Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

filtre

jaroa
2008-02-16 13:44:30+01
Ake filtre pouzivate?Mam na mysli system a nie druh filtra.Ake mate skusenosti zo systemom cokin...kvalita...Je to dost financne narocne pouzivat klasicke srobovacie na dva,tri objektivy...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-17 11:29:29+01
POlarizcne a UV mam klasicke kruhove (Hoya, Tiffen), prechodove, hviezdickovy, soft... (Cokin). Pracujem na tom, aby sme sem dovazali Lee Filters, ale tie su omnoho drahsie nez Cokin.
 
ePixel
2008-02-17 11:49:35+01
Neviem, ale mam taky mensi dotaz... Aky je rozdiel pouzitia filtra na pocitaci a pouzitia filtra fyzickeho? Samozrejme o UV, polarizacnom a hviezdickovom je to jasne preco. Ale taky farebny ton, prechodovy... NIeje lepsie si to radsej upravit na PC?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-17 13:35:16+01
príspevok od: ePixel
Neviem, ale mam taky mensi dotaz... Aky je rozdiel pouzitia filtra na pocitaci a pouzitia filtra fyzickeho? Samozrejme o UV, polarizacnom a hviezdickovom je to jasne preco. Ale taky farebny ton, prechodovy... NIeje lepsie si to radsej upravit na PC?
Po 15-tich rokoch pocitacovej grafiky som si myslel to iste. Nie je to vsak pravda. 1. ked si priamo pri foteni skusas rozne filtre, napadnu ta veci, ktore by si v pocitaci mozno ani nevyskusal (napr. moja fotka Apolla s cervenym filtrom. 2. sytost a farba filtra sa miesa s farbou fotografovaneho objektu a naviac ma vpyv na expoziciu. Fotografie snimane priamo s filtrom mi pripadaju ´stavnatejsie´.
 
ePixel
2008-02-17 14:06:12+01
Karol: No hej, je to trosku na past. Pretoze nie vzdy sa fotka moze podarit tak ako by mala. Neviem, ked uz pouzit filter tak asi spravit jednu obycajnu a druhu s filtrom nie? Ta fotka s tym apolom sa mi dost paci ;). To sa ti fakt podarilo :). A este otazka, oplati sa kupit lacny filter, popripade podomacky vyrobit nejaky?
 
rspitt
2008-02-17 14:36:24+01
Tiffen, Scheneider a Lee Filters.
Cokiny jsem mel, neni to vzhledem k cene spatny system pokud trosku ozelis ostrost a barevne posuny.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-17 16:02:36+01
príspevok od: ePixel
Karol: No hej, je to trosku na past. Pretoze nie vzdy sa fotka moze podarit tak ako by mala. Neviem, ked uz pouzit filter tak asi spravit jednu obycajnu a druhu s filtrom nie? Ta fotka s tym apolom sa mi dost paci ;). To sa ti fakt podarilo :). A este otazka, oplati sa kupit lacny filter, popripade podomacky vyrobit nejaky?
Kvalita filrov by mala odpovedat kvalite objektivu. Lacnejsie filtre sa vypomstia v narocnejsich svetelnych podmienkach (bocne svetlo, protisvetlo), kedy sposobuju vznik refexov a difuzovanie. S filtrami Cokin som robil aj zvacseniny 30x45 cm a vsetko bolo OK. Pravda ka by som sa fotografovaniu venoval seriozne (ja si len tak fotim do pocitaca), tak by som si zaobstaral Lee (ako sa poznam, tak si ich kupim aj ked ich moc nepouzijem).
Filtre by si pouzivat v kazdom pripade mal, rozsiruju kreativne moznosti a posunu tvoje fotografie z bezneho priemeru k tomu lepsiemu.
 
ePixel
2008-02-17 16:34:33+01
príspevok od: Karol Srnec
Kvalita filrov by mala odpovedat kvalite objektivu. Lacnejsie filtre sa vypomstia v narocnejsich svetelnych podmienkach (bocne svetlo, protisvetlo), kedy sposobuju vznik refexov a difuzovanie. S filtrami Cokin som robil aj zvacseniny 30x45 cm a vsetko bolo OK. Pravda ka by som sa fotografovaniu venoval seriozne (ja si len tak fotim do pocitaca), tak by som si zaobstaral Lee (ako sa poznam, tak si ich kupim aj ked ich moc nepouzijem).
Filtre by si pouzivat v kazdom pripade mal, rozsiruju kreativne moznosti a posunu tvoje fotografie z bezneho priemeru k tomu lepsiemu.
NO urcite to vyskusam ;). Vzhladom na to ze zatial nemam zrkadlo tak nejak nehladam filtre... Zatial som sa len hral so vsetkym v pocitaci ;). Ale dakujem za radu :). Urcite to coskoro vyskusam :)
 
jaroa
2008-02-17 18:08:49+01
pozeral som tie lee a pouzivaju ronaky system ako cokin,no ale je tam rozdiel v cene...trosku:-) ale urcite aj v kvalite a za kvalitu sa plati...mne bude stacit aj cokin
 
aries
2008-02-17 19:07:11+01
Hm,lee filtre sú určite super,ale nie pre obycajneho smrtelníka,ktorý zápasí s dostatkom resp.nedostatkom financií.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-17 20:09:44+01
Na zaciatok postaci polarizacny filter na miernesirokouhly objektiv, napr setak. Od Hamy je to do 1000,- Sk a na fotografie to bude mat velky vplyv, ostatne sa daju do urcitej miery uspesne napodobnit v pocitaci.
 
ePixel
2008-02-18 13:56:14+01
Este otazocka, ten polarizacny filter sluzi na co? Eliminovanie svetelnych odrazov?
 
rumrunner
2008-02-18 17:58:24+01
Tiez by som sa spytal..Aky prechodovy filter do systemu Cokin by ste odporucili na znizenie dynamickeho rozsahu? Popripade nejake dalsie uzitocne Cokiny. dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-18 18:47:14+01
Polarizacny filter potlaca tzv. polarizovane svetlo, ktore sa odrazi od nekovoveho objektu. Najvyraznejsie sa to prejavy na modrej oblohe, vode, trave, listoch, takze je nepostradatelny pre krajinarsku fotografiu (99% fotiek v katalogoch cestoviek a na pohladniciach je polarizakom). Svetlo sa ale vlastne odraza od kazdeho druhu plochy, takze polarizak je vyuzitelny pri makre, portretoch, architekture...
Prchodove filtre Cokin, ktore sluzia na zmensenie expozicnych rozdielov maju oznacene Gradual Gray (sede prechodove), je ich niekolko, podla filtracneho ucinku a strmosti prechodu. Na digital doporucujem silnejsie filtre, pretoze digital ma pomerne maly dynamicky rozsah a fotograf potrebuje zmensit rozdiel aspon o 2EV. Najvhodnejsi mi pripada 121S, ak mas celu seriu, mozes viac experimentovat a kombinovat.
 
Dušan123
2013-08-08 12:15:51+02
V čom spočíva rozdiel medzi použitím polarizačného filtra a korekciou expozície (-EV) ? Môžem korekciou expozície aspoň sčasti do určitej miery nahradiť filter? Vďaka.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-08-08 12:50:05+02
príspevok od: Dušan123
V čom spočíva rozdiel medzi použitím polarizačného filtra a korekciou expozície (-EV) ? Môžem korekciou expozície aspoň sčasti do určitej miery nahradiť filter? Vďaka.
Zo samotneho principu fungovania polaroizacneho filtra vyplyva, ze podexpoziciou ho nenahradis. Podexponovanim dostanes akurat tak tmavu podexponovanu fotku.
Mozes skusit v RAW konverore selektivne stmavit oblohu, ci zvysit saturaciu farieb. Nikdy ale neodstranis odlesky. Polarizak sa softverovo ani inak neda nahradit.
 
vlcimak
2013-08-08 13:43:15+02
Teoreticky okrem polarizacneho filtra sa da hadam nahradit kazdy. Ale tiez je treba mysliet na to, ze nekvalita sa zratava (lacny filter, setak objektiv, upravenie v PC namiesto prechodoveho filtra,...). Zaklad je, aby objektivom preslo co najviac korekcii a zvysok upravovat v pocitaci, nedajboze ak sa pri tom este aj foti do JPEG.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()