Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

infracerveny filter - vyber

weya
weya 2008-12-29 18:46:42+01
chcem si kupit infracerveny filter, delia sa vsak podla vlnovych dlzok, vedel by mi niekto povedat ako ktore dlzky ovplyvnuju vyslednu fotku? staci ak mi poslete nejaku tabulku alebo link kde si to mozem nastudovat, dakujeeeem pekne za vsetky prispevky :)
 
bear
- moderator
2008-12-29 21:52:27+01
príspevok od: Karol Srnec
Na jar, ked bude pocasie idealne pre infrafotografiu urobime test s mojim Nikonom D300 a Canonom EOS 40D (mozno aj ine fotaky). Vysledky snazenia prinesieme v clanku o foteni infra a pridame aj popis uprav v pocitaci a odporucane nastavenia fotoaparatu. K dispozicii mam infra Cokin a B+W, snad zozenieme aj Hoya.
Ak uz budem mat v tom case 5Dm2, som ochotny odstranit IR filter pred senzorom z 350D a zucastnit sa testu:-)
 
weya
2008-12-29 21:53:40+01
ak budem mat filter aj ja sa zucastnim :D
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-12-29 23:49:30+01
príspevok od: bear
Ak uz budem mat v tom case 5Dm2, som ochotny odstranit IR filter pred senzorom z 350D a zucastnit sa testu:-)
Nechces odstranit ten s 5D Mk II?
 
bear
- moderator
2008-12-30 07:13:57+01
príspevok od: Karol Srnec
Nechces odstranit ten s 5D Mk II?
To urcite nie:-) ale som zvedavy, ako odstranenie toho filtra ovplyvni foto pod vodou. Voda je velmi silny filter cervenej farby a odstranenie filtra by mohlo kusok pomoct k lepsim farbam.
 
hawran74
2013-06-15 17:40:55+02
zdravim vsetkych nadsencov IR fotky .
Mam jeden problem a dufam ze mi tu niekto poradi.
Mam nikon d70 upraveny na full spectrum (hot mirror nahradeny cirim sklom)
Problem je ten ze fotak mi nevie manualne vyvazit bielu.
Pred upravou som vyvazoval bielu takto : Na manualnom rezime som nastavil najvacsie mozne ISO , najvacsiu moznu clonu (F3.5 alebo ako pusti objektiv) , WB som nastavil na PRE aby zacalo blikat , nakrutil som filter HOYA R72 a odfotil som nieco zelene ( trava.listy stromu ...) nasvietene priamim slnecnym svetlom.
Po uprave to ale tak nefunguje a netusim ako vyvazit WB .
Ak ma niekto skusenost s Full spectrum fotoaparatom bol by som velmi vdacny za radu , ako vyvazit WB .
Dakujem
 
Marcel Rebro
2013-06-15 19:04:14+02
príspevok od: hawran74
zdravim vsetkych nadsencov IR fotky .
Mam jeden problem a dufam ze mi tu niekto poradi.
Mam nikon d70 upraveny na full spectrum (hot mirror nahradeny cirim sklom)
Problem je ten ze fotak mi nevie manualne vyvazit bielu.
Pred upravou som vyvazoval bielu takto : Na manualnom rezime som nastavil najvacsie mozne ISO , najvacsiu moznu clonu (F3.5 alebo ako pusti objektiv) , WB som nastavil na PRE aby zacalo blikat , nakrutil som filter HOYA R72 a odfotil som nieco zelene ( trava.listy stromu ...) nasvietene priamim slnecnym svetlom.
Po uprave to ale tak nefunguje a netusim ako vyvazit WB .
Ak ma niekto skusenost s Full spectrum fotoaparatom bol by som velmi vdacny za radu , ako vyvazit WB .
Dakujem
Rovnako ... s nasrobovanym IR filtrom samozrejme - ak chces fotit IR
 
Paulie
2013-06-15 19:10:43+02
príspevok od: hawran74
zdravim vsetkych nadsencov IR fotky .
Mam jeden problem a dufam ze mi tu niekto poradi.
Mam nikon d70 upraveny na full spectrum (hot mirror nahradeny cirim sklom)
Problem je ten ze fotak mi nevie manualne vyvazit bielu.
Pred upravou som vyvazoval bielu takto : Na manualnom rezime som nastavil najvacsie mozne ISO , najvacsiu moznu clonu (F3.5 alebo ako pusti objektiv) , WB som nastavil na PRE aby zacalo blikat , nakrutil som filter HOYA R72 a odfotil som nieco zelene ( trava.listy stromu ...) nasvietene priamim slnecnym svetlom.
Po uprave to ale tak nefunguje a netusim ako vyvazit WB .
Ak ma niekto skusenost s Full spectrum fotoaparatom bol by som velmi vdacny za radu , ako vyvazit WB .
Dakujem
Nepoznám možnosti D70 ale nedávno som si prerobil Oly E-520 na full spectrum. WB nijak zvlášť neriešim, pri fotení do raw sa dá dodatočne dotiahnuť v editore. Keď som zvedavý, že ako bude cca foto vyzerať, tak prepnem do liveview aj s nasadeným IR filtrom a WB nastavujem v Kelvinoch niekde v rozsahu 2200-2400. ISO používam 100-200, clona podla potreby (DOF) a čas závierky dotiahnem podla liveview kde rovno vidím ako bude fotka exponovaná.
 
hawran74
2013-06-18 13:19:26+02
Uz som prisiel na to ako manualne vyvazit WB.
Po uprave sa senzor stal citlivejsi na cele svetelne spektrum a a o hodne .
Pri normalnej fotografii (bez IR filtra ) mi expozimeter ukazuje spravnu expoziciu, ale fotka je strasne prepalena .da sa povedat ze neobsahuje absolutne ziadnu obrazovu informaciu.
Az po korekcii priblizne o -6EV je fotka 'normalna' .
A to iste je aj pri nasadenom IR filtri . Vyvazoval som tak ze som spravil fotku so spravnimi hodnotami ktore som pouzil aj pri vyvazovani WB.
Snazim sa prist na to preco je to tak . Ci som neurobil nejaku chybu pri prerabke . Hot mirror predsa nemoze byt tak tak tmavy ze by skreslil visledok o -6EV , cii?
Paulie tebe sa ten olimpus ako spraval po uprave myslim vcitlivost senzoru.
 
haplo602
2013-06-18 13:42:28+02
príspevok od: hawran74
Uz som prisiel na to ako manualne vyvazit WB.
Po uprave sa senzor stal citlivejsi na cele svetelne spektrum a a o hodne .
Pri normalnej fotografii (bez IR filtra ) mi expozimeter ukazuje spravnu expoziciu, ale fotka je strasne prepalena .da sa povedat ze neobsahuje absolutne ziadnu obrazovu informaciu.
Az po korekcii priblizne o -6EV je fotka 'normalna' .
A to iste je aj pri nasadenom IR filtri . Vyvazoval som tak ze som spravil fotku so spravnimi hodnotami ktore som pouzil aj pri vyvazovani WB.
Snazim sa prist na to preco je to tak . Ci som neurobil nejaku chybu pri prerabke . Hot mirror predsa nemoze byt tak tak tmavy ze by skreslil visledok o -6EV , cii?
Paulie tebe sa ten olimpus ako spraval po uprave myslim vcitlivost senzoru.
musel si nieco pokaslat ... IR cut filter orezava len IR svetlo, normalnu expoziciu ovplyvnuje minimalne (myslim ze max do 1EV moze nastat posun).
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-18 13:51:19+02
príspevok od: hawran74
zdravim vsetkych nadsencov IR fotky .
Mam jeden problem a dufam ze mi tu niekto poradi.
Mam nikon d70 upraveny na full spectrum (hot mirror nahradeny cirim sklom)
Problem je ten ze fotak mi nevie manualne vyvazit bielu.
Pred upravou som vyvazoval bielu takto : Na manualnom rezime som nastavil najvacsie mozne ISO , najvacsiu moznu clonu (F3.5 alebo ako pusti objektiv) , WB som nastavil na PRE aby zacalo blikat , nakrutil som filter HOYA R72 a odfotil som nieco zelene ( trava.listy stromu ...) nasvietene priamim slnecnym svetlom.
Po uprave to ale tak nefunguje a netusim ako vyvazit WB .
Ak ma niekto skusenost s Full spectrum fotoaparatom bol by som velmi vdacny za radu , ako vyvazit WB .
Dakujem
1. Manualne vyvazenie bielej mozes pri RAW-e robit v pocitaci. Zraz WB na 2500°K a Tint posun do zelenej.
2. Na nepresnu expoziciu by mohol mat vplyv nezakryty hladacik. SKor to bude ale tou upravou Full Spectrum. Svetlo meraju senzory v sachte, cize su umiestnene za filtrom, na rozdiel od snimaca ale na IR citlive nie su, preto nevedie, kolko svetla vyuzitelneho snimacom prejde objektivom.
Celkovo je uprava FS u zrkadlovky velmi neprakticka. Odporucam nechat don vlozit IR filter pred snimac. Bude sa ti omnoho jednoduchsie fotit.
 
bonifacko
2013-06-18 17:00:57+02
príspevok od: hawran74
Uz som prisiel na to ako manualne vyvazit WB.
Po uprave sa senzor stal citlivejsi na cele svetelne spektrum a a o hodne .
Pri normalnej fotografii (bez IR filtra ) mi expozimeter ukazuje spravnu expoziciu, ale fotka je strasne prepalena .da sa povedat ze neobsahuje absolutne ziadnu obrazovu informaciu.
Az po korekcii priblizne o -6EV je fotka 'normalna' .
A to iste je aj pri nasadenom IR filtri . Vyvazoval som tak ze som spravil fotku so spravnimi hodnotami ktore som pouzil aj pri vyvazovani WB.
Snazim sa prist na to preco je to tak . Ci som neurobil nejaku chybu pri prerabke . Hot mirror predsa nemoze byt tak tak tmavy ze by skreslil visledok o -6EV , cii?
Paulie tebe sa ten olimpus ako spraval po uprave myslim vcitlivost senzoru.
V akom režime fotografuješ IR? Mam za sebou 4-5 konverzii tohoto modelu, ale určite netrebalo ubrať na expozícii - 6EV (myslim, že to o tak vysoku korekciu ani nejde).
 
bonifacko
2013-06-18 18:15:10+02
foto a exif z D70
 
Paulie
2013-06-18 23:23:40+02
príspevok od: hawran74
Uz som prisiel na to ako manualne vyvazit WB.
Po uprave sa senzor stal citlivejsi na cele svetelne spektrum a a o hodne .
Pri normalnej fotografii (bez IR filtra ) mi expozimeter ukazuje spravnu expoziciu, ale fotka je strasne prepalena .da sa povedat ze neobsahuje absolutne ziadnu obrazovu informaciu.
Az po korekcii priblizne o -6EV je fotka 'normalna' .
A to iste je aj pri nasadenom IR filtri . Vyvazoval som tak ze som spravil fotku so spravnimi hodnotami ktore som pouzil aj pri vyvazovani WB.
Snazim sa prist na to preco je to tak . Ci som neurobil nejaku chybu pri prerabke . Hot mirror predsa nemoze byt tak tak tmavy ze by skreslil visledok o -6EV , cii?
Paulie tebe sa ten olimpus ako spraval po uprave myslim vcitlivost senzoru.
V závislosti od svetelných podmienok o -1,7 až -2,3 EV, s IR filtrom o povestný chlp menej -1 až -1,7 EV približne plus mínus. Je to normálny jav, ale o -6EV sa mi nezdá.
 
hawran74
2013-06-19 01:36:20+02
príspevok od: bonifacko
V akom režime fotografuješ IR? Mam za sebou 4-5 konverzii tohoto modelu, ale určite netrebalo ubrať na expozícii - 6EV (myslim, že to o tak vysoku korekciu ani nejde).
duves ja fotim infra iba v manualnom rezime.
 
hawran74
2013-06-19 01:54:45+02
neviete niekto poradit co robit? bo ja som uz bezradny. pred upravou som sa mohol spolahnut na expozimeter a vzdy som spravil dobre fotky na prvu supu , teras musim spravit 5 fotiek aby visla jedna normalna.
co tak zase otvorit fotak a skusit to urobit odznova .
 
hawran74
2013-06-19 02:15:08+02
duves mas pravdu maximalna korekcia expozicie na D70 je +/- 5 EV ale v hladaciku mas este zobrazenu expoziciu. to -1 EV vidim tam . zajtra ak bude svietit slnko hodim sem dake foto pre porovnanie .
 
bonifacko
2013-06-19 06:56:46+02
príspevok od: hawran74
duves ja fotim infra iba v manualnom rezime.
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/fotograficky-experiment/nikon-d3100-infrared/
citujem: " U môjho Sony NEX-5 mám trvale zapnutú korekciu expozície + 1,3EV, u D3100 som musel nastaviť -2/3EV. Po nastavení korekcie už meranie funguje výborne a len občas treba korigovať, rovanako ako u neprerobeného fotoaparátu."

Takže foť v režime Av
 
bonifacko
2013-06-19 06:57:45+02
príspevok od: hawran74
neviete niekto poradit co robit? bo ja som uz bezradny. pred upravou som sa mohol spolahnut na expozimeter a vzdy som spravil dobre fotky na prvu supu , teras musim spravit 5 fotiek aby visla jedna normalna.
co tak zase otvorit fotak a skusit to urobit odznova .
nefoť v režime M, a otvorením tela to nedoriešiš.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-19 07:13:17+02
Sony NEX-5 mi meria expoziciu spolahlivejsie, po par foteniach s D3100 som zistil, ze velmi zalezi od motivu. D3100 sa za kazdu cenu snazimzabranit prepalom a preto niekedy zaber podexnuje aj o 1/5EV, takze pocas fotenia musim sleovat displej a expoziciu korigovat. Dynamicky rozsah fotoaparatu je velmi slusny a tak ani nevadi, ak je expozicia nepresna. Z RAW-u to lahko vytiahnem.

Pre hawrana: Opakujem, problem je pravdepodobne v uprave fullcolor, TTL meranie nie je citlive na infra ale snimac ano. Preto je rozdiel medzi meranim a vyslednou expoziciou. Podla mna pomoze len vlozenie IR pred snimac. Ak chces fotit FUll Spectrum, vhodnejsie su mirrorless.
 
bonifacko
2013-06-19 07:35:31+02
Jasne, jedine otvoriť to koli vloženiu IR filtra pred senzor.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()