Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Stabilizácia obrazu

vincenzo
2008-03-22 17:42:12+01
Prečítal som si všeličo o stabilizácii obrazu(rôznych systémoch),ale stále som veľmi nezmúdrel a tak sa pýtam.Má stabilizácia(akákoľvek) zásadný praktický význam alebo je to z veľkej časti marketingové lákadlo?Porovnával som cenové rozdiely prístrojov recenzovaných na tejto stránke(napr.Nikon D40 ver.Pentax K100super,Olympus E410 ver.Olympus E510) ako aj na iných stránkach.Rozdiel v cene 5tis.Sk a viac sa mi zdá byť neadekvátny vzhľadom na "nárazovú chúlostivosť" systémov. Ktorý zo systémov je najvýhodnejší?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-03-22 18:00:22+01
Stabilizácia je dobrá pomôcka pri fotografovaní, ľahko sa dá otestovať je účinnosť. Niekedy je však nutné stabilizátor vypnúť (dlhšie expozície zo statívu). Stabilizátor sa v objektívoch a fotoaparátoch objavil len pred pár rokmi, dovtedy sa fotilo bez neho a aké krásne fotky vznikli (dá sa žiť aj bez stabilizátora).
Ak má fotoaparát/objektív stabilizátor, je to plus. Ovšem aj stabilizácia má svoje hranice a tie musí fotograf poznať. Nie je nutné za každú cenu voliť objektívy so stabilizátormi. Dôležité je to hlavne u menej svetelných teleobjektívoch. Ak si máš voliť medzi svetelným objektívom bez stabilizátora a tmavšým so stabilizátorom, vyber si ten svetelnejší. Stabilizátor ti len umožní fotografovať z ruky dlhšími časmi ako je bežné. Svetelný objektív ti umožňuje fotiž za horších podmienok kratšími časmi a lepšie pracovať s hĺbkou ostrosti, naviac máš svetlejší obraz v hladáčiku a aj senzory AF pracujú rýchlejšie.
Jasným trendom Nikonua Canonu je použitie stabilizátora vo všetkých budúcych objektívoch s horšou svetelnosťou, príkladom sú nové zaákladné zoomy.
 
vincenzo
2008-03-22 18:56:30+01
Ak tomu rozumiem,je vhodnejší stabilizátor v objektíve ako v samotnom prístroji?
Trend zavádzania stabilizácie je mi jasný,zaráža ma iba pomerne veľký cenový rozdiel prístrojov bez stabilizátora a so stabilizátorom.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-03-22 19:25:48+01
Stabilizator v objektive je presne navrhnuty pre konkretny objektiv. Stabilizator v tele je zasem univerzalnejsi. Zabudovanie stabilizatora do obj. je konstrukcne narocne a samozrejme predrazuje jeho vyvoj a vyrobu. Najlacnejsie obj. so stabilizatorom vsak dnes stoja menej ako 10 000,- Sk. Stredna kategoria sa pohubuje okolo 20 000,-. Pridanie stabilizatora navysuje cenu o cca 20%, aj ked v niektorych pripadoch je to viac, hlavne u profi objektovov.
 
sony123
2008-03-27 20:10:54+01
A oplatí sa kupovať objektv so stabilizátorom,keď je stabilizátor vo fotoaparáte?
 
tulenik
2008-04-07 14:17:49+02
Optická stabilizácia je lepšia a ten objektív môžeš využiť aj na iných telách s tým istým mountom ale bez stabilizácie v tele.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-04-07 14:55:29+02
Stabilizator v objektive je presne vyratany pre konkretne ohnisko a opticku stavbu. Jeho ucinok naviac vidis v hladaciku, co sprijemnuje sledovanie obrazu.
Stabilizator v tele je univerzalny, ale nemoze byt optimalizovany pre vsetky objektivy. Naviac jeho ucinnost je signalizovana len diodkami v hladaciku.
Moja oblubena veta: 100 rokov sa fotilo bez stabilizatora, takze to ide aj bez neho.
 
2008-04-07 15:53:55+02
príspevok od: Karol Srnec
Stabilizator v objektive je presne navrhnuty pre konkretny objektiv. Stabilizator v tele je zasem univerzalnejsi. Zabudovanie stabilizatora do obj. je konstrukcne narocne a samozrejme predrazuje jeho vyvoj a vyrobu. Najlacnejsie obj. so stabilizatorom vsak dnes stoja menej ako 10 000,- Sk. Stredna kategoria sa pohubuje okolo 20 000,-. Pridanie stabilizatora navysuje cenu o cca 20%, aj ked v niektorych pripadoch je to viac, hlavne u profi objektovov.
Vies o nejakom objektyve pre kanon so stabilizátorom do 10 000 ?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-04-07 16:10:38+02
príspevok od:
Vies o nejakom objektyve pre kanon so stabilizátorom do 10 000 ?
Do tejto sumy mas lowend objektivy 18-55IS alebo 55-250IS. Slusnejsi 70-300 IS stoji skoro dvacku.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()