Hore

Prepolarizované

Polarizačný filter je jedným z najužitočnejších filtrov, najobľúbenejší je v krajinárskej fotografii. Ak ho ešte nepoznáte, tak vedzte, že dokáže stmaviť modrú oblohu, zvýrazni biele mráčiky, odstráni odlesk z vodnej hladiny, zvýrazni farby zelene. Dokáže toho ešte oveľa viac. Niekedy ale dokáže napáchať aj riadnu škodu. Ako? Tým, že jeho účinok je prisilný.

Pri použití s digitálnou zrkadlovkou pozorujeme obraz v hľadáčiku a otáčame filtrom dovtedy, kým nenájdeme tú správnu polohu, kedy je jeho účinok pre nás optimálny. Pozor, pohľad cez matnicu môže byť zradný. Snímač fotoaparátu nedokáže zachytiť to, čo vidí ľudské oko. Tam, kde sa náš zrak neustále prispôsobuje, aby videl detaily vo svetlách aj tieňoch, tam má fotoaparát jedinú expozíciu, ktorú určí na základe merania. Do toho vstupujú aj nastavenia, akými sú farebný profil (nastavenie saturácie, kontrastu), či digitálny blesk. Ak si výsledok neskontrolujete na displeji, môžete byť doma nemilo prekvapení. V hľadáčiku ste videli krásnu modrú oblohu a doma na monitore obklopuje hlavný objekt temný vesmír, ktorému chýbajú už len hviezdičky.

Sú teda situácie, kedy je lepšie polarizačný filter nepoužiť, alebo ho nenastaviť na maximálnu účinnosť. Stáva sa tak vtedy, ak chcete stmaviť už beztak tmavomodrú oblohu, pričom zvyšok záberu tvorí svetlý objekt, podobne ako na ukážkovej fotografii minaret. Expozičná automatika sa snaží záber exponovať tak, aby nedošlo k prepalom na svetlom objekte. Ak by bol minaret tmavší, nedošlo by k takej podexpozícii oblohy. Keďže ju polarizák ešte stmavil, je na fotografii takmer čierna. Čo v takom prípade robiť?

  1. Teraz už viete, že keď budete fotografovať svetlý objekt na pozadí sýtej modrej oblohy, nemusíte použiť polarizačný filter. O jej stmavenie sa postará samotný vysoký kontrast a tým daná expozícia.
  2. Ak filter použijete, skontrolujte výsledok na displeji. V prípade silnej podexpozície oblohy, nastavte polarizák na slabší účinok, alebo ho dajte z objektívu dole.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
zelovoc
2010-07-19 09:43:25
kompenzacia expozicie by nepomohla?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-07-19 09:51:44
príspevok od: zelovoc
kompenzacia expozicie by nepomohla?
Zalezi od dynamickeho rozsahu fotoaparatu, hlavne pri snimani do JPG by mohli vzniknut prepaly na svetlych plochach. Vzdy je lepsie znizit dynamicky rozsah sceny (v tomto pripade nepolarizovanim oblohy), nez nahananim detailov postprodukciou, ci korekciou expozicie.
 
Marcel Rebro
2010-07-19 10:19:55
Tip poucny (sam mam par ´kopecekov´ z vesmirnym pozadim) ale v kontexte nazvu ´Prepolarizovane´ posobi ten polmesiac na minarete ... tak nejak polarizujuco ...
 
lu_boss
2010-07-19 12:41:48
...ide o podobnu vec, ako je vinetacia - povazuje sa za vadu, ale je kreativne vyuzitelna a niekdy fotografii vyslovene prospieva.
Na polarizaku mi viac vadi farebny posun pri nevhodnom pouziti, ale to uz je trosku o inom :-)
 
PATAK
2010-07-19 20:03:52
tak pravda jest tiež som sa divil že som polarizákom záber aj pokazil v druhom prípade mi zase použite plarizač filtra pomohlo vyniknúť oblakom.S pozdravom
 
tomatito
ocenenie redakciou 2010-07-19 23:52:35
osobne sa mi vesmirna obloha paci..ovela viac ako slabomodra
 
mutino
2010-07-20 08:43:48
V týchto situáciach viem že neriešiteľné problémy môžu nastať pri fotografovaní na film.Tam sa toho korigovať už veľa nedá.Ale pri úprave digitálnych fotografii sa dá s tonalitou robiť hotové kúzla aj pri editovaní v postprocesingu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-07-20 09:23:45
príspevok od: mutino
V týchto situáciach viem že neriešiteľné problémy môžu nastať pri fotografovaní na film.Tam sa toho korigovať už veľa nedá.Ale pri úprave digitálnych fotografii sa dá s tonalitou robiť hotové kúzla aj pri editovaní v postprocesingu.
Zalezi, aky mas fotoaparat. U mojho Nikonu D300 je to v poriadku, ale u Panasonic G2, ktory testujem, by bol sum, ktory po uprave vylezie, uz rusivy.
 
Peter Svoboda
ocenenie redakciou 2010-07-21 21:12:08
poučný článok, dilema nastáva v krajinárkej foto v prípade fotenia vody v popredí a na pozadí zasnežené hory s modrou oblohou nad, vytočením filtra z polohy polarizácie je obloha menej tmvá, ale samozrejme chýba účinok filtra na vode,ak je v danej fotke žiadúci, chcelo by to asi niečo, ako polarizačný prechoďák.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované