Fotostĺpček 28/2025
Oddychoval som na historicky ladenom pikniku, fotoaparát som mal samozrejme so sebou.
Oddychoval som na historicky ladenom pikniku, fotoaparát som mal samozrejme so sebou.
Možno ste si mysleli, že vylepšovacie funkcie vo fotoaparáte fotografie vylepšujú. Aj opak býva pravdou.
Jeden z najväčších informačných a obrazových portálov Boston zverejnil prednedávnom sériu neuveriteľných farebných fotografií Ruska. Neuveriteľných preto, že boli vyhotovené na čiernobiely „sklený" film (sklené tabule) v rokoch 1909 - 1912.
Neviete, aký zorný uhol vám ponúkne váš objektív s konkrétnou zrkadlovkou? Už sme o tom popísali dosť článkov aj príspevkov, no ako sa hovorí, lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.
Aby ste neboli prekvapení tmavými fotografiami z minilabu alebo tlačiarne... Väčšina amatérskych fotografov, ale ani veľa profesionálnych, nemá optimálne podmienky pre počítačové spracovanie obrazu.
A sme tu opäť s upozornením na vegetačné obdobie. Neupozorňujeme alergikov na peľové obdobie, ale fotografov na to, aby nepremeškali vhodné obdobie na fotografovanie slnečníc.
Polarizačný filter je jedným z najužitočnejších filtrov, najobľúbenejší je v krajinárskej fotografii. Ak ho ešte nepoznáte, tak vedzte, že dokáže stmaviť modrú oblohu, zvýrazni biele mráčiky, odstráni odlesk z vodnej hladiny, zvýrazni farby zelene. Dokáže toho ešte oveľa viac. Niekedy ale dokáže napáchať aj riadnu škodu. Ako? Tým, že jeho účinok je prisilný.
Leto nakoniec prišlo, ortuť v teplomeroch sa šplhá nad 30-ku každý deň a podobná predpoveď je aj na tento týždeň. Tí, ktorí sa nenecháte odradiť extrémnym teplom, dodržte niekoľko zásad, aby ste ochránili seba aj techniku.
Máte pocit, akoby vám niekto vymenil vašu zrkadlovku za lacný kompakt a miesto objektívov ste použili poháre na zaváranie alebo horčičák? Keď zlyhá aj tá najlepšia technika a ani dobrý fotograf si nevie rady.
... namieril som fotoaparát a pokračoval kontinuálnym snímaním 9obr./s. Bum bác... Zachytil som celú zaujímavú situáciu. Tak som s radosťou stlačil tlačidlo play a zrazu vidím tma, tma, tma...
Pri fotografovaní budov je pomerne často nakláňame fotoaparát smerom nahor, aby sa nám zmestili do záberu, čím vznikajú zbiehajúce sa línie a domy, „padajúce" dozadu. Riešení je viacero a existuje aj jeden elegantný trik, ktorý sa môže niekedy hodiť.
V poslednom čase sa nás viacerí priatelia a známi pýtajú na to, ako držať fotoaparát pri fotografovaní na výšku. Zvlášť ženy majú tendenciu chytiť fotoaparát spúšťou nadol. Zopakujme si teda správne držanie fotoaparátu.
ČLÁNKY - aktuálne diskutované