Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

skvrna na fotke - odkial?

2008-02-04 00:10:40+01
dobry den. na uvod by som chcel podotknut ze som uplny novacik. potrebujem poradit s jednym problemom. Vsimol som si na fotografiach ktore som urobil s Canon EOS 350D jemnu skvrnu v pravom hornom rohu. je viditelna iba vtedy ak spada do oblasti ktora nieje zaostrena a je jednoliata, nie velmi tmava, nie velmi svetla... (napriklad seda nezaostrena obloha...) Tato skvrna nepochadza z objektivu, to je iste, lebo som fotil s dvomi roznymi objektivmi a nachadza sa na fotkach z oboch objektivov. Chcel by som vediet ci teda pochadza zo zrkadla (neviem totiz ci sa zrkadlo v okamihu fotenia odklopi - a teda nestoji v medzi objektivom a snimacom) alebo ci pochadza zo snimaca... Viem ako ocistit snimac, ale nechcem sa do toho pusta, kym som si nie isty, lebo nechcem riskovat ze mi pocas toho cistenia napada dalsi prach... zrkadlo netusim ako by som ocistil... (takze vlastne viac otazok v jednej. Vopred vdaka)
 
bear
- moderator
2008-02-04 06:56:05+01
Pravdepodobne je to necistota na snimaci, prepni na manualne ostrenie, zaostri na blizko, nastav clonu na maximum a odfot bielu plochu, alebo oblohu. Potom uvidis kolko prachu je na snimaci. Ja som v piatok trocha experimentoval s makrom a zistil som, ze senzor mam spinavy az hroza, asi polovicu sa mi podarilo odfuknut a zvysok bude musiet ist asi mokrou cestou.
 
2008-02-04 08:02:13+01
príspevok od: bear
Pravdepodobne je to necistota na snimaci, prepni na manualne ostrenie, zaostri na blizko, nastav clonu na maximum a odfot bielu plochu, alebo oblohu. Potom uvidis kolko prachu je na snimaci. Ja som v piatok trocha experimentoval s makrom a zistil som, ze senzor mam spinavy az hroza, asi polovicu sa mi podarilo odfuknut a zvysok bude musiet ist asi mokrou cestou.
Dakujem za radu, clovece, hned to vyskusam. Ak poznas konstrukciu Canon EOS 350D mohol by mi prezradit, ci zrkadlo v okamihu fotenia sa odklapa, alebo zostava tak ako je aj pocas mierenia a ostrenia? Skusal som o tom nieco najst na nete, ale bez uspechu
 
bear
- moderator
2008-02-04 08:12:30+01
Pocas zaostrovania a merania osvetlenia je zrkadlo pred snimacom, ale ked sa robi zaber, zrkadlo sa sklopi a otvori sa uzavierka, takze svetlo prechadza cez objektiv priamo na senzor.
Vysvetlene to mas napriklad tu:
http://www.fotografovani.cz/art/fotech_df/rom_dslr1.html
 
oboy
2008-02-04 08:23:47+01
Pravdepodobne to bude necistota na snimaci, ale urcite by som sa do jeho cistenia sam nepustal. Je to dost citliva vecicka a v pripade poskodenia stoji vymena ´o nieco´ viac nez tych 300-500,-Sk za vycistenie...
 
2008-02-04 10:22:41+01
BEAR, dakujem. Teraz uz viem, ze necistota je na snimaci... kedze sa zrkadlo pri zabere sklopi, aj keby na nom bola necistota, na zaber sa nedostane... moze ovplyvnit maximalne meranie svetelnosti, pripadne ostrenie... Diky este raz.

OBOY, vdaka za info... ked som pisal ze viem ako vycistit snimac, mal som na mysli postup ktory je popisany v navode aparatu - teda cez menu sklopit zrkadlo a ofuknut ho ofukovacom... mokra cesta by ma nenapadla ani v najhorsom sne... :)
Myslis ze aj to ofuknutie, ako je to popisane v navode je riskantne? Momentalne zijem v zahranici, kde jeho vycistenie urcite nebude 500sk a navyse na mieste, kde mam najblizsie vacsie mesto na 40km, ale ani to nieje iste, ze tam je servis Canon... chcem si pomoct... myslis, ze aj postup podla navodu pristroja je prilis riskantny?
Dakujem
 
bear
- moderator
2008-02-04 10:56:31+01
Ofuknutie je OK, pokial nefukas ustami, alebo niecim co by mohlo obsahovat nejake kvapky. Ja som v piatok trocha experimentoval s makrom a tam som pri vacsich clonach bol chrozeny prachom na smimaci. Fukanim sa mi podarilo odstranit asi polovicu.
 
2008-02-04 11:55:41+01
No, tak uz je to jasne... je to na snimaci... Pustil som sa do cistenia podla navodu a tiez som si precital rady ako cistit na stranke ktoru si mi odporucil (http://www.fotografovani.cz/art/fotech_df/rom_dslr1.html)
Na fukanie nepouzivam usta :) ale ani balonik nie, lebo mi to pride jednak slabe a jednak pri tom stlacani balonika to tym koncom sibrinkuje tak, ze ma zalieva z toho studeny pot... :)
Mam to stastie, ze mam znamu, ktora ma astmu... a ona ma taky pristroj, ktory fuka vzduch s kratkymi preruseniami (nieco ako vzducho-samopal) do zvlhcovaca a z neho dycha... ten vzduch najprv prechadza sustavov filtrov a hadicka sa da od zvlhcovaca odpojit... tak som fukal tou hadickou...
Odfuklo polovicu... polovica zostala... a zostala aj po druhom pokuse... neda sa mi to odfuknut... dokonca tie prachove ciastocky aj vidim na tom snimaci...
Tak ma napada, co tak pouzit na odstranenie tych ciastociek ani nie stetec, ale iba jedno vlakno z nejakeho velmi jemneho stetca? s dobrym osvetlenim a s dobrou lupou by to mala byt hracka... a samozrejme nasucho (zostalo mi tam 7 tmavych bodov a tie ciastocky vidim aj volnym okom) ...len neviem ci tomu senzoru moze ublizit aj taky jemny dotyk?
Co si o tom myslite?
Dakujem
 
bear
- moderator
2008-02-04 12:19:37+01
Ja som to zatial neriskoval. Existuju na to jednorazove utierky a tekutina Eclipse, ktora by sa mala uplne odparit. Pred senzorom by mal byt este skeleny IR a AA filter, ktory ma senzor chranit pred poskodenim. Cital som dokonca aj o hot rod modifikacii, ked sa ten AA filter nahradi cirym sklom. Zvysi to ostrost snimkov, ale za cenu moare v niektorych pripadoch.
 
2008-02-04 12:27:03+01
OK, tato informacia, ze su na to utirky - a teda ze sa ten senzor zvykne utierat mi staci na to, aby som to riskol... som totiz presvedceny, ze s jednym jedinym dlhym vlasom z velmi jemneho stetca nemozem vziadnom pripade vyvinut na senzor tlak vacsi, ako nejaka utierka...
Á propose... hladal som na nete nablizsie servisne stredisko... je v Marseille, co je odtialto cca 400km...
Mozno je aj v Barcelone, co je o 100km menej, ale neviem po spanielsky... :)
Vdaka BEAR, skusim stastie...
 
onarb76
2008-02-04 14:11:39+01
čo poviete na vysávač???? teda nie na balonik a fúkanie ale povysávať to vysávačom? našiel som na nete túto adresu http://www.42.cz/ccd.htm je tam podrobný popis ako si také odsávacie zariadenie vyrobiť doma-čo na to poviete???
 
Cohen
2008-02-04 15:18:35+01
príspevok od: onarb76
čo poviete na vysávač???? teda nie na balonik a fúkanie ale povysávať to vysávačom? našiel som na nete túto adresu http://www.42.cz/ccd.htm je tam podrobný popis ako si také odsávacie zariadenie vyrobiť doma-čo na to poviete???
!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
máš rád svoj foták? NEROB TO
na čistenie buď nejaký orig. čistiaci systém alebo dať vyčistiť
 
2008-02-04 16:55:43+01
No, páni... tak som si zostrojil maly stetec, ktory ma iba jeden dlhy a velmi jemny vlas... s osvetlenim a lupou som sa pustil vylovit tych 7 ciastociek prachu... podarilo sa mi vylovit 4 z nich... 3 tam stale zostavali... ked som sa ich dotkol vlaknom, mal som pocity, akoby boli na povrch toho snimaca prilepene... vlakno stetca sa mi ohlo (prach sa ani nepohol)... (BTW, tie prachove ciastocky boli ako chlpky - velmi jemne, kratke chlpky...) uz som aj rozmyslal ci je to vobec prach, ked sa tak drzi... (ze ci to nieje skrabanec na povrchu snimaca, ktory sa mi javi ako prach) ale, teoreticky, ak sa zachyti do nejakeho mikroporu na povrchu, je mozne ze bude drzat ako kliest...

No, ale coho clovek nieje schopny v zufalstve, ze ano... tak som si zostrojil ten posrany vysavac... trvalo mi to hadam 10 minut. a pustil som sa vysavat... nevysaval som ani 3 minuty dokopy... ked som skoncil, zavrel som zavierku a este som ofukol vzduchosamopalom vnutrajsok...

Nasadil som objektiv a urobil kontrolne foto...

...hm... na teraz sa mi moje snimac javy byt v perfektnom stave...

Dakujem za rady
 
onarb76
2008-02-04 22:28:24+01
OK ale prečo nie? sa mi to videlo byť celkom v pohode teda s tým vysávačom mi to prišlo celkom logické že skorej prach vysať ako ho v komore rozfúkať nie? či myslíš že sa môže poškodiť ten senzor? mal som 2-3 zrnka prachu a vysal som to dnes-velice opatrne,teraz tam niesu.ťah toho ,,vysávača,, je fakt jemný a nový vatový tampon...//neskoro som si prečítal tvoju odpoved-mal som to už spravené/-skusil som foto a sa mi zdá v pohode všetko bez prachu-urobil som chybu?
 
Cohen
2008-02-04 22:31:31+01
ok v pohode, nehovorím zase že to nejde ale je to dosť otázne, a niekedy aj tak ten prach ti drží a ani vysavačom ho nedáš preč. Ak sa ti to podarilo tak v pohode ale všetko je o tom že si treba davať maximálne pozor.
 
onarb76
2008-02-04 22:36:09+01
ďakujem teda,už sm bol v panike že som dačo prešvihol....ten moj pentax má síce otriasanie akože proti prachu ale asi to nejak dobre nefunguje.Tu v Prievidzi asi nebudu čistiť senzor tak tento postup budem musieť asi zdokonaliť alebo kupiť teda nejakú sada na čistenie.Ten vatový tampon - nedotknutý rukou by mohol byť v pohode nie?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-04 23:11:54+01
príspevok od: onarb76
ďakujem teda,už sm bol v panike že som dačo prešvihol....ten moj pentax má síce otriasanie akože proti prachu ale asi to nejak dobre nefunguje.Tu v Prievidzi asi nebudu čistiť senzor tak tento postup budem musieť asi zdokonaliť alebo kupiť teda nejakú sada na čistenie.Ten vatový tampon - nedotknutý rukou by mohol byť v pohode nie?
Kedze o cisteni snimaca a fototechniky som uz nieco spisal, pripajam odkaz, aby som to nemusel pisat znova: http://prolaika.inshop.sk/inshop/scripts/show.asp?file=_cistenie.html
 
2008-02-04 23:50:42+01
ako zistim ci je moj snimac FullFrame alebo APS-C?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-05 07:18:12+01
príspevok od:
ako zistim ci je moj snimac FullFrame alebo APS-C?
Ak mas Canon EOS 5D, EOS 1Ds alebo Nikon D3, tak mas full frame, vsetko ostatne okrem Olympusov je APS-C. Pokial preratavas objektivy koeficientom 1,5 alebo 1,6x, tak mas APS-C (cca 18x24mm).
 
bear
- moderator
2008-02-05 07:22:52+01
Full Frame: Canon 1Ds, Canon 5D, Nikon D3 + zopar velkych starych kodak dSLR
APS-H: Canon 1D
4/3: Olympus E*, Panasonic L-*
APS-C: vsetky ostatne dSLR
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()