Hore

Najlepšie digitály

Na pár rokov toto bude posledný článok zo série o digitálnych fotoaparátoch z pohľadu histórie.

Predstavili sme si priekopníkov, najlepšie fotoaparáty zlatého veku digitálnej fotografie a modely, či celé systémy, u ktorých to skončilo neúspechom. Skončili sme v roku 2005. Teraz sa pozrieme na najlepšie fotoaparáty od roku 2005 doteraz. Bude to môj výber, s ktorým niektorí nebudú súhlasiť. Tí môžu zverejniť svoj vlastný výber.

Canon

Najmä v kategórii zrkadloviek sa Canon rozbehol najsvižnejšie a konkurencii chvíľu trvalo ho dobehnúť (aspoň čo sa týka technológií). Pre mňa sa prvými, skutočne zaujímavými, Canonmi stali zrkadlovky so štvorkou v označení. Amatérsky EOS 400D, ale hlavne poloprofesionálny EOS 40D a jeho nástupca EOS 50D. EOS-u 60D mnohí nevedia prísť na meno, ale posun o pól kategórie nadol bol logickým krokom, po predstavení EOS 7D. Z APS-C zrkadloviek je to však EOS 80D, ktorý dávam do pozornosti. S novým lepším DualPixel snímačom je tu konečne konkurencia pre Nikony radu 7XXX.


Canon EOS 40D, z čias keď digitálne fotoaparáty prestávali byť kompromisné.

I keď mám voči nasledujúcemu modelu niekoľko väčších výhrad, nemožno mu uprieť status legendy. Plnoformátový Canon EOS 5D Mark II spôsobil revolúciu v použití zrkadloviek ako kamier pre profesionálne využitie. Podieľal sa na vzniku mnohých reklám a videoklipov, seriálov a dokonca aj filmov. Definitívne potvrdil, že funkcia videa vo fotoaparáte nie je zbytočnosťou.


Canon OS 5D Mark II zmenil filmový svet.

Nikon D800 už nejaký čas kraľoval v kategórii digitálov s vysokým rozlíšením, kým Canon prišiel s odvetou v podobe dvojice EOS 5DS/5DS R. Rovno skočil na 50 Mpx, konkurujúc tak stredoformátovým fotoaparátom.

Ak ešte Canon v niektorej kategórii fotoaparátov slávil a slávi úspechy, sú to kompakty. Pre mňa je to v prvom rade legendárny rad Powershot G, spomeňme napr. model G9. Dnes je záujem ale o modely s 1” alebo väčším snímačom. Z nich mám najradšej odpoveď na Sony RX100, model Powershot G7 X.

Fujifilm

Priznajme si to, mnohí z nás očakávali po roku 2005 rýchly koniec tejto značky. V momente, kedy začala sláva kompaktov a ultrazoomov upadať, nemalo Fujifilm nič, čím by mohlo zaujať. Zrkadlovky sami nevyrábali, až na jediný model postavený na tele Nikonu. Vydržali však až do roku 2010, kedy sa začali o svoje miesto na trhu hlásiť bezzrkadlovky. Najprv ale prišiel dnes už legendárny kompakt s veľkým snímačom, model X100. A potom už to išlo rýchlo, najprv X-Pro1 ukázala, že optický priehľadový hľadáčik ešte nie je mŕtvy, najmä ak sa skombinuje s digitálnou technológiou zobrazovania. Ďalším prelomovým modelom bola X-T1, bezzrkadlovka s dizajnom zrkadlovky, ale až model X-T2 definitívne presvedčil aj tých, čo chcú fotiť šport a wildlife.

Akosi by sme ale pozabudli (teda ja) na kompakty, na ktoré mnohí nedajú dopustiť, modely X10/X20/X30.


Fujifilm X100T je moderný kompakt vyrobený v duchu starej školy. Táto “Leica chudobných” predznamenala budúcnosť Fujifilmu.

Ak sa bavíme o najlepších fotoaparátoch posledných rokov, patrí medzi ne najlacnejšia stredoformátová bezzrkadlovka Fujifilm GFX 50s. Fujine sa podarilo vyrobiť na prvý pokus takmer bezchybný stroj, skvele doplnený vynikajúcimi objektívmi.


Úspech na prvý pokus, to je Fujifilm GFX 50s, stredoformátová bezzrkadlovka.

Nikon

Zlatá éra Nikonu začína v roku 2007. Stali sa hneď dve významné veci. Po prvé, Nikon predstavil plnoformátovú zrkadlovku Nikon D3, s ktorou vytrel všetkým zrak. Paradoxne roky vyhlasoval, že plnoformátové zrkadlovky robiť nebudú. Po druhé, Nikon prešiel na CMOS snímače, čím dorovnal veľkú konkurenčnú výhodu Canonu. V kategórii APS-C zrkadloviek to bol dnes už legendárny Nikon D300, ktorý sa CMOS-om pochválil.


Nikdy nehovor nikdy, toto pravidlo potvrdzuje Nikon D3. Nikon roky tvrdil, že plnoformátové zrkadlovky nebude vyrábať.


Nikon D90 je komerčne najúspešnejšou zrkadlovkou a predával sa dlho po tom, čo mal už niekoľko nástupcov.

O rok nato sa zrodila legenda legiend Nikon D90, skvele vybavená amatérska zrkadlovka. Z nástupcov sa legendou podarilo stať až modelu D7200.

Prelomovým modelom sa stal Nikon D800/D800E. V čase svojho predstavenia vyvolával veľa otázok ohľadom toho, či si s 36Mpx fotografiami vlastne budeme vedieť poradiť. Dnes už vieme, že problémom nie je ani 50Mpx. Za jednu z najvýraznejších zrkadloviek súčasnosti, ktorú ale sprevádzajú konštrukčné nedostatky, je fullframe pre pokročilých amatérov, model D750. A nedávno nám Nikon predstavil D850, ak sa niečo nestane, tak to vyzerá na pár rokov na najlepšiu zrkadlovku na trhu. Bolo by hriechom zabudnúť na APS-C zrkadlovku, v ktorú už sme ani nedúfali, Nikon D500.


Nikon D850 má potenciál stať sa najlepšou DSLR na trhu, pre niekoľko nasledujúcich rokov.

V mojom výbere nenájdete žiaden kompakt od Nikonu. Mnohí by sem zaradili Coolpix A, ale chýbala mu rýchlosť, aby sa stal skutočne univerzálne využiteľný. Nástupcu sme sa zatiaľ nedočkali a ešte viac zamrzí zrušenie radu kompaktov DL, na ktoré sme sa tešili, ale na pulty predajní sa nedostali.

Olympus

Olympusu so zrkadlovkami dochádzal dych, z 4/3 snímača kedysi nevedeli vydolovať dostatočný dynamický rozsah a citlivosť. 4/3 koncept sa napokon uplatnil v bezzrkadlovkách. V roku 2009 to bola prvá bezzrkadlovka PEN E-P1. Do môjho zoznamu najlepších digitálov však nepatrí. Fotoaparát bol pomalý a mal snímač, ktorý náročnejších neuspokojil. PEN E-P1 ale naznačil ďalšie smerovanie vo vývoji fotoaparátov. Skutočným prelomom sa stal až model OM-D E-M5 s novou generáciou snímača, zabudovanou stabilizáciou a EVF hľadáčikom. Modelový rad OM-D sa stal tak úspešný, že takmer úplne zatienil rad PEN. V ňom aktuálne žiari jeden z najkrajších fotoaparátov vôbec, PEN-F.


Prvý model radu OM-D, E-M5 v čase uvedenia vzbudil riadny rozruch.

A čo kompakty? Olympus tento segment opúšťa, ponecháva si rad odolných fotoaparátov Tough. Na vydarené kompakty XZ1/XZ2 tak môžeme už len spomínať, nástupcu sa nedočkali. Späť k bezzrkadlovkám. To najlepšie, čo Olympus v digitálne ére predstavil, predstavuje model OM-D E-M1 Mark II.


Olympus XZ-1, PEN v tele kompaktu, škoda že sa nedočkal nasledovníka s väčším Micro 4/3 snímačom.

Panasonic

Novodobá história Panasonicu je podobná Fujifilmu. Aj tu musel dozrieť čas na bezzrkadlovky, aby sa firma pozviechala. V roku 2008 predstavila vôbec prvú AF bezzrkadlovku na trhu, model Lumix G1. Rovnako ako u Olympusu, museli prísť modely s vylepšeným Micro 4/3 snímačom, aby sa začalo hovoriť o úspechu. Začnem vydareným Lumixom GX7, na rozdiel od konkurenčného Olympusu ponúkol zabudovaný hľadáčik. V tom čase nebol na trhu žiaden PEN so zabudovaným EVF. Najslávnejším Panasonicom je Lumix GH4, paradoxne úspech si zaslúžil svojimi video schopnosťami. Ponúkol 4K video v kompaktnom tele. Jeho nástupca, Lumix GH5 je aktuálne najlepším Panasonicom a jedným z najlepších fotoaparátov vôbec.


Panasonic Lumix GH4 je ďalší z fotoaparátov, ktorý prerazil vo video priemysle.

Značka zatiaľ neopúšťa kategóriu kompaktov a ultrazoomov. Úspešne vsadila na 1” snímač, dôkazom je napr. ultrazoom FZ1000. Najzaujímavejším modelom je ale LX100 s väčším Micro 4/3 snímačom, objektívom špičkových parametrov a dokonca so zabudovaným hľadáčikom.


Panasonic Lumix LX100, kompakt - krásavec s výbornými parametrami. Všetci dúfame, že sa dočká aj nástupcu.

Pentax

Tejto značke sa na našom trhu dlhodobo nedarí. Nemôže za to ale nekvalita, či nezaujímavá ponuka. Ale o tom, po tom. Dnes sa venujeme samotným fotoaparátom. Až donedávna používal Pentax v zrkadlovkách výhradne APS-C snímače. V roku 2009 to bol model K-7, konkurencia mohla závidieť magnéziové telo, utesnenie a 100% hľadáčik. Cenovú revolúciu vyvolal v roku 2010 Pentax 645D, 40Mpx stredoformátová zrkadlovka. Cena bola oproti konkurencii tretinová.

Späť k menším zrkadlovkám. Pentax aj teraz bojuje s konkurenciou tak, že ponúka lepší pomer cena/výkon. Dokazujete to APS-C zrkadlovkou K-3 so stabilizovaným snímačom. Rozhodne najzaujímavejším modelom posledného desaťročia je Pentax K-1, prvá plnoformátová zrkadlovka tejto značky. I tu by si mohla konkurencia brať príklad, model má 36,4 Mpx stabilizovaný snímač a Pixel-Shift technológiu zvýšenia rozlíšenia. Podobne vybavený je aj Pentax KP s APS-C snímačom, ktorý ma dokonca elektronickú uzávierku.

Prvá plnoformátová DSLR od Pentaxu, model K-1 konkuruje Nikonom D800/D810.



APS-C zrkadlovka Pentax KP, z niektorých vychytávok by si mohli zobrať príklad aj ostatní výrobcovia.

Sony

Gigant, ktorý prevzal fotodivíziu Minolty, si môže dovoliť experimentovať viac, ako ktorákoľvek iná značka. Po roku 2005 prišiel prvý veľký úspech v podobe APS-C zrkadlovky tradičnej konštrukcie, modelu A700 a o rok nato prišla profi plnoformátová A900. V roku 2010 predstavilo Sony prvé bezzrkadlovky, rozumne vsadili na APS-C snímač. Neboli to prvé modely, ale až NEX-7, ktorý vzbudil väčší rozruch a záujem náročnejších fotografov.


Sony A900, poctivá plnoformátová zrkadlovka. Neskôr Sony prešlo na hybridný hľadáčik a potom na SLT technológiu polopriepustného zrkadla.

Že sa zrkadlovky dajú skonštruovať inak, dokazujú modely A77/A99 a ich nástupcovia, ktoré vďaka SLT technológii kombinujú výhody zrkadloviek a bezzrkadloviek. Majiteľov Canonov a Nikonov ale nechávajú chladných. Nie tak plnoformátové bezzrkadlovky. Prvé modely trpeli detskými chorobami, až z modelu A7R II sa stal hit. Ak nie najlepšou bezzrkadlovkou vôbec, tak minimálne najvýkonnejšou je novinka A9. Väčšinu od kúpy však odradí vysokááááá cena.


Sony A7R II, plnoformátová bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením, prilákala do Sony tábora mnoho skalných Canoňákov a Nikoňákov.

Takmer by sme zabudli na bezzrkadlovky s APS-C snímačom. Sony naplno prerazilo modelom A6000,ktorý neskôr vylepšilo o stabilizáciu, rýchlejšie zaostrovanie, vysokorýchlostné sériové snímanie a 4K video.

Len pár fotoaparátov môže niesť prívlastok legendárny. Medzi ne určite patrí Cybershot RX100, predstavený v roku 2012. Stal sa etalónom pre novú kategóriu kompaktov s 1” snímačom. Dnes má ďalších 4 nasledovníkov. Rovnako dobré sú ultrazoomy Cybershot RX10, tiež s 1” snímačom.

Predajne väčší úspech nezaznamenal plnoformátový kompakt Cybershot RX1 a jeho nástupcovia. Čestné miesto v zozname najlepších si ale zaslúži.


Sony RX100 - kompakt, ktorý zmenil svet kompaktov a stal sa etalónom v kategórii prístrojov s 1” snímačom.

Záver

Mohol by som vymenovať veľa ďalších vydarených fotoaparátov, väčšinou by to však boli Mark II/III/IV, čiže vylepšený nasledovníci úspešných pionierov. Dovolím si na záver spomenúť ešte niekoľko fotoaparátov. Začnem Samsungom NX1, labuťou piesňou značky, ktorá trh s fototechnikou opustila. Pritom práve tento model zvýšil záujem o jej produkty. Vo výpočte značiek som vynechal Leicu, nie je to kvôli portfóliu, ale preto, že nepatrí medzi komerčné. Vrátane mňa si jej fotoaparáty môže dovoliť len málokto. I tak mi však nedá nespomenúť aspoň dva vydarené modely. Prvým je plnoformátový kompakt Leica Q, prekvapujúco disponujúci najmodernejšími vychytávkami, ako automatické zaostrovanie, 4K video, dotykový displej, EVF hľadáčik, WiFi. Moderný profesionálny kompakt, ktorý je ale vyrobený v duchu značky. Ďalej je to Leica M Monochrome, sen tých, čo milujú čiernobielu fotografiu.


Leica Q sa zapíše do dejín ako jeden z najlepších profesionálnych kompaktov. Leica sa tu nebála narvať do fotoaparátu najnovšie technológie, tak trochu v kontraste so svojím tradičným prístupom ku konštrukcii.

Ak je mi ľúto, že som nemohol do zoznamu zaradiť niektorý fotoaparát, tak je to Nikon Df. Fotoaparát s výborným obrazovým výstupom, ktorý na fotkách vyzerá úžasne, ale je príliš veľký, drahý, niektoré parametre má slabšie, chudobnejšia je aj výbava. Dúfam, že o pár rokov jeho nástupca nájde miesto v zozname najlepších fotoaparátov.


Nikon Df, a taký to mohol byť úspešný fotoaparát, nebyť zbytočných kompromisov.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
MagickVamp
2017-09-05 06:27:18
Pekne retrospektiva, inak Nikon DF mk II by mohol byt pekny kandidat na CSC FF od Nikonu. To by bola konecne zas nejaka revolucia medzi fotakmi, retro dizajn nato uz ma.
 
JohnNewton
2017-09-05 06:48:07
príspevok od: MagickVamp
Pekne retrospektiva, inak Nikon DF mk II by mohol byt pekny kandidat na CSC FF od Nikonu. To by bola konecne zas nejaka revolucia medzi fotakmi, retro dizajn nato uz ma.
Ja neviem, vyrástol som na retro dizajne, po tom som sa k tomu po rokoch aj vrátil, ale dnes som presvedčený že ergonomicky nič lepšie ako telá súčasných DSLR nejestvuje. Aj najlepší Fuji bol v tele N D200 ( provokácia pre slabšie povahy )
 
MagickVamp
2017-09-05 06:59:17
príspevok od: JohnNewton
Ja neviem, vyrástol som na retro dizajne, po tom som sa k tomu po rokoch aj vrátil, ale dnes som presvedčený že ergonomicky nič lepšie ako telá súčasných DSLR nejestvuje. Aj najlepší Fuji bol v tele N D200 ( provokácia pre slabšie povahy )
vidis...ja som zas vyrastol na fotakoch moderneho vzhladu...a mozno preto ma retro dizajn pritahuje
 
JohnNewton
2017-09-05 07:15:39
príspevok od: MagickVamp
vidis...ja som zas vyrastol na fotakoch moderneho vzhladu...a mozno preto ma retro dizajn pritahuje
Jasné, ale To je v rovine vizuálnej a tým že to je mimo zabehnutého (a už okukaného) DSLR štandardu.
 
jomat
2017-09-05 07:57:27
Pentax KP nie je plnoformát, ale APS-C. Plnoformát Pentax je model K1.
 
jan.zitniak
2017-09-05 17:46:13
Presne tak, odkedy mám Sony Alpha 6000, tak Nikon neberiem do rúk .. .
 
smarek
 
vaclav.pavelek
2017-09-05 23:19:07
Mám D90 a to čo prežila to by hocijaký fotoaparát už vzdal Je to tank
 
asverusko
2017-09-06 13:57:02
príspevok od: jan.zitniak
Presne tak, odkedy mám Sony Alpha 6000, tak Nikon neberiem do rúk .. .
Zdravím. Aký máte OVERENÝ objektív ku Sony 6000? (Teraz mám Canon 750D + Sigma 17-50. Chcem prejsť na Sony 6300). Ďakujem.
 
asverusko
2017-09-06 14:08:38
príspevok od: asverusko
Zdravím. Aký máte OVERENÝ objektív ku Sony 6000? (Teraz mám Canon 750D + Sigma 17-50. Chcem prejsť na Sony 6300). Ďakujem.
Vybavené cez telefón. Ďakujem.
 
Mattus1990
2017-09-06 14:33:34
príspevok od: asverusko
Vybavené cez telefón. Ďakujem.
Sigma 30mm F/1,4 C a Sony E 50mm f1,8
 
Emilio
2017-09-07 20:20:51
príspevok od: vaclav.pavelek
Mám D90 a to čo prežila to by hocijaký fotoaparát už vzdal Je to tank
Mám ho tiež. Kúpil som ho ako jazdenku,mal asi 6000 cvakov v ateliéri. Po prvých zoznamovacích týždňoch som povedal, že ak sa nepokazí, tak je to môj posledný upgrade. Som iba amatér, poškuľoval som po čomsi menšom s poriadnym ohniskom. S Nikonom mám pokryté ohnisko od 16 do 80 a 70 do 300. Od 70 do 300 po prepočte na FF je105 do 450. Tak som mal som požičaný Olympus E 600 s objektívom 70-300, kde sa prepočítava ohnisko na FF ako 140-600. No sklamanie totálne. Jediná výhoda sú rozmery a váha. Ale kvalitu výstupu / ostrosť, farebné podanie,/ ma sklamali. Teda D 90 forever.
 
vaclav.pavelek
2017-09-13 22:10:18
príspevok od: Emilio
Mám ho tiež. Kúpil som ho ako jazdenku,mal asi 6000 cvakov v ateliéri. Po prvých zoznamovacích týždňoch som povedal, že ak sa nepokazí, tak je to môj posledný upgrade. Som iba amatér, poškuľoval som po čomsi menšom s poriadnym ohniskom. S Nikonom mám pokryté ohnisko od 16 do 80 a 70 do 300. Od 70 do 300 po prepočte na FF je105 do 450. Tak som mal som požičaný Olympus E 600 s objektívom 70-300, kde sa prepočítava ohnisko na FF ako 140-600. No sklamanie totálne. Jediná výhoda sú rozmery a váha. Ale kvalitu výstupu / ostrosť, farebné podanie,/ ma sklamali. Teda D 90 forever.
Ale mám v pláne Upgrade na D7100/7200 uvidím podla financií
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia