kresbu aj v tieňoch aj vo svetlách. Ale to už nie je debata DSLR vs. CSC.
 
PeCh
2014-05-19 16:45:50
príspevok od: marcus_labeo
Ten umieračik nie je istý. Ako pozorujem na miestach, kde je veľká koncentrácia turistov, každým rokom rastie počet turistov s DSLR. Ak niečo vymiera, sú to kompakty, nahrádzajú ich z jednej strany mobily a z druhej práve zrkadlovky. Tých CSC stále vidieť poskromne, a ak ich niekto má, sú to výhradne Japonci (čo som videl, dominujú E-M5ky), naopak Američania (ak nemajú talbety a mobily) majú takmer výhradne DSLR. Ak by som to mal svoje posledné pozorovania v jednej turistickej mekke vyjadriť percentuálne, odhadoval by som to takto:
50% mobily (vrátane tabletov)
25% DSLR
10% kompakty (mydlové krabičky)
5% ultrazoomy
5% profikompakty
5% CSC.
V rámci zrkadloviek jasne vedú lowend modely so setovým objektívom, málokto vláčil statív či nejaké filtre. Stále sú populárne profikompakty typu G15, ako aj s väčším čipom typu RX100 či X100. Prekvapil ma stále výskyt ultrazoomov, myslel som, že to už nik nepoužíva. V rámci CSC sú to OMDéčka, veľa NEXov, hlavne nižšie rady 3 a 5, potom Samsungy NX bez EVF a PENy. Fuji X sú veľmi vzácne.
A keďže predajné čísla robia tie masy a nie pár fajnšmekrov, masy kupujú DSLR a teda o ich konci by som zatiaľ rozhodne nehovoril.
Zabudol si ešte na jednu skupinu fotografov. A to Rusov/Rusky. Tí majú väčšinou niečo štýly D4, prípadne 5D Mark III + 85/1.2L. Ale asi fotia lepšie ako tí ruskí svadobní fotografi, ktorých fotky tu všetci poznáme.
 
kigor
2014-05-19 17:34:11
Tento víkend som opäť trávil porovnávaním objektívov, ktoré si nechať, ktoré vymeniť, ktoré upgradnúť atď. K čomu to u mňa vedie? Že viac testujem a čítam fóra, recenzie, testy akoby som len tak vypadol von a cvakal si pre radosť. Naposledy som také niečo zažil s bazárovou Leicou M8 s jedným objektívom. Dva roky (2008-2009) mi to stačilo a s fotkami som dodnes megaspokojný. Potom ma chytil ošiaľ a nastalo obdobie pravidelných obmien tiel, objektívov, príslušenstva.
Už ma to nebaví.
Nereagujte, to som si len povzdychol.
 
snow
2014-05-19 17:56:58
no to je presne ono - ludia nemaju pomer v realite - bazarova leica m8 sa predava v cene ako novy fullframe
http://www.ebay.com/ctg/Leica-M8-10-3-MP-Digital-Camera-Black-Body-Only-/100104859

To uz, ale nie je naozaj o foteni, ale o dekadencii.
 
belco
2014-05-19 19:42:22
Osobne som tiez podlahol caru CSC. Síce zatial ziadny nevlastnim, ale uz po nejakom bazarovom pokukujem. Stale je prioritna u mna DSLR, ale u CSC sa mi paci len Fujifilm s jeho retro dizajnom, ale iba ako nahrada za uz dosluhujuci kompakt.
 
total empty
2014-05-19 19:51:40
príspevok od: marcus_labeo
Ale vychádzajme z predpokladu rovnakej úrovne schopností, nie super fotograf s kompaktom vs. poleno so zrkadlovkou. A aj to poleno s foťákom s veľkým snímačom ocení väčší dynamický rozsah veľkého senzora, kontrast a pod., nemusí ani vedieť, čo to ten DR je, ale vidí, že s tým kompaktom mal prepálenú oblohu a tmu v tieňoch, zatiaľ čo s APSC má kresbu aj v tieňoch aj vo svetlách. Ale to už nie je debata DSLR vs. CSC.
To poleno bude fotiť na automat a nebude schopné reálne rozoznáť rozdiel ani spracovať raw.
Vychádzam zo skutočnosti,keď ma pár ľudí oslovilo, že akú zrkadlovku si kúpiť a ktorá je lepšia a doteraz fotili mobilom. Takže o tom je marketing,každý to chce ,ale nevie to využiť,myslia si,že senzačné fotky sa robia samé.
A to staré otrepané,že fotky robí fotograf nie foťak už asi ani netreba spomínať.
Treba sa rozhodnúť čo mi stačí a čo potrebujem plus zhodnotiť plusy a mínusy mirroless vs, DSLR vs kompakt.
Neobhajujem ani jednu skupinu,ale každy by si mal kúpiť čo mu vyhovuje a postačuje.
 
hoja
2014-05-19 19:56:29
...ja len postreh ku gramatike článku, čo je toto za výraz? "nekonkurencie schopné" ... snáď "konkurencie neschopné", alebo?,,, (Tretí riadok v časti CSC/Mirrorless vz. zrkadlovky). Nejde o život, ale opravil by som to.
 
ratzenberg
2014-05-19 21:01:01
Nemyslím si, že "retro" dizajn je nejak nasilu tlačený. Nejeden fotograf ocení clonový krúžok na objektíve a otočné voliče pre kompenzáciu expozície a expozičné časy. Možno je to len nostalgická spomienka na krásnu éru filmových aparátov. Ale aj takáto maličkosť urobí svoje v predajných číslach. Podobne ako na opačnom póle očarenie futuristickými líniami. Prípadne nejaká iná prkotina... zelený štvorec, červený fľak...
 
total empty
2014-05-19 21:05:10
príspevok od: ratzenberg
Nemyslím si, že "retro" dizajn je nejak nasilu tlačený. Nejeden fotograf ocení clonový krúžok na objektíve a otočné voliče pre kompenzáciu expozície a expozičné časy. Možno je to len nostalgická spomienka na krásnu éru filmových aparátov. Ale aj takáto maličkosť urobí svoje v predajných číslach. Podobne ako na opačnom póle očarenie futuristickými líniami. Prípadne nejaká iná prkotina... zelený štvorec, červený fľak...
To je pravda, je to nie len praktické ale aj oveľa rýchlejšie ako ťukať po dispeji.
 
knedla
2014-05-19 21:41:58
príspevok od: total empty
To je pravda, je to nie len praktické ale aj oveľa rýchlejšie ako ťukať po dispeji.
ako toto som nikdy nepochopilk preco dali prec clonovy kruzok ??? nieje nic rychlejsie ako potocit a mas clonu aku chcem
 
Maxx818
ocenenie redakciou 2014-05-19 21:55:13
Ked sa občan zľakne nosiť so sebou 6 kilovu vybavu , automaticky zosalie..
 
kovacmj
2014-05-19 22:02:41
Konečne som dočítal diskusiu až do konca. Ozaj, o čom bol článok?
 
Dudkol
2014-05-19 22:06:20
príspevok od: total empty
To poleno bude fotiť na automat a nebude schopné reálne rozoznáť rozdiel ani spracovať raw.
Vychádzam zo skutočnosti,keď ma pár ľudí oslovilo, že akú zrkadlovku si kúpiť a ktorá je lepšia a doteraz fotili mobilom. Takže o tom je marketing,každý to chce ,ale nevie to využiť,myslia si,že senzačné fotky sa robia samé.
A to staré otrepané,že fotky robí fotograf nie foťak už asi ani netreba spomínať.
Treba sa rozhodnúť čo mi stačí a čo potrebujem plus zhodnotiť plusy a mínusy mirroless vs, DSLR vs kompakt.
Neobhajujem ani jednu skupinu,ale každy by si mal kúpiť čo mu vyhovuje a postačuje.
tak toto musím súhlasiť, ja som tiež pomohol kamarátovi s výberom zrkadlovky (pri jeho cenovej kategórií nebolo moc z coho vyberat ) a on si na tom aj tak veselo fotí na automatike a do jpg, teda zabíja celý potenciál zrkadlovky... A zrejme sa radí ku väčšine používateľov, ktorí si kúpia nejaký lacný aparát, či už zrkadlovku alebo csc...ale aj takí musia byť
 
Y535
2014-05-19 23:36:10
príspevok od: marekking1
Aj ked nadavam na nosenie zrkadlovky po Tatrach a aj na dovolenku sa mi ju nechce brat, no dlha vydrz baterie a opticky hladacik oproti csc je pre mna to, preco sa nechcem vzdat zrkadlovky. a o objektivoch ani nehovorim
zožeň mi objektív 35 f1,4 s automat. ostrenim na NIKON D90 za 500€, kupim 4 kusi
 
total empty
2014-05-19 23:36:28
príspevok od: lukas318
csc sice maju velke snimace ale na plnoformatovu zrkadlovku nemaju, funkcie, kvalita objektivov je uplne inde, ja nemam problem nosit 12 kilovu vybavu na chrbate a 5 kilovy fotak v ruke a urcite nevymenim 5D za nejakeho krpca, mne to pridu ako fotaky urcene skor pre baby lahucke a do mensich ruk
....aj ty raz zostarneš a zmúdreješ.
 
Magerovsky
2014-05-20 08:29:08
Suma sumárum
1./ CSC fotoaparáty majú jednu veľkú výhodu – hmotnosť a skladnosť s porovnateľným obrazovým výstupom ako majú niektoré DSLR zrkadlovky. Potom nasleduje celý rad nevýhod o ktorých sa vie.

2./ Výrobcovia zrkadloviek tomuto hybridu skôr neveria ako veria. A z podstaty veci by mu veriť ani nemali. Výrobcovia CSC fotoaparátov mu naopak musia veriť a urobiť všetko pre to aby na trhu uspeli súc si vedomí že v kategórií zrkadloviek je cesta neprechodná. Aj v tomto prípade platí, že kde sa dvaja bijú, tretí-spotrebiteľ vyhráva.

3./ Všetci túžime po najnovšom a najlepšom aute. Nakoniec zistíme, že do mesta na nákupy by bolo oveľa vhodnejšie malé úsporné auto. Také druhé auto do rodiny. Kúpa (ak na to máme) druhého auta do rodiny je dobrá vec a niektorí ho môžu potom využívať viac ako „hlavné“ auto. CSC fotoaparát je takým druhým šperkom v rodine fotografa ...
 
duves
2014-05-20 09:07:58
druhy fotoaparat CSC je lahšie obstarat a prevadzkovať ako to dalšie male auto
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-05-20 09:27:00
príspevok od: Magerovsky
Suma sumárum
1./ CSC fotoaparáty majú jednu veľkú výhodu – hmotnosť a skladnosť s porovnateľným obrazovým výstupom ako majú niektoré DSLR zrkadlovky. Potom nasleduje celý rad nevýhod o ktorých sa vie.

2./ Výrobcovia zrkadloviek tomuto hybridu skôr neveria ako veria. A z podstaty veci by mu veriť ani nemali. Výrobcovia CSC fotoaparátov mu naopak musia veriť a urobiť všetko pre to aby na trhu uspeli súc si vedomí že v kategórií zrkadloviek je cesta neprechodná. Aj v tomto prípade platí, že kde sa dvaja bijú, tretí-spotrebiteľ vyhráva.

3./ Všetci túžime po najnovšom a najlepšom aute. Nakoniec zistíme, že do mesta na nákupy by bolo oveľa vhodnejšie malé úsporné auto. Také druhé auto do rodiny. Kúpa (ak na to máme) druhého auta do rodiny je dobrá vec a niektorí ho môžu potom využívať viac ako „hlavné“ auto. CSC fotoaparát je takým druhým šperkom v rodine fotografa ...
trafil si kličekom po hlavičke! pekne zhrnuté. Na normálne vozenie po meste nie je nič lepšie ako mala stará benzinova Fobia alebo Citroen C1 ideálne dobre dooškierané a kupene za 2000,- A tak isto aj na každý deň a vylety je lepšíia CSC zostava M4/3 za 800,- eur ako FF zostava za 5000,-...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-05-20 09:47:50
Za uspechom CSC fotoaparatov je zakladna sila pokroku: Ludska lenivost. Len vdaka nej sme zatuzili po mensich a lahsich fotoapartoch. Kazdy si lahko spocita, ze zrkadlovka je stale to najlepsie a akokolvek dobry CSC je len kompromia. Kompromis, ktory radi prijmeme. Mne sa tento trend paci, pretoze nuti fotografov zamysliet sa nad tym, ci to najlepsie (z technickeho hladiska), je skutocne pre fotografa vzdy to najlepsie.
 
marcus_labeo
2014-05-20 10:17:40
príspevok od: Jozef Peniak
trafil si kličekom po hlavičke! pekne zhrnuté. Na normálne vozenie po meste nie je nič lepšie ako mala stará benzinova Fobia alebo Citroen C1 ideálne dobre dooškierané a kupene za 2000,- A tak isto aj na každý deň a vylety je lepšíia CSC zostava M4/3 za 800,- eur ako FF zostava za 5000,-...
Táto analógia pokrivkáva z jedného dôvodu: auto v rodine typicky používajú obaja, teda (ak prijmeme klišé) manžel väčšie a manželka to menšie a ide fakticky o nevyhnutnosť, ak obaja auto potrebujú. Avšak pri foťákoch je ten užívateľ zväčša len jeden a tam je to už luxus či nadbytočnosť, aby mal jeden človek dva foťáky. A ak teda má zostať len pri jednom foťáku, vhodnejšia je tá DSLR (analógia väčšieho rodinného auta), než CSC (malé mestské auto).
 
sunajn
2014-05-20 10:30:53
príspevok od: Marcel Rebro
No nie je nosit ako nosit ...

Pri ostatnom foteni sportu (kitesurfing) som mal na sebe zavesne ohniska od 14 do 600mm na troch telach (D3s + 70/200, D3s + 14-24, D300 + 80-400). Cca 8kg. V pohode. Sice ma vecer bolel chrbat a ramena, ale vzhladom na povahu fotenia som naozaj vyuzil cele spektrum ohnisk.

Ale dnes uz naozaj nevidim dovod aby som sa na turu/trek/skialp trepal co i len s jednou DSLR. CSC alebo aj kvalitny kompakt mi (v dobrych svetelnych podmienkach) urobia rovnaku sluzbu za zlomok hmotnosti.

Prilozene fotky su vsetky fotene komaktom - Sony RX100 II.
No hej, ale... nemáš kilá = nemáš kondíciu!
 
sunajn
2014-05-20 10:34:02
Zrkadlovky nezaniknú. Tak ako filmové, aj digitálne už majúsvoje miesto v histórii a dejinách fotografie. Tak ako gramofóny. Tiež im predpovedali odchod do nenavrátna a furt sa robia. Aj šunky, aj pre fajnšmekrov.
 
matoxxx
2014-05-20 10:50:44
Už vidím za niekolko rokov tie články:Velký návrat zrkadloviek!
 
roakmorg
2014-05-20 11:33:22
Ale prosím Vás. Každý si kúpi to čo chce, to čo sa mu páči a v neposlednom rade čo mu vyhovuje a potrebuje. Ja zvyknutý pozerám na výstup z D800, ergonómia najlepšie čo som mal (sila zvyku!), fotil som aj s pár Canonmi a Fuji-nami a neprišiel som tomu na chuť. Keď sa v dnešnej dobe ľuďom páči aj ten výstup z mobilov, tak načo riešite CSC vs. DSLR.

Štatistiky predaja nepoznám, ale predpokladám že DSLR sa predáva teraz lepšie ako pred cca 5timi rokmi. Ceny išli dole, pridalo sa video tj. pribudli ďalší záujemcovia. Zrkadlovková koncepcia tu bude ešte véľmi dlho, a každy nech si vyberie to čo sám chce.
 
Neschopko
2014-05-20 11:43:09
príspevok od: marcus_labeo
Táto analógia pokrivkáva z jedného dôvodu: auto v rodine typicky používajú obaja, teda (ak prijmeme klišé) manžel väčšie a manželka to menšie a ide fakticky o nevyhnutnosť, ak obaja auto potrebujú. Avšak pri foťákoch je ten užívateľ zväčša len jeden a tam je to už luxus či nadbytočnosť, aby mal jeden človek dva foťáky. A ak teda má zostať len pri jednom foťáku, vhodnejšia je tá DSLR (analógia väčšieho rodinného auta), než CSC (malé mestské auto).
Ak ti vadí analógia s autami, análogiu s topánkami by si bral?. (Tie si dúfam doma nepožičiavate ) Môžeš chodiť v jedných topánkach takmer všade, prípadne môžeš si na každú činnosť zobrať topánky, ktoré sa pre ňu viac hodia. Pre jedného je to luxus či nadbytočnosť, pre druhého je to vec pohodlia, či praktičnosti. A ako pri topánkach, tak pri foťákoch sa nedá jednoznačne určiť, ktoré sú vo všeobecnosti vhodnejšie, vždy to bude záležať na ich majiteľovi, na čo ich bude používať. No to, že teraz ľudia začnú vo veľkom kupovať topánky na golf neznamená, že by sa zmrákalo nad topánkami na tenis rovnako, ako predaj CSC len ťažko spôsobí zmrákanie sa nad zrkadlami

 
total empty
2014-05-20 11:47:02
príspevok od: Neschopko
Ak ti vadí analógia s autami, análogiu s topánkami by si bral?. (Tie si dúfam doma nepožičiavate ) Môžeš chodiť v jedných topánkach takmer všade, prípadne môžeš si na každú činnosť zobrať topánky, ktoré sa pre ňu viac hodia. Pre jedného je to luxus či nadbytočnosť, pre druhého je to vec pohodlia, či praktičnosti. A ako pri topánkach, tak pri foťákoch sa nedá jednoznačne určiť, ktoré sú vo všeobecnosti vhodnejšie, vždy to bude záležať na ich majiteľovi, na čo ich bude používať. No to, že teraz ľudia začnú vo veľkom kupovať topánky na golf neznamená, že by sa zmrákalo nad topánkami na tenis rovnako, ako predaj CSC len ťažko spôsobí zmrákanie sa nad zrkadlami

Analógiu z trenírkami nemaš ?
 
blahoslav J B Art
2014-05-20 11:55:24
príspevok od: marcus_labeo
Táto analógia pokrivkáva z jedného dôvodu: auto v rodine typicky používajú obaja, teda (ak prijmeme klišé) manžel väčšie a manželka to menšie a ide fakticky o nevyhnutnosť, ak obaja auto potrebujú. Avšak pri foťákoch je ten užívateľ zväčša len jeden a tam je to už luxus či nadbytočnosť, aby mal jeden človek dva foťáky. A ak teda má zostať len pri jednom foťáku, vhodnejšia je tá DSLR (analógia väčšieho rodinného auta), než CSC (malé mestské auto).
ako priklad mozem uviest skusenosti kamaratov
manzelka bola nadsena fotografka, fotila s kompaktom Canonom Gx /neviem cislo/, fotila deti, prirodu ... tak jej kupil zrkadlovku Canon 7D a k nej 70-200mm/2.8 IS II, 50mm/1.4 a nejaky zakladny zoom, blesk Canon 580
vysledok je ten, ze fotak pouziva on, podla jeho slov sa manzelka boji tej velkej opachy a fotit takmer prestala
dalsi kupil manzelke zrkadlovku Pentax /neviem model/ s 2 objektivmi namiesto kompaktu, ktory dovtedy casto pouzivala na fotenie prirody, aby mala lepsie fotky ... vysledok podobny, so zrkadlovkou foti on, ona ju takmer nepouziva, je to pre nu velky a nepohodlne prenosny kram
takze ano, velka zrkadlovka moze zarucit technicky vyborne vysledky, ale nezarucuje to radost z fotenia a moznost zobrat nieco sikovne a kvalitne hocikedy so sebou

... takze k tvojmu prirovnaniu ... v tychto spominanych domacnostiach bude treba aj to male auto
 
dePappa
2014-05-20 11:56:51
príspevok od: roakmorg
Ale prosím Vás. Každý si kúpi to čo chce, to čo sa mu páči a v neposlednom rade čo mu vyhovuje a potrebuje. Ja zvyknutý pozerám na výstup z D800, ergonómia najlepšie čo som mal (sila zvyku!), fotil som aj s pár Canonmi a Fuji-nami a neprišiel som tomu na chuť. Keď sa v dnešnej dobe ľuďom páči aj ten výstup z mobilov, tak načo riešite CSC vs. DSLR.

Štatistiky predaja nepoznám, ale predpokladám že DSLR sa predáva teraz lepšie ako pred cca 5timi rokmi. Ceny išli dole, pridalo sa video tj. pribudli ďalší záujemcovia. Zrkadlovková koncepcia tu bude ešte véľmi dlho, a každy nech si vyberie to čo sám chce.
vidis a ja mam D800e a aj fuji x-t1 a na tu fujinu nedam dopustit (aj co sa tyka obrazoveho vystupu). Ostrenie pomalsie oproti D800 ale taku D90 to sfukne uplne bez problemov.

inak trochu OT: vsimli ste si, ze ludia co maju pernamentne vyborne fotografie v TOP24 sa k tymto technickym temam vobec nevyjadruju, hmm... cim to asi bude?
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-05-20 12:23:21
príspevok od: marcus_labeo
Táto analógia pokrivkáva z jedného dôvodu: auto v rodine typicky používajú obaja, teda (ak prijmeme klišé) manžel väčšie a manželka to menšie a ide fakticky o nevyhnutnosť, ak obaja auto potrebujú. Avšak pri foťákoch je ten užívateľ zväčša len jeden a tam je to už luxus či nadbytočnosť, aby mal jeden človek dva foťáky. A ak teda má zostať len pri jednom foťáku, vhodnejšia je tá DSLR (analógia väčšieho rodinného auta), než CSC (malé mestské auto).
kde si nabral že má zostať jedno auto? Reagoval som tu na príspevok... pre info pišem o druhom foťáku, druhom aute, je to uplne jedno nech si každy kupuje a jazdí na čom chce - je to len také slovíčkarenie v diskusiách - to ma fakt nebaví, ak by som nefotil aj za peniaze komerčné veci ale len svoje veci tak zrkadlovku už davno nemám. Karol to pekne vystihol "Za uspechom CSC fotoaparatov je zakladna sila pokroku: Ludska lenivost. Len vdaka nej sme zatuzili po mensich a lahsich fotoapartoch. Kazdy si lahko spocita, ze zrkadlovka je stale to najlepsie a akokolvek dobry CSC je len kompromia. Kompromis, ktory radi prijmeme. Mne sa tento trend paci, pretoze nuti fotografov zamysliet sa nad tym, ci to najlepsie (z technickeho hladiska), je skutocne pre fotografa vzdy to najlepsie"
 
M72
2014-05-20 12:31:33
A ja mam fotoaparatov 6 kusov. 2x OM2, 1xmju, 1xM6, 1xCannonet, 1xX100. Vseto male kusky. Nosim 2 alebo 3 podla potreby ked idem vyslovene len fotografovat. DSLR by som uz nechcel. Je velka a aj tak mam v oblube len 35mm objektiv. Rozhodujem sa podla prilezitosti a zanru. Ale najlepsie sa mi foti jednym fotoaparatom a jednym objektivom. Mam dve male deti a pohodlie jedneho fotoapartu je k nezaplateniu. Mojim oblubenym zanrom je ziva fotografia.
 
Neschopko
2014-05-20 12:45:09
príspevok od: total empty
Analógiu z trenírkami nemaš ?
Ak chceš, nájde sa aj s trenkami
 
transporti686
2014-05-20 13:56:30
príspevok od: sunajn
Zrkadlovky nezaniknú. Tak ako filmové, aj digitálne už majúsvoje miesto v histórii a dejinách fotografie. Tak ako gramofóny. Tiež im predpovedali odchod do nenavrátna a furt sa robia. Aj šunky, aj pre fajnšmekrov.
aj platniam predpovedali, že budú na odpis a stále sa robia a ten zvuk z nich je iný (pre mňa krajší) ako jednotky a nuly z cdčka.
 
snow
2014-05-20 14:09:01
príspevok od: blahoslav J B Art
ako priklad mozem uviest skusenosti kamaratov
manzelka bola nadsena fotografka, fotila s kompaktom Canonom Gx /neviem cislo/, fotila deti, prirodu ... tak jej kupil zrkadlovku Canon 7D a k nej 70-200mm/2.8 IS II, 50mm/1.4 a nejaky zakladny zoom, blesk Canon 580
vysledok je ten, ze fotak pouziva on, podla jeho slov sa manzelka boji tej velkej opachy a fotit takmer prestala
dalsi kupil manzelke zrkadlovku Pentax /neviem model/ s 2 objektivmi namiesto kompaktu, ktory dovtedy casto pouzivala na fotenie prirody, aby mala lepsie fotky ... vysledok podobny, so zrkadlovkou foti on, ona ju takmer nepouziva, je to pre nu velky a nepohodlne prenosny kram
takze ano, velka zrkadlovka moze zarucit technicky vyborne vysledky, ale nezarucuje to radost z fotenia a moznost zobrat nieco sikovne a kvalitne hocikedy so sebou

... takze k tvojmu prirovnaniu ... v tychto spominanych domacnostiach bude treba aj to male auto
takze si len potvrdil, ze pre chlapov je zrkadlovka dobra volba a pre zeny a malych chlapov co maju strach z velkych masin staci aj csc
 
snow
2014-05-20 14:15:23
príspevok od: M72
A ja mam fotoaparatov 6 kusov. 2x OM2, 1xmju, 1xM6, 1xCannonet, 1xX100. Vseto male kusky. Nosim 2 alebo 3 podla potreby ked idem vyslovene len fotografovat. DSLR by som uz nechcel. Je velka a aj tak mam v oblube len 35mm objektiv. Rozhodujem sa podla prilezitosti a zanru. Ale najlepsie sa mi foti jednym fotoaparatom a jednym objektivom. Mam dve male deti a pohodlie jedneho fotoapartu je k nezaplateniu. Mojim oblubenym zanrom je ziva fotografia.
jasne a tie 3 fotaky co nosis su mensie ako jedna zrkadlovka ... a potom ju svist balil do folie

mna by skor zaujimalo v com sa tak strasne odlisuje to ci fotite komercne, alebo pre zabavu. Ja som myslel, ze aj komercneho fotografa by to malo bavit a to ci nasledne fotku preda predsa nic nemeni na tom ako k nej prisiel. Jedine kde to chapem je profi sport priamo na stadione, ale kto to tu akoze foti z ludi co sem chodia ? A naco by vlastne debatoval o csc ?
 
blahoslav J B Art
2014-05-20 14:17:50
príspevok od: snow
takze si len potvrdil, ze pre chlapov je zrkadlovka dobra volba a pre zeny a malych chlapov co maju strach z velkych masin staci aj csc
suhlasim ... chlap s malym ftakom potrebuje fotit s velkym fotakom
 
total empty
2014-05-20 14:51:22
príspevok od: transporti686
aj platniam predpovedali, že budú na odpis a stále sa robia a ten zvuk z nich je iný (pre mňa krajší) ako jednotky a nuly z cdčka.
Vyrovná sa mi 24bit 192KHz zvuk z mastra ,alebo z časti SACD 24bit 96KHz. Ale existuje aj 32bit master.
Najkvalitnejšie vinyly sa robili po roku 2000,bola renesancia a technika bola už vymakaná.
Ale tá patina sa nedá nahradiť.
 
snow
2014-05-20 14:55:19
príspevok od: blahoslav J B Art
suhlasim ... chlap s malym ftakom potrebuje fotit s velkym fotakom
teraz len dufaj, aby to tu necitali tvoji kamarati z prispevku
 
vd
2014-05-20 16:04:36
príspevok od: piggee
Skor zrkadlovky budu ohrozene digitalnymi stredoformatmi, ako csc. Ked uz teraz je rozdiel v cene medzi stredoformatovym pentaxom (PENTAX 645 Z za 8500.-) a canon zrkadlom (Canon EOS 1D X za 5999.-) len 1500 makovych, a ten rozdiel sa bude zmensovat, kedze tento rok sa ocakavaju dalsie stredoformaty tak zase bude rozdiel v kvalite medzi mydlom (csc) a fotakom (stredoformatom)...
tiež by som to chcel tak vidiet
 
combat113
2014-05-20 18:36:32
Telefóny sa tiež najprv zmenšovali a teraz sa zväčšujú, vieme prečo. Pri fotoaparátoch ale očakávam že ergonómia nepustí. Nie vždy má vývoj logické smerovanie. Skôr by som sa zameral na znižovanie hmotnosti, nie za každú cenu miniaturizovať. O autách sa radšej nezmienim, tam je logiky najmenej a to je nadlho.
 
Paulie
2014-05-20 22:58:31
príspevok od: total empty
Vyrovná sa mi 24bit 192KHz zvuk z mastra ,alebo z časti SACD 24bit 96KHz. Ale existuje aj 32bit master.
Najkvalitnejšie vinyly sa robili po roku 2000,bola renesancia a technika bola už vymakaná.
Ale tá patina sa nedá nahradiť.
Pusti si nahrávku z 2" master pásky a zabudneš na 24bit 192kHz a podobné digicirkusovky.
 
total empty
2014-05-20 23:45:44
príspevok od: Paulie
Pusti si nahrávku z 2" master pásky a zabudneš na 24bit 192kHz a podobné digicirkusovky.
No, študiovy master je jedinečný, ja osobne ak ma dačo zaujme, kupujem vinyly, ak sú, ale hlavne skupujem staršie veci. Nezachádzaj do extrému V dnešnej dobe digi nahradí na 99% analog. Existujú aj tkzv, DVD Audia, len problém ich kvalitne prehrať.
Vinyl je síce najkvalitnejší nosič dostupný pre každého,ale nie všetko čo sa doň vyrije je aj v super kvalité. Prešli mi rukami tisíce maxáčov na diskotéky,mám zbierku rokových a metalových legieng z 80-90 rokov a viem aké sú a boli v kvalite.
A nikdy nepochopím mptrojkárov a podobných uživateľov komprimátov.
A žeby som nepísal tu od veci,tak to platí aj o mobiloch z 10Mpix foťakom a smart-iphonoch atď.
Vždy tam je jedná chybička-kvalitná optika.A druhá, že nefotia do raw.
Tu na ephote bola aj recenzia na jeden kompakt, s ktorým sa dá aj telefonovať.
Proste marketing je sviňa.
Nebolo to tu spomenuté, ale mirroless od panasonicu majú napr po okrajoch fotky pri širokých ohniskách fakt oveľa menšie deformácie ako skla na zrkadlovky,aspoň čo si všímam už nejaký rok fotky ľudí-stretphoto,skupinovky z akcie a tak,nemajú tak zdeformované hlavy,ostriace body zaberajú väčšiu plochu snímku.A možno aj orig.soft (silkypix developer) dokáže z časti automaticky odstrániť tieto chyby, lebo je tam funkcia manuálneho otáčania a naklánania fotky v priestore-dva horizontálne a jedna vertikálna rovina plus dorovnanie natiahnutia alebo stlačenia.
Fyzika nepustí,preto sa hľadajú hranice a mirroles ide správnou cestou,po novom aj zo supergripmi na baterky.
 
pressDesign
2014-05-21 07:19:20
príspevok od: total empty
No, študiovy master je jedinečný, ja osobne ak ma dačo zaujme, kupujem vinyly, ak sú, ale hlavne skupujem staršie veci. Nezachádzaj do extrému V dnešnej dobe digi nahradí na 99% analog. Existujú aj tkzv, DVD Audia, len problém ich kvalitne prehrať.
Vinyl je síce najkvalitnejší nosič dostupný pre každého,ale nie všetko čo sa doň vyrije je aj v super kvalité. Prešli mi rukami tisíce maxáčov na diskotéky,mám zbierku rokových a metalových legieng z 80-90 rokov a viem aké sú a boli v kvalite.
A nikdy nepochopím mptrojkárov a podobných uživateľov komprimátov.
A žeby som nepísal tu od veci,tak to platí aj o mobiloch z 10Mpix foťakom a smart-iphonoch atď.
Vždy tam je jedná chybička-kvalitná optika.A druhá, že nefotia do raw.
Tu na ephote bola aj recenzia na jeden kompakt, s ktorým sa dá aj telefonovať.
Proste marketing je sviňa.
Nebolo to tu spomenuté, ale mirroless od panasonicu majú napr po okrajoch fotky pri širokých ohniskách fakt oveľa menšie deformácie ako skla na zrkadlovky,aspoň čo si všímam už nejaký rok fotky ľudí-stretphoto,skupinovky z akcie a tak,nemajú tak zdeformované hlavy,ostriace body zaberajú väčšiu plochu snímku.A možno aj orig.soft (silkypix developer) dokáže z časti automaticky odstrániť tieto chyby, lebo je tam funkcia manuálneho otáčania a naklánania fotky v priestore-dva horizontálne a jedna vertikálna rovina plus dorovnanie natiahnutia alebo stlačenia.
Fyzika nepustí,preto sa hľadajú hranice a mirroles ide správnou cestou,po novom aj zo supergripmi na baterky.
A vies co je najviac komicke ? Ked na nete vidim niekoho kydat na digitalne zaznamy, alebo ze CD je odpad; a do nebies vychvaluje analog, pricom si to vsetko pusta na surfsound reprakoch za 4 eura.
90% ludi, co mudruju o tom, co je kvalitny a nekvalitny zaznam, nakoniec nemaju ani aparat na to, aby to vobec vedeli porovnat. Ale niekde som to na forach tak cital, tak to tak urcite aj musi byt...
 
snow
2014-05-21 09:24:09
Dobre prirovnanie, pani nepoznam jedineho muzikanta /a ze ich poznam dost cez jazz az po hard rock / co by bol zaroven audiofil. Vsetci pocuvaju muziku prave z mp3 a neriesia pretoze im ide o ine veci ako o hladanie detailov v zvuku nahravky, ktore s hudbou nijako nesuvisia.

Analogicky asi kazdy kreativny fotograf co foti neriesi detail na urovni pixelov, ktory nesuvisi s obsahom fotky a ani to ako vyzera fotak ci kde ma tlacitka a pod.

V podstate to co sa deje okolo fotakov je cista fotofilia a s kreativnym fotenim to nema nic spolocne, tak ako nema nic spolocna audiofilia s kreativnim tvorenim hudby.
 
vilkoo
2014-05-21 09:56:18
Moj nazor je ze vsetko sa to toci o peniazoch kto na ma tak si to kupi a kto na to nema v kutiku duse smuti pokrok nezastavis a stym rastie aj cena vyrobkov ,vsetko by bolo fajn keby aj nase platy boli na urovni lebo tu vychode je to bieda , Dakujem za velmi dobry clanok kazdy si vyberie to svoje .
 
total empty
2014-05-21 10:05:55
príspevok od: pressDesign
A vies co je najviac komicke ? Ked na nete vidim niekoho kydat na digitalne zaznamy, alebo ze CD je odpad; a do nebies vychvaluje analog, pricom si to vsetko pusta na surfsound reprakoch za 4 eura.
90% ludi, co mudruju o tom, co je kvalitny a nekvalitny zaznam, nakoniec nemaju ani aparat na to, aby to vobec vedeli porovnat. Ale niekde som to na forach tak cital, tak to tak urcite aj musi byt...
1.Už pred pár rokmi robili autorádia, kde kvalitné CD a MP3 hralo rovnako,marketigový ťah .Z toho vyplynulo, že ľudia boli uvedený do omylu. A myslia si , že všetko je OK.
2.Digital sa vyrovnál analogu na 99% vo všetkých sférach, občas ho aj predčil.
3.Som národovec a riadim sa heslom: Volim nebyť ako byť otrokom !
To znamená:Radšej nepočúvať nič ako počúvať nekvalitu,radšej nefotiť starym mobilom,ako sa nafotiť mizériu a rozčuľovať sa.Radšej paradajku z babkinej záhrady ako z Tesca.
 
PeCh
2014-05-21 12:17:21
príspevok od: total empty
No, študiovy master je jedinečný, ja osobne ak ma dačo zaujme, kupujem vinyly, ak sú, ale hlavne skupujem staršie veci. Nezachádzaj do extrému V dnešnej dobe digi nahradí na 99% analog. Existujú aj tkzv, DVD Audia, len problém ich kvalitne prehrať.
Vinyl je síce najkvalitnejší nosič dostupný pre každého,ale nie všetko čo sa doň vyrije je aj v super kvalité. Prešli mi rukami tisíce maxáčov na diskotéky,mám zbierku rokových a metalových legieng z 80-90 rokov a viem aké sú a boli v kvalite.
A nikdy nepochopím mptrojkárov a podobných uživateľov komprimátov.
A žeby som nepísal tu od veci,tak to platí aj o mobiloch z 10Mpix foťakom a smart-iphonoch atď.
Vždy tam je jedná chybička-kvalitná optika.A druhá, že nefotia do raw.
Tu na ephote bola aj recenzia na jeden kompakt, s ktorým sa dá aj telefonovať.
Proste marketing je sviňa.
Nebolo to tu spomenuté, ale mirroless od panasonicu majú napr po okrajoch fotky pri širokých ohniskách fakt oveľa menšie deformácie ako skla na zrkadlovky,aspoň čo si všímam už nejaký rok fotky ľudí-stretphoto,skupinovky z akcie a tak,nemajú tak zdeformované hlavy,ostriace body zaberajú väčšiu plochu snímku.A možno aj orig.soft (silkypix developer) dokáže z časti automaticky odstrániť tieto chyby, lebo je tam funkcia manuálneho otáčania a naklánania fotky v priestore-dva horizontálne a jedna vertikálna rovina plus dorovnanie natiahnutia alebo stlačenia.
Fyzika nepustí,preto sa hľadajú hranice a mirroles ide správnou cestou,po novom aj zo supergripmi na baterky.
Problém nie je ani v digitál vs analóg, ale ako sa dnes mastruje zvuk. Obetuje sa dynamický rozsah v prospech hlasitosti. Je to, ako by sme stále preexponovávali fotky. Len vo zvuku to tak nevidno, obrazy/fotky by také nikto nekupoval.
 
total empty
2014-05-21 12:52:58
príspevok od: PeCh
Problém nie je ani v digitál vs analóg, ale ako sa dnes mastruje zvuk. Obetuje sa dynamický rozsah v prospech hlasitosti. Je to, ako by sme stále preexponovávali fotky. Len vo zvuku to tak nevidno, obrazy/fotky by také nikto nekupoval.
Tam je frekvenčný rozsah a orezi robí práve komprimácia.Každá frekvencia má určitú hodnotu hluku v dcb a každú vníma ľudské ucho inak. 100dcb o frekvencií 1KHz pri výkone trebars 100watov ťa ohluší (napr.húkačky sanitiek),pri frekvencií 100Hz to budeš vnímať ako dunenie v dialke, pri 10Hz nebudeš počuť nič,len trasenie sa zeme pod nohami pri tých istých dcb a watoch. Hudbu treba aj cítiť,nielen počuť.
Pri fotke je to to isté,darmo že je technicky dokonalá,čo stoho, keď nemá emočný náboj.
A platí to aj s časti naopak, silný emočný náboj a slabšia technika,alebo umelo zrno,oldias efekt a tak,ale to treba zmierov.
 
JohnNewton
2014-05-21 16:26:53
príspevok od: total empty
Tam je frekvenčný rozsah a orezi robí práve komprimácia.Každá frekvencia má určitú hodnotu hluku v dcb a každú vníma ľudské ucho inak. 100dcb o frekvencií 1KHz pri výkone trebars 100watov ťa ohluší (napr.húkačky sanitiek),pri frekvencií 100Hz to budeš vnímať ako dunenie v dialke, pri 10Hz nebudeš počuť nič,len trasenie sa zeme pod nohami pri tých istých dcb a watoch. Hudbu treba aj cítiť,nielen počuť.
Pri fotke je to to isté,darmo že je technicky dokonalá,čo stoho, keď nemá emočný náboj.
A platí to aj s časti naopak, silný emočný náboj a slabšia technika,alebo umelo zrno,oldias efekt a tak,ale to treba zmierov.
Hneď po pedofiloch sú zvukoví puristi najväčší úchylovia
 
JohnNewton
2014-05-21 16:33:14
príspevok od: dePappa
vidis a ja mam D800e a aj fuji x-t1 a na tu fujinu nedam dopustit (aj co sa tyka obrazoveho vystupu). Ostrenie pomalsie oproti D800 ale taku D90 to sfukne uplne bez problemov.

inak trochu OT: vsimli ste si, ze ludia co maju pernamentne vyborne fotografie v TOP24 sa k tymto technickym temam vobec nevyjadruju, hmm... cim to asi bude?
dePappa, a Ty si konvertoval ? Nebol si Ty tvrdé "zrkadlové" jadro ?
 
dePappa
2014-05-21 16:40:30
príspevok od: JohnNewton
dePappa, a Ty si konvertoval ? Nebol si Ty tvrdé "zrkadlové" jadro ?
Nie, to si ma s niekym pleties skor si pamatam, ze som sa len ozval k teme D800 a chybne ostriace body, ale to je uz jedno... Zatial som s Fuji X-T1 nadseny, fotenim sa nezivim, takze D800 pojde asi z domu... Cez vikend som sa prechadzal po uliciach amsterdamu a nemal som ziaden batoh po dlhej dobe ; iba 3 objektivy, ktore sa mi zmestili do vrecak na mikine. Obrazova kvalita mi vyhovuje a moj chrbat mi tiez podakoval... ale chapem, ze kazdy ma svoje preferencie...
 
JohnNewton
2014-05-21 16:45:59
príspevok od: dePappa
Nie, to si ma s niekym pleties skor si pamatam, ze som sa len ozval k teme D800 a chybne ostriace body, ale to je uz jedno... Zatial som s Fuji X-T1 nadseny, fotenim sa nezivim, takze D800 pojde asi z domu... Cez vikend som sa prechadzal po uliciach amsterdamu a nemal som ziaden batoh po dlhej dobe ; iba 3 objektivy, ktore sa mi zmestili do vrecak na mikine. Obrazova kvalita mi vyhovuje a moj chrbat mi tiez podakoval... ale chapem, ze kazdy ma svoje preferencie...
No moje preferencie sú rovnaké, rok a pól F-XE-1, kamoš si kúpil XT-1 a nie sme celkom spokojný s ostrením. Objavuje sa chyba ostrenia fázovým posunom, čo pri ostrení kontrastom u FX-1 nie je. Z určitého počtu snímok ostrených zo statívu na to isté miesto, vykazujú niektoré snímky neostrosť. Aká je Tvoja skúsenosť ?
 
dePappa
2014-05-21 16:57:45
príspevok od: JohnNewton
No moje preferencie sú rovnaké, rok a pól F-XE-1, kamoš si kúpil XT-1 a nie sme celkom spokojný s ostrením. Objavuje sa chyba ostrenia fázovým posunom, čo pri ostrení kontrastom u FX-1 nie je. Z určitého počtu snímok ostrených zo statívu na to isté miesto, vykazujú niektoré snímky neostrosť. Aká je Tvoja skúsenosť ?
hmm, zatial ju mam asi cca 3 tyzdne, bol som s nou v londyne a amsterdame (cca 1000 snimkov, takze mala statisticka vzorka) aj zo stativu (nefotim moc akcne fotky). Zatial uplne minimum odpadu, vsetko co je fotene zo stativu je ostre (ale este na to pozriem)

Nemoze to byt objektivom? ja pouzivam iba pevne (8,14,35,56) a vsetko ok, jedine co ma vytaca je support RAWu v Lightroome (stromy vyzeraju hrozne, photoninja ok) a baterka (uz mam 3 kusy a aj tak mam problem vydrzat cely den, na toto si budem musiet zvyknut a asi ho aj vypinat ked nefotim, co som na zrkadlovke nikdy nerobil).
 
sunajn
2014-05-21 18:23:31
príspevok od: transporti686
aj platniam predpovedali, že budú na odpis a stále sa robia a ten zvuk z nich je iný (pre mňa krajší) ako jednotky a nuly z cdčka.
Zvuk z platne je samosebou lepšejší!
 
sharkyyy
2014-05-21 18:26:01
príspevok od: JohnNewton
No moje preferencie sú rovnaké, rok a pól F-XE-1, kamoš si kúpil XT-1 a nie sme celkom spokojný s ostrením. Objavuje sa chyba ostrenia fázovým posunom, čo pri ostrení kontrastom u FX-1 nie je. Z určitého počtu snímok ostrených zo statívu na to isté miesto, vykazujú niektoré snímky neostrosť. Aká je Tvoja skúsenosť ?
Fotim takisto s fuji x-e1. Mohol by si to porovnat co do obrazoveho vystupu s xt1. Fotim prevazne do jpg. Fotky na xe1 sa mi podla recenzii zdaju pri rovnakom filtri menej saturovane. Pripadne uved aj dalsie postrehy pri porovnani oboch fotakov.
Dakujem.
 
total empty
2014-05-21 20:38:26
príspevok od: JohnNewton
Hneď po pedofiloch sú zvukoví puristi najväčší úchylovia
zase si si šlehnul ?
 
afkaa.i
2014-05-21 21:56:36
zmraka sa nad celym fotobiznisom. drviva vacsina mojich znamych amaterov foti smartphoneom a kvalita im staci. tlacia velmi malo fotografii, ak vobec nejake a na fb/do pocitaca im je to uplne sumafuk. fotia systemom "chcem zachytit moment, neriesim kvalitu".

ako sa bude vyvijat trh, nevie predpovedat nik. ak by vedel, nikomu by nepovedal a zarobil by na tom miliardy
 
total empty
2014-05-21 22:25:27
príspevok od: dePappa
hmm, zatial ju mam asi cca 3 tyzdne, bol som s nou v londyne a amsterdame (cca 1000 snimkov, takze mala statisticka vzorka) aj zo stativu (nefotim moc akcne fotky). Zatial uplne minimum odpadu, vsetko co je fotene zo stativu je ostre (ale este na to pozriem)

Nemoze to byt objektivom? ja pouzivam iba pevne (8,14,35,56) a vsetko ok, jedine co ma vytaca je support RAWu v Lightroome (stromy vyzeraju hrozne, photoninja ok) a baterka (uz mam 3 kusy a aj tak mam problem vydrzat cely den, na toto si budem musiet zvyknut a asi ho aj vypinat ked nefotim, co som na zrkadlovke nikdy nerobil).
Nevypinať! Nastav si šetrenie batérie a on sa napr. po 5 min. uloži do spánku.Návrat potom je rychlejší a nežere toľko baterku, ovšem ak má takú funkciu a má riadný prepinač on/off.
 
stancok
2014-05-22 02:00:44
a to sa na nas valia super profikompakty ci uz aktualna novinka dalsi nastupca sony RX100 http://www.digimanie.cz/sony-cyber-shot-rx100-iii-s-f18-28-objektivem/5569 (mimochodom uz by ste tu o nom konecne mohli hodit tiez aspon nejake info) a urcite viaceri z vas sa uz dopoculi co to o nastupcovi fuji X20, novej X30,ktora by mala prist podla najnovsich info zac jula.. a teraz to najpodstatnejsie, teraz sa podrzte bude mat 1´´ x-trans senzor http://www.fujirumors.com/x30-coming-july-3rd-via-dpreview/ len som zvedavy co za cenu nanho nakoniec nahodia ocakavam cca nieco na urovni novej rx100 mk III ..som velmi zvedavy ako potom odpovie olympus, ci da do svojej xz3 tiez 1´´ senzor..mohol by tiez napodobnit ostatnych
 
marcus_labeo
2014-05-22 08:20:45
príspevok od: stancok
a to sa na nas valia super profikompakty ci uz aktualna novinka dalsi nastupca sony RX100 http://www.digimanie.cz/sony-cyber-shot-rx100-iii-s-f18-28-objektivem/5569 (mimochodom uz by ste tu o nom konecne mohli hodit tiez aspon nejake info) a urcite viaceri z vas sa uz dopoculi co to o nastupcovi fuji X20, novej X30,ktora by mala prist podla najnovsich info zac jula.. a teraz to najpodstatnejsie, teraz sa podrzte bude mat 1´´ x-trans senzor http://www.fujirumors.com/x30-coming-july-3rd-via-dpreview/ len som zvedavy co za cenu nanho nakoniec nahodia ocakavam cca nieco na urovni novej rx100 mk III ..som velmi zvedavy ako potom odpovie olympus, ci da do svojej xz3 tiez 1´´ senzor..mohol by tiez napodobnit ostatnych
Stancok Ty na RX100ku ani nepozeraj, lebo zase budeš prevracať oči, koľko stojí. A i keby bola za polovicu, určite si nájdeš niečo, čo Ti na nej bude vadiť a prečo ju nekúpiš a budeš vyberať ďalej.
Inak tu máš svoj vysnený Pana GX7 za 540 evri: http://www.eglobalcentral.eu/panasonic-lumix-dmc-gx7-body-only-digital-mirrorless-camera-black-pal-en.html
a a6000 za 588 evri: http://www.k24.sk/product/226971/Foto_a_kamery/Digitalni_fotoaparaty/Sony_Alpha_ILCE_6000_cerny.html?product_code=APSOILCE6000B
Tak čo, kúpiš konečne, alebo počkáš, kým klesnú na 200€ ?
 
vetinari
2014-05-22 08:41:33
príspevok od: marcus_labeo
Stancok Ty na RX100ku ani nepozeraj, lebo zase budeš prevracať oči, koľko stojí. A i keby bola za polovicu, určite si nájdeš niečo, čo Ti na nej bude vadiť a prečo ju nekúpiš a budeš vyberať ďalej.
Inak tu máš svoj vysnený Pana GX7 za 540 evri: http://www.eglobalcentral.eu/panasonic-lumix-dmc-gx7-body-only-digital-mirrorless-camera-black-pal-en.html
a a6000 za 588 evri: http://www.k24.sk/product/226971/Foto_a_kamery/Digitalni_fotoaparaty/Sony_Alpha_ILCE_6000_cerny.html?product_code=APSOILCE6000B
Tak čo, kúpiš konečne, alebo počkáš, kým klesnú na 200€ ?
ake je to super mat fotak kupeny a nemusiet meditovat nad tym, ze ak by som o mesiac pockal, mozem mat nieco lepsie
ved predsa finta je v tom, vyuzit to co mam a mat vedomie o obmedzeniach a vediet z nich vytazit maximum. momentalne mam Fuji X100 na flakanie sa po meste nalahko a na koncerty a Fuji X Pro 1, ked sa chcem hrat so zoomom pripadne sa tesit z 35/1,4.
dost dlhu chvilu nebudem musiet riesit zmenu systemu, budem si fotit a v pokoji sledovat bazarove kusky, ak by nejake sklicko zajalo.
je uplne jedno, co si clovek kupy, dolezite je kupit a potom si uzivat fotenie.
P.S. moje galerie su na FB, alebo aj tu na ePhoto, nech to vyzera ze kecam a nefotim
 
JohnNewton
2014-05-22 08:42:25
príspevok od: total empty
zase si si šlehnul ?
Za puristami sú už len vegáni a jehovisti
 
snow
2014-05-22 09:41:53
príspevok od: marcus_labeo
Stancok Ty na RX100ku ani nepozeraj, lebo zase budeš prevracať oči, koľko stojí. A i keby bola za polovicu, určite si nájdeš niečo, čo Ti na nej bude vadiť a prečo ju nekúpiš a budeš vyberať ďalej.
Inak tu máš svoj vysnený Pana GX7 za 540 evri: http://www.eglobalcentral.eu/panasonic-lumix-dmc-gx7-body-only-digital-mirrorless-camera-black-pal-en.html
a a6000 za 588 evri: http://www.k24.sk/product/226971/Foto_a_kamery/Digitalni_fotoaparaty/Sony_Alpha_ILCE_6000_cerny.html?product_code=APSOILCE6000B
Tak čo, kúpiš konečne, alebo počkáš, kým klesnú na 200€ ?
za rovnaku cenu to mas aj na alze. /sony/
panaka tam nemaju a z fujin skoro nic. Divne, asi bojkot nejaky.
 
tomino1980
2014-05-22 10:28:10
príspevok od: marcus_labeo
Stancok Ty na RX100ku ani nepozeraj, lebo zase budeš prevracať oči, koľko stojí. A i keby bola za polovicu, určite si nájdeš niečo, čo Ti na nej bude vadiť a prečo ju nekúpiš a budeš vyberať ďalej.
Inak tu máš svoj vysnený Pana GX7 za 540 evri: http://www.eglobalcentral.eu/panasonic-lumix-dmc-gx7-body-only-digital-mirrorless-camera-black-pal-en.html
a a6000 za 588 evri: http://www.k24.sk/product/226971/Foto_a_kamery/Digitalni_fotoaparaty/Sony_Alpha_ILCE_6000_cerny.html?product_code=APSOILCE6000B
Tak čo, kúpiš konečne, alebo počkáš, kým klesnú na 200€ ?
diky za link...dokonca tam maju free shipping ..doteraz som bol rozhodnuty pre e-m10 kedze gx7 bol drahy ale toto je super cena
 
katjo
2014-05-22 12:35:19
príspevok od: marcus_labeo
Stancok Ty na RX100ku ani nepozeraj, lebo zase budeš prevracať oči, koľko stojí. A i keby bola za polovicu, určite si nájdeš niečo, čo Ti na nej bude vadiť a prečo ju nekúpiš a budeš vyberať ďalej.
Inak tu máš svoj vysnený Pana GX7 za 540 evri: http://www.eglobalcentral.eu/panasonic-lumix-dmc-gx7-body-only-digital-mirrorless-camera-black-pal-en.html
a a6000 za 588 evri: http://www.k24.sk/product/226971/Foto_a_kamery/Digitalni_fotoaparaty/Sony_Alpha_ILCE_6000_cerny.html?product_code=APSOILCE6000B
Tak čo, kúpiš konečne, alebo počkáš, kým klesnú na 200€ ?
A čo s DPH a clom ???..
- teda myslím, z eglobalcentral.eu
síce .eu, ale je to tovar z Hong Kongu, teda patričné prirážky.., alebo ma niekto inú skúsenosť ?
 
snow
2014-05-22 12:47:59
príspevok od: tomino1980
diky za link...dokonca tam maju free shipping ..doteraz som bol rozhodnuty pre e-m10 kedze gx7 bol drahy ale toto je super cena
daj vediet ak ho tam kupis.
 
tomino1980
2014-05-22 14:26:39
príspevok od: katjo
A čo s DPH a clom ???..
- teda myslím, z eglobalcentral.eu
síce .eu, ale je to tovar z Hong Kongu, teda patričné prirážky.., alebo ma niekto inú skúsenosť ?
aha tak tam je hacik zakopany tej zazracne nizkej ceny ...ak ma niekto skusenost ci tam hodia nasi clo/dph tak diky za skusenost
 
roland.g76
2014-05-22 15:01:04
príspevok od: tomino1980
aha tak tam je hacik zakopany tej zazracne nizkej ceny ...ak ma niekto skusenost ci tam hodia nasi clo/dph tak diky za skusenost
Clo a DPH by si platiť nemal. Za prvé je to v EU a osobne som kupoval par vecí zo Simplyelectronics a to je v Číne Hong Kong a clo ani DPH som neplatil. Poslali to do UK v prvej a v ďalšej objednávke do Holandska a odtiaľ priamo mne v rámci EU bez cla a dph.
Najlepšie urobíš ak im napíšeš a spýtaš sa priamo ich na clo a dph.
 
stancok
2014-05-22 15:16:22
príspevok od: marcus_labeo
Stancok Ty na RX100ku ani nepozeraj, lebo zase budeš prevracať oči, koľko stojí. A i keby bola za polovicu, určite si nájdeš niečo, čo Ti na nej bude vadiť a prečo ju nekúpiš a budeš vyberať ďalej.
Inak tu máš svoj vysnený Pana GX7 za 540 evri: http://www.eglobalcentral.eu/panasonic-lumix-dmc-gx7-body-only-digital-mirrorless-camera-black-pal-en.html
a a6000 za 588 evri: http://www.k24.sk/product/226971/Foto_a_kamery/Digitalni_fotoaparaty/Sony_Alpha_ILCE_6000_cerny.html?product_code=APSOILCE6000B
Tak čo, kúpiš konečne, alebo počkáš, kým klesnú na 200€ ?
parada, dikes, toto je skvela ponuka aj na panak konecne ,nie ako v nasich eshopoch skoro o 300e predrazeny-takze ako vidim to len u nas nanho umelo drzia ceny mimochodom aj vcera prave som pozeral eshopy kde by sa dal zohnat lacnejsie, nasiel som ho za podobnu cenu aj cez T-dimension,ale je to HongKong ,takze neviem ci to bude taxfree,shipping je tam cez feddex do 5 prac .dni za 36e takze +- tby to vyslo narovnako.. http://www.t-dimension.com/revamp/-c-1254/panasonic-lumix-dmc-gx7-black-16-0mp-digital-camera-body-warranty-p-5427 inak odkial je ten eshop eglobalcentral kde maju sidlo? lebo akosi to tam nemaju v kontaktoch..,inak a6000 je za tu cenu super volba teda da sa kupit za normal cenu aj u nas..takze vdaka za linky(aj ked o tom druhom som vedel kedze je bezne v ponukach eshopovych listov ,palec hore!
 
dePappa
2014-05-22 15:31:57
príspevok od: stancok
parada, dikes, toto je skvela ponuka aj na panak konecne ,nie ako v nasich eshopoch skoro o 300e predrazeny-takze ako vidim to len u nas nanho umelo drzia ceny mimochodom aj vcera prave som pozeral eshopy kde by sa dal zohnat lacnejsie, nasiel som ho za podobnu cenu aj cez T-dimension,ale je to HongKong ,takze neviem ci to bude taxfree,shipping je tam cez feddex do 5 prac .dni za 36e takze +- tby to vyslo narovnako.. http://www.t-dimension.com/revamp/-c-1254/panasonic-lumix-dmc-gx7-black-16-0mp-digital-camera-body-warranty-p-5427 inak odkial je ten eshop eglobalcentral kde maju sidlo? lebo akosi to tam nemaju v kontaktoch..,inak a6000 je za tu cenu super volba teda da sa kupit za normal cenu aj u nas..takze vdaka za linky(aj ked o tom druhom som vedel kedze je bezne v ponukach eshopovych listov ,palec hore!
okrem cla a dph este netreba zabudat, ze sa jedna o grey market... neviem ci by som to riskoval
 
roland.g76
2014-05-22 15:35:15
príspevok od: stancok
parada, dikes, toto je skvela ponuka aj na panak konecne ,nie ako v nasich eshopoch skoro o 300e predrazeny-takze ako vidim to len u nas nanho umelo drzia ceny mimochodom aj vcera prave som pozeral eshopy kde by sa dal zohnat lacnejsie, nasiel som ho za podobnu cenu aj cez T-dimension,ale je to HongKong ,takze neviem ci to bude taxfree,shipping je tam cez feddex do 5 prac .dni za 36e takze +- tby to vyslo narovnako.. http://www.t-dimension.com/revamp/-c-1254/panasonic-lumix-dmc-gx7-black-16-0mp-digital-camera-body-warranty-p-5427 inak odkial je ten eshop eglobalcentral kde maju sidlo? lebo akosi to tam nemaju v kontaktoch..,inak a6000 je za tu cenu super volba teda da sa kupit za normal cenu aj u nas..takze vdaka za linky(aj ked o tom druhom som vedel kedze je bezne v ponukach eshopovych listov ,palec hore!
Stačí kliknúť na ich stránku a je tam aj viac info:

About eglobal central is a global online shop for all brands of consumer electronics and gadgets sourced from all over the world. We will do our utmost to provide the best price possible for each item listed on our shop to ensure that shopping on our site could be fun, cheap and stress free.
We have now launched eglobalcentral.eu so that we can expand our excellent value and services in digital products to customers in Europe.
eGlobaL Group has been providing online shopping services for more than 5 years and now we have a total of 6 online stores operated in Australia, the United Kingdom, USA, Germany, France and Spain, which we have already served more than 500,000 satisfied customers. All of our customers are delighted by our fast delivery service and customer service, which you may visit our sister company’s review for your reference.


Why Buy from Us?

eglobal central promises to offer low prices across all consumer electronics products to our valued customers. To ensure that our customers have excellent online shopping experiences at eglobal central, all our products are 100% original and brand new. All our prices have no hidden cost. We offer free shipping, with 24 working hours dispatch, for all in-stock item. With our live chat support, you can get a response from our professional customer service team immediately. By paying through PayPal, you can make your purchase even easier, faster and safer. eglobal central also offers 30 days return policy and 24 months warranty for majority electronics products. That is why you can trust us with your purchases!

Competitive Prices
We dedicate in bringing big savings to our customers purchases. With this aim, we are constantly working on improving our learned and developed sourcing and purchasing strategies, as well as building strong business relationships with global suppliers over the past few years. With our extensive supplier networks worldwide, we are now proud to offer a low and competitive price across all our electronic products.

Free Delivery
eglobal central offers free delivery services to customers who make a purchases over EUR50 or more. We offer free shipping for orders to Ireland, Finland, Belgium, Italy, Netherlands, Sweden, Norway and Slovakia with Economy Express Shipping through our partnership with international couriers. Most in-stock items are directly dispatched within 24 working hours from our warehouse and will be delivered within 5-7 business days. For remote areas, it only takes 3 to 5 extra business days. If you decide to use our Priority Express Shipping, it would only takes 3-5 business days to delivery. Please refer to our Shipping & Insurance page for more information on delivery.

Secure Payment Methods
eglobal central offers customers secure payment methods through credit/ debit cards via PayPal. You can do your shopping easier, faster and safer now at eglobal central!

30 Days Return Policy
eglobal central offers 30 days return policy for our customers. If your product has a defect due to manufacturing defect and you want to send it back, this is not a problem. (provided that the return meets the conditions in our Return Policy)1. We will give you a full refund or brand new replacement, with no questions asked!

1 Please refer to our Cancellation & Return Policy page for more details.

24 Months Warranty
eglobal central offers up to 24 month warranty service on your purchases. Rest assured, because your purchases are backed by our service guarantee. For more information on our warranty, please refer to our Warranty Policy page.

Live Customer Service
eglobal central values the importance of customer interaction. Thus we have invested in a live chat system so that you can communicate interactively with our customer support personnel for any inquiries you may have. You may also request to have a copy of the conversation emailed to you at the end of the chat. We believe this will allow us to connect and approach our customers on a personal level, to again ensure confidence and satisfaction with your purchases at eglobal central.

Your Privacy is Protected
At eglobal central, we care about our customer’s privacy. Thus we have invested in secure hosting platforms and procedures to protect your data and private information. eglobal central also streamlines its services and as a result: 1) protecting your privacy and data securely by ensuring that our website is safe and secure; 2) preventing any unauthorised access to any information on our website
For more information regarding our privacy policies, please follow this link.
 
roland.g76
2014-05-22 15:39:07
Nechcem to tu nejak propagovať, ale aj toto stojí ta zmienku: http://www.scamadviser.com/check-website/www.eglobalcentral.eu
Osobne s nimi skúsenosť zatiaľ nemám.
 
stancok
2014-05-22 16:55:33
tak co by ste odporucili skor eglobalcentral.eu alebo ten t-dimension.com? nakupoval uz niekto cez nich?
 
tomino1980
2014-05-22 17:43:03
príspevok od: roland.g76
Clo a DPH by si platiť nemal. Za prvé je to v EU a osobne som kupoval par vecí zo Simplyelectronics a to je v Číne Hong Kong a clo ani DPH som neplatil. Poslali to do UK v prvej a v ďalšej objednávke do Holandska a odtiaľ priamo mne v rámci EU bez cla a dph.
Najlepšie urobíš ak im napíšeš a spýtaš sa priamo ich na clo a dph.
skusil som im napisat a tu je odpoved

este si to neham prejst hlavou ...ale je to lakave !

CS1 - Sales & Support
Welcome to eglobal central
We are based in Hong Kong and deliver our orders directly from our warehouse located in Hong Kong.
We ship our orders with special logistics arrangement and therefore all you will need to pay is the price stated on our website, no VAT, import fees nor hidden charges involved for the customer on any order. However, in any event that VAT or customs duties is incurred it will be settle by eGlobaL. The price you see on the website is the final price you pay for the product.
 
stancok
2014-05-22 20:35:17
príspevok od: tomino1980
skusil som im napisat a tu je odpoved

este si to neham prejst hlavou ...ale je to lakave !

CS1 - Sales & Support
Welcome to eglobal central
We are based in Hong Kong and deliver our orders directly from our warehouse located in Hong Kong.
We ship our orders with special logistics arrangement and therefore all you will need to pay is the price stated on our website, no VAT, import fees nor hidden charges involved for the customer on any order. However, in any event that VAT or customs duties is incurred it will be settle by eGlobaL. The price you see on the website is the final price you pay for the product.
vyzera to v pohode ta odpoved ,treba si este overit prip skusit vygooglovat ci nie su na nich nejake staznosti od kupcov resp objednavatelov pokial tomu tak nie je ja by som to riskol,ved dopredu sa ajtak platit nemusi ,da sa zvolit platba pri preberani tovaru priamo od kuriera,teda tym padom je moznost aj neprevziat ak by tam bolo nejake pripadne podozrenie ..teraz sa jedna o to ci su to fotaky urcene pre eu trh alebo hong-kong a aziu,ci napr bude v menu aspon cestina(prip sk)
 
stancok
2014-05-22 21:05:32
dokonca nex6 telo tu kupite aktualne za paradnych 329e http://www.t-dimension.com/revamp/mirrorless-camera-sony-c-1249_1255/sony-nex-6-black-body-p-4375 za taku cenu nezozeniete u nas ani toho najlacnejsieho pen-a
 
snow
2014-05-22 21:30:29
príspevok od: stancok
vyzera to v pohode ta odpoved ,treba si este overit prip skusit vygooglovat ci nie su na nich nejake staznosti od kupcov resp objednavatelov pokial tomu tak nie je ja by som to riskol,ved dopredu sa ajtak platit nemusi ,da sa zvolit platba pri preberani tovaru priamo od kuriera,teda tym padom je moznost aj neprevziat ak by tam bolo nejake pripadne podozrenie ..teraz sa jedna o to ci su to fotaky urcene pre eu trh alebo hong-kong a aziu,ci napr bude v menu aspon cestina(prip sk)
naco ti je v menu cz alebo sk ? nestaci eng ?
 
roland.g76
2014-05-22 22:29:50
príspevok od: tomino1980
skusil som im napisat a tu je odpoved

este si to neham prejst hlavou ...ale je to lakave !

CS1 - Sales & Support
Welcome to eglobal central
We are based in Hong Kong and deliver our orders directly from our warehouse located in Hong Kong.
We ship our orders with special logistics arrangement and therefore all you will need to pay is the price stated on our website, no VAT, import fees nor hidden charges involved for the customer on any order. However, in any event that VAT or customs duties is incurred it will be settle by eGlobaL. The price you see on the website is the final price you pay for the product.
Budú to mať asi ošetrené podobne ako v Simlyelectronics, pošlú to do nejakého ich skladu alebo na pobočku v EU a odtiaľ konečnému zákazníkovi v EU.
 
garyfisher
2014-05-23 09:26:21
Ja som tiez jednym casom rozmysla vymenit DSLR za CSC ale nakoniec mi vyslo, ze by som neusetril vela ani na velkosti ani na vahe ani na cene pokial samozrejme chce to naj.
CSC je vsak stale skvely doplnok uz aj pre narocneho fotografa na kazdy den a nieco co beznemu cloveku poskytne vsetco co od fotoaparatu ocakava.
Profesionali myslim ze stale ostanu u zrkadla a fajnsmekri u Leiky.
 
Steju
2014-05-23 19:13:42
príspevok od: garyfisher
Ja som tiez jednym casom rozmysla vymenit DSLR za CSC ale nakoniec mi vyslo, ze by som neusetril vela ani na velkosti ani na vahe ani na cene pokial samozrejme chce to naj.
CSC je vsak stale skvely doplnok uz aj pre narocneho fotografa na kazdy den a nieco co beznemu cloveku poskytne vsetco co od fotoaparatu ocakava.
Profesionali myslim ze stale ostanu u zrkadla a fajnsmekri u Leiky.
Myslím, že si tam spravil menší preklep, slovo "pózeri" sa nepíše ako "fajnsmekri"
 
Paladin25
2014-05-23 19:31:09
príspevok od: stancok
dokonca nex6 telo tu kupite aktualne za paradnych 329e http://www.t-dimension.com/revamp/mirrorless-camera-sony-c-1249_1255/sony-nex-6-black-body-p-4375 za taku cenu nezozeniete u nas ani toho najlacnejsieho pen-a
To fakt a čo E-PM 2 ?
 
stancok
2014-05-23 22:25:27
príspevok od: Paladin25
To fakt a čo E-PM 2 ?
no myslim nejakych par eur +- to bude priblizne za rovnako ,ale nex6 je s aps-c senzorom niekde uplne inde..aj kd samozrejme paletou objektivov od olyho ho nepredci ale sony aj sigma zacinaju vydavat a makat aj v tomto segmente a skus najst v nasom eshope telo nex6 za 330 ,bez sance..
 
Paladin25
2014-05-25 11:00:13
príspevok od: stancok
no myslim nejakych par eur +- to bude priblizne za rovnako ,ale nex6 je s aps-c senzorom niekde uplne inde..aj kd samozrejme paletou objektivov od olyho ho nepredci ale sony aj sigma zacinaju vydavat a makat aj v tomto segmente a skus najst v nasom eshope telo nex6 za 330 ,bez sance..
E-PM 2 ide bežne u nás v SK aj so základným objektívom za 299,-
 
stancok
2014-05-25 15:00:50
príspevok od: Paladin25
E-PM 2 ide bežne u nás v SK aj so základným objektívom za 299,-
tak to uz je detail tych 30e preto som pisal +-, no pm2 zrovnavat s nex6 to ako porovnavat trabanta s ferrari ,ved to nema este ani tak zakladnu vec akou je blesk, cize po kupe takmer nutna okamzita investicia do blesku, nehovoriac o inych dalsich nutnych investiciach..a vymozenostiach a vyhodach nex6 okrem samotnej velkosti cipu akou su napr plne vyklopne lcd, hladacik, ergonomia a pod
 
fofoja
2014-05-25 16:38:06
Ja som vymenil moju E-3 za OM-D E-M5, taraz je do konca júna fajn akcia
 
Paladin25
2014-05-25 17:01:16
príspevok od: stancok
tak to uz je detail tych 30e preto som pisal +-, no pm2 zrovnavat s nex6 to ako porovnavat trabanta s ferrari ,ved to nema este ani tak zakladnu vec akou je blesk, cize po kupe takmer nutna okamzita investicia do blesku, nehovoriac o inych dalsich nutnych investiciach..a vymozenostiach a vyhodach nex6 okrem samotnej velkosti cipu akou su napr plne vyklopne lcd, hladacik, ergonomia a pod
To ti si povedal že v tej cene sa nedá kúpiť ani pen

A vieš čo je najhoršie... že síce tie vymoženosti to nemá ale fotku to spraví rovnakú resp. 95 % neuvidí rozdiel a nebude ti vedieť povedať či bola z nexu alebo z penu
 
Marcel Rebro
2014-05-25 18:16:44
príspevok od: stancok
tak to uz je detail tych 30e preto som pisal +-, no pm2 zrovnavat s nex6 to ako porovnavat trabanta s ferrari ,ved to nema este ani tak zakladnu vec akou je blesk, cize po kupe takmer nutna okamzita investicia do blesku, nehovoriac o inych dalsich nutnych investiciach..a vymozenostiach a vyhodach nex6 okrem samotnej velkosti cipu akou su napr plne vyklopne lcd, hladacik, ergonomia a pod
Fotil si s jedným alebo druhým (poťažmo s oboma), keď si dovolíš tvrdiť, že E-PM2 vs NEX6 je ako Trabant vs Ferrari?
 
Ultra TXF
2014-05-25 20:59:24
http://www.mirrorlessrumors.com/debunking-a-myth-mirrorless-cameras-now-have-superb-autofocus-performance-that-can-almost-match-those-of-much-more-expensive-dslr

1. Pan GH4
2. Sony A 6000
3. Olympus OM-D
4. Fuji XT1
 
stancok
2014-05-26 00:34:24
príspevok od: Ultra TXF
http://www.mirrorlessrumors.com/debunking-a-myth-mirrorless-cameras-now-have-superb-autofocus-performance-that-can-almost-match-those-of-much-more-expensive-dslr

1. Pan GH4
2. Sony A 6000
3. Olympus OM-D
4. Fuji XT1
tak! jasni vitazi sony a panasonic a ne nejake peny a podobne ktorym chyba vo vybave este aj taka zakladna fatalnost akou je zabudovany blesk..a tak to podobne dopadne v kazdom teste..
 
stancok
2014-05-26 00:38:38
a zacinam zvazovat ze sa na to cele vybodnem.. ked tu poniektori tvrdia ze pen sa kvalitou vystupu rovna nex6 tak potom naco kupovat tu a6000 ci panak gx7 a vrazat tam tazke prachy ked vysledok ajtak nebude lepsi...naco potom robia csc s aps-c senzorom ked to nema napriek vacsiemu cipu rozdielnu kvalitu vystupu???
 
blahoslav J B Art
2014-05-26 00:44:37
príspevok od: stancok
tak! jasni vitazi sony a panasonic a ne nejake peny a podobne ktorym chyba vo vybave este aj taka zakladna fatalnost akou je zabudovany blesk..a tak to podobne dopadne v kazdom teste..
... by ma zaujimalo, ci si kupis nejaku bezzrkadlovku skor, ako zanikne tento fotoportal

pre mna napriklad nebola pri vybere najpodstatnejsia rychlost ostrenia, pretoze sam som dost pomaly
 
Paladin25
2014-05-26 07:28:26
príspevok od: stancok
tak! jasni vitazi sony a panasonic a ne nejake peny a podobne ktorym chyba vo vybave este aj taka zakladna fatalnost akou je zabudovany blesk..a tak to podobne dopadne v kazdom teste..
že základná fatálnosť zabudovaný blesk

Ak to myslíš s bleskami vážne odporúčam externý blesk.
Vieš mi povedať koľko krát si v poslednej dobe využil ten zabudovaný blesk na svojom fotoaparáte a pri akých príležitostiach?
 
Paladin25
2014-05-26 07:30:18
príspevok od: stancok
a zacinam zvazovat ze sa na to cele vybodnem.. ked tu poniektori tvrdia ze pen sa kvalitou vystupu rovna nex6 tak potom naco kupovat tu a6000 ci panak gx7 a vrazat tam tazke prachy ked vysledok ajtak nebude lepsi...naco potom robia csc s aps-c senzorom ked to nema napriek vacsiemu cipu rozdielnu kvalitu vystupu???
To bude asi najrozumnejšie...

By the way nikto nepovedal že tam nie je rozdiel v kvalite výstupu ten tam je ale väčšina amatérskych fotografov ho nerozozná...
 
Ultra TXF
2014-05-26 07:37:43
príspevok od: stancok
tak! jasni vitazi sony a panasonic a ne nejake peny a podobne ktorym chyba vo vybave este aj taka zakladna fatalnost akou je zabudovany blesk..a tak to podobne dopadne v kazdom teste..
V tom teste ide čisto o rýchlosť ostrenia.
Keby porovnáívali kvalitu výstupu, zrejme by to dopadlo presne naopak.
Preto si každý musí zvážiť a porovnať všetky faktory pri kúpe .
 
marcus_labeo
2014-05-26 09:02:55
príspevok od: Ultra TXF
V tom teste ide čisto o rýchlosť ostrenia.
Keby porovnáívali kvalitu výstupu, zrejme by to dopadlo presne naopak.
Preto si každý musí zvážiť a porovnať všetky faktory pri kúpe .
K tomu porovnaniu D4 vs. mirrorlessy: je logické a očakávané, že špičková FF zrkadlovka porazí aj najlepšie bezzrkadlovky. Mňa skôr zaujalo tvrdenie, že hoci D4 je stále rýchlejšia, uvedené bezzrkadlovky sú rovnako rýchle, resp. rýchlejšie, ako nižšie modely DSLR; ako dospel Chris na základe tohto testu k takému výsledku, keď APSC zrkadlovku tam ani nemal? Bolo snáď každému jasné, že špičková DSLR za 5000 eur porazí v rýchlosti AF akúkoľvek bezzrkadlovku, ale zaujímavé by bolo porovnanie práve s APSC zrkadlovkami v podobnej cenovej hladine (D7100, 70D).
Druhá vec, čo mi udrelo do očí, bol nepomer veľkosti tiel a objektívov pri CSC: hlavne a6000 s tým telezoomom vyzerala až smiešne a o nejakom pohodlnom držaní a ovládaní nemôže byť ani reči. A to bol len objektív s f4, nechcem si predstaviť teleobjektív s f2,8 na takomto CSC (pritom D4 mala f2,8 sklo).
Takže stále platí, že na rôzne žánre sú najvhodnejšie rôzne foťáky. Dá sa teda fotiť aj šport s CSC, ale nie je to úplne ono (rovnako, ako sa dá jazdiť s takou pomerne rýchlou Octaviou RS aj na okruhu, ale tam je taká 911ka predsalen vhodnejšia).
 
tomino1980
2014-05-26 09:04:19
príspevok od: stancok
a zacinam zvazovat ze sa na to cele vybodnem.. ked tu poniektori tvrdia ze pen sa kvalitou vystupu rovna nex6 tak potom naco kupovat tu a6000 ci panak gx7 a vrazat tam tazke prachy ked vysledok ajtak nebude lepsi...naco potom robia csc s aps-c senzorom ked to nema napriek vacsiemu cipu rozdielnu kvalitu vystupu???
lepsi obstarozny pen doma ako A6000 na webe
citanim webovych recenzii sa fotit nenaucis to chce prax nie teoriu
 
Ultra TXF
2014-05-26 09:40:52
príspevok od: marcus_labeo
K tomu porovnaniu D4 vs. mirrorlessy: je logické a očakávané, že špičková FF zrkadlovka porazí aj najlepšie bezzrkadlovky. Mňa skôr zaujalo tvrdenie, že hoci D4 je stále rýchlejšia, uvedené bezzrkadlovky sú rovnako rýchle, resp. rýchlejšie, ako nižšie modely DSLR; ako dospel Chris na základe tohto testu k takému výsledku, keď APSC zrkadlovku tam ani nemal? Bolo snáď každému jasné, že špičková DSLR za 5000 eur porazí v rýchlosti AF akúkoľvek bezzrkadlovku, ale zaujímavé by bolo porovnanie práve s APSC zrkadlovkami v podobnej cenovej hladine (D7100, 70D).
Druhá vec, čo mi udrelo do očí, bol nepomer veľkosti tiel a objektívov pri CSC: hlavne a6000 s tým telezoomom vyzerala až smiešne a o nejakom pohodlnom držaní a ovládaní nemôže byť ani reči. A to bol len objektív s f4, nechcem si predstaviť teleobjektív s f2,8 na takomto CSC (pritom D4 mala f2,8 sklo).
Takže stále platí, že na rôzne žánre sú najvhodnejšie rôzne foťáky. Dá sa teda fotiť aj šport s CSC, ale nie je to úplne ono (rovnako, ako sa dá jazdiť s takou pomerne rýchlou Octaviou RS aj na okruhu, ale tam je taká 911ka predsalen vhodnejšia).
Asi tak.

Ono išlo zrejme aj o to v tom teste , vyvrátiť tie kategorické tvrdenia ,že s CSC sa nedá fotiť šport.
Dá,ale nie je to pravé orechové . Ale to zrejjme nebude to pravé orechové so základnými zrkadlovkami , prípadne strednou triedou ako píšeš .
Pre mňa je CSC aparátom na turistiku,street,rodinu . Určite si ju nebude kupovať niekto kto fotí
šport apriori.
 
snow
2014-05-26 11:27:18
ze sa v testoch neporovnavaju cenovo rovnake DSLR vs CSC s rovnako velkym snimacom ma aj nejaky ten dovod. Kto robi test potrebuje vyrazne ocividny rozdiel. Nechce sa im do testu kde to moze vyzniet ako nejake subjektivne taranie v prospech znacky v jednej triede. A nakoniec ludia chcu vidiet a pocut rozdiel - test kde povedia pravdu, ze medzi c70d/ n7100 a fuji xt-1/a6000/ napr. je minimalny rozdiel nebude mat tolko klikov na youtube ako test, kde sa objavi nieco dramaticke.
Jasne, ze taketo testovanie je len stracanie casu. Tak ako test f1 vs a6 na drahe - vsetci vieme vysledok, ale ludia klikaju a pre toho kto ten test robi je to jednoduchsie, ako sa trapit s min. rozdielmi v rovnakej triede.


To je ako ked sa porovnava csc + 14mm pancake vs. dslr + 400mm
 
stancok
2014-05-26 15:18:49
do prdele, tak ako je a6000 resp panak gx7 lepsi ako peny co sa tyka kvality vystupu alebo nie? stale som sa nedockal odpovede.. oplati sa mi vrazat take prachy do gx7 ci a6000?potom naco ich(a6000 a gx7) ludia kupuju ked niesu lepsie ako tie najlacnejsie peny?preco si potom nekupite vsetci peny ked je tam tak ci tak rovnaky vystup a vybavena vec..ako to postrada totalne logiku,sorry..aky je potom dovod ku kupe a6000 ci gx7,okrem lepsieho videa? preco si nekupite vsetci najlacnejsie peny a vela z vas ma napr fuji x-e1/x-e2 prip x-t1 ci x-m1 ked to ma vsetko ajtak rovnaky vystup..
 
jozkovicz
2014-05-26 15:32:45
príspevok od: stancok
do prdele, tak ako je a6000 resp panak gx7 lepsi ako peny co sa tyka kvality vystupu alebo nie? stale som sa nedockal odpovede.. oplati sa mi vrazat take prachy do gx7 ci a6000?potom naco ich(a6000 a gx7) ludia kupuju ked niesu lepsie ako tie najlacnejsie peny?preco si potom nekupite vsetci peny ked je tam tak ci tak rovnaky vystup a vybavena vec..ako to postrada totalne logiku,sorry..aky je potom dovod ku kupe a6000 ci gx7,okrem lepsieho videa? preco si nekupite vsetci najlacnejsie peny a vela z vas ma napr fuji x-e1/x-e2 prip x-t1 ci x-m1 ked to ma vsetko ajtak rovnaky vystup..
niektori ludia totizto narozdiel od teba vediac, co chcu .. a vedia pristupit aj na nejaky kompromis .. kdezto ty by si chcel asi fotoaparat, za 300 eur, ktory je dokonaly .. na jednej strane chces super fotak, riesis tu ponuku objektivov, ci ich slabu ponuku /napr u sony/ a na strane druhej tu fnukas, ake je to vsetko drahe a kto to ma kupovat za taku cenu .. najdi si iny konicek, napr sachy, tam ti staci kupit jednu sachovu dosku s figurkami a sachove hodiny ..
 
stancok
2014-05-26 15:45:25
no vidim ze pojdem asi prec na zahranicne fora pre rady..tu ludia nechcu dat ziadne rady,len posmesky a ironicke poznamky ako inak..tradicia ephoto pokracuje,ludia sa tu vobec nezmenili co tu sledujem uz nejaky ten rok je to tu stale o tom istom..pride tu akykolvek novacik amater tak ho len potopit za jeho neznalost vo foto svete, ironicky odpinkat a je to vec vybavena..ako cest vynimkam mozno sa tu aj taki najdu co chcu ozaj poradit cloveku pomoct s vyberom ale je to velka mensina..hanbite sa! uz na takej digimanii.cz je to dost o inom aj ked aj tam sa najdu aj take individua..ale to vsetko svedci o charaktere cloveka..
 
vetinari
2014-05-26 15:49:20
príspevok od: stancok
do prdele, tak ako je a6000 resp panak gx7 lepsi ako peny co sa tyka kvality vystupu alebo nie? stale som sa nedockal odpovede.. oplati sa mi vrazat take prachy do gx7 ci a6000?potom naco ich(a6000 a gx7) ludia kupuju ked niesu lepsie ako tie najlacnejsie peny?preco si potom nekupite vsetci peny ked je tam tak ci tak rovnaky vystup a vybavena vec..ako to postrada totalne logiku,sorry..aky je potom dovod ku kupe a6000 ci gx7,okrem lepsieho videa? preco si nekupite vsetci najlacnejsie peny a vela z vas ma napr fuji x-e1/x-e2 prip x-t1 ci x-m1 ked to ma vsetko ajtak rovnaky vystup..
ach jaj... ja si myslim, ze si najaty (nic proti ephoto ) na to, aby si rozprudil diskusiu... fotak si predsa kupujem z voacerych pricin a vdaka viacerym faktorom. jednym faktorom je cena, druhym faktorom je typ fotaku, potom znacka ale hlavne to, ci mi je fotak sympaticky a ci mi jednoducho sedi. kopa ludi foti starsimi masinkami a su spokojni. ostatni si kupia to, co im po vyskusani jednoducho sadne do ruky a je to jedno, ci je to pana, oly, alebo sony, ci fuji.... vsetky tieto fotaky maju pre a proti, ale kazdy z nich si najde svoju cielovu skupinu.
a preto nema zmysel riesit, ktory je lepsi a ktory je horsi, ktory ma viac objektivov a ktory menej.

to dolezite je ist, skusit si fotak nazivo v ruke, kupit svoj prvy objektiv a potom z neho vytlacit maximum.

preco by ti tu mal niekto vypisovat, ktory z tych fotakov ma lepsi vystup, ktory z objektivov lepsie kresli. okrem tych par ludi, ktori pisu recenzie, malokto ma moznost zobrat si na tyzden drahu masinu s drahymi sklami, vyskusat ju a potom vratit.

kopa ludi tu pouziva olympusy, viacero ma sony a stale viac fujiny. tak jednoducho rozbi prasiatko chod napr do prolaiky, vyskusaj a kup. ani jednym z tych fotakov nic nepokazis.
 
jarolas
2014-05-26 17:25:12
príspevok od: stancok
no vidim ze pojdem asi prec na zahranicne fora pre rady..tu ludia nechcu dat ziadne rady,len posmesky a ironicke poznamky ako inak..tradicia ephoto pokracuje,ludia sa tu vobec nezmenili co tu sledujem uz nejaky ten rok je to tu stale o tom istom..pride tu akykolvek novacik amater tak ho len potopit za jeho neznalost vo foto svete, ironicky odpinkat a je to vec vybavena..ako cest vynimkam mozno sa tu aj taki najdu co chcu ozaj poradit cloveku pomoct s vyberom ale je to velka mensina..hanbite sa! uz na takej digimanii.cz je to dost o inom aj ked aj tam sa najdu aj take individua..ale to vsetko svedci o charaktere cloveka..
myslím, že ak pôjdeš preč, nik plakať nebude ...
mňa téma zrkadlovka vs mirrorless veľmi zaujíma, to skôr ja rozmýšľam, že pôjdem na iné fórum, ale preto, že Ty ho zahlcuješ komentármi od veci a ja nemám čas toto všetko čítať a nič sa nedozvedieť. Pomaly každý druhý komentár je Tvoj, ale téma je už úplne inde.
Sorry, neber to v zlom, ale skús si založiť vlastný portál a diskutuj ...
 
blahoslav J B Art
2014-05-26 18:06:36
príspevok od: stancok
do prdele, tak ako je a6000 resp panak gx7 lepsi ako peny co sa tyka kvality vystupu alebo nie? stale som sa nedockal odpovede.. oplati sa mi vrazat take prachy do gx7 ci a6000?potom naco ich(a6000 a gx7) ludia kupuju ked niesu lepsie ako tie najlacnejsie peny?preco si potom nekupite vsetci peny ked je tam tak ci tak rovnaky vystup a vybavena vec..ako to postrada totalne logiku,sorry..aky je potom dovod ku kupe a6000 ci gx7,okrem lepsieho videa? preco si nekupite vsetci najlacnejsie peny a vela z vas ma napr fuji x-e1/x-e2 prip x-t1 ci x-m1 ked to ma vsetko ajtak rovnaky vystup..
http://snapsort.com/compare/Olympus-PEN-E-PM2-vs-Panasonic-GX7/specs
takze PENy (PM2, PL5, P5 maju ten isty senzor) su kvalitou obrazu lepsie ako Pana GX7,
nemaju vstavany blesk (P5 ano), ale v baleni maju maly externy blesk, ktory sa pripaja do patice, co je menej prakticke ako vstavany, ale kto to mysli trochu vaznejsie s pracou s bleskom, pouziva systemovy externy (ani FF zrkadlovky Canon nemaju vstavany blesk)

pevne verim, ze rovnako narocny ako na techniku si narocny aj na fotografovanie a spracovanie fotiek
poznam ludi, ktori maju najvyssie modely Canon APS-C zrkadloviek, k tomu kvalitne a svetelne (a drahe) objektivy a prislusenstvo ... a fotia len do JPEG

 
Marcel Rebro
2014-05-26 18:23:00
príspevok od: stancok
no vidim ze pojdem asi prec na zahranicne fora pre rady..tu ludia nechcu dat ziadne rady,len posmesky a ironicke poznamky ako inak..tradicia ephoto pokracuje,ludia sa tu vobec nezmenili co tu sledujem uz nejaky ten rok je to tu stale o tom istom..pride tu akykolvek novacik amater tak ho len potopit za jeho neznalost vo foto svete, ironicky odpinkat a je to vec vybavena..ako cest vynimkam mozno sa tu aj taki najdu co chcu ozaj poradit cloveku pomoct s vyberom ale je to velka mensina..hanbite sa! uz na takej digimanii.cz je to dost o inom aj ked aj tam sa najdu aj take individua..ale to vsetko svedci o charaktere cloveka..
 
stancok
2014-05-26 18:28:18
príspevok od: blahoslav J B Art
http://snapsort.com/compare/Olympus-PEN-E-PM2-vs-Panasonic-GX7/specs
takze PENy (PM2, PL5, P5 maju ten isty senzor) su kvalitou obrazu lepsie ako Pana GX7,
nemaju vstavany blesk (P5 ano), ale v baleni maju maly externy blesk, ktory sa pripaja do patice, co je menej prakticke ako vstavany, ale kto to mysli trochu vaznejsie s pracou s bleskom, pouziva systemovy externy (ani FF zrkadlovky Canon nemaju vstavany blesk)

pevne verim, ze rovnako narocny ako na techniku si narocny aj na fotografovanie a spracovanie fotiek
poznam ludi, ktori maju najvyssie modely Canon APS-C zrkadloviek, k tomu kvalitne a svetelne (a drahe) objektivy a prislusenstvo ... a fotia len do JPEG

potom ako je to mozne ze rovnaky 4/3 system gx7 sa stale predava u nas za neskutocnych 850 za telo a PM2 za +-300 ved ten cenovy rozdiel pri rovnakych systemoch absolutne postrada logiku.. a este vraj PM2 vychadza kvalitovo lepsie..sila.. ved aj na honkongskych eshopoch kde ponukaju gx7 za cca 500+- este aj to sa mi zda moc za to co ponuka nie to este 850 za telo co je blaznovstvo vysolit za 4/3 system ,potom asi fakt ostanem pri tom sony a6000,predsa je to uz aps-c a skusim tu pevnu sigmu 60/f2.8 na zaciatok,inak to nevidim.. bo kym bude gx7 v cenach 300-400e za telo, este prejde asi vela vody..to by bola potom adekvatna cena k tomu co ponuka..
 
blahoslav J B Art
2014-05-26 18:45:41
príspevok od: stancok
potom ako je to mozne ze rovnaky 4/3 system gx7 sa stale predava u nas za neskutocnych 850 za telo a PM2 za +-300 ved ten cenovy rozdiel pri rovnakych systemoch absolutne postrada logiku.. a este vraj PM2 vychadza kvalitovo lepsie..sila.. ved aj na honkongskych eshopoch kde ponukaju gx7 za cca 500+- este aj to sa mi zda moc za to co ponuka nie to este 850 za telo co je blaznovstvo vysolit za 4/3 system ,potom asi fakt ostanem pri tom sony a6000,predsa je to uz aps-c a skusim tu pevnu sigmu 60/f2.8 na zaciatok,inak to nevidim.. bo kym bude gx7 v cenach 300-400e za telo, este prejde asi vela vody..to by bola potom adekvatna cena k tomu co ponuka..
sony a6000 aj sigma 60mm su fajn, ale 60mm je dost dlhe ohnisko ... vhodna na portrety
za dobru cenu a vo velmi slusnej kvalite su aj sigma 19mm a 30mm art, najlepsia je 60mm
ja mam Sigmu 19mm na Olympuse PEN, co je po prepocte dlhsie ohnisko ako na Sony, ale za tu cenu som spokojny
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/430175/s/?s=photos
 
snow
2014-05-26 22:54:34
príspevok od: stancok
potom ako je to mozne ze rovnaky 4/3 system gx7 sa stale predava u nas za neskutocnych 850 za telo a PM2 za +-300 ved ten cenovy rozdiel pri rovnakych systemoch absolutne postrada logiku.. a este vraj PM2 vychadza kvalitovo lepsie..sila.. ved aj na honkongskych eshopoch kde ponukaju gx7 za cca 500+- este aj to sa mi zda moc za to co ponuka nie to este 850 za telo co je blaznovstvo vysolit za 4/3 system ,potom asi fakt ostanem pri tom sony a6000,predsa je to uz aps-c a skusim tu pevnu sigmu 60/f2.8 na zaciatok,inak to nevidim.. bo kym bude gx7 v cenach 300-400e za telo, este prejde asi vela vody..to by bola potom adekvatna cena k tomu co ponuka..
nejaky takyto prispevok si pisal uz. Mal by si si zakazat citat recenzie a trapit sa cenami fotakov.
Tvoje ako je mozne je velmi jednoduche. Ako je mozne, ze fujifilm xt-1 teraz stoji 1500 euro a o dva roky ked bude uz na trhu xt-3 ... bude xt-1 stat 400 euro, Bude to horsi fotak ? Nebude.
Napriklad ja som mal od brata pozicany starucky canon 30d a fotil na neho dost dlho, vobec ma to niejak neobmedzovalo okrem zopar drobnosti ako rychlost a ze to nema video. Ale hodnotit vystup a porovnavat ho napr. z 70d je onania a nie fotenie. Medzi tym co si vyberas je tak minimalny rozdiel v kvalite vystupu, ze nema zmysel vyhadzovat peniaze za gx7 oproti a6000 napr. ak mas racionalny dovod, napr. objetivy alebo nieco konkretne naco to potrebujes tak sa rozhodni pre ten dovod. Ale vystup ako taky ti nepomoze pretoze ten je fakt minimalny, specialne ked zalezi hlavne od objektivu aky tam nahodis.
 
stancok
2014-05-27 02:10:59
http://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-kveten-2014/5574-6 zvlast davam do pozornosti vami spominane peny od olyho pm-2 ci e-pl3/5 cit...."Horší je to s čipem, tam 4/3" 12MPx senzor nestačí držet krok s dnešním standardem a fotoaparát se dobře cítí spíše za dobrého světla." takze asi tak.. inak gx7 je tam prechvaleny do nebies.. tak neviem no..vy ste zas videli recenzie kde zase vraj pm2 bol kvalitou vystupu lepsi od gx7.. je to cele divne
 
snow
2014-05-27 07:32:20
príspevok od: stancok
http://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-kveten-2014/5574-6 zvlast davam do pozornosti vami spominane peny od olyho pm-2 ci e-pl3/5 cit...."Horší je to s čipem, tam 4/3" 12MPx senzor nestačí držet krok s dnešním standardem a fotoaparát se dobře cítí spíše za dobrého světla." takze asi tak.. inak gx7 je tam prechvaleny do nebies.. tak neviem no..vy ste zas videli recenzie kde zase vraj pm2 bol kvalitou vystupu lepsi od gx7.. je to cele divne
gx7 je tam prechvaleny do nebies, ale cip ma rovnako velky, takze veta "Horší je to s čipem, tam 4/3" 12MPx senzor nestačí držet krok s dnešním standardem a fotoaparát se dobře cítí spíše za dobrého světla." plati aj pre neho len je vymakany v inych drobnostiach a tak ho chvalia. Trosku by si mohol mat odstup od tych recenzii, moc to zeries.
 
tomino1980
2014-05-27 10:22:37
príspevok od: stancok
http://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-kveten-2014/5574-6 zvlast davam do pozornosti vami spominane peny od olyho pm-2 ci e-pl3/5 cit...."Horší je to s čipem, tam 4/3" 12MPx senzor nestačí držet krok s dnešním standardem a fotoaparát se dobře cítí spíše za dobrého světla." takze asi tak.. inak gx7 je tam prechvaleny do nebies.. tak neviem no..vy ste zas videli recenzie kde zase vraj pm2 bol kvalitou vystupu lepsi od gx7.. je to cele divne
co sa cipov tyka tak
epl3 ma 12mpx stary cip
epl5 aj pm2 ma novsi 16mpx cip ...takisto ako ep5, em5,em10 ...tj. okrem em1 ho maju vsetky aktualne Oly modely
 
marcus_labeo
2014-05-27 10:27:08
príspevok od: stancok
http://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-kveten-2014/5574-6 zvlast davam do pozornosti vami spominane peny od olyho pm-2 ci e-pl3/5 cit...."Horší je to s čipem, tam 4/3" 12MPx senzor nestačí držet krok s dnešním standardem a fotoaparát se dobře cítí spíše za dobrého světla." takze asi tak.. inak gx7 je tam prechvaleny do nebies.. tak neviem no..vy ste zas videli recenzie kde zase vraj pm2 bol kvalitou vystupu lepsi od gx7.. je to cele divne
Čítaj poriadne; píšu, že "4/3" 12 MPx senzor nestačí držať krok..." A ktoré modely majú 12 MPx senzor? No tie staršie, ako napr. E-PL3. Ale E-PL5, E-PM2 a GX7 majú nový, o hodne lepší 16 MPx senzor, pričom E-PL5 a E-PM2 majú úplne identický senzor a GX7 má tento senzor s nejakými minimálnymi úpravami, takže kvalita výstupu posledných troch je v podstate rovnaká.
Ale na čo Ti to vlastne píšem, Ty budeš čakať, kým GX7 klesne na 300 eur, čo sa však nikdy nestane. Inak hovoril si niečo o tom odchode z tohto fóra, takže...?
 
stancok
2014-05-27 12:14:57
príspevok od: marcus_labeo
Čítaj poriadne; píšu, že "4/3" 12 MPx senzor nestačí držať krok..." A ktoré modely majú 12 MPx senzor? No tie staršie, ako napr. E-PL3. Ale E-PL5, E-PM2 a GX7 majú nový, o hodne lepší 16 MPx senzor, pričom E-PL5 a E-PM2 majú úplne identický senzor a GX7 má tento senzor s nejakými minimálnymi úpravami, takže kvalita výstupu posledných troch je v podstate rovnaká.
Ale na čo Ti to vlastne píšem, Ty budeš čakať, kým GX7 klesne na 300 eur, čo sa však nikdy nestane. Inak hovoril si niečo o tom odchode z tohto fóra, takže...?
tak mi potom zdovodnite cenu gx7 850e za telo..lebo tomu nechapem..ked jeho realna cena za telo je cca +-300-400e ,co ma azda skelet z 24 karat zlata?ako nepovedal by som kedze je to defacto stale novinka(aj ked uz skoro rok na trhu) takze nie tak celkom keby povedzme mala kus nadnesenu cenu tych cca 600-650e za telo..ale on musi byt vazne zo zlata ked tolko zanho chcu..v com je potom tak odlisny a lepsi napr od spominanych pl-5/pm2?
 
dePappa
2014-05-27 12:27:58
príspevok od: stancok
tak mi potom zdovodnite cenu gx7 850e za telo..lebo tomu nechapem..ked jeho realna cena za telo je cca +-300-400e ,co ma azda skelet z 24 karat zlata?ako nepovedal by som kedze je to defacto stale novinka(aj ked uz skoro rok na trhu) takze nie tak celkom keby povedzme mala kus nadnesenu cenu tych cca 600-650e za telo..ale on musi byt vazne zo zlata ked tolko zanho chcu..v com je potom tak odlisny a lepsi napr od spominanych pl-5/pm2?
ved si kup iba senzor (na ebayi urcite zohnas) a daj si ho do drevenej krabicky. Potom mozno zistis, ze fotoaparat nie je len o senzore
 
snow
2014-05-27 12:33:09
príspevok od: stancok
tak mi potom zdovodnite cenu gx7 850e za telo..lebo tomu nechapem..ked jeho realna cena za telo je cca +-300-400e ,co ma azda skelet z 24 karat zlata?ako nepovedal by som kedze je to defacto stale novinka(aj ked uz skoro rok na trhu) takze nie tak celkom keby povedzme mala kus nadnesenu cenu tych cca 600-650e za telo..ale on musi byt vazne zo zlata ked tolko zanho chcu..v com je potom tak odlisny a lepsi napr od spominanych pl-5/pm2?
och joj ale ked je nieco drahsie neznamena, ze to je aj lepsie ! Ano na jednoduchsich ludi to funguje skvelo, hlavne ked vsetko vnimaju cez prizmu penazi. Ale pochop uz, ze ked zoberiem svoj 8 rokov starucky canon kompakt tak na manualnom nastaveni urobim lepsie foto ako ty s tym gx7, ked by si si ho teraz kupil. A vies preco ? Pretoze ja fotim a hram sa a to denne a preto dokazem vydolovat maximum aj z toho naprd. fotaku, kedze to je vlastne ta prava zabava. A ty ? Ty len stale spekulujes preco je nieco drahsie a ine lacnejsie. Ano verim, ze keby sme sutazili v tom kto precital viacej recenzii, alebo vie kde ake technicke detailiky o fotakoch asi vyhras. Ale to si si poplietol server, chod na http://diit.cz/ alebo nieco podobne kde sa mozes s ludmi donekonecna bavit o hardware fotakoch.
 
stancok
2014-05-27 14:04:54
príspevok od: snow
och joj ale ked je nieco drahsie neznamena, ze to je aj lepsie ! Ano na jednoduchsich ludi to funguje skvelo, hlavne ked vsetko vnimaju cez prizmu penazi. Ale pochop uz, ze ked zoberiem svoj 8 rokov starucky canon kompakt tak na manualnom nastaveni urobim lepsie foto ako ty s tym gx7, ked by si si ho teraz kupil. A vies preco ? Pretoze ja fotim a hram sa a to denne a preto dokazem vydolovat maximum aj z toho naprd. fotaku, kedze to je vlastne ta prava zabava. A ty ? Ty len stale spekulujes preco je nieco drahsie a ine lacnejsie. Ano verim, ze keby sme sutazili v tom kto precital viacej recenzii, alebo vie kde ake technicke detailiky o fotakoch asi vyhras. Ale to si si poplietol server, chod na http://diit.cz/ alebo nieco podobne kde sa mozes s ludmi donekonecna bavit o hardware fotakoch.
potom ked je tak zly a nevyhodny a spravis s tvojou starinou canonom lepsie foto preco napr aj tu na ephote ziskal ocenenie TOP(co mimochodom ziskavaju naj modely v danom segmente a triede) www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/panasonic-lumix-dmc-gx7/ teda podla Karolovej recenzie je to zrejme to naj v 4/3 formate(spolu vraj s e-p5)...a prechvaleny nebol len tu na ephote Karolom.. a vy ho tu teraz zvazate pod ciernu zem a davate zrazu vsetky dokonca aj tie najlacnejsie peny pred neho..preco ich potom vas uznavany milacik Karol nedal a tiez ho nezvozil kvalitou vystupu pod ciernu zem?
 
Paladin25
2014-05-27 14:10:23
príspevok od: stancok
potom ked je tak zly a nevyhodny a spravis s tvojou starinou canonom lepsie foto preco napr aj tu na ephote ziskal ocenenie TOP(co mimochodom ziskavaju naj modely v danom segmente a triede) www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/panasonic-lumix-dmc-gx7/ teda podla Karolovej recenzie je to zrejme to naj v 4/3 formate(spolu vraj s e-p5)...a prechvaleny nebol len tu na ephote Karolom.. a vy ho tu teraz zvazate pod ciernu zem a davate zrazu vsetky dokonca aj tie najlacnejsie peny pred neho..preco ich potom vas uznavany milacik Karol nedal a tiez ho nezvozil kvalitou vystupu pod ciernu zem?
Komu nie je rady tomu nie je pomoci Neviem čo si mám o tebe myslieť či nechceš chápať alebo to nevieš pochopiť

Nikto nehovorí že je to zlý foťák. Ale treba si uvedomiť že je iné keď porovnáva fotoaparáty amatér a profesionál, ktorému prechádza rukami kopec techniky. Ten si všimne veci na ktoré ty ako amatér v živote neprídeš. On aj fotografie vie porovnať inak ako ich vidíš ty... ale aby si bol spokojný poradím ti aby si nič nekupoval a čakal kým klesne na 299 Eur vo výpredaji
 
stancok
2014-05-27 14:20:37
mimochodom sami ste pod samotnou recenziou(resp vacsina z vas) ten fotak vychvalovali do nebies aj Karolovu recenziu(pred ktorou sa mimochodom sklanam ako som uz vtedy spominal) a teraz tymito hlaskami co tu potite proti gx7 idete vlastne sami proti sebe a seriete si do vlastneho..dokonca ste chvalili aj cenu ze je adekvatna ..a teraz tvrdite uplny opak, zevraj aj najlacnejsie peny ho predcia v kvalite vystupu..ako sorry takto si protirecit ...a to je len par mesiacov od recenzie..
 
Paladin25
2014-05-27 14:47:12
príspevok od: stancok
mimochodom sami ste pod samotnou recenziou(resp vacsina z vas) ten fotak vychvalovali do nebies aj Karolovu recenziu(pred ktorou sa mimochodom sklanam ako som uz vtedy spominal) a teraz tymito hlaskami co tu potite proti gx7 idete vlastne sami proti sebe a seriete si do vlastneho..dokonca ste chvalili aj cenu ze je adekvatna ..a teraz tvrdite uplny opak, zevraj aj najlacnejsie peny ho predcia v kvalite vystupu..ako sorry takto si protirecit ...a to je len par mesiacov od recenzie..
Čítal si tú recenziu?

Lebo ja si dovolím citovať p. Srnca

"V porovnaní s nedávno testovanými Olympusmi PEN E-P5 a OM-D E-M1, nie je v obrazovej kvalite prakticky žiaden rozdiel."

E-PM2 má rovnaký snímač ako E-P5 (holt politika olympusu je v tomto fajn)
 
Vixen
2014-05-27 14:48:56
príspevok od: stancok
mimochodom sami ste pod samotnou recenziou(resp vacsina z vas) ten fotak vychvalovali do nebies aj Karolovu recenziu(pred ktorou sa mimochodom sklanam ako som uz vtedy spominal) a teraz tymito hlaskami co tu potite proti gx7 idete vlastne sami proti sebe a seriete si do vlastneho..dokonca ste chvalili aj cenu ze je adekvatna ..a teraz tvrdite uplny opak, zevraj aj najlacnejsie peny ho predcia v kvalite vystupu..ako sorry takto si protirecit ...a to je len par mesiacov od recenzie..
Stančok, Tebe tu v diskusií na ephote určite už nikto nepomôže s tvojím "problémom", Ty by si mal vyhladať odborníka ...
 
stancok
2014-05-27 15:47:59
príspevok od: Paladin25
Čítal si tú recenziu?

Lebo ja si dovolím citovať p. Srnca

"V porovnaní s nedávno testovanými Olympusmi PEN E-P5 a OM-D E-M1, nie je v obrazovej kvalite prakticky žiaden rozdiel."

E-PM2 má rovnaký snímač ako E-P5 (holt politika olympusu je v tomto fajn)
recenziu som samozrejme cital, len vytrhavas vety z kontextu , mimochodom e-p5 a e-m1 su spickove modely dokonca e-m1 cenovo aj vybavou este o level vyssie,adekvatny model ku gx7 je e-p5 ale celkovo gx7 v mikrosuboji vitazi kedze ma o dost lepsie video oproti e-p5 ale vy tvrdite ze najnizsie a najlacnejsie peny e-pm2 a e-pl5 su obrazovym vystupom lepsie nez gx7 co podla Karola a aj mnohych uznavanych foto odbornikov a recenzistov na zahranicnych weboch vobec nie je pravda..lebo sa zrovnavaju nezrovnatelne triedy a suhlasili ste vtedy s nim aj vy,no teraz tvrdite opak ,s vetou "V porovnaní s nedávno testovanými Olympusmi PEN E-P5 a OM-D E-M1, nie je v obrazovej kvalite prakticky žiaden rozdiel." suhlasim lebo je to tak ano co sa tyka cisto obrazovej kvality ale nie inych veci
 
Paladin25
2014-05-27 16:09:10
príspevok od: stancok
recenziu som samozrejme cital, len vytrhavas vety z kontextu , mimochodom e-p5 a e-m1 su spickove modely dokonca e-m1 cenovo aj vybavou este o level vyssie,adekvatny model ku gx7 je e-p5 ale celkovo gx7 v mikrosuboji vitazi kedze ma o dost lepsie video oproti e-p5 ale vy tvrdite ze najnizsie a najlacnejsie peny e-pm2 a e-pl5 su obrazovym vystupom lepsie nez gx7 co podla Karola a aj mnohych uznavanych foto odbornikov a recenzistov na zahranicnych weboch vobec nie je pravda..lebo sa zrovnavaju nezrovnatelne triedy a suhlasili ste vtedy s nim aj vy,no teraz tvrdite opak ,s vetou "V porovnaní s nedávno testovanými Olympusmi PEN E-P5 a OM-D E-M1, nie je v obrazovej kvalite prakticky žiaden rozdiel." suhlasim lebo je to tak ano co sa tyka cisto obrazovej kvality ale nie inych veci
si zabil

Konečne som zažil pravého demagóga... vždy som po tom túžil

Sa zastav a ešte raz všetko prečítaj ja som napísal že amatér (a teda aj ty) nerozozná rozdiel v kvalite... alebo mi chceš povedať že keď pred teba dám 10 fotil z toho 5 fotených penom a 5 fotených gx7 povedzme s tým istým objektívom a na tých istých nastaveniach tak ti rozoznáš čo bolo fotené čím?

Iba ty tu riešiš obrazovú kvalitu do extrému... ostatný ti vysvetlili že fotoaparát nie je len čip a ja by som ich ešte doplnil že fotografia nie je tvorená len fotoaparátom
 
calven
2014-05-27 16:15:46
Nemôžete sa ísť hrať pred svoju bytovku?
 
Blackman
2014-05-27 16:19:35
príspevok od: stancok
recenziu som samozrejme cital, len vytrhavas vety z kontextu , mimochodom e-p5 a e-m1 su spickove modely dokonca e-m1 cenovo aj vybavou este o level vyssie,adekvatny model ku gx7 je e-p5 ale celkovo gx7 v mikrosuboji vitazi kedze ma o dost lepsie video oproti e-p5 ale vy tvrdite ze najnizsie a najlacnejsie peny e-pm2 a e-pl5 su obrazovym vystupom lepsie nez gx7 co podla Karola a aj mnohych uznavanych foto odbornikov a recenzistov na zahranicnych weboch vobec nie je pravda..lebo sa zrovnavaju nezrovnatelne triedy a suhlasili ste vtedy s nim aj vy,no teraz tvrdite opak ,s vetou "V porovnaní s nedávno testovanými Olympusmi PEN E-P5 a OM-D E-M1, nie je v obrazovej kvalite prakticky žiaden rozdiel." suhlasim lebo je to tak ano co sa tyka cisto obrazovej kvality ale nie inych veci
Stancok ani sa nehnevaj ale aby si niekto v 37. rokoch nevedel vybrat fotak a spekuloval dokola jak Rexo s bimbisom tak to je uz riadne mimo. Vsetky moderne fotaky maju lepsiu obrazovu kvalitu ako su tvoje fotoschopnosti. Kup si ten fotak ku ktoremu ta to najviac taha. Ci uz je to a6000, alebo Panasonic GX7 alebo nieco ine. Hlavne nevypisuj ze sa rozhodujes medzi xx a zy a co by bolo lepsie. Nikto tu ani len netusi co by pre teba bolo lepsie.
 
PeCh
2014-05-27 16:32:30
príspevok od: stancok
tak mi potom zdovodnite cenu gx7 850e za telo..lebo tomu nechapem..ked jeho realna cena za telo je cca +-300-400e ,co ma azda skelet z 24 karat zlata?ako nepovedal by som kedze je to defacto stale novinka(aj ked uz skoro rok na trhu) takze nie tak celkom keby povedzme mala kus nadnesenu cenu tych cca 600-650e za telo..ale on musi byt vazne zo zlata ked tolko zanho chcu..v com je potom tak odlisny a lepsi napr od spominanych pl-5/pm2?
Lebo foťák nie je iba senzor. GX7 má EVF (dokonca výklopný!), display funguje ako touchpad... Jednoducho výrobca si povedal, že si ho tak cení. Ber alebo nechaj tak.

BTW iPhone má tiež výrobné náklady polovičné ako predajná cena.
 
stancok
2014-05-27 17:38:55
príspevok od: PeCh
Lebo foťák nie je iba senzor. GX7 má EVF (dokonca výklopný!), display funguje ako touchpad... Jednoducho výrobca si povedal, že si ho tak cení. Ber alebo nechaj tak.

BTW iPhone má tiež výrobné náklady polovičné ako predajná cena.
no za tu cenu urcite nie, pokial nespadne cena aspon na 400-500 za telo minimalne.. uz v honkongskych eshopoch ide aspon po cca 550 za telo, no aj to je este vela na to co ponuka.. v podstate vyssiu hodnotu ani nema.. ved aps-c ckova a6000 je novinka a aktualne sa predava za cca 580 za telo cize cena za gx7 pri momentalne aktualnej ponuke 4/3 systemov na trhu je sialene prehnana a chora.. snad si to cim skor panasonic uvedomi a zacne cim skor zbijat cenu dole.. ked nie berem a6000 +pevnu sigmu, to som uz viacmenej rozhodnuty
 
Igor Šaffo
2014-05-27 18:01:47
príspevok od: stancok
no za tu cenu urcite nie, pokial nespadne cena aspon na 400-500 za telo minimalne.. uz v honkongskych eshopoch ide aspon po cca 550 za telo, no aj to je este vela na to co ponuka.. v podstate vyssiu hodnotu ani nema.. ved aps-c ckova a6000 je novinka a aktualne sa predava za cca 580 za telo cize cena za gx7 pri momentalne aktualnej ponuke 4/3 systemov na trhu je sialene prehnana a chora.. snad si to cim skor panasonic uvedomi a zacne cim skor zbijat cenu dole.. ked nie berem a6000 +pevnu sigmu, to som uz viacmenej rozhodnuty
Keď gx7 zníži cenu vyjde gx8 a a7000 a môžeš ďalej študovať parametre . . .
 
Marcel Rebro
2014-05-27 19:25:39
príspevok od: stancok
no za tu cenu urcite nie, pokial nespadne cena aspon na 400-500 za telo minimalne.. uz v honkongskych eshopoch ide aspon po cca 550 za telo, no aj to je este vela na to co ponuka.. v podstate vyssiu hodnotu ani nema.. ved aps-c ckova a6000 je novinka a aktualne sa predava za cca 580 za telo cize cena za gx7 pri momentalne aktualnej ponuke 4/3 systemov na trhu je sialene prehnana a chora.. snad si to cim skor panasonic uvedomi a zacne cim skor zbijat cenu dole.. ked nie berem a6000 +pevnu sigmu, to som uz viacmenej rozhodnuty
stancok ty si normálne že mexická telenovala
 
kasko
2014-05-27 20:33:32
príspevok od: stancok
no za tu cenu urcite nie, pokial nespadne cena aspon na 400-500 za telo minimalne.. uz v honkongskych eshopoch ide aspon po cca 550 za telo, no aj to je este vela na to co ponuka.. v podstate vyssiu hodnotu ani nema.. ved aps-c ckova a6000 je novinka a aktualne sa predava za cca 580 za telo cize cena za gx7 pri momentalne aktualnej ponuke 4/3 systemov na trhu je sialene prehnana a chora.. snad si to cim skor panasonic uvedomi a zacne cim skor zbijat cenu dole.. ked nie berem a6000 +pevnu sigmu, to som uz viacmenej rozhodnuty
tuto temu nesledujem, lebo ma to fakt nebavi citat, ale porovnavat ceny je uplna blbost - hlavne ked sa vsade objavilo info, ze výrobcovia/predajcovia dslr pojdu s cenou dole, aby boli jednotkou na trhu - marketing! A vôbec to neodrazuje kvalitu dslr oproti tym inym divnym veciam....
 
fatality
2014-05-27 21:07:11
príspevok od: stancok
no za tu cenu urcite nie, pokial nespadne cena aspon na 400-500 za telo minimalne.. uz v honkongskych eshopoch ide aspon po cca 550 za telo, no aj to je este vela na to co ponuka.. v podstate vyssiu hodnotu ani nema.. ved aps-c ckova a6000 je novinka a aktualne sa predava za cca 580 za telo cize cena za gx7 pri momentalne aktualnej ponuke 4/3 systemov na trhu je sialene prehnana a chora.. snad si to cim skor panasonic uvedomi a zacne cim skor zbijat cenu dole.. ked nie berem a6000 +pevnu sigmu, to som uz viacmenej rozhodnuty
podla mna..ty si podvedome..nechces kupit fotak..
teba bavi studovat recenzie,pozerat videa,porovnavat parametre,vypisovat do diskusii..
a kupou fotaka by si o vsetko toto prisiel..a preto ti dobre radim,ak nechces byt
nestastny,nekupuj si ziaden fotak,lebo sa toto nadherne obdobie skonci.. ..
a teraz trochu vaznejsie,aj ked neverim ze tvoje ja prijme nejaku radu,toboz moju:
ak fakt co len trochu chces fotit,aspon o trochu viac,nez browsit po recenziach,poloz si
pred seba budget,co si ochotny utratit za fotak,vyber si jeden,ktory je tvojim poziadavkam
najblizsie,kup si ho a fot fot fot..namiesto tvojho spekulujem,spekulujem,spekulujem..
 
stancok
2014-05-27 21:26:02
príspevok od: fatality
podla mna..ty si podvedome..nechces kupit fotak..
teba bavi studovat recenzie,pozerat videa,porovnavat parametre,vypisovat do diskusii..
a kupou fotaka by si o vsetko toto prisiel..a preto ti dobre radim,ak nechces byt
nestastny,nekupuj si ziaden fotak,lebo sa toto nadherne obdobie skonci.. ..
a teraz trochu vaznejsie,aj ked neverim ze tvoje ja prijme nejaku radu,toboz moju:
ak fakt co len trochu chces fotit,aspon o trochu viac,nez browsit po recenziach,poloz si
pred seba budget,co si ochotny utratit za fotak,vyber si jeden,ktory je tvojim poziadavkam
najblizsie,kup si ho a fot fot fot..namiesto tvojho spekulujem,spekulujem,spekulujem..
akoze som nekupil fotak a xz-2 bolo co? a to som ho kupil len par mesiacov dozadu za velmi obstojnych 270e a taktiez nelutujem hoci velky skok oproti mojmu staremu canonu sx20 to zas az tak nebol, no tu vybornu svetelnost a celkovo vyssiu ostrost fotiek za dobreho(ale aj horsieho) svetla ocenujem no chcem sa posunut uz trochu dalej aspon do csc ked uz nie zrkadla, aj ked uznavam je to u mna porod, proste si chcem dokladne vybrat nic viac.. ale viacmenej som rozhodnuty pre a6000..cas ukaze ci som spravil dobre..
 
total empty
2014-05-27 21:44:21
príspevok od: stancok
akoze som nekupil fotak a xz-2 bolo co? a to som ho kupil len par mesiacov dozadu za velmi obstojnych 270e a taktiez nelutujem hoci velky skok oproti mojmu staremu canonu sx20 to zas az tak nebol, no tu vybornu svetelnost a celkovo vyssiu ostrost fotiek za dobreho(ale aj horsieho) svetla ocenujem no chcem sa posunut uz trochu dalej aspon do csc ked uz nie zrkadla, aj ked uznavam je to u mna porod, proste si chcem dokladne vybrat nic viac.. ale viacmenej som rozhodnuty pre a6000..cas ukaze ci som spravil dobre..
nauč sa fotiť,nauč sa čo je expozičny trojuholnik,nauč sa upravovať Rawy, a potom ťa nebudú trápiť recenzie.
Pochopíš, že na fotku 10x15 alebo 20x30 nepotrebuješ super foťak ale super skúsenosti z fotenia, a nebudu ťa trápiť veci,ktoré ty pri veľkej vytlačenine trebárs 32x44 a viac ani neuvidíš a pri malých fotkách nemáš šancu.
Takže späť do reálu a ako povedal Lenin : Učiť sa,učiť sa učiť sa...
A preboha sa len nespýtaj, že kto je Lenin.
 
fatality
2014-05-27 21:56:10
príspevok od: stancok
akoze som nekupil fotak a xz-2 bolo co? a to som ho kupil len par mesiacov dozadu za velmi obstojnych 270e a taktiez nelutujem hoci velky skok oproti mojmu staremu canonu sx20 to zas az tak nebol, no tu vybornu svetelnost a celkovo vyssiu ostrost fotiek za dobreho(ale aj horsieho) svetla ocenujem no chcem sa posunut uz trochu dalej aspon do csc ked uz nie zrkadla, aj ked uznavam je to u mna porod, proste si chcem dokladne vybrat nic viac.. ale viacmenej som rozhodnuty pre a6000..cas ukaze ci som spravil dobre..
tak to my medzi tvojim spekulovanim uslo.. ..xz-2 je vynikajuci fotak,s plnym manualom a pokial nepotrebujes mega odpichy od pozadia,na dlho by ti mal vystacit..super ostry a vyborne pouzitelny do iso 800(co je s optikou f1.8-2.5 skvele)..mne napr.xz-1 vystacila dooost dlho a dodnes je to pre mna cestovny fotak no.1..
 
tomino1980
2014-05-27 22:23:08
príspevok od: stancok
akoze som nekupil fotak a xz-2 bolo co? a to som ho kupil len par mesiacov dozadu za velmi obstojnych 270e a taktiez nelutujem hoci velky skok oproti mojmu staremu canonu sx20 to zas az tak nebol, no tu vybornu svetelnost a celkovo vyssiu ostrost fotiek za dobreho(ale aj horsieho) svetla ocenujem no chcem sa posunut uz trochu dalej aspon do csc ked uz nie zrkadla, aj ked uznavam je to u mna porod, proste si chcem dokladne vybrat nic viac.. ale viacmenej som rozhodnuty pre a6000..cas ukaze ci som spravil dobre..
este by som skusil toto ...je tam sutaz a mozes vyhrat olyho ...zadara to uz je dobra cena nie ? ... aj ked to ma ten prdavy cip a video tiez nic moc ...tak neviem ci radsej nepockat na nejaku sutaz o a6000

http://www.fotomajak.cz/
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované