Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Vyber stativu

Selar
2010-01-22 07:31:48+01
V prvom rade treba uviest, ze som absolutny novacik. Fotenie ma zaujima a bavi, i ked zatial len v amaterskej rovine. Kazdopadne okrem ineho potrebujem zakupit stativ (ruky sa mi obcas trasu ako alkoholikovi po tyzdnovom zatahu). Hladam stativ, ktory aspon v nasledujucom roku ci dvoch budem pouzivat len s fotakom N90 (objektivy rozne). Potrebujem stativ, ktory nebude prilis tazky (neviem definovat co je prilis, ale budem ho hodne nosit na chrbte po horach a lesoch), ale pri tom bude dostatocne odolny, aby nieco vydrzal (nehovorim, ze ho budem hadzat po zem, ale zo skusenosti viem, ze pravdepodobne nejaky ten "sram" si odnesie). Priznam sa, ze dalej uz su moje predstavy este menej jasne, nakolko zatial som pracoval len skompaktom a tam stacil ten maly tripod (gorila ci ako sa vola? take gulicky akoby pospajane) a klasicke stativy som si maximalne tak pozrel v obchode. Viem urcite, ze by som chcel, aby vrchna hlava bola polohovatelna v horizontalnom aj vertikalnom naklone. Inak si rad necham poradit... No a na zaver este cena... stanovil som si limit zatial na +/- 120E. V pripade ale, ze ma vase argumenty skutocne presvedcia, tak samozrejme nebranim sa ani kusok vacsej investicii. Uz vopred dakujem za vsetky reakcie
 
maRmaRko
2010-01-22 10:14:55+01
Poslal som ti súkromnú správu
 
Peter Švaral
ePhotoshop 2010-01-22 12:01:18+01
V prvom rade musím pochváliť perfektne vyšpecifikovanú predstavu...do detailov :). Odporúčam obľúbený model Velbon Sherpa 750R, alebo Vanguard Alta+ 233AP, či trošku drahšiu variantu Vanguard Alta+ 234AP.
 
Selar
2010-01-22 13:02:58+01
Dakujem pekne, uvedene modely si pozriem (ostatne sam som prisiel ku obdobnemu zaveru, ale radsej sa poradim). Este by som chcel poprosit... su nejake veci, na ktore si konkretne pri vybere stativu treba dat vyslovene pozor? (dielce, ktore sa potencionalne mozu najskor pokazit ci tam najcastejsie byvaju vyrobne chyby, kvoli ktorym by bolo potom uz dodatocne riesit reklamacie)
 
caba
2010-01-22 13:12:43+01
Daj si pozor na zatazitelnost kombinacie stativ+hlava. Odporucam zratat hmotnost fotoaparatu a najtazsieho objektivu (pises objektivy rozne) pridat minimalne 50% a mas hmotnost, na ktoru by mal byt stativ stavany. Pri samotnej hlave pridaj kludne 100%.
 
Selar
2010-01-22 13:33:51+01
A este cosi prosim... aky je realny rozdiel medzi gulovou hlavou a povedzme 3-osovou pakovou hlavou? konkretne vramci rozdielov medzi AP a AB seriou v rade Vanguard Alta
 
scoty
2010-01-26 23:03:02+01
celkom dobre stativy zacala produkovat aj f. HAMA napr. magnesium pro 200, pro300, pro 400, aj z hlav je pekny vyber... a ceny su velmi prijatelne... som majitelom jedneho a som max spokojny...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-01-26 23:47:56+01
Ja som to riešil pred týždňom, kupil som Vanguard Alta+235AP je to malý ľahký model na cestovanie (hoci lietadlom), na vážnu prácu mám mafrotto 055XPROB, nevýhoda alty je hlava -uplna somarina -na malý statív pomerne rozmerná páková hlava to kto vymyslel? Pri skákaní po kameňoch či prekračovaní kameňov sa ti krásne zapichne do chrbta treskne do lakta proste des - musím kupit gulovú.

Ale dnes som bol v megafoto.sk a videl som statívy giottos - asi by som zobral niečo z ich ponuky lebo - lacne a dobre(kopia gitzo)- majú na statíve vodováhu ako moje manfrotto - praktické pri panorámovaní, moja Alta má len na hlave co je na pikacu pri panorámovaní... Chcem ešte časom ak ma krajinka začne baviť nejaký karbonový ľahký a hlavne (väčší ako ten môj Alta) a Giottos je vážny kandidát.

páči sa mi od nich hlava - Giottos 1302 alebo 1301 - malá, krásne spravená, ľahká guľová, dneska som ju mal v rukách, manfrotto ani vanguard taku nemá, iba gitzo za 3 násobok ceny...
 
Pixxel
2010-01-27 00:06:41+01
... tak trochu nad tvoj limit, ale best-of breed: GT90TT.
Gitzo 90th Anniversary Traveler Titanium Limited Edition.
V limitovanej serii 390 kusov, za tu cenu dostanes aj laserom vygravirovane svoje meno ... teda uz nedostanes, limitovana seria sa vypredala ...
 
Daniel.U
2010-01-27 00:50:10+01
Takto polozenu otazku by mali vycapit na uvodnu stranku ako vzor. Staci v nej uz len upresnit aky je rozdiel medzi horou a lesom :-) Potom este malickost, ze kazdy stativ okrem monopodu je tripod, nie len Gorila z guliciek :-))
Pre turistu je stativ dolezity ako pre reportera rychlost ostrenia. Tak asi by som sa nebal priplatil pokial su nejake peniaze a kupil lepsi. Do smrti budes mat pokoj. Asi hlinikovy Manfrotto rada 190 by mohla byt taky cenovy kompromis
 
Radko.com
2010-01-27 09:05:10+01
Super vlákno, tiež sa rozhliadam po novom statíve a niesom si istý tým, či mi bude každý statív pasovať na moje telo fotoap. no zatiaľ som sa rohliadol asi po Velbon Sherpa 750R alebo Velbon Sherpa 250R... len stále si niesom veľmi istý, ak by mal niekto dáku radu alebo tip, tak by som bol veľmí povďačný, ďakujem
 
Julius
2010-01-27 09:40:03+01
kup velbon sherpa 600r super stativ
 
Selar
2010-01-27 10:44:51+01
Pani, zopakujem svoju otazku... zhladiska uzivatela lajka, aky je pre mna rozdiel medzi gulovou a pakovou hlavou? (co sa tyka pohodlnosti nosenia som myslel dopredu a rovno som bral batoh s chytom na stativ, cize toto odpada).

Daniel.U: hora v danom kontexte ako kopec, skala. Les je myslim jasny. Prepac, ze sa mi nechcelo hladat ine vhodne synonyma, aby to bolo evidentnejsie ale skutocne vidim rozdiel medzi tym, ked mi nieco padne na makku lesnu podu a skalu niekde v tatrach. Stativ si pozriem.
 
Selar
2010-01-27 10:46:18+01
Ked budem fotit so sklom za 6k eur a s fotakom za podobnu sumicku, tak budem hladat bes-of breed. Zatial som amater zaciatocnik a tak hladam rozumny kompromis (pomer cena/vykon je v tomto smere rozhodujuci).
 
conan7
2010-01-27 10:53:54+01
rozdiely sa preberali tuto:
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/forum/?action=showComments&id=3799
 
dedo Milan
2010-01-27 18:13:49+01
mám ho a veľká spokojnosť. jedna vec mi však chýba, nedajú sa na nohy namontovať hroty. a už mi to chýbalo, ale asi nemôžeme chcieť všetko za 1000 eury.
 
milann88
2010-01-27 18:38:36+01
koukni na nabídku od firmy giottos , jsem hrdým majitelem hlavy i stativu od nich a nemuzu si stezovat
 
Palso
2010-01-27 18:48:12+01
Ahojte, mám rovnaký problém. Statív chcem používať najmä na krajinky, nočnú fotografiu, chcem s ním cestovať. Sem-tam použiť v interiéry, čo však dúfam nebude problém, ak to vydrží vonku. Prvoradá je stabilita, pevnosť a cena. S váhou až taký problém nemám, nosil som aj ťažšie veci. Mám Canon EOS 500D, do roka plánujem zakúpiť 70-200 a 400 pevné (to má uvádzanú hmotnosť 1,250kg). Predbežne som si vybral tieto:

Velbon Sherpa 435 - 116€, 1,49kg, max 4kg, 23,8cm - 161cm
Velbon Sherpa 750R - 107 €, 2,2kg, max 4kg, 31,5cm - 155cm
Vanguard Alta+ 233AP - 109 €, 1,6kg, max 3kg, ??? cm - 160cm

Pozeral som aj iné Vanguardy a Manfrotto, čo ma ale odrádza je malá maximálna výška (okolo 140cm). Čo hovoríte na výber? Rozhodujem sa najmä medzi prvými dvoma, zatiaľ to vyhráva Sherpa 435. Trochu mi nejde do hlavy, prečo má 435 menšiu váhu a rovnakú nosnosť ako 750R, keď sú vyrobené z rovnakého materiálu. Foťák + najťažšie sklo by nemalo mať viac ako 2kg, takže rezerva tam je. 435 je aj ľahký na nosenie. V cene je minimálny rozdiel, radšej si priplatím. Ešte ma mätie nižšie číselné označenie 435 oproti 735, znamená to, že je starší? To len zo zaujímavosti, keďže som detailista. Majú aj rozdielne hlavy, tu si ale netrúfam súdiť, keďže som v reále používal vždy len jednopákovú.

Ďakujem za všetky vaše názory :)
 
Palso
2010-01-27 18:49:34+01
Ešte tiež dodávam, že rozpätie výšok je tiež najvýhodnejšie pri Sherpa 435. Príde mi to tak, že má neporovnateľne viac výhod oproti tomu, aký je rozdiel v cene. Preto sa mi to nezdá. Ešte raz vďaka.
 
conan7
2010-01-27 19:16:14+01
príspevok od: Palso
Ešte tiež dodávam, že rozpätie výšok je tiež najvýhodnejšie pri Sherpa 435. Príde mi to tak, že má neporovnateľne viac výhod oproti tomu, aký je rozdiel v cene. Preto sa mi to nezdá. Ešte raz vďaka.
a 70-200 čo? je tam riadny hmotnostný rozdiel medzi f2.8 a f4. A môj skromný názor je, že na pevnú 400ku ti tieto nebudú stačiť (s nosnosťou 3-4kg), neskúšal len som čítal komenty na statívy na megafote, ale ja si myslím že budeš potrebovať niečo robustnejšie a tým pádom drahšie. Ja riešim niečo podobné len mám väčšie telo. keď ti váha nevadí tak na tvojom mieste by som sa popozeral: manfrotto 055xprob, vanguard tracker 3-4, vanguard elite séria...môj názor :)
 
Strana 1 z 10
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()