Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Pouzita fotochemia

haplo602
2010-01-19 14:44:26+01
Tato otazka je asi mimo, ale neviem nikde najst normalnu odpoved. Ako sa likviduje pouzita fotochemia (vyvojka atd.) ? Asi to nemozem len tak naliat do zumpy/kanalizacie ? Tato jedina informacia mi chyba aby som sa rozhodol pre domace vyvolavanie filmov. Dufam ze tu je niekto starsi co este pamata film a jeho vyvolavanie a vie mi pomoct. P.S: rady typu kup si digital si odpustite, nemam zaujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-01-19 14:48:36+01
Kedysi fungoval zber pouzitej vyvojky. Skus sa opytat v Zbernych surovinach, pripadne v autoumyvarke/autoservise, tam likviduju stare oleje, snad im nebude vadit trochu luhu a kyseliny s primesou striebra.
 
dodo_bb
2010-01-19 16:02:56+01
zber vývojky si nepamätám, ale určite sa dal odovzdať ustalovač. V ňom sa totiž rozpustí všetko pre obraz nepoužité striebro z filmu a vraj sa to dá opäť z neho získať. Nikdy som to neodovzdával, v tej dobe sa na ekológiu tak nehľadelo a všetko sa proste vylievalo do odpadu (teda v maličkom doma, nie v laboch). Nie som si istý, ale vývojka asi nie je nejak extra škodlivá, rýchlo sa rozloží (riedená sa môže skladovať len pár dní), horšie je to s ustaľovačom. Zberné suroviny asi nie, ale existujú firmy na likvidáciu chemických odpadov (napr. DETOX), opýtaj sa tam...
 
dodo_bb
2010-01-19 16:04:29+01
Inak na obale podobnej chcemikálie by podľa zákona mala byť aj informácia o spôsobe likvidácie...
 
haplo602
2010-01-19 16:07:30+01
príspevok od: dodo_bb
Inak na obale podobnej chcemikálie by podľa zákona mala byť aj informácia o spôsobe likvidácie...
to asi hej, ale najrozumnejsie co mozem ziskat je z ciech. a tam sa mozu pradpisy mierne lisit ...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-01-19 16:09:37+01
príspevok od: dodo_bb
zber vývojky si nepamätám, ale určite sa dal odovzdať ustalovač. V ňom sa totiž rozpustí všetko pre obraz nepoužité striebro z filmu a vraj sa to dá opäť z neho získať. Nikdy som to neodovzdával, v tej dobe sa na ekológiu tak nehľadelo a všetko sa proste vylievalo do odpadu (teda v maličkom doma, nie v laboch). Nie som si istý, ale vývojka asi nie je nejak extra škodlivá, rýchlo sa rozloží (riedená sa môže skladovať len pár dní), horšie je to s ustaľovačom. Zberné suroviny asi nie, ale existujú firmy na likvidáciu chemických odpadov (napr. DETOX), opýtaj sa tam...
Maja asibka. Jasne ze ustalovac.
 
dodo_bb
2010-01-19 16:10:02+01
príspevok od: haplo602
to asi hej, ale najrozumnejsie co mozem ziskat je z ciech. a tam sa mozu pradpisy mierne lisit ...
nemôžu, je to tá istá EU
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2010-01-19 17:16:09+01
existujú firmy, ktoré sú špecializované na likvidáciu nebezpečných odpadov. Musíš si len nájsť takú firmu v tvojom okolí. Keď nazbieraš väčšie množstvo použitej chémie, odovzdaj to tam.
Predajca by ti mal vedieť poskytnúť bezpečnostné tabuľky, kde je uvedená trieda nebezpečnosti a či vôbec daná látka je nebezpečná. Bezpečnostné tabuľky budeš musieť predložiť spolu s odovzdávanou chémiou.
Okrem chémie sa tam dajú odovzdávať aj napr. staré olovené akumulátory, ortuť z teplomerov alebo žiarivky.
A teraz to najlepšie...je to grátis ;)
 
dmedia
2010-01-19 17:46:50+01
S tou chemiou je to tak ako vravi branislavbuzek, minilabisti musia mat zmluvu s takou firmou vo svojom meste, a zbieraju chemiu, potom im to odovzdavaju na likvidaciu. Ustalovac bezne vykupovali aj Zberne suroviny kvoli striebru, ale neviem ci to este plati, nova doba, ani papier nechcu...sam doma skladujem dajakych 20l ustalovaca,ale nebol cast to zaniest, tak zlievam do nadoby...
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2010-01-19 18:01:12+01
príspevok od: dmedia
S tou chemiou je to tak ako vravi branislavbuzek, minilabisti musia mat zmluvu s takou firmou vo svojom meste, a zbieraju chemiu, potom im to odovzdavaju na likvidaciu. Ustalovac bezne vykupovali aj Zberne suroviny kvoli striebru, ale neviem ci to este plati, nova doba, ani papier nechcu...sam doma skladujem dajakych 20l ustalovaca,ale nebol cast to zaniest, tak zlievam do nadoby...
pokiaľ mi je známe, tak tieto firmy sú platené štátom od objemu zlikvidovaného odpadu a pri rozumnom množstve to radi prídu vyzdvihnúť priamo do domu (konkurencia nikdy nespí). Treba im skúsiť zavolať a poinformovať sa.
 
PeterMarek
2010-01-19 18:43:20+01
Toxický odpad (teda napríklad použitú fotochémiu z minibu) likviduje Detox alebo ŠPEP . Nie je to zdrarma ale platí sa za to (a nie málo). Celkový management, vrátane podávania hlásení na príslušné úrady realizuje napríklad RM Ekoservis. Odpadové hospodárstvo v súlade so zákonom vôbec nie je ľahký a jednoduchá špás...

Ak má niekto pár litrov z domácej produkcie a nechce byť prasa čo to leje do bežného odpadu, tak je možno dobré opýtať sa v blízkom minilabe, či to nemôže nechať u nich...

 
PeterMarek
2010-01-19 18:45:07+01
príspevok od: branislavbuzek
pokiaľ mi je známe, tak tieto firmy sú platené štátom od objemu zlikvidovaného odpadu a pri rozumnom množstve to radi prídu vyzdvihnúť priamo do domu (konkurencia nikdy nespí). Treba im skúsiť zavolať a poinformovať sa.
:-) ROFL - to by bol super život keby to takto bolo.
 
spam82
2010-01-19 23:55:22+01
ach jaj ekologia ... do kanalu kam inam? myslis ze ´kysli prerusovac´ ti rozlepta kanal? ak pouzivas normalne veci tak sa normalne nic nedeje, ustalovac sa vykupuje (aspon v cechach) a ked mas strach pouzivaj ´cafenol´ strasne svinim zivotne prostredie - spracujem asi 3-10 zvitkov mesacne ... zacnem filtrovat vodu z pracky a ziadat nahradu za znicene topanky - nesolte chodniky prosim ...
 
PeterMarek
2010-01-20 16:10:59+01
Asi máte pravdu. Ale sú ľudia, ktorí triedia odpad, plasty, papier, sklo. Ix krát som zažil, že prišli s dvomi tužkovými baterkami v ruke, že či ich ekologocky zlikvidujeme a je myslím správne takéto konanie podporiť. Začína to litrom, potom desiatimi a nakoniec to neskončí dobre. Navyše treba dávať pozitívny príklad aj mládeži. Asi sa zhodneme na tom, že ochranou životného prostredia nič nepokazíme (skôr naopak) preto je fajn ak to niekoho trápi a je ochotný hľadať riešenia...

K tomu čo píšete. Chodníky by sa možno naozaj nemuseli soliť toľko čo sa solia, lebo existujú aj menej agresívne posypové materiály a ideálne je ho odpratať. Voda z práčky sa nakoniec samozrejme čistí (niekde v čističke) ale vždy sa dajú použiť pracie prášky, ktoré sú viac eko-friendly...

Ak prispeje každý svojím malým plusom tak na konci nebude taký humus...

Aby sme nakoniec neskončili ako v Číne:
http://www.chinahush.com/2009/10/21/amazing-pictures-pollution-in-china/

 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()