Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Fotenie bez blesku

jarosujo
jarosujo 2009-09-14 22:16:24+02
Zdravim, bol som na svadbe, kde som fotil len ako hobby fotograf s 300D. Skusil som si 5D markII a bol som velmi prekvapeny, ako sa dalo fotit vsetko bez blesku. ISO 6400+svetelny objektiv=naozaj pekne fotky. Podla majitela blesk takmer vobec uz nepotrebuje. Je to naozaj tak ? Pripadne stacil by na to aj nejaky 2.8 objektiv ? Je nejaka sanca to dosiahnut aj novsim APS formatom (50D, 500D) ? Moj starsi 300D sa bez blesku nezaobide, predsa len uz ISO 1600 je nepouzitelne. Dik
 
jarosujo
2009-09-15 18:37:02+02
Aj ja mam hack a mam to tam, ale nejak to neviem rozbehat. Ako keby mi vobec nebral do uvahy zmeny co tam robim. Stale blesk ide.
 
Ultra TXF
2009-09-15 19:15:44+02
príspevok od: Ferdo
Je to o prioritach, ci chces technicky dokonalu fotografiu ktora ale bude vdaka blesku plocha a nezaujimava, alebo chces zachytit atmosferu bez blesku a kasles na nejake prepaly... ja volim to druhe :)
Nie je to o prioritách ,ale o možnostiach.Niektoré kostoly majú v časti oltára
dostatok svetla ,iné nie,otázka je ,či ten dostatok má aj ten smer aký potrebuješ,teda či sú mladomanželia dobre nasvietený alebo nie.Pokiaľ nie,tak bleskom musíš dosvietiť či sa ti to páči alebo nie.Okrem toho blesk nemusí zničiť atmosféru kostola pokiaľ sa jemne dávkuje a podržíš okrem toho aj dostatočne dlhý čas,aby sa uplatnilo tak ako má aj prirodzené svetlo.
Pokiaľ si to predtým v kostole pozrieš a zistíš,že tu by to išlo aj bez blesku,samozrejme som za,ale blesk treba mať vždy po ruke,stačí,že sa vonku zamračí a to čo sa zdalo ako dostatočne svetlé bude zrazu ako v jaskyni.
 
Ferdo
2009-09-15 19:27:58+02
samozrejme.. to vsetko mi je jasne, no vzdy ma potesi, ked to ide bez toho blesku :) mne skor otvara nozik vo vrecku, ked vidim profikov, ktori bliskaju vzdy a vsade, aj ked vobec netreba..
 
duroslav
2009-09-15 19:38:53+02
príspevok od: Ferdo
samozrejme.. to vsetko mi je jasne, no vzdy ma potesi, ked to ide bez toho blesku :) mne skor otvara nozik vo vrecku, ked vidim profikov, ktori bliskaju vzdy a vsade, aj ked vobec netreba..
Ja sa celkom bavím keď vidím ´profíka s bleskom´ blískať s hlavou blesku nasmerovanou nahor vo voľnom priestranstve.
Zrejme dáva svetelné signály ufonom :-)
 
Daniel.U
2009-09-15 20:13:04+02
príspevok od: Ferdo
samozrejme.. to vsetko mi je jasne, no vzdy ma potesi, ked to ide bez toho blesku :) mne skor otvara nozik vo vrecku, ked vidim profikov, ktori bliskaju vzdy a vsade, aj ked vobec netreba..
robi sa to kvoli iskre v ociach
 
Daniel.U
2009-09-15 20:15:44+02
mne zas nejde do hlavy ako hufne sa pouzivaju nastrcne difuzory (biele krabicky na hlave blesku) Ich jedina funkcia je poslat svetlo do strany a odrazom od stien (ak nejake su) presveltit tiene. Pri tom kazdy druhy fotograf tak foti portret. Obycajna saskaren, nic viac. Ked potrebujem stlmit zablesk, tak dam kompenzaciu a nebudem minat baterky difuzorom
 
Ferdo
2009-09-15 20:23:47+02
príspevok od: Daniel.U
robi sa to kvoli iskre v ociach
no vidis, to ma ´nenapadlo´ :D je to vec vkusu, mne sa ta iskra v ociach zase nepaci. Ta biela krabicka na blesku nieje az taka blbost, ked to ma Nikon ako originalne prislusenstvo k bleskom a fotia s nimi aj skutocni profici, napr. Joe McNally. Vyskusaj, uvidis.. vie to dobre rozptylit svetlo napr. v situaciach, ked je nutne bliskat napriamo.. svetlo z blesku nieje take ostre.
 
Daniel.U
2009-09-15 20:29:18+02
ja mam tu krabicku aj zltu aj modru okrem bielej, ale ked nemas okolo steny, vo volnom priestranstve ti to nic nepomoze. K objektu sa aj tak dostane len to co vyziari blesk priamo. Mas tam iba straty co vyleti do boku. Ja na to pouzivam kompenzaciu a ked mam blesk mimo aparat, tak cez dazdnik. Samozrejme v miestnosti alebo ako ty hovoris pri nepriamom bliskani je to ine
 
dodo_bb
2009-09-15 20:47:02+02
príspevok od: Ferdo
samozrejme.. to vsetko mi je jasne, no vzdy ma potesi, ked to ide bez toho blesku :) mne skor otvara nozik vo vrecku, ked vidim profikov, ktori bliskaju vzdy a vsade, aj ked vobec netreba..
Vidím, že slovo profík sa tu ujíma ako nadávka :-)))
 
Ferdo
2009-09-15 20:58:19+02
príspevok od: dodo_bb
Vidím, že slovo profík sa tu ujíma ako nadávka :-)))
ale to zas nie :))) ja rozlisujem medzi profik (ten co sa fotenim zivi bez ohladu na vysledok a kvalitu) a profesional (skutocny profik s kvalitnou pracou hraniciacou s umenim).

 
inkubbus
2009-09-15 21:25:16+02
príspevok od: Daniel.U
ja mam tu krabicku aj zltu aj modru okrem bielej, ale ked nemas okolo steny, vo volnom priestranstve ti to nic nepomoze. K objektu sa aj tak dostane len to co vyziari blesk priamo. Mas tam iba straty co vyleti do boku. Ja na to pouzivam kompenzaciu a ked mam blesk mimo aparat, tak cez dazdnik. Samozrejme v miestnosti alebo ako ty hovoris pri nepriamom bliskani je to ine
poznam jedneho co sa mu tiez nepacila iskra v oku a tak sa to rozhodol retusovat. vyzeralo to potom ako zombie :)))))))

ale tusim uz od toho upustil.
 
Ferdo
2009-09-15 21:30:09+02
nuz, ta fotka je dost zla, musim uznat :))). No netreba to s tou iskrou v oku silit a bliskat vsade a za kazdych okolnosti.. aj za pekneho jasneho dna. Ked ta oskra vznikne pri foteni akymkolvek inym sposobom nez bliskanim za kazdu cenu, urcite ju nebudem retusovat...
 
inkubbus
2009-09-15 21:33:56+02
príspevok od: Ferdo
nuz, ta fotka je dost zla, musim uznat :))). No netreba to s tou iskrou v oku silit a bliskat vsade a za kazdych okolnosti.. aj za pekneho jasneho dna. Ked ta oskra vznikne pri foteni akymkolvek inym sposobom nez bliskanim za kazdu cenu, urcite ju nebudem retusovat...
samozrejme ak vie iskra vzniknut aj prirodzenou cestou, tak netreba blesk. vsetko to ale zavisi od celkovej sceny a svetla. niekedy postaci aj nejaka odrazna plocha.
 
Strhak
2009-09-15 21:36:50+02
príspevok od: dodo_bb
Vidím, že slovo profík sa tu ujíma ako nadávka :-)))
to bude ak sa pri guláši pohádame a budeme si nadávať do profíkov. Okoloidúci a nezasvätení si pomyslia že ako si lichotíme ;-))) . No začína to byť zaujímavé a možno tí profíci čo ich tu všetci spomínajú tu deň pred tím založili vlákno že idú fotiť svadbu a že majú len 350D + seťák a čo teraz
 
Ferdo
2009-09-15 21:42:01+02
príspevok od: inkubbus
samozrejme ak vie iskra vzniknut aj prirodzenou cestou, tak netreba blesk. vsetko to ale zavisi od celkovej sceny a svetla. niekedy postaci aj nejaka odrazna plocha.
jasne, staci ked si pozries portrety na mojom webe (vid profil) a pochopis ako to robim a co sa mi paci, iskra tam je, ale vacsinou bez blesku, lebo som ho jednoducho nepotreboval :)
 
duroslav
2009-09-16 07:45:42+02
Tak toto je hnus.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()