Hore

Vyhodené peniaze

Väčšina z nás zvažuje, za čo utratí svoje peniaze. Rozhodujeme sa, akú techniku si kúpime a veríme, že vynaložené prostriedky sa vrátia v podobe dobrých fotografií. Niektorí si síce myslia to isté, ale peniaze napriek tomu len „vyhadzujú do vzduchu". Môžeme ich rozdeliť do niekoľkých kategórií.

Nevedko

Nevedko je najčastejšie úplný začiatočník. Najčastejšie je neinformovaný a oslovený vtieravou reklamou naletí na jednoduché marketingové triky. Vždy ostré zábery, fotografuje aj potme, najmenší, najľahší... Výrobcovia toho vždy nasľubujú......

Nevedko je na tom ešte dobre. Zistí, že bol podvedený a vytriezvie. Po čase zistí, prečo ten jeho fotoaparát nevie robiť zázraky a väčšinou sa z toho aj poučí. Dúfam len, že ho to od fotografie neodradí. Peniaze vyhodil na to, aby zmúdrel.

Počítač čiar

Fotografuje už niekoľko rokov a považuje sa za odborníka. Pozná všetky stránky o objektívoch, spamäti ovláda všetky hodnotenia objektívov, konkrétne hodnoty rozlíšenia v strede aj v rohoch obrazu, pri všetkých ohniskách a clonách. Premýšľa zásadne v MTF krivkách a nad posteľou mu visí namiesto fotografie testovací obrazec. Osobnými testami zistil aký je skvelý Soligor 28-300/3,5-6,7 a že tie sklá od Leica nie sú nič moc.

Objektív si nekúpi skôr, než ho nepodrobí všetkým testom, ktoré bežne prevádza len štátna skušobňa. Aj keď si naštudoval všetky dostupné informácie, konzultuje ich vo všetkých predajniach fototechniky. Zrejme si myslí, že predavači majú tiež toľko času ako on a naviac objavili tajný zdroj zaručene pravdivých informácii.  A prečo vyhodil peniaze? Pretože nikto od neho nevidel inú, než testovaciu fotografiu. Pre samé testovanie, bohužiaľ, nemá čas na fotografovanie.

Noisekiller

Zmutovaný počítač čiar. Dieťa digitálnej doby. Testy na dpreview sú pre neho bibliou. Najradšej má porovnávanie šumu, pri všetkých citlivostiach ISO, so všetkými konkurenčnými prístrojmi. Dokonale pozná testovacie zátišie, hlavne stromy na vignete Baileys. Je pohoršený tým, že Photoshop má len 3200% zväčšenie, takto sa predsa nedá skontrolovať kvalita fotografie!

Noisekiller vie, že jediný dobrý fotoaparát, je ten najnovší a najdrahší. Noisekiller sa vyznačuje ešte niekoľkými zaujímavými vlastnosťami:

  1. Aktívne sa zapája do dikusie vo všetkých dostupných fórach o technike.
  2. Pri predstavení novej vlajkovej lode, ako prvý rozoberá jej nedostatky, hlavne ten šum pri 6400ASA, len 10 obr./s a hlavne to malé rozlíšenie 24MPx.
  3. Fotografiu si nechal vytlačiť len raz, formát 9x13 v akciovej cene 0,10 €. Inak si fotografie pozerá na svojom notebooku. Vlastne ani nikdy nepotreboval väčšie rozlíšenie ako 6 Mpx.

Kedže si myslí, že kvalita objektívu je nepodstatná, má len setový objektív. Neustále sa trápi nedostatočnou kvalitou obrazu, ktorú zvádza na kvalitu snímača. Možno keby sa tak nezaoberal technikou a prijal fakt, že nič nie je dokonalé, začal by konečne fotografovať a pochopil by, že fotografia nie je len o technike. Pritom akosi pozabudol pracovať na sebe,  vzdelávať sa a aktívne fotografovať. Účty za elektrinu a internetové pripojenie sú v tomto prípade tiež vyhodené peniaze. Fotografia sa rodí v hlave a robí vonku, nie v počítači. Dokonalá technická kvalita bez obsahu a myšlienky je len skupinou pixelov.

Sporiteľ

Sporiteľ má peniaze. Má však aj nepeknú vlastnosť, sporiť na veciach, o ktorých si myslí, že nie sú dôležité. Častokrát disponuje skutočne kvalitným vybavením. Možno u neho objavíte aj Contax či Leicu. Objektívy má, samozrejme, tiež kvalitné. Na kúpu tela a objektívov vynaložil značnú sumu. Prišiel však čas začať sporiť. Škoda, že už nepredávajú výhodné trojbalenia filmov Eqicolor, najlepšie ešte zlacnené v akcii, po expirácii. Tak nič, ušetrí aspoň na najlacnejšej pamäťovej karte. Za vrchol úspor považuje kúpu superlacného filtra bez antireflexnej úpravy. To, že degraduje kvalitné objektívy o dve triedy mu akosi neprekáža. Vyhodené peniaze za objektívy, aj za filtre. Hrejivý pocit z ušetrených peniažkov je však dôležitejší.

Existuje aj druhý typ sporiteľa - „kombinatorik". Vie, že kupovať najlacnejší fotoaparát nemá zmysel. Investuje preto do nového fotoaparátu s výbornými parametrami. K nemu si kúpi najlacnejší setový objektív, alebo nejakú hrôzu zo secondhandu. Zatiaľ čo za fotoaparát dal 1500 €, objektív ho vyšiel max. na 100 €. Vie, že to nie je ideálna kombinácia, ale veď je to len na chvíľku. Uvedená chvíľka máva väčšinou rozsah niekoľkých rokov. Keď sa nazbierajú peniažky na poriadny objektív, objaví sa nový fotoaparát, s dvakrát lepšími parametrami. „Takové neštestí!"

Ak nie je vyrovnaný celý reťazec snímania a spracovania fotografie, je časť prostriedkov doslovne vyhodená.

Čakateľ

Fotograf - čakateľ pozorne sleduje všetky novinky. Má vyhotovený zoznam techniky, ktorú chce vlastniť. K zoznamu má pripojené katalógy a výtlačky recenzii. Obsah zoznamu sa neustále mení. Mal v ňom už všetky značky výrobcov a zostavy v desiatkach rôznych kombinácii. Naviac má aj cenové ponuky zo všetkých predajní fototechniky, samozrejme ku každej kombinácii. Už terajšie špičkové modely sa mu strašne páčia, ale pre istotu vyčkáva. Čo ak sa zajtra objaví nový, lepší a lacnejší model. On vie, že sa objaví, my vieme že sa objaví. Preto si nikdy nič nekúpi.

Ak by si Čakateľ kúpil fotoaparát vtedy, keď ho to prvýkrát napadlo, dnes by si možno už fotografovaním slušne zarábal, alebo by aktívne trávil svoj voľný čas, s príjemným pocitom, že si dobre zafotil. Niekedy aj nepreinvestované peniaze sú vyhodené peniaze.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
2009-11-02 13:31:05
:D teraz si môžem lámať hlavu kam patrím
 
juraj-jakubik
2009-11-02 13:37:35
Takto dobre som sa už dávno nepobavil, výborné Karol... a som rád že nepatrím do žiadnej skupiny :-))))
 
slavmiro
2009-11-02 13:39:12
!!! :)
 
Drahus
2009-11-02 13:50:48
A mozem byt aj vsetko? :-D
ALe nie... suuuper clanok!!! Have fun.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-11-02 13:56:18
príspevok od: juraj-jakubik
Takto dobre som sa už dávno nepobavil, výborné Karol... a som rád že nepatrím do žiadnej skupiny :-))))
Ja mam pocit, ze v kazdom z nas je kusok z uvedenych typov. Ide o to, ci ich v sebe potlacime, alebo to nechame vyplavat na povrch v plnej sile.
 
julo kotus
2009-11-02 14:01:44
Zasmial som sa už pri prvom čítaní v redakcii a teraz opakovane. :)
No a ruku na srdce! Kto z nás si aspoň sčasti neprešiel aspoň jedným? :D
 
zajo
2009-11-02 14:04:00
Vyborne :) Tiez my tam chyba moj typ :)
 
wayne
2009-11-02 14:14:56
pekna sumarizacia, predpokladam ze velka cast su zuzitkovane skusenosti z predajne spoza pultu ;) hned som sa skusil zaradit, ale nie je to take lahke, pasujem vsade :)
 
bear
2009-11-02 14:22:53
Ked som fotil na kompakte, bol som nevedko, ked si vyberam fotoaparat som NoiseKiller, pred kupou objektivu pocitac ciar, kedze este stale nemam poriadny monitor, tak som aj sporitel, len cakatel zatial nie som (neviem setrit) :-)
 
roben
2009-11-02 14:33:38
príspevok od: bear
Ked som fotil na kompakte, bol som nevedko, ked si vyberam fotoaparat som NoiseKiller, pred kupou objektivu pocitac ciar, kedze este stale nemam poriadny monitor, tak som aj sporitel, len cakatel zatial nie som (neviem setrit) :-)
loool to bolo dobreee :-D
 
janot
2009-11-02 14:36:17
Paráda Karol!Ako povinné čítanie pre všetkých
 
skyso
2009-11-02 14:38:18
..a my profesionali sme suhrn vsetkych tychto typov... :)
 
juraj-jakubik
2009-11-02 14:40:40
príspevok od: Karol Srnec
Ja mam pocit, ze v kazdom z nas je kusok z uvedenych typov. Ide o to, ci ich v sebe potlacime, alebo to nechame vyplavat na povrch v plnej sile.
No, asi máš pravdu Karol, v každom je niečo z týchto ´úchyliek´. Som rád že som z nich rýchlo vyrástol, aj keď ´NEVIEM na čo teraz SPORÍM, zatiaľ teda POČÍTAM ČIARY, hľadám medzi nimi ŠUM a ČAKÁM na ten naj foťák a sklo´ :-))) no a keď mi zostane čas, aj nečo cvaknem :-) fakt dobrý článok
 
Tono
2009-11-02 14:42:20
dobre citanie :)
neviete mi poradit , rozhodujem sa medzi ...........:-)
 
Ultra TXF
2009-11-02 15:12:27
:) Dobrý článok,v ktorom profile som zaradený ? V každom a žiadnom .
Z každého rožku trošku :)
 
atti
2009-11-02 17:12:08
Článok perfektný, skupiny geniálne rozdelené a popísané. Na tento článok sa budem často odkazovať :-)
 
Martin P
2009-11-02 17:20:21
mňam!!!!!!!!!
ja len toľko.
 
mayko
2009-11-02 17:26:04
Pekne, kratke, zrozumitelne... radsej nevedko ako truhlik:D
 
Slavo Jancisin
2009-11-02 17:28:12

:))) toto by sa dalo dávať aj namiesto javelin-ových ovečiek :)))
 
norris
2009-11-02 17:32:43
ja dávam aj hviezdičky. :D parádne som sa pobavil. Úplne si viem predstaviť ako si si rozoberal v hlave konkrétne typy a šup s nimi ´von´ :D...super.
Súhlasím, že v každom sa nachádza z každého troška...heh, vo mne určite, momentálne som ČAKATEĽ...ale na peniažky :)
 
balazovic.lubos
2009-11-02 17:37:06
tak toto by sa malo automaticky pridávať do vlákien typu - poraďte mi výber ... alebo aký je rozdiel medzi ... :D. Návrh pre admina :D
 
2009-11-02 18:27:24
konecne nieco na pobavenie po dlhom a narocnom dni :o)) thanks
 
markato1
2009-11-02 18:55:15
prijemny clanok:)
 
marian004
2009-11-02 19:43:31
výborná analýza motívov a hodnotového systému (nielen) amatérskeho fotografa. dobre som sa zabavil, ale aj zamyslel sám nad sebou. čo keby sme si všetci pridali do profilu kategóriu do ktorej patríme? :-)
 
mcm_dj
2009-11-02 19:44:02
akoze nic v zlom... nechcem zhadzovat sam seba... ale az take zle to nieje. napriklad ja sa bez mucenia priznam ze som z kazdeho trochu... Je chyba si pred kupou fotaku/objektivu podrobne nastudovat vsetky dostupne informacie na nete? je chybou sa pytat na forach skusenejsich? Mnohi uz zabudli aky boli ked zacinali a teraz ked uz maju skusenosti s technikou sa im zda divne ze ich iny nemaju a chcu ich mat. Ja som student a neviem vyhodit 1000€ za nieco co si predtym poriadne neotuknem minimalne na nete... zhanam recenzie a postrehy inych. Robil som tak pri fotaku aj pri notebooku aj pri inych veciach podobne nakladnych. Nikdy nevyberam len tak... wed kupa fototechniky ani pc a podobne, pre niekoho kto sa tomu chce venovat, nieje ako kupa chleba, ze ak bude zle... tak neva... zajtra si kupim za euro druhe... mylim sa? myslim ze nie...
 
gloryman
2009-11-02 20:57:42
kedže fotim asi rok a pol aktivne, tak samozrejme som pokrocil.....ale urcite nebudem tvrdit kalmstvo :D.....ja som tiez taky vseliaky....okrem SPORITELA a CAKATELA som zo vsetkeho trošku.....ale zasa nie extreem....SPORITEL a CAKATEL sa namna nechyta ani nahodou......:))))......pekny den.....PS: clanok pobavil aj zaujal :)
 
gloryman
2009-11-02 21:01:25
príspevok od: mcm_dj
akoze nic v zlom... nechcem zhadzovat sam seba... ale az take zle to nieje. napriklad ja sa bez mucenia priznam ze som z kazdeho trochu... Je chyba si pred kupou fotaku/objektivu podrobne nastudovat vsetky dostupne informacie na nete? je chybou sa pytat na forach skusenejsich? Mnohi uz zabudli aky boli ked zacinali a teraz ked uz maju skusenosti s technikou sa im zda divne ze ich iny nemaju a chcu ich mat. Ja som student a neviem vyhodit 1000€ za nieco co si predtym poriadne neotuknem minimalne na nete... zhanam recenzie a postrehy inych. Robil som tak pri fotaku aj pri notebooku aj pri inych veciach podobne nakladnych. Nikdy nevyberam len tak... wed kupa fototechniky ani pc a podobne, pre niekoho kto sa tomu chce venovat, nieje ako kupa chleba, ze ak bude zle... tak neva... zajtra si kupim za euro druhe... mylim sa? myslim ze nie...
samozrjeme...som podobny tušim ako ty.....jasne ze ak clovek nema v sebe ani trošku z nicoho tuto tak nieje asi ani fotografom.....treba vsetkeho s pravou mierou a potom idu vysledky techniky aj fotografie ako takej rapidne hore myslim :)
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2009-11-02 23:23:37
obávam sa že mám z každého trošku :D podarená recesia, ale na 100% sedí na tých čo maju desné fotky v profiloch a plno rečí a presvedčajú ma o kravinách ktoré mám dávno za sebou...
 
mago
2009-11-03 00:00:07
pekne, nanestastie clanok nezahrna nas, studentov. sme vecny cakatelia na peniaze :)
samozrejme musim suhlasit, ze je priam nevyhnutne pred kupou samotnou si zistit, co vlastne idem kupit, ale nie je potrebne fanaticky studovat grafy s presnostou aku ani neobsahuju...

ale ako som uz pisal, nie kazdy ma to stasie, ze eura sa povaluju po izbe a preto je nutne rozumiet aj uzivatelom, ktory si ´studuju´ techniku na internete ako potesenie a ako istu kompenzaciu nemoznosti jej kupy...

tak opat po dlhom case foteniu zdar...
 
xerion
2009-11-03 08:24:54
Super článok ani mňa to neobišlo. Ešte by som možno pridal skupinu ktorí má všetko, nešetrí a fotí ako blázon ale akurát do rodinného albumu:-)
 
michal.4x4
2009-11-03 09:15:14
Ver tomu, že až ukončíš štúdium a budeš pracujúci s rodinou a s hypotékou, tak ako ja a tisíce ďalších, ani potom nebudeš finančne na tom oveľa lepšie ako teaz za študentských čias. Ani mne sa eurá nepovaľujú po izbe a som z toho smutný.
Svoje začiatky vidím v kategórii Sporiteľ - za našetrené som kúpil 40D. A vtedy sa zo mňa stal Nevedko. Po prvý raz som si prečítal recenziu na 40D a zisťoval som, čo vlastne ten moj nový miláčik dokáže. Plynule som sa vrátil do Sporiteľa, ktorého som upgradeoval na kombinatorika - kúpil som si seťák 18-55, podľa Karola Srnca najhorší objektív aký bol kedy vyrobený :-) Poučil som sa a transformoval som do light verzie Počítača čiar - výsledkom bola kúpa Canon 70-200. Kruh sa uzatvára, vraciam sa do polohy Sporiteľa a šetrím peniažky na ďalšie drobné radosti.
 
Cako
ocenenie redakciou 2009-11-03 09:43:16
fakt vyborny clanok :)
 
Dodo PO
2009-11-03 10:53:39
Výborný článok pre sebareflexiu začiatočníkov ako som ja. Pobavil som sa a zamyslel. K zajtrajším meninám všetko najlepšie pán Karol.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-11-03 11:01:09
príspevok od: Dodo PO
Výborný článok pre sebareflexiu začiatočníkov ako som ja. Pobavil som sa a zamyslel. K zajtrajším meninám všetko najlepšie pán Karol.
Dakujem, hlavne ze to nie su dalsie narodeniny.
 
mago
2009-11-03 14:56:47
ja nepovazujem C40D za slaby fotoaparat... samozrejme podla ucelu...
kombinacia so setakom na nejaky cas vystaci a daju sa nafotit velmi zaujimave obrazky, ovsem ak si sa nechystal ist fotit profesionalne...
peniaze boli su a budu (aspon nejaku dobu), ale uznajme, ze byt studentom a zarabajucim clovekom je rozdielna situacia (prirodzene, ze musime do uvahy brat aj dane mmoznosti, ktore prijem poskytuje, asi nikto kto ma prijem 7OO€ si nekupi Mercedes C63 AMG)...
 
leto
2009-11-03 15:37:12
zdá sa že sme sa tu všetci našli,ja osobne aspon trocha vo dvoch:),lebo nevedko zatiaľ som,i ked,mnohé mi fotením už došlo,čakateľ som na priaznivejšiu fin.situáciu a rozšírenie výbavy(okrem setáku mám zatial len fs 28-80mm)chce to konečne kvalitné sklo,čo rozhodne nie som je sporiteľ a noisekiller asi tiež nie,tlačím foto na velké formáty,a dokonca dnes aj na plátno,a potom je to až tá pravá radosť z fotenia,,,dobré sveto,,,
 
conan7
2009-11-03 19:22:06
nevylučuj kombináciu študent, ktorí pracuje popri škole ;)
 
alank0
2009-11-03 19:49:17
heh super clanok.. trefny..skutocne som sa pobavil... a nasiel v kategorii .. ale neprezradim v ktorej :))))
 
arnie175
2009-11-03 20:49:07
dobry clanok , momentalne som cakatel na phase one 85p+ ktoru este nevivinuly:-)
 
quaq
2009-11-04 09:32:50
jaaj dobre som sa pobavil kto vie kolky z nas sa tu nasli :D
 
Marcel Rebro
2009-11-04 12:18:57
Happy meniny to Author ;-)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-11-04 12:32:21
Vyrobca bicyklov ti dakuje :-)
 
bike
2009-11-04 13:23:58
clanok ma velmi pobavil a myslim ze niektori sme sa v nom naozaj nasli. a to mi pripomenulo jeden email ktory som nedavno dostal tak sa trosku pobavte aj vy:

Rozhodl jsem se, že vám udělám radost a budu vybírat zrcadlovku. Vůbec netuším, jakou si mám vybrat, ale jsem přesvědčen, že vy to víte, jakou potřebuju. Nakonec proč byste tu jinak byli?
Ale přesto abych vám to usnadnil, jsem se rozhodl přemýšlet a dám k dispozici základní technická kritéria:

1. Musí to být zrcadlovka kočkolapka a musí se hodit k mému Ferrari, takže velkým favoritem by byl červený Pentax Kx
2. Hlavně nesmí šumět, protože při prohlížení fotografií mám rád ticho.
3. Mám velké dilema jestli má nebo nemá mít zrcátko. Na jedné straně je zrcátko přežitek z minulého století a já bych chtěl moderní zrcadlovku bez zrcátka, ale na druhé straně to zrcátko by se dost hodilo, abych se kdykoliv do něj mohl podívat, jestli mně to sluší a jestli nejsem z toho fotografování rozcuchanej.
4. Hlavně se nesmí otáčet přední člen na seťáku, protože nechci mít otočený fotky vzhůru nohama!
5. Nesmí mít manuální režim, protože nejsem žádnej Ukrajinec, abych dělal manuální práci
6. Ale musí mít tendlencten RAW, to nevím, co to je, ale prej to je děsně dobrý!
7. Místo priority clony a priority času musí mít prioritu hezký fotky
8. Nutně potřebuju ISO dva milióny, protože mě baví dělat umělecké portréty černošek o půlnoci ve sklepě na hromadě uhlí. A vono se tam nesvítí, von tam někdo ukrad žárovku a já chci, aby to uhlí bylo hezky prokreslený a mělo skvělou tonalitu.
9. A taky nechci, aby to mělo prachotřas, nemám zájem, aby mně to zatřáslo prachama, já bych raději co nejlepší poměr výkon / cena.
10. Hlavně to video aby na tom šlo přehrávat! Mají ty zrcadlovky 5.1 zvuk a pořádný repráky?
11. A chci zrcadlofku, co má strašně moc megapixelů, nejmíň tisíc, abych si z toho mohl vyřezávat. Cvaknu si fotku celý plovárny a pak si z toho vyříznu dvě nejlepší baby a ty si chci vytisknout jako plakáty na zeď. A musí být pěkně prokreslený ... no víte kde
12. Jo a nějakej pořádnej přechodovej filtr, kterej odfitruje ten přechod kůže - plavky. Ale hlavně taky aby ten přechodovej filtr odfiltroval báby po přechodu
13. A vyberte mně nějakou zrcadlovku, která bude inteligentně rozmazávat pozadí. Hezký pozadí nerozmaže, vošklivý prdele, ééé, pardon, pozadí jo.
14. A taky chci bracketing, abych mohl dělat HDR sendviče. Ono při tom fotografování člověku vyhládne.
15. Objektiv bych nejraději Kanón ráže 45 mm, na to už je pořádná munice. Koukal jsem, že někteří z vás si třeba kupujou i ráži 70-300mm. Co do toho dáváte za munici? To musí být fakt těžký udržet z ruky při střelbě! Myslíte že na to stačí stabilizace nebo je nutný to dát na stativ? Nebo raději na podvozek?
U tý stabilizace chápu, když je v tom objektivu, ale jak funguje ta stabilizace snímače? To jako že když někoho sejmete, tak vás to tolik nerozhodí jako že jste stabilnější?
16. A hlavně potřebuju 64-bitovou hloubku ostrosti, širokoúhlý teleobjektiv, digitální grip, framerate při přepočtu na kinofilm alespoň 130 Newtonů, zoom nejméně 20 EV, 3-palcový A/D převodník a ergonomii True Color.

 
ivalko
2009-11-04 14:12:55
príspevok od: bike
clanok ma velmi pobavil a myslim ze niektori sme sa v nom naozaj nasli. a to mi pripomenulo jeden email ktory som nedavno dostal tak sa trosku pobavte aj vy:

Rozhodl jsem se, že vám udělám radost a budu vybírat zrcadlovku. Vůbec netuším, jakou si mám vybrat, ale jsem přesvědčen, že vy to víte, jakou potřebuju. Nakonec proč byste tu jinak byli?
Ale přesto abych vám to usnadnil, jsem se rozhodl přemýšlet a dám k dispozici základní technická kritéria:

1. Musí to být zrcadlovka kočkolapka a musí se hodit k mému Ferrari, takže velkým favoritem by byl červený Pentax Kx
2. Hlavně nesmí šumět, protože při prohlížení fotografií mám rád ticho.
3. Mám velké dilema jestli má nebo nemá mít zrcátko. Na jedné straně je zrcátko přežitek z minulého století a já bych chtěl moderní zrcadlovku bez zrcátka, ale na druhé straně to zrcátko by se dost hodilo, abych se kdykoliv do něj mohl podívat, jestli mně to sluší a jestli nejsem z toho fotografování rozcuchanej.
4. Hlavně se nesmí otáčet přední člen na seťáku, protože nechci mít otočený fotky vzhůru nohama!
5. Nesmí mít manuální režim, protože nejsem žádnej Ukrajinec, abych dělal manuální práci
6. Ale musí mít tendlencten RAW, to nevím, co to je, ale prej to je děsně dobrý!
7. Místo priority clony a priority času musí mít prioritu hezký fotky
8. Nutně potřebuju ISO dva milióny, protože mě baví dělat umělecké portréty černošek o půlnoci ve sklepě na hromadě uhlí. A vono se tam nesvítí, von tam někdo ukrad žárovku a já chci, aby to uhlí bylo hezky prokreslený a mělo skvělou tonalitu.
9. A taky nechci, aby to mělo prachotřas, nemám zájem, aby mně to zatřáslo prachama, já bych raději co nejlepší poměr výkon / cena.
10. Hlavně to video aby na tom šlo přehrávat! Mají ty zrcadlovky 5.1 zvuk a pořádný repráky?
11. A chci zrcadlofku, co má strašně moc megapixelů, nejmíň tisíc, abych si z toho mohl vyřezávat. Cvaknu si fotku celý plovárny a pak si z toho vyříznu dvě nejlepší baby a ty si chci vytisknout jako plakáty na zeď. A musí být pěkně prokreslený ... no víte kde
12. Jo a nějakej pořádnej přechodovej filtr, kterej odfitruje ten přechod kůže - plavky. Ale hlavně taky aby ten přechodovej filtr odfiltroval báby po přechodu
13. A vyberte mně nějakou zrcadlovku, která bude inteligentně rozmazávat pozadí. Hezký pozadí nerozmaže, vošklivý prdele, ééé, pardon, pozadí jo.
14. A taky chci bracketing, abych mohl dělat HDR sendviče. Ono při tom fotografování člověku vyhládne.
15. Objektiv bych nejraději Kanón ráže 45 mm, na to už je pořádná munice. Koukal jsem, že někteří z vás si třeba kupujou i ráži 70-300mm. Co do toho dáváte za munici? To musí být fakt těžký udržet z ruky při střelbě! Myslíte že na to stačí stabilizace nebo je nutný to dát na stativ? Nebo raději na podvozek?
U tý stabilizace chápu, když je v tom objektivu, ale jak funguje ta stabilizace snímače? To jako že když někoho sejmete, tak vás to tolik nerozhodí jako že jste stabilnější?
16. A hlavně potřebuju 64-bitovou hloubku ostrosti, širokoúhlý teleobjektiv, digitální grip, framerate při přepočtu na kinofilm alespoň 130 Newtonů, zoom nejméně 20 EV, 3-palcový A/D převodník a ergonomii True Color.

http://forum.fotografovani.cz/read.php?41,3160407
vobec to nie je zabavne
 
dusannp
2009-11-04 14:16:55
vyborne na pobavenie :)
 
bike
2009-11-04 16:54:50
ja som sa nad tym pobavil, ako tozaposobilo na teba neriesim :o)
 
ivalko
2009-11-04 17:19:53
príspevok od: bike
ja som sa nad tym pobavil, ako tozaposobilo na teba neriesim :o)
ja uz asi starnem, alebo som proste suchar...
 
mutino
2009-11-05 09:26:49
Veľmi sa mi ten článok páči.Skoro každý z nás sa v tom trochu nájde.
 
brki
2010-09-20 09:05:54
Narazil som na tento starší príspevok a dobre som sa pobavil :)...Priznávam, aj vo mne je z každého niečo...a je to normálne pri koníčku, ktorý nie je lacný a fotiť chcú aj tí, ktorí dostávajú minimálnu mzdu, aj tí, ktorí zarábajú päťnásobok priemernej mzdy. A to, koľko kto zarába nerozhoduje o tom, kto má aký cit pre fotografiu. Videl som veľmi silné fotky fotené s bakelitom za 100 € a videl som bezduché fotky s CANON EOS 5D Mark II. Dobrá fotka nie je len o dokonalej ostrosti. Tie popísané vlastnosti sú normálne, ľudské, nemali by prerásť do...závislosti :)...ešte poznámka - nenašiel som v tej typológii ´normálneho človeka - amatérskeho fotografa´...že by neexistoval :) ?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia