Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Pocasie a fototechnika

ywen
ywen 2009-12-14 11:57:43+01
Zdravicko chcel by som sa opytat ako je to s fototechnikou v hlavne chladnom pocasi. Kedze nam ide zima a fotit treba, ako vplyva na fototechniku napr. mraz? Treba davat na to pozor alebo su aparaty stavane aj do extremnejsich podmienok? Napr fotim na stative pol hodinu v minusovych teplotach je to problem ? Ako si chranite pred takymito podmienkami aparaturu ? Dik
 
Strhak
2009-12-14 20:13:48+01
fotil som tento rok na Depeche Mode a ten kto tam bol vie ako lialo. Moja 50D bez najmenších problémov to zvládla a to už bola riadna sprcha. Ak by som siahol do histórie tak moju staručkú 350D som tiež nijak nešetril, pár krát som ju nechal riadne zmoknúť fotil som s ňou pri -18 stupňov užila si aj kopec prachu no nikdy jej nič nevadilo. Čo som bol prekvapený tak ani baterky v treskúcej zime nijak dramaticky neznižovali kapacitu a ja preto po týchto skúsenostiach som ostal verný Canonu.
No jednu dôležitú zásadu som vždy dodržoval: a to že som dal aparátu vždy čas na aklimatizovanie sa ;-)
 
Strhak
2009-12-14 20:17:25+01
príspevok od: Manny357
450 utesnena nie je, ale ta moja mi asi vzdy zazrakom prezila alebo co... Slana voda, Sneh, Dazd, aj do blata mi spadla zo stativu.. prsote take hardkory az som neveril sam... -16 na chopku, fujavica az mi ten sneh + vietor oskrabaval kozu z tvare, proste fujavica a 450D len na popruhu cez krk a rameno prevesena na exterieri a hned dana do vyhriatej chalupy (len handrou som sneh poutieral :D)... zarosena komplet :D a vsetko prezila.. a to som cakal ze to bude uz jej zaver.. proste som ju nesetril a dnes mi stale fici... Len ten setak co som na nej mal to dostal :D
toto môžem potvrdiť, jej predchodca 350D je tiež nezmar. Aj po rokoch fakt zlého a nešetrného zaobchádzania ide ako keby sa nechumelilo ;-)))
Z jedným známym sme sa smiali že tieto aparáty boli nezničiteľné a po rokoch sa ukázalo že asi niečo na tom bude pravdy ;-)
 
TTL
2009-12-14 20:31:08+01
Problem pri nepriaznivom pocasi je ten, ze sa neda predvidat, ako bude na fotak vplyvat. Obycajna ´consumer´ zrkadlovka moze prezit lejak a teplotu minus 40, kondenzaciu - proste vstko a profesionalne telo to moze znicit.

Celkovo - mierny dazd, mraz do minus 10, rozumna miera kondenzacie bezne fotakom neublizia, ked sa to neprehana. Do silneho mrazu je lepsi odolnejsi aparat, do silneho dazda sa oplati zabalit fotak do sacku tak ci tak. Silnu kondenzaciu by skor mali prezit consumer tela, utesnenie totiz trochu brani aj vode sa odparit. Slanu vodu netreba riskovat v ziadnom pripade.

Ja som si teraz na zimu nakupil silika gel (desikant), ktory budem mat ulozeny v brasni a vsade mozne, ale to je skor pre istotu.
 
Manny357
2009-12-14 21:11:05+01
a to nehovorim o narazoch :D aj zo stola mi padla... na dlazbu. padla sice na grip ale ani oskrety nebol...
 
Manny357
2009-12-14 21:11:58+01
príspevok od: branislavbuzek
určite ju chceš zámerne zničiť, aby si mal dôvod si kúpiť niečo lepšie! :D
ten chopok bol uz ked som mal nove telo... ale to blato bolo este ked bola nova :D
 
Strhak
2009-12-14 21:14:58+01
príspevok od: Manny357
a to nehovorim o narazoch :D aj zo stola mi padla... na dlazbu. padla sice na grip ale ani oskrety nebol...
to hej tie aparáty sa im fakt podarili. Aj moja 350D letela vzduchom a pristávanie nezvládla, no nijak jéj to neublížilo. S postupom času hodnotím tú investíciu do tohto teľa ako veľmi dobrú a dúfam že 50D prežije tiež aspoň toľko ;-)
 
FilipMino
2009-12-17 16:24:37+01
mňa zaujíma, keď prídem z dajme tomu -10°C mrazu a otvorím fotoaparát(výmena objektívu) či to má nejaký vplyv na matnicu, zrkadlo, keď sa zarosí.
 
martin.jakubik
2009-12-17 17:53:19+01
podla mna je pri minusovych teplotach vacsi problem s rosnym bodom, myslim ze pri nizsich teplotach sa voda skor vyzraza a pri mraze moze zamrznut tam kde to nie je vhodne.
 
2009-12-17 19:41:53+01
príspevok od: FilipMino
mňa zaujíma, keď prídem z dajme tomu -10°C mrazu a otvorím fotoaparát(výmena objektívu) či to má nejaký vplyv na matnicu, zrkadlo, keď sa zarosí.
to nerob keď nemusíš a obj. Nechaj osadený až sa vyrovnajú teploty lebo sa ti orosi čip
 
2009-12-17 19:46:19+01
príspevok od: martin.jakubik
podla mna je pri minusovych teplotach vacsi problem s rosnym bodom, myslim ze pri nizsich teplotach sa voda skor vyzraza a pri mraze moze zamrznut tam kde to nie je vhodne.
super je to všetko popísané v mistrovstvi práce s dslr od pihana ako sa chovať k dslr a obj. v zime
 
maTTo_corp
2009-12-17 21:20:30+01
ja mám svoju 450d krátko a trochu závidím kamošovi spracovanie tela na k20d do takých podmienok...minule som fotil v meste...asi -5, vietor a sneženie a trochu som sa bál lebo takto to bolo 1.x ale v pohode :)) ...a z tohto vlakna som vedel, že mám doma nechať foťáku čas takže vďaka :)
 
TTL
2009-12-17 21:30:59+01
Dnes som zistil zauijmavu vec. Nechal som si dva balicky silika gelu (indikacneho, zbledne ked navlhne) vo vrecku kde nosim mobil. Mal som ich tam asi dva dni a teraz som ich vytiahol skoro uplne biele - takto nezbledli ani nad hrncom s vriacou vodou :] Ta elektronika musi teda dostavat pekne zabrat.
 
jake
2009-12-17 21:31:13+01
dnes som fotil s nikonom D700 a vonku cely cas pri -7 C, ziaden problem, ani sa netarosilo a doma pri prechode tiez nic - rozdiely su v pretesneni proti vplyvom pocasia ako uz bolo spomenute, slaby dazdik, sneh, mraz tomu neublizi - ale radsej si treba ´milacika´ strazit
 
FilipMino
2009-12-17 21:43:58+01
príspevok od:
to nerob keď nemusíš a obj. Nechaj osadený až sa vyrovnajú teploty lebo sa ti orosi čip
mňa zaujíma matnica, ma ten mikroraster, pretože sa mi to nejak všetko orosilo
 
Marphos
2009-12-17 23:52:27+01
myslite ze by vadilo mojmu pentaxu k-x -20 C ?
 
immortal20
2009-12-18 05:07:00+01
ja mam 450ku a tiez zatial bezproblemov musim si o notebook zaklopat :-D
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()