Hore

V ZOO s Canon EOS R6 a RF 100-500

Tento blog môžete brať ako voľný doplnok k recenzii Canonu EOS R6. Kým začnete nadávať, že sú tu fotografie len v menšom rozlíšení, chcem vás ubezpečiť, že budúci týždeň ich dám, s minimálnymi úpravami a v plnom rozlíšení do recenzie objektívu RF 100-500.

Po daždivých dňoch konečne vykuklo slniečko a umožnilo mi ísť konečne do bratislavskej ZOO, aby som dotestoval teleobjektív. Vyskúšal som ho na krajine, detailoch, architektúre, ale bez zvierat by to nebolo ono. Veľmi som sa netešil, pretože naposledy som si v ZOO zafotil mizerne. Môj pesimizmus nebol na mieste, napokon to bol asi najlepší výlet do bratislavskej ZOO. Počasie vyšlo ideálne a zvieratá asi vytušili, že je to možno posledný krásny deň v tomto roku a tak si ho užívali.

Pre fotenie v ZOO som si nakonfiguroval vlastný expozičný program C1. Zapol som sériové snímanie, kontinuálne zaostrovanie, Auto ISO a AF detekciu zvierat. Auto ISO väčšinou nepoužívam, ale chcel som preveriť, aký šum fotoaparát produkuje. Vlka v lese som nafotil na ISO 8000 a technická kvalita je na danú citlivosť nadpriemerná. Šum vôbec nepôsobí rušivo a dá sa pekne redukovať postprocesingom. Canon EOS R6 mení moje fotografické návyky a hovorí mi “dôveruj mi, ja to dokážem”. Aby som len nechválil, prijal by som viac dynamického rozsahu v najvyšších jasoch.


ISO 8000.

Nafotil som cez 1400 záberov a batéria ešte hlásila polovičnú kapacitu. Môžu za to samozrejme sériové zábery. Po niekoľkých desiatkach minút začal fotoaparát signalizovať varovanie pred prehrievaním pri videu, pritom som len fotografoval. Párkrát som skontroloval zadnú stenu, ale bola len mierne teplejšia. Neviem, ako si to mám vysvetliť. Fotil som veselo ďalej, k žiadnemu zablokovaniu nedošlo.

Canon EOS R6 poskytuje výkon profesionálnej zrkadlovky EOS-1D X Mark III. Je doslova neuťahateľný. Detekcia zvierat a ich očí funguje výborne a veľmi uľahčuje zaostrovanie a aj komponovanie. Systém AF nedokázal detekovať len oko zebry. Prekvapujúco dobre fungoval aj pri fotení pandy červenej, ktorá sa práve kŕmila bambusom a každú chvíľu ju prekryla nejaká vetvička. Pre wildliferov je to vítaná pomoc. Mení to spôsob, akým fotograf zaostruje a má to blahodarný vplyv na kompozíciu, pretože môžete presne zakomponovať a zaostrenie na hlavu alebo oko sa postará fotoaparát.


Akonáhle cez vetvičky bolo vidieť na oko, fotoaparát naň zaostril.

Výlet do ZOO sa vydaril, všetko klaplo. Do galérie som dal upravené fotografie, bez odšumovania. Niektoré sú fotené cez špinavé sklo a niektoré cez mreže alebo pletivo.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Ľuboš Bakyta
2020-10-22 09:39:52
Na fotkách od iso 2000 je viac zrna ako by som čakal. Mám staručké 6Dčko ale toľko nezrní :/
 
Budy
2020-10-22 09:44:50
Vskutku bleskurýchly autofokus s prioritou ľudského a zvieracieho oka je prudko návyková záležitosť. Aj bežné "cvaky" hned pôsobia mimoriadne profesionálne. Veľmi som sa tešil, že Canon uvedie aj v EOS M kategórii modely M50 II./M5 II s ostrením, dynamickým rozsahom snímača a nebodaj i stabilizáciou prevzatou z R-kových modelov, ktorá by spolu s očakávanou EF-M 100-300mm f/5.6-8 IS STM, predstavovala perfektnú kombináciu práve na takýto druh fotenia. Zatiaľ sa ukázala iba tá M50 II. a teda vačší fail som už dávno nevidel, stále však verím, že keď už sa teda rozhodli zarezať zlaté kura, tak aspoň na rozlúčku s modelom ktorý bude stáť za to.
 
MagickVamp
2020-10-22 10:17:48
príspevok od: Ľuboš Bakyta
Na fotkách od iso 2000 je viac zrna ako by som čakal. Mám staručké 6Dčko ale toľko nezrní :/
Mal som 6D a zvladala ISO fantasticky. R6 to zvlada rovnako, ale ako bonus ma vacsi dynamicky rozsah. Treba brat do uvahy ze rovnake ISO vyzera inak aj v zavislosti od toho v akom svetle to fotis. Inak vyzera ISO2000 pri dobrom svetle a inak pri zlom. Tie cipy su v principe uz roky rovnake. Sum sa snazia robit menej rusivy, pekne to vidno pri vela MPX fotakoch, snazia sa neustale zvysovat DR. Ale ked mas raz 20mpx FF snimac tak +- to bude podobne. Sony A9mkII napr ma horsi DR na nizkom ISO ako mala stara A9. Dokonca nie vzdy novsi snimac je lepsi co do vystupu, len to je prepojene aj na ostrenie napriklad. Niekde obcas uberu aby dakde mohli pridat. Ale +-v konecnom dosledku je tam vzdy viac pozitiv.
 
sharkyyy
2020-10-22 13:00:17
Mne sa nepaci bokeh na tychto fotkách. Strasne rušivý, s mojou 100-400 mark II sa mi takýto nikdy nepodaril. Ale moze byt, ze za rovnakých podmienok by to bolo podobne. (Napr. Fotka c.11)
 
Kamil Škvarka
2020-10-22 13:44:28
príspevok od: sharkyyy
Mne sa nepaci bokeh na tychto fotkách. Strasne rušivý, s mojou 100-400 mark II sa mi takýto nikdy nepodaril. Ale moze byt, ze za rovnakých podmienok by to bolo podobne. (Napr. Fotka c.11)
Ja som si to presne všimol ako prvé. Ale nemám objektívy nad f/2,8. Dobrý rozsah skla, ale svetelnost pre mna osobne určite nie.
 
z80
2020-10-22 15:12:37
príspevok od: sharkyyy
Mne sa nepaci bokeh na tychto fotkách. Strasne rušivý, s mojou 100-400 mark II sa mi takýto nikdy nepodaril. Ale moze byt, ze za rovnakých podmienok by to bolo podobne. (Napr. Fotka c.11)
Možno to súvisí s tým, že tie šelmy sú fotené cez sklo.
 
blahoslav J B Art
2020-10-22 15:27:40
príspevok od: z80
Možno to súvisí s tým, že tie šelmy sú fotené cez sklo.
minimalne cez sklo v objektive
 
stokinger
2020-10-22 15:42:47
no popravde čo sa tyka šumu ten zas až tak nevadí...skôr aby pri tom šume nedochadzalo k degradácií detailov.... v tomto je eRko napríklad fajn, že aj ked šumi celkom dosť tak pri ISO 12500 je stale dosť detailov a softy ako napr topaz a podobne z toho vedia urobiť bomba foto... ke´d to preženiem tak z rovnako zašumenej foto na 5D III nedokažem toho moc vytiahnuť...tam je už pokles detailov markantný, takže ak je u R6 aj pri šume dosť detailov čo myslím že bude....tak to bude skrátka paráda...
 
lamik
2020-10-22 16:44:05
hmm, možno sme práve objavili, prečo je zebra pásikovaná ...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia