Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Fotokomora

Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-24 19:50:23+01
Vybavenie fotokomory: Na vyvolanie filmu potrebujete vyvolávací tank, vývojku, ustalovač, vodu, teplomer na kontrolu teploty chémie, svetlo a vzduchotesné nádoby na chémiu. Pri sušení filmu potrebuješ závesný nštipec, štipec na zaťaženie filmu. Na odstánenie kvapiek z filmu môžete použiť gumenú stierku alebo zmáčadlo. Vyvolávanie fotografii: zväčšovák (napr. Opemus V/VI alebo Magnifax III/IV, ak budeš pracovať s multigradačnými papiermi tak potrebuješ sadu gradačných filtrov alebo farebnú hlavu, ďalej objektív )čo najkvalitnejší), osvetlenie komory, maskovací rámček, spínacie hodiny, 3 misky, 2-3 pinzety, teplomer, nádoby na uskladnenie chémie. Možno sa zíde aj orezávačka papiera a gumený valček. Väčšina hardvéru sa dá zohnať už len na inzerát a v secondhande. Chémia a papiere sú dostupné v špecializovaných predajňach.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-24 19:58:26+01
Podrobnosti najdete na www.ilford.cz v rubrike´Podpora Ilford´. Na Slovensku su este bezne produkty zn. Foma (www.foma.cz).
 
zdenoxl
2008-02-24 19:59:10+01
Vyborna tema. Len neviem,ci by sa zaciatocnik, ako napriklad ja, mal pustat do zariadovania takejto fotokomory a ucit sa sam na vlastnych chybach. Taketo zariadenie urcite nebude najlacnejsie a asi by to bol pridrahy experiment.
 
-al-
2008-02-24 20:02:02+01
Dakujem, teraz sa už mam čoho chytit. čo sa tyka tej chémie... to je NaCl a ine?
Stale si to neviem predstaviť cele pohromade... V mojom prípade by to bolo realizovatelne v kupelni a neviem si to všetko predstaviť pohromade. napriklad zväčšovák a objektív (aký objektív???) sa spoja do jedného celku?
 
-al-
2008-02-24 20:03:04+01
Pozriem na ten ilford.cz :)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-24 20:04:01+01
príspevok od: zdenoxl
Vyborna tema. Len neviem,ci by sa zaciatocnik, ako napriklad ja, mal pustat do zariadovania takejto fotokomory a ucit sa sam na vlastnych chybach. Taketo zariadenie urcite nebude najlacnejsie a asi by to bol pridrahy experiment.
Ja som kedysi kupil takmer nepouzitu komoru (zvacsovak, misky, pinzety, hodiny) za 2500,- Sk. Cenovo to nie je take strasne. Film si mozes nechat vyvolat v nejakej zberni. Skor sa seba spytaj, ci mas priestor a hlavne vela casu.
Mozno sa ti na zaklade tejto temy ozve niekto, kto komoru ma a pozve ta na navstevu. Zvladnutie klasickej fotografie je napr. nutne na prijatie na VSVU a ine umelecke skoly.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-24 20:08:06+01
Objektivy su najcastejsie dodavane uz so zvacsovakmi (Belar Anaret...). Z ceskych mozem doporucit Anaret S, potom samozrejme spickove optiky Schneider alebo Rodenstock (tie stoja tolko ako cela komora). Objektivy maju rozne ohniska, podla toho, ci pracujes s kinofilmom alebo svitkacom a ake velke fotky vyvolavas.
 
-al-
2008-02-24 20:15:00+01
na tej stranke ilford.cz je to naozaj velmi pekne popisane v kapitolach.
odporučam aj ostatnym
 
rspitt
2008-02-26 08:49:39+01
http://www.photopost.cz/pp5free/clanek.php?id=15
http://www.photopost.cz/pp5free/clanek.php?id=33
 
rspitt
2008-02-26 08:59:02+01
2KarolS: Rodenstock G 50mm me prisel novy asi na 5000,- Kc, zase takova darda to neni (vezmu-li v uvahu excelentni vlastnosti).

Jinak k tomu vyvolavani filmu ve sbernach: Je vyrazne jednodussi a hlavne spolehlivejsi si filmy volat doma sam. Na to staci chemie, koupelna a voda. Ve sbernach ma clovek temer 100% sanci ze mu to prijde poskrabane a hlavne nema nad procesem kontrolu (napriklad vyrovnavaci volani ti neudelaji snad nikde, dvoulaznove uz vubec ne), vetsinou to rachaji v nejake ´univerzalni´ vyvojce.

Jeste k vyberu zvetsovaku: Je lepsi si vybrat typ ktery ma misto kondenzatoru michaci komoru, svetlo je daleko lepe distribuovane na cely format. Sveho casu jsem delal na DURSTu 1200, ale to je na koupelnove podminky naprosto nevhodny pristroj.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-26 09:35:20+01
No ked v sekaci vybavi celu komoru za 5 000,-, tak Rodenstock za 5 000,- je cena komplet komory.
 
rspitt
2008-02-26 09:49:14+01
Mas pravdu, ale jestli nezustane jen u prvotnich pokusu, tak na nejaky ten lepsi objektiv stejne prijde rec :)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-26 10:35:06+01
príspevok od: rspitt
Mas pravdu, ale jestli nezustane jen u prvotnich pokusu, tak na nejaky ten lepsi objektiv stejne prijde rec :)
Ty mas tiez pravdu. Retazec spracovania musi by vyvazeny od zaciatku do konca. Casto to stroskota prave na nekvalitnom objektive zvacsovaku. Pri kupe objektivu na fotoaparat si kazdy prezera fora, testy, rata ciari na milimeter a potom zvacsuje cez spodok zavaraninoveho pohara.
 
-al-
2008-02-27 11:17:04+01
Dakujem. Na tychto strankach je všetko vysvetlene dopodrobna pre totalnych začiatočnikov. Presne niečo také som potreboval. Konečne mam ucelenu predstavu o magii vyvolávania filmu a čb fotografii a o všetkom čo je k tomu zapotrebi. Verim že už čoskoro si to doma skusim...
 
rspitt
2008-02-27 11:34:15+01
príspevok od: -al-
Dakujem. Na tychto strankach je všetko vysvetlene dopodrobna pre totalnych začiatočnikov. Presne niečo také som potreboval. Konečne mam ucelenu predstavu o magii vyvolávania filmu a čb fotografii a o všetkom čo je k tomu zapotrebi. Verim že už čoskoro si to doma skusim...
S autorem připravujeme články doplněné o obrazovou informaci, tak sem pak když tak hodím link, případně to vypublikujeme zde bude-li zájem.
 
-al-
2008-03-02 23:17:07+01
príspevok od: rspitt
S autorem připravujeme články doplněné o obrazovou informaci, tak sem pak když tak hodím link, případně to vypublikujeme zde bude-li zájem.
to by bylo skvělý, ja samozřejmě zájem mám. díky
 
attik2
2008-03-11 22:06:43+01
RODENSTOCK ku zvacsováku sa u mňa niekde v šuflíku, alebo na starých mašinách v sklade určite nájde. Ak to niekto myslíte vážne s tou komorou v kúpelni, tak sa mi ozvite a kuknem na ten Rodenstock a iné veci. Hovorí Vám niečo ´bubnová leštička´?
 
-al-
2008-03-13 13:43:16+01
príspevok od: attik2
RODENSTOCK ku zvacsováku sa u mňa niekde v šuflíku, alebo na starých mašinách v sklade určite nájde. Ak to niekto myslíte vážne s tou komorou v kúpelni, tak sa mi ozvite a kuknem na ten Rodenstock a iné veci. Hovorí Vám niečo ´bubnová leštička´?
Na starych masinach v sklade??? Uaau. A hovoris ze KU zväčšovaku... mam to chapat že bez neho? Ja to myslím vážne s tou kupelnou! ak by si k tomu dal rozumnu cenu (to jest taka, pre studenta spsky, co sem tam brigáduje) mal by som záujem.
Bubnová leštička mi naozaj nič nehovorí.
 
attik2
2008-03-14 07:04:30+01
Objektív bez zvačšováku - pozrem sa na to, že čo tam ešte mám. Bubnová leštička bol stroj na sušenie fotopapiera v prof. labákoch kým nevynašli papier s RC podložkou. V ČSSR vyrábané čb papiere tak cca. do roku 89 boli bez RC podložky. RC - podložka - tj. nenasiakavý fotopapier - laminovaný. Papiere s RC podložkou už stačilo sušiť teplým vzduchom a nebolo ich treba ´leštiť´
 
m.adam
2008-04-02 22:56:10+02
príspevok od: attik2
RODENSTOCK ku zvacsováku sa u mňa niekde v šuflíku, alebo na starých mašinách v sklade určite nájde. Ak to niekto myslíte vážne s tou komorou v kúpelni, tak sa mi ozvite a kuknem na ten Rodenstock a iné veci. Hovorí Vám niečo ´bubnová leštička´?
staviam komoru,mam po dedovi axomat a belar,ale urcite by som radsej nieco fajnejsie kedze fotim vacsinou na nikkor 50/1,8.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()