Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Sum, ISO - Pomoc

JungleBee
2010-01-16 23:04:15+01
Dobry vecer pani, prehladal som uz nejake clanky, ale na svoju otazku som odpoved nenasiel. Pouzivam fotoaparaty Canon EOS 450D, resp. teraz uz 500D a mam problem so sumom. Najma pri vecernych, resp. nocnych fotkach. Neviem si predstavit, ze by sa mala taka zasumena fotka tlacit na papier co i len A3. Redukcia sumu je sice fajn, ale uz je to poznat, fotka je menej ostra, atd. Takze mam tieto otazky: 1, Kto mate tieto fotoaparaty, na akych ISO fotite? Ja pozorujem relativne dost velky sum uz pri ISO 400, 800 a viac uz nie je ani trochu esteticke. Naozaj vacsina foti s mensim ISO aj v noci, hlavne mat stativ? 2, Pozeral som tutorialy od fotografa Phila Hawkinsa na Lightroom, tam mal sportove fotky s ISO 1600 a vyzerali menej zasumene ako tie moje s 400... ;/ 3, Lepsie pouzivat redukciu sumu vo fotaku alebo az v PC? Ak ano, tak aku? Je tam viac moznosti - nizka, normalna, velka, takisto je tam aj redukcia sumu pri dlhych expoziciach, som zmateny :( 4, Dost ma to trapi, bavi ma fotit najma v noci, ale tie fotky maju potom velmi zlu kresbu, v normalnych velkostiach su nepouzitelne. Fotim setakom. Dakujem za vsetky rady a skusenosti.
 
MajkY
2010-01-16 23:06:08+01
A co fotis v noci? Nieco staticke? supni to na stativ a mas po probleme..a ak to na stativ nemozes dat, tak to si si vybral zlu kategoriu..tam treba FF uz.
 
conan7
2010-01-16 23:08:03+01
pri nočných foto statív samozrejmosťou a ISO 100 :)
Ten HAwkins má tvoje fotoaparáty? pochybujem o tom...
 
viking81
2010-01-16 23:15:19+01
iso 100 a stativ !!! kukni moje nejake nocne foto co tu mam a zadju sa ti zasumene alebo bez kresby ? ta ista technika a setak :P a pravda....iso 400 posledne 100% pouzitelne....iso 800 na 450-ke krajna moznost...iso 1600 nudzove :) ale dobry postproces dokaze vela spravit
 
TTL
2010-01-16 23:20:44+01
+1 pre ISO 100 a stativ.

Hawkinsovu tvorbu nepoznam, ale daj si pozor ci porovnavas fotky z podobneho prostredia. Najviac sumu urobi samotna tma, takze ked mas tmavu fotku na ISO 400, moze byt na nej viac sumu ako svetla fotka na ISO 1600, aj z rovnakeho fotaku. To suvisi s dynamikou a velmi ju neosklbes, ziadnou redukciou sumu.

A ked uz musis fotit z ruky, aky mas objektiv? Chce to svetelnost. Ked uz musis odsumovat dodatocne (cim sa strati kvalita vzdy), kup si Noise Ninja, ten je celkom fajn. A samozrejme RAW s nejakym konvertorom ktory sum tak nezvyraznuje. Skus Raw Therapee.
 
TTL
2010-01-16 23:24:39+01
Aha, tak setakom :) Inak s tou velkostou tlace na A3 si to myslel vazne?

Pozri, pocitame... Dajme tomu ze fotis na ohnisku ca 50 mm.

setak 18-55/4-5.6 ... malo svetla
Sigma/Tamron/Tokina cca 17-50/2.8 ... 4X tolko svetla!! ISO 100 namiesto 400!!
pevny 50/1.8 ... vyse 8X tolko svetla - ISO 100 namiesto 800!

Takze tak...
 
Palso
2010-01-16 23:35:45+01
Ako je to s ostrosťou pri týchto rýchlych optikách? Napríklad ak máme ten spomínaný seťák a zacloníme dajme tomu na f7, tak mi pre rovnakú ostrosť na 50/1,8 bude stačiť clona dajme tomu f2,8? Thx.
 
viking81
2010-01-16 23:41:00+01
príspevok od: Palso
Ako je to s ostrosťou pri týchto rýchlych optikách? Napríklad ak máme ten spomínaný seťák a zacloníme dajme tomu na f7, tak mi pre rovnakú ostrosť na 50/1,8 bude stačiť clona dajme tomu f2,8? Thx.
no moja 50-ka je na 1,4 makka...na 2 je ostry stred a kraje su makksie trochsu este....na 2,8 je ostra ako britva cela....takze o dve clony dole....stale je to ale k setaku ktory musis dat na 8 stale hodne daleko....2,8...4....5,6...8....cize 3 urovne....cize ty iso 800 ja iso 100 :) ak dobre pisem :)
 
Jozef Krajčo
externý redaktor
- moderator
2010-01-17 02:45:25+01
1. to je co za otazka, ze na akych iso fotime? Ked napisem ze fotim na 1600, tak budes stale fotit na 1600? Ved to preboha zavisi od konkretnej situacie! Vidis predsa co ti to robi pri akych citlivostiach, tak sa podla toho zariadis na mieste!

2. iso400 na tvojom fotaku je v u mna v pohode. Je to vec nazoru.. Mimochodom, tosi si nepozeral ziadne recenzie na aparat ked si si ho isiel kupovat? Ved recenziami a testovacimi snimkami je zaplaveny cely internet. Iso800 som v pohode zas zvladol v PC potlacit, dokonca som nezriedka isiel na iso1600 v pri roznych detskych vystupeniach dcerky v miestnostiach s nedostatkom svetla. Tam vsak ti ide o to LEPSIE MAT NEJAKU FOTKU, AKO ZIADNU.

3. Phila Hawkins - nemozes porovnavat tvoju trosjciselnu radu od canonu s jeho jednociselnou :)

4. ´Lepsie pouzivat redukciu sumu vo fotaku alebo az v PC? Ak ano, tak aku?´

To je tiez otazka!

Ak mi vyhovuje redukcia sumu vo fotaku, budem pouzivat predsa ju.
Ak mi vyhovuje mat pod kontrolu upravy sumu a som zdatny v PP, tak to budem robit ja a nie fotak.

To je tak tazke si spravit par fotografii so vsetkymi moznostami?

POZOR!! Na tento postup by nikto neprisiel tak ti ho prezradim.

POMOCKY: fotoaparat, objektiv, pam. karta, lubovolna nocna sceneria (pri pokuse samozrejme vzdy ta ista), komplet PC, graficky softver

A.) Spravim cvak s nizkou redukciou sumu
B.) Spravim cvak s strednou redukciou sumu
C.) Spravim cvak s vysokou redukciou sumu
D.) Spravim cvak bez redukcie sumu
E.) Skopirujem snimky do PC, otvorim v graf. editore
F.) pozeram, porovnavam, pozeram, porovnavam..
G.) Spravim si vlastnu redukciu sumu v graf. editore.
H.) pozeram, porovnavam, pozeram, porovnavam..
I.) ROZHODNEM SA! Rozhodnem sa ci mi staci automaticka redukcia sumu vo fotaku, alebo som dosiahol lepsie vysledky ked som sum odstranoval manualne.


Co sa tyka svetelnych objektivoch co ti tu pisali, tak je to bezpredmetne ak fotis trebars nocnu panoramu mesta. Tam svetelny objektiv nepotrebujes. Samozrejme nenapisal si co za nocnu fotografiu robis, tak len hadame..
 
TTL
2010-01-17 04:01:40+01
príspevok od: Palso
Ako je to s ostrosťou pri týchto rýchlych optikách? Napríklad ak máme ten spomínaný seťák a zacloníme dajme tomu na f7, tak mi pre rovnakú ostrosť na 50/1,8 bude stačiť clona dajme tomu f2,8? Thx.
Zavisi to od konkretneho objektivu, konkretnej aplikacie... Je to trochu zlozitejsie. U svetelnych objektivov moze byt pri malych zacloneniach znacna sfericka aberacia takze posobia neostro, ale pritom detaily tam su (obraz sa da sw doostrit). U lacnejsich objektivov xx-50/2.8 hra velku rolu kusova variacia. Obecne plati ze objektiv by mal byt najlepsi pri zacloneni o 2 - 3 clony, ale u lepsich objektivov je to menej, u horsich zase nikdy nedosiahnu maximum kvoli difrakcii (ta nastava okolo f/8-11). Takisto si treba vyvazit ostrost objektivu pri danej clone a ISO, ak ho treba zvysit. Je to trochu komplikovane, no.
 
mato.draho
2010-01-17 09:13:22+01
Presne ako napisal daenis - najviac zalezi na konkretnej situacii. Mam 400D a bezne fotim aj s ISO1600. Je s tym sice potom kopec roboty, urobit tu fotku ´pozeratelnou´, ale stale lepsie ako nemat ziadnu...
Vacsinou fotim nocne krajiny a moj postup je takyto:
- cas/clona/ISO podla situacie, format RAW, bez uprav (cize Picture Style 0-0-0-0), vypnuta redukcia sumu
- stiahnem do PC, RAW ´vyvolam´ v canonackom Digital Photo Professional
- upravim zakladne parametre (jas, kontrast, saturacia, korekcia chyb objektivu...) a podla urovne sumu volim alebo nevolim redukciu sumu
- ulozim ako 16-bit TIFF a v upravach pokracujem v inom editore (Zoner, Photoshop...)
 
slavik74
2010-01-17 09:42:07+01
príspevok od: Palso
Ako je to s ostrosťou pri týchto rýchlych optikách? Napríklad ak máme ten spomínaný seťák a zacloníme dajme tomu na f7, tak mi pre rovnakú ostrosť na 50/1,8 bude stačiť clona dajme tomu f2,8? Thx.
ak sa jedna o zoom objektiv potrebne zaclonenie sa meni aj podla ohniskovej vzdialenosti, tak isto priebeh aberacie, vinetacie atd. Laboratorne testy ´ostrosti´ objektivov najdes tu: http://www.slrgear.com/reviews/showcat.php/cat/2
 
dodo_bb
2010-01-17 10:19:23+01
príspevok od: Palso
Ako je to s ostrosťou pri týchto rýchlych optikách? Napríklad ak máme ten spomínaný seťák a zacloníme dajme tomu na f7, tak mi pre rovnakú ostrosť na 50/1,8 bude stačiť clona dajme tomu f2,8? Thx.
To sa tiež nedá úplne jednoznačne povedať, záleží aj na kvalite toho pevného skla, ale sú to obvykle o dosť lepšie sklá ako seťáky. Len pri používaní veľkých clonových čísiel vstupuje do hry malá hĺbka ostrosti. Tá je pri napr. krajinke dosť nežiadúca. Takže ani to Ti nemusí vždy pomôcť. Na dosiahnutie menšieho šumu nočnej krajinky rozhodne statív, nízke ISO, rozumná clona a dlhé časy (Prípadne NIKON D3s - použiteľný do ISO 25000:-)))))).
 
Palso
2010-01-17 11:01:54+01
Tak sa pridám aj ja ešte k šumu :) Toto som včera aj hádzal do galérie ako B&W, tu sú originálne fotky bez úprav, prvá je úplná ako vyšla z foťáku (len vyexportovaná do JPEG), na druhej som použil redukciu šumu v PS. Stále sa mi to zdá veľmi zašumené a zle prekreslené, čo vy na to?

Originál: http://www.vlacik.sk/images/_MG_1957.jpg
PS redukcia šumu: http://www.vlacik.sk/images/PS_MG_1957.jpg
 
2010-01-17 12:48:44+01
no na ISO 400 na APS-C je to podla mna dobry vykon. a neostra fotka inu kresbu mat podla mna nemoze, ak sa mylim, opravte ma
 
Martin P
2010-01-17 14:10:05+01
keby to bolo ostre tak by sisi ten sum asi ani nevsimol
ostrost je problem
 
TTL
2010-01-17 16:03:29+01
Ostrost je problem, ale na velkej jednofarebnej ploche sa toho s ostrostou vela nevymysli.

Problem je hlavne podexpozicia. Pamatajte ze sum sa k signalu pridava, nie nasobi. Toz namena, ze na slabsom signale bude skreslenie sumom vacsie. Proste ked je signal napr. 4% (tmava plocha) a sum 2% tak sum bude 50% signalu, cize brutalny.

Dalsia vec je vysoky dynamicky rozsah a kontrast (preto Palso) podexponoval. To je dalsia vec co pridava k sumu. A tu si uz isiel fakt na doraz, ked vidim tie artefakty v tmavej ploche v dolnej polovici fotky. To uz proste senzor nezvlada.

Dalsia vec je ze senzor je znavne presyteny tymi priamymi svetlami. Dalsia vec co pridava sum. Navyse to asi nezvlada ani objektiv, preto ta neostrost.

Ak sa nezmieris s vypalenymi svetlami, pri takejto fotke ti pomoze iba HDR. Ale aj tak je otazka ci technika vobec zvladne fotenie do tak priameho protisvetla.
 
2010-01-17 17:34:42+01
Kladiete prilisnu vahu technike..;)))

technika by vam mala pomoct, nie fotit za vas.... Vzdy to bude len a len na vas a slusne foto ide spravit s cimkolvek.

Mozem radu?

Ja si dovolim predpokladat, ze ma ist o staticku scenu...

Stativ, sedy filter, kludne H4, ak je tam vela svetla H8 stetec s jemnym hrotom a trocha vazelinky, drotena spust... stolicka.

Dovolim si este napovedat, ze clona pod 8, nie je ani zdaleka poriadnym clonenim a ty potrebujes poriadne clonit...

Ostatne uz necham na logickom usudku kazdeho toho...
 
Shooter
2010-01-18 13:03:16+01
Prepáč, možno hlúpa otázka, ale načo ten štetec s vazelinou :o (ostatne chápem)
 
Martin P
2010-01-18 13:07:11+01
príspevok od: Shooter
Prepáč, možno hlúpa otázka, ale načo ten štetec s vazelinou :o (ostatne chápem)
stara skola stare postupy skus uvidis
padnes na zadok co sa da dosiahnut bez velkych investicii
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()