Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

makro

stokinger
stokinger 2008-11-20 17:33:35+01
Mám jednu otázocku, som amater moc som doposial nefotil, chcel som ist do ultrazoomu dmc fz50 ale vraj je to strata penazi... v mne dostupnej cenovej hladine sa ja nikon d40 so set. a olympus E420kit, a teraz ta rada... chcem fotiť všetko naokolo no aj makro.... tak teda vzhladom na to makro co bude lepsia volba? ltrazoom alebo jedna z tychto dvoch zrkadloviek s so setakom?!!! na nový objektív nie su momentalne pemiaze bohuzial a dost dlho asi ani nebudú...
 
viator
2008-11-22 12:08:45+01
príspevok od: Fotograf77
Je rozdiel ake predsadky pouzijes:-) pokial su skladane z dvoch sosoviek, maju apochromaticku korekciu, tak su pouzitelne aj na digital:-)sam pouzivam sosovky z canon objektivu a maju perfektnu krezbu a skoro ziadnu aberaciu :-)))
...ja len k tej chromatickej korekcii - dvojčlenná sústava je achromát (korigovaný na dve vlnové dľžky), a ažtroj a viacčlenná sústava je apochromát ...
No a farebnú chybu (aberáciu) môže mať dobre korigovaný i achromát - tzv ED sklá s nízkou disperziou , ale otázne je, ako sa bude správať celá sústava (predsádka + objektív) hlavne čo sa týka sférickej aberácie...
Myslím si, že pokiaľ nepožaduješ najvyššiu kvalitu, niektoré predsádky si môžu ´sadnúť´ s niektorými objektívmi - sám mám predsádku , používam ju však minimálne... :)
 
MichalRisa
2008-11-22 13:09:44+01
Podla mna urcite zrkadlovku, mam D41 a foti vyborne , je tam sice mensi vyber objektivov, ale po urcitom case budes obstojne vediet fotit aj manualne (dokonca by som povedal aj rychlejsie, ako taky setak k d40). Ja sa specializujem hlavne na makro, a tam ti ZIADEN AUTOFOKUS NEPOMOZE!! fotak nevie, na co ma zaostrit a kym zaostri, tak ti ten hmyz (alebo hocico ine) odleti, fakt na makro len MF, inac poradil by som ti Nikkor 60mm F:2.8 ten je v takej obstojnej cene (D40 + ten makrac stoji z druhej ruke tak 10-15 000) inac bral by som zrkadlovku, aj keby ten ultrazoom bol neviem aky lacny, kompaktom nic poriadne nenafotis !!! z vlastnej skusenosti !
P.S. D40 je velmi vhodna pre amaterov aj pre pokrocilych za rozumnu cenu : )
 
stokinger
2008-11-22 21:03:19+01
No dobre, lenze v par prispevkoch som sa docital ze na zrkadlovku trenba nejake foto. zrucnosti a toho sa dost obavam kedze nemam takmer ziadne skusenosti s fotenim, nechcem si kupit zrkadlo a potom byt sklamany...predsa len nejde o 5 korun v uvodzovkach a kedze som student plati to dvojnasobne...
 
Fotograf77
2008-11-22 21:27:13+01
príspevok od: stokinger
No dobre, lenze v par prispevkoch som sa docital ze na zrkadlovku trenba nejake foto. zrucnosti a toho sa dost obavam kedze nemam takmer ziadne skusenosti s fotenim, nechcem si kupit zrkadlo a potom byt sklamany...predsa len nejde o 5 korun v uvodzovkach a kedze som student plati to dvojnasobne...
Tak naco sa potom pytas na zrkadlo?. . . nechapem. . . ked s tym nevies a obavas sa toho ze by si to nevyuzil, tak fakt nechapem :-)
 
stokinger
2008-11-22 21:50:09+01
No prave ze neviem co je lepsie no ale vidm ze sto ludi sto chuti takze sa budem musiet rozhodnut sam...no dufam ze spravne
vsetkym dik za prispevky
 
Fotograf77
2008-11-22 21:56:16+01
ale ved samozrejme ze zrkaldovka je lepsia :-DDD rozhodnutie za teba nik neurobi, to sa musis sam :-))
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-11-22 22:33:31+01
príspevok od: stokinger
No dobre, lenze v par prispevkoch som sa docital ze na zrkadlovku trenba nejake foto. zrucnosti a toho sa dost obavam kedze nemam takmer ziadne skusenosti s fotenim, nechcem si kupit zrkadlo a potom byt sklamany...predsa len nejde o 5 korun v uvodzovkach a kedze som student plati to dvojnasobne...
Fotografia je minimalne remeslo, vyzdauje od uzivatela znalosti, podobne ako ked chces jazdit autom, musis poznat predpisy a vediet jazdit. Pretekarom vsak nemoze byt kazdy, to vyzaduje talent a drinu.
Ako chses fotit, ked ti budu chybat znalosti na to potrebne? Kup si radsej Playstation a daj si nejaky simulator, tam to je len ako a ked nieco pokazis alebo ti to nepojde, nemusi ta to srat.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()